S)e ÊddóeSou^ont ONDER HET IJS DOOR NAAR DE NOORDPOOL Nautilus' volbracht dit waagstuk Nog meer waarnemers naar Libanon Amerikaans materieel uit Libanon Men koopt' t geluk bij de stad Rome Woensdag komen de groten naar New York Directeur: C. M v HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN BUREAUX: PAFENGRACOT 32 Telefoon; Directie, Abonnem^ Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent. 20826 Giro 103003 Abonnemenspr f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p kwart. ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1958 49ste JAARGANG No. 14481 Franco p.p. f 8.—. Ad'ert.: 11 et p. mm Telefoontje» f 1.5# Nieuwe en kortere zeeweg ontdekt Een van de stoutste fantasieën van vroegere verhalen, een reis onder het ijs door naar de Noordpool, is thans werkelijkheid geworden. De Ameri kaanse atoomduikboot „Nautilus" heeft dit waagstuk volbracht. De duikboot vertrok op 23 juli van Hawaii en passeerde op 29 juli de Beringstraat. Op 1 augustus verdween het schip bij Point Barrow, bij de noordkust van Alaska, onder het ijs. Op de reis naar het noorden werd een onderzees „kanaal" van honderd tot vierhonderd meter diep gevolgd. Op 4 augustus 's morgens bereikte de Nautilus de noordpool. De zee was hier 4086 meter diep, bijna 600 meter dieper dan werd verwacht. In de middag van de vijfde augustus kwam de Nautilus bij Groenland weer in open water. De 37-jarige commandant W. R. Anderson en de bemanning hebben van president Eisenhower persoonlijk een „eervolle vermelding" gekregen. Het was de eerste keer dat deze onderscheiding in vredestijd werd verleend. Het grootste gedeelte van de reis van Hawaii is onder water gemaakt. Men kwam o.a. aan de oppervlakte voor het begin van de tocht onder het ijs. De gemiddelde snelheid ge durende de gehele reis was twintig knopen. Donderdag is de commandant van de Nautilus bij IJsland per helikopter van boord gehaald opdat hij gisteren in Washington uit handen van presi dent Eisenhower het „Legioen van verdienste" in ontvangst kon nemen. President Eisenhower ontving An derson op het Witte Huis. De presi dent verklaarde dat de reis onder het poolijs een belangrijk pioniers werk was, aangezien hierdoor de weg wordt vrijgemaakt voor mogelijk ge bruik van deze route door atoom- vrachtonderzeeërs, die dan 'n nieuwe handelsweg tussen de grote oceanen van de wereld zouden volgen. De Nautilus heeft op zijn laatste reis ongeveer 12.800 km. afgelegd, waarvan in 96 uur ruim 3500 km. onder het poolijs. Anderson zei dat de zee onder het ijskap van de Noordpool over hetvge heel genomen wel diep is maar toch door bergketens wordt onderbroken. Hij vertelde verder dat het onder zeese kanaal bij Point Barrow hij sprak in dit verband over een „val lei" aan het begin betrekkelijk nauw is, slechts ca. zeven kilometer. Verderop is het breder, ruim zestien kilometer. Met behulp van naar boven ge richte televisiecamera's konden op bepaalde plaatsen gaten in het ijs worden geconstateerd. Moeilijke' navigatie. De navigatie was erg moeilijk. „Wanneer men over de Noordpool vaart kan men zo in de war raken, dat men in langzame cirkels maar steeds ronddraait, terwijl men denkt in een rechte lijn te varen", aldus de gezagvoerder. Hij zei, dat men geen zekerheid had, dat er geen bergen onder water waren die bijna tot aan het ijs kwamen. De temperatuur van het water on der de ijskap was nul graden. Hoewel de werkelijke dieptegrens van de Nautilus een geheim is, heeft de commandant meegedeeld, dat zij onder de 130 meter kan reizen. Feestmaal aan de Pool. Na het bereiken van de Pool werd een soort „feestmaal" aangericht, be staande uit biefstuk, frites, dop erwtjes en peentjes, een fruitsalade, brood en „noordpoolcake". Via de nieuwe (onder)zeeweg zijn de verbindingen tussen vele grote steden van de wereld veel korter dan de vaarwegen die op het ogenblik worden gevolgd. Van Londen naar Tokio moet men thans 18.000 km. afleggen, maar langs de nieuwe route is de afstand slechts 10.100 km. De „eervolle vermelding" voor de bemanning houdt o.m. in dat allen, die aan de tocht hebben deelgeno men (er waren 116 mannen op de Nautilus) een lintje mogen dragen met een gouden speldje in de vorm van een N. De Nautilus zal nu een bezoek aan Europa brengen, vermoedelijk aan Engeland. Zegslieden van het Japanse mini sterie van buitenlandse zaken noem den de tocht van de. „Nautilus"- een zeer opmerkelijk succes. Onofficieel uitte men de mening, dat de publici teit, die het Witte Huis aa». dit ge beuren heeft gegeven, een poging is om aan de vooravond van het duel tussen Oost en West in de V. N. een propagandaoverwinmng te behalen. Men is voorts van oordeel, dat de geheime reis van de duikboot door de „achterdeur" van de Sowj et-Unie door Moskou als één drèigend voor teken ten aanzien van de veiligheid van zijn noordelijke bases zal wor den beschouwd. De Poolstrategie heeft een nieuw aspect gekregen en men herinnert in dit verband aan de plannen voor toe zicht in het Poolgebied, welke voor namelijk van de V. S. zijn uitgegaan. Men meent, dat de Amerikanen in dit opzicht door de geslaagde tocht van de „Nautilus" in een voordeliger positie zijn komen te verkeren. Toch nog aanslagen in Beiroet Sedert donderdag worden in de haven van Beiroet Amerikaanse man schappen en materieel ingescheept met uiteindelijke bestemming voor Adana, de Turkse luchtbasis, die als rechtstreeks steunpunt voor de Ame rikaanse troepen in Libanon dient. Het betreft een compagnie genie en een vervoerscompagnie, waarvan de uitrusting in het tanktransportschip Comet" wordt geladen. Een officiële Amerikaanse woord voerder verklaarde, dat de betrokken eenheden naar Adana gaan voor on derhoudswerkzaamheden in verband met de operatie in Libanon en dat hun overbrenging niet betekent, dat zij van deze operatie worden terug getrokken. Twee personen zijn vrijdag omge- De wereldberoemde Trevi Fontein in Rome wordt tijdens het toeristen seizoen zo vol het muntjes gegooid, dat het noodzakelijk is gebleken, iedere week het bassin droog te zetten en de „oogst" te verzamelen. Met bezems worden de tienduizenden muntjes bijeengeveegd. De opbrengst komt ten goede aan de stad Rome en, al staat de lire bepaald niet hoog, wanneer het ta de tienduizenden loopt, vormt het toch nog een aardig potje...,. komen en vijf gewond door de ont ploffing van een tijdbom in het cen trum van Beiroet. De aanslag ge schiedde in de onmiddellijke nablj: heid van een café, dat toebehoort aan een van de belangrijkste aanhangers van president Sjamoen. Een tweede bom ontplofte te Bab Idreis bij een café, dat veel door bui tenlanders wordt bezocht. Verschei dene mensen liepen verwondingen op. In bepaalde kringen te Beiroet be schouwt men deze terugkeer tot de tactiek van aanslagen als een poging van de opstandelingen de val van de regering van Sami Solh te ver haasten. DE LUCHTBRUG OVER ISRAEL „Ingeblazen onofficiële verklarin gen" van Britse ambtenaren in Am man, volgens welke er Britse strijd krachten in Jordanië zijn om dat land tegen Israël te beschermen, behoren tot de redenen, waarom Israël niet wil toestaan, dat er een Brits-Ameri kaanse luchtbrug naar Amman over Israëlisch grondgebied loopt, aldus hebben Israëlische ambtenaren vrij dag in particuliere gesprekken te Jeruzalem meegedeeld. Van gewoonlijk welingelichte zijde te Jeruzalem werd vernomen, dat de bevoorrading van de Britse troepen met Amerikaanse transportvliegtui gen binnen enkele dagen zal worden opgeschort. Voor deze vluchten over Israël zijn geen Britse vliegtuigen gebruikt. HOESSEIN WIL VOLHOUDEN „Ik zal voor mijn land strijden en eventueel er oor sterven", aldus heeft koning Hoessein van Jordanië in een persgesprek voor de „Frankfurter Allgemeine Zeitung" verklaard. „Vroeger had Jordanië slechts één vijand, namelijk Israël, thans zijn wij door vijanden omrihgd. Maar ik zal mij niet overgeven", aldus -de twee-en-twintigjarige vorst. Die ver der mededeelde van plan te zijn nog een brigade te vormen. De Britse troepen moeten volgens hem in Jor danië blijven, totdat hij weer in staat zal zijn de strijd tegen zijn vijanden op te nemen. Besprekingen over Cyprus De Britse eerste minister Macmil- lan en zijn Griekse ambtgenoot Ka- ramanlis hebben vrijdagochtend twee en een half uur „inleidende bespre kingen" over het vraagstuk Cyprus gevoerd. De besprekingen zijn vrij dagavond voortgezet. De beraadslagingen werden mede bijgewoond door de Griekse minister van buitenlandse zaken Averoff en óe Britse gouverneur van Cyprus, sir Hugh Foot. De laatste heeft gisteren ook een onderhoud gehad met aartsbisschop Makarios. Foot noemde het' gesprek van 75 minuten met Makarios „nut tig". Vandaag zou Makarios weer met Foot praten. Macmillan wordt vanavond in de Turkse hoofdstad Ankara verwacht. Vrijdag is van Schiphol een groep Nederlandse militairen naar de Libanon vertrokken, waar zij als waar nemers voor de Verenigde Naties zullen optreden. We zien de groep hier voor het vliegtuig, dat haar naar het Oosten bracht. V.l.n.r.: majoor L. Schothorst, majoor C. Bolm, majoor J. Nix, majoor C. Linck, luitenant t.z. 1 W. Th. Ruys en kapitein P. M. J. van Duivendijk. Mao bedreigt Formosa De nationalistisch-Chinese schout- bij-nacht L'.oe Hoh-Toe heeft vrijdag te Taipeh op Formosa gezegd, dat de Chinese communisten 1.200 vliegtui gen, waaronder Mig-17 jagers, in het kustgebied tegenover Formosa heb ben gestationeerd. De Migs, die op ongeveer 300 kilo meter van het hoofdkwartier van ge neralissimus Tsjiang Kai-Sjek klaar staan, hebben maar twintig minuten nodig om een aanval op dat hoofd kwartier te doen, aldus Lioe. Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade noemde de toe stand ernstig, „maar wij zijn niet in paniek". Er zijn nog geen bijzondere maatregelen getroffen voor de 9.000 Amerikanen op het eiland. In diplomatieke kringen te Taipeh zei men te betwijfelen of de huidige spanning de voorbode is van een communistische aanval op Formosa en de Pescadoren. Deze gebieden worden beschermd door Amerikaan se strijdkrachten op grond van een Amerikaans-Chinees verdedigings verdrag. Het stadsbestuur van Kiloeng op Formosa stelt een onderzoek in naar ae reeds bestaande schuilkelders en laat er nieuwe graven om aan alle 200.000 inwoners van de stad be scherming te bieden in het geval van een luchtaanval. KREDIET AAN BELGIë. Een groep Amerikaanse banken onder leiding van de Guaranty Trust Company en J. P Morgan and Compa ny Inc., hebben aan België een kre diet van 60 miljoen dollar verstrekt. Het geld zal gebruikt worden tot con solidatie van een deel van de kort lopende schuld van België Gemeenschappelijk vlootcommando Naar te Kopenhagen wordt ver wacht, zal er in de komende maan den een Westduits-Deens vlootcom mando in het leven worden geroe pen. Een desbetreffende plancommis sie zal voorstellen het hoofdkwartier van de WestduitsDeense vloot te Holtenau nabij Kiel te vestigen. Deze plannen moeten nog formeel worden goedgekeurd door de Navo en de Westduitse en de Deense rege ring. Het gemeenschappelijke comman do krijgt tot taak de verdediging van de toegang tot de Oostzee, in het bij zonder de Deense zeestraten. Vliegramp bij Benghazi Een „Viscount" van de „Central African Airways", die van Salisbury in Rhodesië op weg was naar Londen, is zaterdagochtend nabij Benghazi in Libië neergestort. Men gelooft, dat er 54 personen aan boord waren, van wie 31 zouden zijn omgekomen. Het toestel zou kort na het vertrek uit Benghazi tegen een heuvel zijn gevlogen. Dit nwsmer bestaat uit 12 pagina's Assemb'ée tot zolang uitgesteld De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties is gisteren ruim een half uur bijeen geweest om te spreken over de crisis in het Midden- Oosten. Nadat enige afgevaardigden het woord hadden gevoerd stelde de voorzitter, Sir Leslie Munroe van Nieuw Zeeland voor, om woensdag het eigenlijke debat te beginnen, aan gezien enkele landen te kennen had den gegeven dat ze enige dagen no dig hadden om zich voldoende voor te bereiden. Dit voorstel werd aan genomen. Nadat de Rus Sobolef een aanval op de Ver. Staten en Engeland had gedaan en de Amerikaan Cabot Lodge zich hiertegen teweer had ge steld kreeg Hammarskjoeld, de secre taris generaal van de Ver. Naties het woord. Hamarskjoeld verzocht om eerbied en begrip voor de problemen en as piraties van de Arabische volken. Een van de dringende problemen is De tol der Alpen Elk jaar eisen de Alpen hun aan deel in het getal dodelijke ongeluk ken dat de vakanties vergezelt. Ook dit jaar hebben zij hun tol geëist, nl. een honderdtal mensenlevens, d.w.z. tot nu toe. De zomer is nog niet om. Volgens berekeningen hebben de eerste twee maanden van het klim- seizoen dat begint by het verdwijnen van de sneeuw einde mei en eindigt als de stormen opsteken in oktober: Oostenrijk, dat altijd het grootste aantal slachtoffers opeist. 29 doden; Zwitserland 26; Italië 24; Frankrijk 10 plus een reeds lange tijd vermiste. Daarbij komt nog een geschat aantal slachtoffers van 10 voor Duitsland, waar men het juiste aantal niet kon opgeven. volgens hem dat van de vluchtelin gen. De Russische minister van Buiten landse Zaken, Gromilco, zal aan het hoofd staan van de Russische delega tie naar het debat in de Algemene Vergadering over het Midden-Oos ten. Gromiko wordt vandaag in New York verwacht In een mijn te Baccinello in het gebied van Grosseto (Italië) is een fossiel ontdekt, dat volgens de con servator van het natuurhistorisch museum te Bazel prof. J. Hurzeler, een volledig fossiel is van een oreo- pitecus, een menselijk wezen, dat 12 miljoen jaren geleden geleefd zou hebben in de bossen van het gebied waar de vondst is gedaan. Warmer weer Een afsplitsing van een oceaande pressie trok de afgelopen 24 uur met regen over ons land. Achter de sto ring drong warmere lucht van de oceaan tot ons land door. De nachte lijke temperaturen waren dan ook aanzienlijk hoger dan de voorafgaan de nachten. Door de hoge vochtig heid van de warmere lucht komt er nog vrij veel bewolking in voor. Een belangrijke wijziging in de drukver- deling boven Europa is voorts het langzaam opvullen en in oostelijke richting wegtrekken van een depres sie boven Scandinavië. Deze depres sie wordt gevolgd door een hogedruk- gebied, dat zich van de omgeving van Jan Mayen in zuidoostelijke richting verplaatst. Daardoor wordt de baan van de oceaandepressies naar Europa korte tijd geblokkeerd. De wind draait in onze streken naar zuidelijke richting, zodat de tem peraturen morgen nog iets hoger zul len zyn dan vandaag met meer zon neschijn. Door de stijging van de temperatuur boven Frankrijk neemt de kans op de ontwikkeling van on- 1 weersstoringen evenwel toe. (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te kwart over elf). WARMER Warmer weer met zonnige perio den en waarschijnlijk overal droog. Aanvankelijk zwakke, lat ter matige wind uit zuidelijke richtingen. 10 Aug. zon op 05.14; onder 20.15; maan op 00.32; onder 16.29. 11 Aug. zon op 05.16; onder 20.13; maan op 01.21; onder 17.20. Hoogwaterstanden 10 Augustus v.m. 10.55; n.m. 11.35. 11 Augustus v.m. n.m. 12.20. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI zw. bew. 20 C 20 STOCKHOLM zw. bew. OSLO regen 16 KOPENHAGEN onbew. 18 ABERDEEN mist 16 LONDEN regen 22 AMSTERDAM zw. bew. 18 BRUSSEL g?h. bew. 20 LUXEMBURG motregen 19 PARIJS motregen 20 BORDEAUX mist 26 GRENOBLE onbew. 25 NICE onbew. 27 BERLIJN regen 22 FRANKFORT motregen 23 MüNCHEN zw. bew. 19 ZüRICH zw. bew. 22 GENEVE onbew. 23 LOCARNO onbew. 27 ROME onbew. 31 AJACCIO onbew. 26 WENEN onbew. 22 INNSBi.UCK zw. bew. 23 MALLORCA onbew. 30 ALGIERS onbewolkt 30 Korreltje Het is een ingeworteld misverstand dat alle kunsten en alle wetenschap pen geleerd moeten worden in de harde school van het leven maar dat alleen de staatkunde verworven wordt zonder daarin te oefenen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1