3)e Ceid^eSou^omt Dulles over indirecte agressie Hammarskjoeld naar het Oosten als vredesengel Zoeken Indien althans Westerse resolutie wordt aanvaard Rusland-bloc spartelt nog tegen IN RUSTIGER BANEN LITTLE ROCK WEER IN HET NIEUWS Een „reservaat" in het rusteloze Leiden Qeen „&emag,uóta" vaat de vetfïeetóayent DINSDAG 19 AUGUSTUS 1958 49ste JAARGANG No. 14488 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN BUREAUX: PAPENURACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935: Red 20015, 25594; Advertent 20826 Giro 103003 Abonnemenspr f 0.59 p.w., I 2.55 pjnnd.. f 7.50 p kwart. Maar het rekbaarsts compromis in de V N. Franco p.p. f 8.Advert: 17 ct p. mm Telefoontje* f 150 Groot Brittannië en de V.S. hebben zich maandagavond verbonden hun troepen uit Jordanië en Libanon terug te trekken, als de V.N. maatregelen nemen om de „internationale vrede en veiligheid" te waarborgen. De Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, en zijn Britse col lega, Selwyn Lloyd, hebben in bijna gelijkluidende brieven aan de voor zitter van de Algemene Vergadering toegezegd, dat hun landen zich zullen houden aan een „besluit" van de Algemene Vergadering, inhoudende dat het optreden van de V.N. de aanwezigheid van hun troepen in Libanon en Jordanië niet langer nodig maakt. De inhoud van de brieven werd bekendgemaakt kort nadat Canada, Noor wegen, Columbia, Denemarken, Liberia, Panama en Paraguay een gemeen schappelijke resolutie hadden ingediend, waarin secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld gevraagd wordt naar het Midden-Oosten te gaan om de vrede aldaar te bevorderen. Van gezaghebbende zijde werd voorts meege deeld, dat Lloyd en Dulles het volledig eens zijn geworden over de manier, waarop de toestand in Jordanië moet worden aangepakt. Naar verluidt zijn Lloyd en zijn Russische collega Gromyko het eens ge worden over de noodzaak van een „ontspanning" in Jordanië. onaanvaardbaar Gromyko verklaarde intussen maandagmiddag tegenover verslag gevers, dat de resolutie voor de com munistische landengroep onaanvaard baar is. De resolutie verzoekt Ham marskjoeld in overleg met de betrok ken regeringen practische maatrege len te zoeken, die van nut kunnen zijn bij het hooghouden van de doel stellingen en beginselen van het V.N.- handvest met betrekking tot Libanon en Jordanië. Poolse dank aan Nederl. spoormannen De heer Trapezynski Mieczyslaw, regeringsfunctionaris bij het ministe rie van Verkeer te Warschau heeft in een «schrijven aan de Nederlandse Spoorwegen zijn bijzondere dank be tuigd aan het personeel der Ned. Spoftr wegen, die behulpzaam zijn ge- weêst hem en zijn vrouw de D-trein naar Berlijn te doen halen. Toen het echtpaar van een vakantieverblijf in Mfcppel in Deventer aankwam om daar in de trein naar Duitsland te stappen, ontdekte het dat deze trein in de zomerdienstregeling niet in Deventer stopt. Dank zij de bemoeiingen van treinpersoneel en stationsbeambten slaagden de heer en mevr. Mieczy slaw erin tenslotte te Almelo in de daar voor hen opgehouden D-trein te Vergadering der Verenigde Na ties naarstig zoekt naar een compro mis-resolutie, welke zó slap is, dat iedereen er genoegen mee kan ne men, gaat de ontwikkeling in het Midden-Oosten inmiddels z'n eigen gang. Moskou en z'n vriendjes zien nog altijd heil in hun eis, dat de Ame rikaanse Britse strijdkrachten on middellijk uit Libanon en Jordanië moeten worden teruggetrokken, 0 maar de aanwezigheid van deze troepen is blijkbaar geen belet sel, dat de- nationalistische aspiraties van de Arabieren zich verwezen lijken; slechts wordt die verwezen lijking in meer ordelijke banen ge leid, dan een maand geleden het ge val was. Met de revoluties en de infiltraties is het althans uit en er worden geen koningen meer ver- moord. Inplaats daarvan consolideert zich het nieuwe bewind in Irak, dat bij nader inzien nog zo slecht niet schijnt te zijn als het aanvankelijk leek, belast als het was met de moord op koning Feisal en diens familie. Maar het blijkt, dat de revolutie min der het gevolg was van een anti westerse stroming dan wel van haat tegen de innerlijke corruptie van het vroegere bewind. Deze haat heeft zich ontladen in de moord op de leidende persoonlijkheden van dat oude bewind. Ongetwijfeld is er ook een sterke stroming om zich aan te sluiten bij de leiding van Nasser en met deze stroming zal de nieuwe re gering rekening moeten houden, maar aan de andere kant gevoelt men er weinig voor om de rijke olie inkomsten te delen met de vrij be rooide Verenigde Arabische Repu bliek. Daarom wenst Bagdad wel goede betrekkingen met de V.A.R., maar doet het wat voorzichtig aan. Waarschijnlijk volgt Saoedi-Arabië eenzelfdetactiek, want emir Feisal, die in naam van koning Ibn Saoed het bewind voert in Saoedi-Arabië, heeft te Cairo wel besprekingen ge voerd met Nasser, maar hij is hem niet bepaald in de armen gevlogen. Onder deze omstandigheden laat men Nassers ster rustig omhoog stij gen en houdt een oogje in 't zeil. De bedoeling is, om via de Verenigde Naties een oogje in het zeil te blijven houden, waarna Amerika en Enge land hun troepen kunnen terugtrek ken. Een rustig zich ontwikkelend Arabisch nationalisme is minder ge vaarlijk dan een dito, dat zich onder ophitsing van Rusland on rustig ontwikkelt. De Albanese minister van buiten landse zaken, Sjtylla, de eerste com munistische spreker in het debat van maandag nadat de resolutie was in gediend, verklaarde, dat zij op het eerste gezicht geen goede oplossing bood en dat zij geen volledige voor stellen voor Libanon en Jordanië 1 e- vatte. Volgens hem bood de Sowjet- resolutie de beste hoop voor regeling van de kwestie van het Midden-Oos ten. Deze resolutie eist onmiddellijke terugtrekking van de Britse en Ame rikaans troepen uit Jordanië en Li banon en uitbreiding van de groep waarnemers der Verenigde Naties in Libanon. De meeste waarnemers in New York betwijfelen of de Verenigde Arabische republiek de westelijke zich nemen, zou het risico weggeno- resolutie zal steunen, doch in Ameri kaanse kringen acht men het niet uitgesloten, dat Dulles de Egypteiia- ren kan overhalen zich van stemming te onthouden. Men verwacht verscheidene amen dementen op de resolutie. De vergadering is maandagavond verdaagd tot dinsdagavond. Met gemengde gevoelens. Een Arabische woordvoerder heeft verklaard, dat de resolutie door de Arabische delegaties „met gemengde gevoelens" is ontvangen. Hij wilde zich niet aan voorspellingen wagen, toen hem de vraag werd gesteld, of hij dacht, dat de resolutie de vereiste meerderheid van tweederde zou kun nen behalen. Verscheidene westelijke diploma ten geloven, dat de resolutie een goe de kans maakt om de vereiste meer derheid te halen. Zuid Afrika weer in Ver. Naties Zuid-Afrika zal de vergaderingen van de organen der Ver. Naties weer gaan bijwonen, doch de Zuid-Afri kaanse vertegenwoordigers zullen de batten over de Zuid-Afrikaanse bin- nenluandse aangelegenheden boy cotten, zo heeft minister Eric Louw maandag in het parlement in Kaap stad verklaard. De Zuid-Afrikaanse delegatie is in 1956 weggelopen uit de algemene Vergadering der Ver. Naties wegens bespreking van de rassenpolitiek en de kwestie-Zuid-West-Afrika, een mandaatgebied van de vroegere Vol kenbond. Sedertdien is Zuid-Afrika slechts door een symbolische delega tie bij de Ver. Naties vertegenwoor digd. Minister Louw zal de komende Algemene Vergadering, in september, bjjwonen. De minister deelde maan dag mede, dat B. G. Foerie zal wor den benoemd tot permanent verte genwoordiger bij de Ver. Naties. Niet te to'ereren De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft maandag op een bijeenkomst van oudstrijders in New York ver klaard, dat, als men „indirecte agressie" zou tolereren als instru ment van de buitenlandse politiek, de gebeurtenissen „het tragische pa troon" zouden volgen, dat tot de tweede wereldoorlog heeft geleid. En dat zou deze keer veel rampzaliger gevolgen hebben, zei hij. Volgens de Amerikaanse regering moeten de Ver. Naties zoveel moge lijk het tegengaan van indirecte agressie op zich nemen. De minister omschreef indirecte agressie als „het aanstoken van bur- gerstrijd of het ondermijnen van buitenlandse regeringen". Als de Ver. Naties de bestrijding daarvan op Negers toch op de scholen Op de scholen van Little Rock zullen toch negers toegelaten moeten worden. Het Amerikaanse Hof van Beroep heeft namelijk de beslissing van de districtsrechter te Arkansas, Lemley", dat de integratie op de scho len van Little Rock 2vi jaar uitge steld moest worden, met zes tegen een stem vernietigd. „De onregelmatigheden in Little Rock zyn niet bevorderlijk voor het onderwijs, maar ze vormen geen wet tige basis voor opschorting van de integratieplannen", wordt in de uit spraak gezegd. Little Rock heeft vorig jaar weken lang in het middelpunt van de be langstelling gestaan. President Eisenhower moest toen parachutis ten naar de stad zenden om de orde te herstellen en te verzekeren, dat de opheffing van de rassenscheiding op middelbare school verliep. van de staat maatregelen voor te stellen, welke de toelating van neger leerlingen tot de middelbare school te Little Rock dit jaar verhinderen. Naar de maan De volgende maand zullen de Ver. Staten voor hun schot naar de maan waarschijnlijk dezelfde^ raketcombi natie gebruiken als zomlag j.L, aldus is maandag in welingelichte kringen te Washington vernomen. Amerikaanse raketdeskundigen heb ben gesproken over de mogelijkheid, dat de Russen de volgende maand één dag eerder dan de Amerikanen zullen trachten een raket naar de maan af te vuren. Autoriteiten, die belast zijn met de uitvoering van de Amerikaanse maanplannen, zeiden met nadruk, dat de Ver. Staten niet meedoen aan een wedstrijd naar de maan. Volgens de deskundigen zijn de vreedzaam I Russen in moeilijker positie voor het afschieten van een raket naar de Volgens welingelichte kringen is maan, omdat hun lancecrinrichtingen gouverneur Orval Faubus van Ar- verder naar het noorden zijn gelegen kansas van plan aan het parlement I dan die te Cape Canaveral. men worden, dat afzonderlijke lan den wellicht gewapende interventie zullen gebruiken onder omstandig heden, die meer het eigen belang dienen dan de beginselen van het Handvest. Volgens Dulles moet de openbare mening waakzamer worden voor gevaren afkomstig van pogingen om de onafhankelijkheid en veiligheid van een ander land te vernietigen. Men neemt te dikwijls aan, dat zo lang legers niet openlijk grenzen overschrijden, de toestand getole reerd kan worden. Doch als indirecte agressie wordt toegelaten als wettig middel voor het voeren van interna tionale politiek, zouden kleine lan den ten dode zijn opgeschreven en de wereld in constante chaos zo niet oorlog, terechtkomen. De geschiedenis heeft duidelijk aangetoond, dat de vrede niet ver zekerd kan worden (foor het toege ven aan agressors, aldus Dulles. De mens kan nu eenmaal geen vrede tot elke prijs aanvaarden. Velen vech ten zich liever dood dan dat zij hun door God gegeven rechten prijsge ven. Het is nu even zeker als in 1939, dat een politiek van toegeven niet tot vrede leidt, maar tot oorlog. De Ver- Het gemeentebestuur van Leiden is aansluiting op Steenschuur en Ra- voornemens het laatste stukje Leven- penburg". De poëzie van deze foto daal te dempen. De plaatselijke ver-1 spreekt gelijke taal. Het is een andere eniging „Oud Leiden" maakt hier taal dan gevoerd wordt door meer ernstig bezwaar tegen. Men be-prozaïsch aangelegde bestuurderen schouwt dit stukje stedenschoon als een reservaat te midden van de voortdurende groeiende huizenmassa en het steeds drukkere verkeer. „Juist laatste stukje Levendaal, zo schrijft men, met het fraaie gezicht enigde Staten, en met hen de groteop zojuist met veel kosten geres- meerderheid der vrije landen, ver- taureerde toren van de St Lode werpen een dergelijke politiek. Dulles waarschuwde tenslotte nog, dat de andere vrije landen er op moeten kunnen rekenen, dat de Ver enigde Staten een duidelijke en aan vaardbare koers volgen, anders zal de vrije wereld ondergaan in ver deeldheid. Een denazificatierechtbank in West-Berlijn heeft maandag de in beslagneming gelast van de eigen dommen in West-Berlijn van wijlen dr. Otto Dietrich, een vroegere pers chef van Hitier. De eigendommen hebben een waarde van 700 mark. bezittingen van Dietrich wijkskapel, betekent, een onmisbare Brandje in Indon. vertegenwoordiging Opzettelijk? Naar wij vernemen heeft de Indo- 1 nesische vertegenwoordiging in Den Haag maandag de aandacht gevraagd i van het ministerie van buitenlandse j zaken voor een zondagavond ontdek te brandje in haar gebouw aan de Jan Evertsenstraat. De brandweer, van de Sleutelstad. (Foto: De Leidse Courant) Advertentie Dil Hommer beitaat oit 8 patina1! Beieren zijn direct na zijn overlijden gealarmeerd door bewoners reeds in beslag genomen. Dietrich werd na de oorlog tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld voor zijn aandeel in het organiseren van Nazi-campagnes tegen de Joden. Een Amerikaanse maatschappij, die een Schots eilandje had gekocht met de bedoeling dit als prijs bij een televisiewedstrijd weg te geven, heeft haar plan laten vallen, omdat er aan beide zijden van de Atlantische Oceaan een storm van protesten is gerezen. omgeving, was zondagavond spoedig ter plaatse en kon het beperken tot twee markiezen van de benedenver- dieping. Het vermoeden, dat er brandstich- ting in het spel was, wordt versterkt door een telefonische mededeling aan de nachtbode van de vertegenwoor- j diging zondagavond om 22 uur, een kwartier na het ontdekken van de brand, waarin werd gezegd: „Lekker I hè?" Er zullen nog ergere dingen j gebeuren. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft de Indonesische verte genwoordiger maatregelen toegezegd om herhaling te voorkomen. Het is niet bekend of dit zal betekenen dat de politieke bewaking van het ge bouw zal worden hervat. Na de ge beurtenissen in Indonesië van het vorig jaar is het gebouw van de In donesische vertegenwoordiging en kele maanden door bewapende po litie bewaakt. Kortgeleden is deze bewaking opgeheven. (Geldig vn dinsdagavond tot 1 woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). ENKELE BUIEN Zonnige perioden, maar tijde- lijk ook enkele regen- of on weersbuien. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuid west. Over het algemeen weinig 1 verandering in temperatuur. j 20 Aug. zon op 05.30; onder 19.55; maan op 12.29; onde. 22.20. Hoogwaterstanden 20 Augustus v.m. 6.40; n.m. 7.10. Het weer in Europa Weinig verandering Een warmtefront, dat de voorste begrenzing vormt van warme voch tige luoht uit Frankrijk, trok van het I fnvp-ïrRTTnr zuiden uit over ons land. Dit ging j parits plaatselijk met wat regen en onweer BORDEAUX gepaard. De neerslaghoeveelheden GRENOBLE hepen sterk uiteen. Boven land be- I f^CE droeg de grootste hoeveelheid 11 mm BERLIJN HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL geheel bew. zwaar bew. onbewolkt regen mist zwaar bew. De vijftiende augustus is het in Italië „Ferragusto" (Maria ten Hemelopneming). Alle bedrijven hebben hun deuren gesloten en als het enigszins mogelijk is, gaan de Italianen naar „buiten". Foto: dat de inwoners van Rome er dit jaar ruimschoots gebruik van hebben gemaakt, bewijst de eenzame verkeersagent weL in Vlissingen, het lichtschip Texel rapporteerde echter 25 mm. Vanmor gen vroeg kwam het koufront door, waarna met naar zuidelijke richtin gen gedraaide wind iets koelere lucht werd aangevoerd. In deze lucht ko men flinke opklaringen voor maar ook, wegens de onstabiliteit, enkele buien. De depressie, waaromheen de iets koelere lucht over de Golf van Biscaye wordt aangevoerd, bevindt zich bij de ingang van het Kanaal. Z(j verplaatst zich langzaam in noord oostelijke richting en zal waarschijn lijk iets opvullen. Voor morgen ver wachten we weinig verandering in de weerstoestand, waarbij zonnige perioden door enkele buien worden afgewisseld. In het temperatuurver- loop komt weinig verandering. FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS regenbui zwgar bew. half bew. 27 half bew. 24 30 licht bew. 29 onbewolkt 32 half bew. 30 licht bew. 27 zwaar bew. licht bew. 39 Korreltje Denkt aleer gij doende zijl;, en doende denkt dan nog (Guido Gez*H«>

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1