i De Kaagweek kwam met stevige wind tot goed einde Curagao won van De Kaag; de strijd om de hoofdprijzen m7r- al,sa,or-"'%v5„i7viót° Kortebaandraverij Voorschoten om kampioenschap v. Z.-Holland Mevr. Benedictus-Lieftinck won dressuurkamp van Ned. Tweede dag Vierdaagse werd wel heel zwaar DONDERDAG 24 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT De Kaagweek 1958 is weer ten einde stadgenoot Maronier de laatste wedstrijd en bracht vijf dagen van zeiiersgenot en alleen beëindigden uit een veld van 17 -leed. Zeilersgenot, omdat de zeilers zich deelnemers, weer hebben kunnen uitleven in hun zei- lersvreugd: de eerlijke strijd om uit zijn schip meer te halen dan n tegen- jjet ejnde van de Kaagweek kwam stander, waarby het slagen innerlijke weer ais altijd met saluutschoten en luid vreugde geeft maar het niet-slagen Ir - getoeter van de motorboten minst leed behoeft te veroorzaken. Zei- 6cheepshoren8. Ditmaal niet voor de ge- lersleed is er echter wanneer men niet bruikelyke uittocht van de Friu^n, maar alles heeft gedaan om schip en tuigage nu van één Fries> de commissans d^r Ko. zo in conditie te brengen, dat het de ningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst stryd tegen de elementen kon volhouden. Homan, wiens vertrekkend stateniacht Die strijd is ongetwijfeld zeer zwaar ge- luid een afscheidsgroet werd gebracht weest, want van windstilte heeft men in deze Kaagweek helemaal geen last gehad. Vijf dagen zeilgenot pp de Kaag! Dank zij het onvermoeide werken van be stuur en wedstrijdcomité en we geloven, dat we namens de zeilers hier wel een woord van dank mogen spreken aan de heren v. d. Steur c.s. voor alles wat tij dens, maar ook reeds maanden lang vóór de Kaagweek hebben gedaan om deze Kaagweek mogelijk te maken. Voorzitter v. d. S'eur, de allesbeheersende figuur in het voetspoor van zijn nog steeds on vergetelijke voorganger ir. v. Hool- werf! Rustig, altyd vriendelijk en be zorgd voor de goede gang van zaken. En naast hem al is hij dan ook wat vér naast hem de heer Nijman, de com- mandore op het finishschip en boven hem op de starttoren, de heer G. Hoogerhoud, leider van het wedstrijdcomité, starter en vooral rekenaar! met bijna on feilbare zekerheid kan men ai einde van de wedstrijddag de gehele lijst van uitslagen met puntenberekening op de bekende borden tegen de grote tent zien hangen. Dan de voorzitter zelf als voorzitter van de pretest-commissie op de eerste verdieping van de starttoren Heel wat uurtjes heeft hij daar tijdens deze vijf dagen doorgebracht. De drie he ren, die de touwtjes van dit zeilfestijn - met zovele wedstrijden met zoveel an dere dingsigheidjes in handen hebben Hun drieën met hun helpers een ere saluut bij het afscheid van deze Kaag week! Wanneer we de Kaagweek als wed strijdevenement overzien, dan mogen we zeker zeggen, dat zij sportief geslaagd is, al valt er over de sportiviteit van sommige watersporten individueel nog wel eens wat te zeggen. Wat b.v. te zeggen van de zeilers, die dikwijls maar raak zeilen en daardoor alle sportiviteiten met voeten treden. Wat te zeggen van 'n zeiler, die ergens op de plas bovenop een boei vaart en 's avonds toch zijn prijs in ontvangst komt nemen? Wat te zeggen van 'n watersporter, die 'n 15-jarig meisje, dat bij de harde wind dezer dagen tegen zijn boot aan voer, tegen haar uitvoer en 'n paar klappen om de oren gaf? We weten er maar één antwoord op: zulke mensen horen in de sport niet thuis. Dat zijn enkele minder aangename din gen in de mooie zeilsport, maar daarvoor mogen we het genot dat anderen erin hebben, niet opofferen. We moeten er slechts naar streven hierin verandering en verbetering te brengen. Daarvoor deze enkele woorden! Wat betreft de wedstrijden yan gis teren allereerst nog iets over de team- wedsrijd in de Pampusklasse tussen De Kaag en Asiento. De gasten zeilden weer een prima wedstrijd, want van Hasselt en Romanesko (de oud-Leidenaar) bezet ten de eerste plaatsen, waarmee zij reeds 15.1 punt veroverden. Daarbij kwam nog 'n zesde en 'n achtste plaats zodat de stand 19.1—17 werd en de eindstand 74.3—61.1 in het voordeel van Curagao. In de open wedstrijden mogen we al lereerst de successen noemen van de Leidenaar W. Guldemond in de 12 M2 Sharpieklasse. Na vele vergeefse aan vallen op Bart Kraan nog vorige week op de Braassem wist hij nu driemaal als eerste te eindigen en in de vierde wedstrijd werd hij tweede, maar toen werd winnaar Kraan uitgesloten, z at Guldemond toch naar de eerste plaats kwam. Eenzelfde prestatie verrichtte G. Bie- sot Jr. uit Oegstgeest in de Pampusklas se. Viermaal eerste! Na Willem van Staveren dus 'n nieuwe crack in deze klasse en we wachten op de durfal die hem zal aanpakken en voor de nodige strijd zal zorgen. Nog 'n derde zeiler uit onze omgeving j behaalde vier overwinningen, n.l. A. Doedijns Jr. uit Voorschoten. Dat was in de voor de Kaag nieuwe Noord Ned. 22 M2 klasse. Viermaal eerste tegen zei lers van naam! Dat Cor Groot in de Drakenklasse viermaal zegevierde, viel niet te verwon deren. Hij heeft zich na Wim van Duyl tot Nederlands tweede Drakenzeiler ont wikkeld. Jac. Kraan zegevierde na de fraaie overwinning in de laatste wedstrijd drie maal. Dat deed Koos de Jong in de Finn- jollenklasse gisteren zeilde hij, dik wijls gebogen staande aan zijn roer, een machtige wedstrijd verder Jan Bol in de 16 Me klasse en Jac. Stap in de Olympiajollenklasse. John Hofland deed het kalm aan in de laatste wedstrijd, aangezien hij zich niet meer behoefde in te spannen. Toch werd hij in het mooie veld van regen bogen nog vijfde achter de Fries J. de Wilde, v. d. Velde, Kist en de Fries Zwart. In de Valkenklasse was de sympathie van Vrouwe Fortuna over verschillende gegadigden verdeeld. Rolf v. d. Baumen won tweemaal, Kirkenier en Klein een maal en deze laatste toonde zich ook de meest constante zeiler, zodat hij ook be slag legde op de hoofdprijs. In de Sternklasse eenzelfde resultaat. Twee overwinningen voor Sweerts de Landas (hoofdprijs winnaar) en één voor Hofkes en Amans. Het liep overigens ook op deze laat ste dag niet voor iedereen zo gesmeerd. De harde wind deed overigens met het natte element kennismaken. In de Finn- jollenklasse eindigde alleen Koos de Jong de wedstrijd op normale wijze. Er was nog 'n tweede aankomende in deze klas se, nl. de Bussumer P. de Lange, doch deze omzeilde alle moeilijkheden door vele omweggetjes. 'n Prestatie overigens voor mej. N. Dammann uit Rotterdam/ die in de Vrijheidsklasse B met haari De uitslag van de laatste dag luiden: Valkenklasse B: 1. R. Veldhuizen, 2 R. E. Poons, 3. L. de Wit, 4. J. v. Asselt, 5. H. K. Beek. Olympiajollenklasse B: 1. J. P. Locg- man, 2. Th. Möllers, 3. P. C. Loogman, 4. S. Wijsenbeek, 5. J. Boon. Vrijheidsklasse A, afd. I: 1. S. H. de Jong, 2. H. Schmitz Jr., 3. G. C. Gaillard, 4. J. R. Tepe, 5. A. H. J. Otto jr. Idem, afd. II: 1. J. R. de Vries, 2. de Reuver, 3. J. Kortwagen, 4. L. J. Ver woerd, 5. M. de Groot. Hoofdprijs J. R de Vries 114 p., 2. S. H. de Jong 95 p, 3. P. de Reuver 86 pnt. Sternklasse B: 1. H. v. d. Rest, 2. mej T. Bakker, 3. O. R. Boers, 4. P. Herdel. 16 M2 Streepklasse B: 1. G. A. v. d. Ak ker, 2. E. Hartsuiker, 3. N. D. ter Horst. 4. T. Randsma, 5. R. L. v. d. Velde. 16 M2 Puntklasse; 1. W. Meihuizen, 2 J. van Bergen, 3. K. Hermsen. Hoofdprijs W. Meihuizen 80 pnt, 2. J. van Bergen 48 pnt, 3. K. Hermsen 41 pnt. Pampusklasse A: 1. G. Biesot Jr., 2. H. J. Duchateau, 3. F. H. C. Drontmann. 4. J. Romanesko, 5 R. van Asten. Hocnd- prijs G. Biesot 111 pnt, 2. J. v. d. Hoek 74 pnt, 3. J. Romanesko 69 pnt. Idem B: 1. G. Timmer, 2. W. J. Miis 3. T. C. Chaudron. 12 Voetsjollenklasse B: 1. W. H. van "t Hoogerhuys, 2. D. Kapteyn, 3. W. A. de Bruyn, 4. H. J. van LijnenNoomen, 5. A Kamsteeg. Idem C: 1. P. Beumer, 2. W. de Rooy. Jeugdklasse B: 1. Th. Bensdorp, 2. A 1 Kerkhoven, 3. J. Swart, 4. mej, E. van Tienhoven, 5. B. van Marle. Idem C: 1. K. Nater, 2. M. Drosten, 3. V. Schepers, 4. R. van Rij, 5. E. Leljger. Vliegende Hollanderklaese: 1. Jac Kraan, 2. G. A. S. Jongeneel, 3. U. de Vries, 4. Ed. R. Frech, 5. R. Kremer Hoofdprijs Jac. Kraan 85 pnt., 2 Ed. R, Frech 69 pnt., 3. U. de Vries 54 pnt. 12 M2 Sharpieklasse: 1, W. Guldemond, 2. B. van Wijk, 3. J. Scheffer, 4. D. Hoek stra, 5. G. Lagendijk. Hoofdprijs W. Gut- demond 97 p., 2. B. van Wijk 69 p., 3. D. Hoekstra 46 pnt. Finnjollenklasse: 1. J. H. H. J. de JonL. 2. P. de Lange. Hoofdprijs De Jong 67 pnt, 2. J. A. de Boer 48 pnt, 3. L. Ccr- hards 41 pnt. Drakenklasse: 1. C. Groot, 2. G. van Wijk, 3. H. v. d. Steen. Hoofdprijs C. Groot 82 pnt, 2. H. W. v. d. Steen 40 pnt, 3. Drs J. Bier 39 pnt. Regenboogklasse: 1. J, de Wilde, 2 J. C. v. d. Velde, 3. C. W. Kist. 1. T. Zwart, 5. J. Hofland. Hoofdprijs J. H'.ƒ- land 96 pnt, 2 J. de Wilde 79 pnt, i. J. C. v. d. Velde 78 pnt. Noord Nederlandse 22 M2 klasse: 1 A. Doedijns Jr, 2. Mr. J. van Slooten, 3. M Faber. Hoofdprijs A. Doedijns Jr 75 pnt. 2. Mr. J. van Slooten en M. Faber 37 p 16 M2 Streepklasse A: 1. J. Bol, 2. H. A. Minks, 3. R. Siebrand, 4. A. A. Tv selaar, 5. B. N. Ooms, Hoofdprijs J. Uol 112 pnt, 2. H. A. Minks 92 pnt, 3. S. v. d. Steeg 80 pnt. Valkenklasse A: 1. A. J. Klein, 2 M. Snoeck, 3. H. Kirkenier, 4. ir. G. F. v. d. Want, 5. W. Ritman. Hoofdprijs A. J. Klem 87 pnt, 2. H. M. Snoeck 75 pnt, 3. H. Kirkenier 74 pnt. Olympiajollenklasse A: 1. Jac. Stap, 2. C. A. A. Visser, 3. SJ. Haaksma, 4. H. Willems, 5. H. J. de Jong. Hoofdprijs Jac. Stap 87 pnt, 2. H. Willems 83 pnt. Vrijheidsklasse B. afd. I: 1. mej. Dam mann, 2. H. Maronier. Idem B, afd. II: 1. J. H. Aarts, 2. N. Wit, 3. mej. Muller, 4. P. Fontein. Sternklasse A: 1. J. L. J. B. Sweers de Landas, 2. mej. K. v. d. Etadt, 3. P v d Winden, 4. E. H. A. Hofkes, 5. B. Diepe- veen Jr, Hoofdprijs Sweers te Landas 71 punten. 12 Voetsjollenklasse A: 1. W. Huisingh, 2. N. J. Jonker, 3. J. Hulsker, 4. J. M. de Jonge, 5. J. W. van Weel, die tevens de hoofdprijs won met 109 punten. Jeugdklasse A: 1. T. F. van Weel, 2. M. Kempkes, 3. L. van Tienhoven, 4. G. Nater, 5. R. Albers. Hoofdprijs T. F. van Weel 80 pnt. PAAROESPOST "over 3 Tn"?r^s' 2100 m COV' f7!ïl j°<° Veïy N?chin Ha' co£f«»30'/j'3»/J"os^'w oifeyr T '8; «-*>. yrban Hnii J>27- r7 ekduif r r w Uêuü"' «M 4 7'5?- <W. 'f PI. Kitty 3U"enkamp Qui<* },7° Het is al een traditie ge worden dat er bij gele genheid van de Voorscho- tense Paardenmarkt kortebaandraverij gehouden op worden. Trouwens de baan te Voorschoten is prima „de geheel bestrate Prins Bernhardlaan leent zich daar trouwens uitstekend voor. Talrijke paarden sportliefhebbers ui; Voor schoten en de directe om geving zullen zaterdag middag om 2 uur wel aan wezig zijn om te genieten van een spannende sport middag. Het aantal in schrijvingen van stallen met naam en echte kwali teitspaarden is wel een wordt garantie voor een goede Prins wedstrijddraverij. Inge- Bernhardlaan. Immers de schreven hebben van stal paardenmarkt was de dag Wagenaar: Ronny Zora, van het paard en deze Tourterella, Ria Kitty oude historische dag wil Nog andere goede dravers men in Voorschoten in ere staan vermeld op de lijst houden. Dit jaar is het van inschrijvingen zoals: 't Comité Paardensport Quirinus Rita BH, O Bre- „Voorschoten" gelukt, ge- wer, Rita Bond enz. Ook daan te krijgen dat op a.s. hier gaat om goede en zaterdagmiddag 26 Juli het grote prijzen en wel tot kampioenschap van Zuid- een bedrag van 1650. Holland verreden gaat Dit is 250 meer aan prij zen dan vorig jaar. Direct na afloop van de drave rij zullen de prijzen wor den uitgereikt en zal de trekking van de loterij, die by deze gelegenheid ge houden wordt plaats vin den door notaris G. J, Boom. De hoofdprijs van de loterij is ook dit jaar weer een veulen! Het Co mité Paardensport heeft haar Beste beentje voor gezet om de paardensport liefhebbers uit Voorscho ten en omgeving een mid dag van sport te bieden op een goed hoogstaand peil. Concours hippique te Hoofddorp Voor de 49ste keer organiseerde „Voor uit" haar concours-hippique en ons werd voor volgend jaar een „gouden" concours in uitzicht gesteld. Dat men na de waters nood van vorig jaar het wederom heeft aangedurfd om een paardensportdag van formaat te houden, hadden we eerlijk ge zegd niet verwacht. Uit alles blijkt ech ter wel, dat men in de Meer vastbeslo ten is om het Hoofddorpse concours- hippique elk jaar weer op het program ma te krijgen Het weer viel dit keer mee, "want het had er maar somber uitgezien. Het was droog, zowel in de morgenuren, toen er op allerlei terreinen keuringen en proe ven werden gehouden, aL in de middag Ware het niet, dat men wat we van „Vooruit" niet gewend zijn dik over- tijd was en de achterstand niet meer wist in te halen, men zou hebben kunnen ein digen en juist vóór dat de regen en de storm velen naar huis joegen. Deze achterstand weet men aan een overladen programma. We kunnen niet beoordelen of dat juist is. Naar ons ge voelen had van de beide springconcour sen voor de burgerruiters het afval- springconcours best achterwege kunnen blijven, zonder dat hiermede de waarde van het programma zou zijn geschaad. Dat men er werkelijk op uit is om het publiek afwisseling te bieden bleek uit 'n Dagelijks gezicht in deze Kaagweek. Regenbogen bU zonneschijn en nog een fraai bewolkte hemel op de achtergrond. Liefhebbers van het zeilen, op de kant en op het water, kwamen gisteren op de Kaag ruimschoots aan hun trek, getuige deze opname van de Regenboogklasse ln de strijd. Geheel links de „Bruiser" van de Fries J. de Wilde, die in deze laatste wedstrijd winnaar werd. Op de voor grond de 74 van John Hofland, die be slag legde op de hoofdprijs. de beide demonstraties van harddravers, resp. onder de man en voor de sulkey. Twee prima verzorgde nummers, wei .e bijzonder in de smaak vielen omdat de meeste bezoekers geen begrip van hard dravers hadden. Het programma opende met een défi lé van fokpaarden, aan de hand voor gebracht, waarbij bleek, dat A. Haartsen uit Halfweg de kampioen-trekpaard merrie in zijn stal had en de heren Maat en Bark van onder Uithoorn de kam pioene der 3-jarige tuigpaardmerriën. De landelijke ruiters hebben zich na tuurlijk ook weer van hun beste zijde laten zien: in de dressuur, springen en een nummer klavertje-drie. De ruiters en amazones uit ''e Meer waren best op dreef en wisten alle belangrijke dres- suurproeven te winnen (8-tallen: Kapt. v. d. Wal uit Hoofddorp. 2è de Venne- perruiters; 4-tallen: Wieringermeerrui ters eerste; zware individuele dressuur- ploef: J. Knoop (N. Vennep) le, J. v. Leeuwen (Hoofddorp) 2e; idem klasse L: kl. v. Nieuwenhuyzen le en mevr. Tensen (N. Vennep 2e). In het Klavertje Drie (waarin groepen van 3 ruiters zoveel mogelijk uniform!- Bulk te Nieuw Vennep,"'van GebrT^de Voor de burgerruiters was er gele genheid om uit te komen ln een dres- suurproef om het kampioenschap van Nederland. Een zeer belangrijke wed strijd derhalve, hetgeen helaas aan het aantal deelnemers niet te merken was Voor zulk een wedstrijd hadden beslist meer ruiters zich moeten aanmelden. De kwaliteit heeft er vermoedelijk niet on der geleden, want de jongedames van Doorne, van Leeuwen, mevrouw Bene- dictus en mevrouw Siem behoren tot de beste krachten op dressuurgebied. Het voorrijden onder zeer deskundige leiding van de kol. le Heux was voor al len bijzonder leerzaam en interessant. Een ander nummer voor burgerrui ters was een groot springconcours, dat gold als selectie-wedstrijd voor het kam pioenschap van Nederland. En hiervoor was veel belangstelling van de zijde der ruiters. Er werd in drie gedeei.en gesprongen en toen moesten de foutlozen overspringen. Dat er zovelen zonder fouten waren rond gekomen is wel een bewijs, dat het Hoofddorpse terrein dit maal bij wijze van uitzondering in prima conditie verkeerde. Werd het kampioenschap dressuur ge wonnen door mevr. BenedictusLief- tinck uit Putten, het springconcours werd na overspringen een zekere buit voor de jonge Velstra uit Friesland, die toen de enige was, die voor de tweede maal zonder fouten wist rond te komen. En dan waren er natuurlijk nog tuig- paardnummers. Hoe kan het anders, want Hoofddorp zonder meerdere „aan gespannen" nummers is ondenkbaar. Elk paardensportfeest heeft zo zijn eigen ka rakter. Zo ook Hoofddorp en dat wil zeg gen, dat er tuig- en fokpaarden voorge bracht behoren te worden. De deelnemers voor deze nummers wa ren van heinde en ver gekomen. Onder hen vielen vooral op de stallen v. Dijk uit Emmeloord (N.O. Polder) en Offrin- ga uit Ten Boer (Gron.) Deze stallen sleepten belangrijke prij zen in de wacht, maar er waren toch ook nog tuigpaarden uit de Meer, die succes hadden. Wij noemen paarden van Gebr. teit moeten vertonen) wonnen de Ven- neperruiters met drie schimmels, bere den door 3 Sinterklazen. Meesterlijk gevonden, het publiek lachte, doch we vragen ons af: waar moet dat heen, wan neer dit voorbeeld navolging gaat vin den! Hier werd voorts de Halfwegse ver eniging tweede. j Breuk, eveneens uit dat dorp en Bruynis, ook al uit de Zuidpunt van de polder. Het concours werd met een z.g. afval- springconcours tegen 8 uur beslo ten! Volgend jaar graag weer een af wisselend programma met een extra ac cent op het gouden jubileum, doch op tijd afgelopen! DE VIERDAAGSE VAN DE NWB De regen heeft hen niet kunnen de ren. Ook op de tweede dag van de Vierdaagse van Apeldoorn hebben alle 1019 wandelaars de tocht volbracht. Het is moeilijk geweest, heel moei lijk zelfs. De tocht door de kroondo meinen zou bij goed weer al heel wat van de tippelaars hebben gevergd, nu de langdurige regenbuien de bospaden modderig hadden gemaakt was het helemaal zwaar. Maar zelfs die plens buien hebben de stemming nauwelijks kunnen beïnvloeden. En toen eenmaal Apeldoorn weer in zicht kwam klaar den alle gezichten helemaal op. Opge wekt en luid zingend zijn de wande laars in de middag in Apeldoorn terug gekeerd. 6 Vandaag ging de tocht naar de Loe- nense Sprengen, het Veluwse eiland Hoenderlo. WIELRENNEN ANQUETIL SPOEDIG HERSTELD Jacques Anquetil zal spoedig weer aan wedstrijden kunnen deelnemen. Een uitgebreid medisch onderzoek heeft namelijk aangetoond dat de Fransman geen longaandoening heeft, doch tijdens de ritten op de Ventoux en in de Alpen een ernstige bronchitis heeft opgelopen. Anquetil hoopt tegen het einde van deze week weer met de training te kunnen beginnen. GEWICHTHEFFEN WERELDRECORD VERBETERD Tijdens de spelen van het Britse rijk te Cardiff heeft How Liang Tan uit Singapore het wereldrecord stoten in de lichtgewichtklasse verbeterd tot 157,5 kg. Het oude record stond sedert 7 april van dit jaar met 155.— op naam van Huang Chiang-Huin (China). Ongeveer 150 uitvallers Op de tweede dag van de Nijmeeg se Vierdaagse hebben 12.870 wande laars de tocht volbracht. Gistermorgen waren er 13.016 deelnemers gestart; 146 tippelaars vielen uit op deze twee de dag, waarop het parkoers voerde door het land van Maas en Waal. De minister van oorlog en marine, ir. C. Staf, sloeg het voorbijtrekken van de wandelaars in Wychen gade. De regen is dan toch gekomen. Kon den dinsdag, op de eerste dag nog vele wandelaars de dreigende regenwolken voorblijven, gisteren zijn Tij niet zo ge lukkig geweest. Want op deze tweede dag toch al de „crisis-dag" volgens de experts barstten de stortbuien al vroeg in de morgen los op de meer dan 13.000 wandelaars, die het enthou siaste legioen van Breunese vormen. Een ieder begreep het direct: het zou moeilijk, heel moeilijk worden dit maal, op de lange open wegen in het land van Maas en Waal. Dat er on danks dat slechte weer, maar 146 tip pelaars de eindcontrole bij het Keizer Karelplein niet haalden, pleit voor het doorzettingsvermogen van de dappere deelnemers. Kennelijk hebben zij zich het devies van majoor Breunese, de leider der marsen, die voor deze 42e vierdaagse het parool: „volharden" uit gaf, al eigen gemaakt Zelfs de getrainde lopers hebben moeilijke momenten gekend. Dat het daarom voor vele nieuwelingen, die meenden dat een Vierdaagse heus wel zonder training kan worden afgelegd en elk jaar treft men van deze lie- den in Nijmegen aan de laatste I wandeldag is geworden, spreekt voor I zichzelf. Opvallend is ook, dat het tempo aan merkelijk lager lag dan dinsdag toen velen poogden de buien voor te blij- ven. Toen in de vroege morgen al de eerste regen- en hagelvlagen over het Land van de Betuwe joegen gaven de meesten de illusie, droog thuis te zul len komen, meteen maar op. De plas tic regenjassen kwamen te voorschijn en die bescherming, wellicht niet ge heel afdoende, kon tenminste de ge volgen van de vele buien beperken. Om even over vieren vertrokken zij al, de eerste groepen van de „vijftigers" en de „vijfenvijftigers". Langs de zui delijke oever van de Waal ging het via Weurt, Beuningen, Afferden en Dru- ten op Puiflijk aan. De grote rust lag voor de meeste groepen in het kleine landbouwdorpje Wychen. Der traditie getrouw werden de wandelaars daar weer door bijna onvermoeibare mu ziekkorpsen ingehaald. Langs de stra ten hadden zich duizenden toeschou wers geschaard om het doorkomen van de groepen gade te slaan. Hier gaf o.m. de minister van oorlog en marine, ir. C. Staf, geruime tijd van zijn belang stelling blijk. Het was gezellig in Wychen, zoals het elk jaar gezellig was in dit kleine lang te rusten. Het was inmiddels weer droog geworden en maar al te graag profiteerden de deelnemers van de toch nog zo schaarse zonnestralen, die overigens nauwelijks enige ver kwikking konden brengen op deze kille en natte dag. En natuurlijk heeft het kleine, sym pathieke groepje Israëliërs ook nu de harten van de toeschouwers weer ge stolen. Dank zij hun zelfverzekerd en correct optreden kregen zij applaus na applaus. Zij krijgen versterking, die 46 Isra ëliërs. Vandaag zou namelijk een Israë lisch jeugdorkest, dat te Brussel op de Expo speelt, naar Nijmegen komen. Vanavond volgt een concert op het Plein 1944. Maar ook de andere groepen, de Belgische para-troopers, de Engelse militairen, de Zwitserse Alpenjagers, zij allen kregen een verdiende hulde van de wachtenden langs de kant. Maar het zou onrechtvaardig zijn, wanneer wij ook niet enkele van de vele Nederlandse groepen noemden, die een prachtige indruk hebben achterge laten bij de toeschouwers. Wij denken hierbij o.m. aan de 23 marva's uit Den Haag en Den Helder. Aan de 20 per soneelsleden van de Rotterdamse elec- trische tram, aan de Maaskanters uit Cluyck en aan de groep van de Giro. Even na twaalf uur kwamen de eer ste wandelaars in Nijmegen binnen. En daarna werd het steeds drukker op de lange Graafseweg. Opnieuw hingen er dreigende donkere wolken boven de stad. Maar nu hadden velen geluk, pas toen het grootste deel van de wandelaars al op weg naar huis was barstte de bui pas los. Hedenmorgen konden dus 12.870 deelnemers starten. Of zij allen de tocht ook hebben aanvaard? Het is nauwelijks te veronderstellen, want de vermoeienissen van gisteren zullen voor velen wel te veel zijn geweest. En het heuvelachtige parkoers ten zuiden van de Keizer Karelstad zal' op nieuw veel van de wandelaars vergen. Dat wisten de tippelaars. En zelfs de mededeling, dat het vandaag beter weer zou worden kon de duizenden dorpje. Maar toch hebben de wande- nauwelijks een iets optimistischer kijk laars zich niet laten verleiden hierop de nabije toekomst geven.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8