3)e CcidaeSotiAa/iit Het weer van a.s. zondag ...dus bierwesr! Het weer was weer niet Arabische landen zoeken uitweg in Midden-Oosten-probleem Aanvaarding van hun voorstel waarschijnlijk Cyprus-plan gaat toch door Kard.Wyszynski eist godsdienstonderricht Logboek van de «Hugo de Groot" gevonden? Simplon-tunnel door aardverschuiving versperd Eisenhower verwacht nog geen vredesstrijdmacht WIN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACBI 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1958 49ste JAARGANG No. 14490 met de vacantiegangers Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.50 GEEN VREDESMACHT DER V.N terwijl de Algemene Vergadering het debat over het Midden-Oosten voort zette, bijeen geweest en zij zijn er in geslaagd voorstellen te ontwerpen, die de impasse moeten doorbreken, waarin de kwestie is geraakt. De inhoud van de voorstellen is niet bekend geworden. De secretaris-generaal van de Arabische Liga, Hassoena, heeft verklaard, dat de ontwerp-resolutie, die is opgesteld, aan de Arabische regeringen is toegezonden. Het wachten is nu op instructies, welke de Arabische delegaties donderdag hopen te ontvan gen. Naar verluidt, zal de Arabische ontwerp-resolutie de beginselen van niet-inmenging en wederzijdse respect der Arabische Liga in herinnering brengen en voorts secretaris-generaal Hammarskjoeld verzoeken in samen werking met de betrokken landen de nodige maatregelen te nemen om de terugtrekking der Amerikaanse troepen uit Libanon en der Britse uit Jor danië „zo snel als doenlijk is" mogelijk te maken. De resolutie zou voorts de lijnen van de zeven-mogendheden-resolutie volgen met een verzoek aan Hammarskjoeld om economische kwesties in het Midden-Oosten te bestuderen, doch zij zou geen voorstellen voor een V. N. vredesmacht bevatten. geven, dat zij redelijk wil zijn. Pre sident Nasser schijnt een ontspan ning te wensen, aldus genoemde krin gen. De Arabische afgevaardigden, o.w. de vertegenwoordigers van LibanoB, Jordanië, de Ver. Arabische Repu bliek en Irak, bereikten hun overeen stemming op een bijeenkomst, die twee uur duurde Eerder op de dag had de groep Afrikaanse en Aziati sche landen bij de Ver. Naties het plan om een eigen resolutie in te die nen laten vallen. De mogelijkheid be staat, dat alle 28 landen van deze groep zich zullen scharen achter de Arabische resolutie, als die wordt in gediend. In gezaghebbende Britse kringen verwacht men, dr' het Arabische ont werp binnen 48 uur vrijwel eenstem mig zal worden aanvaard. Het schijnt te leiden tot de ontspanning, die" En geland steeds heeft gewenst. De Ver enigde Arabische Republiek had tij dens de besprekingen der Arabische delegaties, waarvar Engeland op de hoogte was gehouden, de indruk ge- WAPEN LEVERANTIES DE WAPENLEVERANTIES van Amerika aan Indonesië hebben wel enige bevreemding gewekt, vooral omdat het nog niet zo lang geleden is, dat een zekere heer Nasoetion, die toevallig staf-chef in Indonesië is en nogal eens de lakens uitdeelt, verklaard heeft, dat als Nieuw Guinea niet goedschiks aan Indonesië werd overgedragen, de militaire weg maar gevolgd moest worden. Nu is het zó, dat ook een Neder lander niet graag doodgeschoten wordt door een geweer, dat 0 door z'n bondgenoot is ge leverd en daarom viel die wapenleverantie wel enigszins op. De Amerikaanse voorlichtingsdienst heeft zich gehaast, te verzekeren, dat het hier maar lichte wapens betrof, die uitsluitend voor defensieve doel einden korden worden gebruikt en dan ook zeker niet op Nieuw Guinea konden worden afgeschoten. Dja karta had ten overvloede beloofd deze wapens niet tegen de Neder landers op Nieuw Guinea te zullen gebruiken: men zou ze inzetten tegen de opstandelingen, speciaal tegen de benden op Midden-Java. Ook heeft Djakarta beloofd, de wapens niet aan anderen te verkopen. Bo vendien wist de Nederlandse rege ring ervan af, zodat er dus geen vuiltje aan de lucht was. Wij hebben desalniettemin toch één bezwaar en dat is, dat wij de regering in Djakarta sinds de ge beurtenissen van de laatste tijd in niets meer vertrouwen. De Ameri kanen zijn wat gemakk^iik^r van vertrouwen, omdat zij menen, dat iedereen denkt volgens „zakelnke" richtlijnen. Bovendien denkei* zij, dat Djakarta zich tot Moskou zal v/enden, als net bij de Amerikanen z'n zin niet krijgt en dat Djakarta met Westerse wapens in handen ook politiek zich westers zal oriënteren. Dat is een illusie, want in Indonesië verstaat men de kunst heel goed om van twee walletjes te eten en als men er heil in ziet om Amerikaans kapitaal af te pakken, zal men het evenmin laten als men het Neder landse kapitaal geëerbiedigd heeft. Zelfs al brengt men de eigen eco o- mie aan de rand van het bankroet. Het verwerpen van het Britse plan voor Cyprus door de Griekse regering beeft te Londen een zekere teleurstel ling gewekt, maar de Britse regering heeft besloten haar plan toch ten uit voer te leggen, zo heeft een woord voerder van het Blitse ministerie van buitenlandse zaken woensdag meege deeld. Geen aandacht voor Gromyko. Dit Arabische overleg in het ge bouw der Ver. Naties heeft woensdag de vergadering van de Assemblée volledig in de schaduw gesteld. De afgevaardigden van de voornaamste landen lieten zich slechts van tijd tot tijd in de vergaderzaal zien, waar op de middagvergadering o.a de Sowjet- minister van buitenlandse zaken, Gromyko. sprak. Hij eiste onmiddellijke terugtrek king van de Amerikaanse en Britse troepen uit Libanon en Jordanië •Gromyko verklaarde voorts, dat de voornaamste geloofsbelijdenis van de Ver. Staten de „positie van kracht" was en dat het Amerikaanse ingrij pen in het Midden-Oosten niet is in gegeven door bezorgdheid voor het lot van Libanon en Jordanië. De Ver. Staten proberen van he Midden-Oos ten een militaire Navo-basis te ma ken, doch dit kan de Sowjet-Unie niet toestaan, aldus de Russische minister. De zeven-mogendheden-resolutie. die dinsdag is ingediend en die secretaris generaal Hammarskjoeld wil opdra gen maatregelen op te stellen in over leg met de betrokken regeringen, noemde Gromyko een poging om de Assembleé in verwarring te brengen. SCHUOEL's JENEVER N.V. De Condor v/h Wilh. Schudel Co. Leiden In alle kerken van Polen is een herderlijk schrijven voorgelezen van de Poolse primaat kardinaal Wys- zynski, bijzonder gericht aan de ouders van schoolgaande kinderen. In dit herderlijk schrijven spoort de kardinaal-aartsbisschop de ouders aan om bij de inschrijving van hun kinderen voor het nieuwe schooljaar godsdienstonderricht te eisen. De Poolse grondwet, aldus de kar dinaal, garandeert de vrijheid van geloof en daarom eisen de ouders slechts op, wat krachtens de grond wet hun recht is. Waakzaamheid is echter geboden, zo voegt de kardi naal eraan toe, want het Genoot schap voor laicistische scholen wil het godsdienstonderricht uit de les roosters schrappen. Ook de andere Poolse bisschoppen hebben een soortgelijk herderlijk schrijven aan de ouders gericht. Door onbekend vaartuig De kapitein van de Spaanse treiler „Joseph Lopez" uit San Sebastian heeft meegedeeld, dat een onbekend vissersvaartuig, thuishorende in Vo- go, per radio heeft geseind het log boek van het KLM-vliegtuig „Hugo de Groot" uit de oceaan te hebben opgevist. Een nader onderzoek welk vissersvaartuig dit is geweest wordt thans ingesteld. De leden van de commissie van onderzoek, die op het ogenblik nog in Shannon vertoeven, konden het bericht niet bevestigen. De commissie heeft woensdag ver horen afgenomen van degenen, die bij de afhandeling van de „Hugo de Groot" op Shannon betrokken zyn San Giovanni verwoest In het Italiaans-Zwitserse grens gebied hebben zich overstromingen en landverschuivingen voorgedaan, .twaalf personen hebben het leven verloren als gevolg van een aard verschuiving en overstromingen, wel ke het dorp San Giovanni di Crevo Ladossola vrijwel geheel hebben ver woest. Doordat grote massa's aarde en stenen de rivier de Di veria blok keerden, baande het water zich met grote kracht een weg door het dorp. Deze aardverschuiving volgde op zeer hevige regens, die acht uur had den geduurd. De spoorlijn door de Simplon-tun nel van It-lië naar Zwitserland zal drie tot vier weken geblokkeerd blij ven als gevolg van een aardverschui ving in Italië. Dit heeft een functio naris van de Italiaanse staatsspoor wegen woensdag medegedeeld Het volledig herstel van de Sim- plon autoweg, die eveneens door een aardverschuiving werd afgesloten, zal naar schatting drie maanden ver gen maar een nauw weggedeelte zal eerder voor het verkeer worden opengesteld. Het internationale verkeer zal door de St. Gotthard- en de Mont- cenistunnel worden geleid. In het boven het meer van Como gelegen gebied van Alto Verbano is gistermorgen de eerste sneeuw ge vallen. NOODWEER OOK ELDERS Ook andere delen van Europa zijn gisteren door zware stortbuien ge troffen. In het gebied van Ostrava in Tsjechoslowakije richtte een wer velstorm grote schade aan. Elf brug gen werden vernield. Te Portes-les-Valence in het oos ten van Frankrijk werden door ha gel ongeveer 20.000 ruiten verbrij- zelr en, volgens schaapherders, die ren van hun kudden gedood. In het westen van Zwitserland hebben hagelbuien dinsdag grote schade aangericht aan wijngaarden en aardverschuivingen veroorzaakt In het gebied van Muenden in West-Duitsland zijn dinsdagavond twee personen gedood en drie ge wond door blikseminslag. In Engeland werden Lincolnshire en Yorkshire door stormen en wolk breuken getroffen, waardoor wegen onder water kwamen te staan. Drie personen werden door de bliksem gedood. Het westen van het land was dins dag reeds door slecht weer geteis terd. Hierdoor ontstonden overstro mingen en stormschade. Rassenhater houdt zich (nog) rustig Gouverneur Orval E. Faubus van de Amerikaanse staat Arkansas heeft in Little Rock een radiorede gehouden n.a.v. de beslissing van het hof van beroep in St. Louis, waarbij uitstel van de integratie op de scholen in Little Rock werd verboden. Faubus, die we hier zien tijdens die rede, verklaarde nog geen plannen te hebben om in deze nieuwe situatie onmiddellijk hande lend op te treden, hij liet evenwel de mogelijkheid hiertoe voor later wel open. geweest. De Nederlandse autoriteiten zijn nog steeds beng gegevens te verzamelen om deze mee te nemen naar Nederland, waar met het defi nitieve onderzoek een begin zal wor den gemaakt. Elke conclusie omtrent de oorzaak van de ramp moet nu nog voorbarig worden genoemd. De heer A. W. Fournier, adjunct inspecteur van de rijksluchtvaart dienst, die de vooronderzoeker voor luchtvaartongevallen in Ierland ver tegenwoordigt en de heer G. van Messel, hoofd bureau veiligheid KLM, keren zaterdag van Shannon naar Schiphol terug. Jhr de ^eaufort van de rijkspolitie Schiphol blijft voorlopig nog in Ier land. In totaal zijn thans twaalf slachtoffers geïdentificeerd. Mgr. Van Dódewaard □aar Heemstede De coadjutor van de bisschop van Haarlem, mgr dr J. A. E. van Dóde- waard heeft Warmond metterwoon verlaten en zich gevestigd in huize „St. Bavo" te Heemstede. Zondag komt mgr officieel afscheid nemen van het Groot-Seminarie en van Warmond. Een comité uit de gemeente zal mgr zondagmiddag te half 5 in het seminarie het ges enk der gemeen tenaren, een bisschoppelijk borst kruis, aanbieden. Koningin Juliana bezocht ook Pisa Een beeld van het vakantiebezoek, dat H.M. Koningin Juliana heeft ge bracht aan Pisa. De foto toont HJV1. (in gestreepte jurk) met een dame wandelend door Pisa, van welk toeristenoord we op de achtergrond de scheve toren gedeeltelijk zien. In de Perzische steden Kerraan- sjah en Nahavand, die in het week einde door krachtige aardschokken werden getroffen, is woensdag door nieuwe aardschokken weer schade aangericht. Er zouden geen slachtof fers gevallen zijn, aangezien de be volking in het open veld kampeert. AHvPrtPntm Door de aardschokken van zondag en maandag zijn volgens de jongste berichten 137 mensen om het leven Oil nummer bestaat uit 8 pagina f gekomen en 200 gewond. 71 dorpen j a werden zwaar beschadigd. Waarschuwing aan Little Rock President Eisenhower heeft woens dag op zijn persconferentie ver klaard, dat men, als er voor het Mid den-Oosten geen akkoord wordt be reikt om de „indirecte agressie" te beperken of geheel te beëindigen, voor nog veel meer moeilijkheden zal komen te staan. Dit zou echter niet noodzakelijkerwijze tot een gro te oorlog behoeven te leiden. De president gaf voorts als zijn oordeel te kennen, dat de economi sche ontwikkeling van gebieden als het Midden-Oosten wellicht het beste kan geschieden door middel van een of andere collectieve organisatie. Ook dacht hij, dat de oprichting van een vredesstrijdmacht van de V. N. waar schijnlijk voor het ogenblik nog geen feit zal worden. Eisenhower herhaalde, dat de V. S. hun troepen in Libanon zullen te rugtrekken, zodra de Libanese rege- ring laat weten dat zij deze hulp niet langer nodig heeft of indien de V. N. bereid zijn de verantwoordelijkheid voor de vrede in dat gebied op zich te nemen. De president noemde de vorderingen bij het overleg te Ge- nève over methoden voor toezicht op de naleving van een eventueel ak- J koord tot beëindiging van de proe-1 ven met kernwapens zeer bemoedi-1 gend. Een dergelijk akkoord gaf hoop dat men nog een stap verder kon gaan. Little Rock Sprekend over de rassenkwestie in Little Rock liet de president door schemeren, dat hij zo nodig opnieuw federale troepen naar deze plaats in het zuiden zou sturen evenals vorig jaar. „Iedere Amerikaan moet be grijpen dat, als een enkeling, een ge meenschap of een staat uitspraken van de rechterlijke macht voortdu rend en met succes trotseert, dit an archie betekent". Wserdlenst IMC0S London ceir Komende dagen ver anderlijk met aanvankelijk weinig, maar later meer zonneschijn. De onweers buien zullen geleidelijk afnemen Een service ven de gezamenlijke brouwers van het beste Nederlandee een reis van f1000.- Win binnen 8 dagen I Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a.s. zondag verwacht Stuur aan 'Het bier Is weer be9t'. Postbus 2200. A'dam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bi| meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld Beslissing van het C.B.K Is bindend. Correspondentie niet mogelijk). Bovendien zijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag 6.6 uur zon. geen neerslag. De prijs werd verdeeld onder de 8 goede voorspellers. WAT IS IMC0S T International Meteorological Consultant Services weerkundigen, die het weer voor de geallieerde operaties voorspelden. SHISH KEBAB EN NE8I8 Istanboel Vond hier Nederlands bier geliefd bij Shish Kebab, gebraden lamsvlees Waard kende gelukkig ook het begrip Nebib: Nederlands Bier Is 8estl BIER IS BEST VOOR BEIOEN Hij 'Heb je 't warm? Wil Js een koude douche?" Zij 'Als 't ksn, Haver een koel glas bief (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ONVAST Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke i tot matige wind tussen zuid en oost. Weinig verandering in tem peratuur. 22 Aug. zon op 05.34; onder 19.51; maan op 14.50; onder 23.46. Hoogwaterstanden 22 Augustus v.m. 8.20; n.m. 9. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEÏ ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORA ALGIERS geheel bew. 19 C. onbew. 20 half bew. 21 N regen 18 regen 16 motregen 19 zwaar bew. 22 zwaar bew. 21 regen 19 motregen 20 regen 19 geheel bew. 22 zwaar bew. 29 zwaar bew. 22 zwaar bew. 22 zwaar bew. 21 regen 21 geheel bew. 21 geheel bew. 28 onbew. 24 regen 20 zwaar bew. 29 zwaar bew. 27 niet ontvangen zwaar bew. 22 half bew. 30 Korreltje Spreken zonder denken is schieten zonder mikken.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1