I De Zonnige Zeurpiet" Proces tot zaligverklaring van mgr Ariëns te Maarssen ingeleid Melkstrijd in Zwolle weer op een dieptepunt Huwelijk dreigde niet door te gaan Troepenzendingen naar Ned. Nieuw-Guinea ook zonder instemming KRO-jaarverslag schrijft over roofbouw op TV-medewerkers Demonstratiewagens voor landbouwonderwijs DINSDAG 5 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGJNA 6 De traditionele „Dr. Ariëntherden- leden van de rechtbank soortgelijke king" die zondag voor de dertigste eed af. Eerst nadat ook de postu- maal te Maarsen plaats vond, droeg een zeer bijzonder karakter. Het hoogtepunt van de dag vormde de installatie van de kerkelijke recht bank ter inleiding van het zaligver klaringsproces van deze grote dienaar van God, onder voorzitterschap van Z.H.Exc. dr. B. J. Alfrink, welke in stallatie in de namiddag plaats vond. In de feestelijk versierde parochie kerk heeft de aartsbisschop des mor gens een pontificale H. Mis opgedra gen. De belangstelling was zo groot dat geen plaats in de kerk onbezet bleef. Tijdens de H. Mis heeft de pas toor van Gorssel, de Z.E. Heer N. J. W. van Dieden de predikatie gehou den, waarin hij de nadruk heeft ge legd op de nederigheid van mgr. Ariëns. Te twee uur namen de leden van de kerkelijke rechtbank hun plaatsen in achter de groene tafel, welke thans het middelpunt van de bijeenkomst vormde. In een inleidend woord constateer de mgr. Alfrink, dat door het aanhan gig maken van dit proces de wens van zeer velen in het land wordt vervuld. De postulator, pastoor E. Lohman o.f.m., onderstreepte dit ge zegde door mgr. Alfrink te verzoeken, een aanvang te maken met het zalig verklaringsproces. Hij overhandigde daartoe het aartsbisschoppelijke restrikt, alsook zijn mandaat. Deze stukken heeft mgr. Alfrink aan de promotor fidei, pater dr. Anacletus van Breda o.f.m. cap, overhandigd. Nadat deze verklaard had, dat er geen bezwaren bestaan, gingen deze stukken naar de kanselier. Vervolgens werden de leden aan gesteld .i benoemd van de rechtbank, die onder voorzitterschap staat van mgr. Constans Kramer. Een plechtig ogenblik brak aan, toen de aartsbisschop in het openbaar de eed aflegde en de formule op het door de kanselier opgemaakte stuk ondertekende. Daarna legden ook de lator de eedsformule had onderte kend, werden de stellingen en de ge tuigenlijst door de aartsbisschop en de rechters aanvaard. De plechtige zittingen van het tri bunaal zullen worden gehouden in de parochiekerk te Maarssen. Het getui genverhoor in het Malthecerridder- huis aan de Nieuwe Gracht te Utrecht. De volgende zitting, waarop het ge hoor der getuigen aanvang neemt is vastgesteld op 20 augustus. Dan zul len worden gedagvaard pater Anacle tus van Breda o.f.m. en mr. J. R. van Schaick, minister van staat te Den Haag. Aan het eind van de installatie plechtigheid nam mgr. dr. Alfrink het woord. Hij herinnerde er aan dat over enkele dagen het dertig jaar geleden zal zijn dat mgr. Alfons Ariëns in Amersfoort overleed. Gedurende acht tien jaar was hij pastoor te Maarsen. Mgr. Alfrink noemde mgr. Ariëns een man, bezield met grote idealen, een voorvechter van sociale recht vaardigheid. Hij was een groot man, aldus de aartsbisschop^ die in alle kringen vrienden, bewonderaars en vereerders had. Hij werd gedreven door een uitzonderlijke grote liefde voor de mens, met name voor de ver drukte mens. Het is op herhaalde aandrang van velen in den lande, dat thans een in formatief proces wordt gevoerd be treffend^ de roep van heiligheid van mgr. Ariëns, aldus de aartsbisschop. DEKEN HENNING VOORZITTER MEMISA Het Episcopaat heeft deken B. G. Henning van Rotterdam benoemd tot voorzitter van de Medische Mis sie-Actie (MEMISA), als opvolger van de onlangs overleden mgr. Nie- kel. DOOR VORKHEFTRUCK GEDOOD De 16-jarige Louis A. den Neling, die maandagmiddag op een terrein aan de Javakade te Amsterdam een vorkheftruck bestuurde, heeft door onbekende oorzaak de macht over het stuur verloren. De wagen kan telde en de jongeman geraakte er onder. Ernstig gewond werd hij naar het Weesperpleinziekenhuis overge bracht, waar hijlater op de middag is overleden. 3e ene krijgt Brandend Maagzuur bij wijze van toetje de ander zijn lijden begint al na de eerste hap. Maar in beide gevallen is 't schrijnend vuur te blussen op het moment dat de eerste steekvlam zich doet voelen. Een of twee Rén- nies nemen; het vuur is gedoofd en ge kunt pijnloos genieten van Uw kostelijk maal. Steek steevast een paar Rennies bij U. Ze zijn stuk voor stuk verpakt, smaakvol en hygiënisch en ge kunt ze nemen zonder dat iemand er weet van heeft. Daarbij zijn ze nog lekker ook. Advertentie Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de jeugd. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Boekbespr. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Gram. 11.00 Idem. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram 13.00 Nws. 13.16 Instr. sextet. 13.45 De vermetele ontdekkingsreizen naar het Noordpool- en Zuidpoolgebied, caus. 14.00 Gram. 14.45 Voor de jeugd. 16.00 Volksliedjes- en en dansen. 16.15 Voor de zieken. 17.00 Vakantie- tips. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Jeugduitz. De brievenbus gaat open. Correspondentieclub o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: De betekenis voor onze tijd van de prehistorische godsdienst in het nabije oosten, door G. Thole Beishuizen. Derde lezing: De symboliek van de vogel. VARA: 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Snelheid, ldankb. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws 20.05 Tussen de re gels door, caus. 20.15 Metropole ork. en soliste. 20.50 De dood van een koe, hoorsp. 22.00 Operamuz. 22.50 Medi sche kron. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.5024.00 Socialistisch nws. in Es peranto. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Lichte muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Vernuft en techniek, caus. 9.35 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.05 Pro- menade-ork. 11.55 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Instr. sept. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad, caus. 13.20 Lich te muz. 13.45 Gianni Schicchi, opera (gr.). 14.45 Radiofilharm. ork. en so list. 15.30 Kamermuz. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Interscholair jeugdtoer- noei. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Idem. 18.15 Spectrum van het Chr. Organisatie- er. Verenigingsle ven. 18.30 Kamerkoor. 18.50 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Buitenl. overz. 19.40 Radiokrant. 20.00 Concertgebouwork. en solist. In de pauze: Petrus Hofstede en de So cratische Oorlog, caus. 22.10 Koor zang. 22.35 Pianorecital. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nws. en S.O.S.- ber. 23.1524.00 Platennieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. AVRO: 17.00—17.40 Voor de kinde ren. NTS: 20.00 Weekoverz. NCRV: 20.30 Minna von Barnhelm, of: Solda- tengeluk, blijspel. 22.10 Dagsluiting. RADIO VATICANA. (25.67; 31.10; 41.21; 48.47 en 196 M.) 22.15 uur: Berichten: J. de Kort S.J. vertelt iets over Castelgandolfo. Grammofoonplatenprogramma draadomroep (over de 4e lijn). 18.0020.00 uur: Mathilda, Trini dad calypso, Monsieur Big Bamboo, A gay ranchero, Lisboa antigua, Bue- nas noehes mi amour, La chapelle aux mimosas, Madre mia, Quando te beso tiemblo, Carnival in Uruguay, Marianne, Mama look a booboo, Cin dy, I'll see you in my dreams, Das hab ich gleich gewusst, Whispering, They say it's wonderful, Nich call, Calypso italiano, Bombalu, Twilight time, Swinging sweethearts, Shenan doah serenade, Vier junge Damen, Ohne dioh kann ich nicht sein, Kauf ddr einen bunten Luftballon, Que sera sera, Avalon, Tiritomba, Ich komm' schon noch dahinter, Tico tico, Besa- me mucho, C'est magnifique, Herbie's first blues, Some of these days, Me lancholy blues, Sweethearts on para de, Honesttokle rose, Sweet Sue. In Zwolle wordt nog steeds een fel le oorlog gevoerd. Het gaat tussen melkhandelaren en flatbewoners. De melkbezorgers willen niet alle trap pen omhoog komen. Het actie-comité van de flatbewoners heeft met een comité van melkhandelaren onder handelingen gevoerd en als resultaat kwam uit de bus, dat er in de flats boodschappenplanken zouden worden aangebracht. De kosten zouden door beide partijen gedragen worden. Het actie-comité voelde hier ech ter van lieverlee steeds minder voor. Zij bleef op het standpunt, dat de melkhandelaren moeten terugkeren tot hun oude wijze van bezorgen. De bond van melkverkopers heeft intus sen contact gezocht met de bewoners om over het aanbrengen van de be zorgersplanken te ondehandelen. Dit deed het actie-comité de maat over lopen, zij verbrak elk contact met de melkhandelaren. Donderdagavond werd er tot diep in de nacht over de boodschappen planken gesproken door het comité van overleg. Toen de melkhandela ren toch met de klanten gingen pra ten werd dezelfde nacht nog een cir culaire in de bus gedaan, waarin de flatbewoners er toe werden aangezet de boycot voort te zetten. Eén melkboer is er slechts die de melk boven komt brengen. De bewo- AFBRAAK VAN OUD DELFTS STADSDEEL. Bij de afdeling openbare werken van de gemeentesecretarie van Delft ligt thans een uitbreidingsplan ter in zage, waarin is opgenomen de sane ring van een oud stadsdeel, de Anna Boogers, Koningsplein en Geerweg. Deze wijk zal worden geamoveerd wegens de uitbreiding en vernieu wing van de psychiatrische inrichting „St. Joris Binnengasthuis" en voor de aanleg van een verbindingsweg naar het centrum van de stad. Voor de aanleg van deze weg zullen ver scheidene doorbraken nodig zijn en zullen verscheidene woningén en an dere gebouwen moeten worden ge sloopt. Hierdoor wordt tevehs de mo gelijkheid geopend tegen het centrum van de stad een groot parkeerterrein aan te leggen op de paardenmarkt. In het plan is voorts opgenomen de aan leg van een weg, waarvoor de bouw van een nieuwe brug over de Provin ciale Vaart nodig is. ners van de Meppelerstraatweg heb ben dit gewaardeerd door hem bloe men aan te bieden. De bezorger heeft de bloemen in de etalage van zijn zaak geplaatst op de Simon van Slin- gelandtplein. Het actie-comité dreigt thans, dat indien het nelkhande- laren-conrté niet spoedig met een besluit afkomt iedereen klant zal worden van de „vrije melkboer". Maar ambulance bracht uitkomst Zaterdagmiddag toen alle kanto ren en alle diensten gesloten waren en de ambtenaren naar huis, werd er in het stadhuis te Vlaardingen een huwelijk gesloten, terwijl er voor de deur van het gebouw een zieken auto stond, waarin de moeder van de bruidegom was gelegen. Dat was de oplossing van een moei lijk vraagstuk, waarvoor bruid en bruidegom zich geplaatst zagen, toen de moeder van de bruidegom uit een bejaardentehuis te Wassenaar naar Vlaardingen zou overkomen, op de drempel van haar huisje struikelde en een heupbeen brak. Zij moest in een ziekenhuis te Deh Haag worden opgenomen maar zon der haar handtekening was het hu welijk in Vlaardingen onmogelijk. De gemeentesecretaris van Vlaar dingen, de heer C. v. d. Linden, Was degene, die alle omstandigheden zó wist te plooien zonder overigens de voorschriften te kreuken dat de huwelijkssluiting toch doorgang kon vinden. In arren moede belde men het Vlaardingse stadhuis, nadat men de oude dame naar een ziekenhuis had gebracht. Men vroeg de burgemeester te spreken maar die was met vakam tie. Dan de loco-burgemeester maar. Die was niet te bereiken, evenmin als de ambtenaar van de burgelijke stand. Goede raad werd hoe langer hoe duurder. Ten slotte trof men de gemeente-secretaris en die bracht uit komst. Zou het mogelijk zijn, de oude dame naar Vlaardingen te brengen? Het trouwboek immers mocht de stad niet verlate en daarom kon men de handtekening niet gaan halen. Maar toen was men er nog rtiet he lemaal: de kerkelijke bevestiging van het huwelijk raakte ook in de knel. Dominee W. J. Schouten, hervormd predikant, stond namelijk op het punt om met vakantie te gaan. Toen hij van de geschiedenis hoorde, liet hij echter zijn echtgenote vooruit rei zen en bevestigde hij, even na twee uur, in de Grote Kerk, waar natuurlijk ook organist, koster, diakenen en ouderlingen bij aanwezig moesten zijn, het huwelijk, waarna hij met een gerust hart op vakantie ging. Huwelijkszwendelaar ingerekend De Rijkspolitie in Venlo heeft de hand kunnen leggen op een 53-jarige huwelijkszwendelaar, die een 42-jari- ge vrouw voor 6700 gulden lieeft op gelicht. Hij had de laatste maanden ettelijke malen beloofd de vrouw te zullen trouwen en bij die gelegenhe den steeds geld losgekregen. De man zal voor de officier van justitie te Roermond worden geleid. Hij wordt er van verdacht, elders in het land eveneens zijn zwendelprak- tijken te hebben uitgeoefend. Wijziging van Dienstplichtwet op komst De dokters hadden, nadat de oude den. Door het weglaten van vroegere be perkende bepalingen voor het dienen van Nederlandse militairen bulten het eigen land heeft de wetgever bij de grondswetswijziging van 1956 de mogelijkheid van het uitzenden van troepen vergroot. Maar nog altijd be vat de Dienstplichtwet de bepaling, dat miliciëns niet verplicht kunnen worden tot uitzending naar „Neder- landsch Indië". Naar wij uit de Telegraaf vernemen zal de minister van oorlog en marine, ir C. Staf, de volgende maand een voorstel indienen tot wijziging van de dienstplichtwet, waardoor zal komen vast te staan, dat dienstplichtige mi litairen zonder hun speciale toestem ming en zonder speciale machtigings wet naar de rijksdelen overzee Su riname, de Antillen en Ned. Nieuw Guinea kunnen worden uitgezon- dame stevig in het gips lag, geen en kel bezwaar tegen zulk »en reis, op voorwaarde, dat die per ambulance zou plaats vinden. In deze auto zou de moeder dan ook haar handtekening kunnen zetten. En zo gebeurde het: Tegen twee uur vond de huwelijkssluiting plaats. Het trouwboek werd naar de auto gedra gen en de zo noodzakelijke handteke ning kwam er tóch. .Omroep wordt geoordeeld naar amusement" Steeds wordt meer geëist In het jaarverslag over 1957 van de KRO lezen wij de klacht, dat pers en publiek een omroep hoofdzakelijk beoordelen naar de prestaties op het gebied van de grote amusements avonden. Al heeft men een voortref felijk schoolradiorepertoire, al rela- yeert men een opera uit de Scala van Milaan, wie niet slaagt met zijn grote amusements-avond is als omroep in de beoordeling van pers en publiek niet geslaagd. Over het programma „Tierelantij nen" schrijft men, dat een verbete ring van het programma gaandeweg merkbaar werd. De luisteraars bleken dit programma meer en meer op prijs te stellen al blijven er stellig voor de samenstellers nog vele wensen. De KRO sloot een overeenkomst met de heer Tonny Schifferstein, die als producer van het programma optrad. Nadat in het verslag geschreven is over verschillende moeilijkheden in de personeelsbezetting van de pro gramma's voor de vrouw en de school radio-afdeling en de programma-pre sentatie (omroepers) geeft men een oordeel over „Bonjour Caroline" waarvan de tekst geschreven werd door Bab Westerveld en de muziek door Harry Bannink, beiden ontdek kingen uit de KRO-kleinkunst. De muziek had zoveel succes, dat de heer Bannink verschillende opdrachten kreeg, onder meer voor een groot Ne derlands revue-gezelschap. Anders gesteld was het met de teksten van de heer Westerveld. Deze bleek in het zijn en bleef helaas beneden het ni veau van zijn cabaretteksten, die hij in 1956 voor de serie „poppetje op dè ruit" had geschreven. De koldertrip „De Wadders" van Jan de Cler oogstte stormachtig suc ces. Televisie. Over de televisie schrijft men, dat van de medewerkers steeds maar méér geëist wordt, niet in het minst door de steeds hogere eisen die een dagelijks groeiende kijkersschare stelt. Er zullen hoognodig maatrege len genomen moeten worden om een ontwikkeling te keren, die bedenke lijk veel op roofbouw begint te lijken. Naast de vergroting van het aantal technische en artistieke medewerkers, thans nog steeds beperkt door de grenzen, die het budget stelt zal een goede en vooral tijdige vooropleiding voor jonge krachten dringend noodza kelijk zijn. In de statistieken over de toewas van het getal abonnées is te lezen, dat er sinds 1955 een geleidelijke groei is van ongeveer 40.OIO KRO-leden per jaar. Vóór die tijd was de groei wel eens sneller. In de loop van 1957 pas seerde men met de contribuanten de half miljoen. Door gasverstikking overleed te Nijmegen de 43-jarige heer A. v. D., toen hij, terwijl hij alleen thuis was, thee wilde zetten. De plasticslang moet van het gasstel geschoten zijn. De man werd later door huisgenoten Van uitzending naar „Nederlandsch Indië" was natuurlijk sinds de souve- reiniteitsovereenkomst - geen sprake muziekspel niet in zijn element te dood aangetroffen. fjf (27) Aantal werklozen in juli met 4000 gestegen De geregistreerde arbeidsreserve is tussen eind juni en eind juli van dit jaar met bijna 4.000 mannen geste gen. Volgens een opgave van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid bedroeg deze reser ve eind juli 77.302 mannen tegen 73.579 eind juni. Voorts waren er eind juli 6.052 werkloze vrouwen ge registreerd tegen 4.820 eind juni. Het aantal openstaande aanvragen voor werkkrachten steeg in dezelfde periode voor mannen van 25.633 tot 28,014 en voor vrouwen van 25.151 tot 25.406. Eind juni en eind juli 1957 bedroeg de geregistreerde arbeidsreserve resp. 31.484 en 27.016; het aantal wekrloze vrouwen resp. 2.440 en 3.320. Het aan tal openstaande aanvragen eind juni en eind juli 1957 bedroeg resp. 64.151 en 65.076 voor mannen en 39.265 en 38.852 voor vrouwen. Van het aantal eind juli 1958 in geschreven mannen van 77.302 werk ten er 12.811 op sociale werkvoorzie ningsobjecten en 13.177 op aanvul lende werken. Van de 6.052 inge schreven vrouwen werkten er 519 op sociale werkvoorzieningsnbjecten. De geregistreerde arbeidsreserve was eind juli als volgt over de pro vincies verdeeld (tussen haakjes de cijfers van eind juni): Groningen 6.984 (7.444), Friesland 5.967 (5.155), Drente 7.321 (6.433), Overijsel 6.771 (6.208), Gelderland 7.823 (7.056) Utrecht 4.015 (3.556), Noord-Holland 12.096 (11.462), Zeeland 2.252 (2.465), Noord-Brabant 10.558 (10.602) Limburg 2.813 (2.748). K.R.O.-SCHOOLRADIO HEEFT NIEUW PROGRAMMA GEREED. Terwijl de scholen nauwelijks de grote vacantie zijn ingegaan, heeft de K.R.O.-schoolradio reeds zijn nieuwe programma voor 19581959 ter ken nis van de schoolhoofden gebracht. In hoofdzaak heeft de leiding zich ge houden aan het sinds jaren beproefde schema; slechts enige wijzigingen zo wel in de tijd als in de indeling zijn aangebracht. In het vervolg wordt slechts een enkele muziekcursus uitgezonden, en wel voor leerlingen van de zesde klas lagere school en leerlingen van daar mee gelijk te stellen ontwikkeling. De samenstelling is ook nu naar g< vens van prof. dr. Helene Nolthenius, met Manus Willemsen als cursuslei der. De dichter Gabriël Smit, die in het afgelopen jaar zo intensief werd beluisterd, zal ook verder ver tellen over dichters, maar nu over de ouderen, die men nu eenmaal ook moet kennen. In de serie Kaleidos- koop komen veertiendaagse program ma's over wel heel verschillende on derwerpen. De schoolkrant heeft haar bestaan op de scholen wel bewezen. Ze zal in het nieuwe schaoljaar aandacht schenken aan actualiteiten ir binnen- en buitenland, dank zij de journalis ten, die deze onderwerpen in dienst van de KRO plegen te behandelen. Maar ook de leerlingen zelf zullen in de gelegenheid worden gesteld, iets van zich te laten horen. Bovendien zal er plaat" zijn voor de lach, dank zij een avonturen-strip die Jan de Cler heeft geschreven. En dan zijn er opnieuw school-uit- zendingen, gecombineerd met film strips. De schoolhoofden hebben steeds méér strips gevraagd, meer kleurenstrips ook. Maar deze laatste zijn duur en dat kan een bezwaar op sommige scholen zijn. Toch is zo als Leni Verstegen ons heeft mee gedeeld in de praktijk gebleken, dat de meeste scholen zich dit voor treffelijke aanschouwingsmateriaal aanschaffen. Het eerste trimester na de grote vacantie brengt twee programma's meer maar men liet de verouderde clausule maar voorlopig gehandhaafd, totdat de dienstplichtwet om andere redenen gewijzigd zou worden. Te rneer omdat er de laatste jaren geen behoefte meer bestond aan uitzending (anders dan van vrijwilligers en ma rinepersoneel naar Rijksdelen buiten Europa. Nu evenwel besloten is, om ruim vierhonderd militairen van land- en luchtmacht naar Nederlands Nieuw Guinea te sturen, neemt de minister van Oorlog het zekere voor het onzekere en wil hij de tekst in overeenstemming brengen met de thans gebleken behoefte. Madurodam ontving de halfmiljoenste Eerder dan de vorige jaren heeft de half-miljoenste dit jaar een be zoek gebracht aan de miniatuurstad „Madurodam". Mej. E. Storm uit Rotterdam en de heer F. J. Kans, eveneens uit de Maasstad, kregen resp. als 500.000ste en 500.001ste be zoeker uit handen van de waar nemend voorzitter van Madurodam, mr. W. P. I. Wilde, een geschenk aan geboden, bestaande uit twee retours per KLM naar Brussel, een bedrag voor het bezoek aan de EXPO en het fotoboek over Madurodam. De baten van een bezoek aan het minia tuurstadje komen ten goede aan de stichting Studentensanatoria. Van de opening op 2 juli 1952 af, hebben reeds 4.172.939 personen Madurodam bezocht. Op het Malieveld in Den Haag heeft gisteren de officiële overdracht plaats gehad van de eerste vier demonstra tiewagens voor onderwijs in arbeids- methoden door praktijkleerkrachten van het lagere landbouwonderwijs. De overdracht werd verricht door de secretaris-generaal van het Ministe rie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, dr J. H. Patijn. Met dit eerste aantal bestelwagens zullen 16 scholen kunnen worden be diend. In dit jaar zullen als eerste fa se voorts nog 12 van deze wagens voor vier scholen elk worden afgele verd. Dit praktijkonderwijs zal in het algemeen worden gegeven op bedrij ven, waar leerlingen vandaan komen. De demonstraties, voor het merendeel in werkmethoden in de landbouw, vallen meestal in zo'n kort seizoen, dat de instructeurs zich snel zullen moeten kunnen verplaatsen, hetgeen de mobiele inventaris thans mogelijk maakt. Hiermee is tevens mogelijk geworden, dat men een vrij kostbare inventaris, waarde drie a vierduizend gulden, meer scholen kunnen worden bediend. De demonstratiewagens zijn inge richt naar advies van het instituut voor landbouwtechniek en rationali satie in Wageningen. Twee buitenlanders verdronken Vier Amsterdammers gered Twee bewoners van het jeugdhotel aan de Leuvenstraat te Schevenin- gen, de 19-jarige Serge Paulin uit Parijs en de 23-jarige Roger Williw afkomstig van het eiland Wight, wor den sedert zondag vermist. Zij waren bij golfbreker 46 in Scheveningen gaan zwemmen en waren hier nog door een vriend waargenomen toen zij zich in nood bevonden. Door het voi'men van een levende ketting hebben een 30-tal badgasten in Scheveningen de 29-jarige D. T. S., de 7-jarige H. L. O., de 10-jarige H. T. O. en de 29-jarige T. H. T. allen uit Amterdam, die zich in nood be vonden, uit zee kunnen redden. over Maastricht en een over de schil derkunst in het Amsterdamse Rijks museum. De Deltawerken zijn alweer in een verder stadium dan de strips van het vorige jaar weergeven. Daarom worden die strips vervan gen. Er komen verder drie program ma's over het internatonaal geofy sisch jaar, een over Gent en twee over de Rijn, vanaf de oorsprong tot de monding. Het behoeft niet nader te worden verklaard, dat de beste leerkrachten aan deze schoolradio zijn verbonden. Aan de serie Maastricht heeft de heer K. V. H. Bruynzeels plaatsvervangend hoofd van de algemene diens van de gemeente Maastricht, medewerking verleend (uitzenddata 23 september en 7 oktober). Enkele programma's over onze nooit aflatende strijd tegen het water ondervinden ondersteuning van de afdeling Voorlichting van het ministerie van Waterstaat.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6