Ste CeidóeSou/fca/tit Eerste meenrelfet Ifort34 Slachtoffers van de ,Hugo de Grootgeborgen na de start ontploft Na de ramp met de Hugo de Groot" niet naar de maan toch naar de maan In 77 sec. 15 kilometer hoog Nu weer wachten tot september Soekarno heeft nieuwe plannen KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M v HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L C J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent 20826 Giro 103003 Abonnemenspr f0.59 p.w., f 2.55 pjnnd., f7.50 p kwart. MAANDAG 18 AUGUSTUS 1958 49ste JAARGANG No. 14487 en Franco p.p. f Ad'ert.: 17 ct p nun Tclelooolje* 11.51 De eerste Amerikaanse maanraket is zondag 77 seconden na de start ont ploft. In een officiële bekendmaking werd gezegd: „Het experimentele ruimtevaartuig, dat hedenochtend op de Atlantische raketbasis is gelan ceerd, is na een vlucht van 77 seconden ontploft". De oorzaak zal niet be kend zijn voordat de ontvangen gegevens zijn onderzocht, aldus de bekend making. Er werd aan toegevoegd, dat op een later tijdstip een nieuwe poging zal worden gedaan een maanraket te lanceren. De mislukking betekent, dat er vóór september geen andere poging kan worden ondernomen. Men moet namelijk wachten totdat de maan en de aarde weer dicht bij elkaar zijn. De mislukking kwam niet onverwachts. Ambtenaren van het ministerie van defensie hadden voor het lanceren gezegd, dat de kans op succes één op tien was. GEVAARTE VAN 52 TON. Toen de ongeveer 27 meter lange Thor-Able raket zich om 13.18 Neder landse tijd van de lanceerbasis van Cape Canaveral verhief, was niets wat er op duidde, dat de proef niet zou slagen. De raket, die 52 ton woog, ging langzaam omhoog onder het uitstoten van een enorme gele vlam en witte stoom. Veertig seconden lang steeg de raket steeds sneller recht omhoog, vervolgens boog zij enigszins af in noordoostelijke richting. Na zeventig seconden kon men zien, dat de eerste trap zich losmaakte van de drie, die de ruimtevaart zouden voortzetten. Een witte rookwoL werd zichtbaar en toen kwam het nieuws, dat de eer ste poging om de mens uit de boeien van de aarde te breken, was mislukt. De vlucht had 77 seconden geduurd. Onder de deskundigen in de con- trolekomer was enige teleurstelling, maar de poging werd niet beschouwd als een mislukking. Eén van hen zei, ROMEO EN JULIA Een liefdesdrama eindigde zater dagavond met de dood van twee ge lieven op het stoffige dorpspleintje van het slaperige Pellegrina in Zuid- Italië. Antonio Calabro (21) en Carmela Spoleti (17) waren al langer dan een jaar verliefd op elkaar, maar zij moesten dit geheim houden, want tussen hun families heerste al twee honderd jaar een bloedige vete. „Net als bij Romeo en Julia", zei een po litieman. Zaterdagavond besloten de twee verliefde jonge mensen hun ouders te trotseren en hun geheime verlo ving openbaar te maken. Arm in arm slenterden zij langs de hoofdstraat van Pellegrina. Zij kwamen niet ver der dan het dorpsplein. Toen begon iemand te schieten. Van het balkon van Carmela's huis opende haar oudere broer het vuur met een jachtgeweer. Een ogenblik later rende een oudere man An tonio's vader de straat op met een geweer. Vier minuten lang floten de ko gels over de lichamen van Antonio en Carmela, die dood in het stof van het verlaten pleintje lagen. Toen het schieten ophield, was de oude Cala bro levensgevaarlijk gewond. Carmela's moeder -was het vierde slachtoffer van de vete. Zij werd door een kogel in haar hoofd gedood, toen zij gillend over het dorpsplein naar haar dode dochter rende. dat het hier ging om het lanceren van een geheel nieuwe raket en dat naar het oordeel van hem en zijn col lega's een lancering van een nieuwe raket een gedeeltelijk succes is, in dien zij van de grond komt. Er is al leen sprake van een mislukking als de raket op de lanceerinrichting ont ploft. Ambtenaren van het ministerie van defensie te Washington hebben later vernomen, dat er in de „Thor" iets niet goed heeft gewerkt. De ontplof fing, die op vijftien kilometer hoogte geschiedde, is niet teweeggebracht door een signaal van de grond, zo zei den de ambtenaren. Roy Johnson van hét bureau voor gevorderd wetenschappelijk onder zoek heeft dit op eer persconferentie te Cape Canaveral bevestigd. Hij deelde verder mee. dat de raket zes tien kilometer ten noorden van Cape Canaveral is terechtgekomen. Generaal Schriever, die belast is met de leiding var het maanplan van het Amerikaanse ministerie van de fensie, zei, dat verondersteld wordt, dat de ontploffing het gevolg is van een lek in of breuk van een brand stofleiding. Het zal ongevèer een week duren voordat de oorzaak defi nitief kan worden vastgesteld, aldus Schriever. Johnson zei nog, dat de raket uit 300.000 onderdelen bestond en dat een fout van één van deze de oorzaak van de ontploffing geweest kan zijn. Stukken opgevist. Duikers hebben achttien meter on der de oppervlakte van de Atlanti sche Oceaan stukken van de eerste trap van de raket gevonden. De op sporingen worden voortgezet om zo veel mogelijk stukken te kunnen on derzoeken. Partijen moeten gehalveerd worden President Soekarno van Indonesië heeft gisteren tijdens de feesten waar mee de dertiende verjaardag van In- donesië's onafhankelijkheid werd ge vierd, voor zijn paleis een rede van twee uur gehouden. Hij z 1, dat Nederland, als het de geschiedenis verstaat, Nieuw-Guinea aan Indoaesië moet afstaan. Daarna zouden normale betrekkingen tussen de twee landen kunnen worden an- I geknoopt. „Maar als Nederland in zijn stijfkoppige houding blijft vol harden, zal het Nieuw-Guinea op on eervolle wijze verliezen en onher stelbare schade lijden". De president wekte de bevolking op offers te blijven brengen in de strijd om West-Irian. Over de geleide democratie, een j jaar geleden door hem geïntrodu ceerd, ontvouwde Soekarno in zijn rede nieuwe plannen. Hij wil de kies wet zo wijzigen, dat het partijstelsel wordt vereenvoudigd, en het aantal politieke partijen wordt verkleind. Op het ogenblik hebben *>8 partijen zetels in het kabinet; het aantal partijen dat aan de laatste verkiezingen deel nam was tweemaal zo groot. Het liberalisme aangehangen in de verklaring van 3 november 1945 moet dan worcjen afgeschaft, de verklaring herroepen. Politieke partijen dienen nu slechts de persoonlijke belangen van enkelen", aldus de president. De plannen van Soekarna kwamen na een periode van heftige politieke discussies in Djakarta, in het kabinet en onder politici, waarin de noodzaak naar voren kwam het vertrouwen van het volk ir de politieke partijen te herstellen, en na een breuk in de PNT, eens d? partij van Soekarno. „Het jaar dat nu komt", zo besloot Soekarno, „is een jaar van uitdagin- De Franse trawler „Jules Verne" met zijn droeve last, gefotografeerd bij aankomst in de haven van Galway. gen. Daar is de opstand in Midden- Sumatra en op Noord-Celebes, en de acties van de fanatieke Darul-Islam beweging; ten slotte is er de interven tie en agressie, van het buitenland, en een dreigend bankroet in eigen land". Begrotingstekort. Een kleine domper werd op de' feestvreugde gedrukt door de mede deling van de Indonesische minister van Financiën, Soetikno Slamet, dat het begrotingstekort voor het lopende1 jaar 9,7 miljard roepiahs bedraagt, j Dat is meer dan het dubbele van wat men oorspronkelijk geraamd had. Djoeanda, die in het parlement hierover s^rak, zei dat de strjjd te gen de opstandelingen ongeveer drie miljard roepiah extra had gekost. Over Nieuw-Guinea liet hij zich in gelijke geest uit als Soekarno. De watersnood in Oostenrijk De Oostenrijkse autoriteiten zijn vrijdag begonnen kinderen en ouden van dagen uit St. Jakob en Breite- nau te evacuëren. Deze twee dorpen zijn het zwaarst getroffen bij de overstromingen, die zich vorige week in Stiermarken hebben voorgedaan. Er zijn zes doden geborgen, maar een onbekend aantal mensen wordt nog vermist. Het terugtrekkende wa ter laat rottende lijken van vee ach ter en er worden maatregelen ge troffen om ziekten te voorkomen. De schade is nog niet precies te schatten. In St. Jakob is de helft van de huizen vernield. Er is geen huis on beschadigd. De meeste wegen in het gebied zijn nog onbegaanbaar. In Breitenau zijn de benedenver diepingen van vele huizen voor de helft met slik gevuld. 99 Brokken worden aan "Ven vertegcnwoor" 30 Miljoen naar de maan, maar de volgende staat op stapel Dit is de start van de Thor-Able raket, die zondagmiddag op Cape Canaveral gelanceerd is. De start verliep toed, doch na 77 seconden ontplofte het gevaarte. De maanraket was naar de maan(A.NJP.-telefoto) land gebracht De heer A. W. Fournier van de rijksluchtvaartdienst heeft zondag 'n bezoek gebracht aan Cork, waar het weerschip, dat gewoonlijk bij het oceaanstation „Julietta" ligt, was bin nengekomen. Op dit schip bevonden zich enkele uit de oceaan opgeviste stoelen van de „Hugo de Groot", stukken uit het plafondpaneel van het vliegtuig en verder een aantal per soonlijke bezittingen, die aan de pas sagiers hebben toebehoord. Al dit materiaal wordt naar Schiphol voor nader onderzoek opgestuurd. De mogelijkheid, dat de motoren uit het water naar boven kunnen worden gebracht, vormt nog een punt van bespreking tussen de deskundigen waarover tezijnertijd een beslissing zal worden genomen. Er zijn hieraan namelijk grote technische problemen verbonden, hetgeen duidelijk zal zijn indien men weet, dat op het gedeelte van de oceaan, waar de „Hugo de Groot" moet zijn neergestort, de diep te zeker ongeveer tweehonderd me ter is. Gistermiddag is in de Maashaven te Rotterdam het Engelse stoomschip ..Beaverlodge" gearriveerd. Het bracht enige voorwerpen mee, afkom stig van het verongelukte KLM-toe- stel „Hugo de groot". Het waren een portefeuille en papieren van de ste ward Schilperoort, een koffertje, eni ge kleding en een kindersohoentje. Door bemiddeling van de Rotterdam se rivierpolitie zijn de voorwerpen Kostbaar Madonna, beeldje gestolen Een kostbare antieke madonnafi guur, behorende tot de collectie van de „Oude kunst- en antiekbeurs" te Delft, is in Keulen uit de etalage van het gebouw van het stedelijk ver keersbureau gestolen. De Keulse re cherche stelt een uitgebreid onder zoek in. In het gebouw van het verkeers bureau is ook het kantoor van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer geves tigd. De etalage was ingericht ter pro pagering van de Oude kunst- en an tiekbeurs, die deze week in Delft wordt geopend. De organisator van deze tentoon stelling, de heer M. B. Keezer, vond het onbegrijpelijk dat een dergelijk groot beeld (ongeveer 90 centime ter hoog) geplaatst tegen een achter grond, ongezien uit een etalage aan de straat gestolen kan worden. „Het moeten welhaast bekenden geweest zijn. Hoe zij overigens het beeld aan de man willen brengen is mij een raadsel", zei hij. „Alle vakmensen zijn gewaarschuwd". Het beeld van Nederlandse make lij dateert van ongeveer 1480. Het heeft een waarde van minstens 6000,en behoort toe aan een kunsthandelaar. Geïdentificeerde slachtoffers. Van de slachtoffers van de KLM- ramp wier stoffelijke overschotten konden worden geborgen zijn tot dus ver geïdentificeerd: mevr. Erika Kuy- pers, Veghel (N B Elby C. S. Scha de, 44 jaar, Elisabetfjtown (V.S.); mevr. Ann Finn, 48 jaar Bronx (VS); Leendert van Wijk, 66 jaar, Ripon Californië (V.S.); Akile Delvina, 29 jaar. Greens Village, staat New York (V.S.); Raymondo Uranga, 43 jaar, Argentinië; mevr. Tjitske van Wijk 66 jaar, Ripon, Californië, (V.S.). Als in de eerste Christentijd Zondagmiddag heeft Z.H. de Paus een boodschap gericht tot de Duitse Katholieken ter afsluiting van de 78ste Duitse Katholiekendag van Berlijn. Zijn rede was niet duidelijk te volgen, zodat mgr. Döpfner, bis schop van Berlijn, de belangrijkste passages in zijn toespraak herhaalde. Berlijn, aldus de H. Vader, is het kenteken van een verscheurd volk. Maar de Katholiekendagen hebben bewezen, dat het geloof over alle grenzen heen verbindt. De Paus ging uitvoerig in op de tegenstelling, welke in deze tijd van technische vooruitgang steeds meer tot uiting komt tussen godsdienstig leven en maatschappelijk leven. In het maatschappelijke leven is de christelijke cultuur, de christelijke levenszin aan het verdwijnen. Waar dit reeds het geval is, vergaat het als de christenen uit de eerste tijden van het christendom, toen dit om ringd was van een geheel heidense omgeving. „Wij aarzelen niet om te zeggen, aldus de H. Vader, dat de christenen van nu het onder deze omstandigheden soms nog zwaarder moet vallen een christelijk leven te leiden dan de eerste christenen". DE SCHADE VAN DE KLM De ramp met de „Hugo de Groot" is de eerste grote aderlating voor het fonds eigen risico van de KLM. Tot verleden jaar toe was de lucht vloot van de KLM verzekerd bjj een combinatie van verzekeringsmaat schappijen. Die verzekering is echter opgezegd en sindsdien -eserveert de KLM vor haar gehele luchtvloot de verzekeringspremies, die vroeger aan de combinatie van assuradeuren wer den uitbetaald, in een eigen fonds van de KLM. het fonds eigen risico. Op dit fonds moet de KLM nu de schade van het verloren toestel ver halen. De „Hugo de Groot" was een nog nieuwe Sunerconstellation, waarop nog weinig kan zijn -.fgeschreven. De KLM heeft er ongeveer twee miljoen dollar 7.6 miljoen) voor moeten betalen. Het risico voor de passagiers is wel bij de combinatie van assuradeuren verzekerd. In dit opzicht lijdt de KLM dus geen schade. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). VERANDERLIJK. Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk regen of onweer. Later enkelf opklaringen. Ma tige noodoostelijke wind, morgen draaiend naar zuidwest en toene mend tot krachtig. Daling van temperatuur. Plaatselijk onweer Tijdens het weekeinde trad een weersverbetering in, dank zij het na derbij komen van een hogedrukge- bied uit de richting van de Golf van Biscaye. Dit hogedrukgebied ver plaatste zich naar Midden-Europa, Het weer kreeg een zonnig karakter, waarbij de temperaturen zaterdag tot ongeveer 20 graden en zondag tot ongeveer 22 graden opliepen. De wind draaide naar oostelijke richtin gen en voerde droge continentale lucht uit Duitsland aan. Deze lucht ontmoet langs een warrhtefront, dat zich uitstrekt vanhet Kanaal over Noord-Frankrijk naar Midden-Duits- land, vochtige en warme tropische lucht, waarin het kwik waarden van 26 tot 31 graden bereikt. Dit warmte- front zal maandagavond ons land binnendringen wat plaatselijk met onweer gepaard kan gaan. Een de pressie bij de ingang van het Kanaal verandert weinig van plaats, maar het koufront ervan zal morgen het Europese vasteland binnendringen. De komende 24 uur verwachten we dan ook enkele regen, en onweers buien, gevolgd door een toenemende en naar zuidwestelijke richtingen draaiende wind met enige afkoeling. 19 Aug. zon op 05.29; onder 19.58; maan op 11.12; onder 21.45. Hoogwaterstanden 19 Augustus v.m. 6.n.m. 6.30. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden; HELSINKI regenbui 20 C. STOCKHOLM half bewolkt 20 OSLO zwaar bewolkt 21 KOPENHAGEN zwaar bew. 20 ABERDEEN zwaar bew. 19 LONDEN zwaar bewolkt 22 AMSTERDAM licht bewolkt 21 BRUSSEL zwaar bewolkt 22 LUXEMBURG half bewolkt 22 I PARIJS regen 23 j BORDEAUX zwaar bewolkt 27 I GRENOBLE zwaar bewolkt 30 NICE half bewolkt 26 BERLIJN onbewolkt 22 FRANKFORT geheel bew. 24 MüNCHEN half bewolkt 25 I ZURICH licht bewolkt 28 i GENèVE regenbui 28 LOCARNO zwaar bewolkt 29 WENEN licht bewolkt 27 INNSBRUCK onbewolkt 29 ROME mist AJACCIO onbewolkt 27 MADRID half bewolkt 33 MALLORCA niet ontvangen ALGIERS onbewolkt 36 Korreltje Wie zijn tong bewaart, bewaart zijn zitl. (Boek der Spreuken)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1