3)e ftzidóeCoti/temt Dulles werd het eens met bondskanselier Adenauer 't Wordt vol en kriebelig in de ruimte Vandaag pact van Bagdad te Londen Het Westen en de topconferentie Een onbezorgde vacantie op het water Met duizenden vlooien de lucht in Weer 'n Amerikaanse kunstmaan Mgr Huibers reikte missiekruisen uit aan 379 missionarissen De Bronbekersdoen het riog best KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent. 20826 Giro 103003 Abonnemenspr f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd.. (7.50 p kwart. MAANDAG 28 JULI 1958 49ste JAARGANG No. 14470 Franco p.p. f 8.Advert: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.50 i Het Midden'Oosten in het middelpunt De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, is zaterdag per vliegtuig te Bonn aangekomen, waar hij de problemen van het Midden- Oosten besprak met bondskanselier Adenauer. De beide staatslieden hebben een volledige overeenstemming bereikt. In West-Duitsland stond men aanvankelijk zeer kritisch tegenover de Amerikaanse actie in Libanon. Ook schijnt Adenauer ontevreden te zijn geweest over het feit, dat hij niet tijdig door middel van de NAVO op de hoogte was gesteld van de Amerikaanse plannen. Na afloop van de besprekingen werd zaterdag meegedeeld, dat „volle dige opheldering is bereikt over de motieven en intenties" van beide rege ringen. Dulles en Adenauer zouden ook overeengekomen zijn, dat het Westen nog een afwachtende houding zal aannemen met betrekking tot een erken ning van het nieuwe Iraakse bewind. standpunt in te nemen, hoewel dit land het ermee eens is, dat het thans slechts twee weken na de omwen teling nog niet het ogenblik is om het nieuwe bewind te erkennen. In gewoonlijk betrouwbare kringen wordt gezegd, dat Turkije, Perzië en Pakistan van mening zijn, dat de or ganisatie van het verdrag van Bag dad sterker zou zijn zonder Irak dat als enige Arabische staat altijd reeds als de zwakste schakel werd be schouwd. NAAR LONDEN Na 's avonds nog naar Londen te zijn gevlogen heeft Dulles zondag met de Britse premier Macmillan gesproken. De besprekingen vormden een in leiding tot de beraadslagingen van de Bagdadse verdragsorganisatie, die vandaag zijn begonnen. Hoewel Irak officieël nog steeds lid is van het pact is het niet op de conferentie verte genwoordigd. Tijdens voorbesprekingen voor de conferentie schijnt Dulles gisteren al te kennen hebben gegeven, dat de Verenigde Staten niet van plan zijn als volledig lid tot het Pact van Bagdad toe te treden, hoewel het verbond verzwakt is doordat in Irak een nieuw bewind is gekomen, dat waarschijnlijk uit het pact zal tre den. Dulles was onder de indruk geko men van de eensgezindheid en het zelfvertrouwen onder de landen van het Pact van Bagdad. Dulles is sterk van oordeel dat het pact moet wor den voortgezet. Naar verluidt zijn Turkije, Perzië en Pakistan, drie Mohammedaanse leden van het verdrag, krachtig ge kant tegen erkenning van de nieuwe Iraakse regering, maar Engeland, dat belangrijke handels- en oliebelangen in Irak heeft, schijnt een soepeler Koninkrijk te koop Graaf Bertil Bernadotte, een 22- jarige neef van prins Karl Gustaf, de Zweedse kroonprins, onderhandelt over de aankoop van een eigen ko ninkrijk. Dit koninkrijk is in het bezit van de 46-jarige Ierse dichter John Gaws- worth, die het voor ruim 10.000 gul den van de hand wil doen. Het is een eilandje in de Caraïbische Zee, Re- donda, dat honderd inwoners telt, die leven van de verkoop van guano (verdroogde mest van zeevogels). Gawsworth heeft het eiland geërfd van een Ierse handelaar, die er een DE WAARNEMERSGROEP IN LIBANON Dewaarnemersgroep der V.N. in Libanon heeft de secretaris-generaal der V.N., Dag Hammerskjoeld, ge vraagd» nog 400 waarnemers te zen den, waardoor de groep 600 leden zou tellen. Dit is zondag verklaard in kringen, die in nauw contact staan met de waarnemers. De groep heeft het in gepubliceer de rapporten duidelijk gemaakt, dat het moeilijk is de grens met Syrië te inspecteren met slechts 200 waarne mers. Een Amerikaanse marinier is zon dagmiddag in de omgeving van het vliegveld van Beiroet gedood, waar schijnlijk door een verdwaalde kogel der rebellen. Dit is de tweede Amerikaanse ma rinier, die in Libanon om het leven is gekomen. De eerste werd door een Amerikaanse schildwacht doodge schoten, toen hij niet reageerde op een herhaald aanroepen door de wachtpost. Boekittinggi en Tonado aangevallen Opstandelingen hebben woensdag omstreeks middernacht een grote aanval op hun voormalige hoofdstad Boekittinggi in West-Sumatra daan, maar zij werden donderdag ochtend vroeg door regeringsstrijd krachten teruggeslagen, aldus een communiqué van het Indonesische leger, dat zondag te Djakarta is uit gegeven. De aanvallers, die tot dicht bij het voornaamste spoorwegstation in het centrum van de stad wisten door te dringen, verloren 187 doden. Toen zij de stad naderden kwamen twee vlieg tuigen in actie, die hen bombardeer den en beschoten, waardoor talrijke slachtoffers vielen. De vliegtuigen achtervolgden daarn. de vluchtende opstandelingen. Dat was de eerste grote aanval sedert de herovering van Boekittinggi door de regerings strijdkrachten in mei j.L Volgens het persbureau Antara bedroeg het aantal opstandelingen 2.000. In een bericht uit Menado op Noord-Celebes wordt gemeld, dat een compagnie opstandelingen enige da gen geleden een aanval heeft ge daan op Tondano. Zij werden ech ter door regeringsstrijdkrachten te ruggeslagen. Geen eensluidend standpunt Na Eisenhower hebben ook de Britse premier Macmillan en de Franse premier generaal De Gaulle geantwoord .op Chroesjtsjefs voorstel inzake een topconferentie over het Midden-Oosten. Het blijkt thans, dat deze drie Westelijke mogendheden geen gezamenlijk standpunt inne men. Macmillan wil zo spoedig mogelijk een topconferentie in het kader van de Veiligheidsraad. Hij verklaart zidh bereid naar New York te komen en wil dat men onverwijld met de voor geleden aan wal ging en zich- bereidingen begint. zelf tot koning uitriep. Gawsworth vindt zijn koningschap te zwaar en te kostbaar en hij heeft kortgeleden zijn rijk in verscheidene bladen te koop aangeboden. Een van de 200 gegadigden, die zich meldden, De Gaulle voelt meer voor een conferentie van regeringschefs „van de voornaamste belanghebbende lan den" dan voor een speciale bijeen komst van de Veiligheidsraad. Voorts acht hij het beter de conferentie in graaf Bertil, aldus het Engelse I Europa te houden, bij voorkeur in blad „Sunday Express". Genève. Eisenhower zo bleek uit zijn vrijdag verzonden antwoord is he lemaal niet zo enthousiast voor een topconferentie. Hij meende dat nog niet zeker was of een topgesprek „al gemeen gewenst" wordt. Eisenhower wenst een brede discussie over de problemen van het Midden-Oosten, terwijl Macmillan naar verluidt al leen de crisis in Libanon en Jordanië wil behandelen. Uit de diverse antwoorden blijkt dat in feite alleen Macmillan een topconferentie, zoals door Chroesjt- sjef voorgesteld, heeft aanvaard ter wijl De Gaulle en Eisenhower dat nog niet hebben gedaan ook al hebben ze in gunstige zin geantwoord. Volgens berichten uit Parijs is ge neraal De Gaulle bezig tien Europese en Noordafrikaanse landen, waaron der Nederland. België en Tunesië en mogelijk Griekenland en Spanje te polsen over hun meningen, die op een topconferentie tussen Oost en West door hem naar voren kunnen worden gebracht. De Gaulle wil mo gelijk als woordvoerder voor deze kleine landen optreden. Een opname van prinses Beatrix, Prins Bernhard en prinses Irene in een motorboot op de Middellandse Zee tijdens hun vakantie aan de Cote d'Azur. Twee Amerikaanse ballonvaarders zijn zaterdagmiddag met een plastic balion opgestegen naar de stratosfeer. Na 5 uur hadden zij reeds een hoog te van 26.000 meter bereikt. In hun gezelschap bevonden zich 10.000 vlooien, huisvliegen en ho ningbijen, die het Amerikaanse de partement van Landbouw had mee gezonden om de invloed van kosmi sche stralen op het geslachtsleven van insecten te pnderzoeken. De mannen bevonden zich in een kogelronde, hei-wit geschilderde ca bine, waarin dezelfde atmosferische druk heerste als op de aarde. Voor alle zekerheid hadden de ballonvaar ders zich in druk-pakken gestoken en hadden zij zuurstofapparaten bij zich. De cabine was uitgerust met een klein TV-zendstation, die beelden naar de aarde doorgaf. Het eerste televisiebeeld werd an derhalf uur na de start opgevangen; het beeld was iets verwrongen, doch toonde duidelijk de wolken, die de ballon passeerde. De hoogte was op dat ogenblik 18.000 meter. Gisteravond landde de ballon in North Dakota, 75 km ten noorden van Jamestown. De mannen zeiden, dat het een „comfortabele reis" was geweest. Levensduur; 5 jaar Het Amerikaanse leger heeft za terdagmiddag op de raketbasis Cape Canaveral in Florida door middel van een Jupiter-C-raket*met goed gevolg een kunstmaan gelanceerd. De nieuwe „Explorer" is zwaarder dan de drie andere van de serie. Deze kunstmaan weegt namelijk 17,5 kg. De andere drie wogen ongeveer veer tien kg. Van deze drie wentelt er nog één om de aarde, een andere heeft vele malen een baan om de aarde be schreven en is daarna in de damp kring verbrand, terwijl de derde kunstmaan van dit type niet in haar baan is gekomen. De kunstmaan een buisvormig apparaat van twee meter lengte en een doorsnede van vijftien centime ter is uitgerust met apparaten voor het meten van straling en twee radio zenders. Het instrumentarium zal nauwkeuriger gegevens over radio activiteit registreren dan de instru menten van vorige kunstmanen. De afstand van de nieuwe kunst maan tot de aarde varieert van 281 tot 2.197 km. Haar levensduur wordt geschat op vijf jaar. De snelheid is 22.400. tot 28.800 km per uur. In on geveer 112 minuten besohrijft de vierde verkenner zijn baan om de aarde. Met het blote oog zal de kunst maan, die ook boven Aziatisch Rus land komt, niet kunnen worden waar genomen. De Jupiter-C-raket is ontworpen door Wernher von Braun. Er vliegen op het ogenblik vier satellieten om de aarde: De verkenners één en vier van het Amerikaanse leger, de Van guard 1 van de Amerikaanse marine en de in vergelijking met de Ame rikaanse kunstmanen reusach tige derde Spoetnik van de Russen. In een putje achter het huis is gistermorgen te Enschede het l'/t- jaar oude dochtertje van de familie Leyssenaar verdronken. Het kind had waarschijnlijk zelf het deksel van het putje opgetild. Vrij spoedig nadat het ongeluk was gebeurd, kwam er hulp opdagen. Die mocht evenwel niet meer baten, evenmin als de hulp, die in het ziekenhuis werd verleend. Oil nummer bestaat nit 8 pagina's Ontroerende plechtigheid Gistermiddag heeft de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, tij dens een grootse plechtigheid in de Haarlemse kathedrale basijiek St. Bavo het missiekruis uitgereikt aan 379 geestelijken en leken uit het ge hele land, die dit jaar weer naar de missiegebieden over de gehele aarde zullen vertrekken. 186 Hunner kregen voor de eerste maal het missiekruis uitgereikt. Tijdens de plechtigheid, die door de KRO werd uitgezonden, richtte mgr. Huibers zich tot de missionaris sen in een toespraak, waarin hij her innerde aan het grote voorbeeld van de heilige missionarissen in ons va derland. Hij wees de vertrekkenden er op, dat zij uit liefde uitgaan om Gods woord te prediken. „Niets dan de liefde Gods dwingt ons", aldus mgr. Huibers. Hij deed namens de achterblijvenden de belofte, dat Ne derland in gebed en offer zijn missie traditie getrouw zou blijven. Maar de bisschop deed ook een beroep op het gebed der vertrekkenden, opdat de geestelijke stand van priesters, broe ders, zusters en leken dor meer roe pingen zal toenemen. De plechtigheid werd bijgewoond door vele oversten van missiecongre gaties en orden, door de directeur van het nationaal missiebureau mgr. H. J. J. van Hussen, en vele ande ren, voornamelijk familieleden van de vertrekkende missionarissen. De 379 uitgezondenen zullen over de hele wereld uitzwermen. De 198 priesters, 64 broeders, 90 zusters en 37 leken (waaronder artsen en echtpa ren) maken deel uit van 26 priester-, 67 broeder- en 18 zustercongregaties en vier lekeninstituten. Van hen wer den 191 voor een tweede of derde In de A.N.P.-fotoset van vrijdagavond jl. kwam een uitvergroting voor van bovenstaande „Bronbeker". Bij SüSÜJüKfjf1? nadere informaties is ons gebleken, dat deze „Bronbe ker" de 4-daagse niet heeft meegelopen, doch zich op de uitgezonden laatste dag tussen de wandelaars heeft gevoegd en zich heeft laten huldigen. De persoon in kwestie is in Arn hem wel bekend. Hij schijnt doorlopend nogal „vrolijk" te zijn. Op deze foto ziet men, dat de minister van oor log en marine, Z.Exc. ir C. Staf de humor van het geheel blijkbaar niet kan appreciëren. Onder het zingen van een machtig ,Alleluia, jubilate Deo" door het ka thedrale koor, versterkt door de zan gertjes van de Haarlemse Koor school van wijlen dr. A. Kat, reikte mgr. Huibers de kruisen uit met de woorden: „Ik geef aan ieder van u het Kruis als teken van uw zending. Het zij een steun in de arbeid, een troost in de moeilijkheden, een schild in de gevaren en een onderpand van de eindoverwinning." Na zegening en de uitreiking van de missiekriusen ontvingen de missio narissen, op wie de plechtigheid een grote indruk maakte, de pontificale zegen. Mgr. Huibers werd tijdens de plechtigheid geassisteerd door mgr. H. van Hussen en de hoogeerw. paters drs P. de Ruyter WP en P. B. Jan sen OP. Veranderlijk weer Na het wegtrekken van het de- pressiegebied, dat zaterdag in ons land veel regen bracht, passeerde zondag een rug van hoge luchtdruk met opklaringen. Daarna volgde een nieuwe oceaandepressie, aan de zuid zijde waarvan krachtige zuidweste lijke winden opnieuw grote hoeveel heden warme en zeer vochtige uit de subtropen afkomstige lupht naar West-Europa voerden. De kern van deze depressie lag maandagmorgen boven de Ierse Zee en trok langzaam verder in noordoostelijke richting. Vooral in Engeland en Ierland viel weer veel regen, plaatselijk ongeveer i 25 millimeter. Ten zuidwesten van romf Ierland bevindt zich nog een volgend 7VArr-Tr» gebied van lage luchtdruk, waar1 achter koelere lucht van polaire oor sprong aangevoerd wordt. Deze de pressie zal eveneens over de Britse eilanden in de richting van het Noordzeegebied trekken. Het weer blijft dus veranderlijk met veel wind. Morgen zullen echter naast enkele buien ook opklaringen voorkomen. (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MEER OPKLARINGEN. Enkele buien maar ook opkla ringen. Matige tot krachtige, in de kustprovincies af en toe har de wind tussen west en zuidwest. Weinig verandering in tempera tuur. 29 Juli zon op 04.56; onder 20.36; maan op 19.25; onder 03.47. Hoogwaterstanden 29 Juli v.m. 2.05; n.m. 2.40. Het weer in Europa HELSINKI mist 22 C. STOCKHOLM geh. bewolkt 18 OSLO regen 14 KOPENHAGEN half bew. 17 ABERDEEN zwaar bewolkt 18 LONDEN motregen 19 AMSTERDAM regen 20 BRUSSEL motregen 21 LUXEMBURG geheel bew. 22 PARIJS geheel bewolkt 22 BORDEAUX zwaar bewolkt 27 zwaar bewolkt 27 half bewolkt 24 zwaar bewolkt 25 regen 25 geheel bew. 25 regen 24 zwaar bewolkt 26 zwaar bewolkt 27 zwaar bewolkt 27 zwaar bewolkt 27 onbewolkt 31 onbewolkt 26 onbewolkt 36 mist 32 mist 28 GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN I MADRID MALLORCA 1 ALGIERS Korreltje Het is minder gevaarlijk uit te glijden met de voet dan met de tong.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1