L Manen Flitsen van de Haarlemse keuring Niet ziek worden- Kentekens van auto's, hun geldigheid en Favorieten verbeter den bun kansen ©e £iefde DINSDAG 19 AUGUSTUS 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 7 Waren het vorige week uitsluitend gladiolen die de tafels vulden, deze week kregen zij zware concurrentie van de dahlia's, die in groten getale en eveneens in prima kwaliteit zijn verschenen. Twee gevarieerde inzendingen wer den met „groot goud" bekroond, beide voor gladiolen en wel de prachtige groep van Konijnenburg Mark, Noordwijk. en een niet minder impo sante opstelling van P. Visser Cz., Sint Pancras. Van de laatste noteerden we er een aantal, waaronder ook verschillende getuigschriften van verdienste vielen, zoals de rode Ghana, de oranje Rio, Expo rood, en Spinoza, zeer licht rose, gele vlek en karmijn in de keel. Voorts vielen ons op in rood nr. 535, Chieftain, Vulcano, prim. Apex, wit gezoomd, de uitstekende Doctor Salk en Notre Dame met witte vlek. Feast is karmijn met blauwachtige, uitvloei ende vlek," zeer apart, prim. Dainty is driekleurig, n.l. crème, mauve en kar mijn. Las Vegas van het butterflytype heeft een gloeiend oranje kleur. Voorts vielen ons weer op de blauwe Dutch Beauty, Novel, lichtgeel, de rose Mademoiselle de Paris en de smokykleurige Misty Moon. Er waren er nog meer maar het zou ons te ver voeren ze allemaal te noemen; ze waren stuk voor stuk, zoals ze daar stonden, van beste kwaliteit. Eenzelfde gedragslijn moeten we ook volgen bij de bespreking van de eveneens met goud bekroonde in zending van Konijnenburg Mark, te Noordwijk. De fraaie rose Karen en d'Artag- nan, crème met bloedrode vlek, kre gen het Getuigschrift le klasse „Verdienste" verwierven Goodwill, blush met rood vlekje, Fresco, zalm oranje met geel, Rival, lichtmauve, donker in de keel, en de sneeuwwitte Odilia. Voorts noteerden we o.m. in geel Fiat Lux en Equator, de roden Oscar, Up tot Date en Herman v. d. Mark, de donkerblauwe Thomas A. Stone en de lichtere Ola, Alexander Dumas, lichtviolet, Bengalen, abri- kooskleurig en Goldenes Prisma met een uitlopende goud-oranje kleur. Ook H. J. Salman Zonen, Noord wijk, hadden een mooie en flinke inzending waarvan Red Pride, de donkere Indonesia, de rose Thomas Mann, René Coty, oranjerood en de zwartrode Rhodesia le klasse kregen. Daarnaast mogen we niet vergeten de donkere Papoea, Pink Sensation, Salvator Rosa, Happiness, karmijn rood, Universe, oranjerood, de schar laken Patriot en de rose Summer Pearl en Sweepstake. Verder de lichtgele Golden Fiction, Eureka, mauve-zalm, de lichtpurperen Fide- lio en Maria Luise, de hagelwitte Eifeltoren en de groenwitte Mus- cadel. C. J. H. Beukers, Noordwijk, zocht het ditmaal in de primulinussen waarvan hij had opgesteld Grenadier, roserood, Prominence, oranjerood, Wild West, crème en paars, Stresa, zalm, de karmijnrose First Love, Violet Queen en de groenachtig witte Nivea. C. J. Wigchert, Santpoort, liet wederom de paradepaarden Dutch Beauty en Flaming Fire voordraven; K. de Geus-Troost,Andijk, de diep- gele Flowersong. A. J. Preyde, Bree- zand, was aanwezig met Polar Snow en de kokette rode Coquette, de bloedrode München, Scarlet Pimper nel, Stella Maris, lichtgeel en de aardige Decoration, wit met karmijn rode vlek op geel veld. P. Bijvoet Co., Overveen, was present met de rood-witte Rütli en (natuurlijk) de oranje Troef, terwijl als laatste K. Wiedijk uit Koedijk voor het gladiolenvoetlicht trad met de lichtgele Katinco, waarmee deze inzender le klasse behaalde. Dahlia's en reeds met flinke collecties zoals die van K, Maarse Dz. Jr. uit Aals meer, die „Verdienste" kréég op een tweetal s.c. n.l. Snapshot, mauve, en zaailing 9-03. In deze collectie kwa.- men nog voor de lila c. Celeste, dec. Disneyland, oranje met rode spatten, c. Sunmaid, oranje, de lichtgele pom pon Paul en de vleesrode s.c. Up tot Date, benevens enkele zaailingen onder nr. N. J. v. Oosten, Den Haag, zag eveneens een s.c. zaailing, nr. 8-'57, met „verdienste" bekroond. Ze stond tussen c. Reinbecker Sonne, zalm, de fraaie karmijnrode c. Schiller, c. Pon- tiac in karmijnrose, en dec. La Paix die mauve getint is. J. G. Ballego uit Leiden zond een gevarieerde collectie in waarvan we slechts de soorten noteren die een onderscheiding verkregen. Eerste klasse behaalden een prach tige lila dec. Babydaughter en de reeds vorig jaar zo opvallende Sap- hier. Aan de decoratieven Dorine, zalm, Night Editor en Glorie van Leiden, paars, de fraaie pompon Ma hogany, c. Alice Rose, de twee s.c. Lucky White en Arab Queen, zalm en geel, plus de wat bonte Dauphi- nelle in paars. Ook D. Bruidegom, Baarn, zond een collectie in waarbij de commissie nogal wat getuigschriften neerlegde. Hier behaalden le klasse de gele s.c. Non Pareil en de paarse c. Pretty Lass. Een rode-witgepunte cn een rode zaailing, de paarse Night Edi tor, Girl Scout, geel, allen decoratief, de c. Vedette, wit, de s.c. Enjoyable, mauve, en de pompons Little Irene, oranje, Well Done, zalm, en de lila Freshness kregen „verdienste". Ludwig Co., Hillegom, kreeg le klasse op de abrikoosgele pomp. Ca roline, en verdienste op de vleesrose s.c. 135. Ook stonden er van deze firma s.c. Salmon Joy en de donker rode pomp. Masseline. Bijgoed. Van Til-Hartman, Hillegom, had, behalve de aardige lichtlila Lycoris squamigera, een tweetal fraaie lelies ingezonden: tigrinum flavif lorum, lichtgeel met bruine spikkels en de imposante auratum platyphyllum, wit met gele nerf, bruin gespikkeld. C. G. v. v. Tubergen Jr., Haarlem, zag zijn Montbretia crocosmiaeflora Emily McKinzie, oranje met bruine ring, bekroond met le klasse. Tenslotte P. Drost, Lisse. Deze had een hele collectie van het fraaie ge was Achimenis opgesteld. Zes varië teiten van lichtblauw tot donker purper. Verder Cooperanthes horten- sis, blushrose, de nu welbekende Zephyranthus robusta (syn. Haebran- thus) en Haebranthus multiflora met de vleeskleurige, kogelronde scher men. dooft de Znnrbrand onmiddellijk. Eb daarmee ook de ptyn. Simpelweg een o! twee Renniei... Rennies - het beproefde middel, ge woon laten smelten op de tong. en alle leed is geleden, omdat al dat overtollig maagzuur onmiddellijk wordt geneutraliseerd. Vraag Uw omgeving naar de wondere werking van Rennies - de meest gebruikte maagtablet in 62 landen over de hele wereld. Negen van de tien zuur- brandlijders kennen Rennies - tien van de tien gebruikers dwepen er mee. zweren erbij - willen niet zon der. Om de wondervlugge baat, om de lekkere smaak en omdat Ren nies zo onopgemerkt te slikken zijn - zonder water of wat ook. (Advertentie) „Aviolanda" ontslaat 241 werknemers De vliegtuigfabriek Aviolanda te Papendrecht heeft gisteren 241 per soneelsleden ontslag aangezegd. Te gen het einde van dit jaar zullen zij het bedrijf verlaten, omdat dan de serieproductie van Hunter straalja gers ten einde loopt. Vijf jaar lang heeft de fabriek straaljagers gefabriceerd. Een nieu we order is niet geplaatst en is ook binnen korte termijn niet te ver wachten. Mocht er onverwachts toch een opdracht binnenkomen, dan zal Aviolanda weer personeel gaan wer ven. OP OE REIS NAAR UW VACANTiEOOEL men, dat uw vakantiegenoegen wordt bedorven door onpasselijkheid bij het reizen met trein, auto, vlieg tuig en andere vervoersmiddelen? Dan moet u er allereerst voor zor gen voldoende rust te hebben gehad, voordat de reis begint. Dus niet den ken: ik kan onderweg nog lang ge noeg zitten en daarom tot het laatste ogenblik jachtig rondlopen om in te pakken en te redderen. Maak dat het merendeel van de bagage tijdig klaarstaat en slaap zo mogelijk de nacht voordat de reis begint een uurtje langer dan anders. Het zal u wè1 bekomen. Dus niet als een wildeman of als een dolle dame ook hier maar weer bij voorbaat tabletten in gaan nemen. Er worden in onze overbeschaafde sa menleving veel te veel poeders en pillen geslikt voor ditjes en voor datjes. Het klakkeloos gebruik van medi- kamenten is langzamerhand een diep geworteld euvel geworden. Ook op het gebied van de reisziekte geldt, dat men eerst alle maatregelen eens moet nemen, die een mens door zijn gezonde verstand worden ingegeven. Met royale hand. WANNEER het werkelijk nodig is, Als inderdaad de verkoopcijfers /an nieuwe automobielen een beeld geven van de stijgende of dalende conjunctuur, moet deze lijn tot uiting komen in de lengte van de perioden, waarin bepaalde serienummers voor de kentekenbewijzen zijn verstrekt. Wij hebben daarom nagegaan hoe snel sinds de invoering van de nieu we autokentekens een lettercombina tie is „uitverkocht", dat betreft dus telkenmale 9999 nieuwe wagens als mede in de overgangstijd de toege kende nummers van de nieuwe serie aan reeds lopende auto's met het oude nummer op naam van een eigenaar met provinciaal nummerbewijs. Ter beoordeling van de conjunc- tuurlijn zijn de bedrijfswagens buiten de beoordeling gehouden. Voorts moet rekening worden gehouden met de omstandigheid, dat tot 1 februari 1957 evt. vrijkomende nummers we gens totale vernietiging van een per sonenwagen opnieuw zijn uitgegeven, terwijl nadien nieuwe wagens alleen nummers van de lopende niéuwe se rie ontvangen. Dit om t.z.t. precies de ouderdom van een wagen te weten, evt. te oude wagens van de weg te kunnen weren. Ken Begin teken datum Looptijd ND 3 jan. 1951 166 dagen NG 18 juni 212 NK 16 jan. 1952 151 NP 28 juni 160 NT 5 dec. 104 NX 19 mrt 1953 71 PD 29 mei 56 PG 24 juli 80 PK 12 okt. 73 PP 24 dec. 79 PT 13 mrt 1954 46 PX 28 apr. 47 RD 14 juni 42 RG 27 juli 65 RK 1 okt. 60 RP 29 nov. 60 RT 28 jan. 1955 48 RX 17 mrt. 35 SG 21 apr. 24 mei 33 SK 31 SP 24 juni 27 ST 21 juli 35 SX 25 aug. 47 TD 12 okt. 38 TG 21 nov. 42 TK 2 jan. 1956 35 TP 7 febr. 37 TT 16 'mrt 28 TX 13 apr. 25 UD 8 mei 20 UG 28 mei 22 UK 20 juni 20 UP 10 juli 24 UT 3 aug. 26 UX 29 aug. 36 VD 4 okt. 29 VG 3 nov. 45 VK 18 dec. 49 VP 6 febr 1957 21 VT 28 febr. 29 VX 29 mrt 41 XD 9 mei 42 XG 20 juni 50 XK 8 aug. 60 XP 9 okt. 53 XT 2 dec. 47 XX 18 jan. 1958 51 ZD 10 mrt 61 ZG 10 mei Om begrijpelijke redenen zijn de serieletters SA, SD en SS niet uitge reikt. Uit de tabel blijkt, dat ondanks de overschrijving, van vele lopende wagens op nieuwe kentekenbewijzen bij de aanvang van het centrale sys teem ongeveer een half jaar looptijd werd geboekt per serie van 9999. In de tweede kolom vinden we zonder overboeking van oude wagens uit- reikperioden van 22, 21 en enkele malen 20 dagen, hetgeen betekent, dat in minder dan een maand 9999 nieuwe personenwagens in omloop werden gebracht, terwijl de oude wa gens gelijktijdig bleven rijden, ja zelfs voor 1 febr. 1957 ook nog een aantal nieuwe wagens ouder num mers ontving. De gunstigste conjunc tuur voor de automarkt (lees: geld markt) vinden we derhalve in 1955 1956, een teruggang (de beste zijn er tegenwoordig gelukkig heel goede geneesmiddelen ter voorkoming ter genezing van de reisziekte. Ook de Nederlandse farmaceutische indus trie brengt op dit gebied voortreffe lijke preparaten aan de markt. Verschillende transportondernemin gen delen deze tabletten met royale hand aan de reizigers, die bij hen ge boekt hebben. In de meeste gevallen blijken deze middelen voortreffelijk te helpen. Er dient wel te worden gewaakt tegen een overdadig gebruik, men ga de toegestane hoeveelheid, die op de Verpakking is vermeld, vooral niet te boven, tenzij uw dokter daar voor geval geen bezwaar in ziet of het zelfs gewenst mocht achten. Anders dan gewoon. IEDEREEN weet zelf wel in hoe verre hij of zij vatbaar is voor de reisziekte. Sommige mensen konden als kind al niet togen schommelen, anderen kunnen in het dagelijks le- beslist niet tegen de beweging van een lift. Het woord reisziekte is minder treffend dan de Engelse uitdrukking „motionsickness' want het gaat hier, zoals uit bovenstaande voorbeelden blijkt, om een aandoening, die verband houdt met het ondergaan van bepaalde bewegingen. Ook bij het reizen maken we klei ne of grote schommelende, schokken de of deinende bewegingen, die we in het leven van alledag zo niet on dergaan. Mensen die daar niet tegen kunnen zijn kandidaten voor wagen-, zee- en luchtziekte. Decorumverlies. IN SAMENHANG met het inwen dige oor bezitten we een orgaan waarmee we veranderingen in stand en houding van ons lichaam kunnen waarnemen. Herhaling van draaiende, schom melende en wippende bewegingen veroorzaakt bij bepaalde personen een dusdanige inwerking op dit even wichtsorgaan, dat er ziekteverschijn selen optreden: hoofdpijn, braken en een allerhevigst gevoel van malaise. Mensen die anders de keurigheid zelve zijn, verliezen tijdens een aan val van zeeziekte e.d. vaak alle ge voel voor decorum. Zij voelen zich zó ellendig, dat alles hen onverschillig laat: liefst zouden ze maar dood zijn. Op loópplank. DAT NAAST vermoeidheid ook emoties van invloed zijn bij het ont staan dezer verschijnselen, komt soms op frappente wijze tot uiting. Reeds de herinnering aan een aan val van reisziekte kan voldoende zijn om de afwijking opnieuw uit te lok ken: sommigen worden al zeeziek bij het betreden van de loopplank, dus als het schip nog in de haven ligt. AANGESCHOTEN JAGER OVERLEDEN De 42-jarige landbouwer K. Kui- zinga uit Garmerwolde, die op 6 aug. j.l. het slachtoffer werd van 'n jacht- ongeluk en vrij ernstig gewond naar het academisch ziekenhuis te Gro ningen werd gebracht, is daar thans overleden. K. was met een vriend aan het ja|en, toen het jachtgeweer van deze vriend per ongeluk afging. De land- dingsbeperking) bespeuren we be-1 bouwer werd door het schot in de gin 1957. buik getroffen. 47.047 LEERLINGEN BIJ B.L.O. VOETBAL Op 1 januari van dit jaar waren er in Nederland 467 schoten voor bui tengewoon lager onderwijs, met 47.047 leerlingen en 3.303 hoofden en opderwijzers. Ald-'s blijkt uit een de zer dagen verschenen publikatie van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. De meest omvangrijke groep van het B.L.O., het zwakzinnigenonder- wijs, telde 34.643 leerlingen. SPORT De Sneekweek Er begint enige tekening in de strijd te komen. Ook op de derde dag van de Sneekweek wederom begunstigd dooi voortreffelijk seilweer cn een harde wind hebben -ie favorieten *lch over het algemeen kunnen handhaven en veelal eelfs hun kansen kunnen ver beteren. Jager stuurde, evenals zondag, in de Flying Dutchman-klassc „Good Luck" naar de overwinning. Aangezien de man uit Lemmer zaterdag derde werd, is hij in deze klasse de grote kanshebber voor de hoofdprijs. In de Regenboogklasse is De Jong Jr. uit Joure favoriet. Ook hij behaalde zijn tweede overwinning. Zoals gezegd, het was opvallend dat de cracks bijna in alle klassen hun po sities hebben kunnen verbeteren. Zo be haalde De Rijks uit Rotterdam zijn der de zege bij de Olympiajollen. Hansen deed hetzelfde in de Sharpie-klasse en „Victor Marium" werd evenals zondag, de snelste in de B.M.-klasse. In de Stern- klasse werd de derde overwinning voor „Strobby" met als stuurman Verkade uit Zaandam genoteerd. De Haan uit Sneek 16 m2 f>unt- klasse A behaalde zijn tweede zege, evenals Atsma uit Oppenhuizen bij de Schouwen *en De Haas Jr. uit Breuke- len in de Vrijheidsklasse A. Enkele uitslagen: 12 Voetsjollenklasse: 1. Kaagbaby, stuurman A. W. Rijers (Sassenheim)2. Huckleberry Finn; 3. Fuut II. Sternklasse: 1. Strobby. stuurman J. A. E. Verkade (Zaandam); 2. Wind vlaag, stuurman P. Kerdel (Wassenaar). WANDELSPORT WANDELSPORTVER. „ZWIETEN" TERUG VAN JEUGDV1ERDAAG8E Toen de bus rond 9 uur stopte bij café „Ik leer nog", was het daar ge zellig druk, want 24 jeugdwandelaars stapten gezond en fris en zonder een blaar, na vier dagen hun 15 km. ge lopen te hebben, weer uit de bus om nog even gezellig na te praten. Onder de bekwame leiding van de heer J. W. Hoogervorst en mej. Anneke Hoogervorst gingen maandag 11 aug. 24 jongens en meisjes tussen de 9 en 12 jaar naar Breda om deel te nemen aan de jeugdvierdaagse. De ontvangst op het Mgr. Nolensplein was zeer hartelijk en spoedig waren allen bij de gastvrije bevolking van het Heuvelkwartier on dergebracht. Jammer was het, dat de vlaggenpa- rade 's avonds door de regen moest wor den uitgesteld, maar de volgende dag wapperde de vlaggen (ook de vlag van Zoeterwoude was door de burgemeester afgestaan) fier aan <fe hoge masten, waarna de voorzitter van de V.V.V., de heer Wijnands, allen nartelijk verwel komde en men welgemoed naar het Mastbos trok. 's Avonds zorgde 'n Pools gezelschap voor de nodige afwisseling. De tweede dag werd een bezoek aan het Liesbos gebracht, terwijl op de 3e dag, nu langs een geheel andere route, weer het Mastbos werd bezocht. De vierde en laatste dag bracht het hoogtepunt van deze vierdaagse, waar op het Kloosterplein een grote bloemen hulde plaats vond, zeer tot genoegen van de talrijke deelnemers. Naast talrijke gelukwensen en vele beloften voor het volgend jaar ontving Zwieten een fraaie groepsprijs en de deelnemers een medaille. Onnodig te zeggen dat allen voldaan huiswaarts keerden. Wandelsportvereniging In aansluiting op bovenvermeld ver slag kan worden geconstateerd, dat de wandelsport in Leiden en omgeving bij de jeugd met groot enthousiasme wordt beoefend. Kon hier nog niet in groeps verband worden gewandeld, nu Komt hier spoedig verandering In en wel door de oprichting van een wandelsportver eniging, zowel voor junioren als senio ren. Het kringbestuur van de wandel kring Leiden en omstreken der K.N B voor L.O., secr. Dijkstraat 6, alhier, is gaarne bereid hierover alle inlichtingen te verstrekken. Een primeur voor wan delend Leiden. Wedstrijd tegen Israël gaat niet door voetbal interlandwedstrijd Neder landIsraël, welke voor woensdag 17 september op het programma stond, gaat niet door, De KNVB zal trachten voor dezelfde datum een andere tegenstan der voor het Nederlands elftal te vinden. Tijdens de derde Aziatische spelen, die enige maanden geleden in Tokio zijn gehouden, heeft de Israëlische ploeg zich na een goede start in het voetbal toernooi zo ernstig misdragen, dat de bond het nodig oordeelde alle spelers voor de tijd van een jaar van inter nationale wedstrijden uit te sluiten. Het ls de Israëlische bond niet gelukt tijdig een nieuw representatief elftal op de been te brengen. De KNVB heeft het verzoek ontvangen de invitatie voor 1959 te herhalen. TRAINING R.K.V.N.L. Met ingang van woensdag 20 augustus wordt er getraind aan de Boshuizerkade. Junioren van 7 tot kwart voor 8. senio- van kwart voor 8 tot half negen. MOTORSPORT INTERNATIONALE MOTORRACES TE ZANDVOORT In vergelijking met de reeds «pannen- de gecombineerde auto- en motorraces enkele weken geleden, beloven de internationale solo- cn zijspanmotor- s. welke de KNMV op zondag 31 augustus a s. op het circuit van Zand- voort zal houden, nog interessanter te worden. Met de Nederlandse prominen ten zullen in de vier soloklassen en de zijspanklasse minstens 10 nationaliteiten vertegenwoordigd zijn. CAPRARI KAMPIOEN VEDER GEWICHT De Italiaanse bokser Sergio Caprari heeft maandagavond te San Remo de Europese titel in het vedergewicht ver overd. Hij won van de Belg Sneyers door opgeven in de elfde ronde. De titel as vacant. LEIDSE REN- EN TOERVER. SWIFT" Zondag reden A en B-klasse een 40 km. tijdrit, geldend voor de zomercom petitie. De uitslag werd: 1. A. v. d. Kaaij 1.02.56; 2. H. v. d. Laan 1.03.41; 3. C. Vertegaal 1.05.52; 4. W. v. d. Berg 1.12.21. De C-klasse reed een 24 km. tijdrit, hier was de uitslag: 1. N. Kloos terman 39.08; 2. C. v. Amsterdam 37.30; 3. B. van Kempen 37.52; 4. J. Hilgersom "1.04. Bij de D-klassers, die eveneens 24 km. reden, was de uitslag: 1. B. Zoet 37.17; 2. F. Leemans 39.30; 3. R. van Zeist 39.37; 4. F. Brittijn 39.44. Dinsdagavond recordrijden A en B- klasse 34 km.. C en D-klasse 17 km. Start 7 uur aan de Zijl. NEREUS TWEE ZONDER STUURMAN Niet naar Europese kampioenschappen Na rijp beraad en na overleg met de coach van de Nereus twee zonder stuur man heeft het bestuur van de Neder landse Roeibond tot zijn spijt moeten besluiten deze ploeg voor de Europese kampioenschappen heren, die van 29 tot en met 31 augustus te Poznan wor den gehouden, terug te trekken. Het be stuur heeft dit besluit moeten nemen wegens een minder goede lichamelijke conditie van een der roeiers. BOKSEN PATTERSON BEHOUDT TITEL In een wedstrijd om het wereldkam pioenschap zwaargewicht heeft de titel houder Floyd Patterson gewonnen van zijn uitdager Roy Harris. Aan het einde van de twaalfde ronde staakte Harris de strijd. BRIDGE OM DE EUR. KAMPIOENSCHAPPEN Maandagavond is te Oslo een begin femaakt met de wedstrijden om de uropese kampioenschappen bridge da mes en heren, waaraan ook het heren team van Nederland deelneemt. Nederland versloeg op deze eerste dag het team van België met 53 tegen 34 matchpunten. De uitslagen waren: Heren: Nederland versloeg België met 53 tegen 34 matchpnt.; Egypte versloeg Oostenrijk met 63 tegen 51; Frankrijk versloeg Denemarken met 61 tegen 41; Zweden versloeg Ierland met 49 tegen 32; Spanje versloeg Finland met 60 te gen 54; Duitsland speelde gelijk tegen IJsland (54 tegen 49). Dames: Ierland versloeg Frankrijk met 66 tegen 45; Oostenrijk versloeg Fin land met 64 tegen 47; Engeland ver sloeg IJsland met 74 tegen 43; Zweden versloeg Duitsland met 68 tegen 52. 37) „U moet er niet boos om worden", zei ze. „Het ontviel me. Ik hoorde vanmiddag toevallig iets. Ik dacht het veiliger voor u als u terug zoudt gaan. Misschien had ik niets moeten zeggen. Ik bedoelde niets verkeerds". „Natuurlijk niet", zei Lynn weer verzoend. „Ik vind het ook heel aar dig van u. Maar zeg eens, u hebt me nog altijd uw naam niet gezegd". „Saara Martin". Zij had deze mid dag door afluisteren gehoord, dat deze jonge man en Manon Labrette op elkaar verliefd waren. Zou hij op zijn beurt weten van haar verloofd geweest zijn met Marcel Vaubin? Blijkbaar niet. Hij zei alleen: „Ik vind het prettig u ontmoet te heb ben, en ik denk dat u mij nog wel eens meer hier zult zien". Ze lachte dankbaar. Hij was een van de heel weinigen, die aardig voor haar was. De bevolking hier moest door L. A. Cunningham niet veel van haar hebben: zij was immers een vreemde, en bovendien hield zij met haar moeder een café; meer een ontspanningsgelegenheid, voor mensen die op het meer kwa men roeien. Als beloning zou zij hem iets ver tellen van wat zy die middag had gehoord. „Binnenkort zal er groot feest zijn", begon ze daarom ineens. „Zo? Wat dan?", vroeg hij zonder veel belangstelling. „Een huwelijk. Van Manon La brette met Marcel Vaubin. Er zal wel veel werk van gemaakt worden. De Labrettes zijn de rijkste lui uit de streek". Lynn trachtte niets van zijn eihotie te laten blijken. „Wanneer?" „Pierre Labrette en Marcel Vaubin hebben de dag bepaald op vandaag over veertien dagen". „Nog een hele tijd", vond hij. „Er, kan nog veel gebeuren voor het zo ver is". Ze keek hem met medelijden aan, terwijl hij opstond en zijn stok weer pakte. „Veel geluk", wenste zij hem, toen hij afgerekend had. „Dank u", zei hij. „Tot weerziens. Ik kom gauw weer eens naar u werk kijken". Hij wees- op de poppen. „Graag", zei Saarat met een kleur van genoegen om de waardering. HOOFDSTUK VIII. Lynn maakte vele wandelingen over de velden en over de dijken. Hij deed het overdag, hij deed 't 's avonds hij deed het rond zijn eigen huis, en hij deed het vlak bij de woning der Labrettes maar hij ontmoette Ma non niet meer. Hij zag haar voor het eerst weer vier dagen later. Dat was bij een feestelijke gelegenheid in het dorp. De dorpsgeneesheer, dokter Laurin vierde zijn zilveren bruiloft, en er werd een receptie gehouden in La Maison Simard van twaalf tot twee uur. Lynn vernam dit van de moeder van Bonnefoy en hij nam terstond het besluit om bij die plechtigheid aanwezig te zijn. Een vijf cn'twintig jarige echtvereniging van een der notabelen was een reden tot feest viering voor heel het dorp; oud zowel als jong zou zijn opwachting komen maken bij de dokter. Deze was zeer gezien. Op de eerste plaats omdat hij werkelijk een aan genaam mens en een bekwaam arts was, en in de tweede plaats omdat de boeren hem ook zonder dat graag te vriend zouden hebben gehouden. Was hij, volgens hun begrippen, niet de man, die zo ongeveer beschikte over leven en dood? Lynn sloeg van een bescheiden plaatsje achter in de zaal het verloop der gebeurtenissen gade. Gelukkig was hij te laat gekomen om alle spreekbeurten te horen, die voor de jubilaris en zijn echtgenote werden afgestoken, maar hij zag alle recep- tiegangers. En de eerste waren de leden van de familie Labrette. Daar had je Grand'mère Marthe, en Pierre Labrette, die hij beiden al kende en hoe! Daar waren haar drie broers, naar hij veronderstelde; en daar was Manon. Zij was erg bleek, maar zij leek hem de mooiste bloem tussen de vele fraaie planten en bloemstukken, die in de zaal ston den opgeteld. Zij merkte hem niet op voor de plechtigheid geëindigd was. Toen stond Lynn aan de deur; zij passeer den hem rakelings. Hij schrok, nu hij haar" meer van nabij zag, van de ellende die uit haar ogen sprak. Zij leek hem erg moe, ja misschien wel ziek. Hij kon niet langer meer wachten en de mensen mochten er van den ken wat zij wilden. Hij kwam glim lachend op haar toe. „Waar ben je toch gebleven, Ma non? Ik wacht al bijna een week op een ontmoeting met je.Noch de woedende blikken van Pierre cn zijn drie zonen, noch de haviksblik van Grand'mère Marthe joegen hem schrik aan. „Zij laten mij niet meer. Lynn keek van haar naar Pierre. „Hebt u er enig bezwaar tegen dat ik uw dochter spreek?", vroeg hij. „Ik heb haar al eerder ontmoet". „Dat weet ik". Pierre keek hem strak aan. „We weten alles. Ik ben aan uw huis geweest om u te ver tellen, dat ik niet wil hebben dat u zich bemoeit met iets, wat don ook, dat ons aangaat en met mijn dochter op de allereerste plaats niet. Ik heb u toen niet thuisgetroffen en daarom zeg ik het u nu. Heeft u 't verstaan?" De mensen drongen aan alle zijden om hen samen, luisterden nieuws gierig en stil naar dit gesprek. Het leek wel of het hele dorp hier aan wezig was. In stilte dacht iedereen aan die koude dag, nu enkele jaren geleden, toen Pierre Labrette Landré Houdon had aangevallen. Pierre was een gevaarlijk man, en hij zag er uit of hij di jonge vreemdeling gemak kelijk met zijn handen de nek kon breken. „U spreekt heel duidelijk", zei Lynn, „maar ik krijg het idee, dot dit alleen uw eigen mening is, en dat hei u niets kan schelen of een ander het er mee eens is, en of Ma non gelukkg is". Lynn was even kalm als Pierre opgewonden was. Hij keek Pierre vlak in de ogen, als de eerste keer toen zij elkaar in een kamer hier boven in dit hotel ontmoet hadden. „Laat ons gaan", zei Pierre; „waar om laten we ons ophouden?" Lynn kreeg van Manon een veel zeggende blik; hij las er in, dat ze blij was met deze ontmoeting voor het oog van het hele dorp. „U bent een voortvarend jong mens, m'sieur". Lynn zag dat Grand' mère Marthe's vreemde ogen hem scherp aankeken. Zij nam Manon bij de arm en trok haar mee. Maar zij keek nog eens naar Lynn en hij zag een raadselachtige ">lik in haar ogen. Lynn bleef achter, aangegaapt door de dorpelingen, di* aan alle kanten over hem begonnen te fluisteren. Maar het kon hem geen steek sche len. Hij haalde zijn pijp te voorschijn en stopte die.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7