„De Zonnige WïWr Beslissing over ontslag huwende onderwijzeres bij gemeenteraad Ore gende tragedie tijdig opgevangen In feeststemming de bocht uit Een „kotter" strandde bij Biggekerke Oplichting en diefstal Den Bosch onthulde beeld van „Zoete lieve Gerritje" Spook-vuilnisauto veroorzaakte paniek en ravage Met frisse zin. MAANDAG 28 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 De gemeenteraad kan bepalen dat de onderwijzeres die in het huwelijk treedrt op die grond wordt ontslagen. De ministeh van O. K. en W. is niet van plan een dergelijke gemeentelijke verordening ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen. De bewinds man deelt dit aan de Eerste Kamer mede in verband met het wetsont werp waardoor de voor het gehele land geldende verplichting om onder wijzeressen te ontslaan als zij trou wen, komt te vervallen. Minister Cals heeft uit de in de Tweede Kamer gevoerde discussies de conclusie getrokken dat de Kamer zich uitdrukkelijk heeft uitgesproken tegen een beknotting van de bevoegd heid van de gemeentebesturen om een onderwijzeres die in het huwelijk treedt te ontslaan. Ontbreekt een ge meentelijke verordening die tot ont slag verplicht dan kan volgens minis ter Cals het enkele feit van het huwe lijk geen aanleiding zijn een huwen de onderwijzeres ongevraagd ontslag te verlenen omdat men bij het ont breken van een gemeentelijke veror dening ervan moet uitgaan dat onder wijzeressen, gehuwd of niet gehuwd, tot het geven van onderwijs op de openbare school worden toegelaten. „Slechts wanneer als gevolg van dat huwelijk zich omstandigheden voor doen die de onderwijzeres voor het vervullen van haar taak ongeschikt Aannemer kreeg ten onrechte zeven ton Een aannemer, die destijds ten on rechte een bedrag van 748.000 heeft uitgekeerd gekregen, is nu opnieuw uitgenodigd voor een onderhandse aanbesteding van de waterstaatsdienst in Nieuw Guinea. Het Tweede Ka merlid Janssen (KVP) heeft hierover vragen gesteld aan minister Helders van „Zaken Overzee". Dat het bedrag indertijd ten onrech te is uitgekeerd blijkt uit he* verslag van de Algemene Rekenkamer over 1956. Het Kamerlid stelt thans de vraag op welke gronden de betreffen de aannemer opnieuw een uitnodi ging heeft ontvangen. TOE deinsde terug voor slecht weer Het slechte weer heeft de Toepolew 104 op zijn eerste vlucht volgens de dienstregeling van Moskou naar Am sterdam aanzienlijke vertraging ge geven. Toen gezagvoerder Soldatew in de buurt van Kopenhagen de weerbe richten van Schiphol kreeg regen, slecht zicht en laag 'wolkendek besloot hij uit veiligheid-overwegin gen in Kopenhagen te landen. In de loop van de middag, toen het weer in Nederland opknapte, vloog de Toe 104 door. Vóór de landing werd het verkeer op de Schipholweg voor korte tijd stopgezet. Na anderhalf uur vloog het straal- verkeersvliegtuig terug naar Moskou. -in circus- Een ongeval in het circus Strass burger te Scheveningen bij 't draad nummer van Bob Gerry heeft gistermiddag wel wat schrik veroor zaakt, maar gelukkig bleken de ge volgen niet zo ernstig. In een ogen blik van onzekerheid heeft een van de meisjes van de groep van zes, die een pyramide van drie hoog had ge vormd, een misstap gemaakt, waar door alle zes naar beneden dreigden te vallen. Vier wisten zich aan de draad op te vangen; de artiste, die misstapte, Imgard, en Helga, die boven in de pyramide stond, vielen echter zeven meter naar beneden. Bij onderzoek in het ziekenhuis is gebleken, dat de dames alleen wat uitwendige kneu zingen hadden opgelopen en met een paar dagen tot een week zal de hele troep weer normaal kunnen werken. BROMFIETSEN MET ONGEDEKTE CHEQUES GEKOCHT. De 35-jarige handelaar C. V. uit Zeist is gearresteerd omdat hij in to taal vijf bromfietsen in Den Haag heeft gekocht en met ongedekte chèques heeft betaald. Hij kocht er twee voor 1000. Later verkocht hij ze voor ƒ750. De politie heeft drie bromfietsen in beslag genomen. zouden maken kan het ontslagbesluit gewettigd zijn. Ontbreken dergelijke omstandigheden, dan zal in het geval dus dat geen algemene regeling tot ontslag van de huwende onderwijze res is vastgesteld het raadsbesluit niet in stand kunnen blijven. Zes gewonden Zes kooplieden uit Haarlem wil den zaterdagnacht nog even met de auto naar Amsterdam rijden om hun drinkfeest, waaraan zij bezig waren, voort te zetten. De bestuurder, de 50-jarige A. B., was al niet al te nuchter meer en kroop achter het stuur van de wagen. Vlak voor Half weg, waar de weg ter hoogte van de suikerfabriek een bocht maakt, wist de bestuurder het verschil niet meer tussen recht en niet-recht, zodat de auto de bocht uitvloog met een vaart van 110 km. De wagen ramde een links van de weg staande lichtmast en sleurde deze nog een tiental m ?ters mee. De inzittenden waren op slag weer nuchter, want zij werden allen uit de auto geslingerd en min of meer ern stig gewond. Zy werden naar het Ehsabethgasthuis en de Mariastich- tin-g te Haarlem vervoerd. AUTOMOBILISTE VERONGELUKT Op de weg tussen Breda en Ooster hout is gisteren de 39-jarige mej. T. Hinten uit Breda om het leven ge komen, toen zij bij het passeren van een truck met haar auto met de truck in aanraking kwam. Haar auto werd tegen een boom geslingerd en het slachtoffer en haar zuster vlogen de wagen uit. De zuster van het slachtoffer werd licht gewond. Op woensdag 13 augustus zal het tien jaar geleden zijn, dat dr. L. G. Kortenhorst sedert 15 september 1925 lid van de Tweede Kamer voor het eerst benoemd werd tot voor zitter van dit hoge college. De ondervoorzitters en de fractie voorzitters der Kamer bieden hem bij deze gelegenheid een receptie aan, die op 13 augustus om vier uur in het ge bouw der Kamer zal worden gehou den. De minister-president dr. W. Drees zal daar het woord voeren. Motorrijwielen uit de gratie Verkoopdaling van 80 procent Naar wij vernamen uit het blad „Motor" is de verkoop van motorrij wielen in Nederland andermaal tot een dieptepunt gekomen. In de eerste zes maanden van 1958 is de verkoop met ongeveer 80% gedaald, in verge lijking met de overeenkomstige perio de van 1956. Daarmede is de uitbrei ding van het Nederlandse motorrij- wielpark nu vrijwel tot stilstand ge komen. Bezat Nederland op 1 augustus '56 133.548 motorfietsen, op 1 april van dit jaar was dit cijfer.133.680 stuks. Na het topjaar 1954, toen 211.132 nieuwe motorfietsen op de weg kwa men begon de teruggang in '55 toen nog maar 127.510 motoren een koper vinden. In '56 en '57 werd dit ver koopcijfer tweemaal gehalveerd. Ook de scooters vertonen een te ruggang. Bleef deze in het eerste half jaar van '57 beperkt tot 6 pro cent, in '58 duikelden de cijfers met 34,62 procent. In zorgwekkende toestand moest gistermiddag een 44-jarige bewoner van de Adriana Dwarsstraat te Rot terdam in het ziekenhuis Coolsingel worden opgenomen. Hij had ruzie gekregen met zijn 73-jarige buurman, die daarop zijn zakmes trok en zijn tegenstander in de hartstreek raakte. Drijvende doodkist Bij Biggekerke is zaterdag een oude, volkomen onzeewaardigde Bel gische visserskotter, de O 797, op het strand gelopen, nadat het scheepje op zee door de twee opvarenden, een Duitse en een Nederlandse jongen, was verlaten. De jongens zijn voor de kust door de loodsboot opgepikt en naar Vlissingen overgebracht. Zij waren van plan hun schip weer op te zoeken, doch waar ze gebleven zyn is nog onbekend. Het is een raadsel hoe de jongelui kans hebben gezien om met het ge val te gaan varen. De O 797 moet ge ruime tijd uit de vaart zyn geweest. De romp is dik aangegroeid met mos selen, de luiken zijn dichtgespijkerd, er is geen kompas of ankei aan boord en de motor kan niet gebruikt wor den. Aan boord van het scheepje, dat zaterdagavond onbeheerd op het strand bij Biggekerke lag, bevonden zich wel enkele nieuwe zeilen en een levensmiddelen voorraad je bestaande uit drie broden, wat sinaasappelen en een pakje boter. De twee opvarenden van het bij Biggekerke op het strand gelopen scheepje zijn Rolf Holer uit Hamburg en diens Nederlandse vriend Johan Duin uit Velsen. Twee dagen geleden hebben zij het schip te Oostende ge kocht. Zij wilden er mede naar De 45-jarige mevrouw Benoist Mulder uit Amsterdam is zondagmid dag op de N. 's-Gravelandseweg te Bus sum voor de ogen van haar man, van haar zoontje en van diens vriendjes door een auto overreden. Zij moet op slag dood zijn geweest. De familie reed per rijwie1 op een bospad door het z.g. Bussums Bloei. Mevrouw Benoist reed voorop en stak als eerste de Nieuwe 's-Gravelandse weg over toen zij het bos verliet. Door het struikgewas aan de kant van het pad zag zij niet, dat uit de richting Bussum een auto naderde. Hoewel de bestuurder nog krachtig remde, zag hij geen kans de dame te ontwijken. Mevrouw Benoist werd met een dus danige kracht gegrepen, dat zowel de voorruit als de koplamp van de auto werden verbrijzeld. Het stoffelijk overschot is naar de St. Gerardus-Ma- jellastichting te Bussum gebracht. Een jaar gevangenisstraf met af trek, waarvan vier maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd en de voorwaarden dat verdachte zich onder toezicht zal stellen van het Ned. Genootschap van reclassering en dat hij gedurende de proeftijd han denarbeid zal verrichten en zich zal onthouden van handel drijven, zo luidde de uitgebreide eis van de offi cier van jusitie tegen een 52-jarige koopman uit Leiden. Deze stond te recht omdat hij >p 19 maart jL op lichting had gepleegd en omdat hij op 24 januari j.l. kisten en een magazijn- wagentje zou hebben gestolen. De oplichting gaf verdachte wel toe. Hij was naar een installateur gegaan en had daar verteld dat hij geholpen had bü de verhuizing van een profes sor. Er moesten in het nieuwe huis diverse leidingen aangelegd worden en hij kon wel zorgen dat de instal lateur de opdracht kreeg, waarbij hij een beloning voor zichzelf bedong. Voorts zei hij een vat olie van de prof. te hebben overgenomen, dat hy op zijn beurt aan de installateur wilde overdoen. Hij vroeg hierop een voor schot en kreeg inderdaad 20,los. Alles was echter verzonnen. De diefstal van de kisten was een tikje eigenaardig, want vooraf had hij met de eigenaar afgesproken dat hij de kisten en het wagentje zou ko pen. Toen hij na een paar dagen te rugkwam, de eigenaar had contante betaling bedongen, had de eigenaar zich even verwijderd en toen was ver dachte er met wagen en kisten van door gegaan. Reeds viermaal was ver dachte voor oplichting veroordeeld. Enkele voorwaardelijke straffen wa ren net voorbij toen hij deze feiten pleegde. De psychiater vond verdach te wat verminderd toerekeningsvat baar. Uitspraak 7 augustus. IJmuiden varen. Het vaartuigje was niet voldoende toegerust en is afge dreven. Zaterdagmorgen is het door de harde wind de monding van de Weterschelde ingedreven. In de Duerlo is het in moeilijkheden ge komen en toen hebben de beide jongelui om assistentie verzocht door het geven van noodsignalen. De loodsboot is toen uitgevaren en heeft getracht, het schip binnen te slepen. Door 't breken van de trossen moest het worden prijsgegeven en de jon gens werden door de loodsboot over genomen. Zaterdagnacht is het vaar tuigje bij de Dishoek onder Bigge kerke gestrand. Zondag zijn de jon gens naar het scheepje teruggekeerd om te trachten het alsnog vlot te krijgen en naar IJmuiden te bren gen. Onder gTote belangstelling heeft het standbeeld bij het gemeentebe- Zoete Lieve Gerritje zaterdag in Den Bosch het monument onthuld, dat de Bosschenaren haar ter ere hebben op gericht en dat vervaardigd is door de beeldhouwer Leo Geurtjens uit Ber- licum. De intocht van het Zoete Lief in de stad, waarbij ze was vergezeld door de eerste boer de beste (een tweede bekende figuur uit het liedje „Dat gaat naar Den Bosch toe"), haar particulier gevolg van boeren en boerinnen en de boerenkapel „De „Echo der Bergen" uit Eerde, is een triomf geworden. Verscheidene malen moest er ge stopt worden, omdat Bosschenaren Gerritje een hartige dronk of een versnapering wilden aanbieden en ook om in het stadhuis burgemeester mr. H. Loeff af te halen. Aan de Lepelstraat aangekomen heeft „de eerste boer de beste" in een geeestige speech tarijke vrijers, cha peronnes en brandewijnschenkers verwelkomd, die de totstandkoming van het monumentje hebben mogelijk gemaakt. Onder hen waren onder meer het dagelijks bestuur van de koninklijke vereniging „Het Neder landse Trekpaard" en jhr. Boreel, direkteur van de A.N.V.V. Hij con stateerde, dat ondanks alle kritiek op het plaatsje langs de binnen-Dieze, dat voor het beeld is uitgekozen, de gemeente er toch maar in geslaagd is om hier in dit water een prachtige ruiker bloemen te laten opbloeien. En hij was er daarom van overtuigd, dat Buiten-handrem losgezet Na afloop van de tweede voorstel ling der bioscopen was het zaterdag avond rond half twaalf een grote drukte in de Grote Houtstraat te Haarlem. De prettige weekend-stem ming werd evenwel plotseling ge stoord door het gegil van dodelijk ver schrikte mensen. Overal zag men groepjes in paniek portieken en stoep jes opvluchten. Vlak daarachter aan slingerde een vuilnisauto van de ge meentereiniging met grote snelheid van trottoir tot trottoir. Twee waarschijnlijk aangeschoten mannen hadden, terwijl de chauffeur met de schep een hoopje ongerechtig heden opschepte, de buitenbedie- ningshandrem van de auto, waarvan de motor bleef draaien, los gezet en elk spoor. vol gas gegeven. De gevolgen lieien zich denken. Wonder boven wonder werd niemand van de tientallen voor bijgangers geraakt maar de materiële schade was er niet minder om. Op zijn ongeveer 150 meter lange weg ramde de wagen een etalage van een mode magazijn en vernielde het interieur. Vervolgens draaide hij naar de an dere kant van de straat en reed met 60 km. dwars over het trottoir tegen een muurtje op en kwam schuin om hoog tegen een pilaar van een ander groot modemagazijn tussen de uitge stalde goederen tot stilstand. Drie grote winkelruiten sneuvelden en de muur werd gedeeltelijk ver woest. De auto werd aan de voorzijde geheel vernield. De veroorzakers van al deze ellende konden niet door het publiek worden overmeesterd, daar ze het onmiddellijk op een lopen zet ten. Hun leeftijd wordt geschat op 30 tot 40 jaar maar tot nu toe ontbreekt stuur in goede handen zou zijn. Nadat Zoete Lieve Geritje het beeld onder luid gejuich van de me nigte had onthuld en de hofkapel „De Kikvorsen" 't oer-bossche lied ,„Haal de vlaggen van de zolder" had ge speeld, heeft burgemeester Loeff het monument met hartelijke woorden tot Gerritje aanvaard en haar gehuldigd als de representante van wat hij noemde „Het apostolaat van de lach". Gerretje zelf gaf tenslotte haar /isie op het monument, dat ze „een schoon, vriendelijk, leutig beeld" noemde. De hele dag was er een feestelijke stemming in de stad, die 's avonds tot een hoogtepunt kwam toen Zoete Lie ve Gerritje op het bordes van het stadhuis de feestverlichting van de stadsversiering ontstak. Deze ver lichting zal gedurende de maand augustus als een welkom aan de vreemdeling de Bossche straten ver lichten. Geen paniek Bejaarde vrouwen 13 uur in lift Twee bejaarde vrouwen, de 85- jarige weduwe mevrouw Stuart en haar 60-jarige nicht en huisgenote, zijn dit weekeinde ^ertien uur in de huislift van hun villa te Hilversum opgesloten geweest. ZM waren zater dagavond omstreeks tien uur in de lift gestapt om zich boven naar bed te begeven, maar onderweg had dit „vervoermiddel" het begeven. De juffrouw voor de huishouding werd de volgende morgen op haar bellen an de buitendeur niet open gedaan. Na verscheidene vergeefse pofeingen alarmeerde zij, ten einde raad en het ergste vrezenc, de politie. Een rechercheur klauterde in een dakgoot, forceerde een bovenraam en kon eerst toen de woning betre den. Zijn eerste speurtocht leverde niemand en niets op. Bij een tweede wandeling door het huis zag hij dat er een stuk papier uit een kier van een deur was gestoken %v dat daar mee werd gezwaaid. Het was een duidelijk noodsein dat uit de defecte lift afkomstig bleek. Na de electrische stroom te hebben uitgeschakeld, is de politieman erin geslaagd het vliegwiel van de lift in beweging te brengen, waardoor deze naar de begane grond Icon wor den gedraaid. Het weetal opgeslotenen v/as in het geheel niet opgewonden of ang stig, maar integendeel opvallend kalm gebleven en geen moment in paniek geraakt. De 85-jarige weduwe had zelfs nog kans ge/ien een.... uiltje te knappen, nadat men een glazen ruitje in de liftdeur had stuk geslagen om verzekerd te blijven van voldoende frisse lucht (20) Onder grote belangstelling is zater dag het standbeeld van „Zoete Lieve Gerretje" een geschenk van de Bos sche burgerij en een schepping van de beeldhouwer Leo Geurtjens uit Ber- licum onthuld en aan de gemeente overgedragen. De bijgaande foto werd gemaakt na de triomfale intocht, tij dens de overdracht aan de gemeente. de brand weer in Een Hengelose brandweerman, die gisternacht per auto van vakantie terugkeerde, kon op weg van zijn garage naar zijn voning meteen weer aan de slag gaan. Aan de Oldenzaalse straat ontdekte hij rond een nood- winkel ernstige rookontwikkeling. Bij nader onderzoek bleek brand in een kleermakerswerkplaats te woeden. Hij alarmeerde de politie en zijn collega's en bedwong met hen spoedig, het vuur. De werkplaats, waarin zich een grote voorraad tex tiel bevond, brandde nagenoeg geheel uit. De schade wordt door verzeke ring gedekt. De brand is vermoede lijk ontstaan door het niet uitschake len van een electrisch strijkijzer. JOURNALIST NAAR GEVANGENIS De fotojournalist Karl Breyer, die de hele nacht op Schiphol had zitten wachten op zijn vliegtuig naar Parijs, is zaterdagmorgen vlak voor het vertrek door de Kon. Marechaussee gearresteerd. Hij kreeg de gelegenheid zijn kopij en foto's, in Irak gemaakt, naar Parijs te verzenden en mocht een douchebad nemen op Schiphol. Breyer is 's middags naar de koe pelgevangenis in Haarlem overge bracht voor het ondergaan van een gevangenisstraf wegens deviezenover- tredingen, welke enige tijd geleden door hem zijn gepleegd. De fotograaf die zaterdag met de „Utrecht" uit Bagdad terugkeerde, stond gesigna leerd in het opsporingsblad, ingevol ge een in 1953 bij verstek in Maas tricht uitgesproken vonnis. ft Uk doorzit Mie spelletje!Umlop penxn boord en den voorspookspe- len.htL Men bten veidwönen,he1 Zoètikminp/jn al opntvrn, hel.) hmbiekdztisnie! mlVmöiesM \wetenmmls! t J Mizr tympus/mm IkltitfcMmfiïP li— i een boodschap uitlan den om om optapikken'W'iblmniet Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AV RO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding 9.55 Een boek voor het Geestelijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouwru- briek: Wij bezoeken de nationale tuinbouwbeurs in Naaldwijk. AVRO: 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Or gel en zang. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 De wraakroep van Si- va, hoorsp. 14.35 Promenade ork. 15.15 Voor de jeugd. 16.30 Parapsychologi sche beschouwingen, caus. 16 45 Pia norecital. 17.15 De dierenwereld en wij, caus. 17.25 Gram. 1C.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Amus. muz. 18.55 Pa ris vous parle. 19.00 Cabaret. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.25 Dooltocht door de nacht, hoorsp. 21.45 Act. 22.00 Pianorecital. 22.20 Ka- merork. en sol. 23.00 Nws. 23.15 Koer sen. 23.16 New York calling. 23.21 24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvr. 9.45 Gram. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Gram. 10.30 Grarn. of re- genprogr. v. d. jeugd. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok Noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded.. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Lichte muz. 14.00 Viool en piano. 14.30 Voor de plattelandsvrouwen. 14.40 Gram. 15.00 Gram. of programma voor de jeugd. 15.30 Gram. 15.40 Idem. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rege ringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Als bestuursambtenaar op tournee door Nieuw-Guinea's Vogelkop, door J. J. W. Dubois. 18.00 Lichte muz. 18.15 Vocaal ens. 18.35 Gram. 18.45 Dit is leven, caus. 19.00 Nws, 19.10 Comm. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 20.30 Act. 20.45 Groot koor, omr. ork. en sol. 21.50 Brandend probleem in Ne derland, caus. 2«.00 Orgelconc. 22.30 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS 20.00 Journ. en weeroverz. 20.2022.00 Filmprogram.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6