Leidse stucadoorspatroon in het gelijk gesteld 5)e Hiefide aan Manon Kees Arensman won de eerste etappe UDO-jeugd terug van het NKS-kamp Zundert Brandweerlieden gewond bij brand in Oroningen MAANDAG 18 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 „TOUR DE LISSE" BEGONNEN Na het succes van het vorig jaar is het comité „Tour de Lisse" in onze gemeente opnieuw aan het werk getogen. Na weken van voorbereiding draait nu de tour weer, doch dit jaar op vastere schroeven dan het vorige. Ai is het dan pas voor de tweede maal, velen menen, dat het een traditie moet worden. En inderdaad, wanneer men zaterdag aan het lijntje stond moest men wel tot deze gedachte komen, daar dit sportgebeuren voor de jeügd, niet alleen bij hen, doch ook bij de ouderen zeer in de smaak valt. Burgemeester loste startschot Zaterdag om 4.30 u. was een groot aantal belangstellenden op het HBG- plein samengestroomd; daar werd nl. gestart voor een muzikale optocht door het dorp naar de Spekkelaan, waar burgemeester mr Th. M. J. de Graaf het startschot zou lossen van de eerste etappe. Alvorens hiertoe "over te gaan, heette tourbaas J. van Resteren alle belangstellenden van harte welkom en dankte hij „Canite Tuba" voor de muzikale medewer king. HU deelde voorts mede dat voor de eerste en de tweede plaats in het eindklassement door het „Comité Lisse Vooruit" 2 fietsen beschikbaar zijn gesteld, alsmede door anderen enkele premies, o.a. voor hem die in de eerste etappe de meeste keren als eerste over de ronde-streep ging. Intussen was de burgemeester ge arriveerd voor het lossen van het startschot. Alvorens hiertoe over te gaan richtte de burgemeester een kort woord tot de aanwezigen. Spr. hoopte dat het net zo'n denderend succes zou worden als het vorig jaar, dit mede dank zij het vele werk van de organisatoren. Het volgend jaar hopen wij meer voor de jeugd te kun nen doen, doch nu moeten we hier mede genoegen nemen, aldus de bur gemeester. Hierna richtte hij zich tot de renners. Na hen succes gewenst te hebben, haalde de burgemeester de haan over en was de „Tour de Lisse" gestart. Lekke band Reeds na 30 meter was er een uit valler n.l. Henny Verdegaal, die al gauw een lekke band had, doch tour baas J. v. Resteren stelde direct zijn eigen splinternieuwe fiets beschik baar. Vanaf het begin toonde R. Arens man zich een sterke rijder en nam direct de kop. Na 1 ronde was de volgorde als volgt; 1. R. Arensman, 2. op 30 me ter Gerard Caspers. 3. op 32 meter Rees Smakman. Tijdens deze doorkomst klonk de bel voor een premie voor de volgen de ronde. De premie bestond uit een fietsband, beschikbaar gesteld door de fa Bronkhorst. Na 2 ronden was R. Arensman nog iets uitgelopen en was de doorkomst als volgt: 1. R. Arensman, 2. op 40 meter G. Caspers, 3. op 44 meter Luc Meiland. Einduitslag: 1. R. Arensman, Ned. Herv. school; 2. G. Caspers, St. Jo zefschool; 3. Luc Meiland. St. Wil helmusschool; 4. H. v. Resteren, St. Willibrordusschool; 5. Roos Lam boo, St. Wilhelmusschool; 6. Freddy Vink, St. Jozefschool; 7. Bas v. d. Lans, St. Wilhelmusschool; 8. Siem v. Lierop, Openbare school; 9. Arie Meeuwis- sen, St. Wilhelmusschool; 10. L. Lan- geveld, St. Willibrordusschool. Het ploegenklassement was in deze eerste etappe voor de St. Wilhelmus school uit de Engel met 15 pnt. Zoals in een echte Tour gebrui kelijk, was er ook hier een Tour- miss in de persoon van een 13-jarig meisje n.l. Abet Wassenaar, die de2e functie op waardige wijze vervulde. De 2e, 3e en 4e etappe zullen ver reden worden op maandag-, dins dag- en woensdagavond a.s. N00RDWIJK Succes voor Melodia. Op het ac- cordeonconcours te Steenbergen ter gelegenheid van de viering van het 500-jarig bestaan van dit stadje, heeft onze Accordeonvereniging „Melodia" met 261VÏ punt de tweede prijs in de eerste afdeling behaald. Tenniswedstrijden. Van 19 tot 2A augustus zullen op de banen van de Noordwijkse Sportvereniging ten niswedstrijden worden gehouden om het kampioenschap van Noordwijk. Ook worden dan de jaarlijkse badgas- tenwedstrijden gehouden. Examens stichting vakopleiding bouwbedrijf Leiden en omgeving Voor de examens stichting vakop leiding bouwbedrijf zijn de volgende candidaten geslaagd voor het diploma Rij ksnij verheidsdiploma. Petrus van der Berg; Hendrikus W. Beijk; Adrianus W. Bon; Gerrit van Duyn (prijs); Huig G. van Duijn; Willem Haasnoot; Arie Hasenoot; Al- bert Rromhout; Petrus C. Langelaan; Adrie Lemmers; Mar"m>- F. N. Mar- neth; Cornelis de Mol; Jacob van Niet; Bastiaan Paap; Jacobus J de Vreugd (prijs); Pieter de Vreugd: Willem N. M. van Zuijlen; Adrianus H. van Benten; Oharles F. J. Devilé; Simon R. R. van Egmond; Wilhelmus J. M. de Graaf; Gerardus W. de Jong; Cornelis J. Langezaal (prijs); Gerar- dur W. van der Meer (le prijs); Jo hannes G. v. d. Ploeg; Jacobus van Rooij; Johannes van Rijn; Johannes A. Sohakenbos; Johannes G. J. Straat hof; Hendrikus H. Teljeu; Petrus W. Vink; Antonius L. van de Werf; Jo hannes v. d. Woerd; Gerardus P. J. Riemvis; Gerrit C. Rijnsent; Cornelis Jonkman; Johannes G. Luk. Uitspraak president Haagse rechtbank „Wanprestatie bewezen" De president van de Haagse arron dissementsrechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van de Leidse stu cadoorspatroon J. de Best en Zoon te Leiden tegen elf stucadoorswerkne- mers die een model-actie waren be gonnen. Dit proces werd gevoerd namens de afdeling Leiden van de Nederlandse bond van stucadoorspatroons. In ne gen yan de elf gevallen heeft de pre sident de eis van de stucadoorspa troon toegewezen. Hedennacht is een hardnekkige brand uitgebroken in het graanpak- huis „IJlst" aan de Eendrachtskade In twee gevallen kon niet met ze kerheid worden vastgesteld of er nog een arbeidsverhouding bestond. De gedaagden Innemee en Van Dijk uit Den Haag hadden n.l. aangevoerd, dat zij al ontslag hadden genomen. Voor de overige negen geldt, dat zij inderdaad een wanprestatie heb ben geleverd en dat zij het normaal werk moeten hervatten tegen een dwangsom van 25 gulden per dag. De president overwoog, dat een arbeids overeenkomst nagekomen moet wor den en dat 'n werknemer niet eigen dunkelijk het werk mag beëindigen of naar eigen inzicht mag inrichten. Ten aanzien van het modelwerk, dat volgens de verklaring der gedaagden te Groningen. Vijf personen zijn na A6." D E RU N ED E RL A ND EN 17 aug. te Am- Scheepsberichten ANNENKERK 16 aug. v. Amsterdam n. Lissabon; FRIESLAND s.s.m. 16 aug. te Amsterdam; HYDRA 18 aug. te Am sterdam; JAVA 17 aug. v. Amsterdam 18 aug. te Rotterdam; MAASLAND 17 aug. v. Amsterdam n. Bremen; MARON 18 aug. te Amsterdam; NANUSA 16 aug. v. Amsterdam n. Indonesië; ORESTES 16 aug. v. Amsterdam n. Bremen; PR. A j -vrr-1 Uiïix ii aug. IC rxiu- Academisch Ziekenhuis te Groningen sterdam: RlOU 17 aug. te Amsterdam; opgenomen. De oorzaak van de explo-1 SENEGALKUST 16 aug. v. Amsterdam sie is nog niet bekend. Buurtbewoners die een verstikken de rook ontdekten waarschuwden de brandweer, die met groot materieel litrukte. Toen de brandweerlieden in het brandende pakhuis doordrongen leed zich de explosie voor. Vier brandweerlieden en de meesterknecht /an het pakhuis werden daarbij ge- vond. Het waren de hoofdbrandmees- er W. Waanders, onderbrandmeester Munting, brandwacht le klas E. Bahema, brandwacht 2e kl. R. Roops en de meesterknecht S. Rarel. n. Bremen; STAD ALKMAAR 17 aug. te Amsterdam; TABIAN 17 aug. te Am sterdam; TRAPANUS 18 aug. te A'dam; WITWARSUM 16 aug. v. Amsterdam n. Bremen; ZONNEKERK 17 aug. te Am sterdam; ALKMAAR 18 aug. v. Philip- peville n. Barcelona; BORNEO 17 aug. te Tripoli; BOSCHKERK pass. 18 aug. Port Sudan n. Suez; BRITSUM 18 aug. v. Port Sudan n. Londen; FRAVIZBO 18 aug. te Liverpool; HEELSUM 18 aug. te Antwerpen; LAARDERKERK 17 aug. te Bahrein; LUTTERKERK 18 aug. van Kuwait n. Kosseir; REMPANG 16 aug. Port Said n. Genua; ZAANLAND p. kwaliteitswerk was geweest, stelde de president vast, dal 'n vakbekwaam stucadoor kan weten hoe hij het werk behoort te doen. De piesident over woog voorts, dat de werknemers, die gerechtigd waren een lijst te ontvan gen met de voorwaarden van het ta- riefwerk, deze lijst in hun bezit had den kunnen krijgen op verschillende manier; om deze reden mochten zij echter de arbeid niet beëindigen. De president betoogde voorts, dat door nakomen van de arbeidsverplichting door een dwangsom zijdelings af dwingbaar is. Aether klanken DINSDAG 19 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Water standen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. zieken. 12.00 Lichte muz. 12 20 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade orkest. 13.55 Beursber. 14.00 De wraakroep van Siva, hoorspel. 14.40 Gram. 15.15 Gevar progr. v. d. jeugd. 16.30 Fotopalet, caus. 16.45 Tenor en piano. 17.15 Gram. 17.45 Europese atletiekkampioenschappen te Stock holm. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Europese atletiekkampioen schappen te Stockholm. 18.45 Gram. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Gram, Prijzen en een goede herinnering Nadat vrijdagmorgen de jongens in het klooster naar de kerk sijn geweest, hebben tij na het ontbot een begin ge maakt met het voctbalprogramma. dat in vérband met de slechte toestand van de speelvelden werd afgehandeld op het kampterrein, terwijl er dan niet ge voetbald werd, maar gehandbald. Allereerst speelden zij tegen Wilhel mus en wonnen met 41. Hierna kwa men de jongens uit tegen RVW uil Ren- kum en met liefst 9—0 wonnen zij deze wedstrijd. Vooral de lange M. Bremmei en J. Star namen hier een belangrijk aantal doelpunten voor hun rekening. De wedstrijd die hierna werd gespeeld, was wel de spannendste, nl. tegen Velo uit Wateringen. Ook hier werd door keurig samenspèl van M. Bremmer. J. v. d. Star en G. Oudshoorn al gauw een 31 voorsprong bereikt, nadat Velo nog eenmaal gescoord had (32) trok UDO zich in de verdediging terug. Vooral K. Kemp weerde zich in het doel dap per. Aldus behaalden de jongens een fraaie 32 overwinning. In de laatste wedstrijd ontmoette men „Heeze" die ook weer een 90 over winning opleverde. Door deze resulta ten zijn de UDO-jongens samen met Velo op de eerste plaats van hun af daling geëindigd, zodat een beslissings wedstrijd nog gespeeld zal moeten wor den. U.D.O. WINT VIJFKAMP Vrijdag moesten de jongens als laat ste een beslissingswedstrijd in de voet balcompetitie spelen tegen Velo uit Wa teringen. Want UDO was in B afdelings kampioen geworden en Velo in de A-af- deling. Het was een bijzonder spannen de strijd die met de rust nog gelijk was (22). Maar na de rust verloren de geel-zwarten even het hoofd, waarvan de Wateringers dankbaar gebruik maak ten, waardoor het eindresultaat uitein delijk 42 voor Velo werd. Overigens was het al een buitengewone prestatie dat de jongens hierdoor de tweede prijs bi) het voetballen in de wacht sleepten. 's Avonds was er een cabaret-avond in het parochiehuis van Zundert, waarin tal van aardige toneelstukjes werden opgevoerd. Aan het eind van deze avond werden de prijswinnaars bekendge maakt. Het was voor de jongens wel een bijzonder grote verrassing toen de kampleider, de heer Van Geenen, be kend maakte dat UDO in de C-afdeling (12 tot 14 jaar) de vijfkamp gewonnen had met 416 punten. J. v. d. Star glun derde van geluk toen hij de fraaie lau wertak uit handen van de heer Van Geenen in ontvangst mocht nemen. Zo als reeds vermeld, werd in de afdeling voetbal de 2e prijs gewonnen, waar voor aanvoerder v. d. Star een medaille in ontvangst mocht nemen. Afgezien van de mooie prestaties, is dit eerste kamp van UDO een buiten gewoon succes geweest; de jongens heb ben bijzonder genoten van deze door het NKS georganiseerde jeugdkampen. Terug huis Zaterdagmorgen werd al vroeg gestart om per fiets weer naar huis terug te keren. Om 5.30 uur kwamen allen zon der pech gehad te hebben moe maar voldaan in Oegstgeest aan. Nadat de 20.05 Gram. 20.40 Monsieur Bcaucai-, re. hoorsp. 21.45 Act. 22.00 Piano recital. 22.25 Zang en harp. 22.45 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.15 Koersen te New York. 23 16 New York calling 23.21—24.00 Gram. jongens hun leiders hadden bedankt, gingen zij allen weer naar hun ouders met het vooruitzicht om volgend jaar zeker weer naar deze gezellige kampen te gaan. D.O.S.R.-NIEI'WS UIT ZUNDERT In de ochtenduren twee zware voet balwedstrijden; de beste van DOSR van deze week. Allereerst werd de strijd aangebonden tegen Rapid uit Maastricht, de kampioenen. De spanning was groot. DOSR wilde niet verliezen; er moest dus gevochten worden en ze hebben het gedaan ook. H. Bakker presteerde het om de beste man van Rapid uit te scha kelen, buitengewoon gesteund door M. van Klink, R. van Berkel en vooral door onze keeper G. Huigsloot, die in prima vorm was. Uitslag 00. Hierna werd de wedstrijd DOSR Geel Wit gespeeld. Een prachtig schot van H. Bakker deze dag in prima vorm zag een kogel van een schot in de bovenhoek verdwijnen. Na goed samenspel van W VerweyG. v. d. Meer en W. Akerboom. Jammer dat de achterhoede niet reageerde, omdat ze dachten aan buitenspel. Dit betekende 11. Hierna kwam het einde. In de middag een programma van hardlopen en hardfietsen. Hardlopen; Op de 1200 meter noteer den we een 4e plaats voor G. v. Veen. een 5e voor G. Wesselman en een 7e voor G. v. d. Meer. Op de 600 m. een verdienstelijke 2de plaats na felle sprint voor W. Akerboom, een 4e voor G. Pauw, een 8e voor H. v. Klink en een 11e voor Jac. Hoogenboom. Het fietsen had plaats op de prachtige baan in het sportpark „De Wildert". Op de 600 meter; een 2e plaats voor P. v. d. Meer, G. Bauw en H. van Es en een 4e voor G. van Klink. Op de 1200 m., na tweemaal rijden, een le plaats voor W. Verwey en een 2e (eigenlijk eerste) voor G. v. d. Meer. Helaas kon H. v. d. Meer niet meedoen vanwege een opge lopen kou. Vermelding verdient nog. dat wij vijf van deze jongens afgestaan heb ben aan Velo en Heeze. Op sportieve wijze hebben zy hun krachten voor deze clubs ingezet. Dit waren; H. van Es, Th. de Koning, P. v. d. Meer, J. v. Klinken en Jac. Hoogenboom. Piet en Joop ver dienen een eervolle vermelding, want zij hebben hun ploeg naar het kampioen schap in de C-afdeling geholpen. 'sAvonds,was er prijsuitreiking: In de vijfkamp: le plaats 364 pnt.; In het vol- leybaltournooi: 4e plaats. 70 pnt.; in het voetbaltournooi: 5e plaats. 200 pnt Wielrennen en hardlopen hebben wij reeds hierboven vermeld. Zo eindigde dan zaterdagavond na weer 120 km. fietsen, deze fantastische week. Ondanks acht lekke banden door onze chef d'équipe Th Strkkebrand steeds snel gemaakt en veel regen, toch een groot succes. Als er Iets duide lijk is geworden, dan is het wel, dat DOSR niet meer ontbreken mag op deze sportkampen. Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van de NKS-jeugdkampcn hield het landelijk bestuur van de afd. voet bal, tezamen met de ieugdkampcommis- sie. een receptie in „Huize Bergen" te Vught, welke door zeer veel belangstel lenden werd bezocht. Een groot aantal telegrammen en vele sprekers getuigden eveneens van een grote belangstelling voor de Jubilerende commissie. Genodigden hadden daarna een „kampmaaltijd'waarbij ir. H. Hop- ster optrad als tafelpresident. Tijdens dezo maaltijd werd nog gesproken door rector Boymans. de heer v. Thien, ir. Hopster en de heer Gooi. Nadat de heer v. Turnhogt nogmaals de naaste mede werkers voor hun samenwerking had bedankt en ir. H. Hopster aan de jubi lerende commissieleden een vulpen .-tan- bood, kreeg rector Boymans de gelegen heid om mot het gebed deze dag te besluiten. lé aug. Kaap Finisterre n. Las Palmas. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nws. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.25 Pontificale Hoogmis. 10.45 V. d. kind. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Mid- i dagklok-noodklok. 12.03 Gram, 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath nws. 13.20 Gram. 13.30 Wereldmu ziekconcours Kerkrade 1958. 14.00 Gram. 14.30 V. d. vrouwen v. h. land. 14.40 Gram. 15.00 Gram. of progr. v. d. jeugd. 15.30 Chansons. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.46 Rijksdelen Overzee: Mozaïek van eilanden rond de Caraibische zee, door Mr I. C. Debrot. 18 00 Gram. 18.20 K.V.P., pol. caus 18.30 Lichte muz. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.30 Le Nozze di Figaro opera (In de pauze: 20.5021,05 Act.) liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGR. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 In het rijk der hamsters, film. 20.35—21.50 Film. SCHAKEN PETROSIAN LEIDT TE BAD PORTOROZ Zondag werden de afgebroken par tijen van het Interzonale schaoktouinooi te Bad Portoroz gespeeld. De utslagen waren: Vijfde ronde: Bronstein—Benkoe zevende ron de: OlafssonNeikirch 0—1; achtste ronde: MatanovicSzabo 1—0: Füster Olafsson 01; BenkoeSanguinetti 1—0. Na de achtste ronde luidt de stand: 1. Petrosian (Rusl.) 6 pnt.; 2. Benkoe (Hong.) 5": pnt.; 3. Olafsson (IJsland» 5pnt.; 4, 5, en 6. Matanovic (Zuid- slavië». Tal (Rusl.) en Averbach (ld.) allen 5 pnt.; 7. 8. en 9. Oligoric (Zuidsl Larsen (Den.) en Sanguinetti (Arg.) al len 4'/s pnt.; 10, 11 en 12. Bronstein (Rusl.), Fischer (V.S.) en Paehman iTsjechosI allen 4 pnt. (uit 7 partijen; 13. en 14 Panno (Arg,) en Fillp (Tsje- choslowakije) belden 4 pnt.; 15 Szabo (Hong.) 3 pnt (uit 7 partijen); 10. en 17. Neikirch (Buig.) en Cardoso (Phil.) pnt. (uit 7 part.); 20 Dc Greiff (Col.) 1 pnt. (uit 7 part.); 21 Füster (Canada) 1 punt. door L. A. Cunningham Hij kwam langs verschillende boer derijen, waar in de zon gebruinde kinderen schuw naar hem keken, en waar luid blaffende honden tegen hem te keer gingen en aan zijn broekspijpen kwamen snuffelen. Werklui langs de weg gingen recht staan als hij voorbij kwam en tikten aan hun grote strohoeden, terwijl zij hem nieuwsgierig .opnamen. Achter hem staken tegen de blauwe horizon de rode daken op en het scherpe kerktorentje van St. Benoit, en ginds lag zijn eigen huis op een lage heuvel, met daar tegenover de hoeve der Labrettes. Hij dacht ineens aan Montreal, aan de drukte in 't altijd eendere straat beeld, aan de beurs, aan Morley Cross aan Alyne Stairs ook. Dan dacht hy aan zijn toekomst. Die lag hier in het land van Tantramar; die kon nergens anders meer zijn. Met slechts een klein beetje kapitaal kon sen huren, die verstand van de zaak hadden. Het was toch zeer goed mo gelijk om zijn bezitting rendabel te maken. Hij kon zich het leven hier'in deze Elyeesche velden zo goed voor stellen, rustig, vredig, ver van het lawaai en het gedrang der menigte in de grote stad samen met Ma- non. Zonder haar dacht hij niet meer. Zo moest het zijn, zo zou het zijn. Op een schitterende dag als deze was het onmogelijk, zich onoverkomelijke hinderpalen voor te stellen. Hij was trouwens altijd een dromer geweest; zelfs vroeger, tussen de cijfers le vende, had hij gedacht aan roman tische en fantastische dingen. Hij wandelde zeker een paar uur lang, en toen hij eindelijk de eerste huizen bereikte van een ander dorp, dat, zoals Bonnefoy hem verteld had, Petit Verger moest heten, was hij dorstig en vermoeid. Aan zijn rech terhand zag hy een aardig laantje, dat tussen twee rijen wilgen in liep, ring van een waterspiegel. Hij sloeg het in en kwam aan een klein meer tje, aan de oever waarvan een aardig cafétje stond, van hout opgetrokken, met een sterten woning er naast „Aan Lac Minotte", heette de uit spanning. Voor een der ramen hing een reclameplaat, die het publiek uit nodigde naar het danslokaal van Paul Leblanc, helemaal in Moncton. De deur van het cafétje bleek ge sloten; er scheen niemand thuis te zijn. Alleen kwam er op zyn klop pen een witte collie ergens vandaan, die eerst vreselijk begon le blaffen maar zich tenslotte vriendelijk liet aanhalen. Hij wilde al teleurgesteld weggaan, toen er een auto het laan tje afkwam, die gras en struiken tegen zijn spatborden deed ruisen. Het was een beige twoseater, de zelfde die Pierre Labrette gevolgd was. Er zaten twee dames in, die een weinig verwonderd naar hem keken. Blijkbaar kwamen hier niet veel vreemdelingen. Maar de jongste van de beide vrouwen merkte bij zichzelf op, dat deze man gekleed was als iemand uit een der grote steden, en dat hij, gezien het stof op zijn kleren een heel eind gelopen had. En daar uit volgde direct wie ny was. Hier had je dus de grote schrik der La brettes. maakte de deur van het cafétje open „Het is goed dat ik op tijd terug kom", zei ze. „Want u was net van plan om er vandoor te gaan. Er, ik had Sailor nog zo gezegd dat-ie alle klanten hier moest houden, desnoods met geweld. Stoute hond!" Ze mop perde tegen de hond, die verheugd rondsprong. „Zijn de klanten hier dan zo zeld zaam?", vroeg Lynn. Hij merkte op, dat het meisje, evenmin als hü, hier in de streek leek thms te horen. Ze was ook veei smaakvoller gekleed dan de meisjes van Tantramar. En toch moest zij hetgeen zc droeg zelf gemaakt hebben, want het was alle maal heel eenvoudig en goedkoop van stof. Ze haalde een paar pakjes achter uit de auto, die Lynn van haar over nam om ze naar binnen te dragen. „Nog al", antwoordde ze hem. ..De mensen houden niet erg van vreem den hier", zei ze, „ook a» wonen die hier al jaren". Lynn volgde haar naar binnen in de grote, koele kamer. Deze was op ouderwetse, maar tevens modern- artisteke wyze gemeubeld met stoe len met hoge leuningen, en kleine, zwaar houten tafeltjes. Aan de wan den hingen smaakvolle, oude steen drukken. terwijl er op de tafeltjes muur verschillende uit hout gesne den poppen stonden. Lynn bekeek deze dingen met ver wondering en verrukking Het moest een kunstenaar zijn geweest, die dit gesneden had, en het oude handwerk op moderne wijze vernieuwd had. Saara zag zijn bewondering en er kwam een lachje om haar mond. „Vindt u ze aardig?" „Ik ben gek op die dingen", zei Lynn. „Worden die hier ergens ge maakt?" „Op de plek zelf". Lynn keek haar verbaasd aan. „U wilt zeggenumaakt u ze zelf?" Saara knikte. „Ja. Mijn grootvader was houtsnijder van beroep. Hij maakte goden en godinnen en Nep- tunussen en zeemeerminnen voor de scheepswerven in Dorchester. Vroe ger hadden de schepen die dingen voor op de boeg, weet u wel? Van hem heb ik het geleerd, en ik had er altyd veel plezier in. Soms verkoop ik er maar niet dikwiils". „Dat is geweldig". Lynn keek haar bewonderend aan. Hy had nooit kun nen denken, dat een vrouw hier in dit boerenland zo begaafd kon zijn. „Maar ik zou haast vergeten, dat ik dorst heb", zei hy. „Wat had u graag? Rum, bier, melk, thee, koffie de rum is van Scotia champagne noemt". „Ik ben al warm genoeg", zei Lynn; „geeft u maar melk". Zij bracht hem een blauwe kruik, een glas, en een schaal met droge koekjes. Hij viel er op aan met heel wat meer eetlust dan hij bij Bonne- foy's moeder had vertoond. Saara was bij een tafeltje aan het andere eind van het vertrek gaan staan en bladerde wat in een tijd schrift. Maar na een poosje draaide ze zich om en keek hem aan. Zy ont moette zijn blik en glinmnchte. ,,'t Smaakt me prachtig", zei hy. „Dat doet me plezier". Ze kwam naar zijn tafeltje en ging tegenover hem zitten. „U bent hier vreemd, niet?" „Ja. Mijn naam is Lynn Westcott. Ik heb een huis in St. Benoit. Het is zoiets als het stamslot van mijn familie, maar. „Ik v/eet het. Iedereen in Tantra mar kent de geschiedenis van de Westcotts. In Tantramar komt men vroeg of laat alles te weten". „Haar blauwe ogen keken hem zo intens aan, dat hij verwonderd vroeg: „Wat bedoelt u?" „U zou er verstandig aan doen terug te gaan naar Montreal", zei zij. „Hoor eenbegon hy. Hij voelde zich onaangenaam getroffen door die plotselinge inmenging in

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7