irso le Katwijk Overschot van rampzalige vlucht Nieuwe C*A.O* bindend voor alle bouwwerken Dievenbende opgerold Identiteit van vermoord kind nog onzeker Miss Vrijgezel' vermaakt zich wel Bloemencorso te Rotterdam „Wereldvrijgezellencongre s 1958 800 ïonge duiven in vrachtwagen gestikt MAANDAG 18 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Een opvarende van een der schepen, die aan het reddingswerk hebben deelgenomen, gefotografeerd in de haven van Galway met een groot wrak stuk van de verongelukte „Hugo de Groot". (A.N.P.-telefoto) Rijksbemiddelaars wensen: Het College van Rijksbemiddelaars meent, dat het voor de sanering van de lonen in het bouwbedrijf nood zakelijk is, de nieuwe bouw-C.A.0. die per 16 juni werd afgesloten, voor alle lopende bouwwerken bindend te verklaren. Een onderzoek, dat de looncontrole- dienst op bouwwerken in de grote steden heeft verricht, wees uit, dat het onmogelijk is tot een sanering te komen, wanneer niet voor alle bouw werken dezelfde regels gelden. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de nieuwe C.A.O. geleidelijk zou worden ingevoerd, maar het college meent nu tot drastische maatregelen te moeten overgaan. Het vreest, dat anders geen sanering van de lonen in de bouwvakken tot stand zal komen. Vooral in Amsterdam blijkt het uiterst moeilijk om te saneren. De bouwvakarbeiders die hier veelal links georiënteerd zijn, hebben nog vorige week gedreigd met nieuwe protest-acties wanneer men aan de oude „zwarte" lonen zou tornen. Ver scheidene aannemers gingen door de knieën en handhaafden de oude ta rieven. Vijf mannen onder arrest De Haagse recherche heeft in sa- menwerkir; met de spoorweg-recher che vijf personeelsleden van de West- landse Stoomtram-maatschappij ge arresteerd, die er van worden ver dacht in het afgelopen jaar voor dui zenden guldens aan vrachtgoederen tc hebben gestolen, zo meldt het Al gemeen Dagblad. De buit bestaande uit textiel, siga ren, sigaretten, koffie, grammofoon platen en elektrische artikelen zoals «cheerapparaten werd grotendeels bij de vijf verdachten thuis gevonden. Zij hadden de gewoonte de gestolen goederen onderling te verdelen en verkochten niet door. Al lange tijd ontvingen de Neder landse Spoorwegen klachten van on dernemingen en particulieren over het zoekraken van verzendgoederen bestemd voor adressen in het West- land. Na lang speuren kwam de spoorwegrecherche er achter dat de goederen verdwenen na Delft; als zij door de N.S. overgegeven waren aan de W.S.M. Deze dochteronderneming van de N.S. zorgt voor vervoer en bezorging van goederen in het West- land. Toen men eenmaal de zekerheid had, dat de goederen gestolen wer den door personeelsleden van de W.S.M.-vestiging in Loosduinen werd de Haagse politie ingeschakeld. De afgelopen week slaagden re chercheurs van het bureau Loosdui nen er in, de verdachten aan te hou den. Het waren de 31-jarige machi nist J. P. J. V. uit Wateringen, de 47-jarige ladingmeester J. W. J. G. uit De Lier, de 25-jarige rangeerder J. C. van de B., de 35-jarige machi nist N. J. K. en de 32-jarige machi nist C. A. M. H. De laatste drie man nen zijn uit Den Haag afkomstig. Daar het praktisch onmogelijk is op grond van het huidige dispensatie systeem een afdoende controle uit te oefenen, menen de ambtenaren van de looncontroledienst, dat alleen al gehele afschaffing van het dispen satiesysteem een oplossing kan bren gen. Het college heeft dit standpunt overgenomen. Het zal naar wij ver nemen aan de bonden van werk nemers en werkgevers voorstellen de nieuwe C.A.O. per 1 september a.s. voor alle bouwwerfeen algemeen bin dend te verklaren. Werkgevers noch werknemers schij nen echter veel voor deze maatregel te voelen. De werknemers vrezen, dat de Centrale Bedrijfsinstantie onmo gelijk zo vlug kan werken, dat de bouwvakarbeiders allen in de juiste loonklasse zijn ingedeeld, wanneer de nieuwe lonen over de gehele linie zullen -worden ingevoerd. JEUGDLEIDER VERDRONKEN. Zaterdagmiddag is de 18-jarige ver kenningsleider G. Limpens uit Huls berg in de omgeving van Belfeld ver dronken bij het zwemmen in een plaatselijk water. Hij kampeerde met een groep jongens in het gehucht Maalbeek. De leider ging zelf in het water nadat de kleinere jongens ge zwommen hadden. Ofschoon hij nau welijks kon zwemmen ging hij steeds verder van de regelmatig glooiende wal, doch kwam ongelukkig in een kuil onder water te vallen, waarna hy verdronk. De politie heeft het stoffelijk over schot geborgen. Pseudo-Iuitenant liep tegen de lamp Een jongeman uit Blaricum heeft zich een week lang iedere avond in een uniform van le luitenant van de Koninklijke Landmacht naar Amster dam begeven, om daar de grote mijn heer uit te hangen. Het uniform had hij uit het huis van de familie D. „geleend". Deze familie was op va kantie. S., zo heette de jongen, had eerst een ster van het uniform verwijderd, zijn buurman was namelijk kapitein en S. was veel te jong voor die rang. Elke avond nam de jongeman een retourtje Amsterdam en verkleedde zich bij kennissen. Hij beweerde daar, dat hij op herhaling was en niet in uniform wilde thuiskomen. De politie kreeg lucht van deze ongewone maskerade en wachtte S. bij zijn terugkeer op, waarna hij alras bekende. VOETGANGER DOOR TRAM STEL GEGREPEN. De 92-jarige voetganger W. Panne- koek is zaterdagmorgen omstreeks half twaalf op de hoek Gouverneur laanAllard Piersonlaan in Den g, doordat hij onvoorzichtig over stak, door een tramstel van lijn 4 ge grepen. De heer P. overleed ter plaat se. Het stoffelijk overschot is ver voerd naar het ziekenhuis Zuidwal. TENTOONSTELT,ING „EUROPOORT" Op 7 november a.s. zal in het bouw-L centrum te Rotterdam een tentooni stelling worden geopend, gewijd aan de wording van de Europoort. De expositie is een van de hoogte punten van de negende lustrumvie ring van de Nederlandse Economi sche Hoogeschool te Rotterdam, on der wier verantwoordelijkheid de ten toonstelling is voorbereid in samen werking met de stichting bouwcen trum. Deze instelling is tevens met «e uitvoering belast. Financiële steun is daarbij onder andere verleend doof de gemeente Rotterdam. Onder het motto „Flora's kleuren pracht aan zee" had zaterdag voor de derde maal het door VW georga niseerde bloemencorso plaats waar voor buitengewoon veel belangstel ling bestond. Begrijpelijk, Katwijk zit „vol" met vreemdelingen, voor een zeer groot percentage Duitsers en de plaatselijke buitjes die door de Bilt geprofeteerd waren viel er niet één van in Katwijk, 't Woei wel flink, een beetje té flink, maar aan een zeedorp is men daarop wel ingesteld. Zoals gezegd, er was buitengewoon veel belangstelling. De start was in de Marinus Poststraat te Valkenburg, het corso trok door Katwijk aan den Rijp, er waren muziekkorpsen uit deze plaatsen ter begeleiding, dit al les droeg er toe bij dat de belang stelling nog verhoogd werd. Er wa ren 9 personenwagens zonder recla me, 8 wagens mét reclame, 7 praal wagens, 4 grote reclamewagens en nog enkele wagens met paarden. Daartussen de vijf muziekkorpsen en wel „Valkenburg's Harmonie,". De Harmonie Katwijk uit Katwijk aan den Rijn, het muziekkorps „UNI" en het Katwijkse Tambours- en Pijper- korps DVS, en het korps DWS uit Rijnsburg. Rijnsburg had bovendien voor dit corso 25000 anjers om gratis uit te reiken ter beschikking gesteld, een mooie geste. Van alle feestelijk- Is 't Wim de la Parra? Zowel de looncontroledienst als het college heeft oog voor de moeilijk heden, maar meent dat geen andere weg openstaat. De werkloosheid in de bouwnijverheid loopt terug. Voor men opnieuw met een tekort aan bouwvakarbeiders in het westen van het land tfe kampen krijgt wil men de situatie in zoverre in de hand hebben, dat althans het euvel van de „zwarte lonen" tot het verleden be hoort. („Trouw") VAN KELDERTRAP GEVALLEN Zaterdagmiddag is de 00-jarige me vrouw W. Jonker-Smit te Vaassen in haar woning van de keldertrap ge vallen en als gevolg van ernstige.op gelopen verwondingen zondagmiddag in het Juliana-Ziekenhuis te Apel doorn, waarheen zij was overge bracht, overleden. j ueu vei Tot dusverre is er nog geen enkele vondst, aanwijzing van welk kind de stoffe^ lijke resten zijn, die een wandelaar te Driebergen heeft gevonden langs het rijwielpad Austerlitz-Hoog Kanje. Zorgvuldig wordt nagegaan, welke kinderen want officieel neemt men nog geenszins als vaststaand aan, dat de vermoorde een jongen is ruim een jaar geleden zyn verdwe nen. In eerste instantie werd vermoed, dat men ontdekt had, wat er was ge beurd met de achtjarige Wim de la Parra in Utrecht. Dit jongetje ging op 22 juni 1957 van huis op weg naar de Cineac aan het Vreeburg in zijn woonplaats, maar is sindsdien spoor loos. Een speurhond leidde de re cherche destijds tot het Amsterdam- Rijnkanaal. Maar het jongetje had een zekere watervrees en ging nooit eigener beweging naar het kanaal of rivier. Het was dus niet onmogelijk, dat Wim de la Parra door een onver laat was meegelokt en in het bos Op last van de substituut-officier van justitie te Utrecht, mr J. J. Bre- dius, werd de wandelaar, die het stoffelijk overschot vond en de wei nigen, die er verder ambtshalve van op de hoogte waren, een volstrekte geheimhouding verzocht, respectie velijk gelast, in het belang van het onderzoek. Dit was te eerder moge lijk, daar de plaats, waar de stoffe lijke resten werden aangetroffen, ligt op een tiental meters afstand van een afgelegen fietspad, dat slechts voor toeristische doeleinden dient. Zekerheid, dat het vermoorde kind inderdaad Wim de la Parra is, kon echter tot nu toe niet worden ver kregen, daar geen kleding is gevon den op een enkele knoop na. De da der heeft dus kennelijk alle sporen zorgvuldig willen verwijderen en al- les meegenomen, wat bezwarend ge acht kon worden of aanwijzingen zou kunnen geven. De politie staat dus thans voor de zeer moeilijke taak op grond van de schaarse aanknopingspunten te trach ten alsnog tot identificatie te komen. Wereld toont belangstelling voor vrijgezellen De vrijgezellen die sedert zaterdag voor de zesde maal hun wereldcon gres te Grevenibioht houden, hebben gisteravond tijdens 'n feestelijke bij eenkomst de 26-jarige rijksambtena- resse mej. Lida Ponne uit Bergen op Zoom tot vrijgezellenkoningin 1958 gekozen. Als „sympathiekste vrijge zel" is de heer G. W. M. Eysboots, onderwijzer te Asten, Noord-Brabant, uitgeroepen. Televisie uit Duitsland, Canada, de Verenigde Staten en Engeland heeft gedeelten van de feestelijkheden in het geïllumineerde Grévenlbicht rechtstreeks uitgezonden ot? op de film-band vastgelegd. Circa duizend ingeschreven vrijge zellen en eveneens een groot aantal „vrije" vrijgezellen zijn in Greven- bicht samen. Zij komen uit Neder land, België, Duitsland, Frankrijk, Italië, Zuid-Afrika, Luxemburg en de Verenigde Staten. Een vrolijk intermezzo uit Grevenbicht: de 26-jarige vrijgezellenkoningin I Gisteren hebben zjj o.a. wedstrijden Lida Ponne uit Bergen op Zoom in gesprek met de oudste deelnemer van koninssvovelschieten gehouden dit jaar, „ome" Cor de Bree uit Goes (60 jaar). j Vandaag is de laatste congresdag vermoord. In deze richting dacht ook de politie, toen zy op 30 juli jongsle den verwittigd werd van de lugubere Strikte geheimhouding heden en attracties door VW voor de gasten georganiseerd, vormde dit corso toch wel het hoogtepunt. Des avonds trok het corso, thans verlicht, hetgeen een prachtig aanzicht vorm de. nogmaals door het dorp van west naar noord en van noord de oehele Boulevard af, weer naar zuid, een buitengewone prestatie voor de le den van de muziekkorpsen. Het cor so werd ten slotte, te half elf besloten met een vuurwerk aan de zuid-Bou levard waar een duizendkonnigp me nigte verzameld was. De luide explo sies waren niet van de lucht. De wind De foto toont de versierde pony wagen en de koets op de boutevard van Katwijk. Langs zonbeplekte straten en lanen en singels hebben tienduizenden bloemen zaterdagmiddag een uren lange autorit gemaakt door de beide delen van Rotterdam. Zij waren kun stig verwerkt op auto's en praalwa gens en meer dan honderdduizend wel- en niet-inwoners van de stad, mitsgaders enkele duizenden va kantiegasten uit binnen- en buiten land hebben de in wandeltempo voorbijglijdende pronkstukken hun bewondering niet onthouden. Niet minder dan een 70-tal opgefleurde auto's namen deel aan dit zesde lus trumcorso, dat een dertigtal jaren ge leden op 31 augustus de toenmalige koninginnedag luister ging bijzetten. was wat ongunstig. Een deel van de belangstellenden stond in rook en sintels. Het vuurwerk sloot met een hulde aan VVV en de opwekking Katwijk uw badplaats. Ook tijdens de rit stond het op de gehele Boulevard rijen dik met bewonderaars voor dit corso. Het bestuur van VW kan met voldoening terugzien op haar werk wat te voren wel enige hoofdbrekens zal hebben gekost. Het corso is voor 100% geslaagd. MR RUIJGROK RIDDER ST. GREGORIUS Mr J. J. F. A. M. Ruijgrok, notaris te Zuidoost Beemster, is benoemd tot Ridder in de Orde van Gregorius de Grote. Notaris Ruijgrok heeft zich verdienstelijk gemaakt voor bet ka tholieke leven in Purmerend en de Zaanstreek. De onderscheiding werd hem overhandigd door deken L. Schamper van Purmerend. VRIJGEZELLEN VRAGEN BELASTINGVERLAGING De vrijgezellen op het 6e wereld - vrijgezellencongres hebben de minis ter van Financiën verzocht de belas ting die de vrijgezellen moeten be talen te verlagen. Zij hebben de bewindsman in een telegram onder de aandacht ge bracht, dat de belasting, die de vrij gezel in Nederland in vergelijking tot de niet-vrijgezel moet betalen, veel te hoog is, en „dringen op ver laging aan". COMMENTAAR OVERBODIG. 20.000 gulden schade Een groot aantal duivenmelkers in Nijmegen is in hoge mate gedupeerd doordat in een auto, waarin circa 1500 jonge duiven vervoerd werden, er bijna 800 zijn gestikt. De gezamen lijke waarde van de dode duiven be droeg plusminus 20.000 gulden. De overleden hoogvliegers bevonden zich alle in de voorste wagen, de an dere helft, in de aanhangwagen, kwam ongedeerd uit de manden. De verstikking heeft plaatsgevon den op weg tussen Nijmegen en Oss, vanwaaruit de jonge duiven een af- richtingsvlucht zouaen maken. De dui ven zouden volgend jaar aan de wer kelijke wedstrijden gaan deelnemen. 1500 Duiven waren in Nijmegen in geladen in 53 manden. 29 Manden gingen in de vrachtwagen, de rest in de aanhangwagen. De vrachtwagen wordt over het algemeen gebruikt voor vleesvervoer. De wagen is lucht dicht afgesloten op vier roostertjes na, waardoor verse lucht kan binnen stromen. Bij het uitladen op de heide bij Oss, kwam men tot de ontstellende ontdekking, dat alle duiven die in de vrachtwagen gereisd hadden, dood waren. Uit de aanhangwagen daar entegen kwamen hun soortgenoten gezond en levenslustig tevoorschijn. Niet een van hen vertoonde sporen van gebrek aan lucht. De aanhang wagen was met zeilen gesloten. Mysterieus. Toch is de oplossing van deze massasterfte niet zo eenvoudig als zij er op het eerste gezicht uitziet. In dezelfde vrachtwagen werden nl. dit jaar al diverse malen duiven ver voerd, zonder noodlottige gevolgen. Deskundigen menen, dat uitlaatgas sen onmogelijk de oorzaak kunnen zijn. De dierenarts constateerde ver stikking, maar heeft voor alle zeker heid een der slachtoffers naar de rijksserum inrichting te Rotterdam gezonden, om de diertjes op vergifti ging te onderzoeken. Er bestaat een mogelijkheid, dat de aanhangwagen indirect de oorzaak is van het luchttekort in de trekker. Men denkt, dat de luchtstroom door de aanhangwagen een zodanige wij ziging heeft ondergaan, dat er een tekort aan verse lucht in de voorste wagen ontstond. Bij vorige ritten was de aanhangwagen namelijk niet ach ter de vrachtwagen gekoppeld. Deze opwerping wordt door deskundigen echter als ongemotiveerd beschouwd.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5