De „Seminarie-ballon" ging te Langeraar de lucht in Mej.Haverkort (Warmono) gehuldigd bij afscheid van onderwijs Pater Van Nuenen was jarig en kreeg zestigduizend gulden MAANDAG 28 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 GEMEENTE DELFT KOOPT LANDGOED TE NUNS PEET. Om tegemoet te komen aan de vele wensen naar een geschikt terrein met onderkomens voor het houden van werkweken, kamp- en gezinsweken, zocht hA gemeentebestuur van Delft al enige jaren naar een landhuis dat voor dit doel kon worden benut. In Nunspeet heeft men thans iets gevon den. Het is het buiten „Grote Bunte" met vijf hectare bos- en weidegrond. In de raadsvergadering van eind deze maand zal de gemeenteraad een voorstel worden gedaan een bedrag van 250.000,beschikbaar te stel len voor de aankoop, verbouwing en inrichting van het gebouw. De koop prijs bedraagt 70.000, de verbou wing 130.000 en de inrichting voor vijftig personen ongeveer 50.000, Wanneer de gemeenteraad het voor stel aanvaardt en Ged. Staten voor 1 september hun fiat aan het besluit geven zal de verbouwing en inrich ting reeds met Kerstmis gereed zijn. Bisschop hield het touwtje vast Er was enige spanning rond de ballonopstijging van de Seminarie vaart hier in Langeraar. Zal het nu lukken, zo vroeg men zich af. Want de twee opstijgingen, die niet kon den doorgaan wegens het ongunstige weer, gaven voedsel aan deze onge rustheid. Maar om tien minuten over één kwam het radiobericht, dat de ballonopstijging wel zou doorgaan, zekerheid brengen. De derde keer zou het niet misdlukken, maar een succes worden. Weldra zag men van de meeste huizen de vaderlandse driekleur, met de pauselijke wimpel wapperen en kreeg het parochiegedeelte, waar de bisschop langs zou rijden bij het bezoek aan de opstijging, een feeste lijk aanzien. Er begon grote drukte in het dorp te komen toen jong en oud per fiets of auto of te voet zich begaf in de richting van het Altior- veld, waar de opstijging zou plaats vinden. Deze drukte nam nog toej toen de plaatselijke muziekvereni ging met drumband en pijpers uit trok om een mars te maken door Langeraar. Vanaf het Papenveer over het kerkpad kwam de muziekvereniging DSS aangemarcheerd en onder vro lijke marsklanken brachten zij een groot aantal mensen mee naar het terrein. Zo klonken tromgeroffel en klaroengeschal, en pijperfluiten en de korpsen speelden marsen om nog eens extra de aandacht te vestigen op het belangrijke van deze middag en de eer die de parochie genoot, deze uitzonderlijke gebeurtenis bin nen haar grenzen te hebben. Want het gold niet alleen maar het opstijgen van de ballon, het doel om te kunnen medewerken aan een zo gewichtige zaak als de bouw van een eigen seminarie voor het bisdom Rotterdam was toch het gewichtig ste. Op het terrein was er een ver siering van een groot aantal veel kleurige vlaggen, die wapperden statig en fier klapperend door de vrij sterke wind. En steeds meer bezoe kers kwamen er; uit de gehele om geving waren belangstellenden. Bisschop hielp zelf. De voornaamste bezoeker was na tuurlijk Mgr. M. A. Jansen, de bis schop van Rotterdam. De eenvoud van deze bisschop viel op door de wijze, waarop mgr. zich mengde on der de talrijke aanwezigen. Niet al leen dat hij voor kinderen en oude ren een vriendelijk woord had, maar ook hielp hij zelf aan de voorberei dingen bij het startklaar maken van de ballon. Mgr. was vergezeld van de secre tarissen van het bisdom, dr. C. de Jong en E. E. F. Guljée, de secreta ris van de vicaris, de zeereerw. heer Grijpink en de econoom van het bis dom, v. d. Ende. Ook was er mgr. B. G. Henning, deken van Rotterdam de geestelijken van de parochie Lan geraar en verschillende pastoors en kapelaans uit de omgeving. Van de wereldlijke autoriteiten noemen we de burgemeesters B. J. Hogenboom van Ter Aar, E. J. M. Kofschoten van Alkemade en J. A. Detmers van Zevenhoven. Op de Leidsevaart te Haarlem is vanmorgen om kwart over elf de 13- jarige F. Cramer op zijn racefiets met grote snelheid tegen een gepar keerde personenauto gereden. De jon gen sloeg over zijn stuur tegen de achterruit van de wagen. Na de bot sing stond hij op, deed enkele pas sen, zakte toen in elkaar en overleed ter plaatse. ,JJa hengelen het veiligste" Tijdens het startklaar maken van de ballon gaf de bekende luchtvaar der Boesman antwoord op verschil lende vragen betreffende het bal lonvaren. Hij vulde dit nog aan dóór interessante dingen te vertellen over de ballon Jules Verne, waarmede deze seminarievlucht werd gehou den. Met deze oranjekleurige ballon ?ijn vele tochten op vele plaatsen in de wereld gemaakt, o.a. in Noord en Zuid Afrika, in Suriname, in Grie kenland en nog vele andere landen. Deze ballon is acht jaar oud. De bal lon werd gevuld met driekwart mil joen litei* waterstofgas. Hiervoor waren nodig 150 cylinders gas, ge vuld onder een druk van 150 atmos feer. Tijdens de vulling werd de bal lon op de grond gehouden door zand zakken. Over de gevarenkans ver telde de heer Boesman, dat er inder daad gevaren kunnen zijn. Maar toch was volgens hem het ballonvaren een veilige sport. Na hengelen zo zeide hij wel de veiligste. De groot ste hoogte, die deze ballon kan be reiken is 8000 meter, maar als men op deze hoogte wil varen moet men zuurstof meenemen. De stijgkracht bedraagt 800 kg. Het was tien minuten over half vier toen mgr. Jansen op het terrein arriveerde. Van de ingang werd mgr afgehaald door welpen en door ads- pirantjes van Altior. Kapelaan M. J. A. Huiberts uit Alphen a. d. Rijn sprak een welkomstwoord tot de bis schop. „Vanmiddag zijn velen hier samen gekomen om mee te leven piet de grote zorgen van het bisdom" aldus spr. Tweemaal is de opstijging mislukt, maar nu zal het kunnen doorgaan. Spr. hoopte, dat Mgr. een gezellig uurtje zou hebben te midden zijner diocesanen, die met hem wil den meeleven. Welkom en wederwelkom. Toen sprak mgr. Jansen. Ik zelf ben hier wel verwelkomd zo zeide de bisschop, maar ik geloof, dat er ook reden is voor mij, om hier alle aanwezigen welkom te heten. Mgr. was erg blij, dat er zovelen geko men waren. Het is met de ballon vaarten de laatste was. Maar het is merkte Mgr. op. Misschien zijn er geweest die het niet prettig vonden dat Langeraar in de serie seminarie vaarten de alatste was. Maar het is nu zo gegaan dat de laatste de eerste is geworden en de eersten de laat- sten zullen zijn. Mgr. wees op het grote belang en de noodzaak van de bouw van een seminarie. Op een seminarie worden de priesters ge vormd, en wat baat het kerken te bouwen, als er geen of onvoldoende priesters zijn. Bidden we veel om priesterroepingen. Mgr. hoopte, dat uit deze en om liggende parochies veel priesters zouden voortkomen. Dat de jongens er eens over zouden nadenken of het priesterschap ook niet hun ideaal zou kunnen zijn. Ook in de gezinnen kunnen de priesterroepingen bevor derd worden. Niet door dit aan te praten, maar vooral door het doen heersen van een echt katholieke geest. Tenslotte wenste de bisschop aan allen met hun gezinnen God^ zegen toe. Onderwijl vonden de voorberei dingen aan de ballon verder voort gang. Er werd medegedeeld dat by deze vlucht balloncommandant was, de heer K. P. M. Jansen uit Oegst- geest. Medereizigers waren de zeer eerw. heer E. E. F. Guljée, secretaris van mgr. M. Jansen, prof. ir. A. van Kranendonk, architect van het nieu we Klein Seminarie en hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft pn de heer F. C. Cuhry uit Rotterdam. Met de ballon kon men ballonpost meegeven. Deze post verkreeg het stempel van de parochie van St. Ha- drianus en een ballonstempel. Zeer aantrekkelijk voor verzamelaars. Ook was er een wedstrijd in het ra den van afstand en hoogte die de ballon zou afleggen of bereiken. Op het nippertje. Voor Langeraar was er deze mid dag een speciaal weerbericht uit de Bilt. Er was een Z.W. wind met een snelheid van 22 km per uur. De windkracht was op het nippertje zei de heer Boesman. Rond half zes was het moment der opstijging gekomen. Passagiers en post gingen aan boord, en mgr. Jansen hield het voornaam ste touwtje in handen n.l. dat van de vulslurf die bij de opstijging open getrokken moet worden. Nog even de zwaarte afwegen en toen ging de ballon los van de grond. Heel even hielden we de adem in toen de mand op het nippertje over het dak van de kantine op het voetbalveld ging. Maar alles ging goed. Een juichkreet steeg op uit duizenden kelen. De luchtreis was begonnen en de reizi gers werden met zakdoeken nage wuifd. Goede reis en behouden vaart was de wens die de luchtvaarders meekregen. Deze middag werd be zocht door circa 3500 toeschouwers, die ongetwijfeld genoten zullen heb ben van deze bijzondere gebeurte- Ballon en bal. Des avonds werd er in het paro chiehuis een ballonbal gehouden, dat uitstekend bezocht was, en waarvan de baten ook ten goede ko men aan de bouw van een nieuw seminarie in Noord wij kerhout. DE BALLONTOCHT De heer K. P. M. Jansen uit Oegstgeest, de commandant van de ballon, heeft ons telkenmalen ver slag gegeven van de tocht. De ballon koerste over de Zuider zee, waar de ballonvaarder altijd bedacht moet zijn op grillige wind- stromingen, welke hem uit de koers drijven. Het weer was zeer goed en om 5 vóór 9 uur 's avonds landde de com mandant in de Noord-Oostpolder nabij Emmeloord. Het kostte wat hoofdbrekens in dit landbouw-gebied de ballon op een open terrein tot dalen te brengen maar het gelukte op een stoppelveld. Toen de ballon de kust bereikte waren op de grond reeds vele auto's hem gevolgd, zodat er bij de landing onmiddellijk grote toeloop was. Ook waren aanwezig de echtgenoten van de heer Jansen en prof. Kranendonk ieder in hun eigen wagen. Nadat de ballon was „verzorgd" zij werd door een landbopw-tractor naar Emmeloord gebracht ver trokken de ballonvaarders per auto naar huis, waar de heer en mevrouw Jansen vannacht te 3 uur aankwa men. De uitgestelde ballonvaart te Lisse zal waarschijnlijk op 31 augustus plaats hebben. Voor moeders die wat rust behoeven Gisteren en vandaag is het groot feest (geweest) in „De Stad Gods" te Hilversum, het moederhuis van de zusters augustinessen van de H. Mo nica. Feest, volgens een goede tra ditie, bij gelegenheid van de zestigste verjaardag van de stichter der con gregatie, pater Sebastiaan v. Nuenen OESA. Alle zusters, uit Amsterdam, Utrecht, Sittard, Valkenswaard, Hil versum en ook uit Parijs als ze tenminste niet door dringende werk zaamheden aan hun standplaats wa ren gebonden waren gekomen om de stichter haar hulde te brengen. Het feest begon gisteren op in tieme wijze in de kloostergemeen schap en eindigde met een tuin- soirée. Daartussendoor was nog een recepte, waarop vele bekenden en vrienden de jubilaris kwamen geluk wensen. Onder hen waren de bewoners van de bekende Utrechtse Wijk C wel het het sterkst vertegenwoordigd. Arm in arm met de zusters van de H. Monica hebben die 's avonds de polonaise gedanst in de tuin van „De Stad Gods", op de vrolijke muziek van de harmonie Utrecht-Zuilen. Hedenmorgen heeft pater Van Nuenen in de kloosterkapel met assistentie van confraters een plech tige H. Mis opgedragen, waarna hij met leden van het feestcomité aan zat aan een feestelijk ontbijt. Aan dit ontbijt ontving de pater zijn verjaar dagsgeschenk: een bedrag van ruim zestigduizend gulden, dat door vrien den en kennissen bijeen is gebracht. Het cadeau had de symbolische vorm van een maquette van een nieuwe vleugel voor het rusthuis voor moeders, ontworpen door de architect Nico de Jong. Het is de be doeling, dat de 60 mille nog vollo pen tot een ton en de zusters hebben daar goede moed op want nog velen van haar weldoeners waren met vakantie. Hoewel de architect de grootst mogelijke zuinigheid heeft betracht, bij het maken van zijn bouwplan, is toch een ton nodig voor de bouw van de vleugel, waarin slaapruime moet zyn voor veertig vermoeide moeders, die op verhaal moeten komen in de voormalige „Monnikenberg". Slapen in de tuin. Het heeft mater Augustina, overste van „De Stad Gods", heel wat moeite gekost, voor zij al haar dochters, die naar het feest gekomen waren ook onderdak kon bieden. Hond 140 zus- Ze hebben daar geslapen in alle hoeken en gaten van het klooster en zelfs buitenshuis. Daar stonden in de tuin, onder de bomen een aantal af gedankte spoorwagens, waarvan de coupé's tot slaapcellen waren omge bouwd. Bij zoveel vreugde kan men daar zonder bezwaar enige nachten in slapen. Zo was dan zaterdag de dag aange broken waarop mej. M. Haverkort, na een diensttijd van 40 jaren, af scheid nam als onderwijzeres aan de R.K. Parochiale School alhier. Alleen al het feit, dat zij deze 40 jaren aan een en dezelfde school is werkzaam geweest, is de vermelding waard. Bescheiden en eenvoudig als zij is, wenste zij aan dit afscheid geen ruchtbaarheid te geven maar zij, die wisten wat zij voor de bevordering van het onderwijs in deze gemeente heeft gedaan hebben deze gelegen heid met beide handen aangegrepen om haar op spontane en hartelijke wijze hiervoor te danken. Des morgens werd, onder belang stelling van deze parochianen, door de pastoor der parochie een plechtige H. Mis van dankbaarheid opgedragen, waarbij door het personeel der school i de wisselende gezangen en door de J schoolkinderen de vaste gezangen werden uitgevoerd. In hotel De Zon, waar de officiële huldiging plaats vond, nam allereerst I het woord pastoor Gussenhoven, die erop wees, dat een niet alledaags ju bileum werd gevierd, want om 40 ja ren aan een en dezelfde school te zijn verbonden, mag toch wel als een uni cum worden beschouwd. Wij zijn u, aldus spreker, voor alles wat u in het belang van het onderwijs in deze ge meente hebt gedaan, grote dank ver schuldigd. De wijze waarop gij al de ze jaren uw taak hebt vervuld, ge tuigt van een grote plichtsbetrachting en een grote liefde voor uw lang niet gemakkelijke taak. Maar gij kunt met grote voldoening hierop terugzien en velen, zeer velen hebt gij opgeleid tot degelijke en arbeidzame mensen in onze samenleving. Het was hem dan ook een groot ge noegen, haar namens het schoolbe stuur een stoffelijk blijk van waarde ring te mogen aanbieden. Het hoofd der school de heer Bij ters, wees op de prettige en aangena me samenwerking, die er steeds heeft bestaan met mej. Haverkort. Hij gaf enkele voorbeelden die haar grote plichtsbetrachting demonstreerden. Namens het personeel bood spreker de scheidende jubilaresse een gouden ring aan met prachtige steen. Namens de schoolkinderen bood Maartje Wassenaar aan hun onderwij zeres een fauteuil aan, waarbij ook hij liet uitkomen dat zij de „juffrouw" zo zeer zullen missen. Mej. Haverkort toonde zich zeer ge troffen door deze spontane en harte lijke huldiging. Het valt voor mij, al dus de jubilaresse, niet mee mijn taak te moeten neerleggen, want het werk dat ik in de afgelopen 40 jaren heb gedaan, heeft mij grote voldoening geschonken en ik zal hieraan steeds met grote dankbaarheid terugdenken. Zij sprak de hoop uit, dat in de toe komst het onderwijs in de gemeente steeds in groei en bloei zal toenemen, waarbjj zij de ontwikkeling hiervan steeds met de grootste aandacht zal blijven volgen. Vele autoriteiten hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om mej. Haverkort ten afscheid de hand te drukken. De avonds werd haar door de harmonievereniging „St. Matthias" een serenade gebracht, waarbij de heer De Vetten nogmaals de dank der ingezetenen overbracht, voor haar heilzaam werk. Wij wensen mej. Ha verkort nog een aangename en pret tige levensavond toe. Twee agenten, die gisternacht met een politie-auto over de West Kruis kade te Rotterdam reden, hoorden op eens de alarmbel van een iuweliers- winkel gaan. Zij reden erheen en za gen veertig meter van de winkel een man staan. Bij hem op straat lagen negen da mesarmbandhorloges. De man werd alvast maar gepakt en toen gingen de politiemannen eens verder neuzen. In het portiek van de winkel bleken nog twaalf dergelijke horloges te lig gen. De etalageruit vertoonde een gat. Een bewoner van de West Kruis kade, die ook gealarmeerd was door het glasgerinkel, had, naar hij zei, de aangehouden man, de 40-jarige me taalslijper J. F. van H. uit Rotterdam, uit het portiek zien komen. De man ontkende iets met de inbraak te ma ken te hebben. Hij werd niettemin op gesloten. ROOFOVERVAL TE ROTTERDAM. De politie te Rotterdam heeft een 26-jarige Rotterdamse chauffeur aan gehouden, die ervan verdacht wordt een roofoverval gepleegd te hebben op een 61-jarige winkelier uit de Oranjeboomstraat te Rotterdam De winkelier was zaterdagavond bezig enige automaten binnen te halen toen hij opeens door een man werd aange vallen en bij de keel werd gegrepen. Samen rolden ze de winkel binnen, waar de winkelier tegen de grond werd geslagen. Uit zijn portemonnaie en de winkellade haalde de overval ler 110 gulden, waarna hij de benen nam. Toen de winkelier overeind was gekrabbeld ging hij direct naar de politie waar hij een vrij nauwkeu rig signalemënt wist op te geven. In een café werd korte tijd daarna de chauffeur aangehouden. Hij ont kende iets met de overval uitstaande te hebben maar de winkelier zeide de man pertinent te herkennen. TIGER MOTH VERONGELUKT. Een eenmotorige Tiger Moth twee dekker van de Koninklijke Lucht macht is zaterdagmiddag bij het sle pen van een zweefvliegtuig kort na de start op de vliegbasis Woensdrecht verongelukt. Het toestel stortte neer in de oos telijke bosrand van het veld en brandde geheel uit. De vlieger, de 23-jarige sergeant J. Hogendoorn bleef ongedeerd. De bestuurder van het zweefvliegtuig zag kans tijdig de sleepkabel te ontkoppelen en landde veilig. De oorzaak is nog onbekend. avifauna fraefïte zatetday de miCjaenate frezaefca Sedert april 1956, toen het familie- concern Van der Valk de exploitatie van het vogelpark „Avifauna" te Al pen aan den Rijn van de gemeente overnam, ontving het vogelpark za terdagmiddag de miljoenste bezoeker. Het was mevr. J. van DijkBrand horst, Edisonstraat 38 te Amsterdam, die in gezelschap van haar echtgenoot deel uitmaakte van een gezelschap, dat een 45-jarig huwelijksfeest van een famillielid in „Avifauna" ging vieren. Het gelukkige echtpaar werd in het paviljoen feestelijk ontvangen. Het kreeg door de jongste dochter Tilly van de exploitant de heer M. C. v. d. Valk een bloemstuk aange boden, waarin enkele flessen drank waren gezet. Voorts bood de heer v. d. Valk het echtpaar een week gratis vacantie aan in een van de drie hotelbedrijven van het v. d. Valk-concern (men heeft tien café-destaurantzaken, waarvan er drie tevens gecombineerd zijn met hotel -accommodatie). De familie Van Dijk koos „De Molenhoek" te Mook, waar zij zaterdag a.s. haar in trek zal nemen voor een week. Wethouder A. J. Dekker verleende door zijn aanwezigheid namens het gemeentebestuur een officieel cachet aan het gebeuren. In zijn korte toe spraak legde spr. de nadruk op de snelle heropbloei van het unieke re creatie-oord in centraal Zuid-Holland. Hij dankte hiervoor namens de ge meente de familie v. d. Valk, die hier toe ongetwijfeld de krachtigste stoot heeft gegeven. De familie werd des avonds in .Avifauna" een diner aangeboden.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5