K AR AMQ Y ^$^3 De Zonnige Zeurpiet Goris na gewonnen set door Karamoy verslagen Amerikaanse „sport" in Haarlem 5)e £iefde aan Manen MAANDAG 11 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 zegevierde bij Leidse tenniskampioenschappen Het Roomburgtournooi is een tour- nooi van uitersten geworden. Niet alleen wat het weer betreft, dat omsloeg van herfstregen tot Sahara-hitte, maar ook wat het spelverloop in verschillende wedstrijden betreft. Hoe warm het was .ondervond Goris in de finale A tegen Karamoy. Over vermoeid door hitte en ook door het precisiespel van zijn tegenstander, was hij na een aanvankelijk set voorsprong (61) nergens. Karamoy kon onbe dreigd de meest bizarre combinaties weven en stond in de volgende twee sets slechts één game af. Het gevolg was echter, dat Goris niet meer in staat was de finaledubbel uit te spelen en zo kwamen Van de Weg en Van Mee- geTen wat beduusd in dit nummer over de eindstreep. Dominicus en Nyeboer hadden eerstvergeefs getracht zich te gen deze combinatie in de eindstrijd te spelen. Eerst leek het er wel op. Met gedurfde combinaties sloegen zij hun tegenstanders uiteen, namen meteen de eerste set met 60. vochten verbeten om een voorsprong in de tweede, maar dat ging niet meer zo gemakkelijk. Op 33 verloor Dominicus zijn service. Een kostbare game. De anderen wonnen de hunne en dus werd het 64. Toen was er geen houden meer aan. Met fors spel vergaarden hun tegenstanders 5 games, deden het toen even rustiger aan en dat was verkeerd. NyeboerDominicus veerden weer op. Met alles of nietsspel verkleinden zij de achterstand tot 45, maar dat was alles. Een sterke game bracht Van Meegeren en Van de Weg in de finale. Het gemengd dubbel viel toe aan mej. Fikenscher en Karamoy, na een zege op mej. Weurman en Koerts. De dames enkel was een snelle zege van mej. Ferir, de titelhoudster van vorig jaar, op Kea Okker 62 61. In B ging het er ook heet toe. Vele partijen vonden pas een einde na ver woede strijd. Oerlemans streed tegen Van Heuvelen om een finaleplaats en met succes, zij het na lange strijd: 64 12—10. Van Galen Last deed hetzelfde om een finaleplaats tegen Tulleken, die GOEDE NEDERLANDSE PRESTATIES IN EDINBEURGH. Zaterdag zijn in Murrayfield stadion te Edinburgh door de Nederlandse meisjes enige goede prestaties gele verd. Hannie Bloemhof bleek zowel op de 100 yards als op de 220 yards de snelste Europese sprintster. Zij moest slechts in de olympische kampioene Betty Cuthbert haar meerdere erken nen. De Australische atlete zegevier de op de 100 yards in 11.1 sec., terwijl Hanne Bloemhof een tiende seconde later over de eindstreep ging. Ine Spijk werd vierde in 11.4 sec. Op de 220 yards was het verschil groter. Betty Cuthbert noteerde 24.5 sec. voor Hannie Bloemhof in 25.1 sec. De Haagse atlete Nanr.ie Haase bezette met 25.3 sec. de derde plaats. Willy Bakker-Cysouw kwam niet zo goed voor de dag als wij van haar gewend zijl. Weliswaar kwam zij op de derde plaats achter de Australi sche Norma Thrower, die 11.1 sec. liet afdrukken, maar haar 11.7 sec. was een teleurstelling. De 4 x 110 yards werd een Nederlandse over winning. Hannie Bloemhof, Ine Spijk, Nannie Haase en Willy Bakker Cysouw kwamen in 48.3 sec. voor Schotland (49. sec.) en Engeland (49.4 sec.) door de finish. Nel Zwier, bij het hoogspringen, be reikte een goede prestatie. Het En gelse meisje Mary Bignal zegevierde met een sprong van 1.625 meter. Nel Zwier kwam tot dezelfde hoogte, maar had meer foutsprongen. NIEUW WERELDRECORD 5 x 1500 METER. Vier Oostduitse atleten die met res pectievelijk 3.42.6, 3.42.7, 3.42.9 en 3.45 op de 3e, 4e, 6e en 11e plaats staan van de Europese ranglijst op de 1500 meter, hebben zaetrdag het we reldrecord 4 x 1500 meter estafette verbeterd. Zij kwamen tot 15 min. 11.4 sec., hetgeen 3.4 sec. sneiler is dan het oude record van de Honga ren Mikes, Tabori, Roszavolgyi en Iharos, die op 29 september 1955 tot 15 min. 14.8 sec. kwamen. Uiteraard betekent deze prestatie eveneens een nieuw Europees record. eigenlijk de gedoodverfde finalist was. Oerlemans moest meteen tegen Moo- i lenaar om een finaleplaats spelen, maar was te vermoeid om tegen deze hard- I hitter te zegevieren: 61 8120 46. 1 De finale MoolenaarVan Galen Last I was ook een lange affaire. Van Galen, j bekend badmintonspeler, manoeuvreer- I de zijn tegenstander in allerlei onmo- gelijke hoeken en had uiteindelijk suc- j ces: 6—4 4—6 6—4. j Het dames-enkelspel was voor mevr. Burgemeestere. De C-afdeling was voor de jeugdspe- I Ier F. Engelenburg, die Libourel ver- sloeg. Bij de dames was de gelukkige mevr. Ubbink, die haar clubgenote A. Pino snel versloeg 64 63. In de heren-dubbel C een klein suc cesje in de halve finale voor Unicum spelers. Grimbergen en Stokkerman wonnen van Verhoeff en Rijnbeek. In de finale konden ze het niet bolwerken tegen de gebroeders Ubbink. Gelukkig waren de zonnige zaterdag en zondag voldoende om het tournooi te beëindigen. Het is te hopen, dat deze wedstrijden ertoe zullen bijdragen de tennissport in de Sleutelstad te stimu leren. De voornaamste uitslagen luiden: A-tournooi, heren-enkelspel, 2e ronde: R. van MeegerenK. Naarding 61 63; 3e ronde: H. v. d. WegR. Lans dorp 63 62; A. KaramoyR. Kuy- pers 75 97; J. H. GorisR. van Meegeren 62 6—4. Halve finale: A. KaramovH. v. d. Weg 7—5 6—3; J. H. Goris—W. A. Do minicus 63 62. Finale: J. A. KaramoyJ. H. Goris 26 61 60; 3e en 4e plaats: H. v. d. WegW. A. Dominicus 61 61. Dames-enkelspel, halve filane: mej. K. O. Okkermej. M. Weurman 62 62: mej. F. Ferirmevr. E. Pereira 62 61. Finale: mej. F. Ferirmej. K. O. Okker 6—2 6—1. Heren-dubbel, halve finale: J. A. Ka ramoy en J. H. Goris versl. D. Strad- meyer en R. N. Gurowitsch 63 63; R. van Meegeren en H. v. d. Weg versl. W. A. Dominicus en H. R. W. Nijeboer 06 64 64. Finale: R. van Meegeren en H. v. d. WegH. J. Goris en Kara moy (Goris teruggetrokken). Gemengd dubbel: finale: mej. I. Fin- kenscher en J. A. Karamoy versl. mej. M. Weurman en J. Koerts 61 61. Enige Russische dames-atleten niet naar Stockholm VOLGENS het Russische sport blad „Sowjetski Sport" zullen de wereldrecordhoudster kogelstoten Galina Zybina en de Olympische kampioene op dit onderdeel Tamara Tyschkevitsch niet naar de Euro pese atletiekkampioenschappen in Stockholm gaan. Na Nina Ponoma- reva, die niet in de Russische ploeg is opgesteld zij kan dus haar in Bern behaalde titel discuswerPen niet verdedigen laten de Russen nu nog twee atletes van wereld klasse thuis. Als reden hiervoor werd opgegeven: „Een egoistische houding". Bij de nationale kam pioenschappen, eindigden Zybina en Tyschkevitsch achter Lamara Press als tweede en derde. Zij weigerden tijdens de onlangs in Tallin gehou den wedstrijden op de tweede plaats van de piëdestal plaats te nemen om haar medaille in ontvangst te nemen. MOTORSPORT De races om de Grote Prijzen van Ulster, die zaterdag op het 12 km lange circuit van Dundrod werden ge reden mogen dan twee nieuwe we reldkampioenen hebben opgeleverd, van spanning hebben de tienduizen den toeschouwers niet kunnen ge nieten. Daarvoor waren ook nu de MV-Agusta motoren in alle vier klassen te snel. In de 125 cc klasse behaalde de Ita liaan Carlo Ubbiali zijn vierde zege en werd daardoor wereldkampioen. Zijn landgenoot Provini, won, even eens overtuigend, bij de kwart liters en ook zijn puntenaantal in de com petitie om de wereldtitel is voor de overige renners onbereikbaar. De races in de 350 cc klasse en bij de halve liters waren weinig meer dan een formaliteit. John Surtees reeds zeker van de titel in beide klassen vóór deze wedstrijd reed zijn MV tweemaal zonder veel strijd naar de overwinning en zorgde daar door voor zijn vijfde „doublé" in de competitie. Hoe groot de hegemonie van MV- Agusta dit seizoen wel was, wordt alleen al bewezen door de omstan digheid, dat in alle vier klassen van de solo-motoren het wereldkam pioenschap merken naar MV-Agusta ging. In al deze klassen behaalde dit Italiaanse merk het maximale pun tentotaal van 32. B.M.W. tenslotte werd dit jaar voor de vijfde maal in successie kam pioen in de zijspanklasse. Alle wereldkampioenen zijn thans bekend, zodat de laatste races van de competitie de wedstrijden om de grote prijzen van Italië, die op 14 september worden gehouden eigenlijk van geen belang meer zijn. ZEILEN De Holland Week II op het IJssel- meer is al weer voorbij en zowel orga nisatoren als deelnemers kunnen op een paar geslaagde zeildagen terugzien. Al leen zaterdag in de namiddag stak Aeolus een spaak in het wiel door in het geheel te verdwijnen. In de Draken, die als laatsten nog op het water ver toefden, hadden velen na ruim een uur drijven de hoop op wind opgegeven en reeds hun tuigen gestreken toen eens klaps toch nog een briesje kwam opzet ten. Nijbakker. die als eerste zijn zeilen weer in orde had, kreeg hiermede een voorsprong op de rest van het veld en bereikte ook als eerste de finish. Bij de Flying Dutchmanklasse was Oerlemans zaterdag de snelste, terwijl de Zuidafrikaan Stauch evenals vrijdag de tweede plaats bezette. Kraan werd vierde en zo moest dus de race van zondag tussen de twee laatstgenoemden de beslissing voor de hoofdprijs bren gen. Direct na de start wierp Kraan zich fel op Stauch en gedurende de verdere wedstrijd liet hij hem niet meer los. Dit leidde tot een enorme loef- partij die beiden ver van het veld ver wijderd bracht. De uitslag was de 11de plaats voor Kraan, terwijl Stauch als 15de binnenkwam. De hoofdprijs was dus voor Kraan. De uitslagen luiden: Flying Dutchman-klasse: zaterdag: 1. N. Oerlemans; 2. H. W. E. Stauch; 3. F. Kamerling. Zondag: 1. U. Jager; 2. F. Kamer ling; 3. J. D. Schooneveldt (Jac. Kraan hoofdprijs met 82 pnt.; 2. U. Jager 81; 3. H. Stauch 78 pnt.). 122 klasse A: zaterdag: 1. P. Hansen; 2. W. Guldemond; 3. G. Visser. Zondag: 1. G. Visser; 2. W. Guldemond; 3. P. Hansen. Finnklasse: zaterdag: 1. J. H. H. J. de Jong; 2. K. H. Warburg; 3. H. Slees- wijk. Zondag: 1. J. J. Huurman Jr.; 2. H. Sleeswijk; 3. K. H. Warburg. Pampusklasse: zaterdag: 1. J. Sijtema; 2. C. Saur. Zondag: 1. H. J. de Ruiter (hoofdprijs); 2. H. J. Greevelink. Drakenklasse: zaterdag: 1. mr. G. P. Nijbakker: 2. A. Warners; 3. E. van Swaay. Zondag: W. van Duyl; 2. C. Groot; 3. A. Visser (hoofdprijs W. van Duyl). SCHAKEN DE TOURNOOIEN VAN DE K.N.S.B. Van Weezei en mevr. Heemskerk kampioen De uitslagen van de partijen gespeeld ,om het open kampioenschap van Neder land dames en heren luiden: Heren: Diemerdr. Muider 01; Jan senVan Weezei BoonHoo- gencfoorn 01; ir. Van Donkdr. Vis ser 10; AronsKayser Brede- woutRuiter V». De afgebroken partij uit de zesde ron de tussen Van Weezei en Diemer ein digde in remise. De heer Van Weezei, die gelijk eindigde met de Duitser Die mer en dr. Mulder, prolongeerde zijn titel, omdat hij titelhouder was. De stand luidt: 1. Van Weezei (Am stelveen), Diemer (Duitsl.) en dr. Mul der (Bakeli ieder 4'/- pnt.; 4. Brede- wout (Zwolle). De Ruiter (Tiel) en Jan sen (Waterlandkerkje) ieder 4 pnt.; 7. Boon (Breda) en dr. Visser (Zwolle) beiden 3l/i pnt.; 9. Hoogendoorn (Dor drecht) 3 pnt.; 10. Arons (Naarden) en ir. Van Donk (Dordrecht) beiden 2'/t pnt.; 12. Kayser (Alkmaar) l'/s pnt. In het damestournooi heeft mevrouw Fenny Heemskerk Sr. uit Amersfoort haar titel van nationaal schaakkam pioene behouden. In de zesde ronde won zij van de Utrechtse mej. Stegeman en werd daardoor onbereikbaar voor haar concurrenten. Mevr. Heemskerk heeft reeds sedert 1939 de titel in haar bezit. De uitslagen luiden: Zesde ronde: mevr. Vreekenmevr. Roodzant Vs, mevr. Heemskerkmej. Stegeman 10, mevr. Van der Kliftmej. mr. De Klerck 01, mej. Heemskerkmevr. Van Veen 10. Zevende ronde: mevr. Van der Veenmevr. Vreeken 01, me juffrouw mr. De Klerckmej. Heems kerk Vs, mej. Stegeman—mevr. v. d. Klift 10, mevr. Roodzantmevrouw Heemskerk - De eindstand is: 1. mevr. F. Heems- 99 «v (32) \SflMBIEK, DlE ALLEEN OP HET ElLAHD WIL BLMHWEIOEPT OU MET DE ANDEPEN AAN WR TFOAAN. VEZEN WILLEN 20 sm MOOEl'JK HET SCHIP VERLA TEN, VANWEGE VE GEHEIMZIN NIOE GEBEURTENISSEN flMA EEN EEN VLOT OM NRRR HET El LAND TE VAREN WIDENS DE BRAND/NO RAN DE KUST ZAL HET EEN GEVAARLIKE TOCHT WORDEN Ik a not eens proberen om lambiek te 'to, dus niets an te doen 7 lil Nflt an boord van dit verdachte schip76oed, (eet ons dan mat levensmiddelen en wapens mee! m IJÜl 'Om denken san'kies is hier van mót Mie m onM&tdmeefefan en je moet hit nu tkM!' I Ciambiek is hxh een onmotetoke kerel'Echt onuitstaanbar' Jk ~"7 Stock car-race met twee gewonden Onder het oog van de politie en onder verantwoording van een op sensatie beluste ondernemer van een uitspanning in Bloemendaal werden op een weilandje langs de Schalkwij - kerweg onder de rook van Haarlem races gehouden met z.g. stock-cars, oude afgdankte rammelkasten van auto's. In Amerika is het een vrij veel vuldig voorkomende sport, in ons land is het nog wat nieuws en zo kan het wellicht verklaard worden, dat de burgemeester van Haarlem er zijn toestemming voor heeft gegeven al is wel gebleken dat dergelijke evenementen lang niet van gevaar zijn ontbloot. Brandende en in de prak gereden autowrakken lagen op een gegeven moment over het veld verspreid en eenmaal reed een oud karkas van een wagen naar de chauffeur verklaarde omdat het stuur in het slot viel recht op een groep mensen op het middenveld in. Twee jongelui werden daarbij, zij het ge lukkig slechts licht'gewond. De toeschouwers, die waar voor hun geld wilden hebben, drongen steeds veel te .dicht naar de baan, een te geringe politiemacht was niet bij machte de afzetting te handhaven, maar heeft ook na het ongeval de races niet verboden. Hoe het zij, het werd een ordeloos geval. Verhitte toeschouwers raak ten zelfs m-ït elkander slaags zodat de politie met de gummistok ver schillende vechtenden moest schei den. De race werd gewonnen door een chauffeur op een oude, met bonte reclames beschilderde lijkwagen. Hij kreeg de hoofdprijs, 40 gulden, èn de kans om zijn wagen aan een slo per voor 50 gulden te verkopen. Toen het feest was afgelopen lagen er niet minder dan 22 brandende, van alle kanten gekraakte autowrakken op het „circuit". kerk (Amersfoort) 6 pnt:; 2. mevr, M. C. Vreeken (Vlaardingen) 5 pnt.; 3. me vrouw C. Roodzant (Rotterdam) 4'/» pnt.; 4. mej. mr. P. C. de Klerck (Den Haag) 4 pnt.; 5. mej. C. E. Stegeman (Utrecht) 3 pnt.; 6. en 7. mej. F. Heems kerk (Amersfoort) en mevr. E. v, Veen (Amsterdam) beiden 2 pnt.; 8. mevr. J. O. van der Klift (Den Haag) pnt. De uitslagen van de vierde ronde van het interzonale tournooi te Portoroz luiden: RossettoBronstein lltBen koeFischer 10, Füster—Averbach 01, NeikirchLarsen afgebr., Gligoric Sanguinetti afgebr., CardosoPanno afgebr., FilipOlafsson Matano- vicTal afgebr., PachmanPetrosian 01, SzaboSherwin 10. De Greiff was vrij. Na de vierde ronde is de stand aan de kop: 1. Petrosian 3 pnt.; 2. Tal 2'/* pnt. plus 1 afgebr. partij; 3. en 4. Ben koe en Bronstein 2'/t pnt.; 5, 6. en 7. Gligoric, Averbach en Olafsson allen 2 pnt. plus 1 afgebroken partij 8. Filips 2 punten. Een auto-ongeluk op de rijksweg Heerlen-Maastricht even voorbij het dorpje Voerendaal, kostte in de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks half twee het leven aan de 25-jarige F. J. Maartens uit Haarlem. De be stuurder van de wagen, M. Th. R. K., eveneens 25 jaar oud en woonachtig in Haarlem, bekwam een hersen schudding en een beenbreuk. Hij is ter verpleging in het St. Joseph- ziekenhuis te Heerlen opgenomen. De jongemannen maakten een vakantietocht door Limburg. Het on geluk is waarschijnlijk gebeurd door dat de wagen is komen te slippen. De bestuurder verloor de macht over het stuur, waarop het voertuig tegen een boom botste. CAO- bouwstakingen in Amsterdam In Amsterdam is een bouwwerk, dat in opdracht van het ingenieurs bureau Dorr en Olivier door de aan nemers Hillen en Roosen gebouwd wordt stilgelegd, omdat de werklie den van de aannemer staken. De arbeiders weigeren te werken tegen de voorwaarden van de nieu we C.A.O. In Arasterdam zijn meer stakingen gehouden, zo werd bekend op een vergadering van bouwvakar beiders vrijdagavond in Marcanti. Op ongeveer twintig bouwwerken hebben 841 arbeiders één week ger staakt uit protest. Nóg zijn er sta kingen op een aantal bouwwerken in Amsterdam-west. Er is een actie comité dat mededeelde tegen de nieuwe C.A.O. te blijven agereru Op het verlaten kantoorgebouw in aan bouw heeft de firma DorrOlivier een bord doen aanbrengen waarop het besluit het werk stop te leggen wordt gemotiveerd: dit werk is voor onbepaalde tijd stilgelegd, omdat de timmerlieden, betonwerkers en sjou werlieden óp dit werk zich niet kon den verenigen met de toepassing van de nieuwe C.A.O voor het bouwbe drijf. Ook de patroons verzetten zich nu, omdat zij van mening zijn, dat de C.A.O. in Amsterdam niet in ge lijke mate wordt toegepast. Een de legatie van patroons zal hierover een bezoek aan minister Suurhof bren gen. Een der touwen, waarmede de span- boom op een voer rogge was gesjord en waarop de 32-jarige ïandbouwer E. G. M. Perik uit Enschede schrij lings gezeten was, brak zaterdag avond plotseling af. Met grote kracht werd de landbouwer van de boom ge slingerd en kwam met zijn hoofd op de grond terecht. Hij brak zijn nek- wervel en was op slag dood. Prinses Wilhelmina voor de radio Vanavond om acht uur, zal H.K.H. Prinses Wilhelmina over beide zen ders Hilversum 1 er. 2 een korte toe spraak houden in verband met de wijze waarop het Nederlandse volk de honderdste verjaardag van de ge boorte van wijlen koningin Emma heeft herdacht. Aetherklanken HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Mor genwijding. 9.55 Een boek voor gees telijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zie ken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade- ork. en sol. 13.55 Beursber. 14.00 De wraakroep van Siva, hoorsp. 14.35 Gram. 15.15 Voor de jeugd. 16.30 Voordr. 16.45 Clavecimbelrecital. 17.15 De dierenwereld en wij, caus. 17.25 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Pia nospel. 18.30 Gram. 18.45 Paris vous parle. 18.50 Cabaret. 19.35 Filmpraat je. 19.50 Nieuws. 19.55 Concertge- bouwork. en solist. (In de pauze: 20.45—21.05 Act.). 22.20 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen v. New York. 23 16 New York calling. 23.21 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.45 Lichtbaken, caus. 10.00 Voor de kin deren. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de zie le luistert, caus. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Lnd- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en Kath. niuws. 13.20 Gram. 13.30 Wereldmu ziekconcours. 14.00 Gram. 14.30 Voor de vrouwen van het land. 14.40 Gram. 15.00 Idem. 15.30 Idem. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuilz.: Rijksdelen Overzee: Land en volk van Nieuw-Guinea's Vogel kop. door J. J. W. Dubois. 18.00 Gram. 18.20 Idem. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. op het nieuws. 19.15 Gram. 20.00 Golgotha, oratorium. In de pau ze: 20.50—21.05 Act.). 22.45 Avond gebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 19.30 Intern. Agrarisch nieuws. 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Film over kikkers. 20.3o De Kndnappers, film. door L. A Cunningham 31) „Een schat", hexhaalde Gaand' mère Marthe. „Hij komt hier naar een schat zoeken, die jonge West- cott. Maar dan weet ik wel, dat die schat, als hij hem vindt, aan de La brettes hoort". Pierre sloeg met zijn vuist op ta fel. „Waarom ben ik er ook over begonnen! Jullie praten als giek ken! Wat voor een schat van ons moet hij nu vinden?" „Ja....", zei Grand'mère Marthe, met een nieuwe blik op Manon, die een kleur kreeg, „wie zal dat zeg gen? Het is natuurlijk öwazenpraat Pierre. Laten we er maar van af stappen". „Gelukkig", gromde Pierre. „Ik vertelde wat de knechts zeiden, al leen voor de grap; ik had niet ge dacht dat iemand het ernstig op zou nemen. Ik dacht dat alleen lui als die Bonnefoy en zijn moeder en on Pnl,'^fij-o n'T'o zouden geloven. Ik begreep direct dat het niet waar kon zijn'.. „Toch zou je raar staan te kijken, al hij er werkelijk met je schat van door ging", hield Grand'mère Mar the hardnekkig vol. „Ik ben bang, dat je er gek van zou worden". „Ik begrijp niet, dat ik het niet word door naar deze nonsens te luisteren. En wat die kerel betreft: die blijft hier alleen hangen in de hoop dat ik een hoger bod op zijn boeltje zal doen. Maar dat zal ik wel laten. We zullen eerst eens af wachten, of hij kan betalen of niet. Hij kan die farm toch niet onder houden en hij zal ze weer gauw genoeg kwijt raken. En dan is-ie meteen nog zijn geld kwijt ook". „Eeuwenlang hebben de Labrettes er naar verlangd om dat land te krijgen", zei Grand'mère Marthe op eigenaardige toon. „Omdat het van ons is", zei Lu- cien. „Waarom zouden we het niet or,,rr VP71 d° „Ja, waarom niet?", zei de oude dame. „Hoeveel Labrettes hebben al geen pogingen gedaan om die landerijen terug te krijgen. Het is een strijd van eeuwen geweest en een bittere, maar vruchteloze strijd. Eindelijk zal het succes toch wel eens moeten komen. Pierre's vader en overgrootvader, en hun vaders hebben geprobeerd en on derhandeld, en Je Westcott's heb ben alleen gelachen en neen ge schud. En nu lacht zelfs deze West- cott, de laatste van het geslacht, Pierre uit en weigert te verkopen". Louis zat te trommelen met zijn dessertlepeltje. Hij schoof ongedul dig heen en weer op zijn stoel. Hij opende zijn mond om iets te zeggen, maar hield het weer voor zich. Doch binnen in hem vocht het, om naar buiten te komen. Hij vermeed het Manon aan te zien, maar die lette helemaal niet op hem. Trouwens, niemand nam van hem notitie. Dat deed men nooit, behalve op zijn ver jaardag, en wanneer hij eens bij een zeldzame gelegenheid een prijs had gewonnen op school. Maar op dit ogenblik vroeg hij aller' aan dacht. „Maar als Manon nu...." Hij was dapper en luid begonnen, maar nu verloor hij stem en begon te stotte ren, als Manon nu met hem trowt en dpor hoort dat land toch weer bij ons?" Het werd stil; ze zaten allemaal roerloos en ontzet. Pierre werd heel erg rood, terwijl zijn ogen zwart werden. Grand'mère Marthe stak een klauwachtige hand uit en greep Louis bij zijn oor, maar kneep hem niet. Lucien had caramelpudding ge morst en keek naar de stukken op zijn vest. Ludovic verslikte zich in zijn hoest. En Manon Manon was opgestaan, met haar hand aan de leuning. Nu ging ze weer zitten, bleek als een dode, met grote, bange ogen. „Hoe kom je daarbij?" Pierre beet Louis de woorden dreigend toe. Zijn doordringende, vlammende ogen de den de jongen in elkaar kruipen op zijn stoel. Maar Grand'mère Marthe had hem nog bij een oor, en dat voelde hij nu. Hij piepte even en zat weer recht. „Waarom zeg je dat?", brulde Pierre. „Ik.ik. Grand'mère Marthe draaide zijn oor een slag verder om en zei: „Ga direct de kamer uit, vlegel!" Maar er lag iets schrils in haar stem, dat niemand daar vroeger in gehoord had. „Je gaat achter elkaar naar bo ven en naar bed. En laat niemand je vandaag nog zien. Zulke dingen te zeggen „Wacht!", galmde Pierre. Hij was in twee stappen bij hem en greep hem by een arm. „Wacht even! De jongen zou niet op het idéé komen, als er.... Zeg op! Wat weet jij, Louis?" „IkHij begon verschrikkelijk te snikken. Waar was nu de glorie van dit ogenblik, waarop hij de hele maaltijd al gewacht had? Hij had ge dacht dat hij een geweldig nieuwtje zou vertellen, waardoor hij het mid delpunt van de belangstelling zou worden; dat men hem zou bewonde ren, en met hem zou praten over wat hij wist. Het middelpunt was hij nu, maar met de bewondering was het mis gelopen. „Ik zag hem", blèrde hij, „en Ma non. Ze stonden vanmorgen op de dijk, en hij had zyn arm om haar heen en ze kusten elkaar. Anders niets". Pierre slingerde hem van zich af, zodat hij door de open deur viel en onder aan de trap bleef liggen snik ken. Dan wendde Pierre zich tot Manon. Ze stonden nu allemaal recht, op Grand'mère Marthe na, die in haar kopje bleef roeren en met snelle blikken beurtelings van Pierre naar Manon keek, en van Manon naar Pierre. Hij stond daar voor Manon, groot vuist. Zij keek hem vast in het ge zicht, met ogen die niet vreesden, of schoon zij hem zag trillen van woede en wist dat de man zijn eigen kracht niet kende op dit ogenblik. Met één slag van zijn geweldige vuist kon hij haar op de plaats doden. Pierre's lippen bewogen zich, ge luidloos. Hij bleef enige ogenblikken zo staan, totdat langzaam zijn arm weer zakte en hij zijn beide armen langs zijn lichaam krampte. Zij za- en allen hoe hij, met een enorme racht, het trillen van zijn lichaam trachtte te overwinnen. Tenslotte sprak hij. Maar de lage, diepe toon van zijn stem liet vermoeden, dat daar binnen nog de woede ziedde, die hij ogenschijnlijk had overwon nen. „Manon!" „Ja, vader". „Het is gelogen. Hij fantaseerde maar wat. Zeg me dat het gelogen is, en „Dat kan ik niet". „Dus „Het is zo. Het is waar. Ik houd van hem, en dat kan geen mens me verbieden. U kunt me doden, en u kunt hèm doden, maar ik zal zo lang ik leef van hem blijven houden". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7