Hulde en dank aan pastoor Bende bij afscheid Hartelijk afscheid van W* Q* Versteegen Huize Callao te Katwijk viert zilveren feest (15 aug*) VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 HOORDWIJK De talrijke opkomst gisteravond van de parochianen van Noordwijk aan Zee in één der lokalen van de Christus Koningschool om afscheid te nemen van pastoor Bende was wel het beste bewijs, dat de scheidende herder bij zijn parochianen in hoog aanzien stond en men zijn werken in deze nog jonge paroche op hoge prijs stelde. Temidden van het kerkbestuur werd pastoor Bende door de voorzit ter van „Cozona", de heer Peeters, begroet. Deze verleende hierna het woord aan de heer F. Urlus, het oud ste lid van het kerkbestuur. Het was voor het eerst dat in de parochie van Maria-ter-Zee afscheid genomen moest worden van een her der. Hoewel de scheidende pastoor wars is van alle uiterlijk vertoon, vond spreker het plicht op deze af- scheidavond namens de parochie openlijk dank te brengen aan pastoor Bende, voor hetgeen hij in de afgelo pen 9 jaren te Noordwijk aan Zee heeft tot stand gebracht. Het was reeds 25 jaar geleden releveerde spr., dat men begonnen was te denken over een kerk te Noordwijk aan Zee en in eerste instantie was het de be doeling een bijkerk te stichten van de git. Jeroensparochie, doch er gingen ook veel stemmen op om te komen tot een zelfstandige parochie. Na veel overleg en volledige medewerking van het kerkbestuur van St. Jeroen ook op finantieel gebied, kwam in 1949 het verheugende feit, dat Noord wijk aan Zee een eigen parochie zou krijgen. In maart van ditzelfde jaar werd pastoor Bende tot bouwpastoor benoemd. Zijn eerste tehuis vond pas toor Bende in de pastorie te Noord- wijk-binnen, maar in sept. 1949 ves tigde hij zich te Noord a/zee om zich geheel te kunnen geven aan de tot standkoming van de huidige devote kerk en mooie pastorie. Als de kroon op zijn werk kwam tevens de Christus Koningschool tot stand, die thans reeds met twee les lokalen wordt uitgebreid en nadien de Kleuterschool. Voor de verfraaiing van de kerk heeft pastoor Bende veel gedaan en een der mijlpalen was wel de inwij ding van het prachtige kerkorgel. Een van zijn hartewensen het stichten van een parochiehuis kon echter tot nog toe niet in vervulling gaan. Bij de te rugblik over deze 9 jaren kunnen wij getuigen, dat door de stuwende kracht van pastoor Bende in de parochie van Maria-ter-zee veel tot stand is geko men, waarvoor wij de scheidende her der veel dank verschuldigd zijn. Naast de dank van de gehele paro chie, wenste spr. pastoor Bende Gods zegen toe voor het werk in zijn nieu we parochie. Namens de leerlingen van de Chris tus Koningschool overhandigde Steph. v. d. Voort in een keurig toespraakje een klein presentje. De heer Haakman bracht als hoofd der school ook namens de leerkrach ten dank aan pastoor Bende, die naast de zorgen van de school ook een open oog had voor de persoonlijke belan gen van het onderwijzend personeel. Spr. wenste hem Gods zegen toe. Vervolgens spraken nog Arie Ruig- rok namens de acolieten en misdie naars, H. v. Rhijn namens de collec tanten en J. Schumacher namens het parochieel zangkoor woorden van dank aan de scheidende herder. Getroffen door deze hulde, hem op deze avond gebracht, was het voor pastoor Bende moeilijk hierop in te gaan. Gaarne was hij nog enige tijd in de parochie van Maria-ter-Zee ge bleven, doch nu zijn geestelijke over heid hierover anders heeft beslist, zal NOORDWIJK JONGETJE BIJNA VERDRONKEN Gistermiddag zag een badgast, de heer F. H. Wiebos uit Haren (Gr.), die zich op het noorderstrand te Noordwijk bevond, een jongetje in zee drijven. Hij begaf zich direct te water en bracht het reeds bewuste loze ventje op de kant. Een op het strand aanwezige dok ter verleende eerste hulp, terwijl an deren de strandpolitie en dr De Boer waarschuwden. Weldra gelukte het de doktoren om de jeugdige drenke ling weer bij te brengen. Het bleek de 6-jarige Sjonnie Steenvoorden uit de Marcellusstraat te Noordwijk te zijn. Vermoedelijk heeft hij zich te ver in zee gewaagd. Dr de Boer heeft hem naar de ouderlijke woning overgebracht. Goed afgelopen. Gisteren was de heer Den Otter bezig de ramen schoon te maken van de bovenver dieping van een woning aan de Lu- dolph Barkemeierstraat te Noordwijk. Plotseling brak de ladder, waarop hij stond in drie stukken. De man tui melde enkele meters naar beneden, doch kwam er met de schik en wat pijnlijke ledematen af. In haar val verbrijzelde de ladder een grote ruit. De scherven vlogen- de kamer binnen zonder echter de bewoonster te tref fen, die in de nabijheid van het raam stond. Wat op het strand achterbleef. Bij de politiepost op het strand zijn de volgende voorwerpen als gevon den aangegeven: leesbril, bruin le deren jongenssandalen met sokken, kunstlederen etui met drie autosleu teltjes, leesbril, damesregenscherm in etui, donkergrijze kinderporte- monnaie, vlieger in zwart, geel en oranje kleur (arendmodel), rode plastic bal, witte badhanddoek, groe ne badhanddoek, beugel met vier kiezen, Duitse penning 19141918, zijden sjaal (blauw-wit) en een blau we dameshandschoen. Inlichtingen dagelijks van 10 uur voorm. tot 6 uur nam. aan de post van de strandpolitie. hij zich in volle overgave er bij neer leggen. Dat er iets tot stand is gekomen in de mooie parochie ter zee was volgens hem te danken aan de medewerking van zijn huisgenoten, maar vooral aan het volijverige kerkbestuur, dat hij gaarne in het openbaar hiervoor dank en hulde bracht. Dank aan alle parochianen voor de ondervonden 9teun en vriendschap. Het was voor hem een geweldig offer om afscheid te moeten nemen, maar hij hoopte dat de nieuwe pastoor eenzelfde aan hankelijkheid en liefde van de paro chianen zal ondervinden tot zegen en bloei van de parochie Maria-ter-Zee. Hierna werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld persoonlijk af scheid te nemen. Bromfietser aangereden. Op de Herenweg ter hoogte van de Krom vond een aanrijding plaats tussen een bromfietser en een Duitse personen auto. De bromfietser, een 28-jarige schoenmaker uit Rijnsburg, sloeg plot seling linksaf zonder op het overige verkeer te letten. Hij werd gegrepen door een hem inhalende Duitse per sonenauto en enkele meters meege sleept. Met verwondingen aan het hoofd bleef de man liggen. Dr. de Beer, die geneeskundige hulp ver leende, constateerde een hersenschud ding. Per ziekenauto werd het slacht offer naar zijn woning overgebracht. De bromfiets werd grotendeels ver nield, de auto liep enige schade op. Gevonden en verlorenBij de po litie zijn de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: bril n et twee delige glazen, weekkaart N.Z.H.V.M., badhanddoek, muntbiljetten, witte handschoen, bril met dikke geslepen glazen, wit lederen kindertuig, geel bruine sandalen, kanarie, zwarte he renhoed, witte sandaal, grijs kinder sokje, boek met ballpoint, groene re genjas, aktetas met inhoud, wasdoe ken cape, fietspompje, nylon dames handschoen, badbroekje met twee badhanddoeken, paar rode kinder schoentjes met sokjes, grijs vest (maat 52), plastic popje, kleine por tefeuille met Inhoud, rood-zwart ge blokte bolero, wit kinderschoentje met sokje, driewielig kinderfietsje en een paar rolschaatsen, een paar witte glacé dameshandschoenen, dames- gymqastiekschoen, suède handschoen, portefeuille met inhoud, wit zijden sjaaltje, fotostatief, rekenliniaal, plas tic portemonnaie met wat geld, zwar te kam, jongensjas, zilveren rozen krans, gabardine jas, wijnrode zwem broek, grijs meisjesjasje, garantiebe wijs van bromfiets, zwart lederen portemonnaie met inhoud, bruine hona, gouden herenhorloge met dito band, hondentuig, kettinkje, klein- beeldcamera, bril in rood lederen etui, zwart-wit poesje, etui met vier sleutels, rozenkrans, zijden sjaaltje en een vulpen. Inlichtingen uitsluitend woensdags en zaterdags van 2 tot 3 uur nam. aan het politiebureau, Oude Zeeweg 10. KATWIJK AAN DEN RIJN Badgastenbridgedrive. De uit slag van de in hotel „De Roskam" gespeelde drive voor leden en bad gasten. georganiseerd door de bridge club „De Brug", in samenwerking met de V.V.V-. luidt als volgt: Groep rood: 1. J. Pfirle vlietL, van der Plas 77 m.p.; 2. H. van der Ma- relJ. Pluimeraaff 74 m.p.; 3. en 4, SpringerSpruitenburg en de heer en mevr. Van den Berg 65 m.p.; 5. en 6. de heer en mevr. Spiering en Musters—Geestman 62 m.p.; 7. D. ParlevlietH. Booij 50 m.p.; 8. P. van ParidonP. Huiberts 49 m.p. Groep groen: 1. en 2. H. Saming— Bikkers en WamstekerHogenkamp 89 m.p.; 3. De JongD. van der Plas 76 m.p.; 4. ZimmermanVan der Kwaak 70 m.p.; 4. de heer en mevr. Van Vught 59 m.p.; 5. P. Bergers- Smit 55 m.p.; 6. Van ElkVan der Starre 44 m.p.; 7. HaakSeele 37 m.p. Ontslag bij Kalkzandsteenfabriek. Aan de Katwijkse Kalkzand steenfabriek hebben 16 arbeiders de zer dagen ontslag gekregen, naar wij vernamen wegens overproductie. Onze zegsman deelde ons mede dat ook aan de fabriek te Hillegom ont slagen hebben plaats gehad. KATWIJK AAN ZEE De runners. Het aanbieden aan gasten van nachtverblijf aan binnen komende gasten, het z.g. „runnen" is door het optreden van de politie be ëindigd. Dit ongevraagd aanbieden van nachtverblijf is niet alleen bij politieverordening verboden, doch de gasten zijn hier in 't geheel niet op gesteld. Het oleken meestal kinderen te zijn, die hierop uitgestuurd wer den. Ze zijn op het politiebureau ontboden en gewaarschuwd dat bij herhaling procesverbaal zal worden opgemaakt. KATWIJK Gevaarlijk. Vaklieden hadden op de openbare weg, aan de Wasse- naarseweg, een fles ammoniak onbe heerd laten staan. Het 4-jarig zoontje van mevr. S. nam hieruit een slok. Dokter Bergman adviseerde directe overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Maar het viel ten slotte nogal mee. Na behande ling kon het kind mee naar huis worden genomen. Verkeer. In verband met het Drumbandconcours dat zaterdagmid dag gehouden wordt zal de Boulevard de gehele dag voor het verkeer ge sloten zijn behoudens voor bestel lingen van huishoudelijke artikelen welke tot 12 uur mogen plaats heb ben. Het busverkeer Den Haag Haarlem wordt vanaf 12 uur ook om gelegd via Princestraat, Emmaplein, Emmastraat, E. A. Borgerstraat, Sluisweg en tegenovergestelde rich ting ongeveer dezelfde weg binnen- boulevard). Gebroken enkel. De heer B. uit Neuss am Rhein, logerende in het jkampeerterrein. viel vanaf een heu vel en moest zich onder geneeskun dige behandeling van dokter Slag molen stellen, die een gebroken en kel constateerde en overbrenging naar de Annakliniek in Leiden advi seerde. WASSENAAR Pastoraat bracht vele vernieuwingen Op zeer hartelijke wijze heeft gis teravond de St. Josephparochie af scheid genomen van pastoor W. Q. Versteegen, die na 9 jaar in Wasse naar werkzaam te zijn geweest be noemd is tot pastoor in Den Haag. De afscheidssamenkomst in Sion werd niet alleen door vele parochianen be zocht, maar ook door vertegenwoor digers van vele verenigingen en in stellingen. Onder de aanwezigen be vond zich ook ds. H. Beker, hervormd predikant in de wijkgemeente Den Deyl. In enkele toespraken het aantal sprekers was met opzet be perkt tot drie werd uitdrukking gegeven aan de dankbaarheid van de parochianen voor het vele goede, dat parochie en parochiële instellin gen aan het herderschap van pastoor Versteegen te danken hebben. En ve le geschenken waaronder een be drag van duizend gulden voor een kelk zullen pastoor Versteegen blijven herinneren aan zijn Wasse- naarse jaren en aan de afscheids avond, die vooral ook door de mede werking van zangers en zangeressen van Magnificatkoor en van Stella Maris een stijlvol verloop had. Na een inleidend woord door de heer Oh. C. van Esch vertolkte mr. B. H. M. Gransjéan de gevoelens van kerk- en schooibestiu-ur. Spr. karak teriseerde de 9 jaren van werk zaamheid van pastoor Versteegen in de St. Josephparochie als een perio de van vernieuwingen, vooral op li turgisch gebied. De heer Gransjean noemde als voorbeeld de zeven-in- een-collecte en de gemeenschapsmis Vernieuwing bracht pastoor Verstee gen ook door het armbestuur te ver vangen door een nieuwe parochiële instelling voor raad, bemiddeling en bijstand „St. Raphael". Nieuwge bouwd werden het verenigingsgebouw Sion en een gymnastiekzaal. De St. Jan Baptistschool werd gerestaureerd En aan vele plannen, die in een ver gevorderd stadium van voorbereiding verkeren een gebouw voor de Sal- vatorsdhool en voor de kleuterschool en niet in de laatste plaats een nieu we parochiekerk gaf de pastoor zijn beste krachten. Namens het kerk- en schoolbestuur bood spr. de pastoor een stel ampul- ten aan. De heer M. Houdijk sprak een har telijk afscheidswoord' namens hoof den, leerlingen en kinderen van de parochiële scholen. Spr. roemde het prettige en stimulerende contact, dat steeds tussen pastoor en onderwijzend personeel heeft bestaan. Het dank woord ging vergezeld van een boek werk en van boeketten bloemen die door enkele kinderen werden aange boden. Kapelaan Hilgersom sprak namens de parochie. Hij noemde de gastvrij heid een van de beste eigenschappen van de scheidende pastoor. De ka pelaan bood namens alle parochia nen als afscheidsgeschenk, een bedrag van ruim duizend gulden aan, be stemd voor het aanschaffen van een kelk. Nadat vertegenwoordigers van ver enigingen en instellingen gelegenheid gekregen hadden afscheid te nemen sprak de pastoor een dankwoord. In dat dankwoord betrok de pastoor vooral ook dr. H. J. Honders en ds H. Beker en mej. H. G. M. Smeehuij- zen, huishoudster in de pastorie, die met de pastoor naar Den Haag ver huist. Er was daarna gelegenheid per soonlijk afscheid van de pastoor te nemen. EXAMENS HANDELSAVONDSCHOOL Geslaagd voor het Middenstands diploma: de dames L. Bekooy, F. Dompeling, N. Rietveld en IJ. de Vos. Heren: D. Bakker, H. Luiten, F. Lut- kemeijer, C. Slegt en R. Tuunter. Machineschrijven: J. de Bruyn, B. Donker, J. Ennenga, R. Keimpema, B. Knoop, C. Knoop, N. de Waard, E. v. Elie, M. v. Altena, P. Binnen dijk, mevr. Kalff, A. Mobach, R. Moejes, B. Nell, P. Raaphorst, P. Veld man, G. Schmal, J. Kool, J. Weber, J. Spiekman en L. Colpa. Steno, dames: M. v. Straten, en C. Blankenspoor. Assocatie Ned. Handelscorrespon dentie: mej. C. Hoekveen. Geslaagd. Mej. H. A. Aange- wendt te Wassenaar is geslaagd te Den Haag voor het examen Neder lands M.O.-a. De l'5e augustus is voor de zus ters van „Huize Callao", de bewoners van het rusthuis-pension St. Joseph, maar ook voor de parochie Katwijk aan den itijn een gedenkwaardige dag. Nadat op 21 november 1932 voor dit gebouw de eerste steen was ge legd door pastoor J. C. M. Schiphorst, toen pastoor van Katwijk aan den Rijn, thans em. pastoor te Alphen aan den Rijn, aan wiens volhardend streven te danken was, dat de Kleine Zusters van St. Jozef te Heerlen zich hier vestigden, had op 15 augustus 1933, toen de aannemer wijlen de heer De Vreede te Noordwijk, met de bouw was gereed gekomen, de blijde incomste van de eerw. zusters plaats. Intussen was pastoor Schiphorst benoemd tot pastoor te Amsterdam, St. Bonifacius, en was het pastoor J. P. Buys, thans pastoor te Wasse naar St. Willebrord, die Moeder Overste zuster Gerontia en de an dere zusters, nadat het kerkbestuur de zusters in Den Haag had afgehaald, in een plechtig Lof een welkomst woord toesprak. Dat was op 15 augustus 1933 en thans maken de zusters en de andere bewoners van het rusthuis zich op om op 15 augustus s.s. hun zilveren feest te Katwijk a. d. Rijn te vieren. En waarom dat, behalve voor de zusters en pensionaires, ook voor de parochie zo'n gedenkwaardige dag is? Nog nimmers had Katwijk het voor recht gehad nonnen binnen zijn gren zen gevestigd te zien, nimmer het ge luk gekend te kunnen profiteren van de geestelijke voordelen, die de aan wezigheid van religieuzen biedt. Van al ceze voordelen, geestelijke en materiële, heeft ook de parochie ge profiteerd. Ondervonden hebben het de zieken, de oude van dagen, de vrouwelijke jeugd, de kleuters, vooral ook de zieken, want ook het Wit-Gele Kruis heeft haar zetel in „Callao" onder leiding van zuster Nivarda, voorheen van zuster Theodota, beiden in de parochie overbekend. De leiding van het huis is thans bij Moeder Overste Willhelma. Er is geen twijfel over, of niet alleen de parochie, doch de gehele bevolking zal die dag van haar belangstelling doen blijken. VOORSCHOTEN Geb.: Reinilde M., d. v. F. J. Breuer en C. H. v. Ovost; Sylvia, d. v. J. Th. Westerbeek en J. Kruit; Matthea, d. v. M. Francken en N. H. Bogaards; Martine, d. v. W. J. Berghuis en S. Roorda; Freddy, z. v. J. Brokaar en A. H. Barendse; Johan, z, v. M. J. de Ruijter en P. Vlieland. Ondertr.: J. P. Castien en P. C. W. Zonneveld. Getr.: D. van de Wijngaard en J. Hermsen. Overl.: Sijbren Lautenbach, echt genoot van A. M. Veenhof; Leonar- dus J. v. Leeuwen, echtgenoot van M. Th. v. d. Krogt; Maria v. d. Stoel, echtgenote van B. Meohelse. ZOETERMEER Brand in varkensschuren. Door nog onopgehelderde oorzaak brak donderdagmorgen brand uit in de varkensschuren van de veehouder W. B. aan de Zegwaartse weg te Zoeter- meer .'De brand is ontstaan in het achterste gedeelte, waarin enige dui zenden kilo's hooi waren geborgen. De brand werd ontdekt door omwo nenden, die met grote voortvarend heid maatregelen namen om de brand binnen de perken te houden en de varkens met zeugen te redden. Met veel moeite konden de dieren naar buiten gedreven worden. De brand weer, die spoedig ter plaatse was, nam afdoende maatregelen door het hooi te verwijderen. Met deze werk zaamheden waren uren gemoeid. Bij de blussing viel de 26-jarige B. S. door het dak, waarbij hij zodanig werd verwond, dat hij zich onder ge neeskundige behandeling moest stel len. Belanghebbende was niet verze kerd Door de rijkspolitie wordt een nader onderzoek naar de oorzaak in gesteld. Gemeenteraad. Vrijdag 8 augus tus a.s. des avonds te 7 uur komt de gemeenteraad in openbare ritting bij een. De agenda vermeldt o.a.: vast stelling diverse besluiten i.v.m. de in voering van de wekelijkse waren markt; beschikking op het verzoek van het r.k. kerkbestuur om beschik baarstelling van gelden voor de stichting van een nieuwe r.k. kleuter school; onbewoonbaar verklaring van het pand Stationsstraat 26; aanwijzing van de Stationsstraat als voorrangs- weg; aanstelling maatschappelijke werkster; stichting van een tweede openbare school en voorziening in de behoefte van een tijdelijk lokaal voor de o.l.-school. „Als voetstappen i zand", door Daphne du Mau- rier Uitg.: A. W. Sijt- hoffs Uitgeversmij, Leiden. Dezelfde schrijfster,' die zoveel roem oogstte met haar boeken „Rebecca", „Rachel" en „Generaal des Konings" die alle biografische en autobio grafische elementen bevatten be schrijft thans een episode uit de ge schiedenis van haar familie, die zich achter haar aftekent als voetstappen in het zand. Het is de geschiedenis van Mathu- rin Busson de Maurier, een Frans aristocraat, die tijdens de Franse re volutie naar Engeland vluchtte en daar met Ellen Jocelyn Clarke een nieuw leven begint vol van vertrou wen en strijd. Het is het verhaal van mensen zoals wij die allen kennen, beschreven op een aangrijpende wijze, die alleen Du Maurier be heerst. „Dokter mag ik?" (Een keur van gerechten voor gal- en leverpatiënten), door Mary Hirschel, diëtiste Uitg.: G. J. A. Ruys Uitgevers maatschappij n.v. Bussum. In een boekje, uitgegeven onder verantwoording van de Nederlandse Vereniging van Diëtisten heeft Ma ry Hirschel een aantal recepten en menu's verzameld, die bedoeld zijn als een hulp in de eerste moeilijke tijd, waarin de gal-of leverpatiënt (e) zich aan de voor hem (haar) geheel nieuwe leefregels moet gaan aan passen. Men zal daarbij ervaren, dat er op culinair gebied, ondanks kwalen nog veel te genieten valt, zonder dat men zijn gezondheid schaden zal. Daarbij heeft de schrijf ster ook rekening gehouden met hen, die geregeld hun maaltijd buitens huis gebruiken. prisma Vogelboek", J. E. Sluiters, Serie Prismaboeken 343 Uitg.: Het Spectrum, Utrecht. In een handige lijst, waarin vele bij zonderheden op overzichtelijke wijze staan genoteerd, geeft de bekende veldbioloog, Johan E. Sluiters, een overzicht van de vogels, die ons land bewonen of er tijdens de trek pas seren. Het is een steun geworden voor ieder, die intenser wil mede leven met de vogelwereld, niet al leen voor de beginneling maar ook voor de oude rot in het vak. „Etymologisch woordenboek" door dr J. de Vries, Serie Aula-boeken Uitg.: Het Spectrum, Utrecht. In zijn taal drukt een volk zijn ge hele geestes- en gevoelsleven uit. Dat wil evenwel niet zeggen, dat daarom elkeen, die tot dat volk be hoort zich ook bewust zal zijn van de afkomst van elk woord en van elke naam in zijn taal. Toch kan het van belang zijn, dat men woorden tot het „werkelijke ware" (Etymon) weet te herleiden en daarbij is dit aulaboekje de steun bij uitnemend heid. „De vesting van Anzio" door Raleigh Trevelyan, Serie Prismaboeken Nr 333 Uitg.: Het Spectrum, Utrecht In tal van oorlogsboeken, die sinds twee wereldoorlogen verschenen zijn wordt het apocalyptische paard van dood en verderf zo keurig geroskamd voorgeleid, dat men zowaar zin zou krijgen, het te bestijgen. De weg naar het heldendom schijnt gepla veid te zijn met slaafsheid, kame raadschap en zelfoverwinning. Tre velyan, een nuchtere Engelse kan toorklerk, heeft niet zijn best ge daan enige romantiek te vinden in het verschrikkelijkste wat over de wereld kan komen. Het is een triest verhaal geworden, geschreven met bloed, zweet en tranen. Nieuwe Nederlandse Ver- halen, door P. Maassen Uitg.: Het Spectrum, Utrecht In de bekende Prisma-serie is een boekje verschenen met verschillende Nederlandse verhalen, verzameld en ingeleid door P. Maassen. De verza melaar heeft er bij het opstellen van deze bundel rekening mee gehouden dat deze ook bruikbaar zou zijn voor het middelbaar onderwijs en daarom minder geschikte verhalen achter wege gelaten. Overigens heeft hij zo veel mogelijk getracht verschillende literaire stromingen recht te doen wedervaren. Het zijn 21 korte verha len van Nederlandse schrijvers, die 'n goed overzicht geven van de moder ne Nederlandse proza-literatuur. Barbaarse Sabbat, door Ri chard Wright Uitg.: A. W. Sijthoff, Leiden. De Amerikaan Richard Wright is be kend als een schrijver van neger- verhalen, wat hem wel is toever trouwd, aangezien hij zelf uit dit milieu is opgekomen. De roman „Barbaarse Sabbat" is geen neger- verhaal maar de ondertoon van dit verhaal is eveneens navrant en fata listisch. Het is wel een echt Ameri kaans verhaal, met een psychologie, welke men hier in Europa moeilijk begrijpt. Een ontslagen handelsver tegenwoordiger is door een samen loop van omstandigheden de oorzaak van het verongelukken van zijn buurjongetje. Ofschoon hem geen schuld treft, wil hij toch zijn gewe ten sussen en iedere eventuele ver denking van zich afschuiven door te trouwen met de moeder van het jon getje. Deze is evenwel geen type om te trouwen en zij brengt de man zo ver, dat hij haar doodt en zichzelf bij de politie gaat aangeven. Het is geen verhaal voor onvol- wassenen; voor de overigen is het een typisch staaltje van een manier, waarop zelfs een goed en gelovig man een moordenaar kan worden. De ontmoeting, door Pierre H. Dubois Uitg.: Nijgh en v. Ditmar, Den Haag. De auteur van deze „ontmoeting" heeft niet één, maar verschillende „ontmoetingen" beschreven, welke hij beziet van uit zijn eigen zeer subjectieve beschouwingswijze. In tegenstelling tot wat men tegen woordig meer als de gangbare ver haaltrant heeft geaccepteerd, maakt Dubois een eenvoudig gegeven, nogal ingewikkeld door een verhaal van beschouwingen. De taal is literair, maar de strekking zó fatalistisch, dat wy er weinig bewondering voor kunnen hebben. „De Verleidster", door Guy des Cars, vert Gabriel Gor- ris. Uitg. Thymfonds, Den Haag. De Fransman Guy des Cars be schrijft in deze roman de intriges van een verpleegster die de dokter, wiens assistente zij is, zijn vrouw tracht te ontnemen door haar te suggereren dat zij lijdende is aan kanker en daar door de physische mogelijkheid ener genezing van haar werkelijke riekte tracht te verhinderen. Het is een ont stellend boek dat voorbehouden moet blijven voor geestelijk volwassenen. De vertaling van Gorris is, naar ver wacht mocht worden, onberispelijk. „Gevleugelde herinneringen" door Willem van Veenendaal. Uitg. Ad. Donker, Rotter dam. Een gezellige pocket, waarin de vlieger-schrijver-hengelaar Willem van Veenendaal op de van hem zo langzamerhand wel bekende wijze herinneringen ophaalt uit zijn vlie gerleven. De aparte ietwat droge hu mor van Van Veenendaal (Kepten- vie) waarborgt de lezer enige prettige uurtjes. ,3iecht v^n een mooi denaar" door Joseph Roth. Uitg. Ad. Donker, Rotterdam. De kleine roman van de meester lijke verteller Joseph Roth, speelt in Parijse kringen van de Russische emi- grés. Het is het verhaal van een moord, door de dader zelf verhaald in één nacht. Het is op zulk een boeien de wijze beschreven, dat men het boekje in één adem uitleest. Het is een boekje in zakformaat. „Prisma Fotoboek", door Pe ter Charpentier. Uitg. Het Spectrum, Utrecht-Antwerpen. De fotograaf Peter Charpentier brengt met het Prisma Fotoboek een handleiding voor hen, die rich in de kunst van het fotograferen willen be kwamen. Beginnend met de eenvou dige box gaat de schrijver alle verde re mogelijkheden met de lezer na, waarbij goede aandacht wordt besteed aan de chemische zijde van de foto grafie, als het zelf-ontwikkelen. Niet alleen beginners, ook gevorderden zullen er lering uit kunnen trekken. „Bescherm uw kind tegen ziekte, door dr. Alfreda Brie- dé. Uitg. Born nv., Am sterdam-Assen. In een handig, ruim 80 bladzijden tellend boekje heeft dr. Alfreda Brie- dé, arts, een handleiding voor ouders willen geven met betrekking tot het lichamelijk welzijn van het nog onge boren kind tot de tijd dat zij voor het volle leven staan. Het boekje bevat tal van practische raadgevingen, waardoor het in elk gerin nuttige diensten zal kunnen be wijzen. Van harte aanbevolen. ,3e zoon en de vader", door André Perrin. Uitg. Het Spectrum, Utrecht-Antwer pen (Prisma). In deze gevoelig geschreven jeugd geschiedenis van de Franse auteur zelf wordt een steeds groeiend con flict aan de orde gesteld tussen een zoon en zijn ziekelijke, tirannieke va der. Uit het conflict groeit een afkeer, maar op het moment dat de felste haat tot uiting komt, ervaart de zoon dat hij niettegenstaande alles de va der toch heeft liefgehad. Zeer indringend en openhartig ge schreven, is deze lectuur voorbehou den voor geestelijk volwassenen. „Van renaissance tot wereld oorlog, door prof. dr P. J. P. J. Bouman. Uitg. Het Spectrum, Utrecht-Antwer pen. In het boekje „Van Renaissance tot Wereldoorlog" geeft de hoogleraar in de sociologie aan de universiteit van Groningen, prof. dr P. J. Bouman, de culturele en sociale geschiedenis van Europa in de laatste vier eeuwen. Ondanks de stof is het geen dor werk geworden. Het laat rich door de lo gische samenhang, waarin de ver schillende aspecten worden belicht, prettig lezen, al zullen katholieke le zers hier en daar wel een vraagteken plaatsen by sommige conclusies van de niet-kathoLieke schrijver. „Ik, Anastasia, vertel", door Anna Anderson, aangevuld door Roland K'ug von Nid- da. Uitg. Forum Boekerij, Den Haag. Is de bejaarde vrouw Anna Ander son, die een huisje bewoont in het Zwarte Woud, Anastasia, de jongste dochter van tsaar Nicolaas II, die in de nacht -an 16 juli 1918 te Jekate- rinenburg met zijn gezin door de bolsjewieken vermoord werd? Heeft zij kans gezien die vreselijke moord partij te ontlopen, of is de schrijfster van bovenstaand boek een leuge naarster? Dit werk van de hand van de veelomstreden persoon schijnt de finitief uitsluitsel te geven. De be wijsstukken die zij aanvoert zijn oveiwloedig. Toch zijn alle processen, die in de loop van de laatste veertig jaar over haar identiteit zijn gevoerd, tot nu toe in het nadeel van Anna Anderson uitgevallen. De aanvullin gen op deze autobiografie door Ro- laz.d Krug von Nidda, zijn geschied kundig verantwoord en werken zeer verduidelijkend. Zij drijven de lezer echter in de richting van zijn per soonlijk' opvatting: dat Anna Ander son Anastasia is. Deze aantekeningen verliezen daardoor aan objectiviteit.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5