S)e CeidbeSoti/fcct/nt NASSER ZET Z'N POLITIEK ONDER OLIE-DRUK Olie-conferentie der Arabische landen Chroesjtsjef antwoordt Macmillan Komt de Cyprus-kwestie voor de V.N.? Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent. 20826 Giro 103003 Abonnemenspr f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart. DINSDAG 12 AUGUSTUS 1958 49ste JAARGANG No. 14483 Chroesjtsjef probeert,, het uit ie leggen Franeo p.p. f 8.Advert: 17 et p. m.m. Telefoontjes f l-5t Korting Hoessein vierde verjaardag Door het secretariaat-generaal der Arabische Liga is bekendgemaakt, dat Irak deel zal nemen aan de Arabische olieconferentie, die in november a.s. te Cairo zal worden gehouden. Onder het oude bewind had Irak steeds ge weigerd aan deze conferentie, die reeds in 1956 door Egypte was voorge steld, deel te nemen. Deze afwijzende houding van Irak en de terughou dendheid van Saoedi-Arabië hebben het steeds voor de vorstendommen Koeweit en Qatar moeilijk gemaakt deel te nemen aan de besprekingen over „de eenmaking van de voorwaarden, waaronder de exploitatie van de Arabische olievelden geschiedt", zoals het officiële doel van de conferentie heet. OLIE-OFFENSIEF De conferentie is reeds driemaal uitgesteld. Men meent te weten dat de Arabische Liga niet zeker was van de deelneming der grote Arabische olielanden. Volgens sommige waar nemers zal de deelneming van Irak het president Nasser van Egypte thans mogelijk maken te beginnen met een gemeenschappelijk offensief van alle landen van het Midden-Oosten tegen de „buitenlandse exploitatie van de Arabische bodemschatten". De Arabische Liga heeft inmiddels reeds adhesiebetuigingen van Koe weit en Qatar ontvangen. De Liga verwacht ook van Saoedi-Arabië een dergelijke betuiging, nu president Nasser en koning Saoed zich hebben verzoend. De Sowjet-Unie heeft doen weten, dat zij met belangstelling de werkzaamheden van de conferentie zal volgen. Zij zal als waarnemer aan de conferentie deelnemen. Aan de Arabische olietentoonstelling, die te gelijk met de conferentie worden ge.- houden, zal de Sowjet-Unie eveneens deelnemen. Zij zal hier o.a. zwaar materieel exposeren. MURPHY TE LONDEN EN PARIJS President Eisenhowers bijzondere afgezant naar het Midden-Oosten, Murphy, heeft maandag te Londen ONDER HET IJS DOOR een geheimzinnig en ontoegan kelijk oord was, waar de fantasie van de schrijvers vrij spel had, ligt werkelijk nog niet ver achter ons. Zo lang is het nog niet geleden, dat de expedities, welke men naar dat barre Noorden uitrustte, hachelijke ondernemingen waren, waar men vaak niet van terugkeerde. Op het ogenblik vliegt men erover heen en vaart men er onder door. Erover heen vliegen is zelfs 0 voor de burgerluchtvaart geen sensatie meer; er onder 1 door varen is nog wel iets bijzon ders, want dat is dezer dagen pas voor het eerst gedaan. Dat de Amerikanen juichen is waarlijk geen wonder, want na de wat teleurstellende ervaringen met f de kunstmanen, zijn zij nu de Russen vóór geweest. De Russen kijken sip, J niet alleen omdat hun dat succesje is ontgaan, maar omdat zij.het hele maal niet prettig vinden, dat Ame- p rikaanse duikboten door hun achter- I straatje varen. Dat er Amerikaanse vliegers, met atoombommen uitge- s rust, kruisen over'de verlaten vlak- ten en zeeën van het "loordpoolge- i bied, vinden ze al niet prettig, maar vliegtuigen zijn tenminste zichtbaar en hun aanwezigheid kan door radar- apparaten verraden worden. Nu kruipt er al een onderzeeër onder het I ijs door, vlak bij hun achterdeur! De tocht van de „Nautilus" heeft r overigens de grote betekenis van het Noordpoolgebied wel in een bijzon- e der fel licht gezet. Over de Pool lo- E pen veel kortere verbindingen tus- I sen de continenten dan over de f oceanen en men kan zich indenken, I welke mogelijkheden zich voordoen, I als deze nieuw ontdekte onder-water- E weg eenmaal een geregelde en be- I drijfszekere verbindingsweg zal zijn I geworden. Zoals in zovele gevallen is het mi- I litaire apparaat ook nu weer voor- I gegaan, met het oog op eventuele I oorlogsdoeleinden. Maar ook voor I vredesdoeleinden opent de doorvaart I om de Noord sinds Willem Ba- I rentz in 1594 een vergeefs gezochte t verbinding met het Verre Oosten 5 grootse perspectieven. Zoals de lucht- route sedert kort een zeer betrouw- P bare route is gebleken, zo kan de I weg onder de ijskap door weldra een i zeer rustige en ongevaarlijke route betekenen voor vrachtvervoer en I zelfs voor passagiersvervoer. Men I make zich geen illusies, een werke- K lijk commerciële dieptevaart is nog I toekomstmuziek en enige onaange- name tegenwerking van de zijde van B Rusland behoort zeker niet tot de I onmogelijkheden. Maar de mogelijk- heid bestaat toch ook, dat de mens- I heid eindelijk eens verstandig wordt E en ophoudt elkaar in het vaarwater r te zitten, ook als dat vaarwater onder K het ijs doorloopt. met de Britse minister van buiten landse zaken, Lloyd, en daarna te Pa rijs met de Franse minister van bui tenlandse zaken, Couvé de Murville, gesproken. Murphy zei bij aankomst te Lon den van oordeel te zijn, dal hij in het Midden-Oosten grote vorderingen heeft gemaakt. Na zijn besprekingen met Couvé de Murville te Parijs zei Murphy, dat er tussen do Verenigde Staten en Frank rijk geen meningsverschillen bestaan over het Midden-Oosten. VERJAARDAG ZONDER FEEST De zesde verjaardag van de troon bestijging van koning Hoessein is maandag in Amman zonder veel fees telijkheden verlopen. In verband met de rouw wegens het overlijden van koning Feissal van Irak, een neef van koning Hoessein, waren de gebrui kelijke festiviteiten afgelast. In Am man is nog steeds de staat van beleg van kracht, waardoor samenscholin gen van meer dan drie personen ver boden zijn. Koning Hoessein nam maandag in zijn paleis de gelukwensen van mi nisters diplomaten en Bedoeienen- sjeiks in ontvangst. De koning, die se dert zijn troonbestijging in 1952 aan verscheidene samenzweringen net hoofd heeft moeten bieden, sprak zondagavond voor de Jordaanse ra dio. Hij deed een felle aanval op pre sident Nasser, die hij een „communis tisch agent" noemde, voor wiens sa menzweringen en ondermijnende ac tiviteit geen enkel Arabisch land ge spaard blijft. Onrust in Bolivia Een tienduizend gewapende boeren uit het Boliviaanse departement Co- chabamba hebben zondag San Pedro de Buena Vista, ten noorden van Po- tosi, aangevallen. Een paar dagen geleden vielen zij de hoofdstad van de provincie Char- cas aan. Daarbij kwamen twee men sen om het leven. De opstandige boeren hebben zich zelf in een soort militie georgani seerd en trekken nu plunderend het land door. In Bolivia is maandag voorts een algemene staking van spoorweg-për- soneel begonnen. De spoormannén eisen hogere lonen. Waarom geen Veilig heidsraad De Sowjet-premier Chroesjtsjef heeft in een brief aan zijn Britse col lega, Macmillan, de hoop uitgespro ken, dat de buitengewone vergade ring der Ver. Naties op woensdag op gewassen zal zijn tegen het werk, dat haar wacht en dat zij daardoor in aanzienlijke mate de weg zal vrijma ken voor een conferentie van staats lieden uit Oost en West. De dringende noodzaak voor een dergelijke conferentie blijkt steeds duidelijker uit de gebeurtenissen in het Midden-Oosten, aldus Croestsjefs brief, die een antwoord is op een brief van Macmillan van 7 augustus. De Sowjet-premier verklaart, dat Macmillan in zijn brief in feite de essentie ontzeilt van de kwestie van een topconferentie, die de Sowjet- Unie had voorgesteld. De Sow jet-regering had „een po sitieve houding" aangenomen ten aanzien van Macmillans voorstel voor een bijeenkomst van regerings leiders binnen het kader van de vei ligheidsraad 'ter bespreking van de toestand in het Midden-Oosten, toen als gevolg van omstandigheden, die niet aan de Sowjet-Unie te wijten waren, het Sowjet-voorstel voor een topconferentie van vijf mogendheden niet verwezenlijkt kon worden. Doch later bleek, dat de westelijke mogend heden slechts een gewone vergade ring van de Veiligheidsraad bedoelen, „met alle negatieve aspecten en te- eisen. kortkomingen, die kenmerkend zijn voor de raad in zijn huidige samen stelling". Engeland had besloten een derge lijke bijeenkomst van de Veiligheids raad bij te wonen „om de agressieve daden van de Ver. Staten en Groot- Brittanië te rechtvaardigen" met ge praat over „indirecte agressie". Het wilde zodoende de verantwoor delijkheid voor de gevaarlijke toe stand in het Midden-Oosten, die het gevolg iz van Brits-Amerikaanse mi litaire optreden, op andere landen af wentelen, aldus Chroesjtsjef. De Ver. Staten wilden volgens de Sowjet-premier met Britse steun de Sowjet-Unie in een onvruchtbare dis cussie verwikkelen, doch dat had geen zin. Daarom is de Sowjet-rege ring tot de conclusie gekomen dat niet de Veiligheidsraad, doch een bui tengewone zitting van de Algemene Vergadering der Ver. Naties bijeen geroepen moet worden, teneinde snel maatregelen te kunnen nemen, die nodig zijn om de agressie tot staan te brengen, aldus de brief van Chroesjtsjef aan Macmillan. Goedpraterij. Diplomatieke waarnemers in Lon den merken op, dat het grootste deel van Chroesjtsjef brief 'n verontschul diging is voor het over-stag gaan van de Sowjet-Unie na Croesjtsjef be zoek aan Peking, tien dagen geleden. Zij geloven, dat de Sowjet-Unie nu ook deelneming van communistisch China aan een topconferentie W-axa&jiCaf heeft de pximewc aan haninhtijh uaetham De Russische president, maarschalk Klementi Worosjilof, is per vliegtuig in Brussel aangekomen voor een driedaags bezoek aan de Wereldtentoonstelling. De foto laat zien hoe hij op het Brusselse vliegveld Meisbroek werd verwelkomd door koning Boudewijn (links). Het was voor het eerst sinds veertig jaar, dat een Russische staatshoofd door een regerend vorst werd ontvangen. Het Russische paviljoen op de Expo is voor het bezoek van de president een dag gesloten geweest, omdat het grondig moest worden schoongemaakt. Athene is het van plan Griekenland heeft besloten de kwestie-Cyprus opnieuw voor de V.N. te brengen, zo wordt van betrouwba re zijde vernomen. Er zal worden verzocht de zaak op de agenda te plaatsen van de Algeméne Vergade ring, die 16 september begint. Grie kenland zal dan een resolutie indie nen. Op de vorige Assemblée-zitting heeft een Grieks verzoek om zelfbe schikkingsrecht voor de Cyprische bevolking niet de vereiste meerder heid van tweederden gehaald. Enge land en Turkije stemden toen Regen. Zoek geraakte gevangene Dr Hans Eisele, de beruchte kamp arts van het concentratiekamp Bu- chenwald, wiens uitlevering door Westduitsland is gevraagd, is „ver dwenen" uit een Egyptische gevange nis waarin hij, hangende de uitspraak van de Egyptische regering, was op gesloten. Een maand geleden was hij door Interpol gearresteerd en door de Egyptische politie opgesloten in de gevangenis waarin buitenlanders worden ondergebracht, die gedepor teerd zullen worden. Gisteren is ge bleken, dat Eisele nooit naar die ge vangenis is overgebracht en niemand bleek iets van hem af te weten. Waarschijnlijk bevindt hij zich in vrijheid. Of de Egyptische regering hem heeft laten ontsnappen dan wel dat Eisele er zelf in is geslaagd, de benen te nemen, was eisteren in Cai ro niet uit te maken. &%elnxamp kfy Meia y,axh ei&te 5 daden Vijf doden, vijftig gewonden en zeer i zich heeft voorgedaan bij Sloatsburg j botsing kwamen. De foto toont red- grote materiële schade, dat zijn de in de Amerikaanse staat New York, ders en nieuwsgierigen op de plaats gegevens van een droeve balans van waar twee forensentreinen door nog van de ramp bij de vernielde treinen, het ernstige spoorwegongeluk, dat 1 onduidelijke oorzaak met elkaar inl Over de inhoud van de nieuwe reso lutie van Griekenland is nog niets be kendgemaakt. Gewapende Turken. Dr Kutchuk, de leider van de Turk se Cyprioten, heeft aan de correspon dent van het Engelse blad „Daily Te legraph" verklaard, dat hij gouver neur Foot binnenkort een plan zal voorleggen om de Turken op het eiland te bewapenen. Drieduizend in beslaggenomen vuurwapens zouden dan aan bepaalde Turken ter hand worden gesteld om hun gemeenschap pen tegen de Eoka te kunnen verde digen. MARIE DIONNE GETROUWD. Marie Dionne, één van de Dionne- vijfling, is maandag in het geheim te Montreal met een kantoorbediende in het huwelijk getreden. Marie, die 24 jaar is, had klooster zuster willen worden, maar na acht maanden verliet zij het klooster, waar zij studeerde. Haar zuster Yvonne is thans als enige nog niet getrouwd, Emilie stierf in 1954. Onweer boven Midden-Europa Boven Zuidwest-Duitsland en Zwit serland hebben zich maandagmiddag en -avond zware onweders ontlast, waardoor in de Bondsrepubliek twee mensen werden gedood en één zwaar werd gewond. Er werd grote schade aangericht, vooral aan de vruchtbo men. Het onweer ging gepaard met zware regen- en hagelbuien. In enige plaatsen was de stroomvoorziening geruime tijd gestagneerd. In Zwitserland werden vooral Ba zel, Fribourg, Bern en Luzern getrof fen. Daar betekenden de buien het einde van een hittegolf van tien da gen. Ook in Noordoost-Frankrijk wer den enige steden door noodweer ge troffen met name Straatsburg en Mulhouse. Ook hier werd grote scha de aangericht. BERICHT Wegens het feest van Maria Ten hemelopneming zal de Leidse Cou rant op vrijdag 15 augustus niet ver schijnen en zullen onze kantoren de gehele dag gesloten zijn. Advertenties voor de courant van zaterdag 16 augustus dienen uiterlijk donderdagmiddag 4 uur in ons bezit te zijn. Van advertenties, die wij la ter ontvangen, kan plaatsing in het zaterdagnummer niet worden gega randeerd. De advertentie-afdeling. Oil nummer bestaat uit 8 pagina's Koel en wisselvallig Tussen IJsland en Schotland be vindt zich een depressiegebied, dat geleidelijk in diepte afneemt. Het hierbij behorende koufront bereikte gisteren aan het einde van de mid dag in Zeeland onze kust. De verwar ming boven land was teen zover voortgeschreden, dat het tot dan wei nig betekenende front snel in activi teit toenam en overal in het land re gen en onweer veroorzaakte. In Eel- de vield 24, in Leeuwarden 22 mm. In Brabant en Limburg waren de hoeveelheden belangrijk kleiner. Plaatselijk viel daar niet meer dan 1 of 2 mm. Bij Ierland is nu een zwakke rug van hoge druk aangeko men, die naar het oosten beweegt. In verband hiermede worden de komen de nacht en morgenochtend flinke opklaringen verwacht. De weersver- betering is waarschijnlijk echter maar van korte duur. Van een bij de zuidpunt van Groenland gelegen de pressie splitst zich een deel af, dat snel in de richting van het Engelse Kanaal trekt. Het daarbij behorende warmtefront kan morgen later op de dag in ons land weer enige regen veroorzaken. (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). KOEL WEER Aanvankelijk verspreid voor komende buien, daarna flinke opklaringen, maar morgen in de loop van de dag weer toenemen de bewolking, met later van het westen uit enige regen. Over wegend matige wind tussen west en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. 13 Aug. zon op 05.19; onder 20.10; maan op 03.24; onder 18.44. Hoogwaterstanden 13 Augustus v.m. 1.50; n.m. 2.15. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uiur luiden: weer temp. HELSINKI onbew. 20 C, STOCKHOLM licht bew. 23 OSLO half bew. 22 KOPENHAGEN zw. bew. 21 ABERDEEN zw. bew. 22 LONDEN zw. bew. 23 AMSTERDAM zw. bew. 22 BRUSSEL zw. bew. 24 LUXEMBURG zw. bew. 24 PARIJS regen 21 BORDEAUX zw. bev 21 GRENOBLE zw. bew. 31 NICE zw. bew. 25 BERLIJN zw. bew. 25 FRANKFORT zw. bew. 30 MüNCHEN regen 29 ZURICH zw. bew. GENEVE zw. bew. 31 LOCARNO zw. bew. 29 WENEN zw. bew. 26 INNSBRUCK regen 31 ROME onbew. 34 AJACCIO zw. bew. 29 ALGIERS onbew. 37 MADRID onbew. 21 MALLORCO zw. bew. 34 Korreltje Verscheur nooit met ruwe handen een vriendschap; ge kunt daardoor een ander zoveel verdriet berokke nen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1