S)e C<2id6eSou^cmt Mgr dr Willebrands bisschoppelijk gedelegeerde voor oecumenisch werk Eisenhower wil ook wel naar Europa komen Westen houdt vast aan de Veiligheidsraad Prof. A. J. van Oosterom directeur van het Warmonds Philosophicum De Gaulle's ontwerp voor een nieuwe Grondwet Waar de dronken brandstichter langskwam KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem.. Drukkerij 20935: Red 20015, 25594; Advertent 20826 Giro 103003 Abonnemenspr I 0.59 p.tv., f 2.55 p.mnd.. f 7.50 p kwart. WOENSDAG 30 JULI 1958 49ste JAARGANG Franco p.p. f 8.Advert.: 17 et p. mjn. Telefoontjes f 1.50 De Aartsbisschop van Utrecht heeft namens het Nederlands episcopaat met ingang van 1 augustus mgr. dr. J. G. M. Willebrands, directeur van het Philisophicum te Warmond, be-, noemd tot bisschoppelijk gedelegeer de voor het oecumenisch werk in Nederland. In zijn plaats is door de Bisschop van Haarlem tot directeur van het Philosophicum te Warmond benoemd prof. drs. A. J. van Oosterom, thans hoogleraar in de wijsbegeerte aan het philosophicum. MGR. WILLEBRANDS. Mgr. Willebrands werd in 1945 be noemd tot directeur van het philoso phicum. Ook in zijn nieuwe functie zal hij daar voorlopig blijven wonen. Als directeur van het philosophi cum te Warmond had mgr. Wille brands een voor het godsdienstig le ven van een bisdom hoogst belang rijk en hoogst verantwoordelijk ambt. Van de leiding in zulk een instituut tot voorbereiding op het priester schap hangt zeer veel af. De jon gemannen, die zich aan de dienst des Heren willen gaan wijden, worden er onderwezen in de wijsbegeerte, maar ook moet hun godsdienstige vorming worden voortgezet, opdat het goed-onderlegde, .naar wat zwaarder weegt, heilige priesters worden. Wij hebben directeur Wille brands altijd horen prijzen, om het voorbeeld, dat hij de studenten heeft gegeven, ook om de tact, waarmede hij hen wist te leiden, waarbij hij een zachtmoedigheid en edelmoedig heid toonde in welker innerlijke sterkte niemand zich vergiste. De andere omstandigheid, waarin mgr. Willebrands zich dead kennen Mgr. dr. J. G. M. Willebrands. als èen bestuurder met de dubbele gave van kracht en zachtheid, is zijn voorzitterschap van de St. Willibrord- vereniging. De omzetting van de vroegere ver eniging „Petrus Canisius", welke een apologetisch-polemisch karakter had tot een meer oecumenisch en posi tieve inslag door mgr. W. Nolet ontworpen en begonnen werd door hem bewerkstelligd, waarbij hij het verzet tegen de nieuwe koers op soe pele wijze in algemene waardering wist om te buigen. Hij maakte van de St. Willibrord- vereniging een bloeiende instelling, welke algemene bekendheid ver wierf en vele initiatieven nam, zoals de uitgave van het blad „De Vragen de Mens" de stichting van „uithoven" in Groningen en Friesland, het leg gen van contact met protestantse landgenoten in het „Hilversums con vent", de vestiging van het Bedrijfs- apostolaat, de samenwerking met het „Kaski" in verband met de plannen tot kersténing en herkerstening, de zorg voor dominees, die tot de Katho lieke Kerk overgingen. Onder dr Willebrands' leiding werd de St. Willibrord-vereniging de ad vies-instantie voor de Nederlandse bisschoppen bij vele moeilijke vraag stukken. Het was ook van dr. Willebrands, dat de gedachte uitging, of ook van katholieke zijde niet internatio naal begonnen diende te worden aan bezinning en studie op de oecumeni sche beweging, als blijk van katholie ke zijde, dat deze beweging in pro testantse kringen ons niet onberoerd laat. Aldus kwam een internationale sa menwerking en samen-bespreking tot stand, welke uitmondden in de jaarlijkse „conférences", welke ach tereenvolgens te Fribourg (Zwitser land), Dijnselburg (Nederland) en Parijs werden gehouden, in welke conférences op bepaalde onderwer pen, aanhangig gemaakt 'n de „We reldraad van Kerken" een katholie ke bezinning werd gegeven. Als per manent secretaris van deze interna tionale katholieke oecumenische stu die- en voorlichtingsconferenties, was de voorbereiding en organisatie ervan aan dr. Willebrands toevertrouwd. Zowel in zijn hoedanigheid van di recteur van het Philosophicum, als van zijn voorzitterschap van de S'. Willibrord-vereniging en daarbij aan sluitend zijn secretariaat van de in ternationale conferenties, heeft mgr. Willebrands zich „fortis ac suavis", sterk en zacht getoond, en vele moei lijkheden en tegenstrevingen omge zet in het tegendeel ervan: in hulp en medewerking. Chroesjtsjef houdt de deur op een kier President Eisenhower zal Chroesjtsjef voorstellen, in het raam van de V.N. tassen tien en vijftien augustus «en topconferentie te houden, zo is dinsdag van gezaghebbende zijde te Washington vernomen. Naar verluidt zullen de V.S. er niet op staan, dat de bijeenkomst te New York wordt gehouden. Zij zouden akkoord gaan met een vergadering in Europa, indien de Veiligheidsraad hiertoe zou aanbevelen. De president zal, naar verluidt, in zijn antwoord zeggen, dat weliswaar New York als stad, waar het hoofdkwartier van de V.N. is gevestigd, de logische plaats van samenkomst voor een topconferentie in de Veiligheids raad is, maar dat de V.S. hier geen punt van zullen maken. Eisenhower zou er echter wel bezwaar tegen hebben om naar Moskou te gaan. Voorts zou de president afwijzend staan tegenover Chroesjtsjefs voorstel voor een bijeenkomst van de regeringsleiders van vijf landen de Sowjet- Enie, de V.S., Engeland, Frankrijk en India om een oplossing voor de crisis in het Midden-Oosten te vinden. Eisenhower zag in dit voorstel de Sowjet-opvatting weerspiegeld, dat de wereld door de grote mogendheden moet worden beheerst. De nieuwe directeur van het War- mondse Philisophicum prof. drs Aloysius Joannes van Oosterom werd op 13 februari 1918 te Den Haag ge boren. Na zijn priesterwijding in 1943 werd hij benoemd tot kapelaan te Hille- gom (St. Jos.). De bisschop "an Haar lem droeg hem op te Rome ohiloso- phie te studeren Na te Rome aan het Angelicum het doctoraal-examen in de wijsbegeerte te hebben afgelegd, studeerde prof. Van Oosterom nog een jaar voor de universieit te Leuven. Op deze studie volgde een driejarig kapelaan schap te Voorschoten, waar na hij benoemd werd tot moderator van de School voor Maatschappelijk Werk. te Den Haag. In april 1953 werd prof. Van Oosterom benoemd tot hoogleraar in de wijsbegeerte aan het Philosophi cum te Warmond, waar hij de logica en de wijsgerige anthropologie do ceerde als opvolger van prof. Jansen bij diens benoeming tot Bisschop van Rotterdam. Op de 730 meter-verdieping is gisteren de 27-jarige ongehuwde hulphouwer D. v. d. Boogert uit Schinveld in een bandgalerij in de staatsmijn Hendrik onder vallend ge steente bedolven en op slag gedood. Prof. dr. A. J. van Oosterom, phil. drs. Grote bevoegdheden voor president Premier De Gaulle heeft dinsdag de ontwerp-grondwet voor de komende vijfde republiek voorgelegd aan een speciale raadgevende commissie, die In de nacht van maandag op dinsdag heeft een dronken brandstichter vijf boerderijen tussen Gouda en Montfoort langs de Hollandse IJssel in vlammen gezet. De foto toont het blussen van de smeulende resten van de uitgebrande boerderij van de heer K. van de Vis te Gouderak, het vijfde bedrijf, dat een prooi van het vuur werd. 21 Mensen werd door de vijf branden dakloos gemaakt, de schade loopt in de honderdduizenden guldens. er haar oordeel over zal geven, voordat het volk er zich op 29 septem ber of vijf oktober over zal kunnen uitspreken. De voornaamste punten van het voorstel zijn, dat de president meer bevoegdheden krijgt, de zittingen van het parlement worden bekort en dat een regering alleen door eén met ab solute meerderheid van stemmen aan vaarde motie van afkeuring naar huis kan worden gestuurd. Voorts voorziet het ontwerp in een federatie van staten, waartoe het Franse moederland en de overzeese gebieden op voet van gelijkheid als autonoom geregeerde leden kunnen toetreden. Voor deze federatie bestaat de mogelijkheid met andere onafhan kelijke staten samen te gaan in een Gemenebest van vrije volkeren. Dit artikel laat de deur open voor een eventueel samengaan van Frankrijk met Marokko en Tunesië. Ook krijgt de regering het recht te bepalen, onder welk kiesstelsel in no vember a.s. de twee huizen van het parlement zullen worden gekozen Er bestaat weinig twijfel over, dat de meerderheid van het volk het ont werp zal aanvaarden. Meer bevoegdheden voor president. Het regeringsvoorstel geeft de pre sident het reqht het parlement te ont binden, na overleg met de premier en de voorzitters van de twee Ka mers te hebben gepleegd. Hij wijs; de In het ontwerp-antwoord van Eisenhower zouden de V. S. willen voorstellen, de veiligheidsraad in zijn normale samenstelling op 4 augustus bijeen te laten komen om de proce dure voor een bijeenkomst, waarbij de regeringsleiders tegenwoordig zijn, vast te stellen. De raad zou ook de datum, plaats en samenstelling van zijn bijeenkomst op het hoogste vlak moeten bepalen. De Verenigde Staten zouden waarschijnlijk 12 augustus voor de topconferentie voorstellen. MOSKOU DRAAIT BIJ Het Russische persbureau Tass zegt, dat de westelijke commentators, kan de president zekere wetsvoor stellen rechtstreeks aan het volk voorleggen als de regering of de ge zamenlijke huizen van het parlement hem hierom vragen. Rechten van parlement. Het parlement stemt alleen over es sentiële en fundamentele wetsontwer pen, waaronder voorstellen betreffen de de begroting, de burgerlijke vrij heden, het wetboek van strafrecht, de status van de leden van de rechter lijke macht en de algemene beginse len van onderwijs en sociale zeker heid. Om de parlementaire procedure te bekorten wordt het aantal commis sies, dat wetsvoorstellen behandelt voordat zij in openbaar debat komen, van 21 tot zes verminderd. Door de regering ingediende voorstellen ge nieten voorrang. De regering kan alleen naar huis worden gestuurd door een motie van afkeuring, aanvaard door de Natio nale Vergadering. Alle afgevaardigden, die vóór een dergelijke motie stemmen, worden geacht tegen de regering te stemmen. De overige leden, onder wie ook zij die zich van stemming hebben ont houden, worden beschouwd als voor stemmers. Een motie van afkeuring wordt alleen als aangenomen be schouwd als minstens de helft van het aantal afgevaardigden plus één heeft voorgestemd. Overzeese gebieden. Wat de verhouding tussen het moe derland er de overzeese gebieden be treft, zegt het ontwerp, dat er tus sen de republiek en de volkeren van de gebieden overzee, die daartoe de wens kenbaar maken, een federatie wordt gevormd, waarvan de leden over autonomie beschikken en hun eigen zaken regelen. Tot de compe tentie van de federatie behoren de buitenlandse politiek, de lefensie, de munteenheid, een gemeenschappelijke economische en financiële politiek en de exploitatie van strategisch be langrijke grondstoffen, alsmede het toezicht op de rechtspleging en het hoger onderwijs. Overzeese gebieden hebben het recht, om volledige integratie te ver zoeken. Zij worden dan behandeld als een provincie van Frankrijk, die uit Chroesjtsjefs antwoord lezen dat hij tegen een topconferentie in de Veiligheidsraad is „het bij het ver keerde eind hebben". De Sowjet- Unie heeft het voorstel van het Wes ten om een speciale topconferentie in de Veiligheidsraad te houden, aan vaard, maar Groot-Brittannië en de V. S. hebben dit voorstel „met ver bazingwekkende haast" vervangen door een ander, met de bedoeling het vraagstuk van het Midden-Oosten te laten behandelen door de Veiligheids raad in zijn normale samenstelling, aldus Tass, dat hieraan toevoegt, dat beide landen in de Veiligheidsraad over een „automatische meerderheid" beschikken. Naar te Beiroet vernomen wordt, wenst president Nasser, van de Ver. Arabische Republiek met het oog op de toestand in het Midden-Oosten een spoed-bijeenkomst van de minis ters van Buitenlandse Zaken der Afrikaans-Aziatische landen. De diplomatieke vertegenwoordigers van de V.A.R. hebben opdracht gekregen de betrokken regeringen te polsen over plaats en datum. IRAK EN DE V.A.R. Het te Damascus verschijnende blad „Al Rai al Aam" schrijft, dat tussen enige vooraanstaande personen van de Ver. Arabische Republiek en Irak inleidende besprekingen zijn gevoerd, die hebben geleid tot voor lopige overeenstemming over het tot stand brengen van een unie tussen beide staten, welke het midden zou houden tussen volledige eenheid en federatie. j LIBANONS PRESIDENTS VERKIEZINGEN In een verklaring van de Libanese oppositie, die dinsdagavond werd uit gegeven, wordt gezegd, dat de tot de oppositie behorende afgevaardigden van de Kamer van Volksvertegen woordigers donderdag niet aanwezig zullen zijn tijdens de presidentsver kiezing, indien de kandidaten voor het presidentschap niet vooraf hun program bekendmaken. GESMOKKELDE WAPENS IN JORDANIë Een militaire woordvoerder van de Jordaanse regering heeft dinsdag in Amman meegedeeld, dat de Jordaan se veiligheidsstrijdkrachten maan dag grote hoeveelheden wapens en munitie hebben ontdekt. Het mate riaal was verborgen op verschillende plaatsen bij de Syrische grens. Oil nammer bettaai ait 8 pagina's (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). GEMATIGDE TEMPERATUREN Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind tus sen west en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. 31 Juli zon op 04.59; onder 20.33; maan op 20.27; onder 06.01. 17.47 V.M. Hoogwaterstanden 31 Juli v.m. 3.40; n.m. 4.05. Het weer in Europa Bestendiger weer Door drukstijgingen ontwikkelde zich boven onze omgeving een zwak- ke rug van hoge luchtdruk, waardoor premier aan en benoemt de ministers j dinsdagmiddag een gebied met op voordracht van de eerste minister opklaringen over ons land uitbreid- Tot dusver benoemde de president alleen een kabinetsformateur na vol ledig overleg met de partijleiders De president kan noodmaatregelen nemen ter verzekering van de onaf hankelijkheid van het land en de on schendbaarheid van zijn grondge bied en in geval de nakoming van zijn internationale verplichtingen on middellijk en ernstig wordt be dreigd. De bevoegdheden van de president in noodgevallen zijn veel uitgebreider dan onder de huidige constitutie. In de toekomst kan de president niet alleen verdragen bekrachtigen maar ook over de totstandkoming er van onderhandelen. Deze bepaling is volkomen nieuw voor Frankrijk. Ook de. De rug van hoge luchtdruk werd gevolgd door een weinig actief lage drukgebied, dat Schotland, heeft be reikt. Aan de zuidflank hiervan stroomt met een in kracht afgenomen zuidwestelijke wind drogere oceaan- lucht naar West-Europa. Deze lucht ontmoet boven Zuid-Frankrijk warme van de subtropen afkomstige lucht De bewolking, die langs de schei dingslijn tussen beide luchtsoorten voorkomt, drong tijdelijk tot het zui den en midden van het land door. De aanvoer van de droge oceaanlucht duurt het komende etmaal voort, zo dat de regenkansen gering blijven en de zonnige perioden de overhand krij gen. In de temperaturen komt wei nig verandering. HELSINKI STOCKHOLM lOSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID ALGIERS zwaar bew. regen zwaar bew. licht bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. regen zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. regen half bew. licht bew. onbewolkt licht bew. regen onbewolkt Korreltje Men doet helaas vaak meer voor hen die men vreest, dan voor hen die men liefheeft.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1