3)e Êeid<ie6oiiAcmt Ghroesjtsjef wil nu weer buitengewone zitting van de Assemblee der V.N. RESULTAAT van GHROESJTSJEFS REIS NAAR PEKING Het idee van topconferentie practisch uitgeschakeld Ook Turkse Cyprioten willen bestand Kopje-dwkelen Chroesjtsjef is op propaganda uit Aanhoudend onbestendig Duitser zonder broek HOE Directeur: C. M v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem.. Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594: Advertent 20826 Giro 103003 Abonnemenspr f 0.59 p.w., f 255 p.mnd.. f 7.50 p kwart. WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1958 49ste JAARGANG No. 14478 lit het Kremlin Franco p.p. 8.—. Advert.: 17 et p mm. Telefoontjes f 1.50 Het resultaat van Chroesjtsjefs reisje naar Peking is thans gebleken. De Rus heeft een salto mortale moeten maken en zijn idee van een topconfe rentie moeten opgeven. Het nieuwste voorstel van Chroesjtsjef is thans een buitengewone zitting van de Algemene Vergadering der Ver. Naties over de terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Libanon en de Britse uit Jordanië. Chroesjtsjef zei in een nota, dat de Veiligheidsraad geen besluit kan ne men, omdat de Amerikaanse belangen daarin overwegen. Een bijeenkomst van de V.N.-Assemblee kan volgens de Russische premier leiden tot een vermindering van de spanning. Ook zou zij volgens hem de organisatie van een topconferentie kunnen bespoedigen. Inmiddels heeft de Sow jet-Unie om een spoedvergadering van de Veilig heidsraad gevraagd, waarin het bijeenroepen van de Assemblee in bijzon dere zitting zal worden voorgesteld. Amerika heeft aangekondigd, dat het in de Raad eveneens om een bij zondere Assemblée-zitting zal vragen ter bespreking van Libanons klacht over interventie door de Ver. Arabische Republiek. De Veiligheidsraad komt donderdag om 20 uur bijeen om te beraadslagen over het in bijzondere zitting bijeenroepen van de Algemene Vergadering der V.N. Amerika pakt het voorstel met beide handen aan fend werken voor het behoud van de vrede en veiligheid. Hij zegt verder, dat de landing van de Amerikaanse troepen in Liba non en van de Britse troepen in Jor danië in de hele wereld beschouwd wordt als een rechtstreekse aanval. Daarentegen hebben de rapporten van de V. N.-waarnemers in Libanon duidelijk aangetoond, dat er geen sprake is van indirecte agressie tegen Libanon van de zijde van de V.A.R. In deze omstandigheden is het de Sowjet-Unie niet duidelijk op grond van welk recht de V. S. de rol van beoordelaar en scheidsrechter op zich nemen en blijven beweren, dat er een of andere vormen van indirecte agressie tegen Libanon is geweest, zo zegt Chroesjtsjef in zyn brief. Topconferentie aan het eind. Tenslotte uitte hij de hoop, dat de V. S. het voorstel tot bijeenroeping van een buitengewone zitting van de Algemene Vergadering van de V. N. zullen steunen en beschouwen als een stap in de richting van een ont spanning, die de basis kan leggen voor een topconferentie op korte ter mijn. Tass meldt, dat Chroesjtsjef zijn voorstel voor een bijeenkomst van de Algemene Vergadering ook heeft ontvouwd in brieven aan Macmillan en De Gaulle. VOLKOMEN AANVAARDBAAR President Eisenhower heeft ver klaard dat een bijzondere zitting van de V. N.Assemblee over het Midden- Oosten voor Amerika volkomen aan vaardbaar is. De president juicht het toe, dat premier Chroesjtsjef ermee instemt, dat de problemen, waarover de laatste tijd door Washington en Moskou is gecorrespondeerd, op nieuw voor de Ver. Naties worden gebracht. President Eisenhower betreurt het evenwel, dat de Sowjet-Unie een top bijeenkomst van de Veiligheidsraad niet geschikt acht. Cabot Lodge, hoofd van de Ameri kaanse delegatie bij de V. N., heeft tegenover de pers verklaard, dat Amerika instemt met 'n bijeenkomst van de Algemene Vergadering, nu de Sowjets het Amerikaanse voorstel tot een topbijeenkomst van de Vei ligheidsraad hebben verworpen. De Amerikaanse resolutie zou vóór die van de Sowjet-Unie aan de orde ko men. De Algemene Vergadering kan bijeenkomen binnen 24 uur nadat een desbetreffende resolutie door de Vei ligheidsraad is aangenomen. MAO WIL ERBIJ Dat het bezoek aan Mao in Peking niet vreemd is aan de omzwaai van Chroesjtsjef blijkt uit de volgende passages van Chroesjtsjefs nota aan Eisenhower. Volgens hem is de Veiligheidsraad in zijn huidige samenstelling onder Kierdorf brandde als een fakkel Herman Kierdorf, de oom van Frank Kierdorf, die gisteren met levensgevaarlijke brandwonden bij het ziekenhuis van Pontiac in Mi chigan uit een auto is gezet, is spoorloos verdwenen. Hjj is, evenals Frank, leider van de vakvereniging van vrachtautochauffeurs. Herman had telefonisch de waarschuwing gekregen, dat het nu zijn beurt was. Men vraagt zich af, of zijn beurt al gekomen is of dat hij vertrokken is om aan zijn beulen te ontkomen. De toestand van Frank Kierdorf wordt hopeloos geacht. Hij is met benzine overgoten en in brand ge stoken, naar hij vermoedt door gangsters van de vakvereniging. De beide Kierdorfs hebben inder tijd geweigerd te getuigen voor de regeringscommissie, die een onder zoek instelt naar de betrekkingen tussen de vakverenigingen en de onderwereld. De bond van vrachtrijders, de grootste vakbond in de V.S.. is nl. het voorwerp van een onderzoek door een senaatscommissie wegens gevallen van afpersing, die zich on der de leiding zouden hebben voor gedaan. Herman Kierdorf heeft een gevangenisstraf van zes jaar uitge zeten wegens een overval in Akron in 1941. Frank Kierdorf he-»ft verklaard, door twee mannen, onder bedrei ging met vuurwapens, van zijn huis naar een bos gereden te zijn. Daar was hij als een fakkel aangestoken en vervolgens voor een ziekenhuis afgezet. druk van de V. S. in feite een soort van commissie geworden, waarin voor het grootste deel landen zitting hebben die lid zijn van de NAVO, de verdragsorganisatie van Bagdad en de Zoavo (de zuidoostaziatische ver dragsorganisatie). En in deze com missie wordt de plaats van de wet tige vertegenwoordiger van China ingenomen door een vertegenwoor diger van „het politieke lijk", Tsjiang Kai Tsjek. Hierdoor is de Veiligheidsraad in feite verlamd en niet in staat, buiten de wil van de V. S. om, een besluit te nemen, dat werkelijk kan bijdra gen tot het waarborgen van de vrede in de wereld, aldus de Russische pre mier. Hij zegt dan verder, dat het dwaas is de Chinese Volksrepubliek te nege ren. Zonder haar kunnen de Veilig heidsraad en de V. N. niet doeltref- Nu samen tegen de Engelsen? De Turkse ondergrondse beweging op Cyprus, de T.M.T., heeft dinsdag op strooibiljetten bekend gemaakt, dat ook zij bevel heeft gegeven alle gewapende acties op Cyprus tot nader order te staken. De T.M.T. was twaalf dagen geleden door gouverneur Foot verboden. Nieuwe strooibiljetten van de Eoka vestigden er de aandacht op, dat de Grieken en Turken vele jarep op Cyprus in harmonie hadden ge woond, maar dat aan de vriend schappelijke verhouding een eind was gekomen door het „verdeel en heers"-dogma van de Britten. De Eoka acht Engeland onaanvaardbaar als bemiddelaar tussen Turken en Grieken op Cyprus: „De Britten moeten vertrekken". Het is niet de eerste maal, dat er op Cyprus wapenstilstand heerst. Reeds tweemaal heeft de Eoka een bestand afgekondigd. Bij die gele genheden werd te Nicosia uiting gegeven aan blijdschap en vond verbroedering plaats tussen Britten en Cyprioten. Er is dinsdagochtend niets gebleken van vreugde of ver broedering, integendeel; alle veilig heidsmaatregelen waren dinsdag ochtend nog van kracht. Naar het scheen, waren de burgers in de stra ten van Nicosia rustiger en minder gespannen. Britse vrouwen deden inkopen. Het patrouilleren van soldaten, gewapend met machinepistolen, in de Griekse en de Turkse wyken van Nicosia werd echter onverminderd voortgezet. In hit Cyprische dorp Myrtou, op een 30 km. noordelijk van Nicosa, is een Griekse politieman doodgescho ten. Het is de eerste moord na het be standsaanbod van de Eoka en dat van de T.M.T. ONVERWACHTE DUIKELINGEN 7ONDER DE DOLLE SPRONGEN van Chroesjtsjef zou de wereldpo litiek maar een saaie boel zijn; hij weet leven in de brouwerij te bren gen. Overigens moet men hem niet beschouwen als de ongevaarlijke clown in het wereldcircus; zijn duide- lingen mogen vermakelijk zijn, op passen blijft de boodschap. In ieder geval is het wel vermake lijk te zien, hoe lenig de logge gestal te van de Rus zich in de politiek weet te wenden en te keren. Hij heeft we ken lang heen en weer ge- 0 sprongen om zijn idee van een topconferentie er door te krijgen en nu laat hij plotseling het hele idee varen; want daar komt het practisch toch op neer. Hij zegt in zijn schrijven aan de drie Wester se regeringsleiders, dat hij de topcon ferentie (de oude topconferentie nl. over de wereldvrede, niet die over het Midden-Oosten) wil voorbereiden via de Assemblée van de V.N., maar die omweg is zo groot, dat er in feite niets van terecht komt. De Amerika nen hebben dat ook onmiddellijk aan gevoeld en zij hebben Chroesjtsjefs allerlaatste voorstel met beide han den aangegrepen, omdat een bespre king van de problemen van het Mid den-Oosten in het kader van de Ver enigde Naties geheel in hun lijn ligt. Men had in Amerika liever de Veilig heidsraad ingeschakeld, omdat deze bindende besluiten kan nemen, terwijl de Algemene Vergadering slechts aanbevelingen kan doen aan de aan gesloten regeringen, maar aan de an dere kant kan men vrede hebben met de Assemblée, omdat de Veilig heidsraad door het veto-recht toch tot machteloosheid is gedoemd. Het is duidelijk dat Chroesjtsjefs bezoek aan Mao niet vreemd is aan de jongste wending van de Russische tactiek. ..1 n meent zelfs, dat Mao Chroesjtsjef er toe gedwongen heeft en trekt daar de conclusie uit, dat Nikita niet langer baas is in eigen huis. Het feit, dat Chroesjtsjef in zijn brieven aan de Westerse regerings leiders opnieuw de positie van Pe king te berde brengt, wijst er op, dat het Mao inderdaad te doen is om een vinger in de pap te krijgen, zoals wij gisteren reeds veronderstelden. Ofschoon het nieuwe verrassende voorstel van Chroesjtsjef inderdaad geheel ligt in de lijn van de oorspron kelijke Amerikaanse voorstellen om trent de regeling van de Midden- Oosten-problemen, kan men zich toch niet ten onrechte afvragen, of de te verwachten resultaten van de nu on getwijfeld komende Uno-zitting wel in overeenstemming zullen zijn met de bedoelingen van het Westen. Wat denkt men met een debat in de As semblée te bereiken? De Sowjet-Unie zal fel van leer trekken tegen de „agressie" van de Amerikanen in Li banon en van de Engelsen in Jorda nië, terwijl Amerika en Engeland de indirecte agressie van Nassers repu bliek aan de kaak zullen stellen. Men zal dan van beide kanten z'n hart eens gelucht hebben; men zal propa ganda hebben gemaakt met veel vuur werk en veel tam-tam, maar of de vrede in het Midden-Oosten erbij ge baat zal zijn, is een groot vraagteken. Reacties op zijn jongste voorstel In doorgaans welingelichte kringen in Parijs meent men, dat er na Chroestsjefs antwoord aan Eisenho wer maar heel weinig kans overblijft op een topconferentie. Men ziet inC hroesjtjefs jongste Zwemen auev zee ett daa% het De oceaandepressie, die met grote snelheid naar het zeegebied ten noor den van Schotland trok, verplaatste zich de afgelopen 24 uur nog maar weinig en vult nu langzaam op. Bo ven Frankrijk ontwikkelde zich giste ren een randstoring, die in Oost-Bel- gië en Zuid-oost-Nederland vannacht regen en onweer veroorzaakte; op het vliegveld Zuid-Limburg werd de af gelopen nacht 13 mm afgetapt. Ook boven Zuid-Engeland ontwik kelde zich gisteren een randstoring, die langs de Waddenkust naar Dene marken is getrokken. Bij het passeren viel vannacht in het noorden van het land ongeveer 10 tot 12 mm regen. Achter de storing stroomde een nieuwe hoeveelheid koele lucht naar ons land, waarin opklaringen, maar ook enkele buien voorkomen. Er waren aanwijzingen, dat zich ten westen van Ierland een nieuwe de pressie ontwikkelde, die zeer waar schijnlijk morgen in ons land opnieuw I Deze telefoto laat onze koninklijke familie zien, ter wijl zij een trap afgaat in 'n bebost terrein te San Remo. regen zal brengen. voorstel duidelijk de invloed van Pe king, dat blijkbaar geen topconferen tie wil, waaraan het niet mag deelne men. Men is in deze kringen voorts van oordeel, dat Chroestjsjefs voorstel om een bijeenkomst van de Algemene vergadering bijeen te roepen er op wijst, dat hij uit is op „een gevecht met propagandamiddelen." In regeringskringen in Bonn kon men niet inzien, dat de Algemene Vergadering, waarin zovele landen zitting hebben, een geschikt orgaan kan zijn om tot een snelle oplossing te komen van zulke moeilijke vraag stukken als die inzake het Midden- Oosten. Waarnemers in Londen verklaar den, dat men uit Chroesjtsjefs brief kan opmaken, dat Rusland voorlopig het idee van een topconferentie over het Midden-Oosten heeft laten varen. Uit zijn brief kan men voorts de gevolgtrekking maken, dat commu nistisch China zijn veto heeft uitge sproken over het plan om een top conferentie te houden. In V.N.-kringen schakelde men de mogelijkheid niet uit, dat de rege ringsleiders van de grote mogendhe den hun delegaties zullen leiden op de zitting van de V.N., mits men natuur lijk van te voren besloten heeft de Algemene Vergadering bijeen te roe pen. Men herinnert er aan, dat de Alge mene Vergadering slechts aanbevelin gen aan regering(en) kan doen, ter wijl de resoluties van de Veiligheids raad bindend zijn. Prinses Irene vierde verjaardag op zee Het koninklijk gezin heeft gisteren de 19e veraardag van prinses Irene gevierd ergens op de kalme wateren van de Middellandse Zee langs de Italiaanse Rivièra. De beide koninklijke jachten „Piet Hein" en „De Groene Draeck" lichtten dinsdagmorgen vroeg het anker in de haven van San Remo en zetten koers naar de kleine ha venplaats Imperia. Koningin Juliana noch prins Bernhard, noch de vier prinsessen gingen daar aan wal. Na het middaguur vertrokken de beide vaartuigen weer naar de Italiaanse plaats Alassio, halverwege tussen de Frans-Italiaanse grens en Genua. Op weg van San Remo naar Alassio braoht de koninklijke fa milie een kort bezoek aan het eiland Gallinaria. Een Oostduitser, die in West-Ber- Ujn een pak had gekocht en dit in de trein wilde aantrekken om douane controle te ontlopen, arriveerde in Dresden zonder broek. De man was in het toilet van de trein gegaan en had daar zijn oude broek uitgetrokken en uit het raam gegooid. Toen hij zijn pakket open maakte. ontdekte hij, dat het win kelmeisje alleen het jasje had inge pakt. Wanhopig bleef hij de hele reis zitten op de enige plaats, die in het „compartiment aanwezig was. In Dresden werd hij in zijn regenjas door de politie naar huis gebracht. Dit nummer bestaat uit 8 pagina l (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enige regen of enkele buien. Weinig veran dering in temperatuur. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen west en zuidwest. 7 Aug. zon op 05.10; onder 20.21; maan op 23.17; onder 13.33. 18.49 uur L.K. Hoogwaterstanden 7 Augustus v.m. 7.45; n.m. 8.10. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS 29 geh. bewolkt 19 C. zwaar bew. 18 onbewolkt 19 regen 20 zwaar bew. 18 zwaar bew. 18 regenbui 18 regen 24 regenbui 22 zwar r bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt 26 zwaar bew. 25 zw. bew. 25 nobewolkt 24 licht bewolkt 26 licht bewolkt 26 zwaar bewokt 26 half bewolkt 24 licht bewolkt 28 onbewolkt 32 onbewolkt 27 onbewolkt 33 licht bew. 32 onbewolkt 30 Korreltje Wie zichzelf kan beoordelen, zal anderen niet te vlug veroordelen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1