Jeugd en bloemen maakten zegetocht door Leiden Sportpark wederom verhuurd aan voetbalver. „Quick Boys" Oude garage afgebrand ...JUAG 1 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAG1..A I De activiteiten die te Lelden rond de Leidse Bloemenweek worden ont plooid, vinden jaarlijks een verheu gend grote belangstelling van de bur gerij. De aanblik, die de straten waar langs het kindercorso zou trekken, gisteravond boden, deed denken aan de Drie Oktoberdrukte. Duizenden en duizenden wachtten de komst van het jeugdcorso dat sinds het vorig jaar plotseling de kinderschoenen ont groeid bleek: bijna elfhonderd kin deren namen aan de optocht deel. De wachtenden zijn niet teleurge steld. Het was een hartveroverende stoet, een mmiatuurcorso van grootse allure. Het was een demonstratie, waar mee de Leidse speeltuinverenigingen, de drie plaatselijke comité's voor va kantiebezigheden en de stichting Het Leidse Volkshuis die de optocht organiseerden in samenwerking met de Leidse Jeugd Actie aan alle kanten groot respect hebben afgedwongen. Het deed goed, te bemerken dat de moderne kleinen nog aan sprookjes geloven: het mag dan zijn, dat we nergens Roodkapje, de Gelaarsde Kat of Moeder de Gans hebben gezien, er was 'n groot aanbod van kabouters en elfjes groot en klein, met gazen vleu geltjes of, meer eigentijds, vleugels van plasti"-broodzakken. Ook de boertjes en boerinnetjes de den het goed en er was zelfs een heel polderlandschap aan de rol gegaan. Maar, eeriijk gezegd vonden we die spectakelstukken-op-auto's helemaal niet passen in een kindercorso. Veel aardiger waren de Tour de France", de wereldkampioe nen voet bal, het vissersschip uit Katwijk en het kindercircus Knikke been, dat met al zijn dieren door de straten trok. Maar het was om de bloemen be gonnen en daarom vonden wij het wel sneu, dat bijvoorbeeld een heel klein bootje, waarop zelfs het zeil van bloemen was vervaardigd, niet veel meer de aandacht kreeg, die het ver diende. Weinig kinderlijk of sprookjesachtig, hoewel alleraardigst uitgebeeld, was het groepje „Vrede", waarbij de een heid van de volkeren was voorgesteld door een stoet van exotische kinde ren, die samen optrokken. Onder de 251 fietsen die in de stoet meereden waren er, die met behulp van enkele gladiolen een metamor phose hadden ondergaan en de klein sten hadden van hun step (178 stuks) of hun poppenwagen (55) vaak de leukste bloemstukj es gemaakt, waar mee ze bezorgd en vol aandacht, maar trots als pauwen, door de stra ten stapten. Het is %en feest geworden van bloemen, waarvan de kinderen zeker vannacht nog van gedroomd hebben en die ook de volwassen toeschou- Rudi Strijk hoort de muziek en vergeet zijn bloemen bijna. wers zich nog lang zullen herinne ren. HOE DE PRIJZEN VIELEN De jury heeft aan de verschillende groepen in het kindercorso de navol- sfrjd ajsi uazfud apuag met lof Buurtvereniging „De Profes- sorenwijk"; 1ste prijs „Noorderkwar tier"; 2de prijs „Oosterkwartier"; 2de prijs „Morsk war tier"; 2de prys „Wes- Als U aan het KINDERCORSO terug denkt DENKTU AAN KINDERRIJWIELEN van de Fa. DUSOSWA TURFMARKT 2 - LEIDEN (Advertentie) terkwartier"; 3de prijs .Rondom de Watertoren"; 3de prijs „Zuiderkwar tier"; 3de prijs „Rondom de Mare- dijk"; 4de prijs Kath. Comm. v. Va kantiebezigheden, parochie Heren singel; 5de prijs idem, Leonardus; 6de prijs idem Petrus; 7de prijs Stich ting „Het Leidsche Volkhuis"; 8ste prijs Kath. Comm. v. Vakantiebezig heden, parochie Hartebrug. Het scheepje van „Westerkwartier" zeilde op bloesemgeur. (Advertentie) OEGSTGEEST Bouw openbare L.O. school gegund. Het architectenbureau Dijkerman en W. Swemle te Den Haag, heeft, namens B. en W. het bouwen van een openbare school voor l.d. aan de Lan ge Voort gegund aan de firma K. Burgy te Oegstgeest voor 185.790. Geslaagd. Mevr. N. H. Robijns- Trimp te Oegstgeest is te Den Haag geslaagd voor het examen M.O.-a Ne derlands. Raadsagenda. De raad vergadert woensdagavond te 19.30 uur. Agenda: Overname van een strook grond bij het perceel Wijttenbaeh- weg 53; aankoop van grond nabij de Rijnsburgerweg, van de Noord-Zuid- hollandse Vervoermaatschappij N.V.; beschikbaarstelling van een krediet voor het herstraten van de Haarlem merweg; beschikbaarstelling van een krediet voor verbetering van het voetbalveld t.o. de Laan van Alke made; de aankoop van een auto ten behoeve van de politie; krediet voor huisvesting van de openbare kleuter school. Gemeenteraad van Katwijk De weg naar Leiden De raad der gemeente Katwijk kwam gisteravond, onder grote be langstelling op de publieke tribune, in openbare vergadering bijeen. Af wezig wegens ziekte dr L. Borleffs. Een verzoek van mevr dr E. G. Stoffels, Rijnsburgerweg 7 te Leiden om te mogen kopen 500 mtr bouw grond in het uitbreidingsplan Koe- stal-Overduin werd goedgekeurd. Prijs 3800.—. Het voorstel tot het voeren van verweer tegen een door B. M. P. Kornet tegen de gemeente ingestelde rechtsvordering in kort geding, waarover wij reeds een en ander be richtte werd zonder op- of aanmer kingen aangenomen. Roltrommel-auto erbij. Per 1 september 1955 zijn twee rol- trommelauto's in bedrijf gekomen bij de dienst van gemeentewerken ten behoeve van de reinigingsdienst. Deze wagens moesten toen een hoe veelheid van 6000 vuilnisemmers verwerken. Inmiddels is dit aantal gestegen tot 8100, terwijl verwacht wordt dat begin volgend jaar met rond 9000 emmers gerekend zal moe ten worden, waardoor de capaciteit van twee roltrommelauto's volkomen onvoldoende zal zijn. De wagens moeten nu reeds veel overuren ma ken. Voor herstel is nauwelijks tijd. In verband hiermede komt het b. en w. noodzakelijk voor dat tot aan schaffing van een nieuwe roltrom- melauto wordt overgegaan. Totale kosten 40.000.waarvoor b. en w. het benodigde cred:._t aan de raad vragen. Na enkele opmerkingen en toelichting door de voorzitter aange- En een veeg-machine. Vervolgens een voorstel tot het uittrekken van een crediet voor de aankoop van een veegmachine. Bij gemeentewerken zijn op heden ten behoeve van de straatreiniging 11 a 12 straatvegers werkzaam welk ge tal door uitbreiding van het straten- net de eerstvolgende jaren zal moe ten worden verhoogd. Deze werkne mers kosten de gemeente thans rond ƒ50.000.per jaar en zal de eerst volgende 5 jaren oplopen tot 60.000.waarbij komt een post van 5000.voor het straatvegen op za terdagavond en na marktsluiting, re den waarom het b. en w. noodzake lijk voorkomt tot aanschaffing van een veegmachine over te gaan. De kosten van zo'n apparaat bedragen in totaal ƒ49.000.Alle straatve gers zullen niet overbodig worden, doch ƒ40.000.per jaar kan hierop bespaard worden. De exploitatiekos ten van een veegmachine worden ge raamd als volgt: afschrijving in 8 jaar 6500.bediening chauffeur en hulp 9000.onderhoud, benzi ne, olie enz. 5500.-, totaal 21.000.- waardoor dus een aanzienlijke be sparing verkregen wordt, reden waarom b. en w. verzoeken een cre diet van 49.000.beschikbaar te stellen. Ook hierover enkele opmer kingen en adviezen van de kant der leden. Aangenomen. Toename electriciteitsverbruik Het electriciteitsverbruik neemt sinds 1945 buitengewoon toe, in 1948 3595 aansluitingen, in 1958 6700, in 1962 verwachting 7900, dit door de voortschrijdende bebouwing waar door voorzieningen zullen moeten worden getroffen tot verhoging van de capaciteit van het hoogspannings net. De opvoering van het hoogspan ningsnet zal moeten geschieden in het hoogspanningsstation in de Van Egmondstraat te Katwijk aan den Rijn naar het hoogspanningsstation in de Tramsteeg, totale kosten ƒ114.000.Voor dit benodigde cre diet vragen b. en w. goedkeuring aan de raad. Goedgekeurd. In de vergadering van de raad d.d. 26 juni werd besloten tot de instel ling van de marktcommissie, onder gelijktijdige benoeming uit de raad van een voorzitter en 4 leden. Te vens werd besloten tot de uitbreiding van deze commissie met 4 leden bui ten de raad. Op voordracht van b. en w. werden thans door de raad hiervoor benoemd: mevr. J. de Ko- ninkOuwehand, Sportlaan 14; me vrouw M. P. A. van der ValkLan ge, Rijnstraat 20b; mevr. A. P. A. WoensdrechtHuisken, Zeeweg 69 en de heer E. Wouda, Tijmstraat 45a. De zandbak in het „Tranendal". Naar aanleiding van opmerkingen in de raadsvergaderingen door dr G. W. Overdijkink over de slechts toe stand waarin de zandbak op het in pandige terrein van „Het Tranendal" zich bevindt, zeggen b. en w. dat uit onderzoek is gebleken dat deze zand bak te groot en te laag is. Om aan de bezwaren tegemoet te komen dient de bodem 50 cm. te worden op gehoogd en daarna bedekt met be- tontegels. Vervolgens ligt het in de bedoeling op het plateau twee zit banken te doen plaatsen. De kosten worden op 2700.begroot voor welk crediet b. en w. goedkeuring vragen aan de raad. Na uiteenzetting over een hierover bestaand misver stand aangenomen. Het verloop bij de brandweer. Naar aanleiding van een eerder gestelde vraag door de heer N. v. Duyvenbode betreffende de ontslag aanvragen van een aantal van het brandweerkorps, delen b. en w. thans mede, dat sinds half maart 10 perso nen dp brandweer hebben verlaten, twee wegens verandering van werk kring, twee om gezondheidsredenen en zes waarvan valt aan te nemen dat zij bezwaar hadden tegen de wij ze waarop de nieuwe commandant zijn functie uitoefende en waarbij het rondzenden van een enquêtefor mulier kennelijk een belangrijke rol heeft gespeeld. B en W zeggen te betreuren, dat enigen gemeend heb ben te moeten' bedanken, doch b. en w. hebben het volste vertrouwen, da' het korps zijn prachtige vrijwillige gemeenschapstaak als tevoren mat begrip en toewijding zal blijven ver vullen. De heer Van Duyvenbode is met het antwoord van b. en w nog niet geheel tevreden gesteld, maar bij en kele opmerkingen bleef het. Verhuring sportpark aan „Quick Boys". Op 28 juli 1955 besloot de raad, te rekenen vanaf 24 juni 1055 tot en met 14 aug. 1956 aan Quick Boys te verhuren het gemeentelijk sportpark „Nieuw Zuid", aanvankelijk voor één jaar. Thans stellen b. en w. voor dat de huursom zal bedragen vijf twaalfde gedeelte van de toegangs prijzen, met dien verstande dat de huursom niet minder dan 6000. per jaar zal zijn, b.v de bruto-recet- te zal zijn 12000. af: vermakelijk heidsbelasting 1/6 gedeelte 2000. netto recette 10.000.of 5000. Maar Q.B. heeft bezwaar tegen een huurperiode van 5 jaar, welk stand punt b. en w. kunnen billijken. Daarom kan desgewenst de huur tot 31 aug. 1963 van jaar tot jaar op de zelfde voorwaarden worden ver lengd. B. en W. zeggen alle waarde ring te hebben voor het streven van Q.B., doch het college wenst te vol harden bij het standpunt dat het huidige tekort van het gemeentelijk sportpark onder geen beding nog ho ger mag worden, 't Resultaat van de besprekingen met Q.B. is tenslotte geweest, dat Q.B. met de thans voor gestelde regeling heeft ingestemd. Bij dit voorstel kwamen de ton gen pas goed los. Het waren de he ren N. van Duyvenbode, mr Van der Plas, H. Haasnoot, A. Pronk en A Wassenaar die hierover het woord voerden. Allen waren 't er over eens dat de gemeente veel voor Q.B. heeft gedaan en het park een groot ver lies oplevert voor de gemeente. De nieuwe regeling is gunstiger voor de gemeente en ongunstiger voor Q.B. 1958 gaf voor Q.B een tekort van 1500.maar er moet op de eerste plaats gezocht worden of bezuiniging mogelijk is en of er uitgehaald is wat er in zit, of er bezuinigd kan worden op het onderhoud, of de contributie niet te laag is, of de entrée niet ver hoogd kan worden. Wethouder C. van der Plas wijst er op, dat de ge meente veel deed en doet voor Q.B. Het praeadvies is moeizaam tot stand gekomen. De voorzitter wijst er op, dat ook b. en w. hebben te zorgen dat de eindjes aan elkaar ge knoopt kunnen worden. Maar de nieuwe regeling geldt van jaar tot jaar. Dus mocht Q.B. in moeilijkhe den komen, dan staat ieder jaar de deur voor Q.B. open, doch dan zal er ook uitleg van zaken gedaan moeten worden, de boeken open gelegd. Het voorstel van b. en w. werd tenslotte met algemene stemmen aanvaard. Verbetering wegverbinding met Leiden. Volgt het voorstel van b. en w. tot het verlenen van credieten ten be hoeve van verbeteringen van de weg verbinding KatwykLeiden waar over wij reeds uitvoerig schreven. De heer H. Haasnoot als eerste spre ker zegt verheugd te zijn over dit voorstel, dat wel ruim 2 ton zal kos ten doch zeer belangrijk is. De heer B. Vooys spreekt in gelijke geest, wijst er op dat enige Overrijnbewo- ners in een onprettige positie komen Willy Schroder en Trix Eckhardt: bloemetjes tussen de bloemen. Chef slak sigaar op Een grote, felle brand heeft van morgen vroeg een oude garage aan de Visseringstraat in Amsterdam- West, waarin ongeveer 40 personen auto's, een tiental bedrijfswagens en circa zestig motoren, scooters en bromfietsen stonden, geheel in as ge legd. De brand werd veroorzaakt door een ontploffing die zich voordeed toen de garagechef in de garage waar het verboden is te roken een sigaar met een lucifer wilde aan steken. De brandweer, die het vuur van twee zijden met 13 stralen in sloot, was om vijf minuten over half zeven de brand meester. De nablus sing van de rokende puinhoop duur de nog enkele uren. De garage was verzekerd en de schade wordt op en kele tonnen geschat. De garagechef liep brandwonden op aan zijn rech terhand. Toen de 34-jarige garagechef G. Kampman vanmorgen kort na half ze: de eerste klant, die vanmorgen iets later was dan gewoonlijk, met zijn wagen had geholpen, keerde hij in de garage terug. Hij wilde een si gaar opsteken en streek een lucifer af. Een fractie van een seconde na dit aansteken volgde een flinke ont ploffing, die de omgeving terstond in vlam zette. Hevig geschrokken rende de garagechef naar zijn op het terrein staande woonwagen en bracht zijn vrouw en kinderen in veiligheid. Het vuur plantte zich in dit oude ge bouw razend snel in alle richtingen voort. Er deden zich nog een aantal kleinere ontploffingen voor van ben zinetanks uit de wagens. De auto stalling, 45 meter lang. dertig meter breed en met een puntdak van circa 8 meter, bestond uit een houten ge raamte met golfijzeren platen als wanden en dakbedekking. De garage was eigendom van de heer D. P. de Ronde uit Weesperkarspel. In de garage was gisteren een buta- gasinstallatie geplaatst en het brand- piket van de politie gaat onder meer na, of mogelijk gas uit de installatie is weggestroomd. FOTOGRAFEREN! Riskeer nietsll (Advertentie). te verkeren, doch de nadelen wegen lang niet op tegen de voordelen. Mis schien, zegt spr. komt nog wel eens de van ouds bekende Kwakelbrug terug. De heer L. van der Zwan is het niet eens met het praeadvies en zou bij de verschillende fasen juist bij de laatste willen beginnen, de be weegbare brug over het Additionele Kanaal. Hij wyst op de requesten met 100 handtekeningen, die tegen het plan zijn en vraagt of die hoge kosten wel verantwoord zijn. Mr J. van der Plas pleit voor het praead vies. Dit plan wacht al jaren op uit voering. Zeker, enkele inwoners zul len er de strop aan hebben, maar als er critiek is, dan aar. omliggende ge meenten en Prov. Staten. De heer Haasnoot' wyst er op, dat een wet in behandeling komt waardoor Rijk en Provincie zullen moeten helpen be talen. Spr. zegt te hopen, dat een oeververbinding waar nu de Roskam- brug is, nog eens terugkomt. De heer Grimbergen zegt te vrezen, dat het bij dit plan niet zal blijven doch dat dit tot gevolg zal hebben dat nog een verbinding naar de Prinses Beatrix- laan zal moeten volgen. Spr. vraagt of de Roskambrug nog eens terug komt, waarop wethouder Bloot zegt dat als er iets terugkomt het een vaste verbinding zal zijn doch pas dan als de brug over het Additionele Kanaal (Sandtlaanbrug) gereed is, wat nog wel enkele jaren zal duren. Het voorstel van b. en w. wordt dan met alg. stemmen aangenomen. Hierna sluiting der vergadering.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7