Een rivier in de reparatie Zolang er jeugd is, zal er kermis zijn MeiójeA datiAten vaat cJ)e Jluvaket&e fietdet Echtpaar Stijman-de Groot in het diamant DINSDAG 19 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 (van onze verslaggever) LAREN N.H. (P. P.)- „De kermis is en blijft voor het publiek een bijzon der amusement en blijft trekken, in weerwil van de veelheid van moderne recreatie, zoals bioscopen, radio en televisie". Dit is de mening van de heer Janvier, secretaris van de Bond van Kermisbedrijfhouders, die we op de beroemde Laarder Kermis in het Gooi ontmoetten en met wie wij een praat je maakten. „De kermis is een feest van dcf jeugd en zolang er jeugd is, zal er kermis zijn", gaat hij voort. Wij menen te moeten opmerken, dat naar U-|-)C+ a||a mnrlaeHn onze mening de kermis niet meer zo aan- <111*? 1110061116 trekkelijk en zo druk bezocht lijkt als a 4t.ALI> j. vroeger in onze jonge jaren, hetgeen bij "<«XI6 XiGfvX Uc zijn opgetrokken en voorzien zijn van eec moderne verlichting. Dit in tegenstelling tot de meer barokke en krullerige stijl van vroeger. Ook het gebodene is hier en daar ge moderniseerd. De stoomcarouss.' ver dween. De nieuwste attraktie is de Spoet. nik, een soort scheefstaand rad, dat mei grote snelheid ronddraait en waarin men werkelijk de illusie krijgt zo maar ii de indruk heeft gewekt, als zou de kermis als instelling op zijn retour zijn De heer Janvier weet ons aan de hand ffAl* amilCamAn4> van cijfers keurig aan te tonen, dat dit «mUSemeilI. niet het geval is. De kermis bloeit nog precies zoals vroeger en als bij uitstek deskundige weet hij zelfs een verklaring te geven voor de indruk die wij hebben. „Nu u ouder geworden bent is ook uw belangstelling voor de kermis gezakt. Ze ker, u gaat er misschien wel één avond- Je heen, maar u leeft niet meer zo in tens in het. kermisfeest als in uw jeugd, toen dit meer voor u betekende. Daar door lijkt het u alsof de kermis niet meer dat is wat het vroeger was, maar ver zeker u. dat de hedendaagse kermissen voor de jongelui en zeker voor kinderen, nog evenveel betekenen als voor u en mij vroeger". Gemoderniseerd Als wij over het kermisterrein wandelen en genieten van de pinkelende lichtjes en als de cacofonie van klanken en kla tergoud om ons heen spoelt, zien we toch dat hij gelijk heeft. Het is zeker voor een avond midden in de week flink druk en vooral de jongeren zijn vrolijk en uitge laten. Lachsalvo's klinken hier en daar op tussen het gewoel en er is overal een grote belangstelling- „De kermisbedrijven hebben zich in de loop der tijden natuurlijk aangepast aan de moderne smaak", vertelt de heer Jan- - vier verder. „U ziet, dat veel attrakties ou°e draaimolen geheel in moderne archite.Ionische lijn is nog altijd in trek. kermis als bijzon- Het actuele kermis vermaak; de Spoetnik, een voorbeeld van modern amusement wereldruimte rond te suizen. De kermis bedrijfhouders trachten steeds actueel te blijven, hetgeen echter ook niet wegneemt dat er diverse attrakties zijn, die reeds honderden jaren in ongewijzigde vohn worden gehandhaafd, omdat zij tot de ker- mistraditie behoren. Denkt u maar aan de zweefmolen, de koek- en gebakkra men en dergelijke. Neen, de kermisbe drijfhouders behoeven de toekomst beslist niet somber in te zien. Ongetwijfeld zul len de invloeden van stijgenden en dalen de konjuncturen zich doen gevoelen, maar de kermis zal zich altijd handhaven, want het is een recreatie, die in de meeste plaatsen éénmaal per jaar geboden wordt en dat wil men zich niet laten ontgaan". Geen gevaar meer We moeten eerlijk toegeven, dat de he dendaagse kermis toch wel op een be hoorlijk niveau staat. Er is door de Bond van Kermisbedrijfhouders en de overhe den veel aan de kermis bijgeschaafd. Verschillende minder toelaatbare bedrij ven, die men vroeger nog wel eens op de kermissen zag, zijn uitgebannen, de gokspelen worden binnen de perken ge houden en moeten aan bepaalde eisen voldoen. De veiligheid wordt streng in het oog gehouden. Het levensgevaar is geweken en zelfs het normale materiaal van molens en andere attrakties worden getest alvorens het pübliek toegang,krijgt. Het wezen van de kermis is onveranderd, doch het uiterlijk is, vergeleken bij vroe ger, grondig gewijzigd. Kende men in de middeleeuwen en in de gouden eeuw de kunstenmakers en potsenmakers, alsmede vele spelen, die wij nu met afschuw be zien, tegenwoordig ligt het amusement meer in een technische-wetenschappelijk vlak. Ook de kermis gaat met haar tijd mee! (Nadruk verboden) Bij gelegenheid van het veertig jarig priesterjubileum van pastoor Versteeg heeft het uitvoerend feest comité niet minder dan drie feest avonden aan de parochianen aange boden. Deze avonden werden gehou den in de grote zaal van Leenders en wel op 16, 17 en 18 augustus. Alle drie de avonden waren zeer goed bezet en een ieder was het er over eens, dat deze avonden zeer ge slaagd zijn. De verzorging van deze parochie-avonden was geheel in han den van mevr. Bartel-Dupau en het moet gezegd worden, dat deze ver zorging in goede handen was. Maan den en maanden is zij hiervoor in actie geweest, tijd noch moeite wer dén door haar gespaard om alles in goede banen te leiden en niet zonder succes. Na de opening, de bloemen hulde door Tineke Bartels Jd. en Balletdans door leerlingen van de fröbelschool te De Kwakel bij gele genheid van het pastoorsfeest. Evelien Bartels Th.d. Bij deze hulde waren alle organisaties betrokken, zelfs de koster ontbrak niet. Hierna volgde het „Kleuterballet". Dit stukje, waaraan uren studie is voorafgegaan, viel wel het meest in de smaak. Aan dit ballet werd deel genomen door 12 meisjes van de fröbelschool, allen ongeveer 6 jaar oud. Het was verbazend wat deze kinderen lieten zien. De verkenners met het jongenskoor gaven hierna de opvoering van „De Priester" (van Gabriël Smit). Vervolgens boden de 12 kleuters (van het ballet) de pas toor wensjes en bloemen aan. Ook de dames van de turnvereniging D.W.S. waren present. Zij voerden fraaie ritmische hoepeloefeningen uit. Vervolgens toonden de heren gym nasten hun kunnen door middel van acrobatiek. Ook dit werd met luid applaus beloond. Arie de Jong liet de zaal enige tijd genieten van een paar perfect uitgevoerde nummers op zijn accordeon. Na de pauze werd het toneelspel in 2 bedrijven „Hoe Peerke Kuster- mans toch nog in de hemel kwam", door leden van de plaatselijke toneel vereniging „St. Genesius" opgevoerd. Ook dit stuk is zeer in de smaak gevallen. Het werd zeer goed ver tolkt. Er werd danig gelachen. Na afloop van de avonden dankte pas toor Versteeg de medewerkenden en keerden allen zeer voldaan huis waarts. (van onze verslaggever) WATERSTAAT LIET WATER WEGLOPEN De Maas tussen Grave en Lith is niet meer dan een moddersloot LITH (P P) - „Met moeite kunnen we het redden", vertelt de veer baas bij Lith aan de Maas, wanneer we door hem worden overgezet. De Maas ligt drie meter lager dan normaal en dit heeft tot gevolg, dat waar eens een ongeveer zestig meter brede rivier zich door het land schap slingerde, zich nu een hoogstens maar dertig meter breed ondiep water tussen modderige walkanten een weg zoekt naar zee. Die modderige walkanten zijn voor de veerlieden de moeilijkheid. Het verkeer, dat zij overzetten, kan dikwijls niet meer van de veerstoepen op het veer komen en men heeft de lange stroken modder tussen veer- stoep en veer bedekt met rivierzand en metalen platen om zodoende het verkeer in de gelegenheid te stellen het veer te bereiken. De eerste dag was het ergst, maar nu gaat het wel weer. De meeste veren over de Maas zijn in bedrijf, slechts een enkele moet het opgeven bij laag water, want op de Maas is nu ook duidelijk de invloed van het tij te bemerken. De rivier is in de reparatie. Leeggelopen ren ramen aan, die op de glooiing wor den gelegd en dan stort de betonmolen zijn inhoud er over uit. Dat is een beeld dat men op tientallen plaatsen langs de Maas kan zien. Komt men op de stille plekjes, dan is het alsof men een voorhistorisch land schap voor zich ziet. Een smalle donkere stroom werkt zich door een modderig moerassig landschap, waar het riet uit opschiet en waar watervogels rondschar relen, als het ware op ontdekkingstocht in dit nieuwe gebied, want op verschil lende plaatsen zijn de modderstroken langs de rivier tien tot twintig meter breed, als het niet meer is. Rivierjutters op pad HET IS EEN merkwaardig beeld en het is niet te verwonderen dat juist de Maas- kanters de mensen die hun trouwe rivier nooit anders zagen dan glinsterend en in zijn volle breedte een beetje raar staan te kijken. STOMPWIJK De wens, die elk jong paar op zijn huwelijksdag van de gasten in ont vangst mag nemen is dat zij onder Gods zegen lang en gelukkig mogen leven. Deze wens gaat voor Leon C. Stijnman en Apol. H. de Groot in vervulling, want op 26 aug. a.s. zul len zij hun 60-jarig huwelijksfeest vieren. Eigenlijk is de dag op 25 aug., maar om bakkerstechnische reden zal het feest in deze bakkers- familie op 26 aug. gevierd worden. Op 21-jarige leeftijd nam de bruide gom het bakkersbedrijf, dat nu reeds 130 jaar door een Stijnman beheerd wordt, over van zijn moeder en ging met zijn bruid een gezin stichten. Dit gezin groeide en 14 kinderen aanschouwden het levenslicht. Van deze" kinderen overleden er 2 op jonge leeftijd en het oudste kind, een dochter, werd in de oorlogsjaren 40-45 door een vliegtuig bij Nootdorp beschoten en overleed aan de ge volgen daarvan. In 1944 liet vader Stijnman de zaak aan zijn zoons Kees en Nic over, echter niet helemaal, want de administratie van de zaak houdt hij nog altijd zelf bij. Niet al leen het bedrijf had zijn volle belang stelling, ook de paardesport had zyn interesse, evenals de financiële wereld. Meer dan 40 jaar was hu be stuurslid van de harddraverij ver. Nooit Gedacht en van de Coöp. Boerenleenbank, waarvan hij een van de oprichters was, is hij ruim 40 jaar bestuurslid geweest, vele jaren als voorzitter van de Raad van Toe zicht. Hij was en ls nog steeds goed thuis in de beurswereld en als de radio bij hem thuis aan staat is het meestal voor de beursberichten en het nieuw» van Wall-street. De 83-jarige bruid heeft haar levenstaak vervuld met het opvoeden van haar kinderen en dat zij deze taak goed vervuld heeft daar zijn haar kinderen het beste be wijs voor. Momenteel hebben bruid en bruidegom 59 kleinkinderen en 25 achterkleinkinderen en het zou wel een gelukkig toeval zijn als de zes tigste zich op de bruiloftsdag zou aandienen, wat niet tot de onmoge lijkheden behoort. Vader Stijnman is weer hersteld van een aanval van galstenen en 's morgens kan men hem weer naar de kerk van 7 uur zien gaan. Moeder Stijnman sukkelt wat met haar benen en het lopen gaat dan ook erg moei lijk. Beider geest is nog helder en het avondje kaarten, minstens eens per week, blijft trouw gehandhaafd. De kinderen zullen hun ouders op het feest, dat gegeven zal worden in het „Blesse Paard", een onvergete lijke dag bezorgen als dank voor de niet genoeg te waarderen zorgen die zij aan hun kinderen bij de opvoe ding besteed hebben. De receptie is op 26 aug. a.s. 's middags van twee tot half vier in de zaal van het Blesse Paard. RIJKSWATERSTAAT vond het nodig de Maas eens onderhanden te nemen. Er moesten dringende werkzaamheden ver richt worden aan de sluizen en stuwen en tevens werd de gelegenheid te baat genomen ook de beschoeiingen eens te controleren, want in de loop der jaren heeft de stroom er zijn -invloed op doen gelden. Alle belanghebbenden werden door Wa terstaat gewaarschuwd, dat het peil zou zakken en alle scheepvaart verdween van dit deel van de Maas. Toen werden de schuiven van de stuw bij Lith opengezet en het water kon wegstromen. Tenslotte werden de stuwdeuren er geheel uitge licht en het water had vrij spel. Het zakte tot het laagste peil. Hierdoor kwamen de wallen bloot te liggen, want op de meeste plaatsen is de Maas aan de kant ondiep. Het lijkt wel of er grote uiterwaarden zijn vol modder en bazaltkeien. Gevaarlijke situaties OVERAL waar men nu langs de Maas kijkt ziet men dat er aan de rivier ge werkt wordt. De kanten worden gecon troleerd en waar nodig gerepareerd. Het blijkt dat de rivier dikwijls zelfs beet heeft gehad in bazalt en beton. Zo heeft zij de veerstoep bij Ravenstein in de loop der jaren ernstig beschadigd. De rivier heeft de grond onder de betonnen afrit geheel weggespoeld, zodat hier een ge vaarlijke situatie was ontstaan. Gebruik makend van de huidige lage waterstand kunnen al dergelijke dingen gecontro leerd en gerepareerd worden. Er is geen scheepvaart meer op de Maas en de rivier ligt er onnatuurlijk bij, maar langs haar boorden heerst momenteel grote bedrijvigheid en met man en macht wordt er aan gewerkt. Overal staan be tonmolens die de materialen mengen, die de solide dekking zullen vormen voor de wal. Mannen dragen gevlochten ijze- Er zijn lieden geweest, die dit buiten kansje van de lage waterstand van de Maas meenden te moeten benutten om te zoeken naar wat zich op de slijkbodem bevindt. Oude metalen en wat men ver der dacht te vinden zijn er vrijwel niet tevoorschijn gekomen. De Maas bevatte geen verborgen schatten. Niets dan mod der en slik. Waterstaat heeft het voornemen zo snel mogelijk met het werk op te schieten, want iedereen heeft in meer of mindere mate last van de lage waterstand van de Maas. De boeren, de schippers, de vissers, de weggebruikers en wie al niet meer. Aan de Maaskant ziet men er nu al met spanning naar uit, dat de grote stuwdeuren bij Lith weer gesloten zul len worden en het peil van de Maas gaat stijgen. Dan wordt de rivier weer de oude vertrouwde. Dan neemt hij weer bezit van de modderige stroken aan de oevers. Dan gaat hij weer driftig stromen en glinsteren, dobberen de schepen weer op zijn oppervlak. Dan is de Maas de Maas weer. (Nadruk verboden). Bij de veren heeft men op de slijk- oevers rivierzand moeten gooien en de rijbaan versterkt met metalen pla ten. Zo kan het verkeer van het veer op de veerstoep komen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8