TT/% Settctofie Keelband SetHcfape Keelband ifisie op televisie De Zonnige Zeurpiet Rondvluchtpassagier door draaiende schroef gedood Duplexwoning voorlopig nog in twee verdeeld Agent schoot op beihamel Sieraden lagen voor het grijpen Horden vleesvliegen teisteren Utrechts Staatsliedenkwartier Veertig mille verduisterd Gevecht rond dame Pleizierritje van officieren kwam duur te staan VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Bood piloot sigaar aan Gistermiddag: is een man van mid delbare leeftijd, die uit de De Havil- land DH 104 „Dove", waarmee Mar tins Air Charter sedert enkele maan den rondvluchten boven Amsterdam maakt, op het platform van Schiphol stapte, door tot nu toe onverklaarba re wijze in de nog draaiende schroef van de rechtermotor gelopen, waarbij hij op slag werd gedood. De „Dove" kwam juist terug van een der rondvluchten, maakte de ge bruikelijke draai op het beton rechts naast de intercontinentale hal van de Amsterdamse luchthaven, waarna de linker „Gipsy Qyeen" motor werd af gezet en de passagiers via het kleine trapje aan de staart konden uitstap pen. Daar wachtte een stewardess in uni form de passagiers op om hen naar het kantoorgebouwtje van de Mar tins Air Charter te brengen. Het was de laatste tijd gebruikelijk om de rechtermotor tijdens de stop te laten draaien, aangezien de ene rondvlucht onmiddellijk na de andere volgde en nadat de passagiers waren uitge stapt, anderen naar het vliegtuig wer den gebracht om een kwartier tot 20 minuten boven Amsterdam te vlie gen. Onvoorzichtig. Het slachtoffer, de 68-jarige C. H. uit Veenendaal, had met zijn 30-jari- ge zoon een rondvlucht gemaakt en was zo enthousiast over zijn vlieg tocht, dat hij, toen de „Dove" gepar keerd stond, geen acht sloeg op de wenk van de stewardess om de ge bruikelijke weg naar het kantoortje van Martins Air Charter te volgen en achter de staart om weer naar het toestel liep, aan de rechterkant naast het raampje van piloot Blok ging staan om hem uit dankbaarheid een sigaar aan te bieden. Voordat piloot Blok de man ontdekte, werd deze ge- Van Nelle bestellen Minister Witte heeft geantwoord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid de heer Seegers, met be trekking tot huurverlaging en ont- splitsing van in 1948 tot stand geko men duplexwoningen. Gelet op het nog bestaande woning tekort is het niet waarschijnlijk, dat de gemeenten, waarin in 1948 duplex woningen zijn tot stand gekomen, thans aanleiding zullen vinden om ontsplitsing van deze woningen te be vorderen, aldus de minister. Het gedeelte van de huur voor deze woningen, waaruit de kosten van splitsing en ontsplitsing moeten worden gedekt, is in vele gevallen voor dit doel niet toereikend geble ken. Voor zover zulks echter wel het geval is, is de minister bereid een verzoek om verlaging van de huur in gunstige overweging te nemen. De huur van elk der deelwoningen zal alsdan worden vastgesteld op basis van de huurwaarde van een daar mede vergelijkbare naoorlogse wo ning. Voor zover duplexwoningen zijn tot stand gekomen met toepassing van artikel 20 van de op 1 juli 1950 van kracht geworden wederopbouwwet, is het in dit artikel genoemd tijdvak van 10 jaar vooralsnog niet verstre ken. Wanneer te zijner tijd in verband met de woningbehoefte ontsplitsing van de bedoelde duplexwoningen minder wenselijk mocht blijken, zal nader worden bezien of ter zake nieuwe wettelijke maatregelen -nood zakelijk zijn. en raakle zichzelf Woensdagavond waren een paar jongens aan het spelen bij het einde van het verversingskanaal te Scheve- ningen. In het water was een bal te recht gekomen en enkele knapen klommen over de afrastering en be gonnen me4 stenen naar de bal te gooien om hem naar de kant te krij gen. Dit zag de hoofdagent A., die de jongens terug riep. Sommige volde den aan het verzoek, maar de 21-ja- rige loopjongen J. T. weigerde hier aan gevolgTe geven. De agent bleef aandringen waarop T. toch over de afrastering terug klom. Toen hij bij de agent was ge komen gaf hij deze een zware klap op diens neus zodat de agent op de grond viel en een ogenblik buiten be wustzijn was. Nadat hij weer op de been was trok de agent zijn pistool en wilde schieten. Op dit ogenblik kreeg hij nieuwe klappen. Het schot ging af en raakte de pink van de lin kerhand van de agent. De loopjon gen kon later worden aangehouden. De hoofdagent had zijn neusbeen ge broken. Drie leden van een exclusieve club in Manchester zijn uit protest grepen door de draaiende schroef van de rechtermotor en op slag gedood. Toen piloot Blok zag v/at er gebeurde, zette hij in een onderdeel van een se conde het contact af, doch het was reeds te laat. Bij het onderzoek, door de rijkspo litie ingesteld, bleek, dat alle veilig heidsmaatregelen waren getroffen, zodat het ongeluk aan eigen onvoor zichtigheid te wijten is geweest De schroef van de rechtermotor bleek vijf millimeter uit balans te zijn geslagen. Een boordwerktuigkundige van Martins Air Charter kon de ont zette schroef ter plaatse herstellen. Sedert eind mei organiseert Je M. A. C. onder leiding van de heer Schroeder rondvluchten met de Ha- villand „Dove". Niet minder dan 425 rondvluchten zijn in ruim twee maan den boven Amsterdam gemaakt, waarbij in totaal bijna 4300 passa giers zijn vervoerd. Van Nelle bestellen ZES MANNEN SPRONGEN VROUW NA Gistermiddag omstreeks vijf uur is e 62-jarige mevr. C. Suurland daar voor anker liggende Braziliaan se opleidingsschip „Custodio". De 36- jarige ingenieur J. Nijs, in Engeland wonend doch tijdelijk in Rotterdam vertoevend, sprong haar na en slaag de erin haar boven water te houden. Meteen sprongen ook vijf Braziliaan se matrozen overboord en werden touwen en een touwladder van het schip naar de drenkelinge geworpen. Allen werden tenslotte aan boord gehesen; niemand had letsel opge lopen. Voor 1001 plakwerkjes bij uw kantoorboekhandelaar Van Nelle bestellen (Adv.) SPECIALE BLOEMENVLUCHTEN Martins Ais Charter te Amsterdam zal met ingang van 4 augustus een aantal speciale vluchten voor het gedupeerde kon de politie niet op- geven wanneer zij het doosje voor transport^van snijbloemen uit Aals-het laatst heeft gezien, zodat niet meer naar Londen, Berlijn en Malmö I vastgesteld kon worden waneer de Uit een niet afgesloten kast de sleutel zat in eht slot in een hotel in de Nieuwe Doelenstraat in het centrum van Amsterdam, is een doosje met zilveren en gouden sie raden voor een waarde van circa 5000 gld. gestolen. De sieraden be hoorden toe aan de dochter van een Nederlands echtpaar, dat al meer v ~-„a-an j Qz ia dan een jaar in het hotel woont. De £«t Engels steat aangegCTen. dat de uitvoeren. Met elk transport zullen 2000 kg bloemen worden overgebracht. Het ligt in de bedoeling, dat deze vluch ten in de komende weken geregeld zullen worden uitgevoerd. NA STANK EN MADEN Bccnzwartfabriek moet verdwijnen De bewoners van de Mr. Treub- straat in het Utrechtse Staatslieden- kwartier ademden de vorige week verlicht op, toen de gemeentelijke rei- nigings- en ontsmettingsdienst de ma- denstroom wist in te dammen, die ontsnapten uit de opslagruimten van de Beenzwartfabriek van de Wed. P. Smit en Zonen. Na de stank en de madenplaag worden nu de buurtbewoners tot wan hoop gebracht door myriaden grote, glanzende vleesvliegen. De VQrige week werd de ontsmet tingsdienst gewaarschuwd omdat mil joenen maden in dikke lagen over de weg wriemelden in de richting van het licht van de huizen. Er werd toen met behulp van chemicaliën een grote opruiming gehouden onder de vieze larven maar er zijn er nog en kele duizenden in de grond wegge kropen waar ze zich tot vlieg hebben ontwikkeld. De directie van de fa briek wijt deze onaangename verwik kelingen aan de vakantie. Ook een defect aan de machinerie zou stagna tie hebben veroorzaakt, waardoor de vliegen een kansje kregen. Het bedrijf, dat zoveel hinder ver oorzaakt is gedoemd uit Utrecht te verdwijnen naar de buurtschap Wil- leskop onder Montfoort in de ge meente Linchoten. Van Nelle bestellen (Adv.) Met dubbel krijt geschreven Bij de Coöp. Landbouwvereniging „Samenwerking" te Giessenburg in de Alblasserwaard, is een geval van fraude aan het licht gekomen, ge pleegd door een 59-jarige vertegen woordiger te Molenaarsgraaf. De ver dachte, die reeds 35 jaar bij dit be drijf in dienst is, heeft bekend, in de loop van ruim zeven jaar ongeveer 40.000 verduisterd te hebben. Hij is gearresteerd door de rijkspo- lititie groep Hardinxveld-Giessendam, enkele dagen na 2ijn terugkeer uit Amerika, waar hij met zijn echtge note een vakantie had doorgebracht. Het bedrog kwam aan het licht, toen eèrt plaatsvervanger in de afgelopen weken de boeren in de Alblasser waard kwitanties aanbood voor door het bedrijf geleverde goederen. In tal van gevallen bleken de daarop vermelde bedragen reeds betaald te z|jn. Uit het onderzoek is gebleken, dat de vertegenwoordiger de kwitanties, welke hij van het bedrijf ter inning ontving, zorgvuldig namaakte en aan de boeren overhandigde als bewijs van betaling. Zij kregen geen arg waan, omdat inderdaad goederen ont vangen waren voor het daarop ge noemde bedrag. De vertegenwoordi ger stak het geld echter in eigen zak en deelde bij de afrekening ten kan tore mee, dat de klanten niet betaald hadden. Ook dit wekte geen wan trouwen, omdat hij immers de oor spronkelijke kwitanties als bewijs middel kon overleggen. Op deze wij ze heeft de man de uitstaande vorde ringen van de coöperatie in totaal vermeerderd met een gefingeerd be drag van rond f 40.000. Toen dit eenmaal aan het licht was gekomen, gaf de vakantiereis van de familie veel stof tot spreken. Sommi gen veronderstelden reeds, dat hij met zijn buit de wijk had genomen naar het buitenland. Dit was echter niet het geval. De vrouw van de op lichter had in Molenaarsgraaf en om geving zoveel abonnees gewonnen voor een damesblad, dat zij en haar man in aanmerking kwamen voor een Geen beslissing. Het gemeentebestuur van Linscho- ten heeft het Economisch Technolo gisch Instituut te Utrecht een rap port laten opstellen over de vesti ging van de fabriek. Na een weten schappelijk onderzoek werd vastge steld dat het mogelijk is, het bedrijf bij de verplaatsing en herbouw zo danig :n te richten, dat van onaan gename lucht etc. geen sprake meer kan zijn. Deze voorzieningen zouden nu in de fabriek die toch uit Utrecht moet verdwijnen, niet meer rendabel z|jn. De agrarische bevolking uit de om geving van Montfoort is op het ogen blik zeer gekant tegen de vestiging van de fabriek. De gemeenteraad van Linschoten, waar uiteindelijk de be slissing over de vestiging van dë fa briek ligt, heeft gistermiddag ter raadszitting, besloten voorlopig geen beslissing te nemen over de vesti ging van de fabriek. diefstal moet zijn gepleegd. In Kootwykerbroek waren gisteren op een bepaald ogenblik vijf mannen aan het vechten om een jongedame, die niets anders had gedaan dan rus tig op haar verloofde wachten. Zij werd lastig gevallen door drie pas serende jongelui en toen haar ver loofde arriveerde ontstond een vecht partij warabij zich ook nog een van de omwonende voegde. De laatste kreeg de meeste klappen van alle maal en moest ernstig gewond aan hoofd en aan een oog naar 't zieken huis worden vervoerd. Tegen de drie aanstokers is procesverbaal opge maakt. Van Nelle bestellen (Adv.) Ree liet zich op de been helpen Een Hagenaar, met zijn auto op vakantie, heeft gisteren nabij het „Solse Gat" onder Putten op de Ve- luwe een ree aangereden. Het dier ging van de been maar nadat de automobilist het voorzichtig overeind had gezet, wandelde het bedachtzaam het bos in. Vlak voor zijn wagen staken gis termorgen vijf reeën de weg over en de vakantieganger kon, ondanks krachtig remmen, niet verhinderen dat hij met twee van de diertjes in botsing kwam. Het ene rende ver schrikt het bos in. Het andere bleef liggen en liet zich door de qjiauffeur weer op de been helpen. De auto werd licht beschadigd. Voorbeeld gesteld Voor het wederrechtelijk gebruik van een rijksvoertuig, het vervalsen van een rijopdracht en voor het on geoorloofd afwezig zijn heeft giste ren voor de krijgsraad in Arnhem te recht gestaan kapitein W. W. uit de legerplaats Wittenberg bij Stroe. Met hem stonden terecht de kapi teins A. O. en J. R. en de luitenant J. de K. wegens het meerijden met de jeep van kapitein W. van de leger plaats Wittenberg naar Arnhem op donderdag 27 maart jl. De vier officieren wilden eens een avondje uit zijn en kapitein W. opper de toen het denkbeeld om dan maar met een militaire jeep te gaan. Aan gezien hij zogenaamd toch voor con trole naar Schaarsbergen moest. Zij reden echter rechtstreeks door naar Arnhem, waar zij verschillende café's bezochten. Omstreeks half vier in de morgen ontmoetten zij twee ver pleegsters, die naar Wolfheze moes ten. Men belandde tenslotte niet in Wolfheze, maar in Renkum, waar de politie het gezelschap aanhield. •De auditeur meende, dat een zwa re straf hier paste en dat een voor beeld moest worden gesteld. Hij eiste tegen kapitein W., die ook de rij-op- dracht had vervalst en er ongeveer een maand later nog eens per jeep op uit trok, een gevangenisstraf van drie maanden en ontslag uit de mili taire dienst. Omdat hy van plan is te emigreren naar Amerika had deze kapitein zelf Van Nelle bestellen al ontslag uit de militaire dienst ge vraagd. Tegen kapitein O. werd een geld boete van 125 of zes weken geëist, tegen de kapitein J. R. 75 of een maand en tegen luitenant J. de K. ƒ40 of 16 dagen. De krijgsraad vonniste kapitein W. met een maand gevangenisstraf en ontslag uit de militaire dienst, kapi- ten O. met f 200 of twee maanden en de kapitein R. met 100 of een maand. De luitenant De K. werd conform de eis van de auditeur gevonnist. Van Nelle bestellen (Adv.) Vakantieganger door adder gebeten Op de heide te Ugchelen, bij Apel doorn is de heer J. v. d. Vinden uit Amsterdam door een adder gebeten. De heer Van der Vinden die te Sta- verden met vakantie was, was bezig heide te plukken, toen een geagiteer de adder hem beet. In levensgevaar lijke toestand werd hij naar het Julianaziekenhuis te Apeldoorn ge bracht. E ris inmiddels enige verbete ring in zijn toestand ingetreden. GEVAARLIJKE BUSJES OP STRANDEN. Langs de Nederlandse kust spoelen de laatste tijd nog al eens metalen busjes aan, die cylindervormig en rood van kleur zijn. Op de zijkant staan twee zwarte hoofdletters T. De diameter van de busjes is zeven cen timeter en de hoogte negen centime ter. Aan de bovenkant staat in het Engels een instructie te lezen voor het openen en sluiten. Aan de onder kant is een papier geplakt, waarop in inhoud bestaat uit vijftien detonato- ren. Het papier kan er echter afge weekt zijn. De doosjes lijken bedrie- gelijk veel op tabaksdozen, maar de inhoud is uiterst gevaarlijk. Op een smalle zandweg langs het Almelose kanaal bij Dalfsen moest een jongeman, de 17-jarige scholier G. J. A. Jansen, die vakan tiewerk verrichtte op de boerderij van een oom, met de tractor welke hij bereed uitwijken voor een per sonenauto, bestuurd door zijn oom. De tractor kantelde en kwam in het water terecht. Vermoedelijk heeft de jongen klem gezet i zodat hij zich niet heeft kunnen bevrijden. Een kwartier later werd hij leven loos op de kant gebracht. Twee an dere kinderen, die op de tractor za ten, konden door voorbijgangers worden gered. (Van onze t. v.-medewerker) Afscheid van Disneyland. De NCRV is donderdag gekomen met de negende en laatste film in de serie „Disneyland". Hoe interessant het ge noemde onderwerp ook mocht zijn geweest, we zijn zeker niet rouwend om het einde van een serie, die ook door andere omroepen is uitgezon den. Mén kan namelijk van het goede teveel krijgen. Maar hoe gaat het, als een duur contract is afgesloten! De klucht van Wodehouse. De klucht „Wedden Mylord" die de Vara wat al te serieus heeft uitgezonden, is een van de vele producten, die men van P. Wodehouse (middels ook in het Nederlands vertaalde boekjes) kent. De klucht in kwestie was ver taald door Alfred Pleiter, maar we kunnen niet bepaald beweren, dat aan de droge Engelse spitsheid en humor recht is gedaan. Er werd een spel opgedist, dat allerminst uit muntte door geest en overtuiging. Hier raken we bovendien de regie van Willy v. Hemert, die niet op volle toeren was. We zullen de mis lukking van dit ingeblikte stuk maar op de vakantie schuiven. „Adriaan en Olivier". Het is al weer enige jaren geleden, dat het blijspel „Adriaan en Olivier" van de bekende auteur Leonard Huizinga door het officiële toneel met groot succes werd opgevoerd. Walter v. d. Kamp heeft het stuk nu voor t. v. be werkt en de AVRO zal het morgen, zaterdag, op de beeldbuis brengen. Gezien de keuze van goede spelers, verwachten we 'n avona van zomerse ontspanning. Ariënsherdenking. Zondag a.s. wordt in de parochiekerk van Maar- sen de jaarlijkse Ariënsherdenking gehouden. De KRO-t. v. zal in de ochtend de pontificale Hoogmis uit zenden, maar heeft er van afgezien in de namiddag ook de plechtigheid van de installatie van de kerkelijke rechtbank in het zaligverklarings proces door te zenden. Er geschiedt te weinig handeling bij zulk een for mele plechtigheid. Maar wél zal een vraaggesprek worden gehouden met pastoor mgr. A. M. Jansen over de parochiegemeenschap die haar eigen parochiekerk restaureerde. Dat ge sprek zal aan de misuitzending voor af gaan. De nieuwe week inOok a.s. maandag is de KRO in de lucht, en wel met de tweede BBC-filmrepor- tage onder de titel: „Op zoek naar een zeemeermin". De plaats van han deling is Brits Guyana, het buurland van ons eigen Suriname. De NTS- filmavond van dinsdag brengt „Het zesde continent", met interessante onderwater-opnamen in de buurt van Napels. v. uit Lourdes. Vooruitlopend op het t. v.-programma van half aug. delen we al vast mee, dat de NTS vrijdag 15 augustus, de feestdag van Maria ten Hemelopneming, in euro visie-verband flitsen uit Lourdes zal overbrengen. In verband met het feestelijk jaar van eeuwherdenking zijn verschillende belangrijke frag menten uitgezocht om dan te wor den vertoond. Van Nelle bestellen (Adv.) Aetherklanken ZATERDAG. TELEVISIEPROGRAMMA'S. KRO: 17.00—17.40 Voor de kinde ren. NTS: 20.00 Journaal en weerover- zicht. AVRO: 20.2022.05 Adriaan en Olivier, t. v.-spel. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. kind. 9.05 Gym v. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 Tijde lijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Gram. 11.00 Lichte muz. 11.15 Buitenl. weekover. 11.30 Kamermuz. 12.00 Gram. 12.30 Land en tuinb. mede. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-varia 13.20 Lichte muz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Har- monie-ork. 14.25 Drents progr. 14.50 Swingmuz. 15.15 Boekbespr. 15.35 Kamerork. 16.20 Van de wieg tot het graf, caus. 16.35 Lichte muz. 17.00 Vakantietips. 17.30 Week- journ. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Filmprogr. 18.50 Gram. 19.00 Artis tieke staalkaart. 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Gesproken portret. 19.55 Deze week, caus. 20.00 Nws. 20.05 Zes Jaar Doorsnee. 20.35 Cabaret. 21.15 Dossier Interpol, documentair progr. 21.50 Socialistisch comm. 22.05 Gram. 22.30 Waar blijft de tijd? 23.00 Nws. 23.15.—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.15 De zingende kerk. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zie ken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.27 Land en tuinb. mede. 12.30 Onzichtbare audiëntie, toesDr. door Z.H. Paus Pius XII. 13.30 Nws. 13.45 Gram. 14.00 V. d. jeugd. 14.20 Gram. 14.40 Kron. v. Letteren en Kunsten. 15.15 Amateursprogr. 15.50 Boekbespr. 16.00 V. d. jeugd. 16.50 Gregoriaanse zang. 17.20 Sportpraatje. 17.30 Lichte muz. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Nat. ork. v. België en soliste. 20.10 Lichtbaken, caus. 20.50 Act. 20.40 Gram. 21.05 10 jaar Jeugd- sportkampen, rep. 21.20 Gram. 22.00 Lichte muz. 22.35 Wy luiden de zon dag in. Daarna: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Espe ranto. 23.2224.00 Gram. 99 tu (24) ZOMERVACANTIE VOOR GEREPATRIEERDE KINDEREN. Nadat bleek, dat het deelnemen van gerepatrieerde jeugd aan zomer kampen en dergelijke niet alleen een welkome vakantiebesteding was, maar dat het ook daadwerkelijk de integratie in de Nederlandse samen leving bevorderde is dit jaar, met het oog op de versnelde repatriëring meer dan ooit bevorderd, dat veel jon geren deze gelegenheid geboden wordt. Bij de uitwerking namen de com missie gerepatrieerdenzorg van de al gemene diaconale raad van de Ne derlandse Hervormde Kerk en de lan delijke stichting katholieke gerepa trieerdenzorg de verantwoordelijk heid. De landelijke stichting katholieke tegen de reglementen, die het uit- gratis overtocht per vliegtuig naar1 gerepatrieerdenzorg en de commissie trekken van jassen verbieden, op de club verschenen zonder overhemden aan. Zij waren overigens onberispe lijk gekleed. De reglementen voor zien niet in het uitlaten van over hemden. de U.S.A., waar het echtpaar o.m. een dochter bezocht. Kort na zijn thuis komst is de vertegenwoordiger gear resteerd, nadat hij in een onderhoud met de directie van de coöperatie een bekentenis had afgelegd. gerepatrieerdenzorg van de algemene diaconale raad verzetten zeer veel werk voor de organisatie en de lei ding van de kampen en ondervonden veel medewerking van een aantal jeugdverenigingen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 11