i iLtUTtLM xymm Scherp Organisatie is perfect, ondanks talloze moeilijkheden GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN Verreikende plannen voor verbinding Katwijk-Leiden AfscheidsavondRijnland'bracht tevens afscheid van directeur Kleine aanvoer... MAANDAG 28 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT Dótf f\ef~ a C* WQ/ k Onfortuinlijk. Een jongen uit de Julianastraat, die zaterdagmiddag om kwart over drie met zijn fiets over de Maresin- gel reed, raakte ineens de macht over het stuur kwijt. Het rijwiel be landde met een boog tegen een trot toirband en de jongen vloog over het trottoir door een vensterruit. Met bloedende snijwonden aan gelaat, ar men en knieën werd de onfortuin lijke jongeling door de EHD naar een ziekenhuis gebracht. Inbraak. In de nacht van zaterdag op zon dag is ingebroken in een café aan de Stationsweg. De inbrekers dron gen binnen nadat ze aan de achter zijde een serre hadden geforceerd. Ze braken een cassa open, die achter het buffet was geplaatst en leegden die. Het moet de heren tegengeval len zijn, dat er niet meer dan 65 gul den inzat en daarom hebben ze uit een toonbanklade nog maar 17 goede sigaren meegenomen voor de zondag. Bekende „Natuurvriend". Dat de Leidse Aquariumvereniging „De Natuurvriend" ook over onze landsgrenzen zich een naam heeft weten te verwerven bleek gistermid dag, toen een groer Zwitserse aqua rium-liefhebbers speciaal naar Lei den kwam om enige gezelschaps aquaria van mevr. Lij ten, de heren Visser, v. Weizen en Zwart te be zichtigen. Ernstige val Drankmisbruik was oorzaak dat zaterdagavond om 6 uur de 64-jarige Leidenaar uit de Voorste Zandstraat op de Oude Singel zo'n tuimeling maakte, dat hij in ernstige toestand door' de Eerste Hulpdienst naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd moest worden. Geslaagd Te Den Haag slaagde voor het examen tekenen m.o., akte a. mej. W. J. M. Hagemeyer alhier. Morgen zal de algemeen procura tiehouder van de Rotterdamse Bank te Leiden de heer A. Sehwencks zijn Berichten opgenomen na tips van veertig jarig dienstverband bij de I If2»?? actie, worden gel- Rotterdamse Bank herdenken. In de deUJk bel00nd- loop van de dag vindt een strikt in tieme huldiging plaats. De heer Schwencke kwam op veer tienjarige leeftijd als jongste bedien de in dienst bij de bank in Den Haag, waarna hij twintig jaar lang vrijwel alle afdelingen doorliep van het bij kantoor aan het Bezuidenhout. In 1950 kwam hij als bijzonder procura tiehouder naar de Leidse Bank, waar hij in 1953 promoveerde tot algemeen procuratiehouder. Agenda Leiden MAANDAG, 28 JULI Club de Limetz. Repetities voor de reis naar Frankrijk. St. Antonius- clubhuis, 8 uur nam. DINSDAG, 29 JULI. Leidse Bloemenweek. Opening ten toonstelling „Bloemsierkunst" Bur gerzaal stadhuis, 4 uur nam. (Dage lijks open van 10—23 uur; t/m zater dagavond) Gymnastiekdemonstratie K.N.G.V. Stadhuisplein, 19.00 u. nam. Bloemenvuurwerk, Schuttersveld, 22.30 uur nam. WOENSDAG, 30 JULI. Club de Limetz. Repetities voor reis naar Frankrijk. Speelplaats Lorentz- kade, 8 uur nam. Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk, 19.00 uur nam DONDERDAG 31 JULI. Leidse Bloemenweek. Kindercorso. KaasmarktStadhuisplein, 8 u. nam. VRIJDAG 1 AUGUSTUS. ZATERDAG 2 AUGUSTUS. Leidse Bloemenweek. Rijnsburgs Bloemencorso. Intocht in Leiden; 15.30 uur nam. Avondcorso: Jan van Houtkade 20.30 uur nam. BIOSCOPEN. De films in de week van 25 juli tot 1 aug. zij door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino „Sissi, keizerin en moe der", alle leeftijden. Lido: „Jantjes tegen wil en dank", alle leeftijden. Luxor: „Droomeiland", alle leef tijden. Trianon: „The bridge on the river Kwai", 14 jaar. Rex: „Stan Laurel en 01. Hardy bij de luchtbescherming", alle leeftijden. POTLOOD en GEEST De tipgevers dingen bovendien mee in onze nieuws-marathon, waar voor elke maand (de komende drie .maanden) een prijs van 25, van 10 en van 5 gulden beschikbaar wordt gesteld. DRIE JONGENS IN HET WATER. Zaterdagmiddag ongeveer twee uur geraakten drie jongens van ongeveer twaalf jaar op een rijwiel in de Nieu we Rijn bij de Kraaierstraat te water. Een voorbijganger bedacht zich niet en sprong hen na. Het gelukte hem de drie jorrgens te redden met behulp van omstanders. Het ongeval liep nog bijzonder goed af, alleen het rijwiel moest nog worden opgedregd. Ingezonden door: TOOS VERHAGE, Uiterstegracht 37, Leiden. TERWIJL DE BEWOONSTER EVEN WEG WAS Aan de Calandstraat te Leiden is dezer dagen ingebroken en een be drag van ongeveer 75 gulden ver dwenen. Een insluiper heeft kan gezien, terwijl de vrouw des huizes haar kin deren naar school bracht, binnen te dringen door het keukenraam en spaarpotten en een bedrag van on geveer 75 gulden te ontvreemden. Ingezonden door Mevr. J. SCHEFFERS— WITTEMAN, Calandstraat 3, Leiden. Programma Leidse Bloemenweek Tentoonstelling Bloemsierkunst i I 29 juli t/m 2 aug. in de Burger- zaal van het Stadhuis te Leiden. 1 Dagelijks geopend van 10 uur voorm. tot 10 uur nam. Turndemonstraties. Dinsdag 29 juli geeft de Ned. Keurturnploeg een demonstratie op het stad- huisplein. Aanvang 7.30 uur nam. Bloemenvuurwerk. Dinsdag- avond op het Schuttersveld. Aan- vang 10.30 uur nam. Kindercorso. Donderdag 31 juli. J Vertrek Kaasmarkt 8 uur nam. Route: Kaasmarkt, Pelikaan- J straat, Haarlemmerstraat, Prin- J sessekade, Bostelbrug, Kort Ra- penburg, Breestraat, Gangetje, Botermarkt, Stadhuisplein, waar de stoet omstreeks 9 uur ontbon- J den wordt. Anjer-uitreiking. Tijdens de bloemenweek zullen corsage-anjers worden uitgereikt. Bloemencorso zaterdag 2 aug. Rijnsburg, Oegstgeest, Leiden. Van 2 uur nam. tot 10 uur nam. 1 MULO-EXAMEN TITUS BRANDSMA-SCHOOL Voor het r.k. Mulo-examen dat voor de Titus Brandsma-school werd afgenomen te Leiden en Heemstede slaagden de volgende candidaten: H. de Jong, A. de Vrind, R. v. d. Heyden, J. Brouwer, B. Kramer, A. Schouten, B. Broxterman, P. de Groot, P. Ponsioen, J. Stikkelman, J. v. Rooden, E. Stokman, allen voor het diploma B; en C. van Zanten, G. Heystek, L. Lepelaar, H. Hotze, J. Schoonderwoerd, P. Heemskerk, J. Volwater, J. v. Leeuwen, P. Pot, J. v. Vliet, W. v. d. Geest, P. Hoger- vorst, W. Diepstraten, B. de Roo, B. Warmerdam, H. Lamboo, J. Nagte- gaal, J. Valk, C. Schuur ,J. de Vrind, H Ober, D. Smidt, L. Rebers, J. Leenderts, G. Beuk. A. v. d. Hulst, C. Warmerdam, A v. Haastregt, J. v Maasdam, A. Friebel, C. Moerkerk J. Groenewegen, P. Ramakers, A. v. Leeuwen, P. v. d. Poel, voor het di ploma A. Vier candidaten werden afgewezen. De Tour der Verenigde Naties (Van onze tour-verslaggever) Zaterdagochtend was de „Tour der Verenigde Naties" nog steeds in spanning over de uitslag van de vijf de étappe. De getuigen, die Felix achter de brommer hadden gezien, werden echter steeds talrijker en zo kwam de „rechtbank" tot de overtuiging, dat A. Kloosterman eerste moest worden. Felix werd op de twintigste plaats geklasseerd. Hierna vertrok men naar Delft, waar een uur gepassagierd werd. De zon liet weer verstek gaan en Plu- vius had nog wat over, maar dit kon vandaag de stemming toch niet be derven. Naar Rotterdam was 't is- mers maar een hortje. Toch kon door de regen vandaag de sprint niet doorgaan. Ook het sportveld, waar men een paar wedstrijden wilde houden, was hierdoor niet bruikbaar Enkele Leidenaars maakten zich be zorgd over de Sleutelstad en kwa men tijdens de rustdag in Rotterdam even overwippen. Dit rustige week-end gaf ons de gelegenheid eens te overzien hoe deze eerste helft is verlopen. We kunnen dan constateren, dat de opgave die „Ome Joop" zichzelf en de jongens heeft gesteld geen ge makkelijke is. Naast de onvermijdelijke uitval lers wegens kleine physieke stoor nissen, gaven ook enkele jongens op, die zich niet konden aanpassen. Hon derdtien knapen hebben echter de juiste toon te pakken gekregen en zullen in de tweede week stellig weer genieten van deze ontdekkingsreis door Nederland. Voor de Tourleiders zijn de groot ste moeilijkheden nu achter de rug. De gang zit er in en ze komen nu in streken, die veel meer „Tourminded" zijn. Misschien ook wat meer zon, minder kan beslist niet. De organisatie, waarover vooraf zeer veel kritiek is geweest klopt tot nu toe wonderwel. De leiding neemt geen onnodige risico's en, waar die zich wel onverwachts voordoen, overwint zij ze met veel bravour. Dit bleek nog zaterdagmiddag in Rot terdam, waar de „Tourzuster" de slaapgelegenheid niet naar wens vond. De als gastheer optredende Tuindersvereniging vond binnen een uur samen met de „Tourzuster" een Als a.s. vrijdag de „Tour der Ver enigde Naties" in Wageningen het stadion binnenrijdt, dan is een extra applaus voor renners en Tourleiding beslist niet misplaatst. Burererliike Stand Geboren: Nicolaas Herman zn van P. Bervoets en J. van der Laaken; Joseph us Hubertus Wilhelmus Maria zn van J. H. J Mentink en H M. Zandvliet; Salomon zn van S. Tege laar en S. van Es; Anton Adriaan zn van J. van der Lucht en M. van Teij- lingen; Margaretha Anna Maria dr van A. L. Belt en G. H. Lamboo; Christina dr van J. Buurman en C. Peursum; Pieter Adrianus zn van A. Kruit en M. E. Molenkamp; Aren- dina dr van H. Kruishaar en J. Geervliet; Carina Jeannette Wijnan- da dr van W. G. van Leeuwen en J. M. M. van de Wall. Gehuwd: C. Hameter en C. J. Goudsmit. Overleden: J. Stokkel 69 j„ man. S. A. Peelen en fam., Mulderstr. 65, Voorschoten, Leidseweg 390; A. de Vos en fam., Apothekersdijk 15, Gorssel, Schoolstr. 21; L. J. Hoorn en fam. Oude Singel 160a, Harderwijk, Sav. Lohmanlaan 28; P. Neuteboom en fam., A. v. Burenhof 51, Wassenaar, v. Dam v. Isseltstr. 8; M. J. Coenen en fam., Bilderdijkstr. 1, 's Gravenhage, Fran- kenstr. 3; G. Kagerman en fam., Gorte- str. 47, Rotterdam, Essenburgstr. 114b; T. Hoekstra en fam, Leemansstr. 41, Dalfsen, Pleyendal 8; G. J. Jonk en fam., Stieltjesstr. 39, Voorschoten, Prof. Zernikelaan 7; W. P. J. de Graaf en fam., Zoeterw. singel 55. 's Gravenhage Corn. Houtmanstr. 80; P. van Egmond en fam., Nieuwe Rijn 88, Voorschoten, Kniplaan 5; T. A. de Groot en fam, Haarlemmerstr. 145a, Geffen, Vinkelse- str. C 139b; J. E. Holl en fam., Dijkstf. 27, Den Helder, Crocusstr. 46; H. M. J. Schouten geb. Janssen, Hoflaan 235, Leidschendam, St. Bonifaciusstr. 13; S. de Boer, Pasteurstr. 50, Voorschoten, Haagweg 6; W. A. Lenting, Amaliastr. 34, 's Gravenhage, Jul. v. Stolberglaan 224; W. C. Bitter. Lage Rijndijk 17d, Lisse, Heereweg 95; L. Bitter geb. van No. 504. Horizontaal: 1. priester mutsje, 7. schekundig element (afk.), 8. rund, 10. afkorting van idem, 12. Europeaan, 14. voorzetsel, 15. mors- doekje, 17. iemand die treitert, 18. beetwortel, 19. voegwoord, 21. vlak temaat, 23. spil van een wiel, 24. berg weide, 26. heden, 27. muzieknoot, 28. voegwoord, 30. slaafs, kruipend. Verticaal: 2. voorvoegsel, 3. water in Z.H., 4-. huwelijksgift, 5. boom, 6. versiersel, 9. vogel, 11. zo God het wil (afk. Lat.), 13. weversklos, 14. beken de afkorting, 16. bijl, 17. gebod, 20 staat meestal boven drukwerk, 22. pauselijke encycliek (afk.), 24. schijn, voorkomen, 25. maand van het jaar, 27. voornaamw., 29. scheikundig ele ment (afk.). Oplossing morgenavond. Verplaatsing Roskambrug tijdelijke verbetering Om te komen tot een behoorlijke verbetering in de wegverbinding Kat wijkLeiden is in een onderhoud met de gemeentebesturen van Lei den, Oegstgeest en Rijnsburg, als mede met Rijnland, de N.Z.H.V.M. en Ged. Staten dezer provincie de sug gestie gedaan de beweegbare brug over de Rijn (bij Sandtlaan) te ver vangen door een vaste verbinding voor algemeen verkeer als aanslui ting op de Molentuinweg, de huidige tram- en verkeersbruggen (Sandtl.- brug) over het Additionele kanaal te vervangen door één beweegbare brug om dan ten slotte, wanneer het tram verkeer zal zijn opgeheven, de daar voor in aanmerking komende tram banen dienstbaar te maken aan de verbreding der verkeerswegen. Aldus b. en w. in een prae-advies aan de raad. Bij de bespreking hier over bleek tenslotte dat er alleen nog financieringsmoeilijkheden beston den. De eerste fase van verwezenlijking van deze plannen wordt gevormd door het maken van een tijdelijke beweegbare brug voor de Sandtlaan (hoek Overrijn). Daarna volgen: het instellen van busverkeer en het ver wijderen van de trambaan; het ma ken van een beweegbare brug over het Additionele kanaal (grens Kat wijk), het maken van een vaste brug over de Rijn; het verbeteren van het tracé van de Sandtlaan; het verwij deren van de tijdelijke beweegbare brug over de Rijn. Tijdelijke verbetering De groei van de gemeente, zeggen b. en w., de voortdurend in aantal toenemende vervoermiddelen, het drukker wordende vreemdelingen- bezoek, stelt het probleem van de verbinding Katwijk-Rijnsburg-Leiden steeds meer op de voorgrond. Een tijdelijke brug over' de Rijn (Sandtlaan-Overrijn) zal reeds een verbetering zijn. Dit plan voorziet hierin door verplaatsing van de Ros kambrug, naar te voren in gereedheid gebrachte landhoofden. Het verkeer zal daardoor ongeveer twee weken gestremd zijn. Bedoeling is nog dit jaar de onderbouw van de noodbrug te doen aanbesteden en uitvoeren zodat voorjaar 1959 de aansluitende wegen kunnen worden aangelegd evenals de verplaatsing van de Ros kambrug. Kosten Voor het verplaatsen van de bo venbouw van de Roskambrug is een prijsopgave gevraagd. De op deze werken betrekking hebbende kosten- begroting zijn als volgt: verplaatsen bovenbouw Roskambrug f 11.200, reparatie en revisie bovenbouw 5000,vernieuwing brugdek 4000,—, aanleg verbindingswegen 80.000,het maken van de onder bouw noodbrug 105.000,toezicht 10.000,—, totaal ƒ215.200,—. Daar naast verdient het nog aanbeveling tegelijkertijd de verlegging van het diepriool in de Valkenburgseweg tot voorbij de kruising Molentuinweg in uitvoering te nemen, kosten 21.000. Dat diepriool kan reeds nu dienst doen als lozing van alle riolen ten zuiden van de Zandsloot en zal door middel van een pompinstallatie het rioolwater over de Zandsloot moe ten persen. Daarvoor zullen b. en w. binnenkort andere voorstellen aan de raad aanbieden. Een en ander wordt uitgevoerd binnen het kader van de nieuwe zuiveringinstalaltie, waarin deze pompinstallatie als tussen (op- jaag)station dient. De tijdelijke over- stortpomp in de Valkenburgseweg zal hierdoor kunnen vervallen en op andere plaatsen in de gemeente met hetzelfde doel kunnen worden ge plaatst. Een en ander komt donder dagavond a.s. in de raad ter behan deling. de Wijngaard, Lage Rijndijk 17d, Lisse, Heereweg 95; R. Pomper geb. de Boer, Oude Singel 14, Hengelo, Gld, Raadhuis- str. 15a; E. M. Droogh, Rijnsburgerweg 10, Oegstgeest, Dorpsstr. 13; A. C. J. Lenting geb. van der Steen, Kapteyn- str. 44, 's Gravenhage, Jul. v. Stolberg laan 224; H. Wiesenhaan, Kapteynstr. 1 Rotterdam, Hontenissestr. 29; H. E. Mars, geb. Clijdesdale, Kolfmakersteeg 8, Amsterdam, J. Verhulstr. 94 II; P, de Romijn. Musschenbroekstr. 10, Duits land; A. F. J. Huijzendveld, Mezenstr. 5, Delft, de Vlouw 1; K. Kok, Fagelstr. 5, Zeist, Amersfoortseweg 41c; H. J. Baijens geb. Pikaar, Joubertstr. 33a, Delft, Pootstr. 7; F. M. Kellenbach, Drie Octoberstr. 15a, 's Gravenhage, v. Heutszstr. 25; C. Deitmers geb. Koop- tnan, v. d. Brandelerkade 3, Wormer- veer, Transvaalstr. 25; J. A. Straathof .geb. van den Berg, v. L. Stirumstr. 1, De Bilt U, Gezichtslaan 162; A. Ferwer- da, Oude Singel 26, Haarlem, v. Dort- str. 58; F. J. S. W. Körner, Brederostr. 32, Amersfoort, D. Fockemalaan 24; J. F. H. Loos, M. Treublaan 67, Gilze en Reijen, Rijksweg 121; E. André de la Porte, geb. Hidding, Roodenburgerstr. 22, Heemstede, Spaarnzichtlaan 4; T. C. Knudsen, de M. v. Streefkerkstr. 34, Groningen, Schoolstr. 31c; J. J. de Graaf geb. Cox, Utr. Veer 28, Heesch, Rijksweg 42; P. G. Arts, A. v. Buren hof 17, Eindhoven. Hogenkampweg 106; A. L. Folkerts. Oude Singel 14, Harden- berg, Gramsbergerweg 46; P. H. M. Beek, Warmonderweg 9, Rotterdam, Gordelweg 55c; L. H. G. van Wieringen Mariënpoelstr. 27, 's Gravenhage, le v. d. Boschstr. 226; W. D. Reinink, Kort Galgewater 14a, Oegstgeest, de Kempe- naerstr. 89a; C. T. P, Arts geb. Turk, Lopsenstr. 16, Eindhoven, Hogenkamp weg 106; A. M. Booy geb. van der Ploeg, Vondellaan 5, Voorburg, Kon. Wilhelminalaan 518; H. J. Visscher, Coornhertstr. 6a, Rotterdam, Mathenes- serweg 124a; B. J. G. M. van Berkel, Coornhertstr. 7, Amsterdam, Leidsekade 81 I; L. Braaksma, Witte Singel 80; Leeuwarden, Woudstr. 24; H. F. Heer- kens Thijssen, H. de Grootstr. 3; Bloe- mendaal. Heuvelweg 11; S. Paul, Ver- damstr. 60, Leiderdorp, Mauritssingel 19; J. D. F. Tobé, H. Geesthofje 7, Ber kel en Rodenrijs, Noordeindseweg 100; H. L. H. van der Kraats, F. v. Mieris- str. 9, Harderwijk, Leuvenumseweg 91; W. van Polanen, Amaliastr. 36, Canada; A. J. Slewe, Lage Rijndijk 6b, Alphen a. d. Rijn, Oranjestr. 67; A. Zwaan geb Arnoldus, Herengrt 98, Warmond. Irenestr. 12; M. A. M. Burger geb. Wol- fenbuttel, Rijnsburgerweg 10, Oegst geest. v. Assendelftstr. 38; G. C. M. Reijers, Vreewijkstr. 16 o, Leidschen dam, Voorburgseweg 22; P. D. J. F. Fluyt, Zeemanlaan 27, Canada. K. D. Vader en fam, scheikundige, Vreewijkstr. 13; L. Robbers geb. Ver boog en fam., Morsweg 132a; F. W. Keijser en fam., kantoorbediende, Jacob Catslaan 77; J. Rijkeboer en fam., hy- drogr, opnemer, v. Vollenhovenplein 54 G. A. J. M. Servaas en fam., ass. ac countant. Zeemanlaan 14; M. G. E. Nieuwenhuis geb von Mengersen (Freiin) en fam., Jan v. Goyenkade 44; M. C. H. J. van den Ven en fam, leraar lyceum, Oppenheimstr. 43; D. M. M. Drost, verpleegster, Rijnsburgerweg 10; J. M. Ootes, leraar MO, Roodborststr. 49; W. van Egmond. landarbeider, Trompstr. 66; J. A. Tielkemeijer, tand- technicus, Witte Singel 90; G. W. E. Brokaar geb. van der Neut, P. de la Courtstr. 49; M. G. Raar, heilgymn. en masseuse, Kam. Onneslaan 51; J. Schaegen, dienstbode,- Rijnsburgerweg 10; E. F. Burleson, 1.1. verpleegster, Witte Singel 27; B. C. E. van der Gar den, secretaresse, Nieuwe Rijn 26; G. M. H. Stolte, 1.1. stuurman, Groénho- venstr. 8; F. Feenstra, Nieuwsteeg 31; H. H. Perquin, Stille Mare 2; L. Huij ding, 1.1. stuurman, Thorbeckestr. 62; D J. Boerema, techn. ambtenaar, Zoeter- woudsesingel 95; L. van Dijke, zende ling, de M. v. Streefkerkstr. 34; R. J. A, F. Tirion, 1.1. horlogemaker, Zoeter- woudsesingel 81; L. de Voogd, kapster, Meerburgerkade 10; E. J. M. Verkuijl, kinderverzorgster, v. Oldenbarneveltstr. 37a; J. W. Bijvanck, Rapenburg 12; H F. A. Linders, Langestr. 5; W. G. Bosch verpleeghulp, Boerhaavelaan 2; J Eckhardt, marinier, Boshuizerkade 47; E. Musterd, kantoorbediende, Johan de Wittstr. 2; J, Melchert, militair. Mors- str. 62-64; G. v. Nieuwenhuijzen, mili tair, Vollersgrt 26; J. H. Mulder, leraar havenvakschool. Cobetstr. 55; J. J. L. de Wilde, apothekersass., v. Oldenbar- neveldstr. 46; D. Verheij van Wijk, Burg gravenlaan 11; C. J, Hoogendijk, Rijn en Schiekade 7; L. J. Dooren, arts, v. Vollenhovenplein 64; J, H. M. Donders, militair, Raamsteeg 35; C. A. Creemers, militair. Anna v. Burenhof 51; E. van Sonsbeek, Hoflaan 10; H. J. van Oordt Stille Rijn 12; P. Drijdijk, de Laat de Kanterstr. 12. VOORSCHOTEN KORTEBAANDRAVERIJ OM HET KAMPIOENSCHAP VAN ZUID HOLLAND. Zaterdagmiddag is op de Prins Bernhardlaan te Voorschoten het kampioenschap van Zuid Holland voor Kortebaandraverijen verreden. Deze kortebaandraverij was georgani- serd door het Comité Paardensport „Voorschoten" bij gelegenheid van de historische Paardenmarktdag, die op 28 juli valt. Het druilerige weer van zaterdag ochtend deed de vrees ontstaan, dat de belangstelliing voor deze draverij minimaal zou zijn. Maar tegen de middag klaarde het weer wat op er tijdens de draverij is geen regen ge vallen. Toen wethouder G. Schrama tevens voorz. van het comité Paar densport om 2 uur 's middags de dra verij opende, waren er toch altijd nog 1500 bezoekers aanwezig die dit eve nement voor Voorschoten niet wilden missen. De course was ingedeeld in 3 coursen. 18 paarden waren ingeschre ven. 17 paarden namen aan de wed strijden deel. Na de eerste omloop bleven over: Quirinus, Narcisso G, Ria Kitty, Ronny Zora, Rita BH, O Brewer, Torero, Tilly Hollandi G en Rita Belwin. Na de eerste omloop wa ren er dus al acht aitvallers. Na de tweede omloop bleven over: Torero, O Brewer, Rita BH, Ronny Zora, Ria Kitty. De koppel werd steeds kleiner. Na de derde omloop bleven over: Ronny Zora, O Brewer, Rita BH. Uit Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Maandag 28 Juli 1858. Advertentie De heer Grand- sart, Professor in de Natuurlij ke Magie, beroemd Prestidigita- teur, en Madame Grandsart née Courlois, eerste Prestdigitatrice van H.H. K.K. H.H. den Her tog en de Hertogin van Bra bant, over wie al de dagbladen van Europa de schoonste lof- tuigingen hebben uitgesproken zullen de eer hebben om gedu rende de. Leydsche Kermis hun ne schitterende kunstvolle voor stellingen te geven in een daar voor expres vervaardigde Schouwburg-tpnt, geplaatst op de Bloemmarkt alhier. Zonder grootspraak durft de heer Grandsart te beweren niet ge ëvenaard te worden. Langzaam-aan-actie stucadoors Leiden e.o. Wij ontvingen bericht ,dat de stuca doors-werknemers van Leiden en om geving unaniem besloten hebben de lonen vastgesteld in de nieuwe bouw- vak-C.A.O. af te wijzen en om aan deze afwijzing kracht bij te zetten een langzaam-aan-actie te beginnen, ingaande vandaag. Wij hébben over dit bericht van verschillende zijden inlichtingen in gewonnen. Het blijkt, dat dit besluit van de stucadoors inderdaad unaniem is genomen en dat zich bij het ge vormde actie-comité ook leden van de katholieke, christelijke en algeme ne werknemersbonden aangesloten hebben, buiten hun bonden om. De stucadoorspatrcons in Leiden (evenals in andere steden van ons land) hebben al sinds drie weken te maken met langzaam-aan-acties en gedeeltelijke stakingen, waarbij stu cadoors van verschillende bonden be trokken zyn. De woningbouw ondervindt er hin der van. De grieven van de stucadoors zijn gericht op het feit, dat zij tegen tarief werkend, een weekloon van ongeveer 95 gulden bruto kunnen bereiken, terwijl zij voorheen een loon van 125.„schoon" gewend waren. Er bestaat ook een daggeld-regeling voor hen, die niet in tarief willen werken en op deze wijze kan een weekgeld van 80 gulden bruto bereikt worden. Het is te begrijpen, dat deze terug gang in salaris de stucadoors verre van aangenaam was Zij zijn trou wens niet de enigen in het bouwvak, die door de nieuwe C.A.O. in hoogte van salaris achteruit gingen. De katholieke, christelijke "en alge mene bonden echtei stellen zich op het standpunt, dat de C.A.O. die na langdurig overleg tot stand is geko men, nu ook gehandhaafd moet wor den en dat zij slechts dienen toe te zien op een juiste nr leving van de overeenkomst. In wezen bracht de nieuwe C.A.O. bij het oude verge leken, voor de 'tucadoors een aan zienlijke verbetering In het westen van het land echter waar door de ver hoogde bouwactiviteit hoge prestatie toeslagen werden betaald, brengt zij de gevoelige terugslag in de salaris sen, die onvermijdelijk was. LEIDEN, 28 juli. Groente. Appe len 24, andijvie 79, augurken 19 22, peulen 85, mijbonen 3590, stam- bonen 4152, tuinbonen 18, kroten, gekookt 1920, Rode kool 712, spits kool 1619, postelein 1828, rabar ber 1218, spinazie 718, tomaten A 20—34, idem B 20- -37, idem C 20—23, uien 1123, waspeen 1021, zilver- uien 2428 per 100 kg; meloenen 14 i 98, perziken 739. pruimen 1.65I 200; bloemkool A 1342, idem B 10 28; komkommers A 1023, idem B 1 11—17; idem C 8—10; sla A 3.00—5.00 per 100 st.; bospeen 723; peterselie j 1.703.30; selderij 3.203.50 per 100 bos. De cursisten van het r.k. Handels instituut „Rijnland' afdeling mldden- standshandelsavondschool hebben het er ook dit jaar weer uitstekend afge bracht op het examen, dat in de af gelopen week te Leiden werd afge nomen. Alle door deze school opgegeven candidaten slaagden nl. voor het exa men. Het cursusjaar werd besloten met een bijzonder geslaagde feestavond in Zomerzorg. Namens de cursisten dankte de heer O. de Min de leerkrachten voor de uitstekende lessen, die zulke prachtige, resultaten hadden opgele verd en voor de gezellige sfeer, die altijd op de school had geheerst. De directeur, de heer J. Meijs, ver klaarde dat er hier sprake is van een dubbel afscheid, daar zijn vrouw en hij het Leidse r.k. handeisavondon- derwijs, dat door hen is opgericht gaan verlaten. Bepaalde feiten waar op door hem nadei werd ingegaan, hadden hem tot dit besluit genoopt. Hij was dankbaar, omdat hij zove le jongen mensen had kunnen hel pen aan hun diploma, dat hun een steun kan zijn in hun verdere leven als katholieke middenstander. Hoewel de benoeming in een vol ledige betrekking aan een middel bare handelsavondschool elders een grote promotie voo. hem betekent, zal hij steeds mei grote sympathie aar de leerlingen van het katholieke handelsonderwijs te Leiden terug denken. deze kleine groep paarden moest de kampioen van Zuid Holland te voor schijn komen. Het is jammer genoeg geen spannende eindrace geworden. O Brewer had een valse start, waar door zijn tegenstander gemakkelijk kon winnen. In de beslissende eindrit won Rita BH van Ronny Zora, zodat als de kampioen van Zuid Holland naar voren kwam: Rita BH. Nr. 2 werd Ronny Zora, 3. O Brewer, 4. Ria Kitty en 5. Torero Voor de deelne mers aan de totalisator is het wel licht interessant te weten wat de op- f brengst was. Na de eerste omloop gal' K Rita BH winnend er. plaats ƒ2.40; Ronny Zora plaats 1.60 en O Brewer plaats 2.80, Na de tweede omloop Ri ta BH winnend 6.00 en plaats 1.40; Ronny Zora plaats i .40 en O Brewer plaats 1.20. Na de 3e omloop Rita BH winnend f 4.00 en plaats 1.30. Ronnv Zora plaats 2.40. Direct na afloop van de course vond de trekking plaats van de loterij onder toezicht van notaris G. J, Boom in het bijzijn van de ge meente-secretaris de heer J. de Bres. De prijzen vielen als volgt: 1. 248; 2. 1038; 3. 117- 4. 342: 5 42 en 6 798. De winnaar van 't veulen, de hoofdprijs, ging naar de heer C van Egmond op de Veurseweg 151. Na de trekking vond de prijsuitreiking plaats in Het Wapen van Voorschoten. Het comitr paardensport Voorschoten was ten zeerste tevreden met de ondervonden médewerking van de gemeente, waar door alles tot volle tevredenheid kon verlopen. Voor paardenminnend Voorschoten en ook voor de overige belangstellen den is de draverij om het kampioen schap van Zuid Holland naar genoe gen verlopen al had wat spanning in de race niet onwelkom geweest. Op de jaarlijkse paardemarkt te Voorschoten stond vanmorgen maar één dier, en dat was nog een ponny ook. Zo klein is de aanvoer nog nooit geweest.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2