Oud-Leiden' protesteert nogmaals tegen demping stuk Levendaal Scherp Leidse raad gaat maandag een zware agenda afhandelen Hooigracht wordt verbeterd Begrafenis slachtoffers ,Hugo de Groot' DINSDAG 19 AUGUSTUS 1958 DË LEIDSE COURANT PAGINA 2 Onderzoek naar vliegtuigramp In Galway is gisteren het gerech telijk vooronderzoek begonnen naar de ramp met het K.L.M.-vliegtuig „Hugo de Groot". Na de verhoren heeft de jury als haar oordeel uit gesproken, dat de dood van de slacht offers is veroorzaakt door „een hevi ge schok, ondergaan in een vliegtuig boven de Atlantische Oceaan". De jury voegde er aan toe, dat er geen bewijsmateriaal is waaruit de oor zaak van deze schok kan blijken. In kringen van luchtvaartdeskun digen acht men op grond van deze uitspraak de waarschijnlijkste ver klaring van de ramp dal plotseling de druk in de cabine van het vlieg tuig is weggevallen. Ook het medische rapport betref fende de lijkschouwing, ingediend door dr. John B. Kennedy, schijnt geen enkele steun te bieden voor de aanvankelijk geuite veronderstellin gen, dat er vóór het toestel neerviel een ontploffing heeft plaatsgehad. Volgens het rapport is er „weinig aanwijzing" van brandwonden. Wat er aan brand verschijnselen op de ge schouwde lijken viel waar te nemen, is volgens dr. Kennedy klaarblijke lijk veroorzaakt door „wrijving bij hoge snelheid". Dr. Vaandrager van de K.L.M. deelde mee het „in beginsel" eens te zijn met de verklaring van dr. Ken nedy. WHIM KAN EN CORRIE VONK THANS V. N. De heer Wim Kan en mevr. Corrie Vonk hebben blijkens bijvoegsel no. 1230 van de Staatscourant opge richt het „ABC cabaret N. V." te Aals meer. De Vennootschap heeft ten doel het bedrijfsmatig beoefenen van en op treden in (voor) cabaret, toneel, radio, f*Im en/of televisie en het ver richten van al hetgeen daartoe be hoort. Meer in het bijzonder de voort zetting van het tot heden onder de naam het „ABC cabaret" uitgeoefen de bedrijf. Het kapitaal bedraagt 25.000, verdeeld in 25 aandelen van 1000. In het kapitaal is deelgeno men door ieder der oprichters voor vijf aandelen, welke in contanten worden volgestort. De heer en mevr. Kan-Vonk voeren tevens de directie. Naar aanleiding van de persberichten over het voornemen om het laatste stuk Levendaal alsnog te dempen brengt het bestuur van de Vereniging „Oud-Leiden" het volgende onder de aandacht van de Gemeenteraadsleden te Leiden. De vereniging „Oud-Leiden" heeft in dertijd met volkomen begrip voor hel verkeersprobleem Hoge RijndijkBree- straat geen bezwaar gemaakt tegen dem ping van het grootste stuk Lcvendaal De plannen van het gemeentebestuur tot demping van de Langegracht begroet het met Instemming en het zal zich min verzetten tegen demping van de Uiterste gracht. Ten aanzien van het plan tot dem ping van het laatste stuk Levcndaal echter merkt het bestuur op. dat dit het verkeer onvermijdelijk naar het Ranen- burg zal zuigen, een gracht welke door Leiden koopt fabriekscomplex Van Wijk Heringa Door Van Wijk en Heringa n.v. te Leiden, is aan de gemeente te koop aan- geboden haar fabrieksgebouwencomplex, benevens 8 woningen en een open erf. staande en gelegen tussen de Vestcstraat en de Uiterstegracht voor de prfjs van 350.000 ln totaal. In verband mei de voorgenomen sa nering van dit stadsdeel is het bezit van dit fabriekscomplex c.a. voor de ge meente van belang. De prijs van 350.000 achten b. en w aannemelijk, terwijl met de voorwaar den, gesteld in het schrijven van adres sante van 7 augustus 1958 naar de me ning van b. en w. genoegen kan worden genomen. Van de directie van Van Wijk en He ringa NV. vernamen wij. dat deze ver koop in verband staat met de technische rationalisatie van het bedrijf. Van Wijk en Heringa bezitten sinds de fusie thans in Leiden vier verschillende complexen Het bezit van drie complexen is vol doende, zodat men dit complex aan Ves- testraat en Uiterstegracht de gemeente te koop kon aanbieden. Aardbeving in West-Perzië Volgens onbevestigde ln Teheran ontvangen berichten, zijn 500 men sen om het leven gekomen bij aard bevingen in het westen van Perzië. De aardbevingen begonnen in het weekeinde en duurden maandag nog voort. Er zijn nog geen officiële berich ten over slachtoffers. Een ooggetuige heeft echter volgens Perzische kran ten verklaard, dat hij in het dorp Khezel, in het gebied van Ramadan, 200 lijken had geteld, die uit de puin hopen waren geborgen. In officiële berichten is maandag gezegd, dat verscheidene steden en dorpen in de gebieden Hamadan, Kermansjah, Asadabad en Kanbavar zijn beschadigd en dat vele mensen dakloos zijn. Hossein Chatibi, directeur van de Perzische rode-kruisorganisatie, was van mening, dat het aantal slacht offers in de krantenberichten is over dreven. Hij verwachtte, dat er niet meer dan zestig doden zijn gevallen. Ook de gouverneur van de getrof fen gebieden heeft volgens berichten uit Teheran verklaard, dat het aantal slachtoffers ondanks de verwoesting van een groot aantal huizen en an dere gebouwen betrekkelijk gering is, daar het grootste deel van de be volking wegens het warme weer in de openlucht sliep. Uit Teheran wordt nog gemeld, dat POTLOOD en GEEST No. 519. Horizontaal: 1. meisjes naam, 4. veevoeder, 8. lichaamsdeel, 10. Europeaan, 11. voornaamw., 12. in de grond gegraven diepte, 14. dam langs een water, 15. hark (Zuid-Ne derlands), 17. ontzag, 19. gem. in Groningen, 21. muzieknoot. 23. Euro peaan, 24. oude rekening (afk.), 25. v.ees-gegroet-gebed, 27. spoedig, 28. bijb. figuur, 29. aardsoort. Verticaal: 1. dansmuziek, 2. vlak temaat. 3. maanstand, 5. look, 6. wa- terdoorlatend, 7. trots, 9. wangbeen onder het oog, 12. kleine drukletter, 13. kleur, tint. 15.'gerucht. 18. onder richt, 18. jachthond, 2°. gewicht, 22. bijb. figuur. 24. vreemde munt, 26. voedsel, 27. lidwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing van gisteren. Hori zontaal: 1. gezin. 5. rug, 8. odol, 10. ka, 11. n.b., 13. Ares, 15. al, 17. An- nam, 19. Alem, 21. saga. 22. dinar, 24. K.E., 25. taak, 27. na. 29. re, 31 sire, 33. pro, 34. loods. Verticaal: 1. Gen. 2. zo. 3. Ida, 4. Nora, 6. uk, 7. gamma, 9. lens, 12. Bali, 14. snak, 16. Lent. 18. Agen, 19. Adorp, 20. Maas. 23. rail, 26. kro, 28. als, 30. er, 32. e.o. zich maandagavond in West-Perzië nog aardbevingen voordeden. Het vorig jaar kwamen in West- Perzië door een aardbeving ongeveer1 1400 mensen om het leven. V. S. zenden wapens naar Indonesië De „New York Times" heeft van daag gemelddat de Verenigde Sta ten lichte militaire uitrusting voor het Indonesische leger door de lucht naar Indonesië zendt, een stap die een belangrijke verandering in de politiek van Washington inluidt. De correspondent in Djakarta van het blad, die dit meldde, ontleende zijn gegevens aan welingelichte krin gen". Volgens deze gegevens hebben ver schillende „Globemasters" van de Amerikaanse luchtmacht een ver scheidenheid van materiaal vanuit Japan naar het vliegveld Kemajoran in Djakarta overgevlogen. Vrijdag jl. arriveerden 'wee „Globemasters" en gisteren, maandag, nogmaals twee. Aan het bericht werd nog toege voegd, dat volgens onofficiële inlich tingen nog meer materiaal per schip onderweg is. In de Indonesische hoofdstad, aldus de correspondent tenslotte, verwacht men binnenkort een bekendmaking van Washington over haar nieuwe houding tegenover het regiem van Djakarta. IJslands twaalf- mijlszöne Oost-Duitsland zal de uitbreiding van de IJslandse territoriale wateren tot twaalf mijl eerbiedigen. De uit breiding is niet in strijd met interna tionale overeenkomsten aldus een communiqué van het Oostduitse mi nisterie van buitenlandse zaken. Radio-Moskou verklaarde maandag avond, dat „een krachtige Britse vlootmacht, o.a. bestaande uit een tor- pedobootjager en fregatten, op dit ogenblik gealarmeerd wordt om op te stomen naar IJsland en de Britse treilervloot te steunen die van plan in de IJslandse wateren te vissen". Alsof „de voorbeelden van Libanon en Jordanië nog niet genoeg zijn, geeft Engeland nu een prachtig voor beeld hoe het de rechten van kleine landen eerbiedigt", aldus de com mentaar uit Moskou. Volgens Amerikaanse functionaris sen zijn de VS van mening, dat de pogingen van IJsland om buitenlandse treilers uit de rijke visgronden nabij zijn kust te weren, op een twijfel achtige juridische basis berusten. De VS nemen echter een neutrale houding aan in het geschil tussen IJsland en Engeland, die beiden deel genoten zijn in de Noord-Atlantische- verdragsorganisatie. Naar verluidt hopen de VS dat Engeland en IJsland hun geschil in directe onderhandelingen zullen trachten op te lossen. Genoemde functionarissen zeiden dat de VS de driemijlszóne als terri toriale wateren erkennen en niet kunnen inzien, hoe het Britse besluit om in de verboden zóne te vissen een inbreuk op IJslands territoriale on schendbaarheid kan vormen. Op de westelijke helling van de 3.375 meter hoge Eiger in Zwitser land zijn maandag twee Duitse Alpi nisten verongelukt. z(jn eigen aard en door zijn bebouwing totaal ongeschikt is voor verkeer van enige omvang. Men wijst voorts nog eens met de meest mogelijke klem op de noodzaak om juist te midden van de voortdurend- groeiende huizenm?:sa met het steeds drukkere verkeer, evenals dit in de meeste andere oude beschavingscentra van West-Europa mogelijk blijkt te zijn. een zeker „reservaat" staande te hou den, waar evenals in een park zowel de inwoners als de vreemdeling een ogen blik rustig kan toeven. Juist dit laat ste stuk Levendaal, met het zo fraaie gezicht op de zojuist met zeer veel kos ten gerestaureerde toren van de Lode- wijks-kerk, betekent de onmisbare in leiding tot of aansluiting op Steenschuur en Rapenburg. Deze grachten, waar het water in zekere mate de functie van het groen langs straten en wegen van an dere steden vervult, vormen met de Breestraat het meest karakteristieke beeld van de stad. waardoor Leiden zich van vele andere steden onderscheidt en een eigen cachet heeft weten te bewa- Het bestuur herinnert in dit verband aan een door „Oud-Leiden" eerder ge dane suggestie tot een doorbraak ooste lijk van de zeepfabriek Sanders, naar het noorden, waardoor een aanmerke lijke ontlasting van het verkeer in de binnenstad verkregen wordt en tot 'an- leg van een directe verbinding van de Hoge Rijndijk bij Leiderdorp naar de Ringweg over de Zijl. De gemeenteraad van Leiden verga- raadsbesluit inzake onteigening van per- dert op maandag 25 aug 1958, te veer tien uur. Te behandelen onderwerpen zijn: Notulen van de vorige vergadering. Aanwijzing van candidaten, op wie in ie aandeelhoudersvergadering van de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij, voor de benoeming van commissarissen bij genoemde N.V. de stemmen zullen worden uitgebracht. Benoeming van enige tijdelijke leer krachten aan het Rembrandt-lyceum. J v. d. Steen tijd. Nederlands: mej. J. J. M. v. d. Voort, Nederlands. J. Meys Duits. mej. A. J. v. d. Broek Engels, mej. R. C. Vogel, tekenen, Th. v. d. Mast. Frans. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan mevrouw F. A. Schippers Nawijn uit haar betrekking van lera res in de lichamelijke oefening aan het Rembrandt-lyceum. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer J. G. Fokkema uit rijn betrekking van onderwijzer aan de openbare school voor voortgezet gewoon lager onderwijs. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan mejuffrouw D. J. E. Odé uit haar betrekking van hoofdleidster van de openbare kleuterschool aan de At. jehstraat. Voorstel tot het overplaatsen van een onderwijzer van de openbare lagere school aan de Telderskade naar de open bare school voor voortgezet gewoon la- ler onderwijs Voorstel inzake het beschikbaar stel len van gelden voor de aanschaffing van leermiddelen en meubilair ten behoeve van de openbare ulo-scholen aan de Ples- manlaan en de Pieterskerkstraat. Preadvies op de verzoeken van' het bestuur van het Liefdewerk van de H Cunera om medewerking voor het in richten van een tiende klasselokaal, als mede het aanschaffen, /an leermiddelen voor de tweede en derde klasse, een en ander ten behoeve van de school voor uitgebreid lager onderwijs aan het Le vendaal. Preadvies op het verzoek van v be stuur van het Liefdewerk van de H. Cu nera om medewerking voor het vervan gen van de acht aanwezige kolenkachels van de school voor uitgebreid lager on derwijs aan het Levendaal door met olie gestookte kachels. Preadvies op het verzoek van het bestuur van de Sichting Rooms-Katho- lieke Scholen om medewerking voor het herstellen van de schade, ontstaan door brand in het vaklokaal van de school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Haarlemmerstraat 34. Voorstel inzake het beschikbaar stel len van gelden voor het treffen van voorzieningen in het gemeentelijk school gebouw aan de Leliestraat hoek Heren straat. Voorstel inzake het verlenen van een aanvullend voorschot op de exploitatie vergoeding en behoeve van de Mytyl school voor Leiden en Omstreken voor het jaar 1958 2409,97). Voorstel inzake het beschikbaar stel len van gelden ten behoeve van de eer ste inrichting van de r.-k. kleuterscho len aan de Timorstraat en aan de Bos- huizerkade. alsmede voor het vergoeden van enige kosten wegens voorbereiding van de bouw van de kleuterschool aan do Timorstraat. Voorstel Inzake wijziging* (verhoging) van de tarieven voor het gebruik van gemeentelijke gymnastieklokalen. Voorstel inzake het beschikbaar stel len van gelden voor de aanschaffing van een lichtdruk-apparaat voor de admini- itratie 2800). Voorstel inzake het verlenen van een bijdrage ten behoeve van de restauratie van het pand Rapenburg no. 42. 340). Voorstel inzake het beschikbaar stel len van gelden ten behoeve van het tref fen van brandveiligheidsvoorzieningen in het perceel Pieterskerkgracht 11. 4670) Voorstel Inzake het beschikbaar stel len van gelden voor het vernieuwen van de walmuur langs de Oude Singel, tu sen de Marktsteeg en de Alkemadebrug 30.000). Voorstel inzake het stichten van een nieuwe veemarkt. Voorstel om te bepalen, dat een uit breidingsplan, dan wel een herziening van het uitbreidingsplan wordt voorbe reid voor het gebied der gemeente, om vattende het Schuttersveld en „Groen- oord". beide met de daarbij aansluitende omgeving. Voorstel tot het intrekken van het Grondverkoop voor St. Antoniuskerk te Leiden In verband met de voorgenomen bouw ter plaatse van een r.-k. kerk met pas torie en een verenigingsgebouw, heeft de Situeringscommissie van het Bisdom Rotterdam, namens de St.-Leonordus Pa rochie te Leiden, verzocht van de ge meente te mogen kopen het perceel bouwterrein, groot 4000 m2. gelegen in het uitbreidingsplan „LeidenZuid- west" aan en nabij de Vijf Meilaan hoek Boshulzerlaan. Met adressante is overeenstemming be. celen en behoeve van de verbreding doortrekking van de Schutterstraat. Voorstel inzake het beschikbaar stel len van gelden voor het dempen en rio- leren van de Uiterstegracht. Voorstel inzake onteigening van de Ufterstegracht. Voorstel inzake het beschikbaar stel len van gelden voor het verbeteren van het wegdek van de Hooigracht met bij komende werken. Voorstel inzake het aankopen van een fabrieksgebouwencomplex, gelegen tus sen de Vestestraat en de Uiterstegracht Voorstel inzake het aankopen van een perceel weiland, gelegen nabij de Voor- schoterweg en de Trekvliet. Voorstel inzake het aankopen van een perceel bouwterrein, gelegen ten oosten van de Boerhaavelaan. Voorstel inzake het verkopen van bouwterrein in het uitbreidingsplan „Leiden-zuiwest", gelegen aan en nabij le Vijf Meilaan, voor de bouw van een r.-k. kerk c a. Voorstel Inzake het verkopen van per celen bouwterrein, gelegen in het uit breidingsplan „Leldcn-zuidwest", ter weerszijden van de Willem Pijperstraat voor bouw 31 woningen Bouwfonds Ned. Gemeenten. Voorstel inzake het verkopen van een perceel bouwterrein, gelegen aan de Ka- naalweg. op de hoek van de Roombur gerlaan. Woonhuis met kantoorruimte de P. F. v. d. Kley. Voorstel tot het wijzigen van het raads besluit van 18 juni 1956 (Ingekomen Stukken no. 177) inzake grondverkoop in de Rodenburgerpolder aan het Make laarskantoor Th. Hillenaar N.V. Voorstel tot het wijzigen van de be groting der gemeente voor het diensjaar 1958 en de begroting voor dat dienstjaar van dienst voor Sociale Zaken. Voorstel inzake het aangaan van een rekening courant overeenkomst met de N.V. Maatschappij tot 'evering van elec- trische energie „Lugdunum", te Ter Aar Voorstel inzake het beschikbaar stel len van gelden ten behoede van de aan schaffing van een dienstauto voor het Openbaar Slachthuis (Volkswagen). Voorstel inzake het beschikbaar stel len van gelden ten behoeve van het stichten van een 'grossierscentrum voor groenten en fruit op een terrein aan de tnosevcltstraat. Voorstel inzake het eschikbaar stel len van gelden ten behoeve van het ver. nieuwen van de schoorsteen van de broei kassen van de Psychiatrische Inrichtin gen ..Endegeest" c.a. Preadvies op het voorstel van het raadslid, de heer S. M. Stolp, inzake coördinatie van werkzaamheden van de dienst voor s<#iale zaken en van de so ciale raad. R.K. Kleuterklassen in Leiden Zuid West De Leidse raad heeft in oktober reeds aan het bestuur van de Stich ting Roomsch-Katholieke Scholen medewerking voor de stichting van een kleuterschool aan de Timorstraat toegezegd. Aan hetzelfde bestuur wordt tevens medewerking verleend voor de stichting van een kleuter school nabij de Boshuizerlaan. Aan gezien het rijk tot nog toe geen fi nanciële bemiddeling verleent voor de bouw van kleuterscholen, valt thans nog niet te zeggen, wanneer deze scholen zullen kunnen worden gebouwd. Het schoolbestuur is echter voor nemens met ingang van het nieuwe cursusjaar met het geven van onder wijs aan de beide kleuterscholen een aanvang te doen maken, zulks tijde lijk in lokalen van andere scholen. In verband daarmede heeft het het college verzocht om beschikbaarstel ling van de nodige gelden voor de aanschaffing van meubilair en speel- en ontwikkelingsmateriaal. Voorts dienen aan het bestuur nog enige kosten te worden vergoed wegens de voorbereiding van de bouw van de kleuterschool aan de Timorstraat. In totaal is voor een en ander een «bedrag nodig van 20.000, af te schrijven in tien jaren. Wat lezers schrijven PLEISTER-ACTIE Leiden, 18 augustus 1958 Alhoewel ik er van overtuigd ben, dat het bij genoemde actie in de eer ste plaats gaat om de ondersteuning van een bewonderenswaardig doel t.w. de E.H.B.O. in Nederland, meen ik toch te mogen aannemen, dat er velen zullen zijn, die met hun gelde lijke steun toch gaarne eens mee wil len dingen naar de beschikbare prij zen. Aangezien ik uit de radiouitzen ding van 17 aug. heb vernomen, dat de z.g. „prijzenpleisters" binnen 3 da gen moeten worden ingestuurd, is het mij een raadsel hoe het bestuur van „Peerke Donders" in overleg met de heer Pastoor van de Herensingel heeft kunnen besluiten, de actie in deze parochie een week uit te stellen, zie Sursum Corda van 16 aug., temeer daar in ditzelfde blad werd vermeld, dat' de uitslag reeds de volgende dag bekend gemaakt zou worden. Volgens mij is dit een beslissing van enkele personen, die de op brengst van deze landelijke actie zeer zeker niet ten goede zal komen. Voor de initiatiefnemers hoop ik, dat er niet meer van dergelijke be sluiten zijn genomen. G. v. STRIEN Herensingel-parochie Naschrift redactie: Reeds maanden tevoren was voor de parochie van O.L.Vr. Hemelvaart en St. Joseph een collecte met preek vastgesteld voor „Verbum Dei". Daar kon niet van worden afgeweken, toen, veel later, van de collecte van de E.H.B.O. werd kennisgegeven Het kan hoogst ongewenst worden geacht, twee lief dadigheidsacties op één zondagmor- ger te houden. Wij mogen verwach ten, dat de parochianen van de O.L. Vrouw Hemelvaart en St Joseph-pa- rochie de pleisteractie a.s. zondag even gulhartig zullen bedenken als zij zouden hebben gedaan indien er een verrassing aan verbonden was geweest. Men geeft om te géven, niet om er beter van te worden! Hekwerken weg In de zitting van 20 november '56 heeft de Leidse raad om -pre-advies in handen van b. en w. gesteld een voorstel van de raadsleden de heren J. H. Schüller, J. Questroo, J. G. Hagens en P. C. A. ten Broek, inzake verbetering van het wegdek van de Hooigracht. Volgens een nieuw plan verkrijgt de Hooigracht een rijweg ter breedte van 9 meter, terwijl deze bij de Ir. Driessenstraat zodanig is geprojec teerd, dat aldaar twee rijbanen ko men ter breedte van 6 meter met tussenliggende verkeersgeleiders. Ter weerszijden zijn trottoirs ontworpen, waarin parkeerstroken ter breedte van 2.25 meter zijn opgenomen. Bij het St. Elisabeths ziekenhuis is de parkeerstrook, in verband met de vele te verwachten parkerende auto's, over een grotere lengte door getrokken dan de overige. Er zal in de Hooigracht een nieuwe riolering met buis- en kolklozingen worden gelegd. De riolering wordt een ge deelte stamriool en zal te zijner tijd, na te zijn doorgetrokken, worden aangesloten op het noordelijk riool gemaal. Het weggedeelte, liggende tussen de Kaasmarkt en de Nieuw- straat, verkrijgt een asfaltdek op fun dering. De op de gepekte brug en GRONDVERKOOP AAN R.K. TECHNISCHE SCHOOL EN CUNERA-STICHTING De met de eigenaresse, de n.v. „N.V. Gebr. Linders", te Dordrecht, gevierde onderhandelingen hebben er toe geleid dat zij aan de gemeente te koop heeft aangeboden het perceel bouwterrein, ge legen ten oosten van de Boerhaavelaan voor de prijs van 43.623.43 in totaal, groot 0.23.55 ha. Tegelijk zal door genoemde n.v. recht streeks worden verkocht een perceel bouwterrein, eveneens gelegen ten oos ten van de Boerhaavelaan en wel aan de „r.k. technische school „Don Bosco". terwijl enkele bouwterreinen, gelegen ten westen van de Boerhaavelaan recht, streeks door genoemde n.v. en door de heer J. B. W M. Linders privé zullen reikt omtrent de verkoopprijs van 35 worden verkocht aan ..het Liefdewerk per m2 (bouwrijp, opgehoogd tot n.a.p.). j van de H. Cunera", te Leiden, terwijl aan de verkoop de algemeen ge- De aan de gemeente te koop aange- bruikelijke voorwaarden zullen worden boden grond is voor woningbouw be verbonden. 1 stemd. de Nieuwe Rijn aansluitende gedeel ten zullen niet worden gefundeerd en voorshands van een klinkerver harding worden voorzien. De trot toirs zullen met betontegels worden aangelegd, de inritten met beton- stenen. Teneinde de trottoirs, waarin de diverse kabels en leidingen zullen worden gelegd, op de nodige breedte te kunnen verkrijgen, zullen langs de Hooigracht aanwezige stoepen en hekwerken moeten worden verwij derd. Enige der hekwerken staan echter vermeld op de voorlopige lijst van Nederlandse Monumenten van Geschiedenis en Kunst. De kosten der uit te voeren wer ken worden door b. en w. geraamd op 472.000, welk bedrag in veertig jaren zal kunnen worden afgeschre ven. HILLENAAR N.V. BOUWT GEEN MIDDENSTANDSWONINGEN BIJ TORENFLAT Aan het Makelaarskantoor Th. Hille naar n.v., gevestigd te 's-Gravenhage werd in 1956 verkocht enige percelen bouwterrein, tussen de Burggravenlaar en de Kanaalweg, zulks in verband met de toen door haar voorgenomen bouw met rijkspremie ter ïlaatse van 95 middenstandswoningen. Met de bouw van 12 woningen, waar voor de rijkspremie is toegekend, is in middels aangevangen op een terrein ge legen aan de Meyerskade. In verband met het 'eit, dat. tengevolge van de sindsdien gewijzigde rijkspremie regeling voor de overige nog te bouwen woningen geen rijkspremie meer kan worden verleend, is het de n.v. niet mo gelijk de door haar ter plaatse voorge nomen woningbouw thans voort te zet ten. GEEN ONTEIGENING SCHUTTERSTRAAT De aanleg van de nieuwe veemarkt op het Schuttersveld, waartoe de raad in 1954 in principe heeft besloten, maakte het nodig de Schutterstraat in noordelijke richting te verbreden en door te trekken in westelijke rich ting. Nu de veemarkt naar Groenoord wordt verplaatst,'kan de onteigening van de 16 aldaar gelegen percelen vervallen. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Dingsdag 19 Augustus 1858. Leyden. Op het eind der maand April 11. werd een be waarder in het huis van mili taire detentie nabij Leyden, door twee gedetineerden aangevallen en verwond. Heden werd deze zaak bij het hof behandeld. De beschuldigden (die beiden tot 6 jaar kruiwagenstraf door den militairen regter zijn veroor deeld) bekenden volledig hunne schuld. De advocaat-generaal re- quireërde de veroordeeling tot eene tuchthuisstraf van 5 tot 10 jaren. Vanmiddag zullen in Galway (Ier land) de vijfentwintig niet-geïdenti- ficeerde slachtoffers van het ongeluk met de „Hugo de Groot" worden be graven. Geestelijken van verschillen de godsdiensten zullen daarbij aan wezig zijn. In een extra-vliegtuig van de KLM zijn hedenochtend familieleden van de bemanning van de „Hugo de Groot" en enkele nabestaanden van passagiers van dat vliegtuig naar Shannon vertrokken. Aan boord De- vond zich voorts een ere-bemanning die tevens de verenigingen van KLM-vliegers, van boordwerktuig kundigen, van telegrafisten, van pur sers en hofmeesters en van stewar dessen vertegenwoordigt. Winkels in Galway tonen rouw- doek. De uitvaartdienst wordt gehou den in het regionale ziekenhuis te Galway. De stoffelijke overschotten zullen met vijf en twintig lijkwagens worden overgebracht naar de be graafplaats. Inmiddels is geïdentificeerd stoffelijk overschot van de 25-jarige mej. E. Armstrong en van de negen maanden oude Bernadette de Koek van Leeuwen. Daardoor is van in to taal negen slachtoffers de identiteit vastgesteld. MAN DOOR TREIN GEGREPEN Hedenmiddag omstreeks tien minu ten voor twaalf is de heer G. Weeg hel uit Hattemerbroek op de spoor lijn Utrecht—'s Gravenhagê door een trein gegrepen. De heer W. is naar het ziekenhuis St. Antoniushove te Voorburg vervoerd, waar hij korte tijd na aankomst is overleden. Hij behoorde bij een groep arbeiders die bezig waren een gasleiding onder de spoorlijn door te persen. De trein had 23 minuten vertraging. it OVERPEINZING BIJ DE „GROENOORDHAL" Zo krijgen we dus nu een Groen- oordhal. Het oude veemarktplan, groot tien miljoen gulden, is ineen geschrompeld tot een ontwerp naar schatting twee miljoen moet kosten. Op papier ziet het nieuwe plan er niet slecht uit. Leiden wordt er een hal rijker mee. die niet alleen de koeien en varkens een dak boven het hoofd geeft, maar ook alle zaal sporters en meeting-beleggers. In dit verband moet 't ons wel van het hart, dat sommige raadsleden, die het niet eens konden worden met het „perfectionisme' van het college van b. en w., in het gelijk worden gesteld. Was het nu direct nodig een j zo duur plan te ontwerpen, waarvan men kon verwachten, dat het eerst moeizaam en na veel vallen en op staan de eindstreep kon behalen, of deed men niet wijzer rekening te houden met de beurs en de mogelijk heden van de Sleutelstad? Plan num mer één, Leidse veemarkt, heeft de stad minstens twee jaar vertraging opgeleverd. Misschien had een over dekte van twee miljoen gulden nu al overeind gestaan, als b. en w. bereid waren geweest, met wat minder ge noegen te nemen. Bij gebrek aan brood, eet men korstjes van pasteiën. Kunnen we deze gedacht niet toetsen aan de plannen, die nog in bestofte portefeuilles liggen; zwembad (zodat het gevaarlijke zwemmen aan Kanaalweg en Trekvliet niet meer nodig is); Schouwburg, en open luchttheater? Victoria Regia bloeit weer Hedenavond van negen tot elf uur zullen de kassen van de Hortus Bo tanicus wederom voor het publiek geopend zijn om de belangstellenden de gelegenheid te geven te genieten van de schoonheid van enkele flora curiosa. Zo zal vanavond de Victoria Regia weer bloeien en ook de Duitse Pijpbloem staat dan in witte, paarse en purper-fluwelen pracht. Als ver; dere bijzonderheid vermelden wij een klein exemplaar van de Amor- phophallus, de Reuze Aronskelk, die in verregaande knop staat en op het punt van bloeien gekomen is.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2