S)e £cidie6of44cmt Da Assemblee was eensgezind Amerika zou kernproeven eveneens willen stopzetten Arabieren vonden oplossing voor het Midden-Oosten Ontroerende eenstemmigheid Eensgezindheid Little Rock Na de bevindingen van Genève Kustvaarder in rotsachtig dok gedwongen Onstandvastig n Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPSNGRACH1 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1958 49ste JAARGANG Franco p.p. 8.Advert: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 De Nederlandse vertegenwoordiger, rnr C. W. A. Schürmann heeft ver klaard, dat hij graag voor de eerder ingediende zevenlandenresolutie zou hebben gestemd. Maar nu de Arabie ren een iets anders geformuleerle resolutie hadden ingediend, die niet temin dezelfde beginselen bevatte, juichte hij deze nieuwe ontwikkeling toe, aangezien die veel goeds voor spelde voor de toekomstige sameu- werking onder de Arabische lande.a. Voorts verklaarde nr Schürmar.ti, -=■ Jx dat de gebeurtenissen overduideli k donderdag namens de tien door de minister van buitenlandse zaken van hebben bewezen, dat er dringende Hammarskjoeld krijgt vredes-missie De Algemene Vergadering van de Ver. Naties heeft donderdagmiddag, vijf wéken na de landing der Britse en Amerikaanse troepen in Libanon en Jordanië, om deze landen tegen buitenlandse inmenging te beschermen, eenstemmig een Arabische resolutie goedgekeurd, die gericht is op herstel van de rust in het Midden-Oosten, waardoor de Britse en Amerikaanse troepen weer teruggetrokken kunnen worden. De resolutie, woensdag opgesteld door de tien Arabische V.N.-leden en Nederlands standpunt. Soedan in de vergadering ingediend, geeft verzekeringen tegen wederzijdse inmenging van de Arabische landen in elkanders aangelegenhe- den en zij vraagt secretaris-generaal Hammarskjoeld een nieuwe „vredes-missie" naar het Midden-Oosten te ondernemen. ZELDZAME EENSTEMMIGHEID. Tachtig landen hebben voor de re solutie gestemd. Alleen de Domini caanse Republiek was niet aanwezig. De zeldzame eenstemmigheid in de Assemblée werd na 't gespannen de- SCHUOEL's JENEVER N.V. De Condor v/h Wilh. Schudel Co. Leiden De INTERNATIONALE politiek zit vol verrassingen. Het jongste grapje is, dat de Uno-assemblée met voorbeeldige eensgezindheid een Arabische resolutie heeft aanvaard over een probleem, waarover nie mand het eens scheen te zijn. De kern van de zaak is de olie, de rijk dom van de Arabische wereld. Presi dent Nasser, die bezig was om een zaakje te gaan oprichten door het verzamelen van presidentschappen, zag zich gaarne geplaatst als 0 opzichter bij de oliekraan. Hij kon dan als president van een Verenigde Groot-Arabische Republiek een groot deel van het Westen, dat op de Arabische olie aangewezen is, naar zijn pijpen laten dansen. Dat was een aangenaam vooruitzicht en kameraad Chroesjt- sjef, die een eigen olie-winkelt je heeft, was het daar gloeiend mee eens. Maar terwijl president Nasser net zo prettig bezig was om Libanon in te lijven bij de Verenigde Arabische Republiek en hoopvolle verwachtin gen begon te koesteren ten aanzien van Irak met z'n Jordaanse aanhang wagen, staken de Amerikanen en Engelsen een spaak in het wiel. Onmiddellijk sprong Chroesjtsjef als een bok op de haverkist; hij zei, dat Rusland zulk een agressie vlak bij zijn grenzen niet kon dulden en wilde op stel en sprong een top conferentie over dit geval. Amerika heeft dit propaganda-gevalletje van Chroesjtsjef weten af te wentelen op de Uno-vergadering, waar de pussen geen voet aan de grond hebben ge kregen. Mede dank zij de snelle er kenning van het nieuwe regiem van Irak en het vooruitzicht van een economische hulp hebben de Arabie ren er heil in gezien om eens af te wachten hoe groot die financiële hulp wel zou zijn, waarbij president Nas ser zo coulant is geweest om af te zien van zijn eis tot onmiddellijke terugtrekking van de Amerikaanse en Britse troepen. Onder deze om standigheden was er voor de Russen geen aardigheid meer aan om te pro beren roet in het eten te gooien en zo ontstond 'n wonderbaarlijke eens gezindheid. Het is zeer de vraag, wie bij deze eenstenunig aanvaarde oplossing het meeste zij zal spinnen. Weliswaar hebben de Arabische landen, dus ook Nasser, de verzeke ring gegeven, dat zij af zullen zien van z.g. indirecte agressie, maar tus sen doen en zeggenDe term „binnenlandse aangelegenheden" is er ook nog altijd. Het Engelse blad „Daily Tele graph" schrijft bijv. dat de thans aanvaarde resolutie iedere ontwikke ling afhankelijk maakt van het goede gedrag van president Nasser. „Zij komt neer op een afspraak, waarbij de Britten en Amerikanen zich terugtrekken in ruil voor op schorting door kolonel Nasser van de ergste bestanddelen van zijn expan sionistische campagne Ongelukkiger wijze is opschorten iets geheel anders dan beëindigen. Het is moeilijk in te zien hoe de resolutie kan verzekeren, dat, wanneer het Westen zijn aandeel, namelijk terugtrekking, heeft ver wezenlijkt .kolonel Nasser niet op nieuw met stoken begint". Wanneer de „waarnemers" van de Uno waren omgezet in een inter nationale politiemacht, zou het an ders geweest zijn, maar hierin voor ziet de resolutie niet. Wij zullen thans zien, wat secre taris Hammarskjoeld weet te berei ken met zijn „economische vredes bat van de afgelopen week met op luchting en hartelij applaus van de afgevaardigden begroet. Na de stemming zijn de twee ande re resoluties, die reeds over de kwes tie van het Midden-Oosten waren in gediend, teruggenomen. De ene, af komstig van zeven landen en ge steund door het Westen, wilde de ge hele kwestie aan secretaris-generaaJ Hammarskjoeld overdragen; de twee de, ingediend door de Sowjet-Unie, eiste onmiddellijke terugtrekking van de Britse en Amerikaanse troepen uit Jordanië en Libanon. De Soedanese minister van buiten landse zaken, Mahgoeb, verklaarde, toen hij de Arabische resolutie don derdagmiddag indiende, dat de „fa milietwist" in het Miden-Oosten hier mee tot een „gelukkige oplossing" was gebracht. Drie essentiële denkbeelden. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, ver klaarde verheugd te zijn, dat de Ara bische resolutie drie essentiële denk beelden bevatte, nl. 1. bevestiging van de beginselen van het handvest inzake de weder zijdse eerbiediging van onafhanke lijkheid en territoriale integriteit; 2.) de noodzaak van aanwezigheid der Ver. Naties „in de een of andere vorm" in Libanon en Jordanië en 3.) bevestiging van het verlangen de terugtrekking der Amerikaanse en Britse troepen uit het Midden-Oosten mogelijk te maken. Wij verheugen er ons over, aldus Dulles, dat de Ver. Naties een verant woordelijkheid willen overnemen, die wij gaarne afstaan. Hij betreurde evenwel, dat de reso lutie niet de mogelijkheid van instel ling van 'n V. N.-vredesmacht bevat, zoals voorgesteld door president Eisenhower. De kwestie zal echter op de komende Algemene Vergadering (in september) weer aan de orde wor den gesteld, zo deelde Dulles mede. Zijn Russische collega, Gromyko, betreurde, dat de Arabische resolutie niet de onmiddellijke terugtrekking der Amerikaanse en Britse troepen eiste. Hij kon zich evenwel achter de resolutie scharen. Hij hoopte, dat En geland en de Ver St ten in de tekst geen nieuwe „voorwendselen" zouden vinden om de terugtrekking van hun troepen uit te stellen. In dat geval zou de So wj et-Unie zich verplicht zien de kwestie opnieuw ter sprake te brengen als de algemene vergade ring de volgende maand in gewone zitting bijeenkomt. behoefte bestaat aan een V.N.-Politie- leger. De Nederlandse delegatie hoop te dan ook, dat men op de volgende zitting van de Algemene Vergadering tot positieve besluiten hierover zal komen. De Amerikaan Cabot Lodge ver klaarde na afloop van de bijeenkomst tegenover journalisten, dat het succes van de zitting der Algemene Verga dering voor een groot deel te danken is aan de aanwezigheid van de kleine landen, waaronder de Arabische. Op een topconferentie zouden deze lan den niet tegenwoordig zijn geweest. De vraagstukken waren daarom thans beter behandeld dan op een topconfe rentie mogelijk was geweest. JUICHKRETEN. De Egyptische pers begroet de aan vaarding van de Arabische resolutie met kreten als „Wij hebben gewon nen" en „De crisis is voorbij". Dit betekent echter niet, dat de aanvallen op koning Hoessein van Jordanië dadelijk worden gestaakt. Het Egyptische blad „Al Shaab" schrijft: „Engeland beschermt het laf fe mannetje op de troon van Jorda nië en is daarom verantwoordelijk voor zijn misdaden, de barbaarse martelmethoden incluis". Gouverneur Faubus van Arkansas heeft donderdag het parlement van de staat opgewekt, zich gereed te hou den voor een mogelijke spoedbijeen- komst op maandag, die gewijd zou zijn aan de kwestie van de toelating van negers tot de eerste middelbare school te Little Rock. Nu de autoriteiten van de staat Ar kansas en functionarissen van de school te Little Rock elk middel te baat schijnen te nemen om de inte gratie een halt toe te roepen, voor spellen waarnemers, dat de toestand bij de aanvang van het derde leerjaar begin september uiterst gespannen zal zijn. President Eisenhower gaf woens dag op zijn persconferentie te kennen, dat hij opnieuw federale troepen naar Little Rock zal zenden als dit nodig mocht zijn om een vreedzame integra tie te verzekeren. De New Yorkse pers heeft gemeen schappelijk stelling genomen tegen Faubus en de republikeinse senator Jovits heeft er bij de president op aangedrongen, het Congres in bijzon dere vergadering bijeen te roepen, als het geschil zich mocht toespitsen. De Amerikaanse voorlicht'ngs- dienst heeft naar tachtig landen een korte film gestuurd over de todht van de atoomduikboot „Nautilus" onder de ijskap van dé Noordpool. De jongste aardbevingen in Per- zië hebben 101 doden en 984 gewon den geëist, zo meldt AFP. Een vorstelijke verloving op komst? Er gaan geruchten over een romance tussen kroonprins Constanten van Griekenland en prinses Desiree van Zweden. Prinses Desiree is met haar zuster prinses Birgitta de gast van de Griekse koninklijke familie. Foto: vJ.n.r.: prinses Irene van Griekenland, kroonprins Constanten in marine uniform en prinses Desiree wonen een folkloristisch feest be- Voorlopig voor één jaar opschorting In diplomatieke kringen is donderdag in Washington vernomen, dat pre sident Eisenhower binnenkoit een besluit tot opschorting van de Ameri kaanse kernproeven voor de tijd van een jaar zal bekendmaken, gekoppeld aan een oproep tot onderhandelingen over een internationaal verbod van kernproeven. De maatregel zou ingaan in oktober of november omdat dan naar Eisenhower hoopt onderhandelingen met de Russen zullen begin nen over een permanent verbod van kernproeven. Het besluit om de proefnemingen voorlopig op te schorten zou verder zijn genomen als uitvloeisel van de besprekingen van atoomgeleerden uit Oost en West in Genève, die gisteren zijn geëindigd. Men neemt in Londen aan dat Engeland alleen nog de reeds aangekon digde reeks proeven zal nemen en dan eveneens voorlopig van verdere proefnemingen zal afzien. De Sowjet-Unie heeft in maart jl. de kernproeven stopgezet. EN FRANKRIJK? Frankrijk, dat met z'n atoombom men achterop is geraakt, maar desal niettemin toch z'n eigen A- en H-achterop raken. bommen wil hebben, om mee te kun nen doen in het gezelschap der gro te mogendheden zal misschien be zwaar maken om z'n kernproeven op te schorten. Het zou dan helemaal Het 473 ton metende Nederlandse kustvaartuig „Wille mijn", toebehorende aan de N.V. Rederij Gruno te Gro ningen, is tussen de lichtschepen „Skulmartin" en „South Rock" bij het plaatsje Donaghade op de kust van Noord-Ierland gelopen. Het motorschip, dat tien koppen aan boord heeft, zit zo hoog, dat men er bij eb omheen kan lopen; het heeft een paar grote gaten beneden de waterlijn. Deze telefoto toont het schip in zijn benarde positie op de rotsen, berging wordt evenwel nog mogelijk geacht. Voor de bemanning, die zich nog aan boord bevindt, bestaat geen gevaar. Naar verluidt zou Frankrijk begin volgend jaar zover zijn, dat het een eigen atoombom tot ontploffing zou kunnen brengen. In kringen van het Franse ministe rie van buitenlandse zaken in Parijs is donderdag verklaard, dat opschor ting van de kernproeven verbonden moet zijn met stopzetting van de ver vaardiging van kernwapens en ver nietiging van bestaande voorraden. De Amerikaanse senator Henry Jackson heeft verklaard te hebben gehoord dat de proeven voor de duur van een jaar zouden worden opge schort. Hij vreesde evenwel dat zulks een ernstige neerslag op de Ameri kaanse atoomwapens zou hebben. Naar zijn zeggen was er onenigheid in de Amerikaanse regering over het voorstel gerezen. HET RESUTAAT VAN GENèVE. De atoomgeleerden uit acht weste lijke en communistische landen, die sedert 1 juli in Genève bijeen zijn, zijn tot de slotsom gekomen dat het, binnen bepaalde grenzen, mogelijk is om een bruikbaar en doelmatig con trolestelsel in te richten voor een eventuele overeenkomst om de kern proeven te staken. De conferentie, waaraan de Ver. Staten, de Sowjet-Unie, Engeland, Frankrijk, Canada, Tjsechoslowakije. Polen en Roemenië hebben deelgeno men, is donderdag geëindigd met de publikatie van een communiqué, waarin gezegd wordt dat een contro lestelsel dient te bestaan uit een net van controleposten op de continenten, op eilanden en op enige schepen die op de oceanen varen. Het controle stelsel zou onder leiding van een in ternationaal orgaan moeten staan, dat op de functionering ervan zou moeten toezien. Oil nummer bestaat uit 8 pagina s Boven West-Europa bevindt zich sn samengesteld lagedrukgebied, dat vervloedige regens brengt. De af gelopen nacht was dit vooral in West- Duitsland het geval, waardoor een aantal stations ten zuidoosten van Hannover regenhoeveelheden, varië- nd van 15 tot 55 mm, aftapten. Ook nabij het Zwarte Woud, langs de westkust van Frankrijk en nabij de Italiaanse Riviera viel veel regen. De hoofdkern van het lagedrukge bied bevond zich vanmorgen boven het noorden van Frankrijk. Deze zal zich de komende 24 uur langzaam in noordoostelijke richting verplaatsen en morgen ten noorden van de Wad deneilanden kunnen aankomen. Het weer behoudt dan ook een onstand vastig karakter. De wind zal naar het westen draaien en in kracht toe nemen. (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te kwart over elf) MEER WIND Wisselend bewolkt met enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Tot matige of vrij krachtige toenemende wind, draaiend naar west. 23 Aug. zon op 05.35; onder 19.49; maan op 15.50; onder Hoogwaterstanden 23 Augustus v.m. 9.35; n.m. 10.15. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI zwaar bew. 17 C. STOCKHOLM regen 16 OSLO' geheel bew. 21 KOPENHAGEN 18 ABERDEEN mist 14 LONDEN regen 19 AMSTERDAM mist 20 BRUSSEL geheel bew. 18 LUXEMBURG zwaar bew. 18 PARIJS regen 20 BORDEAUX regen 20 GRENOBLE niet ontv. NICE onweer 21 BERLIJN mist 22 FRANKFORT 22 MüNCHEN zwaar bew. 20 ZURICH 18 GENèVE 18 LOCARNO onweer 17 WENEN half bew. 25 INNSBRUCK zwaar bew. 21 ROME geheel bew. 28 AJACCIO half bew. 28 MADRID licht bew. 23 MALLORCA half bew. 31 ALGIERS zwaar bew. 32 Korreltje Wie zijn ongelijk toegeeft, toont, dat hij vandaag wijzer is dan hij gis teren was.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1