,De Zonnige Zeurpiet Dr. Korlenhorst groot-officier van Oranje Nassau Hartelijke huldiging bij 10-jarig kamerpresidfum De Fords op Schiphol M w f te Aanvaring op Nieuwe Maas NIVEA Grossier in corruptiezaak dient aanklacht in DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Dr L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, is benoemd tot groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau. De minister-president dr W. Drees, heeft van deze onderscheiding mededeling gedaan tijdens een re ceptie, welke hedenmiddag in het gebouw van de Tweede Kamer is gehou den. Deze receptie was dr Kortenhorst door de ondervoorzitters en de se niores der Kamer aangeboden ter gelegenheid van het feit, dat hij thans tien jaar lang onafgebroken het voorzitterschap heeft bekleed. De heer Sj. Jonker, sprekende na mens de parlementaire persclub, sloot zich aan bij de waarderende woorden van de vorige sprekers. Wat de jour nalisten het meest heeft getroffen zo zeide hij o.a., is de poging van de voorzitter om de volksvertegenwoor diging inderdaad in het volk te laten leven. Hij schetste dr. Kortenhorst als de public relations officer voor onze democratie. Dankwoord. Dr. Kortenhorst, tenslotte aan het woord komende zeide, dat dit de ge lukkigste dag van zijn leven was om dat hy herinnert aan alle gelukkige dagen van zijn leven. Hij verklaarde overweldigd te zijn door de belang stelling en de hulde op deze dag. H.M. de koningin zeide hij zeer dankbaar te zijn dat zy hem heeft willen onder scheiden. Hij betuigde de heer Tilanus en de leden zijn erkentelijkheid voor de hem toegesproken woorden en het geschenk. Ik vind het buitengewoon prettig, dat de kamer mij deze dag heeft bereid, zeide hij, eraan toevoe gend, dat hij een dankbaar object voor huldigingen is. Dr. Kortenhorst schetste zijn posi tie als vertrouwensman der kamer, maar ook der regering. Hij zag zich als een verhdndingsschakel tussen ka mer en regering. Spr. belichtte de bijzondere positie van de kamerpre- Onder degenen, die zich in de rook zaal van het kamergebouw hadden verzameld waren verscheidene mi nisters en staatssecretarissen, oud ministers en oud-staatssecretarissen vroegere kamerleden, de ambtenaren en het verdere personeel der kamer en oud-ambtenaren. Mr. Kortenhorst was vergezeld door zijn echtgenote en familieleden benevens door de pre sident van de eerste kamer en mevr. Jonkman. Mede waren aanwezig ver tegenwoordigers van hoge colleges van staat, de griffier van de eerste kamer, jhr. mr. J. W. Roëll en de directeur van de grieffie der eerste kamer, de heer J Sipkes. De heer H. W. Tilanus was de eer ste sprekrr. Hij dee'de mede, dat de beide ondervoorzitters verhinderd waren, de heei Van Sieen wegens ziekte en de heer hoosjen wegens verblijf in i et buitenland. De neer Tilanus merkte o.a. op, dat dr. Kor tenhorst de 52e voorzitter van de tweede kamer is. Alleen mr. Van Schaik heeft hem wat de duur van het voorzitterschap betreft overtrof fen, deze is namelijk voorzitter ge weest van 1929 tot 1933 en een minis terschap van 1937 tot 1948. De heer Tilanus gaf te kennen, dat het voor zitterschap van de tweede kamer een functie met een gevoelig karakter is, er is veel overleg nodig en er zit meer aan het presidium dan men denkt. In dit verband gewaagde spr. o.a. van zijn optreden bij kabinetsforma ties. Uw functie hebt u tien jaar lang vervuld op een eigen manier, zeide spr., het parlementaire werk ligt u, u doet het met vreugde. Gij hebt steeds getracht de parlementaire de mocratie en de goede verhoudingen te handhaven. Gij hebt het parlemen taire werk dichter bij het volk ge bracht. De redevoeringen van dr Korten horst bij nationale, internationale en parlementaire gebeurtenissen roem de de heer Tilanus als knap en boei end en het verheugde hem, dat daar in openlijk Gods almacht in ons klei ne menselijke werk werd erkend.. Tenslotte getuigde hij van dankbaar heid voor het feit, dat de heer Kor tenhorst het menselijke in zijn beroep heeft gelegd. Namens de leden bood hij een groot zilveren presenteerblad met inscriptie aan. De minister-president spreekt. Dr. W. Drees, opmerkend, dat deze herdenking allereerst een zaak van de kamer is, herinnerde eraan, dat volgens de grondwet de ministers zitting hebben in de Staten-Generaal met een raadgevende stem en als zo danig in verhouding tot de voorzit ter komen. In dit verband gewaagde hij van het overleg met de regering en hij verklaarde het te waarderen, dat de heer Kortenhorst altijd open staat voor dat overleg en oog heeft voor de moeilijkheden der regering. De heer Kortenhorst heeft steeds ge tracht een goed samenspel met de regering te bevorderen. Voor die me dewerking en de goede verstandhou ding dankte dr Drees om vervolgens uiting te geven aan zijn grote waar dering voor zijn werkzaamheden als voorzitter in ander opzicht. Hij prees zijn speelse huimor bij het leiding ge ven en zijn stijlvolle herdenkings woorden, voor het aanzien van de kamer is dat van veel betekenis. De waardering der regering uitsprekend deed dr Drees tenslotte mededeling van de koninklijke onderscheiding, welke dr. Kortenhorst is verleend. Van Nelle bestellen (Adv.) sident bij kabinetsformaties. De hui dige methode van kabinetsformatie vond hij niet bevredigend, maar de steen der wijzen is in deze zaak nog niet gevonden. Zijn allerdiepst res- peet sprak hy uit jegens H.M. de Ko ningin voor haar inzi ht en bewogen heid ten aanzien van kabinetsforma ties en hij roemde ook haar vinding rijkheid. Na het personeel der kamer zijn dank te hebben betuigd kwam hij nog te spreken over de pers en hij gaf als zijn oordeel te kennen, dat de de mocratie alleen goed wordt gediend door de grootsts mogelijke publiciteit. Dr Kortenhorst eindigde met een woord van St.-Paulus: ,door de ge nade Gods ben ik wat ik ben". Ik hoop. dat zijn genade niet ijdel is ge weest, zeide hij. Na deze redevoeringen was er ge legenheid tot een persoonlijke ge lukwens. Gezin op vacantie naar huis gestuurd Woensdag heeft de Arnhemse poli tie een geheel gezin uit Rotterdam, dat in Arnhem met vakantie was en de nacht had doorgebracht op het politiebureau, op de trein naar de Maasstad gezet in overleg met de kinderpolitie daar. Aanleiding tot dit transport was het feit, dat het echtpaar gisternacht een kinderwagen met drie kinderen onbeheerd liet staan in de omgeving vap de Rijnbrug. Een passerende chauffeur deed hiervan aangifte bij de politie. Deze heeft toen net zo lang gewacht bij de kinderwagen tot de ouders kwamen opdagen. Toen zij arriveerden, bleek dat de man in een café in Elden had zitten drinken en dat de vrouw kwaad weggelopen was. De politie oordeelde het toen maar beter om het in zeer desolate toestand verkerende gezin mee het bureau te nemen en daar asyl voor een nacht te verlenen. ifff (35) Troost u, ook elders regent het Van Nelle bestellen (Adv.) Prinses Margaret van Engeland is na haar reis door Canada teruggekeerd in Engeland. Bij haar aankomst op het Londense vliegveld London Airport regende het hard, maar dat weerhield de prinses er niet van om van onder haar paraplu opgewekt te wuiven en te glimlachen. Rechts op de foto de Engelse koningin-moeder, die ter verwelkoming op het vliegveld aanwezig was. Onderscheiding voor tien jaar aan de weg hameren Amerika wenst kleine wagen „De service in Europa van de diverse luchtvaartmaatschappijen schijnt voortreffelijk te zijn", aldus de heer Walter Ford, die met zijn echtgenote Josephine Ford-Ford en het 12-jarig zoontje Walter jr een vakantietocht door west Europa maakt, dezer dagen met de SAS van New York naar Kopenhagen was ge vlogen en thans op weg bleek te zijn naar Brussel voor een bezoek aan de Expo. Josephine Ford-Ford is een zuster van het beroemde drietal Henry II, Benson en William, kinderen van Ed zei Ford, de zoon van de stichter van het Ford Automobielconcern in De troit. Josephine Ford, een kleinkind dus van Henry Ford, is gehuwd met Walter Ford, die wel de naam, maar verder niets gemeen heeft met de familie van het automobielconcern. „De recessie in Amerika is voor bij", aldus Walter Ford, toen hem op Schiphol daaromtrent een vraag werd gesteld. Waarom de Ford Motor Com pany in het aanstaande najaar zo vele duizenden arbeiders zal aantrek ken in Amerika? Met een blik op zijn echtgenote, die van de heer Paulen van Ford-Nederland een fraaie ohidee ten geschenke had gekregen gedurende het korte verblijf op Schip hol, ontweek hy een direct antwoord op deze vraag, maar wel wilde hij op Van Nelle bestellen (Adv.) Ter hoogte van de Maaskade te Rotterdam zijn gisterochtend op de Nieuwe Maas twee binnenvaart schepen met elkaar in aanraking ge komen, waarbij zich geen persooon- Hjke ongevallen hebben voorgedaan, maar de materiële schade aanzienlijk is. Het 771 ton metende schip „Bel- chen" van de Duitse rederij Rhein- lloyd wilde van de Maaskade weg varen en kwam daarbij enigszins dwars te liggen. Het'juist passerende Duitse schip „Fanto 50", 1434 ton, van de rederij „Deutsche Fanto" te Hamburg, kwam in aanvaring met het vertrekkende schip en wel zo. dat de voorsteven van de „Fanto 50" de bakboordzijde van he tandere schip indrukte, zodat, gedeeltelijk onder water, een gat van naar schat ting twee en half bij drie meter ont stond. De voorsteven en de boven- boeiïnf* van de „Fanto 50" werd aan weerszijden drie meter ingedrukt. Van Nelle bestellen (Adv.) In het gebouw van de Tweede Kamer ln Den Haag Is woensdagmiddag een receptie gehouden ter gelegenheid van het tien-jarig jubileum van Kamervoorzitter dr L. G. Kortenhorst. Onder de velen, die de jubilaris kwa men gelukwensen was ook dr. Drees, die hem namens H.M. de Koningin de versierselen overhandigde, beho rende bij het grootofficierschap in de Orde van Oranje Nassau. VVV DELFT OVER KRITIEK KAARTVERKOOP TAPTOE Het feit, dat een zodanige run op de kaarten voor het militaire mu ziekfeest „Taptoe-Delft" was ont staan, dat deze in anderhalve dag to taal waren uitverkocht, geeft aan leiding gegeven tot kritiek, aangezien verscheidene belangstellenden moes ten worden teleurgesteld. In Delft meent men, dat de Delftenaren zijn benadeeld, terwijl buiten Delft de gedachte leeft dat aan Delftenaren voorkeur werd gegeven en niet Delf tenaren daardoor moeilijk aan bod kwamen De WV Delft, welke met de ver koop van de kaarten was belast heeft nu verklaard, dat beide opvattingen onjuist zijn. De Delftenaren en niet- Delftenaren hebben gelijke kansen gehad, doch door de grote drukte is de verkoop het personeel wat uit de hand gelopen, waardoor sommigen die bestelkaarten hadden ingestuurd, teleurgesteld moesten worden. Men ontveinst zich bij de WV niet, dat dit een wat pijnlijke indruk moet hebben gemaakt, het was het personeel on mogelijk, zegt men, om tijdens de balieverkoop nog toegezonden bestel kaarten te lichten. De bestelkaarten, welke op 2 augustus waren binnen gekomen, zijn echter nog alle in be handeling genomen. een andere braag verklaren, dat z.i. de kleine wagen er in Amerika zon der twijfel zal komen. „Een tweede hands automobiel is in Amerika even duur als een geïm porteerde nieuwe Europese kleine wagen. Dan is het toch begrijpelijk, dat een deel van het Amerikaanse pu bliek aan de kleine wagen de voor keur geeft". Van Nelle bestellen (Adv.) Voor vlug en veilig bruin worden Nivea ultra-olie is 'extra versterkt' en laat alleen de gezonde stralen van de zon door. Verkrijgbaar in flessen met praktische, geribbelde zijkant (ligt vast in de hand). Met handig plastic zakje voor vlekvrij opbergen. Van Nelle bestellen PRIESTERWIJDINGEN BIJ JEZUÏETEN Vrijdag 22 augustus zal mgr dr J. H. G. Lemmens, emeritus-bisschop van Roermond, in de hoofd-paro- chiale kerk van Sint Servaas te Maastricht de heilige wijding van het priesterschap toedienen aan: Bender, Delft; W. Boelens, Klooster buren (Gr.); E. Bolder, Utrecht; W. Buys, Rotterdam; J. van Deenen, Diemen; T. Heymans, Voorburg; Kemme, Rijswijk; Th. Koendjono, Jogjakarta; Ch. Libois, Roermond; F. Nagy, Boedapest; G. Platzbecker, Den Haag; P. Reijnders, Heerlen; F. Ie Rütte, Berg en Dal; N. Sprokel, Kerkrade; G. Verhorst, Den Haag; B. Weissmahr, Boedapest; G. Wüst, Am sterdam en H. van Zeeland, Leid- schendam, allen theologanten van de Sociëteit van Jezus. Voor de bouw van een stads schouwburg te Eindhoven hebben b. en w. van die stad een voorstel bij de gemeenteraad ingediend tot het ver lenen van een crediet van 7 miljoen gulden. Op de vergadering van 25 augustus zal de gemeenteraad het voorstel in openbare behandeling ne men. (Advertentie). Apparaat, dat geen dranklucht verdraagt Een Deens radio-technicus zegt een toestel uitgevonden te hebben, met behulp waarvan het besturen van auto's door „aangeschoten" lieden onmogelijk wordt. Het toestel, dat aan het instrumen tenbord bevestigd wordt, bestaat uit een infrarode lamp, een fotocel en een reagens, dir gevoelig zijn voor al- cohollucht, verdovende middelen en koolmonoxde. Het toestel kan volgens de uitvinder zó fijn afgesteld worden, dat het zelfs reageert als de bestuurder alleen maar de geur van cognac heeft ingeademd. Een beschonkene zou in een auto, voorzien van het apparaat, de motor niet op gang" kunnen brengen, daar het toestel de ontsteking buiten wer king stelt. Bij de aanwezigheid van koolmonoxyde stelt het toestel bo vendien de toeter van de auto in wer king. Hoewel het toestel op verschillen de graden van dronkenschap kan worden afgesteld, kan het niet ver anderd worden als het eenmaal is be vestigd. De uitvinder, Friborg, is van me ning, dat een beschonkele een gas masker nodig zal hebben om de mo tor van een auto uitgerust met zijn apparaat aan de gang te krijgen. Tegen verdediger in Krijgsraad „Zij hebben mij om geld gevraagd, ik heb niet met de geldbuidel ge wuifd'. Zo verklaarde de Wagening- se grossier in levensmiddelen, G. J. L., die een klacht ingediend heeft bij de advocaat-fiscaal van het Hoog Mi litair Gerechtshof naar aanleiding van de wijze waarop de majoor, die verdediger was van de van corruptie beschuldigde sergeant V. hem heeft afgeschilderd. De grossier heeft bezwaar tegen de manier, waarop de verdediger hem voor de krijgsraad te velde op 6 augustus j.l. heeft afgeschilderd. Het was niet waar en zeer beledi gend, aldus de grossier. Ik zou onder getuige kunnen bewijzen, dat ik de sergeant B. niet heb behoeven over Van Nelle bestellen (Adv.) „PIET HEIN" OP ELBA. De koninklijke familie is gisteren met het jacht „Piet Hein" op Elba aangekomen. Kort nadat het jacht was verankerd in de haven van Por- toferraio, gingen de prinsessen een wandeling maken in het stadje, de hoofdstad van het eiland. te halen om steekpenningen aan te nemen. Vóór ik voor de rechtbank van Arnhem moet komen is 1 goed, dat de verdedigers, die de an dere militairen in deze corruptie zaak verdedigen, weten dat zij niet de schuld op mjj kunnen afschuiven. De grossier heeft tegenover de rech- fer-commissaris van de Arnhemse rechtbank erkend giften, leningen en geschenken in natura afgegeven te hebben. Hij gaf ook toe gefantaseer de facturen afgegeven te hebben, maar het verzoek van de sergeant om' een kastekort aan te zuiveren heeft hy nooit ingewilligd, ondanks de dreiging van de sergeant, dat hij hem naar de bliksem zou helpen. Van Nelle bestellen (Adv Een Franse vakantieganger is woensdagochtend in zee voor Kijk duin verdronken. Om acht uur begaf de 28-jarige elektricien M. L. R. Pous- cot uit Oole zich te water. Hy werd door een hoge golf omgegooid en door de stroom de zee mee ingevoerd. Na een val van haar fiets, door dat haar stuur in een naast haar rij dend rijwiel haakte, is de 12-jarige Toosje van Dijk op de Akademiesin- gel te Breda, aangereden door een met bakstenen geladen vrachteuto. Het meisje is naar het ziekenhuis ver voerd en is daar overleden.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8