Kleurenfotografie Waarborgen tegen verrassingsaanvallen Engeland helpt Ma&kat en Oman Antoon Rijnbeek vijftig jaar op Nieuwkoops zangkoor H. J. Postel W. van Rossem E. KRUL K. Kranenburg Dr. J. F. L. Fontein Dr. A. G. NI. Jansen W. Houwing 150.- H, WALENKAMP Zn, VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Conferentie voorgesteld De Verenigde Staten hebben de Sowjet-Unie donderdag schriftelijk voorgesteld, deskundigen van beide landen in de eerste week van okto ber in Gcnève te laten vergaderen ter bestudering van de „technische aspecten van waarborgen tegen mo gelijke verrassingsaanvallen". De V. S. stellen voor, dat de be sprekingen zullen worden gewijd aan de voor dergelijke waarborgen no dige „controlemiddelen, de doelein den, die men hiermede wil verwe zenlijken, en de resultaten, die van het in het leven roepen dezer waar borgen kunnen worden verwacht ..Dergelijke technische besprekin gen zouden een toetssteen kunnen rijn om uit te maken, of een bijeen komst van de regeringsleiders der grote mogendheden d. gelegenheid zou bieden tot een ernstige bespre king van de voornaamste internatio nale vraagstukken. Ook zou hieruit kunnen blijken, of een dergelijke bijeenkomst zich zou lenen om over eenstemming over deze problemen te bereiken", aldus de Amerikaanse nota. De betrokken deskundigen zouden, naar wordt aangenomen, van ge dachten moeten wisselen over onder werpen als het Amerikaanse voor stel voor een internationale luchtin- spectie en het Russische denkbeeld, om inspectiegroepen te stationeren op vliegvelden en eindpunten van weg- en spoorwegverbindingen. Bij de onderhandelingen, die de westerse grote mogendheden en de Sowjet-Unie over internationale ont wapening hebben gevoerd, hebben beide partijen bij verscheidene gele genheden erkend, dat het noodzake lijk is, waarborgen tegen verras singsaanvallen te scheppen. De Britse minister van buitenland se zaken, Selwyn Lloyd, heeft don derdag in het Lagerhuis verklaard, dat de Britse regering de sultan van Maskat en Oman militair en anders zins zal helpen. Het sultanaat is een woestijnstaat in Zuid-Oost-Arabië. De militaire hulp zal zo nodig het zenden van personeel inhouden en de vestiging van een kleine lucht macht als onderdeel van de strijd krachten van de sultan. Deze heeft ingestemd met een uitbreiding van de bestaande akkoorden betreffende de burgerluchtvaart en het gebruik van de vliegvelden Salalah en Ma- sirah door de Britse luchtmacht. Voorts zal Engeland jaarlijks een be paald bedrag bijdragen in de aan schaffing- en overige kosten van de strijdkrachten van de sultan. Dit jaar zal dit gaan om ongeveer 400.000 pond. Ook zal de Britse regering voorraden beschikbaar stellen. Naast de militaire hulp zal Enge land ook steun verlenen bij de eco nomische ontwikkeling van het sul tanaat, o.a. bij de aanleg varP wegen, bet landbouwonderzoek en de uit breiding van het onderwijs en de medische verzorging. 't Is nog niet pluis op Cyprus Op Cyprus zijn donderdag twee Griekse Cyprioten, drie Turkse Cy prioten en een Britse militair ge welddadig om het leven gekomen. De twee Cyprioten, een man en een vrouw, verloren het leven, toen Britse militairen te Kholetria het vuur openden op een menigte, die de Britten zou hebben aangevallen. De Britse militair werd gedood, door dat een bom, die hij van een weg in het oostelijke deel van Cyprus wilde verwijderen, ontplofte. Nabij het dorp Ayios Yioyios in West-Cyprus werden de lijken van de drie Turken gevonden, die wa ren doodgeslagen. Deze gewelddaden vonden plaats niettegenstaande de oproepen van premier Macmillan van Engeland, diens Griekse collega Karamanlis en aartsbisschop Makarios om een einde te maken aan het bloedvergieten. Verwacht wordt, dat de Turkse eer- ste-minister Menderes dezer dagen ook op de beëindiging van de ge welddaden zal aandringen. Gevangenisopstand in Israël In Noord-Israël zijn 600 gevange nen in opstand gekomen. Zij maakten zich meester van de wapenopslag plaats van de gevangenis. Ondanks het ingrijpen van Israëli sche veiligheidstroepen zouden tal rijke gevangenen ontsnapt zijn. De opstand zou één dode en een gewon de onder de bewakers geëist hebben. Sedert donderdagavond zijn in het noorden van Israël grote klopjach ten aan de gang op de ontsnapten, die wapens hebben meegenomen. IN DE WONDERTUIN DER Vele specialisten werken aan uw kleurenfoto (van onze verslaggever) ARNHEM (P P) - „Kleurenfotografie verovert de wereld mogen we wel zeggen. Er zijn zelfs veel liefhebbers, die na eenmaal met de kleurenfoto grafie kennis gemaakt te hebben, niet anders meer willen fotograferen dan in kleur", vertelt de heer J. B. G. Putman, chef van de „color centrale" van de Foto- en Filmindustrie FIFO te Arnhem. FIFO is een van de unieke bedrijven in ons land, waar kleurenfilms ver werkt worden. Dat wil zeggen, van het door de fotohandelaar ingezonden filmrolletje het eindprodukt, de kleurenfoto's worden gemaakt. „U zult het in deze tijd van het jaar, nu met de zomer en de vakanties, wel biezonder druk hebben?" als de term luidt „wordt eind geschoten". Als men zo'n filterbrief bekijkt vol met cijfers, mollen, kruizen, pijlen en cirkels, waant men zich in de sterrenwacht. Uit drukkingen als additief, substraktief en „wij liggen niet goed" zijn niet van de lucht. Het zogenaamde „eindschieten" gebeurt door middel van de prachtige apparaten voor het afdrukken. Keurig wordt de ver eiste filtrering ingesteld, de belichtings tijd wordt door een foto-elektrische cel gemeten en het grote moment is aange broken. De velletjes papier worden ont wikkeld. gestopt, gefixeerd, gedroogd en geglansd en het eindresultaat ligt voor Tenslotte komt alles op de administratie die voor de afboekingen, de facturen, verzendbriefjes en wat al niet meer zorgt. Tips voor U De heren Putman en Woudstra zijn zeer tevreden met het enthousiasme, waarmee het publiek zich op de kleurenfilm werpt, maar „Helaas zijn er nog maar al te Een bevestigend knikje. „Naast de lief hebbers, die meer met kleurenfilm wer ken, krijgen we nu ook de amateurs, die aangelokt worden door het mooie weer en in hun vakantie er eens een kleuren film aan wagen", zegt de heer Putman. „Vandaar dat we nu op volle toeren wer ken. Ons bedrijf is echter zo ingericht, dat het wat de afleveringstijd betreft geen verschil maakt of we het druk hebben of niet. Deze bedraagt, voor kleurenfilm zeer kort, ongeveer een week. Vroeger was dat anders en moest men soms lang wachten in het drukke seizoen". Ho© gaat het nu Wanneer de amateur zijn filmpje bij de handelaar heeft ingeleverd, heeft deze het met spoed op naar de centrale. De binnengekomen filmpjes uit alle delen van het land worden daar op de admi nistratie ingeschreven en van nummers voorzien en gaan naar de ontwikkelaf- deling. Hier staan geweldige ontwikkei- tanks, die door een speciale verwarmings- en koelinstallatie op 'n constante tempe ratuur van omstreeks twintig graden Cel sius worden gehouden. De temperatuur kan steeds duidelijk op een grote meter worden afgelezen. Het is namelijk zo, dat bij kleurenfilms de correctheid van de temperatuur bij het onwikkelen nog belangrijker is, dan bij zwart-wit films. Om prima resultaten te bereiken moet trouwens bij de gehele gang van zaken de uiterste nauwkeurig heid worden betracht. Door een wekker wordt de tijd aangegeven waarop de films er uit moeten, ze worden dan in een an der bad gestopt en tenslotte gefixeerd. Het drogen van de films geschiedt in speciale stofdichte kasten, waarin venti latoren voor de nodige luchtverversing zorgen. De proefdruk De films worden nu voor een proef door gegeven naar de afdeling waar men de afdrukken maakt. Achter de verschillen de prachtige apparaten die hier staan, zit ten dames, die specialisten in haar vak zijn. Zij stellen een bepaalde standaard kleurfiltrering in, die nodig is voor die soort film. Op een proefstrookje maken zij dan een gedeeltelijk afdrukje, waarop nauwkeurig aantekeningen wordt gedaan van de toege paste filtrering en de belichtingstijd. De ze strookjes gaan met de negatieven ver- Vandaag is de heer Antoon Rijn beek sr. 50 jaar lid van het Nieuw- koopse kerkkoor. Dit heugelijke feit zal natuurlijk feestelijk herdacht worden, maar in verband met afwezigheid van pas toor Van Rooyen, wordt de feestvie ring uitgesteld tot zondag 24 augus tus. Hoe wordt men kerkzanger? Dat is bij iedereen verschillend. Bij de heer Rijnbeek ging het zo. Hij heeft het zelf verteld. Van Uithoorn is de familie afkom stig, maar Antoon werd 74 jaar ge leden in een schuit, onder water, zo als hij zegt, in een van de Amster damse grachten geboren. Tot zijn 24ste jaar heeft hij als schipper ge varen. Hij zong al gauw goed en graag, maar omdat hij vandaag hier en morgen weer daar zat, werd over een kerkkoor natuurlijk niet ge dacht. En misschien zou hij nimmer een sieraad van het Nieuwkoopse koor geworden zijn, als er in 1908 geen kermis geweest zou zijn. An toon Rijnbeek „vree" met 'n Nieuw koopse schone en samen vierden zij met vele anderen het destijds zo roemruchte feest in Het Vliegende Paard, waar naar oude trant het gerstenat rijkelijk vloeide, terwijl de muzikanten ervoor zorgden, dat de goede stemming geen ogenblik ver flauwde. Het was in deze profane sfeer, dat onze latere kerkzanger debuteerde met het schone reeds lang vergeten cabaret-lied: „Ach wat een parel is toch mijn Karei". Na een luidruch tig applaus moest het weer eens en nogmaals gezongen worden, tot ook 'de muzikanten en de feestgangers het konden en mee zongen en fors boven alle lawaai uit, desnoods een oktaaf hoger, de heldere tenor van gelukkige levensavond met zijn toe gewijde echtgenote in zijn tweede huwelijk. Straks hopen ze samen nog wat gezellige jaartjes te mogen door brengen in het Tehuis bij de zusters, zo gauw er een plaatsje naar hun zin vrijkomt. Maar eerst gaan ze a.s. dinsdag mee met het uitstapje van de zan gers en over drie weken, wel dan vieren we in de parochie groot feest ter ere van deze gouden zanger. Zaterdag papier inzamelingA.s. zaterdag komen de jongens weer pa pier ophalen teir bate van de jeugd- ontspanning. Ze rekenen weer op de medewerking van de parochianen evenals de vorige keren. Amerikaanse landing bij Beiroet Bij Beiroet zijn vandaag Ameri kaanse troepen aan land gegaan. Een Amerikaanse woordvoerder heeft verklaard, dat er geen mededelingen over deze troepen zullen worden verstrekt, voordat de ontscheping vol tooid is. Dit zou verscheidene dagen duren. Antoon Rijnbeek. En laat nou toevallig mijnheer Jan J. P. Bots „van de winkel", van de bekende Nieuwkoopse familie, toendertijd direkteur van het zang koor, voorbijkomen. Hij was het, die de stem ontdekte en hij informeerde, wie daar binnen zo prachtig kon zingen, 't Was die Rijnbeek, die met de dochter van Dirk van Wijk ging trouwen. Na zijn huwelijk spoedig er na, hij werd nu kruidenier, bezorgde mijn heer Bots hem een invitatie voor het koor en zo is onze vriend Rijnbeek dan kerkzanger geworden. En met ere. Geen repetitie of hij was er, geen doordeweekse gezon gen Mis sloeg hij over. In het koor en met zijn schone solo's zong hij lange jaren God ter ere. Hoeveel malen zouden bruidjes niet een traantje van ontroering hebben weggepinkt, wanneer hij Gounod of Cesar Franck vertolkte met een Ave Maria of Panis Ange- licus in de vele honderden trouwtjes die hij als zanger meemaakte? En hoevele honderden doden zou hij onder het „In Paradisum" niet naar hun laatste rustplaats hebben gebracht? Hij is de laatste jaren van de repe tities vrijgesteld, maar ook nu nog ontbreekt hij in geen enkele rouw- of trouwmis. Desnoods alleen zingt hij nog zijn partij in de mis van Perosi. Rijnbeek is ondanks zijn 74 jaar benijdenswaardig jong en opgeruimd gebleven. Als aktief zanger was hij steeds een voorbeeld voor allen; als prettig en bescheiden collega 3en vriend van allen in de kleine, doch wel eens gevoelige gemeenschap van een dorpskoor. Wij gunnen hem van harte zijn Het Da Vinei-doek te Tongerlo Op een persconferentie in de Nor bertijnenabdij van Tongerlo in Bel gië zijn dezer dagen gegevens ver strekt over de restauratiewerkzaam heden aan de oudste kopie van Da Vinci's fresco „Het Laatste Avond maal", die in genoemde abdij wordt bewaard. De restauratie van het „Da Vinei- doek", die door de heer Marijnissen, onderdirecteur van het Belgische koninklijk instituut voor het Kunst patrimonium wordt verricht, is thans zover gevorderd, dat het is gereinigd en vrijgemaakt van latere overschil deringen. Het is nog niet geretou cheerd. Het doek meet 8 bij 4.20 meter. Het is lange tijd opgeborgen geweest en de kwaliteit ervan was aanzienlijk achteruit gegaan door vervuilde ver nislagen en zeer veel overschilderin gen. Volgens deskundigen is het een uiterst nauwkeurige kopie, op ware grootte, van het fresco, dat Leonardo Da Vinei tussen 1495 en 1498 op de reftermuur van het Dominicaner klooster te Milaan schilderde. Deze kopie zou gemaakt zijn door een Italiaanse schilder uit de omgeving van Da Vinei, mogelijk zekere An drea Solario, op een tijdstip dat de meester zelf nog leefde. Het doek werd in 1545 door de abdij van Ton gerlo aangekocht. Men hecht aan deze kopie des te meer waarde waar het oorspronke lijke fresco te Milaan veel van de ondergane wederwaardigheden, o.a. in de jongste oorlog, te lijden heeft i gehad. der en komen in de ontwikkelafdeling voor positieven. Hier worden ze volgens de regelen der kunst ontwikkeld in spe ciale tanks, waar het weer precies op de klok gaat. Ook deze tanks worden auto matisch op temperatuur gehouden en auto matisch bijgevuld en op chemische kracht gehouden. De ontwikkelde positieven en negatieven gaan dan door naar een afdeling, waar eigenlijk de foto „gemaakt" wordt. De filterbrief Een aantal specialisten krijgt de proef- strookjes en negatieven in handen en be kijkt ze nauwkeurig. Aan de hand van de resultaten op de proef strookjes en de reeds toegepaste filtrering maken zij uit welke kleuren er uit gefilterd moeten worden of welke te zwak zijn en toege voegd moeten worden. Zij stellen dan per negatief een zogenaamde „filterbrief" op waarop zij bepalen welke filtrering toege past moet worden. Het gaat om drie hoofdkleurenrood, purper en groen. Men werkt met bepaalde eenheden en kan per kleur variëren van 0 tot 200. Door een serie wetenschappelijke bereke ningen. waarbij zelfs vierdemachts wor teltrekken te pas komt, wordt dit defi nitieve filtergetal vasgesteld, waarna zo- De films worden in grote tanks ontwik keld. De juiste temperatuur is op een grote meter te controleren. Een schitterend apparaat maakt hc. mo gelijk van negatieffllm diapositieven te vervaardigen, die geprojecteerd kunnen worden. veel amateurs, die niet met de nodige nauwkeurigheid hun kleurenfoto's maken en dat resulteert vaak in minder fraaie afdrukken, waaraan de color centrale ook niets kan doen, want tenslotte kunnen wij er niet meer van maken dan er in zit". „Kunt u de lezers enkele tips geven?" „Ja, het fotograferen met kleurenfilm is heus niet zoveel moeilijker dan met zwart wit, wanneer men bepaalde punten in acht neemt. Is bij zwart-wit het licht en het spel van licht en schaduw van groot belang, bij kleurenfoto's bederft een scha duw de kleuren. Ook doet men er goed aan het domineren van 'n bepaalde kleur in een opname te vermijden. Teveel groen wordt op een kleurenfoto iets ergs. Zorg dan in ieder geval voor een figuur tje er in met kleding in contrasterende ldeuren". Teveel blauw „Vergeet niet, dat juist bij felle zonne schijn het gevaar groot is, dat de strak blauwe lucht een voor ons oog onzicht baar blauw licht reflecteert, dat zich over ons onderwerp uitgiet en dat op de af druk goed zichtbaar is. Kleurenfoto's maakt men het best wanneer de zon niet te fel is, of wanneer de blauwe lucht gebroken wordt door schapenwolkjes die als filter dienst doen. Dikwijls bereikt men de beste resultaten bij een lichtbe- wolkte lucht. Kleurenfilm heeft wat de belichtingstijd betreft een aanmerkelijk mindere speling dan de zwart-wit film. Het met de groot ste nauwkeurigheid bepalen van de be lichtingstijd is hier dus voor het welsla gen van uw opnamen van het allergroot ste belang. Te kort belicht, geeft donkere afdrukken met zware kleuren. Te lang belicht geeft zeer lichte afdrukken met harde, scherpe kleuren en veel niet door- tekende witte delen. Kleine afwijkingen in de belichtingstijd worden grondig af gestraft in het resultaat. Het verstandigst doet de liefhebber, wan neer hij alvorens zijn kleurenfilm te gaan gebruiken, eerst een kleine, eenvoudige brochure of handleiding over het kleur- fotograferen leest. Foto's zijn tenslotte levensherinneringen van meer dan gewone waarde en in kleur zijn het levende portretten voor jaren". (Nadruk verboden). Met dankbaarheid geven wij kennis van de geboor te van een Zoon LOEK L. H. J. SCHEEREN B. E. A. SCHEEREN— VASEN Leiden. 30 juli 1958 Haagweg 226 Tijdelijk adres: Vlietweg 12E. Zoeterwoude. ARTS CHIRURG PRAKTIJK HERVAT TANDARTS AFWEZIG TOT 19 AUGUSTUS Spoedgevallen neemt tandarts R. Schreuder op zijn spreekuur waar. TANDARTS AFWEZIG TOT 26 AUGUSTUS Voor spoedgevallen spreek uren van tandartsen J. de Bruijn en mevr. Plas Moes, voor zover aanwe zig. Tot nader aankondiging AFWEZIG AFWEZIG TOT 18 AUG. RÖNTGENOLOOG Homoeopathisch arts Hooigracht 67 Leiden AFWEZIG TOT 18 AUG. 3? Plastic emmer 1.79 Flinke «aaat 8 liter inhoud, met maatverdeling. On breekbaar. soepel plastic. Diverse kleuren. Nu met advertentie voor 1.79. Gel dig tot 10 augustus. I.V.A.. Haarlemmerstr. 48. Nova. Noordeinde 43. Leiden. Speciale SoleX vacantie-aanbieding Vandaag nog kunt U zich gaan verheugen op een heerlijke Solex vacantie. Vandaag nog kunt U voor 150.contant' de gelukkige bezitter z\jn van een Solex. en f. 67.50 per maand contant gedurende 3 mnd, Deze unieke Solex Service kost géén rente, 'en geen verplichte verzekering. het laagst geprijsd, het hoogst geprezen Komt U vandaag nog even langs TURFMARKT 5 TELEFOON 20050 MEISJESBLOUSJES 812 jaar 1.79 1.39 1.29 Solide HERENANKLETS 1.75 EVEN VRIJ BREI met wol van Alléén Hooigracht 62 Leiden Telef. 25650 S* Nieuwe nog niet bere den dames- en heren- sportfiets. Engels model van 245.- voor 145.-. Mare 84. 2" Plastic tuinslang 19 ct per meter!! Doorschijnend groen geribd plastic. IJzersterk. Alleen met in levering van deze adver tentie voor 19 ct oer me ter. Geldig tot 31 augustus. I.V.A.. Haarlemmerstr. 48. Nova, Noordeinde 43. Lei den. Ri.jwielkoop.ies. Soort- fiets als nieuw 90.-: mooi supersport, kabelremmen 115.-: damesfiets 75.-: jon gensfiets 65.-: nieuwe sportfietsen, zwart of grijs, kabelremmen 135.-. Alle rijwielen vol jaar garantie Rijwielhandel Sjouke, Ho- gewoerd 9. Chariy Gaul en Piet Damen zijn er niet. MAAR WEL de prachtige sportfiets van „LOCOMOTIEF" compleet 148.25 Gijs van Dam NOORDEINDE 11 TEL. 20964 LEIDEN 3? Zaterdagmarkt. Grote slopen van 1.98 nu 1.25: herenflanellen van 4.98 nu 3.49; herenborstrokken 2.-: wit herensportgoed van 2.98 nu 1.98. Koornbrug- steeg t.o. muziekh. Servaas Japie. 3? Net meisje gevraagd voor de morgenuren. Mevr Luykx, Zoeterwoudseweg 62. tel. 32337. ADVERTEREN DOET VERKOPEN

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6