Jac. Kraan op Nieuw Loosdrechl tweemaal verslagen door Verhagen 5)e Jdiefide aan Manen Zaterdag hield de storm danig huis onder zeilersvloot Rusland-Amerika atletiek, de wedstrijd van het jaar Selectiewedstrijden te Waalwijk Nederlands jeugdelftal won met 3-1 van Curasao MAANDAG 28 JULI 195S DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De Nieuw Loosdrecht-week, georgani seerd door de watersportvereniging „Het Witte Huis" zette zaterdagmiddag in met stormachitg weer, wat voor de zeilers heus geen pretje was, maar het was des ondanks toch 'n geluk, dat het na de regenachtige morgen toch droog was toen gestart moest worden. De kracht van de wind hebben vele zeilers deze eerste middag moeten on dervinden, want er waren er reeds en kele uitgeschakeld voordat z|J aan starten toe waren. Gebroken masten, gescheurde zeilen of ander averij waren daarvan oorzaak en het behoeft niet gezegd, dat er tijdens de wedstrijden nog veel meer slachtoffers vielen. Van de 16 deelnemers in de Flying Dutchman klasse startten er zaterdag middag drie niet, maar zeven van de deelnemers bereikten niet op de nor male wijze de finish. Jac. Kraan zeilde daarbij weer een formidabele race en hij eindigde als eerste ver voor Ben Verhagen. Zondag waren de bordjes evenwel verhangen. Toen was de beurt aan Verhagen. Na felle strijd werd hij 's morgens winnaar, doch in de middag won hij na aanvankelijk in het midden veld te hebben gelegen. Door een geluk kige vaart aan de wind van de boei .ia- bij „Het Witte Huis" naar de Driesprong wist hij al zijn concurrenten voorbij te komen en met een tweede overwinning plaatste hij zich aan het hoofd van het klassement, zodat de laatste wedstrijd vandaag de beslissing moest brengen. Bart Kraan was in de zaterdagrace niet gelukkig, want met een gescheurd zeil kwam hij ontijdig terug in de strijd der 12 M2 Sharpies. Hier werd Hoekstra winnaar van de eerste race, maar zon dag kwam Bart Kraan tweemaal als eerste over de eindstreep. In de Valkenklasse bleven zaterdag ook drie van de 19 deelnemers aan de kant en vier moesten de strijd ontijdig staken. Snaartjes werd winnaar en zon dagmorgen bereikte hij eveneens de eer ste plaats, maar nu doordat eerstaanko- mende A. Wester werd uitgesloten. Des middags won Wester evenwel zodat hij in de wedstrijd van vandaag nog een kans klDeg16 M2 Streepklasse was al heel erg gedund, want hier startten 17 van de 22 ingeschrevenen en niet minder dan ne gen zeilers moesten de strijd tegen de stormwind opgeven. Winnaars werden hier Siebrand. Bodegraven en Haselaar, doch in de races van zondag waren nog verschillende protesten aanhangig, zodat de hieronder gegeven uitslagen nog niet definitief zijn. De prijsuitreiking van zondagavond moest zelfs tot maandag avond worden uitgesteld. De deelname in de Finnjollenklasse was slechts matig, maar zaterdag ver schenen er bo^endiDn *'vee niet aer. de start. Eén bereikte er slec'Vs de ïinbh R Scheffer, r.ic het in de/.o omstandig heden dus beter deed dan op de Braas- semweek, want toen maakte hij met het natte element kennis. Gisteren wonnen Bob Maas Jr. en Harry Willems. H. Prins won tweemaal in de Olympia- jollénklasse, Stellingwerf kwam in de zondagochtendwedstrijd als eerste aan Drie scheepjes finishten zaterdag niet. Nog groter was het aantal slachtoffers van de storm in de Vrijheidsklasse, want hier moesten er acht de strijd tegen de elementen opgeven. C. de Haas won za terdag en zondagmorgen, doch hij werd er toen uit geprotesteerd omdat hij bij het vallen van het vijfminutenschot nog vast aan de wal lag. Toen 's middags S de Jong winnaar werd, diende de Haas op zijn beurt een protest in tegen hem maar dit ging niet door. Het was ook wel wat ver gezocht, want het protest ging over het feit, dat de inventaris van de boot van de Jong niet in orde zou zijn. Een onderzoek leverde daaromtrent evenwel niets op, zodat het protest werd afgewezen. In de 12 Voetsjollenklasse werd J. J. van 't Hoogerhuys tweemaal winnaar en in de wedstrijd van zaterdag tweede achter Muntinga. In de Jeugdklasae ze gevierde J. C. de Winkel tweemaal en B. Saur eenmaal en in de Sternklasse won P. v. d. Winden tweemaal, terwijl H. Coops een keer won. In alle drie ge vallen werd de ander telkens tweede, terwijl de derde gegadigde driemaal der de werd. Zelden zagen we zulk een ho- mogenniteit! De uitslagen van zaterdag zijn: Flying Dutchmanklasse: 1. Jac. Kraan; 2. B. Verhagen, 3. G. Bierman, 4. H. J Schipper. 5. H. F. van Rijmenam. 12 M2 Sharpieklasse A: 1. D. Hoekstra, 2. D. G. v. d. Linden Jr.. 3. A. J. Piers, 4. T. Vlek. Valkenklasse A: 1 B. Staartjes, 2. A. Wester, 3. J. Prins, 4. J. v. Schie, 5. Klein. 16 M2 Streepklasse A: 1. R. Siebrand, 2. J. C. Schiet, 3. A. A. Taselaar, 4. J. van Rietschoten, 5. B. N. Ooms. Finnklasse: 1. R. Scheffer. Olympiajollenklasse A: 1. H. Prins, 2 W. H. Stellingwerf, 3. B. Tournier. Vrijheidsklasse A: 1. C. de Haas Jr., 2. S. de Jong, 3. J. R. Tepe. Pampusklasse: 1. G. Timmer, 2. J. B. Reeder, 3. M. Blok. 12 Voetsjollenklasse: 1. T. Muntinga. 2. J. Boelhouwer, 3. C. ter Kuile. Jeugdklasse A:- 1. J. C. de Winkel. 2. A. A. Hofland, 3. F. Imhoff. Sternklasse: 1. P. v. d. Winden, 2. H. Coops, 3. D. Dudolc van Heel. Uitslagen van zondagochtend: Flying Dutchmanklasse: 1. B. Verha gen, 2. Jac. Kraan, 3. Ed. Freeh, 4. G. Bierman, 5. A. Wulf. 12 M2 Sharpieklasse: 1. B. Kraan, 2. T. Vlek, 3. D. Hoekstra, 4. A. J. Piers, 5. J. H. Wuyts Jr. Valkenklasse A: 1. B. Staartjes. 2. E. Rolf v. d. Baumen. 3. A. Raavé, 4. J. Prtns, 5. C. Scherpel. 16 M2 Streepklasse: 1. J. N. Bodegra ven, 2. A. A. Taselaar. 3. J. C. Schiet. 4 A. W. Endstra. 5. R. Siebrand. Finnjollenklasse: 1. B. Maas. 2. R. Scheffer, 3. P. P. Kutsch Lojenga. Olympiajollen: 1. W. H. Stellingwerf. 2. J. S. Hinnen, 3. K. J. Husslage. Vrijheidsklasse: 1. J. R. de Vries, 2. S de Jong, 3. J. R. Tepe, 4. F. Resting, 5 M. de Groot. Pampusklasse: 1. W. Blok. 2. M. Blok. 12 Voetsjollen: 1. J. J. van 't Hooger huys, 2. T. Muntinga, 3. mej. M. Bootz, 4. J. W. van Weel, 5. C. C. Dieleman. Jeugdklasse: 1. J. C. de Winkel, 2. B. Saur, 3. R. Bakker, 4. R. Albers, 5. A. Holland. 16 M2 Puntklasso: 1. J. H. Lagendijk. 2. N. Wolfswinkel. Sternklasse: 1. H. Coops, 2. P. v. d. Winden, 3. D. Dudok van Heel. De uitslagen van de middagwedstrij den waren: Flying Dutchmanklasse: 1. B. Verha gen, 2. H. J. Schipper, 3. Jac. Kraan, 4. A. Wulf, 5. G. Bierman. 12 M2 Sharpieklasse: 1. B. Kraan, 2. D. G. v. d. Linden Jr., 3. H. van Dalfsen. 4. A. J. Piers Valkenklasse: 1. A, Wester, 2. J. H. de Wilde, 3. E, Rolf v. d. Baumen, 4 Bakker. 16 M2 Streepklasse: 1. A. A. Taselaar, 2. J. van Rietschoten, 3. J. N. Bode graven. Finnjollenklasse: 1. H. Willems. 2. B. Maas. 3. J. J. Huurman Jr. Olympiajollenklasse: 1. H. Prins, 2. W. H. Stellingwerf, 3. K. J. Husslage. Vrijheidsklasse: 1. S. de Jong, 2. H. J. Roose, 3. F. Resting, 4. J. R. Tepe. Pampusklasse: 1. M. Blok. 2. O. P. Besseling, 3. H. Jonker, 4. H. van Es- 12 Voetsjollen: 1. J. J. van 't Hooger huys, 2. T. Muntinga. 3. J. Boelhouwer. Jeugdklasse: 1. B. Saur, 2. R. Bakker, 3. J. C. de Winkel. Sternklasse: 1. P. v. d. Winden, 2. H. Coops, 3. D. Dudok van Heel. Amerika na eerste dag kleine voorsprong De wedstrijd van het jaar, de ontmoe ting tussen de twee sterkste atletieklan- den ter wereld, Rusland en de Verenigde Staten is gisteren te Moskou begonnen. Na de eerste dag hebben de Amerika nen een kleine 8 punten groot zijnde voorsprong. Dat danken zij aan hun herenatleten, die op de sprintnummers, de horden, het kogelstoten en het kogel slingeren een dubbele overwinning en daarmee kostbare punten behaalden. De dames moesten echter hoewel ze be tere prestaties bereikten dan van haar verwacht werd met een puntenverlies genoegen nemen. Hoewel men bij een dergelijke ont- "moeting „op hoog niveau" wel enige we reldrecords zou verwachten is het er op de eerste dag toch niet van gekomen. Er werd slechts één nationaal record verbeterd. Dat was op de 4x100 meter estafette dames waar de Amerikaanse meisjes Isabel Daniels, Lucinda Williams, Margret Matthews en Barbara Jones met een tijd van 44.8 sec. het nationale re cord aan stukken liepen. Ook de herenestafette ging ontzettend snel en bijna was het wereldrecord ge sneuveld. Ondanks de afwezigheid van de drievoudige olympische kampioen Bobby Morrow (hij liet voor een „zaken reis" de trip naar Moskou schieten) zorg den Ira Muchison, Ed Collymore, James Segrest en Ira Davis voor een tijd van 39,6 sec en dat is maar 0.1 boven het record, dat de Yanks op de olympische spelen vestigden. Een verrassing was ongetwijfeld de ovewinning van Barbara Jones op de 100 meter dames. Overigens was het maar een zege op het kantje af, en was het vooral door haar snelle start, dat zij kon winnen. In de laatste meters kwam Vera Krepkina geweldig opzetten met naast zich de twee Amerikaanse Isa bella 'Daniels. Voor de drie werd dezelf de tijd afgedrukt nl 11.6 sec. en daarmee schaarden zij zich aan het hoofd van de wereldranglijst 1958. De ene superprestatie volgde op de andere. 10.2 sec. voor de Amerikanen en 10.4 sec. voor de Russen bij de heren- sprint. Tot vijftig meter voor de finish lagen Murchison, Collymore, Bartenev en Konowalow nog gelijk. Toen zagen de vele duizenden toeschouwers in de Lenin-arena een heel kleine donker ge kleurde figuur zich losmaken. En terwijl Murchison, want dat was dat kleine mannetje, 2 passen moest maken als de anderen er één deden, snelde de klei ne Yank met een benentempo, dat voor het oog nauwelijks meer te volgen was, als eerste over de finish, 10.2 sec. wezen de chronometers, 10.2 sec. ook voor Col lymore. die met miniem doch duidelijk verschil tweede werd. In de kogelring een ontmoeting tussen de twee sterkste slingeraars ter wereld. Duizenden kilometers van elkaar verwij derd hadden ze al jaren lang een ver woede strijd gevoerd om het bezit van het wereldrecord. Nu eens slingerde Conolly het verst, dan weer verbeterde Kriwonosov aan de andere zijde van de oceaan het wereld record. Nu stonden zij tegenover elkaar. Kriwonosov naast Conolly. De experts in deze titanenstrijd een nieuw wereld record geboren zou worden. Tot ieders verwondering gebeurde dit niet. Conolly werd winnaar met 'n worp van 67.28 meter en Kriwonosov eindigde als vierde en laatste met de „schampere" cijfers 62.47 op zijn lijst. De betrekke lijkheid van iedere voorspelling werd hiermee weer eens duidelijk aangetoond. Nog eens werden de experts be schaamd. Dat was bij het kogelstoten heren. De Amerikaan Parry O'Brien had enkele dagen tevoren bij de training de zeven en een kwart kilo zware kogel bijna twintig meter ver gestoten, een be lofte voor de wedstrijd. Het kwam er niet van. De explosieve Yank zorgde wel iswaar voor een prestatie van formaat, maar de 19.14 m. liggen nog altijd 11 cm onder zijn eigen wereldrecord. De 18- jaar oude Dallas Long, van die O'Brien reeds gezegd heeft, dat hij eens zijn op volger zal worden, bleef met 17.76 m nog anderhalve meter bij zijn grote leer meester ten achter. En de beide Russen? 16.98 m was zowel voor Lachilov als Lipsnis het uiterste, dat zij konden ha len met een dergelijke afstand overtrof fen ze zichzelf. Erny Shelby is weer in grote vorm. Met een sprong van 7.94 m. nestelde hij zich niet alleen op eenzame hoogte aan de top van de wereldranglijst, maar ver sloeg hij tevens de als concurrent van Henk Visser geldende Iger ter Owanesi- an, die na 7.76 m. in de bak landde. De Amerikaanse hegemonie op het polsstokspringcn werd in Moskou voor de eerste maal doorbroken. Misschien kwam dat wel omdat Bob Gutowski niet de reis naar Moskou kon meemaken, in ieder geval kon Ronny Morris met zijn 4.40 meter niet op tegen de Rus BoulatÖV, die onder donderend gejuich op het nip pertje over vier meter vijftig ging. En nadat de toeschouwers bekomen waren van de 400 meter van Glen Davis (45.6 sec.) konden ze zich gaan afvragen wie er nu wel de tienkamp zal gaan winnen. Want dit is na de eerste dag nog een volkomen open vraag. Recordhouder Kuznetsov en ex-recordhouder Johnson concurreren op een geweldige manier Beurteling winnen zo het ene en het andere nummer en steeds wisselt de stand. Wel heeft de Amerikaan na de eerste dag een voorsprong van 107 pun ten, maar die kan vandaag al weer heel snel verdwenen zijn. Met 4.527 punten na de eerste dag lag een nieuw wereld record wel in de zeer waarschijnlijke lijn der verwachtingen. NIEUWE WERELDRECORDS DAMES Een Engels dames estafetteteam heeft zaterdag te Cardiff op de spelen van het Britse rijk het wereldrecord op de 4x110 yards estafette verbeterd en ge bracht op 45.3 seconden. Het oude record stond met een tijd van 45.6 seconden sedert 5 december 1956 op naam van een Australisch team. Australië is zaterdag nóg een dames- atletiek wereldrecord kwijt geraakt. Tij dens wedstrijden in Leipzig liep name lijk de Oostduitse ploeg de 4x220 yards estafette in 1 minuut 36.0 seconden. ZU verbeterde daarmee het oude record, MOTORSPORT DE GROTE PRIJS VAN NEDERLAND MOTORCROSS De Brit John Draper heeft, met een BSA, de Grote prijs van Neder land motorcross, die gisteren op het circuit „de Hoef" te St. Antonis werd gehouden, gewonnen. In de eerste manche werd hij eer ste en in de tweede legde hij beslag op de derde plaats. Hij behaalde, evenals de Nederlander Albert Dirks en de Belg Baeten 48 punten, zodat de totale tijd over beide manches de beslissing moest brengen. Aangezien Draper juist iets sneller bleek te zijn geweest dan de Nederlander en de Belg, werd de Lrit winnaar vóór Dirks en Baeten. Het eindklassement luidt: 1. John Draper (G.B.) met BSA, 48 p., to tale tijd 89.31.8; 2. Albert Dirks (Ned.) met BSA 48 pnt., totale tijd 89.47,6; 3. René Baeten (Belg.) met FN 48 pnt., totale tijd 90.00.05; 4. Sten Lun- din (Zweden) met Monark 42 pnt..; 5. Jeffry Smith (G.B.) met BSA 39 punten. De wedstrijd in de 250 cc-klasse, geldend voor de „coupe d'Europe", eindigde in een overwinning voor de Tsjech Jaromir Sizek. Ook hier moest de totale tijd over de twee manches de beslissing brengen. Het eindklassement luidde; 1. Ja romir Cizek (Ts. SI.) met Jawa 49 pnt., totale tijd 60.01,6; 2. Rolf Tib- blin (Zweden) met Husqvarna 49 pnt., totale tijd 69.05,2; 3. Klaus Kaemper (Did.) met Malco 45 pnt., totale tijd 69.42,1; 4. Simon Schram (Ned.) met Maico, 45 pnt., totale tijd 69.53,4; 5. Jan van der Mey (Ned.) met Adler 40 punten. Na deze wedstrijd luidt het klasse ment in de competitie om het wereld kampioenschap motocross: 1. René Baeten (België) 30 punten; 2. Bill Nilsson (Zweden) 26 pnt.; 3. John Draper (G. B.) 20 punten; 4. Hubert Scaillet (België) 19 pnt.; 5. Sten Lundin (Zweden) 15 pnt.; 6. Jeffrey Smit (G. B.) 12 punten; 7/8. Albert Dirks en Gustafsson (Zweden) bei den 8 punten. In het klassement van de „couge d'Europe" heeft de Tsjech Cizek on bedreigd de leiding, hij vergaarde in de tot nu toe gereden 8 wedstrijden 46 punten. Dames voldoende, heren slecht De derde selectiewedstrijd voor .men thans lot een totaaltijd van de Europese zwemkampioenschappen4.26.9, precies 0.3 sec. onder de 1958, die zaterdag en zondag te Waal wijk werd gehouden, heeft wel dui delijk het verschil in kwaiteit tus sen onze zwemsters en zwemmers la ten zien. Van de dames bleven er niet min der dan 11 onder de diverse limiettij - den, maar bij de heren slaagde nie mand en in om aan de eischen voor uitzending naar Boedapest te vol doen Bij de elf „geslaagde" meisjes be vond zich ditmaal niet de Europese recordhoudster op de 100 meter vrije slag Cockie Gastelaars, die het dit maal wat kalmer aan deed. De elf waren: Jans Koster, Corrie Schimmel en Mary Kok, allen op de 400 meter vrije slag, Rie van Velsen, Lenie de Nijs, Rin' Dobber en Jopie Troost al len op de 100 meter rugslag, Atv Voorbij Tineke Lagerberg on Willy Lambn»i allen op de 100 me to." vlin derslag en Ada den Haan op de 200 meier schools'ag De omstandigheid, waaronder hi Waalwj.k moes* worden gezwommen waren niet gunstig. De ste/ige wind veroorzaakte oen golfslag eu het wa ter was vrij koud. Toch hebben de ruim 2000 toeschouwers van spannen de races kunnen genieten vooral bij de 400 meter vrije slag dames leefde het publiek mee. Jans Koster wist na twee achtereenvolgende nederlagen haar clubgenote Corrie Schimmel weer eens achter zich te houden. Maar het kostte heel wat moeite. Pas op de laatste baan raakte Corrie iets achter. Ook Mary kok zwom een prima wedstrijd. Haar tijd van 5 min. 8.9 wijst or duidelijke vormverbete ring. miet, gesteld voor de 4 x 100 meter vrije slag. In de series van de 100 me ter rugslag ging het bijzonder snel. 4 Meisjes bleven onder de limiettijd. De prestaties van de heren vielen te gen. In plaats van de 2C0 meter werd ditmaal de '00 meter vlinderslag ge zwommen. Dit in verband met de sa menstelling van een eventuele wissel slagestafetteploeg. Herman Willemse, gestimuleerd door een juist behaalde hoofdakte, won zowel le 100 m. als de 400 meter vrije slag. TUMPEK VERLOOR VAN EEN JUNIOR De Hongaarse vlinderslagspecialist Tumpek heeft op de tweede dag tij dens internationale zwemwedstrijden te Boedapest een onverwachte neder laag tegen een junior op de 200 me ter vlinderslag geleden. Winnaar werd Varszegi met 2 min. 26 sec., hetgeen een nieuw Hongaars jeugd- record betekende. Tumpek werd tweede in2.32,4. CRICKET DE VIERDE TESTMATCH ENGELAND—NIEUW ZEELAND Op de derde dag van de vierde testmatch tussen Engeland en Nieuw Zeeland, hebben de Engelse batslle- den maar 40 minuten aan de wickets gestaan. Daarna barsttte een don derbui los en moest de wedstrijd worden gestaakt. Peter May scoorde 13 runs en bleef not out. Tom Grave- ney voegde één run aan het Engelse totaal toe en verloor daarna zijn wicket. Na de vierde dag bedraagt het to taal van de Engelsen 206 voor 3; de r,„ I Nieuw Zeelandse batslieden hadden De tijden op de 100 meter vrije slag j eerste innires 267 runs ver dames vielen niet mee. Greetje Kraan m ae eersle lnmnSs runs ver geprikkeld omdat zij niet was opgeno men in de 4 x 100 m. vrije slag estafet teploeg tegen Duitsland, maakte nu een tijd van 1.07.4. Met Cockie Gaste laars (1.05.3), Corrie Schimmel (1.07.0), en Jopie Troost (1.07.2) komt waren er allen vast van overtuigd, dat 5 december 1956 (Sydney) met 1.36,3. De voetbalwedstrijd lussen de teams in Curacao en Nederland (onder 23 Jaar), die zondagavond te Willemstad werd gespeeld, is geëindigd in een 3-1 zege voor de Oranjeploeg. Bij de rust was de stand 3-0 in het voordeel van de Nederlandse jeugd. De wedstrijd werd bijgewoond door 6000. toeschouwers. De strijd in het uitverkochte Rifstadion is vaak bijzonder aantrekkelijk geweest. Misschien moet de uitslag enigszins ge flatteerd heten voor de bezoekers, aan gezien Curacao na de rust, profiterend de vrij sterke passaat in de rug, het beste van het spel had. De Nederlandse ploeg had kennelijk enige moeite zich aan te passen aan het keiharde veld, waar door de bal telkens hoog op sprong terwijl de passaat, die in de lengte over het terrein stond en als het ware mee speelde, grillige en onverwachte effec ten aan de bal gaf. Ook hadden de Ne derlanders last van de ongewoon hoge temperatuur, waardoor zij sneller ver moeid raakten. De eerste helft eindigde nochtans met een 3-0 voorsprong, dank zij beter sa menspel en een superieure techniek. De doelpunten werden gescoord door rechts binnen Rutten (82ste minuut), midden voor Jansen (19e minuut) en opnieuw Rutten 34 (minuut). Na de rust had de Curacaose ploeg alle schroom en bevangenheid van zich af geschud en toen kreeg de, mede door de wind, in de verdediging gedrongen Ne derlandse ploeg het zwaar te verduren Het overwicht van Curacao kwam echter in de score onvoldoende tot uiting door gebrek aan schotvaardigheid en zwak samenspel. Het verdiende tegenpunt werd in de 24-ste minuut gescoord door linksbuiten Gumbs. Het Ned. elftal was alS volgt samenge steld: doel: van Dijk; achter: Kraay en van der Lee: midden: Kruver (Althoff) Schilder en Fransen; voor: den Engelse (Coenen), Rutten, Jansen (Kruiver), de Groot en Moulijn (Bosselaari. De tussen haakjes vermelde spelers werden na rust op de genoemde plaatsen opgesteld. WILKES SPEELT NIET MEER IN VVV Het VVV bestuur heeft de contracten met alle spelers van het vorige seizoen, met uitzondering van Faas Wilkes en Piet Janse, verlengd. Piet Janse keert terug naar zijn vroe gere amateurclub VCH te Blerick. Faas Wilkes staat op de transferlijst en men verwacht, dat in de komende dagen een transfer hem betreffende tot stand zal komen. Wilkes zelf heeft te kennen gegeven nog wel voor VVV te willen spelen, doch de eisen welke hij stelt zijn naar hot oordeel van het VVV-bestuur zo hoog, dat het er niet aan denkt hierop in te gaan. VNL OP KAMP Onder belangstelling van een aantal leden en uitgeleide gedaan door de voor zitter de heer B. Bekkering vertrok zon dagmiddag om ongeveer half vier per auto een junioren elftal naar het NKS Jeugdkamp te Vught. Na een prettige tocht kwamen zij plm. 6 uur in Vught aan. PAARDESPORT KORTEBAANDRAVERIJ TE STOMPWIJK. Aan de kortebanndraverij van de Stompwijkse harddraverij vereniging „Nooit Gedacht", welke a.s. woensdag middag op het terrein achter het „Blesse Paard" zal worden gehouden, zullen de volgende deelnemen: Trekduii S, Uncle Sam, Eureka, Un Gamin, Torero, Tilly Hollandia, Titan Hannover, Upsala Pluto (alle 305 m.) Roulette Hannover, Rolan- dus. Rita Belwin. Tourterelle, Red Star, The Cornelia, Reine du Maire, Rita Bond. Ray Robinson, Redloff W.B., Reni Spen cer (alle 310 m.), Quirinus, Rla Kitty, Ronny Zora, Opgever, O' Brewer, (alle 315 m.), Kllngsor en Rita B.H. (beide 320 m TABOUN WON PRIX ROBERT PAPIN Het paard van Prins All Khan „Ta- boun" heeft gisteren op de baan van Mal- sons-Lafitte een ren voor 2-jarigen over 1000 meter, gedoteerd met een bedrog van acht miljoen Franse francs (ongev 75.000 gulden) gewonnen. „Taboun", ge reden door G. Moore, had een voorsprong van drie lengten op „Steamer". POSTDUIVEN. Leidae Concouracommlssie Wed vlucht met oude duKv.i vanaf Pont St. Maxence. Aantal duiven 985, gelost te 5.45 uur met krachtige z.w. wind. Nul punt 344.20 km. le duif te 8.54.08 uur J. Boon 1; L. Steenvoorden 2; A. v. Hel mond 3; A. Slngeling 4, 14; J. PasBchier 5, 6; A. v. Duin Az 7; HaakHoonaard 8; C. v. d. Berg 9, 10; J. v. d. Assem 11; T. Steenvoorden 12; G. v. Stein 13; C. v. Cleef 15: E. Smit 16; J. Hoek 17; J. Schlimmer 18; A. Dijsselbloem 19; W. Plug; 20 J. Star 21; T Brederode 23; J. v. Alphen Jr. 25. Ajax (L.)Haarlem 2 De cricketwedstrijd Ajax (L.)Haarlem 2, gespeeld voor de tweede klasse E van de competitie van de KNCB, is door Ajax (L.) gewonnen met 25 runs. Ajax (L.) scoorde 103 runs, Haarlem 2 78. LCC—Rood en Wit IV De cricketwedstrijd LCCRood en Wit IV, gespeeld voor de tweede klasse E van de competitie van de KNCB, is door LCC gewonnen met 52 runs. LCC scoorde 106 runs, Rood en Wit IV kwam niet verder dan 54. LAWNTTENNIS FRANSE DAMESPLOEG ZEGEVIERDE TE EGMOND AAN ZEE. De Franse damesploeg heeft de ten niswedstrijd tegen het Nederlandse team te Egmond aan Zee met 85 ge wonnen. De kleine 43 voorsprong, welke de Nederlandse speelsters op de eerste dag hadden genomen, werii zondag snel weggewerkt. Alleen mevr Thung is er in geslaagd een punt voor het Nederlandse team te bemachti gen. Zij versloeg na een spannend duel mevr. Fritz met 97, 67, 62. De overige partijen eindigden allen in een Franse zege. KORTE golf De 16-Jarige Amsterdamse leer ling-monteur W. S. van de W„ die donderdagmiddag j.l. met de 1500 gld. inhoudende portefeuille van zijn baas alsmede diens paspoort de benen nam, is door de politie in Keulen ge arresteerd. Bij zijn aanhouding had hij nog maar 400 gld. over. Koningin Elizabeth van Enge land heeft zaterdag in een tevoren opgenomen radioboodschap ter gele genheid van de sluiting van de spelen van het Britse rijk te Cardiff mee gedeeld, dat haar 10-jarige zoon, prins Charles Philip Arthur, de titel prins van Wales heeft gekregen. Op het proefterreln van Eni- wetok in de Stille Oceaan is de veer tiende proefontploffing in de huidige serie teweeg gebracht. Het proefap- paraat ontplofte zaterdag om 22.30 uur Nederlandse tijd. Twee Nederlanders, uit Den Haag, twee Engelsen en een Duitser, die te Freiburg im Breisgau samen een auto hadden gehuurd om naar de waterval van Schafhausen te gaan kijken, zijn zondag met hun auto in de Rijn terechtgekomen. Zij werden alle vijf gewond. Naar zondag bekend werd, is donderdag op de ijskap van Groen land een hefschroefvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht neerge stort, waardoor vijf man het leven verloren. 19) Ze bleven een hele tijd naast el kaar zitten zonder iets te zeggen. Ze keken elkaar alleen opmerkzaam aan. Twee mensen, die volkomen in elkaar opgaan en geen woorden no dig hebben. Ze begrijpen elkaar zo wel. „Da's waar ook", schrok Lynn in eens op. „Ik wilde je nog iets laten zien". Hij voelde in zijn zak, haalde zijn portefeuille te voorschijn, en nam er een klein stukje papier uit. Ze nam het van hem aan, las wat er op stond en bleef hem verbaasd en niet begrijpend aanstaren. „Wat is dat?" „Het is een stukje van een brief, dat ik vanmorgen vond in een tafel lade op Westcott Manor. Ik vond het een goed voorteken, en dat schijnt het geweest te zijn ook. Weet je ook wie deze Manon geweest is?" „Ik denk het wel. Ik heb deze handtekening nog onlangs gezien in een oud gebedenboek van Grand'- mère Marthe, dat vroeger van deze P door L. A. Cunningham Manon moet zijn geweest. Zij heette Manon Girard en is getrouwd ge weest met Michel Labrette. Zij trouwde met hem in 1770 ongeveer en is meer dan honderd jaar oud ge worden. Zij leefde nog, toen Grand'- mère Marthe trouwde en deze heeft van haar veel geleerd en gehoord wat niet in geschiedenisboeken staat. Mijn broer Lucien, die bezig is een geschiedenis van ons volk te schrij ven, raadpleegt haar voortdurend. En het is hij haar allemaal parate kennis. Zij hoeft nooit lang te pein zen ergens over. Zij is sterk, ze is trots en ze is scherp in haar oordeel als een.een haai". „Zo, dat is dan een nieuwe eigen schap van een haai. Maar Grand'- mère Marthe zal dus wel weten aan wie deze brief geschreven moet zijn". „Vast en zeker. Maar vraag het haar maar eens! Misschien is die brief nog afkomstig uit ons familie bezit. Toen jouw rovende en plun derende voorvaderen ons overvielen, zullen er ook wel brieven en zo in hun handen gevallen zijn. 't Is me wat mooisI Eerst namen jullie onze voorouders hun land af, en nu maak je je meester van de harten van hun kinderen. U moest u schamen, m'sieur. Ze legde haar handje vertrouwelijk in de zijne, terwijl ze dit zei. Hij protesteerde: „Deze keer ben ik niet de boosdoener. Jij hebt me ver overd met een enkele blik. Ik was terstond tot overgave gedwongen, en de onderwerping is voor altijd". „Pour toujours, Lynn?" „Pour toujours, Manon". In Moncton werd Manon opge wacht door een blond meisje, dat ouder was dan zij. Lynn zag ze samen wegrijden in een grijs twoseatertje. Ze keek nog even om. Hij bleef haar nakijken tot de auto in de schaduw van het viaduct verdwenen was. Hij floot vrolijk voor zich heen en stopte zijn pijp. De zon scheen warm en behaaglijk; hij had nog nooit zo'n plezier in het leven gehad als van daag. Wie zou het geloven, dat vier en twintig uur zulk een enorme ver andering kunnen brengen in het leven van een man. Gisteren was hij door deze plaats gestoomd, om zo snel mogelijk naar St. Benoit te ko men, en daar van zijn farm te maken wat er van te maken was. Hij was van plan geweest zo vlug mogelijk weer naar Montreal terug te gaan Montreal met zijn Ritz-balzaal, zijn clubs, zijn rustige ritjes te paard, zijn vervelend, kleurloos leven. En nu liep hij hier en ging een winkel binnen om wat eenvoudige meubels te kopen voor het oude huis, waarin hij zou blijven wonen. Hii kocht een bed en beddegoed, een kast, twee stoelen, 'n tapijtje en nog een paar andere dingen. Hij vond het een leuke bezigheid. En onder tussen dacht hij er aan, hoe hij hier binnen niet al te lange tijd met Ma non terug hoopte te komen om samen wat beters uit te zoeken. Al haar be zwaren rekende hij niet. Het stond voor hem vast, dat zij een paar zou den worden. Het was zulk een aan genaam vooruitzicht, dat de winke lier drie maal zijn vraag moest her halen voor hij op aarde terug kwam. „O ja", zei hij toen, „zend u alles vanavond nog met de trein naar St. Benoit. Mijn naam is Lynn Westcott". Van de winkel ging Lynn naar een café tegenover het station, om een paar noodzakelijke brieven te schrij ven. Die waren gericht tot een drietal zakenvrienden, die hij onmogelijk in het onzekere kon laten over zijn ver dere plannen, en tot Morley Cross, de man die op het punt had gestaan hem tot compognon te nemen. Mor ley had een prachtige zaak; over een paar jaar zou hij meeteken in de financiële wereld. Morley zou nu natuurlijk een andere medewerker nemen, die hij zo vlug mogelijk rijk zou maken. Het liet Lynn koud. „Ik speel thans een groter spel dan aan de beurs mogelijk is", schreef hij, „en ik geloof, dat ik een kans maak. Graag zou ik mijn geld zo lang onder je beheer laten tot ik het nodig heb voor die hypotheek. Ik kan je niet vertellen wat er allemaal met me ge beurd is, maar ik zou in de toekomst wat er allemaal met me gebeurd is, ongetwijfeld niet me^r kunnen leven zonder het oude huis. Het hoort in onze familie, en ik hoor nu bij het huis. Het was een soort openbaring voor me toen ik hier kwam. Maar zoals ik zei, ik kan het niet uitleggen. Ik hoop, dat ik je niet in ongelegen heid breng; ik bert zeker dat je wel een anderen vennoot kunt vin den, die je beter kan bijitaan en die je meer waardig is dan ik. Zo gauw ik hier mijn huishoudentje wat op poten heb gezet, moet je me vast eens komen opzoeken. Ik heb ruimte in overvloed om je te bergen". Morley Cros zou het nooit begrij pen, docht Lynn. Dit was voor hem zelf ook pas de eerste maal geweest, dat hij buiten de dagelijkse sleur van zijn leven had kunnen treden en zijn eigen leven van een afstand had kunnen bekijken. Geld was alles waar het om draaide. Voor de rest was geen plaats in het leven dat hij verlaten had. Zelfs liefde en huwe lijk betekende slechts ee.' middel om vooruit te komen, of om relaties te verstevigen. Men rekende er mee, zoals men rekende met zijn dividen den. En soms betekende ze niets an ders dan een levensverzekering of de opname van een nieuwe stille ven noot. Lynn bracht zijn brieven naar de bus, kocht een paar kr .nten, en ging naar het station, waar hij in de buurt van de ingang bleef rondhangen om hóór zeker niet mis te lopen. Hij had nog een half uur-tijd; die besteedde hij om op de klok te kijken. Zij kwam vijf minut-.n vóór tijd, en er waren twee meisjes bij haar. Lynn vervloekte ze haast. Waarom had ze nu niet kunnen zorgen dat ze alleen was? Hij vermoedde, dat tot overmaat van ramp nog een van die spoken met Manon mee zou reizen. Dat zou verschrikkelijk zijn. Had hij dóór een half uur lang de seconden voor staan tellen? Hij ving een blik van Manon op, die haar hoofd waarschuwend schud de. Lynn stak zijn pink uit, zoals hij het haar had zien doen in de trein; zij glimlachte, maar schonk hem ver der geen aandacht meer. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7