Bloemenstad zijn flatteert ons Leiden Gladiolengala op de wekelijkse keuring Agfa Isola I Agfa Isola II Een schat van Burgerzaal van bloemen in de Leidse Stadhuis Leidse Koos koos weer géén eieren voor z*n geld Hoofdleider Jan van Kampenhout onderscheiden met erekruis i39.5° i49.5° DINSDAG 29 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 £r zijn nog reel meer Agfa camera's, duurder èn goedkoper. Vraag brochures aan Uw fotohandelaar of bij de Agfa Amateur Servicedienst, Postbus 98, Arnhem. (Advertentie) Er was eens iemand, die zei, „dat bloemen langs elke weg zijn te vinden, maar dat niet iedereen er een krans van weet te vlechten". Leiden verstaat deze kunst van de week zeer goed, want allerwegen kransen de bloemen in deze zo prozaische stad. We hebben vers- gevulde bloembakken gezien op verschillende punten in de stad, rijker wordend naar mate men het centrum van de stad nadert om in en rond het stadhuis in volle schoonheid te ontbloeien. Het stadhuis werd vanmorgen door nijvere handen versierd. Man nen van de plantsoenendienst klommen tegen de gevel op en zij hebben toeven gladiolen aangebracht. En binnen het stadhuis gingen intussen Kiers en zijn assistenten in de Burgerzaal rond om deze marmeren zaal in een sprookjespaleis om te toveren. Bloemenkoning Kiers heeft gouden vingers, dat is duidelijk als men de resultaten van zijn werk aanschouwt. Hij schildert met bloemen. Vanmiddag zullen de genodigden in stille bewondering langs zijn artistieke scheppingen wandelen. En ieder moet tot de overtuiging komen, dat het „bloemenstad zijn" Leiden flatteert. Grenzend aan een bloemenstreek heeft onze stad trouwens evenveel recht deze eretitel te voeren als Haarlem. (Foto's De Leidse Courant) Tentoonstelling „Bloemsierkunst" Het weer speelt de Leidse Bloemen- week steeds weer parten; Verloor het vorig jaar de tentoonstelling „Roman tiek en Bloemen" een groot deel van haar sprookjesachtige sfeer door de onophoudelijk-neerplenzende regen, ook dit jaar weer is de weersver wachting niet geheel in overeenstem ming met de sfeer van bloemen, die over Leiden wordt gelegd. Gelukkig hebben de organisatoren, evenals twee jaar geleden, voor het inrichten van de tentoonstelling „Bloemsierkunst", de beschikking ge kregen over de schitterende Burger zaal van het Leidse stadhuis. Daar zullen de bezoekers, ongestoord door de schrale wind en de klamme regen, ook nu weer kunnen genieten van een onvergelijkelijke bloemenschat. In de hal vóór de burgerzaal en in de vestiaire stonden gistermiddag de 30.000 bloemen klaar, waarvan de vaardige handen van de heer G. J. Kiersch en zijn medewerkers de kost bare bloemstukken zouden samen stellen. En in de kelders van net stadhuis wachtten nog meer bloemen het ogen blik, waarop ze de rijke ornamentiek van de stadhuisgevel rneer leven zou den mogen geven. Bestaat de versiering van de stad huisgevel in hoofdzaak uit gladiolen,] voor de opbouw van de bloemenex- positie in de burgerzaal had men de beschikking - ver vrijwel alle soorten bloemen van orchieëen tot de meer gebruikelijke zomerbloemen. We za gen de forse allium, verschillende soorten lelies, pastelkleurige gerbe- ra's en glanzende anthuriums, anjers en zonnebloemen. Bij de varens viel de decoratieve hersthoornvaren op en er waren ook vele andere planten, die door de tekening van hun bladeren een kansje maakten om zelfstandig, dan wel als achtergrond in de bloem stukken te worden verwerkt. Bij de voorbereidingen heeft het comité grote medewerking genoten van de Leidse stadkwekerij en van de Hortus botanicus, die voor enkele de coratieve „biologische rariteiten" Daaronder waren takken van de Gunnera, de reuzenrabarber en de berenklauw, van de Mispel en van de Gingo of Japanse notenboom, die in 1785 in de Hortus werd geplant en die nu de hoogste boom is van die tuin. Een ereplaatsje is er ingericht voor een nieuwe roos, die van haar kwe ker, de heer G. Verbeek uit Aalsmeer, de naam kreeg van „Miracle". Deze roos won op 19 juni j.l. in het Baga tellepark te Parijs de jaarlijkse Baga- telleprijs. Fet is een buitenroos van middelmatige afmetingen, waarvan de fluwelige bloem in kleur varieert tussen zalm en vermiljoen. Een aparte afdeling wordt gevormd door de bruidsboeketten, die werden samengesteld door enkele vooraan- de bloemisten te Leiden. Hedenmiddag werd de tentoonstel ling „Bloemsierkunst" bij afwezig heid van de burgemeester van Leiden geopend door de wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik. We vernamen nog, dat aan het Kin dercorso, dat op donderdagavond van de Kaasmarkt naar het Stadhuisplein trekt wordt deelgenomen door onge veer 1100 kinderen. Daarbij zijn de jeugdige leden van de drie muziek korpsen inbegrepen. Het „echte" Rijnsburgse Bloemen corso, dat zaterdagmiddag vanuit Rijnsburg zal starten, wordt geopend door de echtgenote van de Consul van Groot Brittanië, naar welk land Rijns burg een groot deel van zijn bloemen exporteert. 14-JARIGE SCHEEPSJONGEN VERDRONKEN. Vanmorgen is in de tweede Petro leumhaven te Rotterdam het stoffe lijk overschot opgehaald van de 14- jarige scheepsjongen Pieter Plieger, wonende te Brunssum. De jongen was opvarende van het binnentankschip „Sallandia" en gistemiddag om streeks half een werd hij vermist. Daar de jongen kon zwemmen dacht men niet direct het ergste en ging De Tour der Verenigde Naties (Telefonisch van onze tourverslaggever). Een kwartier voorsprong op het tijdschemabewijst wel, dat de rust in Rotterdam de renners goed gedaan had. De eindstrijd om de dagprijs werd in Breda zelf verreden. Deze werd gewonnen door Phaff uit Utrecht vóór Koos v. Weizen uit de Sleutelstad. Dit is reeds de derde keer dat v. Wei zen als tweede eindigt. Ook de andere dagen zat hij in de kop van de ren nersbende. Elke étappe-overwinning levert voor de winnaar een premie, van twaalf eieren per maand een jaar lang op. Maar hoe hard Koot ook rijdt hij heeft nog steeds geen eieren. Ook zaterdag in Rotterdam, waar toch op het laatste moment nog een korte sprint verreden is, was Koos tweede. Fred Staalman uit Dieren draagt van daag de Gele Trui. Verschillende Lei- denaars zijn hier wel steeds vooraan in het klassement, maar de gele trui hebben ze nog niet gehad. Van der Linden uit Oosterbeek heeft met glans de leiding in liet bra nie klassement overgenomen. Gister ochtend had hij maagpijn en speelde het klaar om zó echt „flauw te val len", dat mevrouw Snijder „De Tour- zuster" er eerst invloog. Vijf minuten later zat hij weer op de fiets en heeft de hele dag naar de zuster zitten zwaaien en lachen als de auto van de tourdokter in z'n buurt kwam. „Ome Joop", die bij een dergelijke grap vorig jaar erin vloog, had na tuurlijk de grootste schik, dat nu een van de andere leiders erin gevlogen was. Wim Zaalberg, die ^ver deze étappe een bericht naar huis zond, kwam niet verder dan de Moerdijkbrug want toen was z'n kaart vol. Telefonades. Uw verslaggever heeft toen de po litie en enkele inwoners van Breda gebeld om de rest kompleet te krij gen. De politieman wist te vertellen, dat ze prachtig op tijd waren en dat BIOSCOPEN. De films in de week van 25 juli tot 1 aug. zij door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino „Sissi, keizerin en moe der", alle leeftijden. Lido: „Jantjes tegen wil en dank", alle leeftijden. Luxor: „Droomeiland", alle leef tijden. Trianon: „The bridge on the river Kwai", 14 jaar. Rex: „Stan Laurel en 01. Hardy bij de luchtbescherming", alle leeftijden. het reuze hard was gegaan met de sprint. Hij had blijkbaar toch wel goed opgelet, want dat de tweede een „Blauwe" was, peuterden wij ook nog uit hem los. Toen wij later de offi ciële uitslag doorkregen bleek dirt Koos v. Velzen geweest te zijn. Wij vroegen ook, hoe het kwam, dat de afgesproken berichten niet doorkwa men. „O ze zullen het veel te druk heb ben. 't Lykt hier wel kermis" was de mening van de politieman. men allereerst alle adressen af, waar de jongen zou kunnen zitten, zonder succes. Vanmorgen is de rivierpolitie in de tweede Petroleumhaven, waar het schip ligt, gaan dreggen met bo venvermeld gevolg PROCEDURE OM EEN RAADS- ZETEL. De heer A. van Duijvendijk, lijst aanvoerder van „de Nieuwe Vrije Groep" in Krimpen aan de Lek, heeft gistermiddag in een openbare verga dering van het college van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland zijn verzoek om voorziening tegen een be sluit van de raad van deze gemeente, waarbij besloten is, hem niet toe te laten als raadslid, toegelicht. Het gemeentebestuur van Krimpen aan de Lek had bij loting beslist, dat de heer Van Duijvendijk niet als lid van de nieuwe raad kan worden toe gelaten en dat zij zwager, de heer J. den Hartog (PvdA) zijn raadszetel zal behouden. Nu meent de heer Van Duijvendijk, dat de wet niet kan be doelen, dat hij als lijstaanvoerder met rechtstreeks een zesde van het aantal stemmen van de gemeente, niet in de raad kan komen, terwijl zijn zwager, die als vierde op een lijst staat, een geringer aantal stemmen op zijn naam heeft. De heer Van Duijvendijk zei onder meer nog, dat in kleine gemeenten Gladiolengladiolenen nóg eens gladiolen. Zo was het maandag op de wekelijkse keuring en men zag tussen de vele zaailingen ook diverse uitstekende nieuwigheden. H. J. Salman Zn, Noordwijk, voerde een zeer grote groep ten tone le. Allemaal zware gladiolen met lan ge, forse staarten, het Salmantype dat veel opgang heeft gemaakt. We doen slechts een greep: de ty- pisch-rose Eureka met een flauw-rose tint, die men in de gladiolen nog niet tegenkomt. Verder: de felrose Fire King en Ego Flos, de voortreffelijke witte WJiite Perfection, de zuiverrose Sweepstake, de rose Perosi en de ex tra beste rose Metropole, de fraai ge bouwde en gekleurde Pastel Beauty en vele andere. Het was trouwens op deze gladiolenkeuring toch Noord- wijk wat de klok wenste te slaan. Er was o.m. ook een tafel vol gladiolen van Konijnenburg Mark, uit de bloemenbadpalats. Van de groot- bloemige noteerden we de rode Oli ver Twist, de gele Flowersong, de ro se Leonore en de prachtig gebouwde rose Cariolan. En dan prijkte er van deze firma natuunqk een grote groep butterfly-gladiolen. Zeldzaam sier lijk en elegant. We noemen de rode, geel getekende Reflection, die een wat bonte indruk maakte, maar juist daarom sterk opviel, de rose Isabella, de oranje Happy, de merkwaardige Sihva, koperoranje met donkerrood merk, de grappige „smoky" Clown, de lichtrode Madame Butterfly en vele andere. Van het forse type mogen de fraaie paarse Night Song, de zui- men niet zozeer kiest om een partij maar om een persoon. Het gemeentebestuur van Krimpen aan de Lek was gisteren niet verte genwoordigd. Men vond dit niet no dig omdat volgens de burgemees ter van Krimpen aan de Lek de heer Van Duijvendijk geen bezwaren heeft ingediiend, die voor de procedure van het gemeentebestuur van belang zijn. Dit kan ook niet volgens hem, daar het gemeenbestuur de wet serieus heeft gevolgd. Het college van Gedeputeerde Sta ten zal later schriftelijk uitspraak doen. „Een avond met veel camouflage" Pastoor Lohuis noemde het „een avond met veel camouflage", en zo was het wel ongeveer. Om acht uur gisteravond zou het bestuur van de mannelijke jeugdbe weging in de Hartebrugparochie af scheid nemen van de scheidende pas toor G. M. J. Lohuis o.f.m. ten huize van de gastvrije hoofdleider, Jan van Kampenhout en zijn vrouw Riet. Er zou ook een kleine vergadering be legd worden .In de huiskamer van de heer Van Kampenhout, recht tegen over de Hartebrugskerk, kwamen daarom gisteravond enige bestuurs leden van het mannelijk jeugdwerk mét de voorzitter-aalmoezenier, pater J. E. J .M. van Swelm o.f.m. bijeen om dit afscheid aan de orde te stel len. Er gebeurde echter éérst iets an ders. De pastoor hield een toespraak, waarin hij zich rechtstreeks richtte tot de heer Van Kampenhout en na in een inleiding de verdiensten van deze hoofdleider en penningmeester van het „Sint Antonius Clubhuis" getekend te hebben, mededeelde, dat via de bisschop van Z.H. de Paus voor deze de onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" was verkregen. Dit naar aanleiding van het 40-jarig jubileum, dat het mannelijk jeugd werk in de parochie onlangs heeft gevierd en waarbij de heer Van ver blauwe Largo en Handel niet on vermeld blijven. Nóg een Noordwijkse inzending: die van A. J. Turihout. Hij bracht de bijzonder mooie rode Danny Kaye en de rose sport uit Johann Strauss: Melody of Srauss. In het rose genre vonden we Lovely Melody een ster van eerste grootte. We zagen deze nieuwigheid van K. Kooy, St. Pancras en Jonkman-Hulsebosch, Sassenheim. In het kleinbloemige genre liet P. Visser, St. Pancras, enkele opvallend mooie zaailingen zien. De rose Co lumbine was stellig de mooiste en ook de felrode Explorer vonden we erg goed. In het groepje van Wigchert, Santpoort, viel de slanke rode promi nence en de gekartelde witte Ruffled Sensation zeer sterk op. Twee prima gladiolen. Uit het zaaisel dat de Kon. Bloem bollenkwekerij v/h P. v. d. Meer Czn, Noordwijk, de laatste tijd naar voren brengt, komen naar alle waarschijn lijkheid ook verschillende „blijvers" naar voren. Het zijn in ieder geval stuk voor stuk best gebouwde zaailin gen. Er stond o.m. een aanwinst ros- sigwit met helderrose aan de buiten zijde, die al machtig mooi van bouw was. Daarnaast: de paarse Pamplona, de beste witte Magdalena, de licht blauwe Maria Luz, de helderrode Relampago en de kloeke rose Calyp so, die we qua kleur nu niet zo zeer een uitblinker vinden. Naast al die gladiolengala noemen we nog een groep Ornithogalum thyr- soides van Van der Berg-Smit, Noord wij kerhout, de zeer zeldzame lelie ru- brum album, de witte rubrum, die al tientallen jaren niet op de keuring is geweest, maar nu werd geëxposeerd door A. Schoon, Akersloot, een bakje niet het mooie boigewasje Lachenalia van Ludwig Co Hillegom, wat pot ten met Achimenes van de bijgoed kweker P. Drost uit Lisse, het altijd mooie snijbloemetje Asclepia tubero- sa van Maas Van Stein, Hillegom, terwijl Van Til-Hartman uit dezelfde plaats naast de witte lelie Erabu een nieuwigheid ten toon stelde: lilium tigrinum Morning Star, een Japanse import „tijgerlelie" met ongespikkel de bloemen en fel oranje van kleur. De keuringscommissie was er niet van overtuigd dat het inderdaad een tigrinum betrof. Apart was het echter zeker! Kampenhout het 27e jaar van zijn jeugdwerk-loopbaan was ingegaan. Algemeen was mer, van mening, dat de niet aflatende ijver van de hoofd leider officieel gewaardeerd moest worden, na alles wat er bij 't 40 en 25-jarig jubileum (25 jaar van de verkennerij) was gezegd en overwo gen. Deze onderscheiding werd hem thans aangeboden door kerkbestuur en jeugdbeweging en zijn vrouw speldde hem 't gouden erekruis op. Uit de toespraken die gehouden werden, kwam naar voren, dat de heer Van Kampenhout van onschat bare betekenis voor het jeugdwerk is. Hij is hopman van de verkenners geweest en thans heeft hij als hoofd leider een besturende taak in het jeugdwerk, waarbij nog komt, dat hij als penningmeester van het „St. An tonius Clubhuis" dat bezit is van de jeugdbeweging der parochie, vele commerciële beslommeringen heeft. Aan hem is het te danken, dat de jeugdbeweging van deze nog niet zo lang geleden geheel gerestaureer de zaal, goede vruchten plukt. Pater v. Swelm omschreef dit werk onder meer als volgt: „Als we de arbeid var. Jan van Kampenhout moesten honoreren kwamen we met 4000 gul den per jaar niet klaar". En de heer Vreeburg kwam ook wel aan zo'n bedrag. Afscheid. Laatstgenoemde stelde vervolgens ook het afscheid van pastoor Lohuis aan de orde. Hij dankte hem namens het bestuur van het mannelijk jeugd werk voor de steun, die hij gegeven heeft. Vooral de grootse hulp bij de restauratie van het St. Antonius Ciubhuis memoreerde hij. Na de woorden „U was niet alleen onze pastoor maar ook onze vriend", over handigde hij de pastoor een boek als geschenk van het bestuur. De heer Van Kampenhout sprak nog een dankwoord, waarin hij pas toor, kerkbestuur, collega's bestuurs leden, leiders en leidsters en zijn vrouw voor veel zaken dankte. Ook de pastoor sprak nog een dankwoord waarna men alvorens tot de orde van de dag over te gaan nog even de onderscheiding vierde. (Lens: Agfa Meniscus f 11) (Lens: Agfa Agnar f 6.3) Sluiter: Slnglo II Voor ongecompliceerd fotograferen de Agfa ISOLA I of II, echte Agfa camera's voor lage prijs. Met de Isola II f 6.3 kunt u ook te allen tijde kleu enfoto's met Agfacolorfilro maken. Iedereen - jong, oud, man of vrouw kan hiermee fotograferen - óók als men flitsfoto's wil maken. Geelfilter Ingebouwd. 12 opnamen 6 x 6 op één Agta rolfilm B2 op kleuren gecorrigeerd Agfa Agnar f 6.3

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5