FOTO-TOTO SPEUR NEUZEN Priesterwijding D- Elstgeest Goudvrienden uit elkaar Vislijnin de schoenenmode ZATERDAG 26 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 De trek van sommige vlindersoorten behoort tot een v an de meest interessante, doch vrijwel onbekende natuur verschijnselen. Om nu gegevens te verzamelen over de oorzaak, de richting en de afstand van de trek heeft men een net van waarnemingsposten in Europa ingesteld. Omdat het ringen van vlinders natuurlijk onmogelijk is, gaat men ertoe over de vleugels te kleuren en te voor zien van een etiketje met groepsnummer en een zeer dun stukje aluminiumfolie, dat als „blikvanger" dienst doet. Het Zoölogisch Museum Koening te Bonn verzoekt nu een ieder, die een dergelijke, gemerkte vlinder vangt, deze op te zenden naar het museum. Een aanbreng premie is hiervoor beschikbaar gesteld. Ook meldingen, dat men een gemerkte vlinder heeft gezien, zijn welkom. Op de foto: A. „Admiraalvlinder"; B. „Distelvlinder", C. en D. het wijfje van het groot Koolwitje, respectie- SASSENHEIM A.s. zondag 29 juli zal pater Dick Elstgeest, missionaris van de Congre gatie van de H. Familie, uit handen van Z. H. Ex. mgr. Baeten, bisschop van Breda, de H. Priesterwijding ont vangen. Deze plechtigheid vindt plaats in het pensionaat „St. Anna" te Oudenbosch, 's morgens te 9 uur. Zaterdag 2 aug. 's avonds om half 7 zal de neomist vanaf Sikkens Lak fabrieken worden afgehaald. Bij de Warmonderdam zal de It. K. Harmo nie „Adest Musica" gereed staan om de neomist naar de parochiekerk te brengen, alwaar om 7 uur een plech tig Lof zal worden gecelebreerd. Zondag 3 aug. om 9 uur zal pater Elstgeest zijn eerste Plechtige H. Mis opdragen. 's Middags van 34.30 uur is er receptie in hotel „Het Bruine Paerd". De parochianen worden verzocht die dagen de vlag uit te steken. WIJDINGEN BISDOM DEN BOSCH. Mgr. W. Bekkers, bisschop-coadju tor. zal op 29 juli a.s. in de kapel van de Paters Kapucijnen te Udenhout de volgende H.H- Wijdingen toediennen: Mindere Orden aan de eerw. fraters Alexander, Helmond; Bernardus, Gel drop; Leobertus, Monster en Savio, Haarlem. Allen van de Orde der Ka pucijnen. H. Subdiaconaat aan de eerw. fra ters Eutachius, Zevenaar; Theopho- rus, Leiden; Arno Uden; Edimundus, Nijmegen; Protasius, 's-Hertogen- bosch en Wilfridus, Amsterdam, van de Orde der Kapucijnen; Victor v. d. Smissen en Clemens van Keulen van de Orde der Cisterciënsers-Bernardij- nen van de Abdij Mariënkroon te Nieuwkuyk. H. Priesterschap aan de eerw. fra ters Agnellus, 's-Gravenhage; Azarias, Dordrecht; Mansuetus, Maarssen; Walrioh, Tilburg; Theogonius, Leiden; Eymard, Deurne en Benjamin, Til burg. Allen van de Orde der Kapucij nen. Op zondag 3 augustus zal Mgr. W. Bekkers, bisschop-coadjutor in de pa rochiekerk van O. L. Vrouw van Lourdes te Nijmegen de volgende H.H. Wijdingen toedienen: H. Subdiaconaat aan de eerw. fra ters A. Ratering, H. Lieshout, Chr. Aerts, O. Mulderink en B. Willemse. Alleen van de Congregatie der Mis sionarissen van Mariannhill. H. Priesterschap aan de eerw. fra ters E. Cox, P. Janssens, L. Roden burg, A. Pentermann, St. de Kruyf, G. Homan en G. Vr;.sdonk. Allen van de Congregatie der Missionarissen van Mariannhill. GEEN AUDIëNTIE BISDOM Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zal woensdag 30 juli geen audiëntie verlenen. De leden van de coöperatieve ber gingsvereniging „Renate Leonhard" gaan uiteen. Dit is gisteren besloten in een ledenvergadering. De vereni ging zal worden geliqudeerd. Het be sluit werd genomen met een ruime meerderheid van stemmen. De financieringscombinatie zal overigens een onderzoek instellen naar de vraag of het wrak goud be vat. Zij doet dit onder leiding van de heer Schelvis, die gisteravond de ver gadering in Haarlem voorzat. De oude aandeelhouders zullen hun recht op een deel van de opbrengst behouden. Zij kunnen ook voor ten hoogste tien gulden deelnemen in het kapitaal, dat de berging moet finan cieren. F il»J POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP (Advertentie) VERDER ONDERZOEK NAAR TRE1NREL MET DENEN. De Deense Spoorwegen komen in Nederland een onderzoek instellen naar het incident met de Deense rei zigers, die door de politie uit de trein waren gehaald, nadat zij geweigerd hadden een gereserveerd gedeelte te verlaten. De Denen houden vol, dat zij over een bewijs van reservering beschikten. Ook zal worden onderzocht of de houding van de Denen laakbaar was en het optreden van de politie gewet tigd. Dit moet eon „Lied ohne Worte" worden: een foto zonder omschrij ving daarbij omdat het plaatje niets aan duidelijkheid te wensen over laat en elke verklaring daarom al teveel is. We willen er nog dit bij zeggen: ons maar dat is een per soonlijke opvatting doet het bouwwerk waar dit fragment van is, denken aan het officiële Leidse stadswapen, waar sprake is van de leeuw, die het stadswapen houdt: „Het geheel geplaatst op een vestingwal van steen in natuurlijke kleur, waarin in latijnse letters van sabel gebeiteld: „Haec libertatis ergo". Aan u het antwoord op onze vraag: Wat stelt onze foto deze week voor? De vorige week Vol trots schreef ons iemand dat ze nu eindelijk de foto uit de toto had herkend: het was de gevel van de oude Monpère-kerk, gezien van- uit de Maria-Gijzensteeg. We moe ten deze dame evenwel teleurstel len: dat was he' niet. Het was een foto van de gevel van de Universi teitsbibliotheek, gezien vanuit het Bagijnhof. De prijs van vgf gulden werd door deze inzending gewonnen door de heer J. v. d. Drift, Rodenburg straat 1, te Zoeterwoude. Hij schreef zeer volledig over alle functies die het gebouw dat ver moedelijk uit de 13de eeuw stamt, na de grote confiscatie in 1572 heeft bekleed. Oorspronkelijk de kapel van de Valiede (gesluierde) begij nen werden er later de anatomi sche- en wiskundige faculteiten van de jonge universiteit ondergebracht, en ook de bibliotheek en de Engel se kerk kregen er een "plaatsje in. Uiteindelijk bleef het alleen univer siteitsbibliotheek. Wat U moet doen Schrijft u gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzel- redaktie van onze courant, welk plekje u in deze foto meent te herkennen en waarvandaan het plaatje gemaakt is. Vergeet u voor al niet uw brief in te sturen onder vermelding van 't motto: Foto-toto. Het spaart de redactie moeilijk heden en u behoedt uzelf voor de teleurstelling, dat uw inzending niet meeloot. De inzendingen moeten vóór don derdag a.s. in het bezit van de redaktie zijn. H Uit de keuken geklapt §H In de vakantie staat voor de huis- vrouw de maandag wel helemaal Hl in 't teken van: haast je, rep je! Want behalve dat ze de was heeft en de kinderen om haar heen lopen, zijn er dikwijls ook nog de nodige uitgaansplannen of bestaat er de behoefte een ogenblik vrij te maken |H om te genieten van de zon dië ons §H dit jaar ook weer op rantsoen stelt zodat het parool wel moet zijn: het H! huishouden afstemmen op het weer- bericht! Waarom dan op zo'n maart- dag niet eens een eenvoudige soep gemaakt van resten van de vorige |H dag! Alles kan doorelkaar heen ge- hutst worden want zwezerik, to ss maten, doperwten en rijst laten zich Ül prachtig combineren. Misschien moeten er nog wat gesmoorde soep el groenten extra toegevoegd worden, i= een rauw geraspt uitje, wat gehakte peterselie en selderij en klaar zijn we alweer met een smakelijk voed- ==s zame hoofdschotel! Als er niet te- veel zwezerik meer over was kan H| in kleine dobbelsteentjes gesneden kaas de nodige eiwitten verschaf- fen. Maar denk eraan: kaas nooit mee laten koken, dus de soep, als de kaas erbij is gedaan, meteen op is doen! ZONDAG: sardines op toast, zwe- zerik met tomatensaus doperwten, fH rijst (wat extra nemen voor maandag) bessenvlaai. 1= MAANDAG: Julianasoep, gember- !H pudding. DINSDAG: champignonragout, sla, aardappelen, pruimen. WOENSDAG: gebakken kaas, ge- stoofde bleekselderij, aardappel- WË purée, meloen. DONDERDAG: goulash, andijvie, ^B aardappelen, yoghurt et cocos- noot. Bif VRIJDAG: mimosaeieren, princesse- bonen, aardappelkoekjes, citroen- !H vla. ZATERDAG: omelet, sla van prin- cessebonen, tomaat, rauw gebak st ken aardappelen, komkommer, H! kruisbessen. §H= Recept: Gemberpudding. 200 gr. oud brood, 100 gr. gecon- ss fijte gember, 2 3 eieren, 3'/* dl. melk, 35 gr suiker, schil van 1 ci troen. Het brood in de kokende melk fijn maken, de geraspte citroenschil de suiker, de eidooiers en de fijn gesneden gember plus stroop erbij doen en het stijfgeslagen eiwit er daarna voorzichtig doorscheppen. Een beboterde en met paneermeel bestrooide warme puddingvorm voor 2/3 hiermee vullen, goed af sluiten en V/s uur au bain marie la ten koken (het water moet daarbij steeds onder d rand v. d. vorm blijven). De pudding voor het op doen zonder deksel even op laten drogen en met een vanillesaus pre senteren. Recept: Mimosaeieren. De eieren in ruim water 10 min. laten koken. Intussen van de bloem, boter en melk een dikke saus ma ken. De geraspte kaas en gesneden ham erdoor roeren en 'n geheel zo nodig met iets zout en peper op smaak afmaken. De gekookte eie ren in koud water onderdompelen en dan pellen. Het wit van het geel scheiden. Het wit met een vork fijn maken, in een vuurvaste schotel leggen en de kaassaus erover gieten. De dooiers zeven en over de kaas saus strooien. Het schoteltje nu on geveer 10 min. in een matig warme oven zetten. In die tijd uit de sne den brood driehoekjes snijden en deze in de koekepan in wat boter goudgeel bakken. Wanneer het scho teltje uit de oven komt, worden Je broodcroutons langs de rand ge legd en wordt het geheel met wat fijngehakte peterselie bestrooid. HET GELIEFDE MANTELPAKJE Als er één dracht is die vrijwel door alle dames op prijs gesteld wordt, dan is dat wel het mantel pakje. Het mantelpakje is vrijwel klassiek te noemen, het kleedt voor treffelijk èn correct en kan in alle jaargetijden gedragen worden. Daarnaast heeft het nog andere voordelen, zoals het feit dat het uit twee delen bestaat, rok en jasje, zodat het jasje uitgetrokken kan worden en en kan verschijnen in blouse en rok. In ons land met zijn wisselvallig klimaat is dit ideaal. Men is in man telpakje gekleed op alles voorbe reid. Wordt het warmer, dan kan het jasje uit. Wordt het wat killer, dan gaat het jasje weer aan. Ook voor de zomer zijn dergelijke costuumpjes buitengewoon geschikt, zo ook voor de reis. Onze illustratie toont zo'n zomers mantelpakje, vervaardigd van een lichtkleurige wollen stof, die vel is waar solide, toch luchtig zit. De rok is glad en het jasje recht, van vo ren sluitend met drie knopen. Een dergelijk keurig zomermantelpakje is voor iedere vrouw een kostelijk bezit, waarvan zij veel plezier be leeft. Denkt niet al te lichtvaardig over een INSECTESTEEK Steek in uw vakantie niet in wespennesten! Dadelijk na de steek van een bij of een wesp kan de getroffene zelf of een helper proberen nog een hoe veelheid van het vergif met de mond uit het wondje te zuigen. Het enige waarop men bij deze behan deling bedacht moet zijn, is dat er zich dan aan de lippen beslist geen wondjes mogen bevinden. Voor de rest kan men met deze handel wijze geen kwaad. Natuurlijk, het vergif komt dan in de mond, maar zelfs wanneer men het in zijn verwarring zou inslikken, inplaats van het uit te spuwen, ge beurt er niet bijzonders, want het gif wordt in de maag vernietigd. Ammonia Het meest bekende middel dat bij de behandeling van insekte ste ken wordt gebruikt, is ammoniak. De alkalische werking van deze stof voorkomt of vermindert de zwelling van het weefsel. Ook op de jeuk en op de pijn hebben zo'n paar druppels ammonia een gunstige In Rome is een schoenenshow ge houden waar vele revolutionaire modellen te zien waren. De schoenenontwerper Enzo Al banese creëerde o.a. de vislijn. De foto laat twee modellen in de vislyn zien. invloed. Geen wonder, dat dit „me- dikament" grote waardering onder vindt. Uitzuigen van dc wond doel treffend en ongevaarlijk. Het is maar een klein, ondiep wondje, dat door een insektensteek ontstaat. Toch is voorzichtigheid al tijd geboden, omda* men hier altijd te maken heeft met vergiftige won den. Nu loopt het meestal wel af met een kleine zwelling, een beetje jeuk en soms ook wat pijn, maar de ge volgen van zo'n insektensteek kun nen ook heel wat ernstiger zijn Soms dringt het vergif snel tot de verdere omgeving van de wond door en er ontstaat .en heftige plaatse lijke reactie. Wanneer het vergif met het bloed door he thele lichaam wordt verspreid, kunnen zelfr be wusteloosheid, hartzwakte en adem halingsstoornissen optreden. In i kwade reuk. Insektesteken in het gezicht heb ben over het algemeen onaangena mer gevolgen dan die in een arm of been. Het vergif kan zich dan ge makkelijker door het lichaam ver spreiden. Naast een uitgebreide pijn lijke zwelling van het gelaat kun nen zich de meest onplezierige ziek teverschijnselen ontwikkelen. Deze kunnen zo ernstig zijn, dat het le ven erdoor wordt bedreigd. In een bijzonder kwade reuk staat een insektensteek in de tong. Medisch ingrijpen is dan vaak goe dig noodzakelijk. Ook hier geldt het oudvaderlandse gezegde: „Een ge waarschuwd mens telt voor twee!" Waar het op aan komt. Nu gaat het er hier natuurlijk allerminst om elkander nodeloos bang te zitten maken. In de meeste gevallen blijkt immers achteraf, dat de insektenstèek een onbelangrijke gebeurtenis is geweest. Waar het bij dit alles op aankomt, is dat men steeds moet bedenken dat een insektensteek kwade gevol gen kan hebben. Wees daarop dus vooral bedacht bij een steek in het gezicht of in de tong. Dr. Alfreds Briedé. U kunt niet alles weten Melk is een uitstekende voedings bodem voor bacterieën en /irussen. Drinkt ze daarom nimmer „rauw". Hebt u uien, haringen enz. schoongemaakt? Was uw handen dan in water waaraan een paar druppels ammoniak zijn toegevoegd. Leg uw horloge niet op een tele visietoestel. Het wordt gemagneti seerd en gaat onrelmatig lopen. Vliegenvuil op lout kan gemakke lijk verwijderd worden met petro leum. Ritsluitingen moeten af en toe in gesmeerd worden met vaseline. illlllllllllllll miihiim

Leidse Courant | 1958 | | pagina 12