Ongedwongen Nederlands feest op de Vier en vijt jaar geëist tegen krakers De kistkalveren Voorz. Produktschap ,vee en vlees' antwoordt dr. Hugenholtz Onze klompen mogen op de Expo niet ontbreken Bliksem doodt jongeman DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 5 Veel kleur, géén formaliteit De Expo stond gisteren volop in het teken van Nederland. Het was ook de nationale dag voor ons land. Een dag, die zich gelukkig onder scheidde door een volkomen afwezig heid van formaliteit. Maar kleurig en plezierig was zij wel. Minister president Drees en minister Luns waren er bij tegenwoordig. Zij be zochten ook de gezellige champagne partij, die de commissaris-generaal, mr. H. F. v. Walsum, gaf. Zij woon den het concert door het Residentie orkest en de taptoe bij. De stichting Nederlandse textiel- jaarbeurs heeft een show georgani seerd waaraan hostesses van vrijwel alle exposerende landen deelnamen. De hostesses hadden tot taak op de een of andere manier hun land uit te beelden. De jury wees de presen tatie van Engeland als de meest ge slaagde aan. De Engelse hostess die vanaf de vuurtoren op het Neder lands paviljoen in een boot langs de kunstmatige dijk roeide, declameer de een stuk uit Shakespeare. De voordracht werd muzikaal omlijst door de Scottish pipers, die zich op de pier hadden opgesteld. Joegoslavië heeft getracht de jury om te kopen met Sliwowitz, tever geefs, ondanks de charmant aan mr. Van Walsem en de juryleden aan geboden drank. Mr. Luns zat aan de dijk en ir. Staf overzag vanaf de vuurtoren de vreed zame slag der hostesses, dit defileer den voor een jury onder voorzitter schap van jhr. de Ranitz en waarvan deel uitmaakten mevr. Rika Hopper, mevr. Geveke, Annie M. G. Schmidt, Wim lbo en de journalist Van Deinse uit Utrecht. De jury heeft de tweede prijs toegekend aan Oostenrijk voor een gesproken en getekend verhaal over Oostenrijks positie in Europa, de derde prijs aan België, dat een koe met daarop een plattegrond van de Expo voorleidde, en de vierde prijs aan Brazilië, dat in ruil voor de aangeprezen koffie, Hollandse Kaas kreeg. Veel prijzen. Het aantal prijzen was beperkt, maar de wil om prijzen toe te ken nen groot. De Japanse hostess was een allerliefste butterfly, een schone roodharige Marokkaanse voerde eén verleidelijke dans uit, Amerika beeldde met zelfspot de prototypen van een secretaresse, een toeriste en een teenager uit. Het was veel en verwarrend, deze Nederlandse dag. Het geitje op de dijk stond wat onwennig en verlaten, de boer, die de veestapel verzorgt, Dieven in de Haarlemse Vishal 9000,'buitgemaakt In de Vishal te Haarlem, gebouwd tegen de Grote of St.-Bavokerk aan de Grote Markt, is momenteel tijde lijk een gramofoonplatenhandel ge vestigd. Inbrekers hebben in de nacht van maandag op dinsdag aan deze tijde lijke winkel een bezoek gebracht en er een bedrag van niet minder dan 9000 gulden buitgemaakt. Het gebouw is voorzien van een gla zen dak dat echter hier en daar ge barsten is; door een gat te maken hebben de daders kans gezien binnen te komen. Zij vonden daar een geld kistje, de 9 mille bevattende, en ver dwenen daarna. De politie staat daarbij enigszins voor een raadsel. Men vraagt zich n.l. af hoe het mogelijk is geweest dat op de Grote Markt, het drukste plein van de stad, óók 's avonds en 's nachts, de dieven ongemerkt hun slag hebben kunnen slaan. verklaarde, dat hij gelukkig al grijze haren had, het opengesneden K.L.M.- vliegtuig diende als platform voor de cineasten en fotografen en tus sen genodigden dwaalde een ver loren Zeeuwse, die was binnengeko men omdat men dacht dat zij bij de officjële Zeeuwse vertegenwoordi ging hoorde wegens haar kleder dracht. Na de show van de hostesses zijn de Zeeuwse groep, de andere folklo ristische groepen uit Nederland, Scheveningse, Spakenburgse, Friese, Limburgse, en ook een delegatie uit de west in optocht over het terrein getrokken tot aan de Belvedere. Daar is aan de Belgische commissaris- generaal, baron Moens de Fernig, een speciale bloemenhulde gebracht. Een tulpenbol „Expo-'58", die blauwe bloemen draagt en die gekweekt is door H. Scholten van de fa. Rijnveld en Zn. N. V. in Hillegom, en eep roos „Moens de Fernig" van de heer G. Verbeek uit Aalsmeer. Intussen had het publiek weer bij drommen bezit genomen van het Ne derlandse paviljoen, aan de voorzijde waaraan het Utrechts stedelijk orgel het karakter van deze Nederlandse dag muzikaal onderstreepte. Het jachthoorn- en tamboerkorps van Bronswerk uit Amersfoort dat ook acte de presence gaf op deze Ne derlandse dag, is gistermorgen op het stadhuis van Brussel ontvangen door de wethoudster van schone kunsten, madame Leynseele. Na de ontvangst is men naar het natte Manneke van Brussel getrokken, die de muzikale complimenten uit het Amersfoortse kreeg aangeboden, wat de vrienden van „Manneke Pis" weer hebben ge honoreerd met een ontvangst in een gezellig lokaal. Ter gelegenheid van de Neder landse nationale dag celebreerde mgr. dr. Jos M. Baeten, bisschop van Breda, een pontifikale H. Mis in de kerk van Civitas Dei, het Vaticaans paviljoen op de wereldtentoonstel ling. Het kerkkoor van de H. Sacra mentskerk uit Breda zong onder lei ding van Louis Toebosch de missa Pange Lingua van Josquin des Prez. Onder de aanwezigen bemerkte men verder nog mgr. mr. Fr. Op de Coul, directeur van het R. K. Centraal Bu reau voor onderwijs en opvoeding uit Den Haag, die voorzitter is van de sectie onderwijs in het Vaticaans paviljoen, mgr. dr. J. G. M. Wille- brands, directeur van het Philosophi- cum te Warmond en verscheidene leden van het Nederlands comité „Civitas Dei". Kamerstoel voor 850 gulden In de groentewinkel van de heer C. Bal, aan de Burg. v. cL Werffstraat te Scheveningen, die om principiële re denen weigerde premie voor de Alge mene Ouderdomsverzekering te beta len en daarom beslag zag gelegd op zijn eigendommen, heeft gisteren ten overstaan van een deurwaarder de openbare verkoping plaats gehad. Deze officiële daad is uitgelopen op een schertsvertoning. De schuld aan het rijk bedroeg iets meer dan 800 gulden, de kosten inbe grepen. In tegenwoordigheid van de vader van de premieschuldige en en kele kennissen bracht de heer Bal als eerste te verkopen stuk een stoel in De procureur-generaal bij het Ge rechtshof te 's-Gravenhage mr J. Zaaijer heeft gisteren bevestiging ge vorderd van de vonnissen tegen de 40-jarige koopman R. S. en de 40- jarige machine-bankwerker F. B., beiden uit Rotterdam die door de rechtbank wegens het plegen van ne gentien zware inbraken in het gehele land waren veroordeeld tot respec tievelijk vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De psychiater, die B. had onder zocht zei in zijn rapport o.m. dat deze bankwerker dringend behandeld moet worden en dat de gevangenis straf zo' kort mogelijk moet zijn, zo dat de man nog genezen kan. Maar de procureur-generaal zei in zijn requisitoir dat de rapporten van psychiaters er tegenwoordig niet zo zeer op gericht zyn de rechterlijke macht voor te lichten, maar om pro paganda te maken voor het vervan gen van de strafrechtsbedeling door psychiatrische behandeling. Bij het stelsel van* de strafrechtsbedeling komt de medische behandeling op de tweede plaats. Belangrijker is dat de maatschappij beveiligd wordt. En dit kan gebeuren door de wetsovertre der zo lang mogelijk achter slot te zetten, meende hij. Het hof zal op maandag 1 septem ber a.s. arrest wijzen. de winkel, die op één gulden werd in gezet. Vader Bal en de kennissen gin gen aan het bieden, de prijs liep in minder dan geen tijd op tot 850 gul den. Toen was het genoeg, want dat was meer dan het bedrag van de schuld. Vader Bal betaalde en liet de stoel meteen weer terugzetten waar het meubej hoorde, n.l. de huiskamer van zijn zoon. De deurwaarder pakte zijn papieren bij elkaar en ging heen. Deze schertsvertoning heeft een principiële ondergrond. De heer Bal weigert n.l. de premie te betalen uit godsdienstige overwegingen. Oor spronkelijk waren de fiscale autori teiten daarmee voorlopig accoord ge gaan. Toen schijnt men er in die kring te zijn achtergekomen dat de heer Bal zijn (op afbetaling gekochte) auto wèl had doen verzekeren. Dit vond de fiscus hinken op twee ge dachten en trok toen de voorlopige vrijstelling in. De heer Bal is het daar niet mee eens. Als reden van het wèl verze kerd zijn van de auto geeft hij op dat de financieringsmaatschappij dit deed, niet hij, en hij overweegt daarom het hoger op te zoeken. Hollandse nieuwe voor een reuzenkeelgat Advei ientie) Koninklijk gezin naar de Expo De koninklijke familie zal waar- sohijnlijk volgende week een bezoek brengen aan de wereldtentoonstelling te Brussel. Koningin Juliana, Prins Bernhard en de vier prinsessen zul len incognito reizen. Zij zullen hun intrek nemen in de residentie van onze ambassadeur in Brussel, jhr. mr. P. D. E. Teixeira de Mattos. De Koningin heeft reeds bij haar eerste bezoek aan de Expo te kennen gegeven terug te zullen 'fomen, ten einde meer paviljoens te bezoeken dan haar toen mogelijk was. KARDINAAL AGAGIANTAN BEZOCHT ROTTERDAM Gistermiddag bracht kardinaal Aga- gianian, patriarch van Armenië en Ci- cilië en pro-prefect van de Congrega tie de Propaganda, Fide, een bezoek aan Rotterdam. Na een autotocht door het vernieuwde stadscentrum bracht de kardinaal een bezoek aan de „Maasbode". Na dit bezoek maakte de kardinaal een tocht met de Spido- boot „Oogstplaat" door de Rotter damse havens, welke zijn levendige belangstelling hadden. Bijzondere in teresse toonde de kardinaal voor de kerkelijke voorzieningen in het zuid westelijke nieuwe stadsdeel. JONGE LEEUWTJES IN CIRCO ESPANOL Vannacht heeft de leeuwin Seida de menagerie van het Circo Espanol dat momenteel in Amsterdam op- Duiker Moeyes van het bergingsbedrijf Van den Akker heeft tijdens het verrichten van voorbereidende werkzaamheden voor de berging van het wrak van de voor Vlissingen gezonken kustvaarder „Corale" in dit wrak een drie ton zware en acht meter lange butskop aangetroffen en afgemaakt met een mes. Het dier was reeds versuft, doordat in het wrak, dat voor de Vlissingse boulevard ligt, lucht was gepompt in verband met de berging. De foto toont het uit het water hijsen van de enorme zeldzame vis, beho rende tot de walvisachtigen, welke is geschonken aan het Museum voor Natuurkundige Historie te Leiden. De berging van de „Corale" is inmiddels uitgesteld tot het beter weer wordt. treedt, uitgebreid met twee jonge leeuwtjes. Moeder Seida bracht drie jonger, ter wereld, waarvan er een onmid dellijk overleed. Seida is onmiddellijk van haar kroost gescheiden. Het cir cus zoekt nu een grote zogende hond, die de zorg voor de kleintjes op zich kan nemen. De voorzitter van het Produktschap Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, is in de gisteren te Utrecht gehouden vergadering van het Produktschap terug gekomen op de kwestie van de kistkalveren, die zo hij zeide, na de vorige gehouden vergadering van het produktschap nogal wat deining heeft veroorzaakt. De heer De Veer betreurde het, dat men bij de kistkalveren met een voorstelling van zaken is gekomen, alsof er bij eenzijdige voeding van melk en huisvesting in een donker hok sprake is van dierenkwelling en men heeft volgens hem, van een mo gelijke uitzondering regel gemaakt. De uitspraak van de voorzitter van het hoofdbestuur van de Nederland se Vereniging tot bescherming van Onder het motto „Nederland huldigt de Expo-werkers" is woensdag op de Wereldtentoonstelling in Brussel de Nederlandse nationale dag gehouden. De foto toont een groep Scheveningse vissersvrouwen defilerend over de Expo. dieren, mr dr Hugenholtz, dat kist kalveren als ellendige wrakken uit de hokken komen, welke uitspraak in de pers de heer Hugenholtz vergezeld deed gaan van een foto van een mis vormd kalf, als voorbeeld waartoe deze methode zal leiden, wordt vol gens de heer De Veer niet bevestigd in de praktijk. Iedereen is in de gelegenheid deze uitspraak te controleren, als men de moeite doet in Doetinchem of Den Bosch naar de markt te gaan, aldus de heer De Veer. Vertegenwoordigers van het markt wezen en exporteurs, die per week 500 kalveren slachten verzekerden mij, zo zeide de heer De Veer, dat kalveren als op de foto van dr Hu genholtz is afgebeeld, misschien een op de 1000 voorkomen en dat dit niet een gevolg is van de voeding of huis vesting maar zuiver een misvorming bü de geboorte meegekregen. De heer De Veer betreurde deze opvattingen, die volgens hem zozeer afwijken van de praktijk, daar het produktschap o.a. met de vereniging voor dierenbescherming nuttige re gelen voor het vervoer van vee bij uitvoer heeft ontworpen. Voor de controle op de naleving daarvan door de inspectie van de vereniging had hij grote waardering. De heer De Veer delede voorts mede in de afgelopen week verschei dene bedrijven te hebben bezocht. Hij had goede en minder goede huis vesting van kistkalveren aangetrof fen, maar nergens gezien, dat er sprake was van kwelling. Bij kwelling, aldus zeide hij, zou de vereiste snelle groei ook onmo gelijk zijn. Het mesten van kalveren vereist bijzondere zorg en vakkennis. Het wetsontwerp De heer De Veer vroeg zich ver volgens af of er een mogelijkheid tot constructief werk aanwezig is, hij meende dit bevestigend te moeten beantwoorden. Vastgesteld moet wor den, aldus spr., dat het aanhouden van kalveren met eenzijdige voeding in een donkere omgeving niet kwel lend is. Het wetsontwerp gaat trou wens aan het eerste punt voorbij blijft over de huisvesting, zo merkte hij op. Indien excessen aanwezig zijn moe ten deze worden opgeruimd, aldus de heer De Veer, die zeide dat moge lijk is. dat er nog enkele kalveren worden gemest in een kist met een deksel, een methode, die vroeger wel werd toegepast. Spr. zou dat geval zeker beschouwen als een exces. De heer De Veer wees er voorts op, dat het aantal te mesten kalveren na de oorlog sterk is toegenomen, in 1957 zelfs verdubbeld, vergeleken bij 1956. Door het gebruik van kunst melk is het mesten van kalveren niet meer gebonden aan de boerderij en kan een ieder een groot of klein aan tal mesten. De huisvesting De wijze van huisvesting, aldus de heer De Veer, zou aan een nader on derzoek moeten worden onderwor pen om voorlichting te kunnen ge ven over de meest gewenste vorm. Hij zeide een stal te hebben ge zien, waarbij men het aantal heeft uitgebreid door het plaatsen van meer boxen, gesloten rechthoekige ruimten, waarin het kalf zich vol doende kon bewegen om te liggen en te staan en warabij door een rooster de urine en mest orden afgevoerd. De boxen waren in dubbele rijen aangebracht Een andere en z.i. betere oplossing zag de her De Veer in een stal, waar bij de achterkant van de box was weggelaten en de kalveren in een rij waren geplaatst, zodat het mogelijk was door een middengang achter de kalveren langs te lopen. Het nadeel van de eerste oplossing is, dat men de kalveren in een groter aantal niet kan controleren. Het is met kalveren als met baby's, zo zeide hij, aan de luiers controleert men de spijsvertering en daarbij moet men ook dagelijks de kalveren kunnen controleren. Met de boxenmethode onderkent men voedselstoornissen te laat, met als gevolg: niet groeien en in ernstige gevallen sterfte. Vliegen zijn voor kalveren beslist een kwelling; de kalveren kunnen zich dartegen onvoldoende verweren, daar de vliegen zich bij voorkeur neerzetten op de dunstbehaarde de len, oren. ogen en benen. Met de huidige middelen is het echter volgens spr. mogelyk door spuiten of het aanbrengen van strips de stal het gehele jaar vliegen vry te houden. Hierin schuilt de mogelijkheid te onderzoeken, aldus de heer De Veer of de thans heersende duisternis om de kistkalveren meer kan worden verlicht De voorzitter van het produkt schap kwam ook nog teruge op zijn uitlatingen inzake de huisvesting van mannelijk jongvee, waarvoor hij het advies had gegeven open loopstallen te maken in die gebieden, waar men over voldoende grof stro en ruwvoe- der beschikt. Deze stallen kunnen de boeren zelf bouwen, maar het was de heer De Veer uit eigen ervaring gebleken dat. terwille van het landschapsschoon, eisen worden gesteld aan de bedrijfs gebouwen. die economisch niet ver antwoord zijn en waardoor noodzake lijke verbeteringen achterwege blij ven. Tegen deze achtergrond had de heer De Veer gezegd: „Mooi van bui ten, mar arm van binnen'. Deze uit spraak sloeg niet op de dierenbe schermers, aldus de heer De Veer. Collega zwaargewond In de luwte van een hooimijt in Maasbree zochten gisteren drie land arbeiders beschutting tegen een plot selinge, hevige onweersbui. De enige bliksemstraal, die de aarde bereikte, sloeg in op de hooimijt »n doodde de 19-jarige H. Peeters uit het gehucht Ooyen in de gemeente Maasbree. De 15-jarige augurkenplukker, J. Coot- jans uit Baarlo werd zwaar gewond. De 35-jarige landbouwer, W. van Lier, heeft nog getracht hulp te ha len, maar zakte onderweg met een shock in elkaar. De arbeiders wer den naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. By H. Peeters kon slechts de dood worden geconstateerd, J. Cootjans had levensgevaarlijke brandwonden opeelooen. De brand weer bluste de verkoolde resten van de hooimijt. ARBEIDERS VEROORDEELD 17 Arbeiders van de strokartonfa briek te Veendam zijn gisteren door de politierechter te Groningen we gens diefstal veroordeeld tot boetes van 1 tot 50. Zij hadden bonboek jes, die door winkeliers bij de fa briek waren ingeleverd om vernie tigd te worden, meegenomen en op nieuw bij de winkeliers tegelde ge maakt. Amsterdam wil vergoeding voor verdwenen doeken Amsterdam heeft indertijd gepro testeerd tegen de minister van finan ciën, die niet bereid was een schade vergoeding te geven voor twaalf in de oorlog vernietigde schilderijen. De stad heeft dat niet genomen en daar om werd een geschil gisteren behan deld door de Raad van State (afde ling „geschillen van bestuur"). De 'otale waarde van de twaalf tijdens de oorlog vernietigde schilderijen wordt geraamd op 30.000 gulden. De voornaamste doeken zijn een 17e eeuws regentenschilderij van A. Boo- nen (waarde 10.000 gulden) een re gentenstuk van Driaan de Lelie uit het eind van de achttiende eeuw (10.000 gulden) en een „Binnenplaats van een Hofje" eveneens van A. Boo- nen (2000 gulden). De voorzitter, prof. dr. G. A. van Poelje, wilde weten of de gemeente deze doeken heeft a>an- gekocht ter vervulling van haar cul turele taak. De raadsman van de ge meente Amsterdam mr. Bos wist dit niet. Hij voerde wel aan. dat de doe ken vrij zeldzame werken zijn, die een onmisbare schakel vormen tussen twee tijdvakken. De gemeente Am sterdam dient deze stukken aan te vullen. De voorzitter wenste ten slot te te weten hoe de verdwenen doeken door de gemeente Amsterdam ver worven werden. Hierover zal hij nog ingelicht worden, waarna de verga dering gesloten werd.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5