Harry Morgan en zijn kwartet naar Amerika vertrokken Concours Hippique van „Nooit Gedacht" ook prachtig geslaagd M BD1 (Üótdleft 14-jarige Marianne Eichholtz won springconcours B Naar een nieuwe koers in de Nederlandse hippische wereld AR VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Ebben en Scheeren winnaar der andere springconcoursen De Harddraverij vereniging „Nooit Ge- tot 11 en 10 punten kwamen. In de 3e dacht" te Stompwijk heeft dit jaar zeker ronde waren er nog drie meetellende niet te klagen gehad over haar jaarlijkse hindernissen tot 'n maximum van 1.60 paardensportdagen, want niet alleen dat meter, waarmee men zes punten kon be- het weer buiten verwachting fraai te halen, hetgeen bereikt werd door W. noemen was, er werd ook paardensport i Scheeren en A. Ebben met twee paarden, van de beste soort te zien gegeven. Dat Deze drie moesten tenslotte barrage- was woensdag bij de kortebaan draverij springen, waarbij de hindernissen tot het geval, dat viel ook gisteren bij het 1.70 m. waren verhoogd. A. Ebben faal- grote concours hippique te constateren, j de met „Harmonieuse" volkomen, Schee- Gedurende vijf uren werd de belang stelling van de duizenden toeschouwers geboeid door paardensport van hoog ka liber. Daarvoor zorgden in de allereerste plaats de talrijke deelnemers en deel neemsters aan de verschillende spring concoursen. Het eerste was het springconcours B voor personen, die de 18-jarige leeftijd nog niet hebben bereikt en in het bezit zijn van een speciale jeugdrij vergunning van de stichting NHS. Hier kwamen ver schillende goede jeugdige krachten naar voren en onwillekeurig dachten we aan het des morgens door ritmeester Grup- pelaar aan de pers ontvouwde plan om te komen tot een betere opleiding voor toekomstige ruiters en amazones, die ons land in het buitenland kunnen vertegen woordigen. Uit de deelnemers (sters), die aan het concours in Stompwijk deelna men, zijn inderdaad jonge veelbeloven de krachten te recruteren. Hier werd niet in de eerste plaats tijd gereden, doch op fouten èn op gelijkmatigheid van tempo, een factor, die hoge eisen stelt aan ruiter of amazone, eisen van vol ledige concentratie en oplettendheid, die bij het springen op tijd nog wel eens in verdrukking komen. ren kwam tot 2 pnt en Ebben tenslotte met Vera Cruzano tot 4 punten, zodat deze winnaar werd van dit nummer. De uitslag werd dus: 1. A. Ebben, 2. W, Scheeren, 3. A. Ebben, 4. W. Scheeren 5. A. Wolf; 6. H. J. M. Wouters—v. d. Oudenweyer, 7. L. C. M. Uytendaal. Tuigpaarden vielen nog zeer in de smaak. Natuurlijk werd het springconcours af gewisseld door verschillende nummers tuigpaarden, die bij de Stompwijkse be volking nog steeds zeer in trek zijn Het is ook 'n prachtig gezicht de telgan gers alleen of gezamenlijk of in tandem voor de lichte wagentjes te zien para deren. Het was alleen jammer, dat ver schillende deelnemers waren weggeble ven (een elders gelijktijdig gehouden hengstenkeuring zal daaraan wel niet vreemd zijn geweest). Maar de toeschou- hebben daarvan volop genoten. zien.hier hoe een der ruiters in het Parijs springconcours een der lastigste hindernissen nam span 600 of meer hebben gewonnen, uitgesloten); 1. Melchior en Sarina, ber eig. A. Schrauwen, 2. Peter en Martijn ber. J. v. d. Touw, 3. Adelaar en Ulonky, ber. B. T. van Dijk, 4. Rotello en Rally Boy, eig. J. W. v. Dijk, ber. Wieringa. Idem open klasse: 1. Jancko en Petry ber. J. v. d. Touw, 2. Ulex en Alfred, ber eig. J. W. van Dijk, 3. Melchior en Sarina eig. ber. A. Schrauwen. Concours tandems tuigpaarden aange spannen voor tweewielig voertuig: 1. Geraldo en Alfred, eig. ber. J. W. van Dijk, 2. Janko en Petry, ber. J. v. d. Touw, 3. Woudloper en Ulex, eig. J. W v. Dijk, ber. B. T. van Dijk. VOETBAL. NOG GEEN CONTRACT VOOR FAAS WILKES Faas WilkeS 34 jaar oud en 32 maal international zal waarschijnlijk het komende seizoen niet voor een Neder landse semiprofclub kunnen uitkomen. Gisteravond om 12 uur, toen de termijn voor transfers was verstreken, had de VW-speler nog geen nieuw contract afgesloten. De enige mogelijkheid voor Wllkes om het volgende seizoen toch nog als betaal- ligt derlan een contract aanbiedt transfer naar een niet-Nederlandse ver eniging. Wilkes zelf denkt er echter ern stig aan zijn schitterende voetbalcarrière te beëindigen. ENGELANDS DUURSTE VOETBALLER UITGESCHAKELD De international Cliff Jones. Enge- lands duurste voetballer heeft woensdag tijdens de training van Tottenham Huts- pur zijn rechterbeen gebroken. Hij zal gedurende drie maanden niet kunnen spelen. Voor de „Spurs" betekent dit een groot verlies, aangezien op 23 augustus a.s. de competitie begint. Jones, linksbuiten van het nationale elftal van Wales, werd in februari van dit jaar voor 35.000 pond sterling (ruim 40Ö.000 gulden) door Tottenham Hots pur overgenomen van Swansea. NEDERLANDSE PLOEG VOOR EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN De Nederlandse équipe, die aan de Europese roeikampioenschappen te Poz- nan (Polen) zal deelnemen, is definitief samengesteld. Aan de dameskampioenschappen op 23 augustus zullen deelnemen de dubbel- vier van de LVSR de Vliet uit Lelden en de skiffeuse mej. Luderus van de Kon. Dordtsche zeil- en roeivereniging. Mevr. R. van Suylekom-Vuijk zal als chef d'équipe de damesploegen bege leiden. Voor de herenkampioenschappen op 30 augustus worden ingeschreven de twee zonder stuurman van de Nereus, de acht L. Rédelé van de Kon. Dordtsche zeil en roeivereniging. Doordat een der roeiers van Nereus Vier met stuurman zijn enkel heeft ge broken kan de oorspronkelijk gedachte uitzending van deze ploeg niet doorgaan. DOCOS IN HET JEUGDKAMP ZUNDERT Men schrijft ons: Het weer wordt er steeds beter op en dat verhoogt de stemming in het kamp. De wielerwedstrijden waren in het avondprogramma een welkome afwisse ling in het voetbal- en volleybalpro gramma. Bram Bijl zorgde voor een I scoord door Koos Wessclman, succes in zijn serie en werd in de finale no. 3 geklasseerd. De leider P. v. d. Berg van DOCOS reed ook mee, echter buiten mededing. Hij werd tweede in zijn serie, maar de eerstaankomende werd gediskwalificeerd, omdat hij ge bruik maakte van zijn versnelling. Daar door mocht P. v. d. Berg toch in de finale uitkomen en werd zesde in het eindklassement. Zijn gemiddelde snel heid was ca. 28 km. per uur. Ook het laatste nummer van de vijfkamp, werd afgewerkt en DOCOS boekte met zijn b en c adspiranten goede resultaten in de estafette. Het gaat er naar uitzien, dat DOCOS in de vijfkamp zeer be hoorlijk geklasseerd zal zijn, maar de uiteindelijke uitslag werd niet medege deeld. Het nummer „lange afstand lopen" voor adspiranten werd opnieuw gelo pen in de avonduren. Dit nummer had tot doel de knapen gauwer in slaap te krijgen. De winnaar van DOCOS was nu Peter van Dam en Theo van Kan eindigde als tweede. Ook de junioren van het kamp werden nog even op hun krachten beproefd en liepen ca. 1500 meter. DOCOS wilde hierbij niet ach terblijven en liep met 5 man mede n.l. Jan v. Polanen, die als eerBte van DOCOS aankwam, Hans Niesing, Peter van Dam, Joop v. d. Meer en Lodi Kal lenberg. De voetbal bracht op de laatste dag van de pools niet veel goeds; DOCOS (a) speelde 3 wedstrijden en verloor er hiervan 2 en speelde er 1 gelijk. De uitslagen waren 0—0; 03 en 01. DOCOS (b) verloor er 2 allebei met 10; DOCOS (c) haalde nog 1 punt binnen, want ze speelde dubbel blank. DOCOS (c) behaalde een fraai succes door ongeslagen eerste in haar volley bal serie te worden. Met het beëindigen van de voetbal competitie zijn thans 71 wedstrijden in deze kampweek gespeeld en ook het aantal volleybalwedstrijden is dien overeenkomstig. De kampstaf ontwik kelt dus een grote activiteit om het vastgestelde programma klaar te krij gen. Aan de ouders van de jongens, die de Nereus en de skiffeur van DOCOS aan het kamp te Zundert deelnemen, wordt medegedeeld, dat a.s. zaterdag behoudens onvoorziene om standigheden de auto met de jongens, fietsen en bagage te ca. -»12.-uur in Leiden op de Nieuwe Beestenmarkt aan komt. VNL OP JEUGDKAMP TE VUGHT Men schrijft ons: Woensdagavond was de filmavond, waarvan ten volle werd genoten. Giste ren werd de derde voetbalwedstrijd ge speeld. „Het werd een 21 overwinning op Spirit". De wedstrijd stond op laag peil; de doelpunten werden beide ge- Opleiding van instructeurs, die opleiding kunnen geven De hyppische sport in Nederland be- doel ogen. Daarvoor werd contact leeft sedert 1945 een zeer moeilijke perio de. Vóór 1940 werd deze sport vrijwel uitsluitend bedreven door de militaire ruiters, die voor ons land zeer grote suc cessen hebben kunnen behalen. Na 1945 is het paard uit het leger ver- De uitslagen luiden hier: Concours d\venen en daarmee ook de opleiding en éénspannen tuigpaarden beneden 300 aan prijzen, (llmletklasse): 1. Melchior eig. en ber. Ad. Schrauwen, Zevenberg- schenhoek, 2. Rotello eig. J. J. v. Dijk Emmeloord, ber. Wieringa, 3. Saturnus ïïÏÏJLS?b'4v/ l de eerste springers. Een fout parcours veel fouten, weigeringen, enz. waren oor zaak, dat de eersten weinig succes be haalden. Doch allengs werd het beter. Dat was toen Annemarie Zwolsman met Othello haar parcours beëindigd had Zij had weliswaar 4 ft maar 72 als puntenwaardering, maar had als zesde der deelnemers de leiding genomen. Daarna nam Marianne Eichholdtz de lei ding over door een foutloos parcours met 75 punten. Dit 14-jarige meisje op 15 augustus wordt zij 15 jaar deed de handen van de talrijke toeschouwers van bewondering voor haar prestatie spon taan opeen gaan en het bleek, dat zij zich meteen al als eerste kon handhaven, al kwamen enkele concurrenten dicht bij haar. De uitslag werd tenslotte: 1. Marianne Eichholtz 0 ft. 75 pnt; 2. Tineke Zwols man met „Monpti" op 74 p; 3. Dorlen de Vries met „Ariane" o ft en 73 pnt; 4. Annemarie Zwolsman met „Othello" 4 ft en 72 pnt. De winnares verwierf hier bij als extra prijs een fraaie beker. „Kies uw eigen weg". Het springconcours „Kies uw eigen weg" liet de deelnemers vrij de zestien hindernissen te nemen zoals zij wilden. Wie dus de kortste tijd maakte en na tuurlijk de minste fouten werd winnaar. Ook hier hier moesten zeven paarden gesprongen hebben aleer een behoorlijk resultaat was bereikt. Maar het was met een raak ook, want W. Scheeren uil Vught, Ned. kampioen, kwam met „Be renice" foutloos rond in de tijd van 82 sec. Even daarvoor had ook J. den Haan uit Wateringen een foutloos parcours ge maakt, maar in de tijd van 89 2/5, sec. Het zouden de beste prestaties van dit concours blijken, want geen enkele deel nemer bracht het parcours foutloos meer ten einde. Het resultaat was tenslotte: 1. W. Scheeren met „Berenice" 0 ft, 82 sec: 2. J. den Haan met „Rubana" 0 ft. 89 2/5 sec; 3. J. J. L. Baron van Lijnden met „Shantyman" 3 ft 116 1/5 sec; 4. W. Scheeren met „Audacieux" 4 ft. 83 sec; 5. A. Wolf met ..Grey Cat" 4 ft 84 3/5 sec; 6-7 J. J. L. Baron van Lynden met „Cortina" en A. Ebben met „Harmo nieuse" beiden 4 ft 95 sec; 8. R. Kou- wenhoven met „Quodian" 4 ft. 96 sec; 9. A. Paalman met „Prosper" 4 ft. 98 sec; 10 Marianne Eichholtz met „La Huzarde" 4 ft. 106 1/5 sec. Parijs springconcours bracht veel spanning. Bij het Parijs springconcours moester de deelnemers over vijf hindernissen heen, waarvoor zij resp. 1, 2, 3, 4 en 5 punten konden behalen. Dat maximum werd in de eerste ronde behaald door W. Scheeren met Bérennice, J. A. Sterk met Hul, H. J. M. Wouters—v. d. Ouden weyer met „Rebel". A. Wolf met Grey Cat. A. Ebben met „Harmonieuse" en Ve ra Crusano belden van M. Koster (Zand- voort), N. Uytendaal m. „Hanko". mej. v Loon met „Athener" en wederom W. Scheeren m. „Audacieux". 9 candidate» dus voor de 2de ronde. SSterk en mej. v. Loon vielen hier af, omdat zjj resp. J. W. v. Dijk, ber. B. T. v. Dijk, Emmel oord. Idem, beneden 800 aan prijzen: 1. Sarina, ber. eig. A. Schrauwen, 2. Ulex, ber. eig. J. W. v. Dijk, 3. Woudloper, eig. J. W. v. Dijk, ber. B. T. v. Dijk; 4. Martijn, eig. fa. v. d. Touw, ber. J. v. d. Touw. Idem open klasse: 1. Alfred, ber. eig. J. W. v. Dijk. 2. Jancko. fa. P. v. d. Touw ber. J. v. d. Touw, 3. Geraldo, eig. J. W. v. Dijk, ber. B. T. v. Dijk. 4. Rally Boy, eig. J. P. v. Dijk. ber. II. J. Wieringa. Concours van éénspannen tuigpaarden gereden door dames: 1. Alfred, ber. mevr. Van Dijk, 2. Trior, ber. mevr. Van der Touwde Nies, die tevens de prijs kreeg voor het fraaiste geheel. Concours tweespannen tuigpaarden (li mietklasse); paarden, welke in het training der militaire ruiters. De civiele ruiters in Nederland werd toen een grootse, maar zeer zware taak op de schouders gelegd. De hyppische sport werd aantrekkelijker voor het grotere publiek, doch de kwantiteit vergoedde niet de kwaliteit. De povere resultaten, die de Ned<n> landse ruiters tijdens de grote internatio nale wedstrijden na de oorlog hebben be haald, wijzen er echter op, dat deze taak voor hen zwaar, zo niet te zwaar Het probleem is thans: „hoe te komen tot de weg omhoog?" Om tot succesvol le ruiters te kunnen komen, zullen al lereerst zeer goede krachten voor het ge ven van instructie aanwezig dienen te zijn. Voor zover deze niet ter beschik king zijn, zullen goede instructeurs ge vormd en opgeleid dienen te worden. Indien zeer goede instructeurs aan wezig zijn, zal van onder af aan met de opleiding van jeugdige ruiters begonnen moeten worden. Wil de opleiding succes hebben, dan zullen naast zeer goede in structeurs eveneens een uitstekend paar- denmateriaal en prima verzorgde acco modates ter beschikking moeten staan. Om de boven geschetste gedachten in praktijk te brengen zal thans met de op-1 leiding tot in de perfectie van jeugdige j en gevorderde ruiters in de Riouw Rij- j school te Den Haag volgens moderne' idealen een begin worden gemaakt. Deze z.g. Riouw Rijschool is na de bouw van een nieuwe overdekte rijbaan, en een modernisering van het bestaande stallen- complex thans vrijwel gereed. De Riouw Rijschool staat echter nog een groter opgenomen met enige privé-eigenaren van soortgelijke rijscholen in verschil lende delen van het land. De ideeën van de heer J. P. J. van Hetfst bleken door de hierboven genoemde personen ge< deeld te worden. Na ampele besprekin gen is besloten tot een vorm van samen werking te komen van deze hyppische rijscholen met het doel, een modern per. fecte opleiding van zowel jeugdige als gevorderde ruiters. Aan deze samenwerkende rijscholen zullen de hoogste eisen gesteld worden t.a.v. instructeurs, trainingsschema"s. paardenmateriaal en occomodaties. 1 Naar ritmeester Gruppelaar in een gis termorgen gehouden persconferentie me dedeelde zijn plannen ontworpen om te komen tot de opleiding van een aantal jeugdige rqiters in topcursussen. Daar voor komen natuurlijk allereerst meisjes en jongens „met aanleg" in aan merking. Dit gaat natuurlijk geld kosten, maar om hieraan te voldoen zijn er altijd wel enthousiasten, die willen helpen. Reeds werden van verschillende zij den belangrijke bedragen toegezegd ter financiering van de hierboven omschre ven ideeën en projecten. De coördinatie tussen de samenwerkende rijscholen is er een die berust op volledige autonomie der deelnemende rijcentra, terwijl an derzijds een volledige samenwerking op economisch en organisatorisch gebied zal plaatsvinden. Wat de opleidingskosteu der ruiters betreft het volgende, schoon deze in wezen niet zo hoog zijn als men vaak denkt, zouden zij in be paalde gevallen een belemmering kunnen zijn. Daarom zullen werkelijk betalen- teerde ruiters hun opleiding zowel aan de rijscholen als aan de Centrale Rij school zo nodig kosteloos ontvangen. Ritmeester J. J. Gruppelaar geeft een jeugdig ruiter instructies. Gistermiddag zijn we naar Oisterwljk gefietst alwaar werd gezwommen; het weer leende zich hier uitstekend voor. Gisteravond tfok men naar 's Herto genbosch voor een voetbalwedstrijd tus sen BW en een Canadees elftal. Verder gaan wij ons nu weer opma ken voor de thuisreis. De thuiskomst is op 'n uur of zes zaterdagmiddag ge pland. Alles is hier nog oké en de stem ming prima! UIT HET „GROEN WIT" KAMP Men schrijft ons: Gisteren werden wedstrijden gehou den in hardlopen, balwerpen, hoog springen en verspringen. Het hardlo pen is zeer spannend geweest. Het „Groen Wit" meisje Tiny RÖling be haalde de tweede prils In hardlopen 's Middags stond de Heilige Landstich ting op het programma, maar daar som mige meisjes dit al gezien hadden gin gen zij maar zwemmen. Het water was heerlijk en we hebben een heerlijke middag gehad. Om half zes waren we weer thuis. Het was nu onze beurt om het eten te gaan halen en we weten nu wat dat betekent. De gamellen waren erg zwaar en we moesten een paar keer rullen, 's Avonds na het eten hebben Gemma had van te voren alle pyama's geruild en het was een herrie van jewelste. Iedereen had de verkeerde pyama aangetrokken. Maar toen Pa kwam was het toch weer stil en we slie pen spoedig als een roos. De volgende morgen was de H. Mis om kwart voor acht. Nu maken wij ons klaar voor de zwemwedstrijden. Die lekkere melk is morgen, maar ook overmorgen nog goed Gisteravond is Harry Mor gan, die naar Europa geko men is om een viertal spor tieve jonge mannen uit te kiezen vöor een tournee van zes weken door de Verenigde Staten, met het KLM vlieg tuig van Schiphol vertrok ken met bestemming New York. In de intercontinen tale hal had de 24-jarige idealistische student van New Brunswick het viertal uitverkorenen om zich heen verzameld: de 22-jarige Co Rentmeester jr, skifkam- pioen van Nederland, werk zaam bij een tabaksfirma in Arnhem, de 20-jarige Zweed Bill Nylind uit Stockholm, een vroegere junior skif- kampioen, de 27-jarige Hans Elsaesser uit Burgdorf bij Bern, bouwkundig tekenaar, in militaire dienst en bij herhalingsoefeningen straal jagerpiloot en de eveneens 27-jarige Giocomo Gambino, slaapwagenconducteur, in dienst bij de Wagon lits (zijn uniform had hij in de koffer), woonachtig in Rome Bij het afscheid op Schiphol waren mede aanwezig Door- tje Jongsma, onderwijzeres In Amsterdam en Izak Geel hoed van de gemeentereini ging in Dreischor (Zeeland), die twee jaar geleden met Harry Morgan de eerste buitenlanders waren, die op een dergelijke grote tocht door Amerika, mee 'waren gegaan. Hans Elsaesser vertelde nog eens uitvoerig van zijn verloofde Marlen (zij lijkt op Mariene Dietrich, maar ze is wat jonger consta teerde hij droogjes), die het goedgevonden had hun hu welijk, dat op negen sep- gesprekken, waarvan de in houd op zich reeds merk waardig was. Deze Giocomo Gambino was op een van zijn reizen met de Wagon Lits drie jaar geleden in Pa rijs terechtgekomen. Hij had de Franse hoofd stad een ontzettend gezellige stad gevonden en uit dank baarheid schreef hij, na zijn terugkeer in Rome, een brief naar president Coty om hem Slaapwagenconducteur vertelde over Coty en Italiaanse ,expresso' tember was vastgesteld, uit te stellen tot de dag, dat Hans uit Amerika zou terug keren. Behalve de straaljagerpi loot waren de andere drie uitverkorenen nogal nerveus, want voor hen betekende de oversteek naar New York de eerste vliegtocht in hun le ven. Co Rentmeester en de Zweedse jongeman waren uiterlijk kalm, maar de geesdriftige Italiaan uitte zijn nerveusiteit door drukke dank te zeggen voor het gastvrije onthaal, dat hij bij de Parijzenaars had gevon den. Toen president Coty in 1957 een officieel bezoek aan Italië bracht schreef Gio- moco opnieuw een brief aan president Coty, waarin hij vertelde, dat één ding in Pa rijs hem niet bevallen was, nl. de koffie, dat bruine water, zoals Hij het noemde En nu nodigde hij president Coty uit bij hem thuis in Rome te komen, waar een heerlijk kopje Espresso de hoge gast zou wachten. Van de secretaris van het Franse staatshoofd kreeg hij een epistel, waarin de president Giomoco hartelijk voor zijn uitnodiging dankte, maar dat het protocol voorschreef, dat hij niet van het programma kon en mocht afwijken. Dat had Giocomo Gambino veel te denken gegeven. Vorig jaar Kerstmis kocht hij een kleine Italiaanse koffie machine en stuurde deze naar president Coty in Pa rijs op met een uitvoerige handleiding, hoe hij het ap paraat moest behandelen heerlijke koffie te zetten. De machine werd in Parijs in dank aanvaard en de se cretaris van president Coty zond aan de enthousiaste slaapwagenconducteur een nieuw epistel met een mooie gravure van oud-Parijs. Toen Giocomo Gambino zover met zijn verhaal was gekomen, werd juist het vertrek van de KLM-machi- ne per luidspreker aange kondigd en grinnekend ging Harry Morgan met zijn kwartet naar de super con stellation op het platform, het avontuur met vier Euro pese jongemannen tegemoet Black, een 17-jarige Schotse heeft tijdens de Engelse zwemkampioenschappen op de mijl te New Brighton (Noord Engeland) niet minder dan twee Europese- en drie na tionale records verbeterd. Ian Black won de mijl (1609 meter) in 19 min. 17.5 sec. Hij bleef daarmee 1 min. 17,5 sec onder het Engelse record (er bestaat geen Europees record op de mijl). Als tussentijden voor de 800 en 1500 meter werden afgedrukt 9 min. 25,5 sec en 18 min. 6,2 sec. De jonge Schot bleef daarmee respectievelijk 3,1 en 5,8 sec. beneden de Europese records van Guy Montserret (Frankrijk), die 2 septem ber 1957 voor de 800 meter vrije slag 9 min. 28,6 sec noteerde en twee dagen later de 1500 meter vrije slag zwom in 18 min. 12 sec. ZEILEN DE NED. ZEILERS TE GENèVE Na vier van de zeven races van de internationale zeilwedstrijden in de Flying Dutchman klasse, welke te Ge- nève worden gehouden bezet onze land genoot Oerlemans de derde plaats in het algemeen klassement achter de Ita liaan Capio en de Zwitser la Court. De Nederlander Freeh is twaalfde en Kooyman zeventiende. HANDBAL Jong Ade De vertrektijd voor zon dag is vastgesteld op 10.45 uur, vertrek café v. d. Poel. Dezelfde tijd geldt ook voor NIo, vanaf café Bakker. WIELRENNEN DE SELECTIEWEDSTRIJDEN TE UTRECHT Voor 6000 toeschouwers zijn gister avond te Utrecht de door de KNWU ge organiseerde selectiewedstrijden gehou den, welke tot doel hadden de Neder landse renners aan te wijzen, die zul len deelnemen aan de wereldkampioen schappen wielrennen te Parijs. Voor deze wedstrijden kwam de vol ledige sprlnterschool van Arie van Vliet in actie, met de Nederlandse sprint kampioen Joop Captein en zijn rivaal Mees Gerritsen. De nationale kampioen zegevierde en Gerritsen bezette de tweede plaats. De achtervolging tussen de Neder landse amateur titelhouder Harry Mo lenijzer en Jan Buis, tweede in de strijd om de Nederlandse titel, werd gewon nen door Jan Buis. Hij zegevierde met een voorsprong van 15 meter en reed de 4 km. in 5 min. 10 sec. Het hoofdnummer van het program ma was de uurrit achter zware motoren. Drie stayers zullen naar Parijs worden afgevaardigd. Wout Wagtmans was door het behalen van het Nederlandse kam pioenschap reeds zeker van een plaats in de ploeg, zodat het om de bezetting van de twee overige plaatsen ging. Van de start af ging Wagtmans op kop, sterk bedreigd door Koch, wiens gangmaker evenwel met machinepech te kampen kreeg, waardoor de Utrechtenaar iets achterop raakte. Hij kwam echter terug en na ruim een half uur bezette hij de eerste plaats met Wagtmans dicht op zijn hielen. In één lange rush trok Wagt mans weer naar voren en met nog een kwartier rijden veroverde hij opnieuw de leiding, die hij niet meer afstond. In tussen had de gangmaker van Koch weer van motor moeten verwisselen waardoor Koch op de vijfde plaats ein digde. De uitslag luidde: 1. Wagtmans 75,600 km; 2. Pronk op 790 m; 3 Wier stra op 920 m.; 4. Vreeswijk op 2800 m.: 5 Koch op 2870 m. en 6. Stakenburg op DE RONDE VAN IIET WESTEN André Darrigade (Frankrijk) heeft de vierde étappe van de Ronde van het Westen gewonnen. Hij reed de 221 km. van Rouche sur Yon naar Brest in 5 uur 23 min. 25 sec. Darrigade won de sprint van een groepje van dertien renners. De Belgen van Aerden en Schoubben werden respectievelijk tweede en derde. In de algemene rangschikking behield de Fransman Novak de leiding. ATLETIEK YOLANDA BALAS SPRONG WERELDRECORD De Roemeense Yolanda Balas heeft gisteren te Boekarest bij het hoogsprin gen een sprong gemaakt van 1.81 meter. Zij leverde haar prestatie tijdens een trainingswedstrijd voor de Europese atletiekkampioenschappen. Het record zal dus niet kunnen worden erkend. Het record staat met 1.80 meter sedert 22 mei op haar naam. Sch eepsberichten ALHENA 31 juli van Laspalmas naar Rio de Janeiro; ALKES 31 juli van Las palmas naar Antwerpen; ASTRID NAESS (t) 31 juli van Amuaybay naar New York; BENINKUST 31 juli van Port te Noire 1/8 augustus te Tako- radi; DE EERENS 1 aug. te Khorrams- har; DELFT passeert 31 juli Azoren naar Trinidad; DRENTE passeert 31 juli Ceylon naar Aden; FRIESLAND 31 juli van Setubal naar Rotterdam; HECUBA 31 juli te Curasao; HELICON 31 juli te Maracaibo; JAVA 1 aug. te Genua; KERMIA 31 juli te Thameshaven; MARIEKERK 31 juli van Aden naar Mombasa; MARON 31 juli te Funchal; SAMARINDA 1 aug. tc Beira; STRAAT TORRES 31 juli van Tandjong Priok naar Brisbane; TABIAN 1 aug. te Bil bao; TIBIA (t) 31 juli van Mombasa naar Abadan; WATERMAN 1 aug. van Sydney naar Surabaja; ZUIDERKRUIS 31 juli van Kaapstad naar Walvisbaai.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8