Steeds meer practische zaken thuis en daarbuiten voor Amsterdam nog niet melkdroog pó&~tëvactïe Kind met kool en al kopen Altijd zonnige flits-foto's met PHILIPS „Photoflux" Medettand kCifft niet achter, oak een kernreactor DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 NIEUWIGHEDEN VAN DE JAARBEURS vincie" blijkt niet achter. Wat er uit het verspreidingsgebied van ons eigen blad op de Najaarbeurs te verwach ten is, zal nader blijken. Van hen die zich reeds hebben gemeld, noemen we Thuisvlijt n.v. te Eindhoven met vele mogelijkheden van parket als vloer bekleding. Frencken uit Weert met bijzondere textiellijm, A. Ambaum uit Steyl met stapelbriefhouders en laden,- verwerkt in bureaus en type-tafel, Otto Höhner te Tilburg met inleg- materiaal, de n.v. Jalema te Reuver met een opbergsysteem waarbij de ponsgaten niet beschadigd worden en Staal c.v. te Voorschoten met een pas- uitgebrachte electrische koffie-zet- machine. Binnen 50 sec. warm water 2500 Deelnemers uit 25 landen zullen op de Najaarsbeurs van 2 tot en met 11 september a.s. niet minder dan 34 duizend vierkante meter standsruim te bezetten. Op het Vredenburg ko men de voedings- en genotmiddelen- artikelen, in de nieuwe Merwedehal aan de Croeselaan de woningtextiel, in de Bernhardlaan de afdeling effi- ciëncy; de electrobeurs zal niet slechts de ganse Margriethal beslaat maar ook de parterre van de Julianahal, en op de verdieping van laatstge noemde hal komt de eerder aangekon digde tentoonstelling „Doe het zelf". Als we de voorlopige opgaven van deelname goed verstaan, dan zullen steeds meer practische zaken voor thuis en daarbuiten worden aange voerd. Vooral het artikel plastic be looft in grote verscheidenheid aan wezig te zullen zijn. Als nieuwighe den noemen we de eerste plastic gor dijnrails met stalen kern, een plastic wasbord voor non-iron kledingstuk ken en ■'lelfs plastic paperclips, om van allerlei keukengerei in moderne vorm niet te spreken. Electrische samowar. Na vijf jaar zorgvuldige ontwik keling zal op de Jaarbeurs een elec trische samowar worden getoond, toonaangevend voor de bekende ko kend-water-automaten. Het nieuwe apparaat schijnt zeer snel te kunnen werken: vijf liter kokend water le veren niet minder dan 12 liter heet afwaswater en de inhoud van een kopje is in 50 seconden te leveren. Nu we toch in de keuken vertoeven: de verscheidenheid van Tornado-arti kelen wordt uitgebreid met borden- rek en dienbladen; en in de huiska mer zal een Tomado-boekenrek ver schijnen. Voor wat de slaapkamer be treft, kan een wekker worden aange kondigd, die bij het aflopen electrisch licht ontsteekt, dat dan vijf minuten blijft branden. Voor de huisvrouw noemen we een geheel ingebouwde naaimachine met nóg meer mogelijkheden, en voor de heer des huizes een electrisch scheer- apparaat met oplaadbare accu. Ook aan de jeugd is gedacht, en wel door middel van flexibele poppen die uit Italië worden ingevoerd; uit Breuke kelen verwacht men weerhuisjes van Nederlandse karakter, en uit Am sterdam tafelaanstekers in nieuwe vor men. Speciaal voor de tuin zijn mo derne vazen, potten en kuipen ge maakt, die men reeds in grotere uit voering op verschillende stadspleinen kan aantreffen. Wat de eigen woning verder kan opsieren is een door de ta- pijtfabriek Bergoss geleverd niet be smettelijk kleedje voor de vloer. Als deel uit een kostbare collectie uit Zwitserland zal te pronk liggen een herenzakhorloge, dat niet minder dan ƒ45.000 kost! Technisch vernuft. We zijn zover, dat zelfs in een auto een klein koelkastje, werkend op ben zine, kan worden ingebouwd, en reeds voor luttele guldens kan men in het bezit komen van een apparaat voor ontwikkeling van foto's en aanzichten. Er komt een nog niet gedemonstreerd Philips-dicteerapparaat, een keur van stalen kantoormeubelen (waarbij Gispen te Culemborg kleuren gaat aan wenden), een roterend kaartsysteem van Ahrend, een sneltelefoon en bij voorbeeld een kogelpen met telescoop vering. Komen de belangrijkste deelnemers uit de industriesteden, ook „de pro- Een nieuwe wasautomaat, die ook op de huiselijke lichtleiding kan worden angesloten. Tafelaanstekers van de Jaarbeurs, die vooral op de vreemdelingen-industrie gericht zijn. De A'damse melkbedrijven heb ben besloten, in verband met de slij- tersvacanties, vóór 25 augustus nog geen melkhandelaren van levering uit te sluiten wegens het niet beta len van de cent voor het Landbouw- Egalisatiefonds. Zoals wij' gisteren al meldden, be stond deze dreiging. Na 25 augustus kan de zaak echter zich ongunstig ontwikkelen. De melk handelaren hebben, zoals gemeld, de één cent van het Landbouw-Egalisa- tiefonds in eigen zak gestopt, omdat hun winstmarge te laag is. Be minis ter, die het oorspronkelijk toegezeg de halfje van de melk zomerprijs, nu gedeeltelijk bestemd heeft voor dit fonds, voelt de druk van de melk handel steeds groter worden. Daar om heeft hij toegezegd, dat hij de winstmarge van de melkdetaillis- ten na 1 nov. zal bestuderen. In het productschap voor Zuivel heerst de mening, dat er geen andere moge lijkheid bestaat het conflict op te heffen dan door de één cent heffing in te trekken. Ê.H.B.O.-ZONDAG (vrije collecte) wéér een Heb zondag eens éénmaal een gat In Uw hand. Uw EHBO doet er dan figuurlijk een pleister opl Bekendmaking van het geheim: KRO - avondprogramma 17 aug. tussen 20.45 en 20.55 uur (Advertentie) DRONKEN WEGENS VRIJ PR AAK VAN DRONKENSCHAP. De Apeldoornse politie heeft, op verzoek van de buren, assistentie ver leend in het gezin van zekere M. te Apeldoorn, die in een hevig dronken bui zijn vrouw danig tuchtigde. M. bleek te hebben gedronken vanwege het feit, dat hij door de rechter was vrijgesproken van het besturen van een bakfiets onder invloed van ster ke drank. Geen appels meer naar België en Luxemburg Met ingang: van 15 augustus wordt de invoer van Nederlandse appelen in België en Luxemburg stopgezet. Hoe lang deze maatregel zal gelden is niet bekend. Het zal afhankelijk zijn van de ontwikkeling van de markt prijs voor appelen in België. Vandaag is de laatste dag van inklaring De aanvoeren van appelen op de Nederlandse veilingen beginnen thans sterk toe te nemen. De prijzen ver tonen de laatste dagen een dalende tendens. Toch was er steeds een be hoorlijke export naar België. Vooral op de Zeeuwse veilingen werd steeds veel voor dit land gekocht. Vanaf woensdag moest bij export van appelen naar België reeds een exportheffing worden betaald, woens dag 2 cent per kg. en donderdag 9 cent per kg. Uit Ede wordt gemeld, dat hier een bod is gedaan op een kind van drie jaar door een onbekende. De man vroeg aan de echtgenote van de groentehandelaar J. aan de Parkweg of zij bereid was het meisje af te staan voor een „behoorlijk be drag". Het was de laatste koop die hij af probeerde te sluiten, want hij had al wat groente en fruit gekocht. De feilloze flitslampiet v.n 25 ct In hel bekende rode doosje TARIEVEN HAAGSE ZIEKENHUIZEN VERHOOGD De tarieven van de gemeentezie kenhuizen in Den Haag zijn door b. en w. opnieuw verhoogd. Dit houdt verband met de verhoging van de sa larissen en lonen van het lagere mid delbare personeel. De nieuwe tarieven zijn nu gewor den: voor de le klasse 32 per dag, voor de 2e klasse f 25.05 en voor de 3e klasse 21.15. Ook het dagtarief van de zuigelingenafdeling wordt verhoogd en wel met 0.20 per dag. De gemeenteraad zal binnenkort deze verhoging moeten bekrachtigen, maar de nieuwe tarieven zijn reeds enige tijd van kracht. In de nabijheid van Petten wordt hard gewerkt aan de bouw van een kernreactor. Nederland heeft bijtijds ingezien, dat het met betrekking tot de kernenergie niet kan achterblij ven. Het is dan ook een verheugend feitde bouw van het reactor centrum te zien vorderen. Foto I: Een algemeen overzicht van de werkzaamheden. Op de voor grond „het hart" van het gigantische object, de kernreactor. Het recht hoekige gebouw achter de reactor, zal als onderkomen dienen voor de pompinstallaties van het koelwater. Op de achtergrond ziet men de sleuf, waarin de koelwater-pijpleiding naar zee zal komen te liggen. Foto H: Een gedeelte van de koel waterleiding, welke uitmondt in zee. Foto m: Overzicht van de kern reactor. Arbeiters zijn bezig met het lassen van al-minium-pijpen, waar door het koelwater zal circuleren. Over de constructie heeft men een tentzeil aangebracht, omdat het las sen van aluminium geen gemakke lijke opgave is bij de zoute en voch tige atmosfeer. i -MÉ

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7