„De Zonnige Zeurpiet wederom een groot succes! Arts was inspecteur van paranormale genezers Rumoer om de Marisprijs in Haagse kunstwereld Paard gedood bij verschuiving van de heide bij Brunssum A.O.W.-premie niet betaald Benoemingen bisdom Rotierdam Benoemingen bisdom Haarlem Lange mensen weer actief MAANDAG 18 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA f. E.H.B.O. PLEISTERACTIE Geschorst als lid Mij. v. Geneeskunde Als een arts de functie van genees kundig inspecteur van een werk groep voor praktische toepassing van para-normale begaafdheid aanvaardt, bevordert hij met zijn bevoegdheid als arts het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. Daarmee handelt hij in strijd met de waardigheid van de geneeskundige stand en met de belangen van die stand. Dit heeft de raad van beroep van de Kon. Ned. Maatschappij tot bevordering der Ge neeskunst uitgesproken, zo lezen wij in „Trouw". De raad van beroep heeft een arts die de genoemde functie had aan vaard voor de tijd van een jaar ge schorst van het lidmaatschap maatschappij. Bovendien werd de arts een boete van 100 opgelegd, omdat hij niet voor de afdelingsraad was verschenen. Met deze uitspraak vernietigde de raad van beroep een uitspraak van de afdelingsraad waarbij de arts voor een jaar als lid werd geschorst en een boete van ƒ5000 kreeg. Prinses Marijke aa gereden Prinses Marijke is zaterdag, toen zij met haar zusjes boodschappen deed in Porto Santo Stefano, in de hoofdstraat van het stadje, door een fietser aangereden. Prinses Marijke schrok even, en liep een beetje mank Maar tien meter verder liep ze weer gewoon. Het ongelukje scheen haar helemaal niet gedeerd te hebben. Maar de fietser? De man kreeg eerst van de omstanders te horen wat zij wel dachten van „zo'n kerel die altijd maar hard rijdt", en toen men hem vertelde, dat hij een Neder landse prinses had aangereden, viel hij bijna flauw. Nederig en zich uitputtend in vriendelijkheidsbetuigingen heeft de man zijn verontschuldigingen aange boden. Prinses Marijke was meegegaan toen haar zusjes in Porto Santo Ste fano een juwelierszaak bezochten om enkele souvenirs van het vissers plaatsje te kopen. Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen zijn zondagmiddag met de „Piet Hein" uit Porto San Stefano aan de Toscaanse kust ver trokken. De „Piet Hein" zette koers naar Piombino, een havenstadje dat te genover het eiland Elba ligt. Een deel van de Haagse kunstwe reld is in opstand gekomen tegen de jury voor de toe*kenning van de Ja cob Marisprijs 1958, die de prys voor tekenkunst toekende aan Willem Hussems voor diens abstrakte teke ning T VIH. De grief van de kunste naars richt zich voornamelijk tegen de samenstelling van de jury. Het getuigt „van slechte smaak", zeggen zij, dat de maker van de be kroonde tekening lid was van de z.g.n. aanneem-jury, die het ingezon den werk moest beoordelen. Ook tegen deze selectie zelf hebben de kunstenaars veel kritiek. Ze zou zeer slordig zijn uitgevoerd, ruim 540 wer ken heeft men in twee dagen beoor deeld. „Dat is waanzin", oordeelt de schilder Jos. van Klaveren. Vier kunstenaars hebben uit pro test hun werk reeds van de tentoon stelling weggehaald, terwijl, naar verwacht mag worden, nog meerdere zullen volgen. Zij, die hun werk heb ben teruggenomen, zijn de schilders Ria Exel, Hans v. d. Lek en Gerard Fleret, alsmede de Israëlische beeld houwer Tumarkin. „Doordraai- systeem" gewijzigd Tomaten tweemaal veilen Met ingang van maandag 18 aug. zullen tomaten, die op de veilingen de minimumprijs van 20 cent per kilo niet halen en dus doordraaien, niet meer direct vernietigd behoeven te worden, aldus lezen wij in de Volkskrant. Dit is het resultaat \an onderhandelingen tussen het Can traal Bureau van Tuinbouwveilingen en de Nederlandse conservenindus- trie. Daarbij werd overeengekomen dat de doorgedraaide tomaten op nieuw geveild zullen worden voor de conservenfabrieken, met een mini mumprijs van een dubbeltje per kilo. Hebben de conservenfabrieken voor deze prijs geen belangstelling, dan pas zal de groente worden vernie tigd. Aan de Venlose veiling verwacht men overigens niet dat het dit jaar tot een massale doordraai van toma ten zal komen, al zullen de prijzen de komende weken, als in West- Duitsland volop tomaten van eigen bodem aan de markt komen, op de Nederlandse veilingen wel aan de lage kant zijn. Op de Venlose veiling was zaterdag de kiloprijs voor de beste kwaliteit tomaten al gedaald tot een kwartje. Aan de gevolgen van een bot sing van zijn motor met een bestel wagen op een kruispunt, waarby hij zware* inwendige kneuzingen en wonden aan het hoofd opliep, is za terdag in het Canisiusziekenhuis te Nijmegen overleden, de 26-jarige on gehuwde Ch. de Caluwe uit Arnhem. De arts was tegen de uitspraak van de afdelingsraad in beroep gekomen omdat het uitsluitend zijn bedoeling was geweest de para-normale be gaafdheid te bestuderen. Hij was volgens zijn verklaring niet voor de afdelingsraad versche nen omdat langs deze weg niet de mogelijkheid tot collegiaal overleg werd gebaand. Voorts voerde hij aan dat er allerwegen onbevoegde uit oefening van de geneeskunst is. De raad van beroep, waarvoor de arts is verschenen, heeft onder meer overwogen dat het bestuderen van paranormale begaafdheid ook langs andere weg dan door het aanvaarden van de functie van „geneeskundig in specteur" van een werkgroep kan ge beuren. De schorsing als lid van de Maat schappij betekent géén verbod om als arts werkzaam te 2ijn. Pleisteractie E.H.B.O. volkomen geslaagd De pleisteractie, zondagmorgen door de Katholiek Nationale Bond voor Eerste Hulp bij Ongelukken ge houden, blijkt geheel geslaagd. De organisator van de actie, de heer A. M. Bergers te Rotterdam, schat de opbrengst van deze vrije collecte op f 170.000, Zoals bekend wordt de opbrengst, die ten goede komt aan de ruim 500 afdelingen aangewend voor aankoop van reddingsmateriaal en voor uit breiding van het Eerste Hulpwerk in Nederland. Aan deze actie was een geheim verbonden dat door de KRO bekend werd gemaakt» Wanneer men op de derde regel op de achterzijde van het couvertje in plaats van langer en beter de woorden beter en langer gedrukt had staan maakte men aan spraak om binnen 3 dagen na de be kendmaking van het geheim 100, te ontvangen. Er waren 120 geldprij zen van 100, Zondagavond waren reeds 47 prijs winnaars bekend. Duizenden kubieke meter zand stortte neer Zondagmorgen is er In de heide na bij de Limburgse gemeente Brunssum een aanzienlijke grondverschuiving geweest, waarbij een paard de dood heeft gevonden. Het natuurverschijn sel deed zich voor dicht bi' de plaats waar twee jaar geleden vele duizen den kubieke meters zand in beweging kwamen en het gemeentelijk zwem bad practisch geheel vernield werd. De Hoensbroekse cineast Henny van der Linden, die ter plaatse opna men maakte voor een jeugdfilm en de acteurs Jessy Smeets (12 jaar) en Wim van de Wijden (31) uit Schinnen waren getuigen van de grondver schuiving. Tijdens de filmopnamen, waarbij Wim van de Wijden een paard bereed, bemerkte deze plotse- Deel van boedel Wordt verkocht Een Scheveninger, de 23-jarige C. Bal, wonende aan de Burgemeester van der Werffstraat, heeft geweigerd de hem opgelegde aanslag voor de A.O.W.-premie over 1957 te betalen. Om principiële redenen meent hij, dat de overheid niet tot taak heeft zorg te dragen voor het uitbetalen van pensioen. De heer Bal moest over 1957 398 premie betalen. Nu hij dit geweigerd heeft zal woensdagmorgen 20 augus tus om elf uur een deel van de in boedel in het openbaar verkocht worden. De heer Bal is voornemens kennissen, van hem opdracht te ge ven voor 400 de eerste goederen, die de deurwaarder in veiling brengt aan te kopen. De heer Bal is eige naar van een groentewinkel. („Trouw") Het plafond bereikt op gebied van swing Juffrouw gewond Tijdens de kermisdagen te Kort- gene heeft zich een vrij ongewoon ongeval voorgedaan waarbij de 1"8- jarige mej. R. S. uit Zierikzee bloe dend aan het hoofd werd gewond. In een plaatselijk hotel werd zater dag een dansavond gehouden waar bij ook de traditionele „stepmobile" niet op het programma ontbrak. Het is bij deze dans de gewoonte dat aan het einde de dame door haar partner van de grond wordt gelicht of, wan neer het een sterke partner betreft, een eindje in de lucht wordt gegooid. Mej. S. moest zich deze behandeling echter door drie heren laten welge vallen met een gevolg dat zij met grote kracht de lucht in werd ge slingerd en met het hoofd tegen de zoldering terecht kwam. Bloedend viel zij terug op de dansvloer. Zij moest naar een dokter vervoerd wor den. ZEEPOST Met de volgende 'schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijr bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Gaasterland" (21/8); Australië: ms „Sibajak" (21/8); Brazilië: ms „Uruguay Star" (19/8); Canada: ms „Prins Willem van Oranje" (18/8); ss „Maasdam" (19/8); ss „Beavercove" (23/8); ss „Nieuw Amsterdam" (23/8); Chili: via New York (21/8); Ned. Antillen: ms „Maron" (18/8); ms „Sibajak" (21/8); Nieuw Zeeland: ms „Sibajak" (21/8); Suriname: ms „Doris" (20/8); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: ms „Bloemfontein" (20/8); Brits Oost Afrika: ms „La Bourdonnais" (17/8) Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. ling dat het dier in de grond weg zakte. Hij sprong op de grond en alar meerde de andere leden van de film ploeg. Gezamenlijk trachtte men het paard uit zijn netelige positie te be vrijden. Plotseling werden zij opge schrikt door het geroep van enkele hengelaars die in de nabij gelegen vijver aan het vissen waren. Achter hun rug was de grond in beweging gekomen. Duizenden kubieke meters zand stortten zich naar beneden, al les meesleurend wat op hun weg lag. Door een snelle vlucht wisten de le den van de filmploeg het vege lijf nog te redden. Het paard werd mee gesleurd in het moeras, zonder dat iemand nog hulp kon bieden. Ook de hengelaars sloegen op de vlucht, som migen moesten alles achterlaten. Een van de hengelaars raakte een porte feuille met 200 gulden kwijt. De gemeentepolitie van Brunssum die gewaarschuwd werd, nam de no dige maatregelen om verdere onge lukken te voorkomen. Als gevolg van de aardverschuiving werd de visvijver voor een groot deel gevuld. Hierdoor kwam de Limbur- gerweg over een grote afstand onder water te staan. "HANSAPLAST" ook onmisbaar voor uw privé EHBO Deze moderne, hygiënische stripverpakking van „Hansaplast" wondverband is nu ook verkrijgbaar bij iedere Apotheker of Drogist. Mag nooit in Uw agenda, portefeuille of handtasje ontbreken. De hechtpleister van deze strip Hansaplast wond- verband is van plastic. Vira afwasbaar PLASTIC fTtZ' tIStltylCtS t WONDVERBAND huidkleurig rekbaar bijzonder geneeskrachtig en desinfecterend! rafelt niet gedeponeerd handelsmerk van de Pharmaceutlsche Fabriek Belersdorf N.V., fabrlkante vin de wereldbekende Leukoplast. (Advertentie). Mgr. M. A. Jansen, bisschop van rochie te Den Haag. Tot kapelaan te Voor het apostolaat voor de pries terroepingen en tevens tot tweede godsdienstleraar aan het St. Maar- tens-lyceum te "Voorburg A. C. Raad- schelders, die rector blijft aan het St. Thomasklooster te Den Haag; tot moderator en godsdienstleraar van de r.k. lagere technische school St. Jozef te Den Haag L. M. G. Biemans, die kapelaan was van de St. Willi- brordus-parochie te Den Haag. Tot leraar van het seminarie Hageveld is benoemd W. J. Kleijn, die kapelaan was te Pijnacker. Tot kapelaan te Pijnacker G. J. J. Straathof, neomyst. Tot kapelaan te Berkel S. C. Th. de Vette, die leraar was van het Klein seminarie te Heemstede. Tot dioce saan aalmoezenier van alle jongeren in het arbeidsmilieu, A. J. Meyer, die kapelaan was van de St. Martha-pa- De bisschop van Haarlem heeft be noemd tot sub-regent van het semi narie Hageveld de zeereerw. heer Chr. de Waard, -met gelijktijdig eer vol ontslag aan de zeereerw. heer C. Nolet; tot prefect van het seminarie is aangesteld de zeereerw. heer G. Geukers; tot leraar is benoemd de weleerw. heer Th. Dekker, die kape laan was te Grootebroek; eveneens tot leraar, in overleg met mgr. M. A. Jansen, de weleerw. heer W. J. Kleijn, die kapelaan was te Pijnacker onder gelijktijdig eervol ontslag als leraar aan de weleerw. heer S. de Vette. Op diens verzoek is met ingang van 8 september eervol ontslag ver leend aan de zeereerw. heer P. Ver- wer, als pastoor te Wormer. Als pas toor aldaar is benoemd de zeereerw. heer P. Visser; als rector aan het St. Elisabeth-ziekenhuis te Alkmaar is benoemd de zeereerw. heer C. Nolet. Opdracht hun studie voort te zet ten hebben ontvangen de weleerw. Melksanering in Haarlem op losse schroeven De grootste melkfabriek in Haar lem, de nv. Melkinrichting „De Sier- kan", die tot nu toe niet gewend was de melk door eigen venters te laten slijten, zal vandaag een aantal hy permoderne melkwagens laten uit rijden om de detailverkoop van haar produkten zelf ter hand te nemen. Bovendien zal zij de melk drie cent per liter goedkoper leveren dan de andere slijters. „De Sierkan" is tot deze stap ge komen omdat haar omzet sterk was achteruitgegaan door het feit, dat een groot deel van de slijters, die vroe ger de melk van haar betrokken, deze thans elders koopt omdat het daar goedkoper is. Dit verdroot „De Sierkan" zozeer dat zij tot dit besluit is gekomen. Aan de andere kant stellen de vroegere afnemers vast dat zij nim mer gedwongen kunnen worden hun melk van één leverancier te betrek ken. Air zij het elders goedkoper kunnen doen dan bij „De Sierkan", dan is dat hun goed recht, menen zij. Het besluit van „De Sierkan" heeft echter bij de melkhandelaren grote ongerustheid gewekt omdat daardoor de zgn. melksanering op losse schroe ven komt te staan; de Coöp. Ver eniging van Melkhandelaren heeft dan ook haar leden zaterdagavond in spoedvergadering bijeengeroepen. „De Sierkan" is echter niet van plan haar voornemen te laten varen en zo staat Haarlem aan het begin van een melkoorlog. In het Binnengasthuis te Am sterdam Is zaterdagmorgen de 48-ja- rige mevrouw G. BrakeboerLigt- hart uit Medenblik overleden aan de verwondingen, die zij opliep toen haiar auto vrijdagmiddag slipte en tegen twee geparkeerde wagens reed. heren L. Aarts, neomyst (in de phi losophic te Rome), A. Lagerwey (in de liturgie te Parijs), J. Jonker, die kapelaan was te Wervershoof (in de Franse taal te Nijmegen). Tot kapelaan zijn benoemd de wel eerw. heren H. van Dijk te Amster dam (St. Jan de Doper); Ant. Im- bens te Haarlem (H. Liduina); W. Kluck te Zwaag; H. Kempes te'Ob- dam; J. Valkesteyn te Amsterdam (O.L.Vrouw van Lourdes); N. Reuze- naar te Halfweg, A. IJzenbrandt (neomyst) te Amstelveen (H. Geest); Jac. Buffing te Amsterdam (H. Willi- brord binnen de Veste); G. de Wit te Alkmaar (H. Laurentius); P. Wyte te IJmuiden-west; Th. Bankras (neo myst) te Uitgeest; J Mulder (neo myst) te Grootebroek; P. Seysener (neomyst) te Alkmaar (Don Bosco); C. van Teylingen te Haarlem (O. L. Vr. Rozenkrans); M. Kroeders te Zaandam (H. Bonifacius); A. Loos te Hello; W. Wijnands te Warmond; C. Verberne te Haarlem (H. Petrus en Paulus); P. Zoon (neomyst) te Vo gelenzang; I. Wüst te Amsterdam (H. Petrus en Paulus); A. Baars (neo myst) te Heer-Hugowaard; J. Kra mer te Amsterdam (Pius X); L. Dijk stra te Bovenkerk, C. Komen (neo myst) te De Weere; A-. van den Burg te Wervershoof; P. Loos (neomyst) te Ouderkerk a. d. Amstel; C. Pouw (neomyst) te Den Helder (O. L. Vrouw); H. Mars (neomyst) te Heemskerk; tot bouwpastoor is benoemd de zeereerw. heer J. A. M. ten Hengel, die kapelaan was te Amsterdam (H. Petrus en Paulus). Deze heeft op dracht gekregen de stichting van een nieuwe parochie voor te bereiden te Beverwijk-„Oosterwijk". Schiedam (O.L.Vr. Visitatie) T. J. M Naastepad, die diocesaan aalmoeze nier was van alle jongeren in het arbeidsmilieu. Tot kapelaan te Den Haag (H. Martha-parochie) W. M. van der Veer; tot kapelaan te Sas- senheim A. J. Hoogenboom, neomyst. Opdracht de studies voort te zetten aan de R.K. Kerkmuziekschool te Utrecht H. J. G. de Jong, die kape laan was te Leiden (O.L.Vr. Hemel vaart en St. Joseph). Opdracht de studies voort te zetten in de klassie ken aan de r.k. Universiteit te Nij megen J. M. A. Hilgersom, die kape laan was te Wassenaar (St. Jozef). Tot kapelaan: te Wassenaar (St. Jozef) C. J. den Boogert; te Naald wijk C. Th. Warmedam. neomyst te Rotterdam (Christus Koning); J. C. Loerakker; te Vlaardingen (H. Willi- brordus) N. J, van den Akker; te Reeuwijk J. J. I. Hogenboom, neo myst; te Rotterdam (H. Hart van Je zus) H. A. C. Banning; te Zoetermeer J. J. Streng, neomyst; te Wassenaar (H. Willibrordus) G. H. Lagerberg; te Langeraar C. J. v. d. Voort, neo myst; te Alkemade P. P. V. van Moorsel, neomyst; te Rotterdam (H. Bavo) G. A. van Leeuwen; te Gouda (O. L. Vrouw Hemelvaart) J. A. L. Cramers; te Schiedam (H. Hart) N. Bijnsdorp; te Lisse .Onbevlekt Hart van Maria) D. J. H. van Geest, neo myst; te Rijswijk (St. Benedictus) Th. A. S. van Veen, te Roelofarends- veen D. A. M. van Rijn, neomyst; te Leidschendam (St. Jozef Opifex) A. P. H. Harding; te Noordwijkerhout (H. Jozef) A. E. -Zijlmans; te Poel dijk M. J. C. van Blijswijk, neomyst; te Stompwijk N. J. P Blaauwhof, neomyst; te Rotterdam (H. Familie) H. W A. Brands te 's Gravenhage (St. Paulus) J. A. Blonk; te Rotter dam (O.L.Vr. van Lourdes en H.H. Martelaren van Gorkum) A-. J. Simo- nis; te Waddinxveen A. P. G. Krem- pe„ neomyst; te Den Haag (H.H. Martelaren van Gorkum) J. P. Knook; te Rotterdam (H. Petrus) L. J. Beugelsdijk; te Den Haag (H. Hart) J. L. M. Ammerlaan; te Den Hoorn Th. G. Hulsbach, neomyst. Tot moderator en godsdienstleraar van het Thomas Morus- college te Den Haag, M. P. W. van der Horst, die kapelaan blijft van de H. Jozef parochie te Den Haag. Tot tweede godsdienstleraar van het Lodewijk Makeblijde-college te Rijswijk Th. A. S. van Veen, die tot kapelaan be noemd is van de St. Benedictus-paro- chie te Rijswijk. Tot tweede gods dienstleraar van het St. Adelbert- college te Wassenaar J. W. van der Burg, die kapelaan blijft van de H. Willibrordus-parochie te Wassenaar. Tot moderator van de katholieke stu dentenvereniging St. Laurentius te Rotterdam J. J. Schoenmakers, die kapelaan blijft van de H. Elisabeth- parochie te Rotterdam. BENOEMINGEN PROVINCIAAL BESTUUR BROEDERS VAN LIEFDE Het generaal bestuur der Broeders van Liefde in Gent heeft voor het bestuur der Nederlandse provincie der Congregatie benoemd de broe ders: Fructulus, provinciale overste; Vivinus, oud-provinciaal, eerste pro vinciale assistent, afdeling onder wijs; Aubertus, tweede provinciale «ssistent; Fabius, derde provinciale assistent, afdeling verpleging en bouwwerken; en Adelbertus, vierde provinciale assistent, secretaris eco noom. De „Klub van Lange Mensen" (KLM) gaat op 28 augustus in Rot terdam een contactavond beleggen. Als man moet men ten hoogste 10 cm beneden de twee meter meten, als vrouw vraagt men niet meer dan een lengte van 1.80 m. Het schijnt niet de bedoeling te zijn, dat er uit sluitend vrijgezellen aanwezig zijn op die avond in het Groothandelsge bouw te Rotterdam. ERKENNING VAN IRAAKSE REGERING HOUDT GEEN OORDEEL IN Bij de beslissing de pieuvve rege ring van Irak te erkennen is over wogen dat deze regering onbetwist gezag over het hele land uitoefent en verklaard heeft dat zij de internatio nale verplichtingen van Irak zal na komen. Vóór de erkenning is overleg gepleegd met de Atlantische bondge noten. Dit zeide minister Drees, mede namens minister Luns, in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Gerbrandy (A. R.). Minister Drees wijst er nog op, dat de erkenning van een nieuwe rege ring geen enkel oordeel inhoudt over de manier waarop en de omstandig heden waaronder die regering aan het bewind is gekomen. Een cholera- en pokkenepide mie heeft in de eerste zes maanden van dit jaar aan 16.000 mensen in Bihar en West-Bengalen het leven gekost, zo heeft de minister van volksgezondheid van India bekend gemaakt. De cholera-epidemie woedt ook in Nepal, waar volgens onoffi ciële ramingen alleen al in het dal van Kathmando 300 mensen aan de ziekte zijn overleden. Op de algemene vergadering van de World Medical Association, die te Kopenhagen wordt gehouden en waaraan 500 afgevaardigden uit 53 landen deelnemen, heeft de Ame rikaanse uroloog dr. Louis Orr ver klaard, dat het geringe stralings risico een voortzetten van de kern proeven in het belang van de mens heid niet, in de weg mag staan. «p (37)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6