3)e CeidteSou/fccmt Het Westen wil geen overhaaste topconferentie Ballonvaart in Langeraar Haastige spoed is -zelden goed De Gaulle aarzelt of hij komen zal Werkzaamheden der V.N. waarnemers worden uitgebreid Door een beer «gered" Touwtrekken om gemeenschappelijke belangen ttIk zal uw zoon wel even laten afkeuren" Negerkoning op kraamvisite Kans op regen Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACBT 32 Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent 20826 Giro 103003 Abonnemenspr f 0.59 p.tv., f 2.55 p.mnd.. f 7.50 p kwart. VRIJDAG 25 JULI 1958 59ste JAARGANG No. 15568 Franco p.p. f Ad»ert: 17 ct p. nun. Telefoontje» f 1.50 Ministers willen eerst onderling overleggen Alle westelijke mogendheden schijnen het er over eens te zijn, dat de topconferentie in het kader van de Verenigde Naties niet maandag aan staande kan worden geopend, zoals door de Russische minister-president, Chroesjtsjef, is voorgesteld. President Eisenhower en diens minister van buitenlandse zaken, Dulles, ■ijn donderdag begonnen met het opstellen van een antwoord aan Chroesjt sjef. Amerikaanse functionarissen verklaarden donderdag dat na een zorg vuldige bestudering van Chroesjtsjefs brief zal blijken dat Chroesjtsjef in feite niet heeft aanvaard wat van westelijke zijde was geopperd. Het voorstel van Macmillan, waarbij Eisenhower zich aansloot, was vol gens deze functionarissen, dat de Veiligheidsraad zou bijeenkomen op het niveau van regeringsleiders. Chroesjtsjef is echter weer teruggekomen met zijn aanvankelijk voorstel voor een topconferentie van de Sowjet-Unie, de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en India, met secretaris-generaal Hammars- kjoeld en in tegenwoordigheid vn de Arabische landen en hij heeft niet gezegd, hoe de Veiligheidsraad met die onderneming verbonden zou zijn. het eerste overleg tussen de weste lijke geallieerden kan beginnen. Volgens de „New York Herald Tri bune" zou Eisenhower er op staan, dat het tijdstip en de samenstelling van de topconferentie en de voor waarden waaronder zij kan plaats vinden door de Veiligheidsraad zelf worden bepaald. Eisenhower zou in zijn antwoord ook het standpunt hebben ingeno men, dat de V. S. geen bijeenkomst kunnen bijwonen, die slechts beperkt is tot de vraagstukken inzake Liba non en Jordanië. Eisenhower wil, dat de kwestie- Israel eveneens aan de orde wordt gesteld en zegt in zijn antwoord, dat de V. S. slechts dan aan de top conferentie zullen deelnemen, als de situatie in het hele Midden-Oosten behandeld wordt, zo schrijft de „New York Herald Tribune". DE GAULLE WEET HET NOG NIET De Franse minister van voorlich ting, Soustelle, heeft donderdagavond na een vergadering van het Franse kabinet gezegd, dat er nog geen be slissing is genomen over de deel neming van De Gaulle aan een top conferentie. Volgens hem is de premier bereid aan een topbijeenkomst deel te ne men, wanneer men in staat is daar binnen 48 uur besluiten te nemen. Hij wil echter niet meedoen aan een vergadering, die zich eindeloos voort sleept, aldus Soustelle. Hij verklaarde dit naar aanleiding van een bericht uit Washington, vol gens hetwelk de premier niet zou deelnemen. Dit bericht bleek trou wens een gevolg te zijn van een mis verstand. De Franse ambassadeur te Washington, Alphand, had nl. ha een onderhoud met minister Dulles, tegenover de pers verklaard, dat er bij zijn weten geen verandering was gekomen in het Franse standpunt, zoals dat was uiteengezet in de jong ste brief van De Gaulle aan Chroesjt sjef. Deze uitlating werd beschouwd als een mededeling, dat De Gaulle niet naar New York zou komen. Alphand had evenwel alleen willen zeggen, dat Frankrijk niet voor een dergelijke topconferentie is. MINISTERIEEL OVERLEG Waarnemers verwachten, dat vrij dag de analyse van Chroesjtsjefs voorstel in Washington, Londen en Parijs voltooid zal zijn en dat dan Minister Dulles reist vrijdag, zoals reeds is aangekondigd, naar Europa, hij zal zaterdag in Bonn met bonds kanselier Adenauer spreken en daar na naar Londen doorreizen voor de conferentie van ministers van het Pact van Bagdad, die maandag in de Britse hoofdstad begint. Hij zal dus zondag in Londen met Selwyn Lloyd zijn Britse ambtgenoot, persoonlijk contact over het jongste voorstel van Chroesjtsjef kunnen opnemen. Volgens A.F.P. is men er in V. N.- kringen in New York vrijwel van overtuigd, dat de topconferentie tus sen 4 en 8 augustus in New York zal worden gehouden. Meer dan 2000 journalisten hebben reeds aan de persdienst van de V. N. toestemming gevraagd om de topconferentie bij te wonen. NEHROE'S ANTWOORD De Indische minister-president, Ne- rhoe, heeft gisteravond zijn antwoord op de jongste nota van de Russische minister-president, Chroesjtsjef, ver zonden. In de Indische hoofdstad wordt als vaststaand aangenomen, dat Nerhoe bereid is aan een topconferentie in het kader van de Verenigde Naties te New York deel te nemen. Gespannen toestand in Venezuela Ondanks officiële tegenspraak van berichten als zouden de garnizoenen van Maracay en Valencia in op stand zijn gekomen en ondanks de verklaring, dat het geschil tussen Lazzarabal en generaal Castro Leon geheel uit de weg zou zijn geruimd, bestaat er onmiskenbaar nog een ge spannen toestand in Venezuela. De zeestrijdkrachten, die onder be vel staan van schout-bij-nacht Car los Lazzarabal een broer van de voorzitter van de junta hebben be sloten op zee te blijven, totdat de toe stand opgehelderd is en de officieren, die betrokken waren bij de actie van Castro Leon, zijn ontslagen. Het ministerie van binnenlandse zaken van Venezuela heeft donder dagavond bekend gemaakt, dat een groep legerofficieren, die betrokken was bij de samenzwering tegen de Ve nezolaanse regering, is gearresteerd en uit het land gezet. Op Curasao is donderdagmiddag een Venezolaans legervliegtuig aan gekomen. Aan boord van het toestel bevonden zich zes officieren, die voorlopig op Curasao zullen blijven. Een speelse ijsbeer heeft een drie jarig jongetje, dat in de dierentuin te Leipzig in het zwembassin van de berenkuil viel, gered en daarna zo druk met het kind gespeeld, dat het ernstig werd gewond. Toen een oppasser er na geruime tijd in slaagde het kind uit de klau wen van de beer te bevrijden, kon het in vrij ernstige toestand naar het ziekenhuis worden vervoerd waar het later is overleden. Hoessein vertrouwt Bagdad niet De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, heeft zeven afgevaardigden van kleine landen in de Ver. Naties verzocht zitting te ne men in een adviesgroep voor de VN- missie in Libanon, zo is donderdag in New York bekend gemaakt. Hij heeft de groep gevormd met het oog op zijn plannen om de werk- zaameden van de V.N.-waarnemers in Libanon uit te breiden, zodat zij dag en nacht tegen infiltratie van wapens en mensen uit Syrië kunnen waken. In officiële V.N. kringen heeft men dönderdag voorts verklaard geen be vestiging te hebben ontvangen van Libanese persberichten, volgens wel ke de regering in Beiroet de betrek kingen met de VN-missie heeft ver broken. Volgens te Beiroet verschijnende bla den zou de Libanese regering dat ge daan hebben omdat de waarnemers er niet in geslaagd zouden zijn twee derde van de Syrisch-Libanese grens te inspecteren. VLIEGTUIG DOOR SYRIëRS NEERGESCHOTEN. Het Syrische leger heeft bekend ge maakt, dat de Syrische luchtafweer het vuur heeft geopend op twee niet- geïdentificeerde straalvliegtuigen, die boven Syrië vlogen. Een van de toe stellen was boven Libanees gebied neergestort, zo meldt het Egyptische persbureau in Cairo. Jordanië heeft bekend gemaakt, dat het Egyptische passagiersvlieg tuigen niet meer zal toestaan over Jordanië 'te vliegen. De Verenigde Arabische Republiek heeft Jordaan se passagiersvliegtuigen verboden naar Cairo te vliegen of over Syrië naar Beiroet te gaan. De V.A.R. heeft ook telefoongesprekken tussen Jor danië en Cairo en telefoongesprekken tussen Jordanië en Beiroet over Sy rië verboden. INTERVIEW MET HOESSEIN. Koning Hoessein van Jordanië heeft donderdag in een televisie-interview voor de Britse BBC verrklaard, dat de revolutie in Irak een onderdeel is van een groots opgezet plan om van Arabische landen Russische satellie ten te maken. Hij waarschuwde, dat dit plan ook voorziet in communistisch beheer over de olievelden van het Midden- Oosten, „wat een ontzettende slag voor de vrije wereld zou zijn". De 22-jarige koning, die langzaam en bedachtzaam antwoordde op de vragen, die hem gesteld werden, waarschuwde het Westen tevens de beloften van de nieuwe Iraakse rege ring niet te geloven. De beloften, dat Irak lid van het pact van Bagdag zal blijven en dat de olie normaal aan het Westen zal worden geleverd, zijn niets dan „communistische tactiek" en „een middel om tijd te winnen", zei hij. Abdel Nasser heeft vele malen zijn beloften geschonden, aldus de koning, en de rebellen van Irak zyn zijn leerlingen. Hoessein geloofde, dat president Nasser en de nieuwe regering van Bagdad a' het mogelijke zullen doen om Jordanië te vernietigen. Op de vraag of het gevaar bestond, dat de olietoevoer uit Koeweit en Saoedi- Arabië zou worden afgesneden, ant woordde hij, dat er „gevaar voor on gelukkige incidenten, binnenkort, in andere delen van de Arabische we- wereld" kon bestaan. Hij weidde ech ter niet verder hierover uit. Het pact van Bagdad. De nieuwe Iraakse regering heeft de regering van India ingeicht over haar voornemen uit het pact van Bagdad te treden, aldus heeft het persbureau van India donderdagavond gemeld. Op de grens van Aden. Britse straaljagers hebben donder dag met raketten het huis van de re bellenleider Asker Sjaif, bij Dhala in het bergachtige noorden van het protectoraat Aden, verwoest, zo is of- cieel in Aden bekend gemaakt. Volgens de Britten is Sjaif een der leiders, die met materiële steun van Jemen aanvallen op Brits gebied doen. RAKETMUIS NOG ZOEK. Een twaalftal Amerikaanse sche pen en verscheidene vliegtuigen heb ben donderdag de gehele dag in de buurt van het eiland Ascension in het zuiden der Atlantische oceaan gezocht naar de muis „Wickie", die woensdag in de neuskegel van een „Thor-Able"- raket een luchtreis van circa 9.600 km heeft gemaakt. Men is er nog niet in geslaagd de neuskegel terug te vinden. Het zoe ken wordt belemmerd door het feit, dat de radiozender in de kegel niet werkt. Het zoeken wordt voortgezet. Honderden Cyprioten gearresteerd De Griekse Cyprioten hebben don derdag, toen het algemeen uitgaans verbod van 48 uur afliep, gestaakt uit protest tegen de nog steeds voort durende arrestaties. Volgens niet of ficiële berichten is het aantal perso nen, dat in de afgelopen dagen uit veiligheidsoverwegingen is gearres teerd, gestegen tot 1.600 Grieken en Turken. Onder de gearresteerd Grieken be vinden zich leden van de ethnarchie, het bestuur der Grieks-orthodoxe kerk onderwijzers, geestelijken, 'vakbondsleiders, artsen en studen ten. De stemming onder de Grieken op het eiland is slecht. Toen donderdag de binnenlandse telefoonverbindingen weer gebruikt mochten worden, kwa men stromen aanvragen binnen van mensen, die bezorgd waren over het lot van verwanten in andere plaatsen. Intussen hebben de Grieken op het eiland een nieuw soort politieke de monstratie uitgedacht voor de avond uren, als zij niet op straat mogen. Van de daken van hun huizen af la ten zij zelf-gemaakte vliegers op, die de Griekse kleuren dragen of woorden en leuzen als „Eoka", „Ma- karios" en „Wij zullen winnen". In Famagusta ls het algehele uit gaansverbod voor de tweede maal met 24 uur verlengd. In andere plaatsen geldt nu alleen een nachtelijk uit gaansverbod. Voorts mogen mannen die jonger zijn dan 27 jaar, niet fietsen. Griekenland heeft donderdag bij Engeland geprotesteerd tegen de „eigenmachtige en ongerechtvaar digde" arrestaties van Griekse Cy prioten. De massale arrestaties zijn kennelijk bedoeld als „politieke druk", aldus een nota, die in Athene is overhandigd aan de Britse am bassadeur. Jezuïeten in O. Berlijn gearresteerd Het Duitse katholieke persagent- KNA meldt, dat de Oost-Berlijnse volkspolitie dinsdagavond pater Ro bert, frater van het retraitehuis in Oost-Berlijn gearresteerd heeft. Na een huiszoeking van zes uur volgde woensdagmiddag de arrestatie van drie andere Jezuieten. De politie heeft de reden van de arrestatie niet opge geven. De kerkelijke autoriteiten van het bisdom Berlijn hebben onmiddellijk bij de politie van Oost-Berlijn gepro testeerd en verzocht op te geven, wel ke de redenen zijn van de arrestatie van de vier priesters. Thans is ook be kend geworden, dat in Rathenow. bij Berlijn eveneens enkele dagen gele den een groep leken is gearresteerd, ook zonder opgave van redenen. Een bus met 25 inzittenden is donderdagavond tussen Leek en Ze venhuizen (Gr.), in een sloot gereden. Geen der passagiers werd ernstig ge wond. Het ongeluk gebeurde toen de chauffeur bij het uitwijken voor een hooiwagen in een zachte berm raakte. Ten bate van de bouw van het nieuwe Klein Seminarie te Noordwijker- hcut voor het Bisdom Rotterdam, zal van het voetbalterrein te Langeraar een luchtballon opstijgen om de publieke belangstelling te trekken voor dit doel en tevens enige gelden in te zamelen, die de verwezelijking van dit plan mogelijk moeten maken. De datum van deze opstijging is vastgesteld op zondag 27 juli en de orga nisatoren hopen dat het weer deze keer nu eens niet de spelbreker zal zijn. De ballon die gebruikt zal worden is het „vlaggeschip" van de Haagse Ballonclub, de OO-BGL „Jules Verne", de commandant is gezagvoerder K. P M. Jansen uit Oegstgeest. Aan boord zullen zich bevinden: de zeereerw. heer E. E. F. Guljée, secretaris van mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotter dam, prof. ir A. van Kranendonk, hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft en architect van het nieuwe Klein Seminarie en de heer F. C. Cuhry uit Rotterdam. Het terrein zal geopend worden om 2 uur n.m. Tijdens de ballonvulling zullen er sportdemonstraties gehouden worden, die omlijst zullen worden door verschillende muziekkorpsen. Tegen half vier zal de Bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, op het terrein aankomen, om getuige te zijn van de opstijging, die, zo de weersomstandigheden het toelaten, voorafge gaan zullen worden door kabelopstijgingen, zal plaatsvinden om ca. half 5. Deze actie, die in het gehele dekenaat Alphen aan den Rijn gehouden wordt, begint 's morgens met de verkoop van speldjes aan alle kerken, te vens zullen dan of zijn reeds programmaboekjes te koop aangeboden. Op het terrein zelf zullen wedstrijdformulieren te krijgen zijn om deel te ne men aan de hoogte en afstandschattingswedstrijd. Ook zullen voor post zegelverzamelaars ballonkaarten te koop zijn, die per ballon vervoerd zul len worden. 's Avonds zal in het parochiehuis te Langeraar een Ballonbal gehouden worden, waarvan de opbrengst ook ten goede komt aan het Seminarie. Oplichter had veel succes Te Sellingen (Gr.) heeft de gemeen tepolitie de 45-jarige H. G. W. uit Groningen gearresteerd, onder ver denking van oplichting van een aan tal landbouwers en fabrikanten te Ter Apel, Sellingen, Vlagtewedde en Emmen. In totaal voor een bedrag van ƒ25.000, W. vertelde de landbouwers, die zoons hadden, welke gekeurd moes ten worden voor de militaire dieust, dat hij in contact stond met de keu- In Parijs wordt een conferentie gehouden van de Eur opese Economische Gemeenschap. De Belgische en de Nederlandse delegatie. Rechts ziet men prof. dr. J.Zijlstra en staatssecretaris E. H. v. d. Beugel. Bij Sittardse familie Het diensmeisje van de familie Stroucken te Sittard was gisteren totaal in de war, toen ze er was gebeld de huisdeur openmaakte en twee lange negers zag staan, waarvan er een zich voorstelde als Mwami Mwmbutsa, koning van Urundi en die zijn gezel Jozef Mba- zumulima noemde. Nog verbaasder was het meisje door het enthousiasme, waarmee de beide zwarte mannen werden ver welkomd. Met zijn secretaris had j koning Mwmbutsa de Expo bezocht en in plaats van daar in een hotel te overnachten voordat hij de terug tocht zou ondernemen, wilde hij eerst de familie Stroucken bezoeken. Een van de dochters van die familie is namelijk getrouwd met de Belg Jo zef Cornelis, die in de hoofdstad van Urundi, Usumbara, een hotelbedrijf heeft waarin de koning meer dan eens de gast was. Voor zijn vertrek naar België had de koning gehoord, dat het echtpaar Cornelis voor enige tijd met vakan tie naar Nederland ging, in afwach ting van een blijde gebeurtenis. Die had inmiddels de dag tevoren plaatsgehad en als een van de eerste kwam de koning nu by de moeder van zijn nieuwe onderdaan op kraamvisite. Koning Mwmbutsa was zo blij, dat hij niet terugreisde naar Brussel maar als gast van de familie Stroucken in Sittard bleef. de jongens voor de militaire dienst werden afgekeurd. Hy nam hiervoor bedragen in ont vangst variërende van 600 tot 1200 gulden tegen overleg van een schuld bekentenis. De families zouden dan later wel van de zaak nog horen. W. maakt intussen van het geld goed gebruik. Hij was een dikwijls geziene gast in café's en andere ver maakgelegenheden. De politie maakte een eind aan zijn oplichterijen en bij het verhoor bleek, dat W. geheel geen contact on derhield met militaire keuringsartsen. Hij werd naar Groningen overge bracht en daar zal hij voorgeleid wor den voor de officier van justitie. Oil nummer bestaat uit 10 pagina's (Geldig van vrijdagavond tot za- terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VEEL BEWOLKING. Veel bewolking met enige re gen of onweer. In het binnenland iets hogere temperaturen. Aan vankelijk zwakke tot matige wind 1 uit zuidelijke richtingen, later 1 matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. 26 Juli zon op 04.51; onder 20.41; maan op 16.58; onde- 00.59. Hoogwaterstanden 26 Juli v.m. 11.15; n.m. 12. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: Tussen een lagedrukgebied boven Scandinavië en een nieuwe storing ten zuidwesten van Ierland, komt een gebied van hogere luchtdruk voor, diat over onze streken langzaam in oostelijke richting trekt. In verband daarmede nam de be wolking verder af en de buiigheid werd vrywel geheel onderdrukt. Als gevolg van de zwakke wind en de ge ringe bewolking daalde de tempera tuur de afgelopen nacht plaatselijk tot 7 graden. Onder invloed van de storing bij Ierland begon de lucht druk boven de Britse eilanden van morgen weer te dalen. Verwacht wordt, dat deze storing de komende 24 uur in ons land veel bewolking en enige regen zal veroorzaken. HELSINKI licht bew. 17 C. STOCKHOLM regen 19 OSLO regen 20 KOPENHAGEN zwaar bew. 17 ABERDEEN zwaar bew. 14 LONDEN zwaar bew. 20 AMSTERDAM licht bew. 16 BRUSSEL half bew. 19 LUXEMBURG licht bew. 17 PARIJS geh. bew. 20 BORDEAUX mist 23 GRENOBLE zwaar bew. 23 NICE onbew. 24 BERLIJN regenbui 17 FRANKFORT zwaar bew. 21 MüNCHEN zwaar bew. 15 ZURICH mist 16 GENèVE mist 24 LOCARNO onbew. 25 WENEN onbew. 18 INNSBRUCK half bew. 18 ROME onbew. 29 AJACCIO onbew. 25 MADRID onbew. 35 MALLORCA onbew. 29 ALGIERS onbew. 29 Kor r e 11 j e Een hart leeg van gal is meer waard dan een beurs vol goud.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1