Nieuwe Landbouwhuishoudschool „Maria Goretti", te Langeraar, officieel geopend Wereldrecord voor hengelaar èn forel Vul deze zak met 100 lbs charme Weer blinken de zeilen op Neerlands wateren DONDERDAG 24 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Monument voor de huisvrouw Op waarlijk feestelijke wijze vond gisteren de officiële opening en plech tige inzegening plaats van de nieuwe landbouwhuishoudschool „Maria Go retti". Groot was de belangstelling van genodigden voor deze plechtig heid. Lang reeds was uitgezien naar deze dag die om verschillende rede nen was uitgesteld tot nu toe. Met trots kan men vervuld zijn als men dit prachtige en tevens practi- sche gebouw bezichtigt, en kennis neemt van hetgeen hier aan de vrou welijke jeugd wordt onderwezen. Deze school zal tot in lengte van jaren naar ieder hoopt, een schitte rende schakel zijn in de keten van katholieke instellingen van deze plaats en haar wijde omgeving. De dag werd begonnen met een H. Mis in de parochiekerk van de H. Adrianus ter ere van de H. Geest. Dit H. Misoffer werd gecelebreerd door rector J. v. d. Hoogte, voorzitter van de onderwijsvereniging van de L.T.B. De gezangen werden uitgevoerd door een meisjeskoortje, gevormd uit leer lingen van de huishoudschool. De lei ding hiervan was in handen van de heer G. J. H. J. Eibers, dir. van de r. k. tuinbouwschool Ter Aar. De wis selende gezangen waren van de Missa Votiva de Spiritu Sancto. De vaste gezangen de 8e Gregoriaanse Missa De Angelis en het 3e Credo. Organist was de heer C. v. Dam jr. Na de H. Mis begaf men zich naar de school. Het grootse gebouw en de prachtige entourage maakte een fees telijke indruk. Het uiterlijk is erop gericht om de gasten in een prettige stemming te brengen. Het prachtig aangelegde plantsoen met heesters en kleurige rozenperken verfraait de ge hele omgeving. Spoedig arriveerde de vertegen woordigster van de Minister van On derwijs, Kunsten en We jnschappen, mej. Gr. G. Smit, Inspectrice van het Nijverheidsonderwijs. Bij de toegang tot het voorplein werd haar 'n prach tige bouquet bloemen aangeboden door Nelly v. Rijn. Hierna begaf mej. Smit zich naar de hoofdingang om op symbolische wijze de school ti openen. Deze ingang was met rood witte linten, die bijeen werden ge houden door een grote strik in de pauselijke kleuren, afgesloten .Door het losmaken van deze strik vielen de linten open en was de toegang tot de school vrij. Voordat de symboli sche handeling was verricht werd door een leerlinge de vlag in de hoge mast gehesen en alle aanwezigen zon gen toen het Wilhelmus uit vole borst mee. Bij de opening der ingang hief mej. Smit een driewerf hoera aan dat door allen luide werd overgenomen. In de school beganven de aanwezi gen zich naar het gymnastieklokaal waar een officiële bijeenkomst werd gehouden. Onder de aanwezigen wa ren o.a. burgemeester B. J. Hogen- boom, de wethouders H. A. Volgering en N. den Hollander en verschillende leden van de gemeenteraad. Verder de parochiegeestelijken pastoor A. v. d. Hoeven, kapelaan G. Lagerberg en pater C. Peterse. De burgemeester van Alkemade en tevens voorzitter van het hoofdbestuur van de L.T.B. in de bisdommen Haarlem en Rotter dam E. J. M. Kolfschoten, de burge meester van Zevenhoven J. A- Det- mers, rector J. Starrenburg directeur Zusters „de Voorzienigheid" Zuster Christine, directrice van de school maar wegens ziekte reeds geruime tijd buiten dienst. De onderwijsver eniging van de L.T.B. was vertegen woordigd door rector J. v. d. Hoogte voorzitter, C. A. J. v. Baar, secretaris en de bestuursleden W. L. Onderwa ter, P. P. Schippers en G. P. v. d. Valk. Ook waren aanwezig vertegen woordigers van het parochiële kerk en armbestuur, afvaardigingen van diverse stands- en vakorganisaties, kapelaan A. Saers te Vlaardingen oud-kapelaan van deze parochie, de algemene overste van de zusters van de Voorzieningheid Zr. M. Jacobi, Zr. Carré te Amsterdam, de aannemers Deerenberg en Gebr. v. Wijk te Al- I phen a. d. Rijn, de heer G. J. Eibers dir. van de r. k. Tuinbouwschool Ter Aar, diverse onderaannemers en de heer A. J. de Beus dagelijks opzichter bij de bouw. Voorts waren er de le den van de staf onderwijzend perso neel en de leerlingen. Rector v. d. Hoogte sprak hier het openingswoord. Deze huishoudschool, aldus spr. is een der grootste sieraden van de on derwijsvereniging van de L.T.B. Een reden tot vreugde is voorzeker de aanwezigheid van Zr. Christine. Het was hem een genoegen haar als eer ste te begroeten. Haar zorgen voor de school zijn misschien te zwaar ge weest, maar het was aller wens dat Zr. Christine weer geheel hersteld te eniger tijd weer de leiding op zich zal kunnen nemen. Voorts verwel komde spr. de vertegenwoordigster van de minister van O. K. en W. mej. Gr. G. Smit. In het kort ging spr. de geschiede nis na van de huishoudschool in Lan geraar. Met dankbaarheid herdacht hij pastoor Halkes z.g. die de groot ste promotor is geweest voor de tot standkoming. Ook mej. Smit werd genoemd om het vele dat door haar is gedaan alsmede burgemeester Ho- genboom die steeds tot alle mede werking bereid was. De school werd begonnen 1 okto ber 1946, toen nog zonder subsidie. In de aanvang waren er 90 leerlingen nu zijn er 187, een bewijs dus dat het een school is waar groei in zit. De huisvesting was gedurende vele jaren een probleem. De lokalen in de kleuterschool waren spoedig on voldoende. Toen was het weer pas toor Halkes die uitkomst bracht. Eerst liet hij twee lokalen inrichten in zijn garage. Vervolgens werd een kamer in de kosterswoning afge staan en tenslotte bleef hij zelf niet achter om een gedeelte van zijn wo ning beschikbaar te allen, nl. de grote zaal in de pastorie. De onderwijskrachten was een an der probleem. Doch de stuurmans kunst van Zr. Christine heeft deze weten te overwinnen. Ook wilde spr. dank brengen aan Zr Arnoldien die nu de directie waarneemt. Dank werd gebracht aan de archi tecten aa.nnemers en allen die had den medegewerkt on deze school tot stand te brengen. Tenslotte gaf de rector nog een korte verklaring van de versiering die buiten aan de school is aangebracht en vervaardigd werd door Jaap Min. Deze bronzen versiering geeft links een vrouw met spinnewiel bewaakt door een hond. In het midden bloemenkassen een koe en kippen, en rechts een vrouw met korenaren als symbool van het landelijk karakter dezer gemeente. Mej. Smit sprak vervolgens als vertegenwoordigster va nde minister van O. K. en W. Deze school heeft men wel gekregen, maar niet cadeau gekregen. Het bestuur heeft er veel voor moeten doen, en ook de heer Hoenderdos, administrateur van de onderwijsvereniging heeft er veel voor gedaan. Spr. herinnerde er voorts aan dat er heel wat kleine handen zijn geweest die ijverig heb ben gewerkt om de school te kunnen presenteren zoals zij er nu uitziet Zy prees de stuwkracht van Zr. Chris tine en vooral de samenwerking die er onder het personeel is. Het is nu 5 jaar geleden dat met het landbouw voor het huishoudonderwys. Namens het hoofdbestuur van de L.T.B. dank te hij vooral rector v. d. Hoogte. Pastoor v. d. Hoeven dankte alle instanties die hebben medege werkt aan de totstandkoming van de school. Hij hoopte dat God zal geven dat er uit de school vele goede moe ders zullen voortkomen. Als laatste sprak de heer J. Th. Volgering, voorz. van de L.T.B. afd. Langeraar. Reeds jaren heeft hij mo gen meewerken aan wat nu werd bereikt. Maar in de aanvang is hij zich nooit bewust geweest dat wat toen door hem is gevraagd was, wat we nu hebben gekregen. Hij hoopte dat ouders en kinderen zullen waar deren wat met deze school is gege ven. En dit betreft niet alleen Lan geraar maar de gehele omgeving. Rector v. d. Hoogte sprak een al gemene dankwoord tot slot van deze officiële bijeenkomst. Hij nodigde de aanwezigen uit om deel te nemen aan een uitgebreide koffietafel. Aan deze koffietafel kreeg men ge legenheid kennis te maken met de degelijkheid van de opleiding. De be diening was ook verzorgd door leer lingen van de hoogste klassen. M. Didaca en Zr M. Anselma resp. directricen van de huishoudscholen t directricen van de huishoudscholen te Noordwykerhout en Ouderkerk a. d. Amstel, het dagelijks bestuur van de Coöp. Groenteveiling Ter Aar, de ar chitecten van het schoolgebouw de heren K. Tholens en L. v. Steenhardt In de modewereld vindt men steeds weer wat nieuws. Dit blijkt wel weer uit de aardappelzak, welke uit de V.S. In Parijs geïmporteerd is. Het bij zondere van het kledingstuk is, dat er drie verschillende „lijnen" uit ge- Franciscus overste te Moodrecht, Zr. j huishoudonderwijs in Nederland be- gonnen werd. Toen kwam men tot de gedachte dat ook het meisje een vorming nodig heeft voor het latere leven. Hoe belangrijk het is blijkt wel uit de praktijk. De beste boeren bezochten de landbouwschool, de beste tuinders de tuinbouwschool, en de beste vak lieden zijn zij die de technische scho len bezochten. Langeraar heeft nu een volledige school. Hierna werden door pastoor v. d. Hoeven de kruisbeelden gezegend. In de H. Mis, aldus de past., hebben we de bijsand van de H. Geest ge vraagd. Door de zegening van de kruisbeelden en het gebouw vragen we God dat we bewaard mogen blij ven voor verkeerde invloeden. Opdat de meisjes niet alleen gevormd wor den tot goede huisvrouwen, maar vooral tot goede Christelijke huis moeders. Alle aanwezigen zongen hierna 't Veni Creaor. Door de meisjes werden de kruisbeelden op de bestemde plaatsen opgehangen, en werden de diverse lokalen enz. door de pastoor gezegend. Nadat de koffie was geserveerd werd in een aardige voordracht door de meisjes het leerprogramma van de huishoudschool uitgebeeld. Hoe men allerwege het onderwijs weet te waarderen en er fietstochten van 3 J kwartier en meer voor over heeft om hier de school te bezoeken. Aan de hand van de beginletters van het 'woord HUISHOUDSCHOOL werd 't j hele leerprogramma uitgebeeld. Tel- kens kwam een meisje met een let ter en zo lang tot het woord er ge heel stond. We onthielden Algemeen vormend onderwijs, Godsdienst, naai en, patroontekenen, knippen, hand werken, breien, haken, stofbereke- nen, werken volgens de modeplaten, kinderverzorging en zelfs de oplei ding tot kinderverzorgster. Sommige onderdelen werden in alleraardigste tafereeltjes voorgesteld. Verder leert men er bakken, koken, strijken en wasbehandeling, verzorging v. eigen tuin. Tot slot kregen we nog een aar dige voorstelling van gymnastiekop- leiding te zien. Burgemeester Hogenboom sprak een gelukwens uit namens het ge meentebestuur. Hij dankte de onder wijsvereniging van de L.T.B. die voor deze plaats zoveel heeft gedaan. Na nog enige herinneringen te heb ben opgehaald uit het verleden, ein digde spr. met te zeggen dat dit ge bouw is een monument voor verdien ste van de huisvrouw, wiens ruste loos werken tot zegen van de maat schappij, zo weinig openlijke waar dering krijgt Burgemeester Kolfschoten sprak als voorz. van de L.T.B. en als burge meester van 'n naburige gemeente. knipt kunnen wordente weten trapeze-lijn, ballon-lijn en natuurlijk Hij was verheugd over de activitei- de zaklijn. De foto laat aan duidelijkheid niets te wensen over. ten die de organisatie ten beste geeft Een tot nog toe onbekende visser heeft bij Cocoa in de Amerikaanse staat Florida een forel gevangen, die met haar ruim 6'/: kilo het wereldrecord nadert en zeker de grootste is welke sinds mensenheugnis in de wateren van Florida aan de haak werd geslagen. De visser zond het dier naar St. Petersburg om hem te laten prepare ren en hier ziet men de vis, die wordt opgehouden door de marine dierenopzetter J. W. Sewell. Na de koffietafel was er gelegen heid om het gebouw en de inventaris te bezichtigen. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt. Men kon zien op hoe voortreffelijke wijze alles op de meest moderne wijze is verzorgd. Vooraan in de rechtervleugel is de kamer van de directrice en een lera ren/essen kamer, administratiekamer en garderobe voor het personeel. In de hal garderobe voor de leerlingen en de hoofdtrap naar le bovenverdie ping. Onder deze kamers is de kel der met de geheel automatische ver warmingsinstallatie. Het is oliever warming met twee ketels. In deze vleugel zijn er verder twee theorie- en een naailokaal. Dé ach- terbouw (het gebouw heeft nl. de U- vorm) heeft een keuken en een huis houdelijk werklokaal en een eetlo- kaal voor de leerlingen. Hier is een open loggia en twee naailokalen, een provisiekelder en toiletinrichtingen met douchecellen. In de linkervleu gel is een volledig ingericht gymnas tieklokaal met was en kleedgelegen heid. Boven in de rechtervleugel zijn nog vier naai- of theorielokalen. Rest ons nog te vermelden dat de inrichting van de lokalen geleverd werd door de firma Jac. Akerboom, Timmerfabriek, Ter Aar, en deze in ventaris is prachtig verzorgd. De tuinarchitect was de heer Cardinaal en de plantsoenaar.leg van Kuipers Hovenierbedrijf te Uithoorn. De cen trale verwarming van v. Harn en Co te Veenendaal. Geheel de uitvoering stond onder dagelijks toezicht van de heer De Beus. Men kan de school bezichtigen donderdagavond van half zeven tot half tien. OUDE-WETERING Geslaagd. Voor het examen lin- gerienaaien slaagden te Oudewetering de dames E. Brugman, C. Bouwmees ter en A. van Woersum. Het examen werd afgenomen door mej. Goddijn uit Leiden. De dames waren opgeleid door mej. A. C. M. v. d. Meer aan de St. Gerardus Majellaschool. Het hoofd der school, de heer J. J. de Jong, reik te de diploma's uit. De watersport leeft in (van onze verslaggever) LOOSDRECHT was bet laatste centrum dat wjj aandeden na een speurtocht langs vele bekende watersportgebieden, zoals de Friese meren. Wij spraken reeds met liefhebbers e.d. rond het Begumer Meer en het Sneker Meer, namen een kijkje op de Kaag, de Reeuwtykse Plassen en de Westeinder Plas. We spraken nog met le den die de grote rivieren als operatie terrein verkozen. En wy hadden hetzelfde ontdekt. Het Nederlandse volk Is inder daad een watervolk. „Het kan heus geen kwaad, dat er in de toekomst nog wat van die recreatiege bieden voor watersport bijkomen," meen de de jachthaveneigenaar, „en wel om twee redenen. Ten eerste zullen deze nieuwe gebieden tot grotere verbreiding van de watersport bijdragen, want velen die tot nu toe te ver verwijderd zaten van een geschikt centrum krijgen nu de kans. En in de tweede plaats zullen reeds bestaande centra, waar soms mensen van grote afstand komen, het een klein tik keltje rustiger krijgen, hetgeen naast ze kere nadelen ook grote voordelen heeft." Wij wandelen over het grote terrein van zijn jachthaven en ontwaarden het beken de beeld van grote loodsen nog gedeel telijk gevuld met allerlei schepen en scheepjes die door hun eigenaars nog niet uit de winterslaap werden gewekt, of LOOSDRECHT (P P) - „Meneer, de watersport leeft in het hart van ons volk," zei de eigenaar van de jachthaven. Wij zaten op een ter rasje aan de waterkant met uitzicht over de uitgestrekte plassen, die reeds druk bespikkeld waren met zeilen. „Wanneer u hier in de zomer komt, zien de plassen wit van de zei len, dan is er bij de botenverhuurinrichtingen geen boot meer te krijgen of men zou voor twee of drie weken vooraf moeten bespreken, kortom dan zou men de indruk krijgen, dat er boten en water te weinig zijn al die watersportliefhebbers in de gelegenheid te stellen van hun sport te genieten. En in zekere zin is dat ook zo, want wij zien hier dan nog slechts het watersportgebied van Loosdrecht, maar wanneer u al die an dere plassen en wateren nog rekent waar ook zo intensief aan de sport wordt gedaan, dan begrijpt u welk een zeer grote plaats de watersport bij ons volk inneemt." plaatst en zo voorzichtig en langzaam te water werd gelaten. „Over een paar uur- - vol water," merkte een tegen ons op, „want het s kurkdroog en daardoor kiert de bodem nog wat. Maar als het hout vochtig wordt goede beurt voor de zomer en. het gaat ™l2e"Pn.. dan zit het pot- juist ee kregen. Met schaaf en schroevedraaier dicht hoor!", besloot hij vol trots. Aan een touw sleepten ze de langzaam vol lopende boot naar een ondiep plekje meerden hem daar aan een paaltje. „Zo, TIENTALLEN stonden in die loodsen hun we komen over twee dagen wel eens kij- boten op te knappen. Enkelen waren ken of hij leeggepompt kan worden." druk bezig met hamer, zaag, schaaf en schroevedraaier, omdat hun boot een De zeilschool ernstige ingreep moest ondergaan, ande- ER draaide een BM binnen. Het bleek ren hanteerden de verfkwast en waren een boot van de zeilschool te zijn, die slechts doende het uiterlijk van hun vaar. aan deze jachthaven was verbonden tuigje te verfraaien. Zeilen en touwwerk uit het gchele land komen mense„ naar werden nagekeken, kortom het wrs een de zeilschool om hier een opleiding t, drukte van belang. krijgen. Zij zijn hier dan enige weken in- Onze metgezel kende al deze mensen en tem en vormen een gezellige leuke groep maakte een praatje hier en een praatje die samen eet en oefent. Natuurlijk zijn daar. Het bleek dat men er echt zin In er altijd uitblinkers bij, je hebt jongelui, had en wU kregen ook hier weer de In- die het zeilen als het ware aangeboren druk dat het welslagen van het gehele is, maar er zijn er even zo. die het nooit seizoen afhankelijk was van de weergo- zullen leren," vertelt ons de instructeur den, want als de zon maar zou willen „Het is ontzettend leuk om met de jon- schjjnen, dan was het wel zeker dat de gelui om te gaan en zo het een en ander plassen weer dichtbevolkt zouden zijn. met ze te beleven." En dat geldt voor alle watersportcentra En wij konden ons dat heel goed inden- in land. Buiten gekomen zagen we juist hoe een van de boten door enkele gespierde vrien den gezamenlijk naar de waterkant werd gedragen, keurig op een rol werd ge- Zo tuigen velen elke keer weer hun boot op, om te gc ieten van de watersport. ken, want dat leventje in dergelijke tersportcentra is iets aparts, dat moet je leren kennen. Ook bij ruig weer „MAAR denkt u niet, dat wanneer de zon niet schijnt, er geen zeilen op de plas zijn," merkt onze gastheer op, .,want ik zal u vertellen, dat er dan meer zeiltjes op de plas zijn, zelfs al is het helemaal geen mooi weer, dan u zoudt vermoeden. Dat is het geuzenbloed dat door ^nze ade ren stroomt. Ik zal u vertellen, er zijn er verschillenden onder mijn vrienden die juist uitzeilen, wanneer het weer ruig en guur is, dan vinden zij de bevrediging in de watersport die zij zoeken. Maar het is een feit, dat het grootste deel van de zeilers natuurlijk houdt van een lekker briesje en vrolijke zonneschijn en och, geef ze ongelijk." We hoorden hetzelfde als in al die dere watersportcentra, die wij bezochten en we mochten hier uit concluderen, dat In grote lijnen de beoefenaars van de watersport in alle delen van ons land gelijk zijn. Het grote watersportfeest gaat weer be- i ginnen, de voorbereidingen worden over- al getroffen, nog enkele weken en tien duizenden zeilen worden gehesen en glr den glanzend in de zon met onder r -b j hun genietende last over het water. Echte Nederlandse recreatie! Nadruk verboden.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6