Leids archief verkeert in een slechte staat Scherp RIJNSTREEK Vóór honderd jaar Voorstellen tot verbetering van wegen aanvaard Ook filter in DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 2 Verslag over '57 Het verslag van de toestand van het Gemeente-archief te Leiden over het jaar 1957 stelt vast, dat het ar chiefgebouw, dat uit 1893 dateert, in slechte staat verkeert. De zijmuur van het trapportaal is door vocht aangetast en het vertrek, waarin zich de bibliotheek over Leiden en om geving bevindt, had meermalen door lekkages te lijden. Ook de zolder bo ven de archiefbewaarplaats verkreeg bij zware regen waterschade door het overlopen van een binnenwaartse goot. Het merendeel der vensters is niet tochtvrij en de gebrekkige toe stand van de ramen in de werkver trekken verhindert een behoorlijke ventilatie. Het sanitair o.m. van het gebouw is. totaal onvoldoende, even als de verlichting van de verschil lende vertrekken en het archief depót. Door een tekort aan werkruimte voor het personeel is ook de leeszaal als zodanig ingeschakeld, waardoor er slechts voor een enkele bezoeker plaats beschikbaar blijft. Alle ver trekken verkeren, wat onderhoud, stoffering en meubilair betreft, in primitieve en verwaarloosde toe stand. Het is daarom verheugend, dat bij besluit van de gemeenteraad van 8 juli 1957 de benodigde gelden zijn gevoteerd voor een inwendige ver bouwing. Enige verbetering kwam reeds tot stand door het plaatsen van een nieuwe ketel voor de centrale verwarming en na een rapport van de commandant van de brand weer door de vervanging der oude brandblusmiddelen door moderne. De inwendige verbouwing zal in het archiefdepót een verplaatsing van de archieven, de Leidse en algemene bibliotheek, en de prentverzameling noodzakelijk maken. Daarbij zal veel aandacht moeten worden besteed aan een juiste berging der 500 charters en der prentverzameling. Deze laat ste omvat circa 23.000 prenten. De berging der grote formaten hiervan eiste onmiddellijke voorziening. Daarom werd een drietal Gabs- kasten aangeschaft, waarin deze prenten in hangsysteem kunnen wor den geborgen. Wat de werkzaamheden betreft, werden inlichtingen, zowel schrifte lijk om mondeling, verstrekt aan af delingen der secretarie, gemeente lijke diensten en bedrijven en par ticulieren. De leeszaal werd bezocht door 659 personen, waaronder een tiental bui tenlanders uit Noord- en Zuid-Ame- rika. België, West-Duitsland en Tas- manië. Aanwinsten. Van de aanwinsten kunnen worden vermeld de aankoop van een verza meling originele stukken, betr. het beleg van Leiden, en de schenking van een aantal familiepapieren en gedrukte stukken van het eind der 18de tot het begin der 20ste eeuw, waarmee de collectie De la Court aanmerkelijk werd uitgebreid. De stukken over het beleg werden ge kocht van de antiquair G. B Ramaz- zotti te San Remo, de andere be scheiden werden geschonken door miss A. H. de la Court te Reigate in Engeland, de laatste telg uit dit ge slacht. De Leidse en de algemene biblio theek werden uitgebreid door aan- (Advertentie). POTLOOD en GEEST No. 521. Horizontaal: 1. voorzetsel, 3. deel van een helm, 6. landbouw werktuig, 7. lijn (op een kaart) die plaatsen van gelijke barometerstand verbindt, 11. stok met voettrede, 13. voorzetsel, 15. voornaamw:, 16. spoor- richel, 17. knol, 18. inhoudsmaat (afk), 20. voorzetsel, 21. deel van het jaar, 25. middeleeuwse wimpel a. d. lans, inz. als herkenningsteken die nende, 27. insekt, 28. sociëteit (afk.), 29. spil van een wiel. Verticaal: 2. muzieknoot, 3. hok, 4. bijb. figuur, 5. patroon, 6. bijwoord, 8. stoomschip (afk.), 10. ongeordende woeste krijgers, 12. specerij, 14. staaf je om een rad vast te zetten, 15. ope ning, 19. zijde, 21. voornaamw., 22. meisjesnaam, 23. bijb. figuur, 24. lid woord, 25. habijt, 25. voorzetsel. Oplossing morgenavond. Oplossing n. 510. Horizontaal: 2. samba, 6. abt, 8. ree, 10. peem, 12. tien, 13. Sn, 14. eva, 16. D.S., 17. egaal. 18. pa, 20. ert. 21. P.S.. 23. elan, 25. stil, 27. cel, 29. oma, 30. maske. Verticaal: 1. Haps. 2. sté, 3. mi, 4. Ari, 5. lens, 7. ben, 9. eed, 11. Megen, 12. taats, 15. var, 13. pech, 19. ale, 21- Pim, 22. slag, 24. alm, 26. toe, 28. as. koop en schenking met ongeveer 250 aanwinsten, o.a. een compleet aan tal universitaire oraties van het jaar 1957 door medewerking van de pedel P. A. Harteveld. De prentverzameling over Leiden en omgeving werd uitgebreid met 336 stuks, waarvan 70 prentbrief kaarten, deels door aankoop, deels door schenking. Hiertegenover staat het verlies van een verzameling studentenpor tretten, foto's, afkomstig van mr. Ru- dolf Willem van Stolk, geboren Rot terdam 13 okt. 1864, overleden Baarn 19 dec. 1922, later door zijn dochter mej. A. J. E. van Stolk, kunstschil deres te Wassenaar, aan het gemeen te-archief geschonken. Deze verza meling werd overgebracht naar het Academisch Historisch Museum, om dat zij daar beter op haar plaats is. AFSCHEID KAPELAAN H. DE JONG Van kapelaan H. de Jong, die zoals bekend in Utrecht de mu ziekstudie voortzet, wordt maandag avond te acht uur afscheid genomen in de zaal aan de Maria Gijzensteeg, naast de Overdekte. Geslaagd. De heer G. J. var Hartesveld te Leiden is geslaagd voor het staats examen gymnasium, diploma A. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Tentoonstelling A H. Bakker Korff (t.e.m 15 septem ber). Museum voor Volkenkunde: Ten toonstelling Japanse penseeltekenin gen (t.e.m. 11 oktober). Rijksmuseum Geologie en Minera lcgie V. d. Werfpark 1: Tentoonstel- Inig geologie van Nederland Op werkdagen van 10—12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 2—4 uur. Prentenkabinet der Rijksuniversi teit, Klokrteeg 25 Foto's Magnum groep; tekeningen Th. W. E. Loh- mann en J. G. Wertheim (t.e.m. 30 augustus); werkdagen geopend 25 uur. Zon- c.i feestdagen gesloten. Leidse agenda Kerkkoor St. Leonardus (Haag- weg). Hedenavond geen repetitie. APOTHEKEN. De avond- en nachtdienst wordt waargenomen door: Leiden: Apotheek Herdingh Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN Casino: „In iedere straat 'n bruidje", alle leeftijden. (Matinée: „Dik Trom", alle leeftij den). Lido: „Opoe in het mannenbad", alle leeftijden. Luxor: „Song en Jazz Festival", alle leeftijden. Trianon: „Afrikaanse leeuw", alle leeftijden. Rex: „The bridge on the river Kwai", 14 jaar. VOORSCHOTEN De laatste dagen van de R.K. va- cantie-vreugd te Voorschoten zijn geheel volgens plan verlopen. Maan dagmorgen werden kinderspelen ge houden op het voormalige SVLV terrein en het weer werkte bijzon der mee om deze spelen te doen sla gen. Met groot enthousiasme deden de kinderen mee met zaklopen, vlaggetje steken, bliklopen, met windbuks schieten, ballonnetjes trappen en kussenslaan. Na deze drukke ochtend volgde voor de kinderen weer een wat rus tiger middag in het r.k. verenigings gebouw, waar men met belangstel ling luisterde naaT de avonturen van de alom bekende Pietje Poppesnor. Hierna kwam de goochelaar Mr. Jan- no op het podium en mochten ver schillende kinderen „assisteren" by de goocheltoeren, hetgeen bijna een stormloop naar het podium ontke tende. Met open mond keek de jeugd naar het gegoochel en ook bij het sneltekenen genoot men intens. Woensdag, de laatste dag, was werkelijk „eind goed, al goed". Want 's morgens was er een amusante film en 's middags circus in Scheve- ningen. Ongeveer 300 kinderen gin gen in 4 grote autobussen naar de zo lang verwachte circusvoorstelling, waar men alle plaatsen op de vierde rij had laten reserveren voor Voor schoten, zodat de kinderen in één grote kring rond de piste zaten. In de pauze kregen ze nog een ijsje, wat de feestvreugde vergrootte. Meer dan voldaan kwam men weer om half zes in Voorschoten terug, waarna de leidsters en leiders nog enige tijd bijeen bleven in het Wapen van Voorschoten. Daar nam de heer P. Karremans het woord en dankte allen hartelijk voor hun ver moeiend, maar prachtig werk. dat zij in deze vakantie verzet hebben. Vooral veel dank aan de heer A. Eversteyn, die altijd bereid was op de meest ongelegen momenten een „karweitje" voor de r.k. vacantie- vreugd op te knappen en baarbij ook een uitstekend leider was. Tevens werden waarderende woorden gesproken aan het adres van de mede-comitéleden mevr. A. Trel, mevr. M. v. Noort, de heer P. Appel en de penningmeester, de heer E. J. v. d. Kooij. Daarna sprak mevrouw v. Noort om de heren Karremans en v. ,d. Kooij te bedanken en tevens een vaarwel toe te zeggen, daar beide heren door andere werkzaamheden genoopt zijn het comité te verlaten. Namens vele ouders dankte de heer J. M. Janssen, oud hoofdleider, die tevens de toezegging deed, dat hij weer als hoofdleider in de volgende grote vacantie zal optreden. In de afgelopen vacantiedagen zijn ongeveer twee duizend rolletjes snoep, duizend lollies en .500 ijsjes aan de kinderen uitgedeeld. Telefoongebouw wordt aanbesteed De Rijksgebouwendienst te 's-Gra- venhage is voornemens om volgende maand het bouwen van een telefoon gebouw aan te besteden. Dit ge bouw, dat komt te staan op een ter rein aan de Koningin Julianalaan, zal een inhoud hebben van ca. 2200 m2. Hengelsport Gisteren hield de eerste Voorschotense Hengelsport- vereniging „Ons Genoegen" haar grote jaarlijkse viswedstrijd op de grote plas te Langeraar. Er werd door 23 leden aan deze wedstrijd deelgenomen waaronder twee da mes. Na afloop van de wedstrijd vijf uur 'smiddags werd de totale hoeveelheid vis, o.a. blei en brasem, ter weging aangeboden. Na weging bleek dat er 23 leden in totaal 54468 gram vis gevangen hadden. De le prijs werd gewonnen door de heer A. Singeling met 6860 gram, de 2e prijs door de heer L. Waltman met 5270 gram en de 3e prijs door mevr. P. C. Melse-Cauwels met 4175 gram. Gemeenteraad van Woubrugge Voor de laatste maal kwam de raad van Woubrugge in de oude samen stelling woensdagavond bijeen. Burgemeester Van Wageningen deelde na de opening mede, dat hij voor de derde ambtsperiode was herbenoemd. Na mens de raad werd hij toegesproken door het oudste lid, de heer Den Hertog. Deze wenste de voorzitter met deze benoeming geluk. Onder uw bestuur kwam veel tot stand, aldus spr., die dankte voor het initiatief van vele plannen, waarvan spreker er vele opsomde. Desondanks blijven er nog vele wensen. De voorzitter dankte voor deze sympathieke woorden. Vervolgens kwamen een tweetal aanvragen ter tafel om vergoeding ingevolge art. 13 der L.O.-wet. Eén aanvrage werd zonder meer toegewe zen. Die voor het tweede kind van een aanvrager wensten b. en w. voor de helft te vergoeden. Daar de heer Venhuizen hier volledige vergoeding wenste, volgde stemming. Het voor stel van b. en w. werd met 52 stemmen aangenomen (tegen de he ren Boon en Venhuizen). Een voorstel 500 gulden te voteren voor nieuwe gordijnen en verduiste ringsgordijnen voor de O.L.-school werd zondermeer aanvaard. De raad ging tevens accoord met het voorstel, de ontruimingstermijn van het onbewoonbaar verklaarde perceel Vierambachtsweg 85 (eige naar C. Westdijk) met 6 maanden te verlengen, terwijl besloten werd het pand Vrouwgeestweg 20 (eigenares fa. E. van Luiing) onbewoonbaar te verklaren met een ontruimingster- myn van 6 maanden. B. en W. achtten het gewenst, de sociale positie van het gemeenteper- soneel aan te passen bij de onlangs herziene regeling bij het rijksperso neel, waarmede de raad eveneens ac coord ging. Bij het punt gemeente- en bedrijfs- rekeningen over 1956 bleek, dat de kapitaaldienst sloot met een nadelig saldo van 275.532 gulden, terwijl de gewone dienst een nette nadelig sal do had van 8606 gulden. Van de be drijven maakten het electriciteits- en waterleidingbedrijf resp. een winst van 10888 en 4489 gulden, hetgeen ten goede zal komen van de reserves. Het woningbedrijf sloot met een na delig saldo van 2827 gulden en zal daarvoor een uitkering ontvangen van de gemeente. De raad verleende hieraan zijn fiat, evenals aan een aangeboden geldlening, groot 9000 gulden door de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten, tegen een rentevoet van percent en een looptijd van 30 jaar. Maatschappelijk Werk. Meer stof tot discussie leverde het punt Commissie Maatschappelijk Werk. Een aangeboden concept-rege ling, opgemaakt in overleg met de Stichting voor Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland, mede behandeld in bespreking met vertegenwoordigers van Rooms-Katholieke, Hervormde en Gereformeerde toporganen, be grootte de kosten voor één maat schappelijk werkster op 10.000 gul den. Hiervan zullen de gemeenten 40, het rijk en de betreffende kerk genootschappen resp. elk 30 percent bijdragen. Het ligt in de veronder- stelling, dat eerstdaags begonnen zal kunnen worden met een dienst van één r.k.- en één protestantse werk ster. De aanstelling geschiedt door de kerkgenootschappen. De totale ge meentelijke bijdragen der zeven sa menwerkende gemeenten bij twee werkster bedragen 8000 gulden, het geen neerkomt op 41 cent per inwo ner. De heer Venhuizen was bevreesd, dat bij toetreding der gemeente de raad haar bevoegdheden uit handen zou geven in die van de commissie. Hij wenste eerst advies in te winnen over deze materie bij de betreffende kerkelijke autoriteiten en een besluit over te laten aan de nieuwe raad. De voorzitter betoogde, dat de kerkbesturen wel degelijk deze ge meenschappelijke regeling onder de ogen gezien hebben. Nadat de Stich ting ontstaan is, neemt de Commissie het beheer op zich, doch stelt geen werksters aan. De kerkbesturen zijn werkgevers. Tenslotte nam de raad het voorstel aan, de heer Venhuizen wenste aan tekening te hebben tegengestemd. Schooltandartsendienst. Door een 11-tal gemeenten in de Rijnstreek is een ontwerp gemaakt om te komen tot oprichting van een stichting voor schoo'tandartsendienst In de stichtingsacte wordt er van uit gegaan, dat de behandeling zal plaats vinden in een z.g.n. dental-car met twee stoelen. De kosten zullen wor den gedragen door de ziekenfondsen particulieren en gemeenten. De bij drage voor deze gemeente, zal het eerste jaar 19 cent, na zes jaar 47 cent per inwoner bedragen, hetgeen een uitgave van 570 gulden betekent. De heer Venhuizen wenste de vrij heid van de ouders hierin niet in het geding te zien komen en kon zijn stem alleen geven, als uitdrukkelijk werd bepaald, dat deelname vrijwil lig bleef. De voorzitter deelde nog mede, dat van de ruim 9000 betrok ken kinderen circa 2700 alleen nage keken en naar de eigen tandarts doorgestuurd zullen worden. Voorts zullen 6300 op school behandeld wor den, waarvan 5 percent waarschijn lijk van de ouders geen toestemming zal krijgen. De raad verleende b. en w. toestemming tot deze stichting toe te treden en de gevraagde som te verlenen. Wegverbetering. De kwestie verbetering hoek Vrouw geestweg vergt niet alleen de afbraak van de oude hooiberg, hetgeen in middels van gemeentewege is ge schied, doch tevens nieuwe straat- aanleg, vernieuwing afscheiding met het erf van de heer Schyf, demping sloot, aanvoer zand en grind, aanslui ting inlaatduiker en andere werk zaamheden, hetgeen totaal een be drag vergt van 3500 gulden. De heer Boon vroeg zich af, waarom b. en w nu niet gelijk met een concreet voor stel waren gekomen betreffende de uiteindelijke bestemming van het onlangs aangekochte pand Vrouw geestweg 2. Tevens zou dan gelijk de beschoeiing gemaakt kunnen worden en de woning weer bewoonbaar. De voorzitter zag als mogelijkheid voor de bijbehorende stal een werk- en opslagplaats voor de thans onder de provinciale brug gevestigde gemeen tewerken, terwijl de schuur een cen trum voor de B B. zou kunnen wor den. Ook is door een particulier hier op een bod van 8001 gulden gedaan. De heer Den Hertog kwam met de suggestie de schuur te verdelen. Eén deel in te richten met een zestal douche-cellen, de rest voor de B.B., ót in te richten als twee woningen. In dit laatste zag de voorzitter geen heil, te duur, terwijl het pand zich ook slecht leent voor inrichting van douches en moeilijk als zodanig ge ëxploiteerd kon worden. B. en W. zijn met de bestemming van één en ander nog niet rond gekomen. Wet houder Heenk opperde nog het denk beeld in de schuur een gymnastiek lokaal in te richten, doch hoe dan ook, het zal altijd veel geld kosten. De voorzitter kwam weer terug op het uiteindelijke voorstel, de hoek rond dit pand af te ronden. De heer Venhuizen informeerde nog naar de mogelijkheid, het pad naar de De Graaflaan op te knappen. Uiteindelijk werd het gevraagde cre- diet van 3500 gulden verleend. Over de kwestie onderhoud Wete ringpad, waarover in ons blad van gisteren reeds geschreven werd, ont stond een langdurige en nogal ver warde discussie tussen de voorzitter en de heer Venhuizen over de inter pretatie van de art. 20 en 23 der we- genwet. Het raadslid betoogde, dat volgens deze wet de gemeente een weg, die 10 jaar lang niet door de eigenaars onderhouden is, over kan nemen, als zij die weg wel onder hield. De onderhoudsplicht rust nu bij de gemeente voor -het gedeelte tussen Cowriekade en Gebr. Bulk. Indien de gemeente jaarlijks 50 gul den op de eigenaars wil verhalen, zal dit leiden tot procederen, na be roep op G.S. en de Kroon De voor zitter bestreed deze argumenten. Een der eigenaars heeft in deze periode na schriftelijke klachten, wel iets aan dit pad gedaan. Hier moest nu einde lijk eens een klaar beeld komen. Hierna ging men tot stemming over. Het voorstel van b. en w. dit zuide lijke deel door de gemeente over te nemen werd met algemene stemmen aanvaard. Idem de eigenaars per jaar voor 50 gulden in de ouderhoudskos- ten aan te spreken met 52 stemmen aangenomen (tegen de heren Boon en Venhuizen). Idern het deel van dit pad voor het erf der gebr. Bulk aan te kopen tegen een door beëdig de deskundigen te schatten prijs. Tenslotte ging men accoord met het voorstel het noordelijk deel van dit pad aan het openbare verkeer te ont trekken, zonder dat de eigenaars de toegang mogen afsluiten. Het punt wijziging reglement van orde voor de nieuwe raad werd ver daagd, om er de nieuwe raad zelf over te laten beslissen. In zijn slotwoord memoreerde de voorzitter nog de belangrijkste fei ten uit de zittingsperiode van de af tredende raad. Hij richtte zich ver volgens met enkele persoonlijke woorden tot de heren Boon, Hooge- veen, Van der Eng en wethouder Heenk die niet in de nieuwe raad te rugkeren, en wenste hun het beste toe in hun persoonlijk en maatschap pelijk leven. Deze raadsleden spra ken op hun beurt woorden van dank tot de voorzitter. Bij de rondvraag informeerde de heer Van der Eng nog naar het wei geren van de Hoogmadese brandspuit by de boerderijbrand op 13 juli, het geen niet de eerste keer was. De voorzitter antwoordde, dat beide spuiten in de gemeente van hoger hand regelmatig worden gecontro leerd. KOUDEKERK Voetbalvereniging Koudekerk. De leden van de voetbalvereniging Koudekerk kwamen gisteravond op de bovenzaal van hotel De Bruin in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer P. J. van Kempen, memoreerde in zijn ope ningswoord het behaalde kampioen schap door het vierde elftal. De se cretaris was door werkzaamheden verhinderd de vergadering bij te wo nen, zodat er geen jaaroverzicht was. De penn. kon een optimistisch geluid laten horen, omdat het jaar zonder kastekort sluiten kon. Een uitvoerige discussie ontstond over de samenstelling van een elftal commissie. Allerlei suggesties wer den gedaan, maar ten slotte werd be sloten het bestuur, aangevuld met de heer L. de Wit als keuzecommissie te doen fungeren. In de kascommissie voor het nieuwe jaar werden benoemd de heren Th. Zandbergen, K. Vonk en W. v. Wet ten. In de rondvraag kwamen ver schillende problemen ter sprake. Zol bleek, dat men ter versterking van de financiën er waarschijnlijk toe zal moeten over gaan, de donatiegelden en de entreegelden te verhogen De voorzitter deelde nog mede, dat het nieuwe veld, dat dooi de gemeente ter beschikking wordt gesteld, alleen als sportterrein, op zaterdagmiddag voor de vereniging ter beschikking zal zijn en verder voor de trainings avonden; dat er in geen geval op zon dag op zal mogen worden gevoetbald en dat het terrein evenmin als speel weide door de jeugd zal mogen wor den gebruikt. Het terrein zal op za terdag 30 augustus in gebruik worden genomen in een wedstrijd tussen Koudekerk en Oegstgeest. Landurig sprak men daarna over de aanstelling van een jeugdleider voor de junioren. Het bestuur zal naar een geschikt persoon omzien. ROELOFARENDSVEEN Woningbouw aanbesteed. Het ar chitectenbureau Damme en Hofman te Hoofddorp heeft namens dhr N. Kras te Roelofarendsveen onderhands aanbesteed: het bouwen van een woonhuis alhier. De inschrijvingen waren van hoog naar laag als volgt C. Th. Kreetz, Uithoorn 31.500; fa. J. L. Zoet en Zn Oude Wetering 28.701; fa. J. A. v. d. Geest, Oud Ade 28.698; H. J. Strijk, Rijpweter- ring 27.P75; fa. G. Wesselman en Zn., Roelofarendsveen f 27.700; C. J van Berkel en Zn., Leimuiden 27.500 Het werk is aan de laagste inschrijver de firma van Berkel te Leimuiden, gegund. Uit de Leidsche Courant van Donderdag 21 Augustus 1858. Berlijn. Volgens een berigt uit Tegemsee, heeft de koning sedert eenige dagen aanvallen van jigt gehad, die door de ge- neesheeren als een gunstige wending in den loop zijner ziek te worden beschouwd. DE KAAG Botsing. Door het niet in acht nemen van de maximum-snelheid, reed de heer K. Schuilenburg op een motorrijwiel gisteravond in het smal ste gedeelte van het dorp tegen de muur van het huis van de fam. Els- geest. Dit gebeurde doordat een te genligger, een bestelwagen, zich juist in deze smalle doorgang be vond, waarvan de bestuurder, ook in jeugdige overmoed vond: „wie rijdt nu 15 km"? Met een zware hersenschudding is S- per auto naar zijn huis gebracht, nadat een met vakantie zijnde dok ter eerste hulp had verleenl. Alles hierboven ter lering van die automobilisten en motor- en brom fietsberijders, die het met de anage- geven maximum snelheid niet zo nauw nemen. Marktberichten 'S-HERTOGENBOSCH 20 aug. Vee. Op de markt van heden waren aangevoerd 5997 stuks vee, nl. 2025 runderen, 256 graskalveren, 645 vette kalveren, 253 nuchtere kalveren, 704 schapen, 12 geiten, 55 fokzeugen, 350 slachtvarkens, 8 lopers en 1689 big gen. De prijzen waren, behoudens uitzonderingen voor dieren van bui tengewone kwaliteit, als volgt: melk en kalfkoeien 7201240, guiste koeien 630975, kalfvaarzen ƒ775 1225, klamvaarzen 725950, guiste vaarzen 675850, pinken 450 675, graskalveren 275475, nuch tere kalveren voor fok- of mesterij 80335, weideschapen 4575, drachtige zeugen ƒ315410, lopers 6577, biggen 4562 alles per stuk. Slachtrunderen: aanvoer 691 stuks. Extra kw. 3.30—3.45, le kw. ƒ3.15— 3.25, 2e kw. ƒ2.85—3.10, 3e kw. ƒ2.70 2.85; vette stieren ƒ2.853.15, worstkoeien 2.65—2.75, alles per kg. gesl. gew. Vette kalveren: le kw. ƒ2.70 3.00, 2e kw. 2.20—2.55, 3e kw. 2.00 2.20; nuchtere slachtkalveren 1.55 1.85; slachtvarkens 1.731.84; slachtzeugen le kw. 1.59—1.65, 2e kw. 1.501.56, alles per kg. levend gewicht; vette schapen ƒ6090; nuchtere slachtkalveren 5575, alles per stuk. Overzicht: melk- en kalfkoeien, aanvoer ruimer, handel stug, prijzen prijshoudend; guiste koeien: aanvoer iets groter, handel redelyk, prijzen weinig verandering; jongvee: aan voer gewoon, handel lui, prijzen duur; vette kalveren: aanvoer min der, handel matig, prijzen stabiel; nuchtere slachtkalveren: aanvoer minder, handel vlot, prijzen vast; schapen en lammeren: aanvoer min der, handel flauw, prijzen minder vast; fokzeugen: aanvoer minder, handel goed, prijshoudend; lopers en biggen: aanvoer normaal: handel vlot, prijshoudend; slachtvee: aanvoer nor maal, handel vlot, prijzen trokken iets aan; slachtzeugen: aanvoer be perkt, handel willig, prijzen hoger. GOUDA. 21 aug. Kaas. Aanvoer: 165 partijen. Notering: eerste kwali teit 1.98—2.05, 2e kw. 1.90—1.97, extra kw. 1.99—2.44. Handel matig. LEIDSCHENDAM. 20 aug. Groente. Platglaskomkommers A 1418, B 9- C 8, D 8, krom 15—19, Sla A 350480, Tomaten A 2022. B 20— 21, C 20—21, CC 20—21, Andijvie 7— 8. Stambonen 3135, Snijbonen 38 45, meloenen 8090, Bospeen 1720, Spinazie 810, Postelein 1521. Uitvaart voor de slachtoffers van vliegtuigramp In de parochiekerk van O.L.V. ten Hemelopneming te Vogelenzang, ge meente Bloemendaal, werd heden morgen om 10 uur een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen voor de zielerust van het echtpaar N. J. van Haaster en C. van Haaster-Son- dervan, die bij het ongeluk met de „Hugo de Groot" zijn omgekomen. Het pas 14 dagen getrouwde paar, dat zich metterwoon in Amerika ging vestigen, was uit Vogelenzang af komstig. Celebrant was pastoor H. J. C. van der Burg, diaken de wel- eerw. heer C. Th. Warmerdam uit De Zilk en subdiaken de eerw heer J. van Ombergen, theologant te War mond. De kerk was tot in de uiterste hoeken gevuld. De burgemeester van Bloemendaal, mr. Peereboom Voller, heeft met verschillende raadsleden de H. Mis bijgewoond, ook de K.L.M. had zich laten vertegenwoordigen. De ouders van de beide omgeko menen, de heer en mevr. J P. van Haaster-Meskers en de heer Sonder- van zijn ook aanwezig geweest bij de begrafenis van de niet-geïdenti- ficeerde slachtoffers van de ramp te Galway en gisteren van deze droeve reis teruggekeerd. sigaren Een sigarenindustrie in Roosen daal (Kaveewee) zal binnenkort de eerste filtersigaar introduceren. Na langdurige proefnemingen is men er in geslaagd in de normale bolknaksigaar een filter van bijzon dere samenstelling aan te brengen. Het filter wordt in het bosje ver werkt en is alleen aan het mond- einde van de sigaar zichtbaar. Het heeft een lengte van anderhalve centimeter en een doorsnede van 9 milimeter. Rond het filter is 'n harde omtrek aangebracht waardoor het mondeinde ook al wordt er op ge kauwd, zijn juiste vorm houdt. Op het filter is oktrooi aangevraagd. KNECHT ALS VERLEID MEISJE Te Rotterdam is aangehouden de 50-jarige knecht J. R., wonende in Den Haag. R. heeft aan verscheidene R.-K. geestelijken in den lande brie ven geschreven, waarin hij zich voor deed als een meisje, dat met een oudere man was meegegaan en nu in moeilijkheden verkeerde en schulden had. Acht geestelijken in Den Haag ontvingen een dergelijk schrijven. R. vroeg dan om financiële hulp. „daar mijnheer pastoor de afzendster wel kende uit de parochie". Het antwoord op de brieven moest gezonden wor den naar een kiosk-adres. Een aan tal geestelijken ging in op dit ver zoek om hulp. Andere waarschuwden de politie. In Rotterdam posteerde de recherche zich bij een kiosk, waar een antwoordbrief naar toe moest worden gezonden en ving daar de da der op. RECALCITRANTE ZOON VEROORZAAKTE OPLOOP. Gisteravond haalden de ouders van de 19-jarige matroos J. J. R., die van huis was weggelopen, hun zoon uit een café in de Goudenregenstraat te 's-Gravenhage. Dit beviel de jonge man niet, die met zijn vader begon te vechten. Hij kreeg weldra hulp van enige vrienden, maar op dat ogenblik naderde een auto van de verkeers politie en de agenten grepen in. R. werd naar het politiebureau overge bracht evenals de fotograaf F. K. T., die zich niet had willen verwijderen. EXPEDITIEDIEFSTALLEN BIJ DE W.S.M. Zoals gemeld, zijn dezer dagen 5 employé's van de Westlandse Stoom tram Maatschappij aangehouden ver- daéht van expeditiediefstallen. Thans heeft de politie nog *6 employé's ge arresteerd namelijk de 25-jarige ran geerder P. K., de 35-jarige machinist H. M., de 48-jarige rangeerder-la- dingmeester C. C. van E., de 33-jarige machinist H. F. M., de 27-jarige ma chinist B. H. H. van H., allen uit Den Haag en de 4<j-jarige rangeerder-la- dingmeester J. W. P. D. uit Naald wijk. De waarde van de gestolen goe deren bedraagt ongeveer 10.000,— Toen de bewoonster van een etage woning in de Pieter Langendijkstraat in Amsterdam-west gisteravond thuis kwam en op de divan wilde gaan zitten zag zij tot haar grote senrik een paar benen met rose sokken on der de divan uitsteken. Zij slaakte een luide gil, rende haar woning uit en alarmeerde de politie. Twee agen ten en een rechercheur stelden ter plaatse een onderzoek in, doch de in dringer bleek reeds te zyn verdwe nen. Vermoedelijk was de insluiper via de veranda aan de achterzijde der woning, waaruit niets vermist wordt, binnengedrongen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2