Nieuwe overdekte veemarkt bij Groenoord ook feestterrein Hal van 80 x 100 nieter geschikt vnor zaalsport Uiterstegracht wordt gedempt ,De Zonnige Zeurpiet Kosten 8 miljoen minder dan eerste schetsontwerp Zesjarig Leids meisje in Nieuwe Vaart verdronken ANWB verzoekt aanpassing aan moderne verkeer n Scfio-teftdteid DINSDAG 19 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA fi Een schetsontwerp van de nieuwe veemarkthal. De ingang mondt uit in het verlengde van de Koningstraat en in het hier nog aan te leggen ver lengde van de Willem de Zwijger- laan. Zoals wij vorige week al meldden zijn de plannen voor een nieuwe over dekte veemarkthal in Leiden aanzienlijk veranderd. De hal wordt goedko per; zij verhuist naar Groenoord. Ook in de gemeentestukken voor de raads zitting van maandag a.s. wordt nu van deze verandering uitgebreid melding gemaakt. Het blijkt dat er overwegende bezwaren werden aangevoerd tegen draagt 9.60 ha, te weten; parkeerge- de ligging van de nieuwe veemarkt op het Schuttersveld. De directeur van de Provinciale Planologische dienst wees op verkeersproblemen ter plaatse, nl. de verbinding van het viaduct via het Schuttersveld en de nieuwe Bees tenmarkt naar de binnenstad. Het werd ongewenst geacht, dat de verbin ding tussen de veemarkt en het parkeerterrein zou worden gevormd, door een gedeelte van deze reeds beschreven belangrijke verkeersader, waarbij dan bovendien nog twee kruispunten gepasseerd zouden moeten worden. doeleinden, nl. voor de veemarkt, voor het uitoefenen van zaalsporten, voor het houden van massa-bijeen komsten, feesten, enz. Een aange bouwde vleugel bevat een caféruimte Van behoorlijke afmetingen, een rui me hal voor toegang van het publiek, telefooncellen, een kamer voor de Directeur van de Markt- en Haven dienst, voor de veeartsenijkundigc dienst, een politiepost, een kantoor voor administratief personeel, toilet ten voor bezoekers en personeel, kleedruimten voor sportbeoefenaars, enz. De kosten van de bouw van de veemarkthal met nevenruimten wor den globaal geraamd op 2.000.000. Twee miljoen Voorts werden bezwaren van ste- debouwkundige aard naar voren ge bracht. Het Schuttersveld immers leent zich bijzonder goed voor het plaatsen van representatieve gebou wen. Ook het college van Gedepu teerde Staten dat de goedkeuring moest verlenen, dacht er zo over. Roer om. Een en ander is voor b. en w. aan leiding geweest het veemarktvraag- stuk opnieuw in zijri geheel onder ogen te zien. Zij zijn daarbij uitge gaan van het standpunt, dat zo enigs zins mogelijk een oplossing moet worden gevonden, welke de weg voor een spoedige verwezenlijking zal openen. De bezwaren toch tegen de bestaande toestand, waarvan het voortduren bovendien de uitvoering van verscheidene andere zeer nood zakelijke werken ernstig belemmert, worden steeds dringender. Ofschoon zij van mening zijn, dat de geuite verkeersbezwaren hoe wel ongetwijfeld aanwezig niet onoverkomelijk of doorslaggevend zijn te achten, hebben zij zich afge vraagd, of de voordelen van de plaat sing van de veemarkthal op het Schuttersveld, welke tot het besluit in 1954 hebben geleid, ook thans nog als zo klemmend moeten worden ge zien, dat de gemeente aan deze plaats in elk geval dient vast te houden. Na ry'p beraad hebben zij gemeend die vraag ontkennend te moeten beant woorden. In het licht van hetgeen sedert 1954 met betrekking tot de ontwikkeling van onze gemeente in de naaste toekomst is overwogen wij denken hierbij in het bijzonder aan het ontwerp-structuurplan voor de Leidse agglomeratie kan niet meer gezegd worden, dat bouw van de nieuwe markthal nabij Groenoord ten oosten van de Haarlemmerweg tot een excentrische ligging daarvan zal leiden. Daarmede is het voor naamste bezwaar tegen genoemde plaats vervallen. B. 'en W. zijn derhalve tot de con clusie gekomen, dat van het voorne men om de veemarkthal op het noor delijke deel van het Schuttersveld te bouwen dient te worden afgestapt en dat het gehele complex behoort te worden ingericht op een terrein in de omgeving van Groenoord, ten oos ten van de Haarlemmerweg. Teneinde tot een gewijzigd besluit in deze te kunnen komen, heeft men de architect, de heer G. Hamerpagt, verzocht een nieuw schetsontwerp voor de markthal op de nieuwe plaats in te dienen en daarbij met het oog op de praktische mogelijkheid van verwezenlijking, zoveel mogelijk te trachten de kosten binnen aanvaard bare grenzen te houden. Nieuwe vorm. Was voor het Schuttersveld een waaiervormige veemarkthal ontwor pen, het thans ontworpen schetsplan betreft een rechthoekige hal. Hier door wordt een aanzienlijke bespa ring bereikt in de constructie van de overkapping; de zware gewapend be tonnen schegvormige tussensteun- punten en liggers komen dan te ver vallen. De hal, die afmetingen heeft van 80 x 100 m., wordt in de breedterich ting overspannen met houten gelijm de spanten. Een hal zonder tussen- steunpunten kan zonder enige belem mering worden gebruikt voor vele Plaats. De toegang tot het veemarktter rein is ontworpen ter plaatse van de uitmonding van de Koningstraat op de Willem de Zwijgerlaan (nog aan te leggen). Dit is wenselijk, teneinde het aantal kruispunten op de Willem de Zwijgerlaan zoveel mogelijk te be perken, aangezien deze weg de func tie als invalsweg van de provinciale weg no. 5 naar het Stationsplein moet vervullen. Om het linksafslaan- de en overstekende verkeer naar de ingang van het veemarktterrein vol doende opstelruimte te verschaffen, is hier de middenberm van de Willem de Zwijgerlaan tot 15 m. verbreed. Het lossen van de veeauto's zal aan de west- en noordzijde van de hal geschieden, alwaar voldoende ruimte is om goed en snel te kunnen ma noeuvreren. Het parkeerterrein is ge splitst in een deel voor veeauto's en een deel voor personenauto's. Het front van de hal met de in gangspartij is naar de Willem de Zwijger laan gekeerd. Deze bebouwing is in de toekomst in oostelijke richting te verlengen met enkele kleine gebouwen voor di verse doeleinden, zodat tezamen met het demonstratieterrein een in stede bouwkundig opzicht sing kan ontstaan. Aan de oostzijde van de markthal is een verhard plein ontworpen, waar de gelegenheid be staat voor de handel, welke met de veemarkt annex is. De oppervlakte van het marktterrein en die van het ontworpen parkeerterrein met par- keerstrook zijn gebaseerd op een prognose van het aantal veeauto's en personenauto's in de toekomst. De totaal nodig geachte oppervlakte be legenheid 3.95 ha, veemarkthal met aangrenzend terrein, inclusief plein tje 3.00 ha, demonstratieterrein 0.40 ha, omringende sloot met bermen en beplanting enz. 2.25 ha. Wanneer de raad zich met het schetsontwerp Vee markt en omgeving in principe kan verenigen, kan de verdere uitwer king daarvan ter hand worden ge nomen. DE JUISTE PLAATS De nieuwe vèemarkthal zal volgens de plannen van b. en w. geplaatst worden ten noorden van het slachthuis en het nieuwe electriciteitsgebouw. Links ligt de spoorlijn van de gasfabriek, rechts de Groenoordstraat. De ingang van het terrein mondt uit in de Koningstraat. Overleg. Omtrent het nieuwe veemarktplan hebben b. en w. met verschillende bij deze aangelegenheid betrokken stanties, w.o. de Nederlandse Bond van Veehandelaren, de Nederlandse Bond van Varkenshandelaren en de Leidse Middenstandscentrale, over leg gepleegd. Genoemde organisaties hebben zich met de situering van het veemarktcomplex verenigd. Verder hebben b. en w. ook een bespreking gehad met het bestuur van de Drie Octobervereniging, omdat het in de bedoeling ligt het veemarktterrein, na de voltooiing van het complex, als feestterrein voor de 3 oktoberviering aan te wijzen. Het bestuur, dat het terrein van voldoende grootte acht voor een feestterrein, heeft enkele wensen kenbaar gemaakt, welke wij bij de verdere uitwerking van het plan in beschouwing zullen nemen. B. en W. zijn van oordeel, dat thans zo spoedig mogelijk aan de ar chitect G. Hamerpagt opdracht moet worden gegeven om het schetsplan voor een nieuwe veemarkthal c.a. op het terrein nabij Groenoord besteks klaar te maken. De kosten hiervan worden begroot op rond 50.900. De voorzijde van de Groenoordhal. Smeekbede is verhoord: De Uiterstegracht gaat dicht! Wij herinneren aan de smeekbeden, die de bewoners aan het ge meentebestuur hebben gericht en die in ons blad weerklank vonden. Het plan omvat het dempen van de Uiterstegracht, het daarin leggen van een riolering en de aanleg van een bestrating, alsmede het vernieuwen van een gedeelte van de walmuur langs de Nieuwe Rijn. Volgens het plan verkrijgt de Uiterstegracht een rijwegbreedte van 7 meter met ter Weerszijden parkeerstroken met variërende breedtes van 1.50 meter tot 1.80 meter, terwijl de trottoirs een vol doende breedte zullen hebben. Het wegdek zal van een klinkerbe strating worden voorzien. Enige bedrijven lozen agressieve stoffen in de Uiterstegracht. In dien deze stoffen zouden worden afgevoerd in het in de Uiterste gracht te leggen riool, zou dit door die stoffen worden aangetast. In verband hiermede is in het plan mede opgenomen het leggen van een nieuw verzamelriool, waarin die stoffen zullen worden geloosd, met de nodige putten. De kosten der uit te voeren werken worden in totaal geraamd op 600.000,welk bedrag in veertig jaren zal kunnen worden afge schreven. i Gisteravond kwam om ongeveer kwart over zeven bij de politie het bericht van vermissing binnen van het 6-jarig meisje Henny Wansink uit de St. Jorlssteeg te Leiden. Zij was het laatst gezien in de omgeving van het Roomburgerpark aan de Ka- naalweg. De politie toog onmiddellijk op on derzoek uit en dregde ook in het wa ter van de Nieuwe Vaart. Rond ne gen uur werd het lichaampje gevon den in de Nieuwe Vaart recht tegen over de torenflat; de levensgeesten bleken te zijn geweken. Men ver moedt, dat zij tijdens het spelen in het water is geraakt. PROEVEN MET WERKTIJDENVERKORTING IN DE MEI KVEEHOUDERIJ Onder auspiciën van het proefsta tion voor de akker en weidebouw te Wageningen worden op drie proef- boerderijen in de Wieringermeer en een te Wageningen, met in totaal 120 melkkoeien, proeven genomen óm de consequenties te bestuderen van een werktijdverkorting in de veehouderij. De landarbeider-veeverzorger in ons land heeft thans een 59-urige werkweek. De boeren in de veehou der ijbedrij-en kennen meestal nog langere werktijden. Pogingen om deze relatief zeer lange arbeidstijden te verkorten ondervinden moeilijkhe den. Omdat het onder andere in het algemeen ongewenst wordt geacht sterke mate af te wijken van het gebruik, de koeien om de 12 uur te melken. Wanneer met het oog op het verkrijgen van een kortere werkdag de koeien bij voorbeeld 's-ochtends om zes uur en 's-middags om drie uur zouden worden gemolken, verwacht Gemeente Leiden: „ééns Jaagpad, altijd Jaagpad" De A.N.W.B. heeft zich gewend tot Gedeputeerde Staten van Zuidhol land met het verzoek te willen be vorderen dat het jaagpad langs de Haarlemmertrekvaart, ten zuiden van Lisse, wordt aangepast aan de huidige eisen van het verkeer. Krachtens een octrooi van 1656 is dit pad in beheer en onderhoud van de gemeente Leiden. Dit octrooi werd verleend voor het graven van een trekvaart tussen de twee belangrijke handelssteden Leiden en Haarlem. Door de motorisering van het scheep vaartverkeer heeft het jaagpad ech ter zijn oorsronkelijke betekenis ge heel verloren en het werd dan ook in de loop der jaren meer en meer gebruikt als een weg voor landver- keer. In verband hiermede is het pad enigszins aan dit gebruik aangepast door een verharding van puin en sintels (een klein gedeelte, ten noor den van de Piet Gijzenbrug, is zelfs met klinkers bestraat). Steeds meer autoverkeer Het pad trekt echter steeds meer autoverkeer; in hoofdzaak is dit lo kaal verkeer, doch in de zomer en in het bollenseizoen ook toeristisch verkeer. In dit verband is ook van belang de vestiging van steeds meer kleine bedrijven ten noorden van de Piet Gijzenbrug in de gemeente Noord wij kerhout, die ook leidt tot een in tensiever autoverkeer. Er zou dus alle reden zijn het pad van een permanente verharding t voorzien, aangezien de huidige weg- constructie niet bestand is tegen dit toenemende autoverkeer. Het gemeentebestuur van Leiden stelt zich echter op het standpunt, dat het onderhoud van het pad slechts in overeenstemming dient te zijn met zijn oorspronkelijke bestem ming, namelijk die van jaagpad. Dit is voor de A.N.W.B. aanleiding geweest zich tot Gedeputeerde Sta ten te wenden met een verzoek tot bemiddeling. Aetherklanken WOENSDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA 7.0 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. kind. 9.05 Gym v. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 V. d. jeugd. 10.20 V. d. vrouw. 10.35 Gram. 11.00 Idem. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 12.50 Euro pese athletiekkampioenschappen te Stockholm. 13.00 Nws. 13.15 Dansork. 13.45 De vermetele ontdekkingsreizen naar het Noordpool en Zuidpoolge bied, caus. 14.00 Gram. 14.45 V. d. jeugd. 16.00 Volksmuz. 16.15 V. d. zieken. 17.00 VARA's versierde va- kantietips. 17.35 Europese athletiek kampioenschappen te Stockholm. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Wat eten wij op Curagao?, door Willy van Elten-Mooyman. 18.00 Nws. en cvomm. 18.20 Act 18.30 R.V.U.: Radio-activiteit in het menselijk lichaam door Dr. C. J. H v. d. Broek. Tweede lezing. 19.00 V. d. kind. 19.10 Europese athletiek kampioenschappen te Stockholm. 19.15 De Nederlandse Dag op de Ex po. 19.30 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door, comm. 20.15 Metropole Ork. 20.45 Dat ge lukkige huwelijk, hoorspel. 22.09 Pianorecital. 22.50 Medische kron. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 Ham mondorgelspel. 23.5024.00 Soc. nws. in Esperanto. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Lichte muz. 9.00 Ver nuft en techniek, caus. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.35 Vocaal ens. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Ork. conc. 13.50 Gram. 14.40 Omr. ork. en solist. 15.35 Clave- cimbel en viool. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Volksliedjes. 17.40 Beursber. men onder invloed van het 15 uren lange nachtinterval tussen de melk tijden niet alleen een daling van de melkopbrengst, maar ook een nade lige invloed op de gezondheid van de koeien, in het bijzonder door het op treden van uiergebreken. Bij recente onderzoekingen in het buitenland bleken zeifis bij een nacht- interval van zestien uren slechts zeer geringe dalingen in de melkopbrengst en geen nadelige invloeden op de ge zondheid van de dieren op te treden. In Zweden zijn de arbeids- en rust tijden van de veeverzorgers reeds naar aanleiding van gunstig uitge vallen melktijdenproeven gewijzigd. De arbeiders in de veehouderij ken nen daar nu een 47-urige werkweek, deze zal in 1960 worden verkort tot een 45-urige. De Zweedse veeverzorgers begin nen 's-mongens te zer uur het werk en eindigen 's avonds te half zes het werk. Dit is alleen mogelijk bij een nachtinterval tussen de melktijden van minstens veertien uren. In Zwe den verschillen echter de veeslag en de bedrijfsomstandigheden sterk van die in Nederland. Naast de reeds lopende kleinere on derzoekingen op de nroefboerderij „Wielzicht" te Rijperkerk en op de proef boerderij van het instituut voor veeteeltkuindig onderzoek te Zeist, gaat men nu op de drie proefboer- deryen in Selmien, de Wieringermeer en Wageningen een nachtinterval van vijftien uren vergelijken met de reeds vrij algemeen gebruikelijke nachtinterval van dertien uren. Te vens wordt op een aantal praktijk- bedrijven onderzocht welke conse quenties een eventuele verschuiving van de melktijden op de overige werkzaamheden en de rentabiliteit van het bedrijf kan hebben. Tenslot te zullen de mogelijkheden van het gemeenschappelijk laten melken van koeien van verschillende bedrijven door daartoe speciaal aangesteld per soneel worden bestudeerd. tussen de rails Het is eigenaardig dat schol eksters een nestelplaats op of bij de spoorbanen zoeken. Tussen Uitgeest en Castricum is dit ook weer het geval geweest. Zodra een trein naderde ging moeder ekster terzijde van de spoorbaan zitten om direct daarop haar plaats op de eieren weer in te nemen; zodat de jonge schol eksters niet gauw van het lawaai van de treinen zullen schrikken. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heils- kwartier. 18.15 Spectrum v. h. Chris telijk organisatie- en verenigings leven, caus. 18.30 Dubbel mannen- kwart. 18.50 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20 00 Radiokrant. 20.20 Vocaal ens. 20.45 Residentie ork, en solist. 21.40 Tot ziens in Jeruzalem, rep. 22.00 Residentie ork. (verv.) 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber.. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.30 Vademecum. 21.00 't Komt door het weer, toneelspel. Grammofoonplatenprogramma draadomroep (over de 4e lijn) woensdag 20 aug. 1958 van 18—20 uur Olmützer Quargeln, Marianka, komm zu mir, Der Wenzel auf der Alm, Jodel Landler, Ellmauer Polka. Steig'n mir aufs Gamsgebirg, 's Maig- löckerl, Josefi Polka, Steig' den Berg hinauf, Grüss Euch Gott, Haidauer Schuhplattler, Bauernlandler, The Tyrolese sparrow polka, La mouli- nette, Au bord de la Tamise, Luxem burg polka, C'est magnifique, ange comme ?a, Ton sourire est dans mon coeur, Mea culpa, Vieille Rue d'Ajaccio, Pam pou de, Bell bottom blues, Mets deux thunes dans l'bas- tringue, Fleur de mon coeur, Sere nade Antillaise, Marchand de fleurs. Creoles Festivity, The Mexican tam bourine, Noches de Mazatlèn, Ciellto lindo, La Malaguena, Rei do Congo, Escravo do Engenho, Green eyes, Ruega por nosotros, Amapola, Tatu, Baiana Dingosa, El jarabe tapatio, El rascapetate, La bamba. RADIO-VATICANA (25.67, 31.10, 41.21, 48.47, 196 m.) Woensdag 20 augustus: 22.15 uur Waar vinden we de vrijheid?

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6