„De Zonnige Zeurpiet' Het Leids Merenplan is van de baan Verordening tot wering van uitspattingen bij watersport goedgekeurd Fa. J. J. v. d. WIEL, Nieuwe Rijn 62, Leiden MOEDER....Kunt u direkt helpen? MEENK's HUIS-APOTHEEK \tÓUAG 30 JULI 195a DE LE1DSE COURANT PAGINA 6 Gemeenteraad van Warmond Verordening op overnachten in vaartuigen wordt soepel toegepast Onder voorzitterschap van burge meester jhr mr. L. M. E. von Fisen- ne kwam de raad van Warmond in openbare vergadering bijeen. Afwe zig was met kennisgeving de heer J. van Winsen inzake pacht van tot bollengrond om te zetten percelen weiland in de Klinkenbergerpolder, informeerde de heer Weijers naar de stand van zaken. Wethouder Vergeer deelde mede, dat moeilijkheden zijn gerezen met betrekking tot een der pachters van deze grond. De zaak is op het ogenblik in handen van de grondkamer en van de beslissing van dit college zal afhangen of de zaak verder doorgang zal kunnen vinden. Geheel gerust is hij hierop niet. Op het verzoekschrift van het be stuur der stichting militaire tehuizen van het Humanistisch Thuisfront om een subsidie werd ook ditmaal we derom op principiële gronden afwij zend beschikt. Voor stemden de he ren A. Schepers, J. v. Bladel en J. v. d. Voet. Waarom geen illuminatie? B. en W. deelden mede dat zij niet zijn overgegaan tijdens de Kaag week het park „Groot Leerust" te illumi neren omdat de kosten daarvan, ge let op de huidige financiële toestand der gemeente, te hoog waren. Hier over ontspon zich een uitvoerige dis cussie. De heer Van Vliet wees er nogmaals op, dat deze kosten geen oorzaak mogen zijn niet tot uitvoe ring van dergelijke plannen over te gaan. Wij zijn recreatieoord, door de autoriteiten als zodanig aangewezen. Het is dan ook logisch, dat er ter be vordering hiervan iets gedaan moet worden en hij kan zich niet inden ken, dat Gedeputeerde Staten een bepaalde uitgave hiervoor niet zou den goedkeuren. Ook de heer Willemsen is van me ning, dat de taak die op recreatie gebied aan de gemeente is toege dacht voor de toeziende organen ver plichting medebrengt om ook in de gemeente iets te laten doen. Hij drong er dan ook op aan nu reeds plannen te maken voor het komende seizoen en hiervoor de benodigde gelden te ramen in de begroting voor het jaar 1959. Ook gaf hij VVV in overweging tijdig plannen kenbaar te maken en hiermede niet te wach ten tot het laatste nippertje, waar door realisering van deze plannen uiterst moeilijk wordt. De voorzitter zeide, dat het ver leden heeft geleerd dat het uiterst moeilijk is tijdig de medewerking van de winkeliers te krijgen en be treurde het dat er nog steeds zijn die zelfs hun medewerking weigeren. Hij erkent de noodzakelijkheid van meer activiteit tijdens de zomer maanden en B. en W. zijn gaarne be reid hiertoe steeds de nodige mede werking te verlenen. Hij denkt b.v. aan het houden van een tentoonstel ling op het gebied van de beeld houwkunst in het park „Groot Leerust" maar dan een alleszins ver antwoorde tentoonstelling. Sugges ties van andere zijde zal hij steeds gaarne in welwillende overweging nemen. Waarom geen telefooncel? Op de mededeling van de PTT dat zij het plaatsen van een open bare telefooncel voor deze gemeente niet urgent vond, werd stelling ge nomen door de heer Van Vliet die er op wees, dat zeer vele bezoekers van Warmond gebruik moeten maken van de telefoon bij particulieren om dat het telefoonkantoor gesloten is. Dit is volgens spreker door de PTT niet te controleren, zodat zij niet kunnen spreken van geen urgentie. Dienovereenkomstig zal de PTT wor den ingelicht. Hierna sprak de burgemeester als volgt. Leidse zandwinning van de baan Het besluit van G.S. van Z.-H. van 17-7-58, waarbij gemotiveerd wordt afgewezen het verzoek van het ge meentebestuur van Leiden om ont heffing krachtens de verordening op de ontgrondingen in Z.-H., tot het graven van een meer in de Zwanen burgerpolder tot het winnen van zand, mag zeker voor ons gemeente bestuur een reden tot vreugde zijn. Immers deze aangelegenheid is sedert 1949 dus negen jaren een bij zonder zorgelijke zaak voor dit ge meentebestuur geweest. In het bij zonder land-economisch maar verder ook landschappelijk, planologisch en waterstaatkundig zou het maken van een groot meer in de Zwanenburger polder grote nadelen aan de War- mondse gemeenschap hebben berok kend. Ongetwijfeld zal dit besluit dan ook worden toegejuicht door het bestuur van de Zwanenburger polder en door Rijnland, omdat uit waterschap- en waterstaatkundig oogpunt meer nadelen dan voordelen voor hen uit een uitvoering van dit plan zouden te verwachten zijn. Toch wil ik geen luid gejubel laten horen voor eerst omdat deze langdurige zaak al veel nadeel aan de ontwikke ling van onze mooie gemeente heeft berokkend en vervolgens omdat een jubeltoon in zekere mate ten onrechte zou kunnen worden beschouwd als vermaak in het verliezen van deze ronde door het gemeentebestuur van Leiden. Ten zeerste betreur ik dat de verhoudingen tussen Leiden en Warmond geleidelijk aan meer en meer zijn verstoord door dit plan. Ik hoop, dat dit *•"- r- wil ik zeggen dat i khoop dat het ge meentebestuur van Leiden zich een goed verliezer zal tonen en deze zaak niet verder zal levendig houden door een beroep op de Kroon. Dezer zijds zou zulks moeilijk als een vriendelijk gebaar jegens Warmond beschouwd kunnen worden. Zoals wij nu respect dienen te hebben voor het college van G.S., dat al zover en m.i. te ver was gegaan door goed keuring aan het gemeentebestuur van Leiden te geven voor grondaan kopen, zo zullen wij zeker ook res pect moeten hebben wanneer het ge meentebestuur van Leiden zich bij voor „personen" het woord „minder jarigen" worden ingelast. Zoals de verordening nu luidt worden de bo nafide watersportbeoefenaars ge troffen en zou men dus b.v. zijn zwager en diens echtgenote geen nachtlogies mogen verstrekken. Hij stelt dan ook voor de verordening aan te houden om een nieuw redac tie te vinden. Hij vraagt zich af hoe de vereniging „De Kaag" als groot ste watersportvereniging over deze verordening denkt. Bovendien vindt hij het niet nodig dat deze verorde ning hals over kop wordt vastgesteld nu de gemeente Alkemade dit ook doet. Deze verordening zal in water sportkringen grote deining veroor zaken. Bescherming van de jeugd staat voorop doch dit komt in deze verordening in het geheel niet tot uiting. De heer Van Schie kan zich met deze verordening wel verenigen, doch hij vreest dat zij moeilijk uit voerbaar is. Hij hoopt tevens dat zij zo soepel mogelijk zal worden toe gepast, opdat de bonafide mensen geen last zullen ondervinden. Ook de heer Willemsen vreet moeilijkheden bij de uitvoering van deze verordening. Tegen excessen deze beslissing weet neer te leggen. moet met kracht worden opgetreden De heer Van Vliet hoopt inderdaad, aldus spreker. Ook hij wil in de eer- besluit van G.S. dat de gemeente Leiden niet in be roep zal gaan bij de Kroon. Ook stelt hij een goede verstandhouding met de gemeente Leiden zeer op prijs. Een woord van dank bracht spreker aan wethouder Vergeer, die zoveel heeft gedaan om deze zaak voor de gemeente Warmond tot een goed ein de te brengen. Ook de heer Van Schie als groot ste ingelande van de Zwanenburger- polder toonde zich verheugd over de gevallen beslissing en ook hij hoopt, dat de gemeente Leiden zich bij de gevallen beslissing zal neerleggen. Het overnachten in vaartuigen. Na onderzoek van de geloofsbrie ven van de nieuw benoemde leden van de raad die in orde werden be vonden kwam aan de orde het voor stel van B. en W. tot het vaststellen van een verordening betreffende het overnachten in vaartuigen waarvan artikel 1 luidt: Het is verboden, dat personen van beiderlei sexse, die niet tot een gezin behoren, aan boord van een vaartuig overnachten. De heer Van Vliet betreurde het, dat de raad moet overgaan tot vast stelling van een dergelijke verorde ning, doch het door de waterpolitie van Alkemade opgemaakte rapport heeft hem er van overtuigd, dat deze verordening een harde noodzaak is. Wij zijn verplicht aldus spreker on ze jeugd te beschermen tegen daarin genoemde excessen. Hij zou het kam peren in al zijn geledingen aan een grondig onderzoek willen onderwer pen, om zo tot een afdoende regeling van deze materie te komen. Hij is van oordeel, dat er een gelegenheid moet worden geschapen waar men zich moet laten registreren, waar door veel onheil kan worden voor komen. De heer Schepers is er sterk voor, dat de jeugd beschermd wordt en als zodanig kan hij zich met deze ver ordening verenigen. Maar dan moet de redactie gewijzigd worden en ste plaats zien een bescherming van de jeugd en zou daarom ook het woordje „minderjarige" ingelast wil len zien. Ook hij is van mening dat wij moeten komen tot een verplichte registratie zoals op verschillende kampeerterreinen in andere gemeen ten reeds bestaat. De voorzitter zegt, dat deze ver ordening niet alleen ten doel heeft de jeugd te beschermen, maar ook te kunnen optreden tegen excessen door meerderjarigen. Een bepaalde mel dingsplicht of registratie is, buiten hotels, moeilijk uitvoerbaar. Er is een kampeerwet in de maak. Op een vraag zijnerzijds, of hieronder ook het kamperen op het water valt wist men nog geen antwoord te geven, want dit is een uiterst moeilijke ma terie. Hij is er van overtuigd dat deze verordening van ingrijpende aard is maar de toestanden op de plassen hebben deze nu eenmaal noodzakelijk gemaakt. Het is geeenszins de bedoeling deze verordening stringent toe te passen. De grootst mogelijke soepel heid zal worden betracht, maar men moet nu eenmaal als het nodig is kunnen ingrijpen. De vereniging „De Kaag" staat af wijzend tegenover deze verordening en wil deze liever niet zien. De heer Schepers stelde voor, de verordening aan te houden tot de volgende vergadering en voor die tijd met een andere redactie te ko men. Aangezien dit voorstel niet werd ondersteund kon het niet in behan deling worden genomen. Wel kreeg de heer Schepers de toezegging dat, indien hij met een aanvaardbare re dactie wijziging komt, hij de steun van de raad zou krijgen. Hierna wordt de verordening aangenomen met de stem van de heer Schepels tegen. Na de gebruikelijke rondvraag die geen zaken van bijzondere bete kennis naar voren brach werd de vergadering gesloten. Gemeenteraad van Alkemade Voor de vergadering van de Raad gekochte bouwgrond aansluitend van Alkemade bestond gisteravond wel een uitzonderlijke belangstelling. Vooral van de zijde van de pers was een uitgebreide vertegenwoordiging aanwezig, zodat aan het anders be scheiden perstafeltje een behoorlijk verlengstuk moest worden toege voegd. De oorzaak van deze ongeken de belangstelling der „Koningin der aarde" was blijkbaar wel gelegen in het aangekondigde voorstel tot wij ziging der politie-verordening. met als voornaamste onderdeel de wijzi gingen voor een meer en mogelijk beter toezicht op de watersportcen tra, waartoe vooral de voorgedane excessen rondom de Kaagweek aan leiding hebben gegeven. Op dit te behandelen voorstel heb ben wij reeds eerder een uitvoerige toelichting gegeven Dat de Kaagbewoners er prijs op stellen bleek wel uit de woorden van burgemeester E. J .M. Kolfschoten, die in zijn toelichting op het voorstel vaststelde reeds verschillende gun stige reacties te hebben mogen ont vangen. Alvorens aan de afwerking der agenda te beginnen, deelde de voor zitter mede dat de heer P. v. d. Vel den met kennisgeving afwezig was, alsmede dat weth. H. P. v. d. Poel de vergadering wegens ziekte niet kon bijwonen. De voorz. sprak hierbij de wens uit tot een spoedig herstel, op dat de heer v. d. Poel zijn gewaar deerde krachten weer aan het ge meentebestuur zal kunnen geven. Bij de ingekomen stukken kon het verzoek van het Humanistisch Thuis front om subsidie geen genade vin den. Het verzoek van G. de Wit om gedeeltelijke kwijtschelding van pacht werd ingewilligd. Aan het r.k. gemengde zangver. ,Vox Laeta" werd een garantiestelling verleend in de kosten van een door het Ned. Ka merkoor te houden concert. Voorts werd subsidieverlening aan het r.k. Medisch Opvoedkundig Bu reau te Leiden, overeenkomstig de richtlijnen van b. en w., verstrekt. Een request van inwoners van Rijpwetering voor het verkrijgen van een speelgelegenheid en een zwem- gelegenheid zal door b. en w. eerst nog nader bestudeerd worden. perceel groot 613 m2 te verkopen te gen de gereduceerde prijs van per m2. Evenzo gaf de raad haar fiat tot het aangaan van een geldlening groot 10.000.— a 4met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten, alsmede tot een geldlening ad 85.000.a 4 yt% met het r.k. kerkbestuur van O.L.Vrouw Geboorte te Rijpwetering voor de stichting van een kleuter school aldaar, en tot slot een geldle ning groot 2.251.-- met een inwoner van Oud-Ade bestemd voor veran dering en inrichting der speelplaats bij de r.k. school aldaar. Voorts verkreeg het bestuur der St. Jozef-school in de parochie „Ma ria Presentatie" de gevraagde gelden voor aanschaffing van leer- en hulp middelen. By de behandeling van het voor stel tot wijziging der politie-verorde ning gingen de punten van meer on dergeschikt belang vlot onder de ha mer door. Ten aanzien van het punt bepalin gen in het leven te roepen voor het verblijf in boten, zulks om excessen te voorkomen, was allereerst het woord aan de Kaag-afgevaardigde de heer Versteege. Deze zeide van me ning te zijn dat de hierdoor opgeroe pen belangstelling van de pers voor de Kaag een wel wat veronrustende vorm dreigde aan te nemen. Voorts informeerde spr. naar de juistheid van het besluit van b. en w. met be trekking tot het vroegere sluitings uur van de café's en het verbod tot maken van muziek tijdens de Kaag- week, alsook of het genoemde ver bod voor alle personen zal gaan gel den. De voorz. zeide van mening te zijn, dat de pers in zijn geheel over het algemeen zeer positieve geluiden heeft doen horen. Wij moeten voor komen dat ons mooie Kaagdorp tot een minderwaardig vermaakcentrum gedegradeerd wordt. Het spreekt van zelf, dat muziek in de aanwezige etablissementen van essentieel be lang is en behoort tot het verlenen van service aan de watersportlief- •Door de heren A. v. d. Bijl, J. P. hebbers. Een rustig Hogenboom en J. A. v. d. Geest wer den de geloofsbrieven van de tot lid van de raad benoemden onderzocht en in orde bevonden. Goedgekeurd niet zal leiden tot verdere verstoring werd het voorstel, aan het „Wit-Gele van verstandhouding en daarmede Kruis" een op de reeds eerder aan- waterspoi vermaak wordt ook zeer op prijs gesteld, maar het moet niet ontaarden in buitensporig heden, wat met dansen en vermaak niets meer te maken heeft. Goede watersportliefhebbers worden ten zeerste gewaardeerd, maar minder gunstige elementen zijn niet ge wenst. In overeenstemming met betrok ken ondernemers is thans een ver ordening opgesteld, die dit alles zal kunnen weren. Ook de inwoners zijn nog wel enigermate op een behoor lijke nachtrust gesteld. Middels deze bespreking wil ik ook een appèl doen op de ouders om de jeugdige kinderen niet zonder meer los te laten op dit soort ver maak met mogelijke uitwassen, het geen beslist niet het doel en streven is van dit watersportcentrum. Spr. onderschreef daarom een door hem ontvangen suggestie „Laten ouders met hun kinderen mee gaan naar de Kaag, opdat toezicht en be scherming aanwezig is". Het toezicht op het overnachten in boten heeft uiteraard alleen betrek king op minderjarigen. Natuurlijk is het niet de bedoeling dat de politie nu direct maar alle boten gaat con troleren. In overleg met de gemeente War mond is deze maatregel bedoeld om de politie een middel in handen te geven om excessen tegen te gaan. Het is echter niet de bedoeling om de rust in de boten te verstoren. De vrijheid van de watersportmensen in hun boten wordt zeer hoog aange- slaan, daarom zal een ev. controle zeer tactisch geschieden. De welwil- lehde watersportliefhebber zal dit zeer zeker kunnen billijken. Wij kunnen ons echter niet mach teloos stellen als het gaat om de góe de zeden en het belang van de naam van ons watersportgebied. Indien het nodig is zullen wij „schoon schip" maken, aldus de burgemeester. De heer Versteege merkte hierna nog op dat wij de Kaagweek als een internationaal zeilfeest moeten zien, dat echter ook zijn aantrekkelijkhe den dient te behouden. Een moge lijkheid ter verbetering noemde spr. ook een uitgebreider toezicht in het volgend jaar, opdat e.v. wanordelijk heden kunnen voorkomen worden en de goeden dan niet onder de kwaden behoeven te lijden. Voorts verzocht spr. de redactie te wijzigen en in de verbodsbepaling tot overnachten op te nemen dat dit alleen geldt voor minderjarigen. Dit laatste werd door de heer Riet broek bestreden omdat dan de me ning toegedaan kan worden dat men voor het overige een volkomen vrij brief heeft. Ten aanzien van de ver betering der verlichting nabij de Ju- lianalaan zeide voorz. dat aan deze suggestie van de heer Versteege vol ledig aandacht aanbesteed zal wor den. Hierna bekrachtigde de raad de voorgestelde wijziging in de politie verordening in haar geheel. (Dat ook de watersportver. „Braas- semermeer" haar belangstelling had voor dit agendapunt bleek wel uit de aanwezigheid van haar voorz. de heer Boekei, sekr. P. H. Verdel en het bestuurslid de heer Willems). Voorts ging de raad over tot voor lopige vaststelling van de gemeente rekening 1956, waarbij de commissie van onderzoek getuigde van waarde ring voor het werk van de gemeen te-ontvanger. Ook ging de faad accoord met het voorstel tot voorbereiding van de in voering van moderne loonmethodie- ken, alsmede tot wijziging der sala risverordening. Evenzo met het voor stel betreffende de huurcompensatie en duurtetoeslag over het 2e half jaar 1958. Overeenkomstig het voor stel van 'b, en w. werden de aange brachte voorzieningen aan de ver lichting bij de wegkruisingen te Roe- lofarendsveen en te Nieuwe Wetering aan de Prov. Weg, goedgekeurd. In de rondvraag maakte de heer Rietbroek een bemerking aangaande het zwemmen bij de Meerbrug te Nieuwe-Wetering, hetwelk volgens spr. nogal eens aanleiding tot klach ten gaf. De voorz. zeide dat dit water tot de gemeente Haarlemmermeer be hoort, maar hij zal bij deze gemeente de aandacht erop vestigen. De heer v. d. Veld sprak een woord van waardering tot hen die het arti kel in het blad der Spoorwegen „Tus sen de Rails" over de gemeente Al kemade georganiseerd hebben. Kostprijs consumptiemelk Kamerlid vraagt goedkoper systeem Het Tweede Kamerlid de heer De Ruiter heeft aan de minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening de volgende vragen gesteld: 1. Is het niet mogelijk, gezien de mededelingen van de minister d.d. 24 juli 1958 o.a. dat de verreken- prijs per 100 kg melk van 3,7 vet 30,55 bedraagt, dat de aanvoer-, ver- werkings- en administratiekosten voor de standaardisering van melk hoger zijn dan de opbrengst van de vrijkomende boter en karnemelk en dat andei-e bijkomende kosten de uiteindelijke kostprijs van de con sumptiemelk van 2,5% vet per liter op 43,8 cent brengen om spoedig te komen tot een veel eenvoudiger en goedkoper systeem, waarmede zowel de producent als de consument ge baat zal zyn? 2. Is het waar. dat met de stau- daardisatiebedrijven een contract van zeer lange duur is afgesloten? 3. Zo het antwoord op vraag 2 be vestigend luidt, wanneer is dat con tract dan afgesloten en voor hoe lang? TUSSEN WAGENS BEKNELD De 45-jarige expediteur H. Grolle- man wonende in de buurtschap Her- xen, gemeente Wijhe, raakte bij het aan elkaar koppelen van een aan hangwagen aan een vrachtauto be kneld tussen de beide wagens en werd zodanig gewond, dat hij onmid dellijk overleed. Het slachtoffer laat acht kinderen na. Tot slot zei de voorz. dat de raad in de huidige samenstelling in de 2e helft van augustus nog eenmaal zal vergaderen, waarna hij overging tot sluiting. (22) ^JMifarnmlmntttiven n/WhctKier, ikMtd^isenik^Snemfxdea^lMxthetjfalopenimm ïÊSk&tt-FSinflpffl M wt raWbt nu ik lewribaLjQ\mtim lomptewichtop nmtttzitkn.tKMixn! CEDE 2 Spoed. Nieuwe dames- en herensportfiets. Engels model 145.- p. stuk: tevens nieuwe jongens- en meis- jesfiets 100.- p. st. Alexan- derstraat 7. f2 Aangeboden: pr. ..Jun ker" gasfornuis, 3 pits, crème emaille 45.-: film toestel, geheel electr. aan gedreven 16 m.m. met fil men 115.-: 1- en 2-pers. eiken ledikant m. .Auping' 22.50 en 35.-: tafel: stoelen: dienstbodekaste, enz. Le vendaal 44. Leiden. f2 Aangeboden: gestoff. zit-slaapkamer. str. water en gas. 2e etage, goede stand. 55.- p, mnd. Br. on der no. 9457 bur. v. d. blad U kunt direkt helpen als u de MEENK'S HUISAPOTHEEK, in huis hebt. Bij- onverwachte ziekten en pijnen is deze voorzorg een ware uitkomst waarvoor ieder u dankbaar zal zijn.- Uw kind hoest „.chu?-------- l> m.n heelt hoofd- w E„ MEENK'. l.o«tPoed« f helpt direkt! Etn MEENK'. hooidptmP"' r Je. «erdiljU de P»>n w E„ MEENK'. lcieipiinP°e F en «et kie.pün?w Etn MEENK'. poeier gent lemend kou S"" m f v„\lchllni'. koortsig?MEENK'. «oppoede. F .topt direkt1. k Een MEENK'. ftleppoed" De pieP in hulSf doet wonderen! W Een MEENK's dam periodieke pun en f ^et de beste remedie. MEENK'S HUISAPOTHEEK bevat 6 doosjes met ieder 6 poeders in een fraai en handig etui (ook op reis gemakke lijk). U betaalt alleen de normale prijs van de poeders; voor het etui geen extra kosten. Vraag uw drogist j<^e ntcCeCvir üs, oCe. kovoC Zorg voor oen onbezorgde vacantie, die niet door onaangename verrassingen kan worden gestoord. Neem een Meenk's Huls-apotheek meel

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6