S)e £<2idóeSot!Aci/nt CHROESJTSJEF VLOOG IN 'T GEHEIM NAAR PEKING Besprekingen met de Chinese president Mao De spanning in het Midden-Oosten verminderd Den Haag bracht hulde aan Moeder des Vaderlands Kon. gezin in San Remo Prinses Irene wordt negentien Veel wind Wij bidden voor vrede Directeur: C. M v HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN BUREAUX: PAFENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent 20826 Giro 103003 Abonnemenspr f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd.. (7.50 p kwart. MAANDAG 4 AUGUSTUS 1958 49ste JAARGANG Nc CHROESJTSJEF bracht geheim VRIENDENBEZOEK Franco p.p. f 8.—. Advert.: 17 ct p. nun. Telefoontje* 1.50 Wil Peking ook op de topconferentie? Chroesjtsjef heeft de wereld weer eens verrast door dezer dagen in het geheim naar Peking te vliegen, waar hij een onderhoud heeft gehad met de president van de Chinese volksrepubliek Mao Tse Toeng. Het nieuws werd eerst zondag bekend en toen was Chroesjtsjef reeds weer vertrokken naar Moskou. De besprekingen van Chroesjtsjef met Mao hebben van 31 juli tot 3 aug. geduurd. Na afloop is een communiqué uitgegeven, waarin aan gedrongen wordt op het houden van een topconferentie en van de Ameri kanen en Britten wordt geëist, dat zij dadelijk hun strijdkrachten uit Liba non en Jordanië terugtrekken. De enige manier om de wereldvrede te bewaren, is, aldus Chroesjtsjef en Mao, over te gaan tot ontwapening, het verbieden van kernwapens, ophef fing van bases in andere landen en ontbinding van de militaire blokken. Het Zuidslavische revisionisme wordt in het communiqué „het grootste gevaar voor de communistische beweging" genoemd. UITGEBREIDE EENSGEZINDHEID De deelnemers aan de besprekin gen (waaraan behalve door Chroesjt sjef en Mao ook deelgenomen werd door maarschalk Malinofsky, de vi ce-minister van buitenlandse zaken Koeznetsof en een lid van het cen trale comité van de communistische partij der Sowjet-Unie Ponomaref) hebben volledige overeenstemming van opvattingen over actuele en be langrijke vraagstukken van de hui dige internationale toestand vastge steld, alsmede aangaande kwesties van verdere versteviging der betrek kingen van vriendschap, bondgenoot schap en wederzijdse steun tussen de Sowjet-Unie en de volksrepubliek China en over kwesties van de ge meenschappelijke strijd voor een vreedzame oplossing van internatio nale problemen en de verdediging van de wereldvrede. REACTIES OP HET COMMUNIQUé Uit het feit, dat Chroesjtsjef niet dadelijk heeft geantwoord op de jong ste westelijke nota's over een top conferentie in het Midden-Oosten, meende men zondag in diplomatieke kringen te Parijs te kunnen afleiden, Onrustige zondag op Cyprus Dinghenis, de leider der Griekse verzets-organisatie Eoka, heeft zater dag, in antwoord op 't jongste Britse verzoek om beëindiging van de ge welddadigheid, op premier Macmil- lan een beroep gedaan de Britse troe pen en de Turken opdracht te geven het vuren te staken. De Griekse Cy prioten zouden een dergelijke maat regel op gelijke wijze beantwoorden. Ondanks alle verzoeningspogingen zijn meer dan 2000 rnan Britse troe pen zaterdag 'n grootscheepse opera tie tegen de Griekse ondergrondse beweging Eoka in Oost-Cyprus be gonnen. Tot dusver zouden ongeveer 300 verdachte Griekse Cyprioten ge arresteerd zijn. Nabij het dorp Trimetousha in het oosten van het eiland zijn zondag de lijken gevonden van drie vermoorde Griekse jongemannen. In een tuin te Limassol is zondag een Britse militair doodgeschoten. Naast de Britse soldaat vonden op deze onrustige zondag van geweld pleging en brandstichting nog zeven andere mensen zes Griekse Cy prioten en een Turkse Cyprioot de dood. dat communistisch China bezwaar heeft tegen een topconferentie in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. De oproep in het Russisch- Chinese communiqué van zondag om onmiddellijk een topconferentie te houden moet misschien gezien wor den als een poging van communis tisch China om zich toegang te ver schaffen tot een dergelijke confe rentie. Waarnemers te Belgrado hebben zondag gezegd, de passage over Zuid- Slavië in het communiqué te lezen als een waarschuwing, dat de anti- Zuidslavische campagne nieuw leven zal worden ingeblazen als het in het Midden-Oosten wat rustiger gewor den zal zijn. Vele Zuidslaven zijn van oordeel dat China zeer aan dringt op een campagne tegen Zuid- Slavië. Verder zeiden waarnemers in de Zuidslavische hoofdstad niet verrast te zullen zijn, indien Chroesjtsjef thans zou gaan pogen China aan een topconferentie te doen deelnemen. Een andere theorie in Belgrado was, dat Chroesjtsjef de vrije hand heeft gekregen in de kwestie van de top conferentie in ruil voor diens aan vaarding van China's strenge opvat tingen over de ideologische politiek van het communistische blok. NIET ERG „VREEDZAAM" Het Pekingse „Volksdagblad" schrijft in een commentaar op de Russisch-Chinese besprekingen te Pe king, dat de twee landen, die uit drukking hebben gegeven aan hun vaste wil alle internationale proble men door vreedzame onderhandelin gen tot oplossing te brengen, besloten hebben hun militaire macht zonder ophouden te vergroten. „De strijd voor de vrede mag nooit worden ver ward met het pacifisme, waardoor de strijdlust van de volkeren verslapt, gevoelens van vrees worden veroor zaakt en het werk van de vijanden van de vrede wordt vergemakke lijkt". Desondanks Amerikaanse troepenlandingen Weer zijn Amerikanen in Libanon geland. Er kwamen zondag 2200 man en 75 tanks van het 35e tankbatal jon uit West-Duitsland aan. Dit was de tweede keer binnen 48 uur, dat Amerikanen op het strand bij Beiroet aan land gingen. En vanmorgen zou nog een bataljon aankomen. Een Amerikaanse militair, die in een jeep door Beiroet reed, is in de nacht van vrijdag op zaterdag door een kogel getroffen. Hij werd gedood. Ofschoon de aankomst van nieuwe Amerikaanse troepen daar niet op schijnt te duiden, meldt de Libanese pers een algemene vermindering van de spanning in het gehele land sinds generaal Sjehab tot president is ge kozen. Volgens politieke kringen te Beiroet zou de nieuwe president van daag (maandag) zijn program voor beëindiging van de reeds drie maan den durende revolutie bekend maken. Tot dusver heeft de generaal over po litieke kwesties het stilzwijgen be waard. Saeb Salam, de leider van de op standelingen in de hoofdstad, heeft in het weekeinde voor het eerst sinds het begin van de opstand zijn hoofdkwartier verlaten voor een on derhoud met generaal Sjehab. Dit eerste rechtstreekse contact tussen Salam en de stafchef van het leger, meen offensief tegen de opstandelin gen zijn begonnen, wordt beschouwd als een belangrijke stap in de rich ting van e°n bestand. UNIE MET IRAK OPGEHEVEN. Koning Hoessein van Jordanië hééft zaterdag bij decreet bepaald, dat de Iraaks-Jordaanse unie heeft opgehou den te bestaan. Deze unie werd in februari in het leven geroepen, twee weken nadat Egypte en Syrië zich hadden verenigd tot de Verenigde Arabische Republiek. Veertien dagen geleden deelde ko ning Hoessein nog mee, dat hij zich na de moord op zijn neef Feisal als hoofd van de unie beschouwde en al les in het werk zou stellen om in het Iraakse deel van de unie „vrede en stabiliteit te herstellen". Uit Amman te Nicosia op Cyprus aangekomen journalisten hebben zon dag meegedeeld, dat de censuur in Jordanië is ingesteld. De journalisten noemden de Jor daanse 1 censuur inconsequent, vaak onlogisch en altijd willekeurig. Koning Hoessein heeft zijn hofminis- ter Fawzi Moelki, die zijn voornaam ste persoonlijke en politieke advi seur was, ontslagen. Moelki werd kort na de staatsgreep in Irak be noemd. V.S. erkennen Irak. De Verenigde Staten hebben de nieuwe republiek Irak erkend. In een nota aan de regering te Bagdad wordt gezegd, dat Amerika de verzekering van de nieuwe Iraakse regering aan vaardt, dat deze zich gebonden acht aan het Handvest van de V.N. en haar wiens strijdkrachten nooit een alge- internationale verplichtingen. 100 jaar geleden 2 augustus 1858 werd koningin Emma geboren. Zaterdag j.l. heeft het Haagse gemeen tebestuur de koningin, die zo lang in Den Haag heeft gewoond, geëerd door een krans te leggen bij het monu ment in Den Haag. Foto: de wnd. burgemeester van Den Haag, de heer C. H. P. W. van den Oever plaatst een krans bij het Koningin Emma-monument. Munitiedepot in Brazilië ontploft Een gebied van twee mijl van de voorstad Deodoro van Rio de Janeiro in Brazilië is zondag tot niemands land verklaard na de explosies die zaterdag tien uur lang in een onder grondse munitie-opslagplaats hebben plaatsgehad. Tot dusver is slecht één dode ge meld als gevolg van de kettingexplo sies, die in totaal ongeveer een mil joen mensen op de vlucht hebben doen slaan, In de ziekenhuizen telde men 37 personen, die door rondvlie gende scherven w'aren getroffen. Ongeveer een lcwart van het arse naal, dat 16 km. van het centrum van Rio de Janeiro is gelegen, is verlo ren gegaan door de explosies die za terdag kort na middernacht begon nen en tot zaterdag laat in de mor gen voortduurden. Gebouwen van het leger en talloze huizen werden met de grond gelijkgemaakt. De schade wordt op 30 miljoen gulden geschat. Het Rode Kruis en kerkelijke auto riteiten hebben posten opgericht voor hulpverlening. Het Nederlands koninklijk gezin is zaterdag met de jachten „Piet Hein" en de „Groene Draeck" uit Monte Carlo vertrokken en aangekomen in San Remo, een plaats aan de Itali aanse Riviera, niet ver van ae Franse grens. Jet gezelschap werd er door plaatselijke autoriteiten begroet. Ver wacht wordt dat de koninklijke fa milie er twee of drie dagen zal blij ven. Vrijdagavond hebben, zoals ge meld, prins Rainier en prinses Gracia de Koningin en de Prins aan boord van de „Groene Draeck" een bezoek febracht. Later brachten Koningin, 'rins en Prinsessen een bezoek aan het schip van de Griekse scheeps- magnaat Aristoteles Onassis. Zaterdagavond heeft de koninklijke familie 'n wandeling dooi San Remo kunnen maken zonder door iemand te v/orden herkend. Dit is een recente opname van H.K.H. prinses Irene, die op 5 augustus a.s. haar negentiende verjaardag hoopt te vieren. Wie meent zich te moeten bekla gen over het weer in Nederland schenke nog eens aandacht aan het weer in het buitenland. In Italië en Spanje heerst al enige dagen een hittegolf, zodat de vakantiegangers, die naar Italië gekomen zijn om daar wat van de zon en de warmte te ge nieten, hun portie rijkelijk toegeme ten krijgen. De temperaturen liepen in ver schillende plaatsen op tot boven de veertig graden. Daarom stroomden de Italianen en de toeristen bij dui zenden naar de stranden, zwembaden en rivieren om enige verkoeling te zoeken. De hitte wordt nog ondraaglijker door de grote vochtigheid, terwijl er geen briesje aan de lucht is, waar door anders de steden 's nachts nog enigszins afgekoeld worden. In de nacht van zaterdag op zondag on weerde het eindelijk in vele plaatsen maar veel hielp het niet; zondag was het wéér heet. Weinigen sliepen in Italië de afge lopen nacht thuis. Men zocht terras jes op en pleinen met fonteinen. En intussen vertelt de metoreologische dienst, dat de hitte nog zal toene men en nog wel een weekje aanhou den ook. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn minstens 24 mensen aan de gevolgen van de Italiaanse hittegolf bezweken, onder wie één Nederlandse. Haar naam wordt op gegeven als mevrouw H. Barlagen- Waalkens uit Groningen. Zij is in het ziekenhuis van Bolzano overleden. Verder verdronken vele mensen. OOSTENRIJK Oostenrijk is opnieuw getroffen door noodweer, reeds voor de tweede maal in enkele dagen tijds. Storm en onweer richtten in de Zondag trok een rug van hoge luchtdruk over onze omgeving, het geen een weersverbetering tot ge volg had. Deze rug stond in verbinding met een flink ontwikkeld hogedrukgebied ten westen van de Golf van Biscaye. Aan de noordelijke zijde van dit ho gedrukgebied was een vochtige zuid westelijke luchtstroming aanwezig, die vandaag ook tot onze omgeving doordrong. Dit ging plaatselijk met wat lichte regen gepaard. Voor het weer van de komende 36 uur is een actieve depressie van belang, die in snel tempo de oceaan overtrekt en die morgen op het noordelijk deel van de Noordzee wordt verwacht. In verband daarmee zal de wind gaan toenemen. Het koufront van de depressie kan tijdelijk wat regen brengen, maar na de passage stroomt drogere lucht het land binnen, waarin weer opklarin gen zullen voorkomen. nacht van zaterdag op zondag zware schade aan. Een boerin kwam om het leven. Zeven Nederlandse toeristen, die zaterdag onder leiding van een Alpen- gids een bergtocht maakten in de Zillertaler-alpen, in Tirool (Oosten rijk) zijn in een ijslawine geraakt. Drie toeristen zijn over een afstand van honderd meter omlaag gestort, waarbij één hunner, de 18-jarige H. G. v. Grol uit Vriezenveen (Over- ijsel), een zoon van arts H. G. van Grol, de dood vond. DUITSLAND Het onweersfront, dat vrijdagavond over het Rijnland trok en o.a. in Bonn veel schade aanrichtte, trok zaterdag over 't noorden van Beieren. Schoorstenen en kerktorens stortten in, evenals een hotel. De g isten wer den onder het puin vandaan gehaald. Volgens de binnenkomende berichten heeft de storm in West-Duitsland zeven doden en ongeveer veertig ge wonden gemaakt. In Oost-Duitsland eiste het noodweer minstens drie levens. De Nederlandse bisschoppen heb ben zondag allen in de kerken van hun diocees een brief doen voorlezen, waarin gevolg gegeven wordt aan het Pauselijk verzoek in de encycliek „Meminisse iuvat" om op de negen dagen die vooraf gaan aan het feest van Maria ten Hemelopneming (15 aug.) een novene te houden. De in tentie is: „Vrede in de wereld en vrij heid voor de Kerk". Voorgeschreven is door de bisschoppen voorts, dat zondag 10 of vrijdag 15 augustus een avondmis gelezen wordt. De tekst van het gebed voor de vre de is als volgt: Maria, onze deernis gaat uit naar allen, die lijden omwille van het geloof of getroffen zijn door oorlogsleed. Angst en ontzetting grijpen ons aan bij de .gedachte, dat ook wij door deze gevaren worden bedreigd. Wij zien hoe een wereld zonder God telkens weer wordt veischeurd door wantrouwen en haat. Mocht zij toch eindelijk erkennen wat haar tot vrede strekt! Moeder diep is de nood, doch onweerstaanbaar is de macht van uw liefde op het hart van uw Zoon. Wend deze macht aan en Hij zal de wereld redden. Wij beloven U te bidden en te boeten, zoals gij herhaaldelijk hebt gevraagd. Ontsluit gij dan alle harten voor Christus liefde en zijn vrede, opdat door uw tus senkomst aan alle volkeren rust en eenheid worden geschonken, en aan de Kerk de vrijheid. Amen." Dil nummer bestaal uit 8 pagina's (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VEEL WIND Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen, later enkele opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Krach tige tot stormachtige wind tussen zuid en west. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 5 Aug. zon op 05.06; onder 20.25; maan op 22.22; onder 11.28. Hoogwaterstanden 5. Augustus v.m. 6.35; n.m. 6.55. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI zwaar bew. 17 C. STOCKHOLM 18 OSLO onbewolkt 19 KOPENHAGEN licht bew. 19 ABERDEEN geheel bew. 17 LONDEN motregen 19 AMSTERDAM geheel bew. 18 BRUSSEL zwaar bew. 20 LUXEMBURG onbewolkt 16 PARIJS zwaar bew. 21 BORDEAUX licht bew. 23 GRENOBLE zwaar bew. 22 NICE licht bew. 28 BERLIJN onbewolkt 21 FRANKFORT 20 MüNCHEN zwaar bew. 19 ZüRICH licht bew. 20 GENèVE zwaar bew. 23 LOCARNO half bew. 30 WENEN zwaar bew. 19 INNSBRUCK regen 17 ROME licht bew. 37 AJACCIO onbewolkt 27 MADRID 33 MALLORCA licht bew. 32 ALGIERS onbewolkt 29 Korreltje Velen wachten op de ouderdom om deugden te verwerven maar vruchten worden niet rijp onder sneeuw.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1