Maden-plaag Utrecht in Jongen onder zand bedolven NIVEA spray f, 27.000 aan sieraden uit auto gestolen Fraude ontdekt bij sociale verzekeringsbank te A'dam Elecfrische schrijfmachine voor spastisch jongetje Twee militairen spoorloos Drie studenten gewond 5)e £iefide aan Manen DONDERDAG 24 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Klaar, terwijl u blijft wachten Snelle bouwmethode Gisteren zijn aan vele genodigden de resultaten getoond van een proei met een nieuwe bouwmethode die de bouw- en exploitatie onderneming „Nijmegen" bij de bouw van goedko pe premiewoningen aan de Aedmen- nekesbaan te Veldhoven, onder de rook van Eindhoven toepast. Op maandag 14 juli was daar een begin gemaakt met het storten van de fundering voor een complex van der tien woningen. Twee dezer woningen waren gisteren reeds onder de pan nen en op 18 augustus zullen ze alle maal worden opgeleverd en voor be woning gereed zijn. De woningen worden opgetrokken door middel van grote elementen van Hollith-beton en lichtbeton, deze ele menten hebben een hoogte van een verdieping en een breedte van 3.20 meter en zijn voorzien van uitsparin gen voor de houten balklagen. Langs deze elementen wordt een één-steens buitenmuur gemetseld. Het gehele huis bestaat uit 22 binnenwand elementen. De onderlinge bevestiging der elementen geschiedt door bouten en moeren. Nadat de elementen ge steld zijn, kunnen de balklagen di- rekt pasklaar aangebracht worden. Wanneer het huis waterdicht is en de vloer is gelegd kan onmiddellijk be gonnen worden met het aanbrengen van behang op de elementen. De elec- trische leidingen en -dozen worden bij de fabricage der elementen meteen ingewerkt. De voordelen van deze systeem bouw werden als volgt gekenschetst: er is geen stucadoor nodig, zomer en winter kan worden doorgewerkt, er zijn bij de bouw weinig geschoolde ar beiders nodig, de elementen zijn spij- kerbaar en scheuren niet. Daarnaast wordt gesteld, dat de prijs dezer hui zen beduidend lager is dan die van overeenkomstige traditionele wonin gen, terwijl de kwaliteit beter zou zijn. Een woning is verkrijgbaar met 2.000 gulden eigen geld en een hypo theek van 9.000 gulden. De rijkspre mie bedraagt 4500 gulden voor een woning van 277 kubieke meter inhoud (vijf bedden). Deze woning is het resultaat van anderhalf jaar experimenteren. De bouw geschiedt onder controle van het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid. De onderneming heeft uit tal van gemeenten aanvraag gekregen voor bouw van woningen volgens haar systeem. Ten einde raad hebben de bewo ners van de Mr Treubstraat in Utrecht gisteravond de lampen van de straatlantaarns kapot gegooid en de gordijnen zorgvuldiger dan an ders gesloten om te voorkomen dat evenals dinsdagnacht een zwerm van miljoenen maden hun woningen zou belagen. Tegen middernacht moesten zelfs de politie en de gemeentelijke ont- Smettingsdienst uitrukken om de wriemelende stroom in te dammen. De maden komen uit de tegenover de huizen gelegen beenzwartfabriek op het licht van lantaarns en ven ters af. De oorzaak van de plaag is duide lijk: hoewel de fabriek wegens va kantie is gesloten, gaat de aanvoer van slachtafval normaal door omdat de slagers daar niet mee opgescheept kunnen blijven. De beenderen trekken zwermen vliegen, die er voedsel vinden en ruime gelegenheid om er hun nage slacht to verzorgen. De maden heb ben het er goed van eten en wroe ten, maar als 's avonds de lantaarns gaan branden, willen ze klaarblijke lijk ook wel eens iets anders. Een ding is nog niet opgehelderd: wan neer in andere jaren gedurende de vakantietij d de vleesafval niet ver werkt werd, hebben de buurtbewo ners nooit overlast ondervonden van het wriemelende legioen. Dinsdagmiddag omstreeks drie uur is te Enschede de twaalfjarige school jongen K. Remeker tijdens het spel in een zandberg om het leven gekomen, Mooi bruin worden zonder inwrijven Die elegante spuitbus is zo handig 1 Eén druk op de knop en.., pssst, de huid is beschermd door een o - zo dun laagje weldadige olie. Nu kunt U zelf Uw rug doen. Ideaal, ook voor de kinderen ze houden niet van inwrijven. Nivea spray, reuze zuinig! ■mali bui f j,30 grolt bui 8-30 (Advertentie) Monsterkoffei buitgemaakt In de nacht van maandag op dins- dag is uit de auto van de vertegen woordiger R. uit Zeist, die geparkeerd stond in de Willemstraat te Kerkrade, een hoeveelheid gouden sieraden ter waarde van 27.000 gestolen. De heer R. pleegt, wanneer hij in het zuiden verblijft, te logeren bij in genoemde straat wonende kennissen. Maandagavond had hij gewoontege trouw zjjn auto in deze straat gepar keerd en wel onder een straatlan taarn. Deze lantaarn hebben de die ven eerst gedoofd. Daarna forceerden zij het linkerportier van de auto en gingen er vandoor met de leren mon sterkoffer, inhoudende zeshonderd gouden ringen met edelstenen, en ruim driehonderd hangers, oorknop pen, horlogebanden en armbanden. De vertegenwoordiger ontdekte de diefstal dinsdagmorgen, „Ik heb maandag al de hele dag hat gevoel gehad, dat ik gevolgd werd", zo ver klaarde hij tegenover de Kerkraadse politie. Hij geloofde vast, dat dit iets met de diefstal te maken had. Inder daad meent de politie, het spoor van een „volgauto" gevonden te hebben. Zij kon echter hangende het onder zoek verder niets hierover meedelen. De heer R. is in dienst bij de firma Hoogeman te Amsterdam. De mon stercollectie was tegen diefstal ver zekerd. De politie houdt rekening met de mogelijkheid dat het gestolen goed al over de grens is. Daarom is inter pol bij het onderzoek betrokken. toen hij onder 't zand bedolven raakte. De jongen speelde met twee neefjes bij de haven op een terrein, waar door de gemeente zand wordt afge graven. In een drie meter hoge muur van zand hadden zij een hol uitge houwen en vanuit het hol liep een trap waardoor de jongens bovenop de zandberg konden klauteren. Toen de jongen een ogenblik in het hoi kroop, begaf de muur van zand het plotseling en voor de ogen van zyn" neefjes werd de knaap bedolven. Het duurde tien minuten voordat men er in slaagde, hem te bevrijden. Hij was toen al gestikt. Consternatie rond brandende boot Onbekende redt drenkelingen Gistermorgen waren de heer en mevrouw Hop uit Krommenie met hun 19-jarige zoon, een 7-jarig doch tertje en een 5-jarig zoontje bij Schoorldam In het Noordhollands kanaal aanstalten aan het maken tot het voortzetten van hun vakantie tochtje in een gehuurde motorboot De heer Hop duwde het vaartuig naar het midden van het kanaal en startte daar de motor. Deze start ging gepaard met een ontzaglijke steek vlam die de boot onmiddellijk in vlammen zette. De heer Hop sprong uit zijn motor kamertje en verscheurde direct het tentzeil om zijn vrouw en kinderen het ontsnappen mogelijk te maken. Hierop sprong hijzelf met overboord en zwom naar de kant een tros waar hij de boot naar de wal wilde trekken. De oudste zoon had inmiddels zijn moeder en de andere kinderen be vrijd en ze te water geduwd, hoewel geen van hen, behalve de zoon, kon zwemimen. Hij bracht aldus zijn 7- jarig zusje veilig aan wal. Zijn moe der en ander zusje waren evenwel minder prettig eraan toen. De vader was intussen weer het water ingegaan om zijn vrouw en jongste kind te redden, maar een on bekende jongeman was hem voor. Deze sprong geheel gekleed te water en redde eerst het kind en vervol gens de vrouw. Koe at méér dan ze waard was en bulkte van het geld Een koe die haar stal in Woens- drecht had staan, heeft woensdag morgen in een wel bij Achtmaal lopen bulken van het geld. Maar on danks haar innerlijke rijkdom heeft ze zich niet erg gelukkig ge voeld. Haar baas had haar verkocht en toen hij haar en drie andere koeien kwam ophalen, trok de boer zijn iasje uit en legde het in de wei. De koe, die er langs kwam, ontdekte de portefeuille en at het papieren geld dat daarin zat op als een hartig hapje. Verandering van spijs deed haar goed eten en toen de boer zijn porte feuille inventariseerde, was hij 880 gulden kwijt. De koe woog zonder geld tweehonderd kilo. De gang bare prijs was drie gulden per kilo levend gewicht. Het dier had dus 280 gulden meer geconsumeerd dan het waard was, en daarom grepen de keurmeesters De Theye en Simons van het slachthuis te Roosendaal op verzoek van de boer snel operatief in. Binnen drie uur vonden ze acht briefjes van honderd en drie van tien terug in de koeienmaag. Een briefje van vijftig bleef spoorloos maar dat kon ook door een andere koe opge geten zijn. De briefjes van tien werden vrij wel onbeschadigd wee: in roulatie gebracht; die van honderd waren versnipperd tot kleinere coupures maar ze waren nog niet verteerd. Sch eepsberichten ALAMAK 23 juli te St. Vincent; AXELDIJK 23 juli van Trinidad naar Rio Janeiro; BINTANG passeert 23 juli Ceylon naar Penang; ESSO Ne derland passeert 23 juli Algiers naar Thameshaven; GAASTERKERK 23 juli van Shanghai naar Bugo; KOSICIA t 23 juli van Pta Cardon naar Thames haven; LEERSUM 23 juli van Vlissin- gen naar Antwerpen; LETO 24 juli te Dakar; MAASLLOYD 23 juli van Aba- dan naar Kuwait; NOORDWIJK pas- seerd 23 juli Dakar naar Las Palmas; ORANJE 23 juli te Lissabon; RIJN- KERK 24 juli te Las Palmas; STAD UTRECHT 23 juli van Savona naar Gibraltar TAB1AN 23 juli van Genua naar Marseille; TAHAMA passeert 23 juli Algiers naar Port Said; TIBA 23 juli van Lubeck naar B. Aires; VAN LINSCHOTEN 24 juli te Mawara; VA- SUM t passeert 23 juli Gibraltar naar Montreal; WATERMAN 24 juli te Fre- mantleWILLEM RUYS 23 Juli van Funchall naar Rotterdam; ZAAN- KERK passeert 23 juli Ceylon naar Singapore; ZEELAND 24 Juli te Nor folk. Ook valse chéque te Leiden geïnd Bij de sociale verzekeringsbank (de vroegere rijksverzekeringsbank) te Amsterdam is vorige week een om vangrijke fraude door middel van valselijk ingevulde echte cheques ont dekt, waarmede een bedrag van 21.812,64 gulden gemoeid is. Een onbekende vrouw, waarvan de politie wel een signalement bezit, heeft op 7 en 8 juli jl. op postkanto ren in Amsterdam, Leiden en Haar lem en omgeving totaal 29 cheques WINDHOOS RUKTE TENTEN LOS. Gistermiddag, omstreeks zes uur, zijn op het Stille Strand te Zandvoort drie van de vijftien tenten, die over dag door 400 Amsterdamse kinderen worden bevolkt, tengevolge van een windhoos (van overigens geringe om vang) losgerukt en op de boulevard terecht gekomen. Er deden zich geen ongevallen bij voor, daar de kinderen reeds naar huis waren vertrokken. Eén van de tenten kwam op het huis van Toon Hermans terecht en richtte wat schade aart. Behalve aan deze tenten veroorzaakte de windhoos op het Zandvoortse strand geen schade van enige betekenis. Dank zU een Nederlandse firma en de bemiddeling van de „BOSK", de bond ter behartiging van de belangen van spasticl, zal Paultje de Winter, een 10-jarig spastisch jongetje in Den Haag, voor het eerst in zijn leven zijn gedachten en wensen kenbaar kunnen maken. De firma schonk hem gisteren namelijk een elektrische schrijfmachine. Tengevolge van een beschadiging aan de hersenen, opgedaan bij zijn geboorte, is het ventje vrijwel geheel vèrlamd. In de tien jaren van zijn le ven heeft hij nog nooit een vraag kunnen beantwoorden. Hij heeft niet voldoende macht over zijn handen om een pen of potlood vast te houden, of om de toetsen van een normale schrijfmachine aan te slaan. De lich te aanslag van de elektrische schrijf machine stelt hem daartoe nu wel in staat. Het geschenk werd gistermorgen ten huize van het gezin De Winter te Den Haag overhandigd door de heer C. A. Groeneveld, directeur van de firma. Mr C. G. v. d. Willigen, burgemees ter van de Haarlemmermeer en voor zitter van het hoofdbestuur van de „BOSK", merkte in zijn dankwoord op, dat spastische kinderen, door de stoornis in hun bewegings-functies (vooral hun verstoorde mimiek), en hun gebrek aan ervarnig, dikwyls de indruk wekken zwakzinnig te zijn, terwijl zy toch veelal over normale geestelijke vermogens beschikken. Er zijn naar schatting in Nederland ongeveer 5000 spastische kinderen, waarvan het grootste deel zijn beste kansen mist door gebrek aan een juiste behandeling. Het geschenk van de maatschappij is een gelukkig symptoom van nieu we inzichten. HU sprak de hoop uit, dat dit geschenk voor anderen een voorbeeld ter navolging zal zijn. 10 mille ontvreemd Aangetekend stuk uit postzak verdwenen Uit een postzak, die drie employées van de Rotterdamse Bank aan het Rokin te Amsterdam naar het Cen traal Station te Amsterdam hadden gebracht is op onnaspeurlijke wijze een aangetekend poststuk met tien duizend gulden verdwenen. Men neemt aan dat het stuk is gestolen. Een werkster van de P.T.T. vond de zak, waarin het betreffende stuk had gezeten onder een aantal lege post zakken. aangeboden en geïncasseerd. Op elke cheque stond dezelfde naam, doch de gefingeerde adressen waren in het rayon van het postkantoor waar de chèque ter uitbetaling werd aangebo den. Op alle chèques stond het be drag van 752,16 gulden, als salaris plus vakantietoeslag van een ambte naar van de bank. Op de postkanto ren werd dus de indruk gewekt, dat een ambtenares haar salaris met va kantietoeslag kwam halen. De chèques voor deze uitbetaling worden in dujfïo gemaakt, de origi nele gaat naar de betrokkene en de kopie naar het postkantoor waar de uitbetaling moet geschieden. Een merkwaardigheid aan dit soort chè ques is, dat zij niet ondertekend wor den door degeen die ze uitschrijft voor de bank. Op maandag 7 juli werden chèques in Amsterdam aangeboden en op dinsdag 8 juli des morgens in Lelden, Haarlem, Bloemendazl, Heemstede, Aerdenhout, Santpoort en in de mid dag nog twee in Amsterdam. De af deling zwendel van de Amsterdamse centrale recherche neemt aan, dat een ambtenaar van de sociale verzeke ringsbank zich de blanco chèques heeft toegeëigend, uitgeschreven en ze daarna aan zijn medeplichtige heeft gegeven ter inning. De recher che heeft redenen om aan te nemen, dat de dader behoort tot de ambte naren, die werkzaam zijn op een in het gebouw van de Raad van Arbeid aan het Rhijnspoorplain gehuisveste afdeling van de Sociale Verzekerings bank. Reeds sinds zes weken zijn de 20- jarige H. G. K. uit Amsterdam en de 19-jarige A. B. uit Sneek, beiden dienstplichtige soldaten van de z.g. A-compagnie van het 43ste bataljon infanterie Chassee te Assen, niet meer in hun garnizoen teruggekeerd en spoorloos verdwenen. K. heeft al en kele malen woorden gehad met zUn kapitein en men vermoedt, dat hU zijn kameraad B. heeft overgehaald met hem te vertrekken. Het is niet onwaarschynlyk, dat beiden naar het buitenland zijn gegaan. Monte Fictie-paal afgebroken Tegen vier uur gistermiddag ls de 30 meter hoge „Monte Fictiepaal" op de Beestenmarkt te Delft gevallen. Deze paal is daar enige weken het centrale punt geweest van het feest terrein ln de vrijstaat Monte Fictie' bij de feesten ter gelegenheid van het 22ste lustrum van het Delfts studen tencorps. Drie studenten zijn daarbij gewond. Toen de studenten onder leidln, van personeel van Wilton-Feijenoori te Schiedam bezig waren met het strijken van de dertig meter hoge „Monte Fictie"-paal, brak een staal draad, waardoor een hulpmast over het plein werd gesleurd. De student Dingemans uit Maastricht, die in de touwen verward was geraakt, werd door de mast getroffen en bekwam een gecompliceerde beenbreuk. Een meisje dat op de Beestenmarkt 9tond te kUken, een dochtertje van de daar wonende fam. Van Schie, werd door de gebroken staaldraad getrof fen, waardoor haar arm op twee plaatsen brak. Verder werden nog twee studenten licht gewond. Een maakte een salto mortale, doch kreeg slecht een paar blauwe plekken. De arbeidsinspectie stelt een onder zoek in. De politie te Delft is zeer ontstemd over het feit dat de studen ten, die tUdens de lustrumfeesten de politie waarschuwden als er slechts een paar ballonnetjes moesten wor den opgelaten, nu zonder enige ken nisgeving aan het werk zyn gegaan. BU dit gevaarlUke karwei, aldus de politie, had de Beestenmarkt zeker behoren te worden afgezet. Neem iedere da* de kleine doeii IIR1CCHEN en drijf zo die Rheumatieb uit Uw ledematen. 't Is alsof U een wonder beleeft, als U al betrekkelijk gauw de gunstige invloed van de aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op Uw bloedzuivende organen onder vindt. Nqarmate het bloed wordt vrij gemaakt leeft ge weer helemaal op en voelt ge U allengs weer de oude, fit van lijf en leden en vrij van pijn. (Advertentie). Aetherklanken HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—21.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7 10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.50 Voor de jeugd. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. (9.35—9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Gram. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Rege- ringsuitz.: Landb.rubr.: Een melk- lokaal onmisbaar voor iedere vee houder. AVRO: 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14 00 Kamermuz. 14.30 Litt. progr. 14.50 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muzikale caus. 16.40 Voor de jeugd. 17.05 Gram. 17.30 VARA's versierde vacantietips. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18 20 Dansmuz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Meisjeskoor en kin derkoor. VPRO: 19.30 Leven in Ne derland, caus. 19.45 Op bezoek bij anderen, caus. 20.00 Nieuws. 20.05 To neelbeschouwing. 20.15 Koorzang, 20.30 Europa één, causerieën. 20.40 Strijktrio. 20.45 Unitariërs in Enge land, caus. VARA: 21.00 Gram. 21.55 Buitenl. weekoverz. 22.10 Jazzmuz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, cau serieën. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.05 Grain. 10.30 Gram. of v. de jeugd. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok noodklpk. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 De zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouw, 14.00 Gevar, muz. 14.40 Gram. 15.00 Gram. of v. d. jeugd. 15.30 Gram. 10.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Chansons. 17,40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.05 Ritm. muz. 18 20 Gram. 18.20 Lichte muz. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. op het nieuws. 19.15 Rege- ringsuitz.: Emigratiepraatje door H. A. van Luyk. 19.25 V.V.D., pol caus. 19.35 Verz. progr. v. d. mil. 20.05 Roulette. 20.30 Act. 20.45 Dansmuz. 21.10 Ten lange leste, hoorsp. 22.10 Pianorecital. 22.30 Klein koor. 22.50 Zwijgen en liefde, caus. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Jazzmuz. Televisieprogramma. NTS: 15.3016.30 Aankomst vier daagse t« Nijmegen. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP. (Over de 4e lijn). Vrijdag 25 juli 1958 van 1820 U. I. Enrique Granados „Goyescas" Opera in 3 tableaux gebaseerd op een serie pianocomposities van dezelfde naam. Libretto: Fernando Periquet. Plaats en tyd van handeling: Ma drid omstreeks 1800. II. Manuel de Falla: 1. „El Amor Brujo". Ballet gebaseerd op zigeu nerliederen. Diana Eustrati, mezzo sopraan. 2. „E Sombrero de tres Pi- cos". Ballet omgewerkt van een vroe gere compositie, getiteld El Corregi- dor y la Molinera. RADIO VATICANA. Golflengten: 25 m 67; 31 m. 10; 41 m. 21; m m. Vrijdag 25 juli: 22.15 uur: Naklan ken van wat in Utrecht gebeurde op de laatste Juli-zondag 1957. door L. A. Cunningham 16) „Inderdaad", lachte Lynn, „daar komt niets van in". „Maar wat wilt u dan beginnen, m'sieur? Het is een groot landgoed. Misschien „Misschien ja, dat is een idee, mon vieux misschien begin ik er een hotel, in concurrentie met dit hier. Ik kan er golfbailen aanleggen, en een zwembad, en Op dit ogenblik klonk Madelon's stem uit de keuken, die vroeg of de gast vanmiddag moest volstaan met praatjes. Luc rende weg om het eten op te doen. Onder het serveren zweeg hij verder stil en Lynn had slechts nog oog voor de werkelijk goed toe bereide spijzen. De gebeurtenissen van deze morgen hadden hem hon gerig gemaakt. Na de maaltijd voelde hij zich zeer tevreden met de gang van zaken, stak een sigaret op en genoot van izyn thee. En op dit ogenblik zag hy haar weer. Zij liep daar buiten, in witte zomerkleding, hier en daar afgezet met blauw. Het was zonder twUfel een buitengewoon sierlijke verschU- ning, zoals zU daar slank en soepel voortschreed. Zij maakte een praatje met een klein meisje dat haar aan sprak, en was zich niet in het minst bewust van de spiedende ogen, die haar achter Luc Simard's geraniums beloerden. Hij verwonderde er zich over hoe dat meisje hier thuis kon horen. Zij had niets van het vrouwelijk type dat men hier over het algemeen zag: gezet en grof. Manon leek hem een „grande dame", die uit het oude Frankrijk naar hier was overge waaid. „Ik geloof dat Pierre me dood "zou schieten als ik haar maar goedendag zou durven zeggen", overpeinsde hij. „De eerstkomende dagen zal hij wel een onmogelijk mens zijn om mee samen te leven; zijn familie zal niet veel plezier van hem hebben. Ik zou wel eens willen weten, wat hij nu allemaal voor lelijks van me zegt. Manon zal er me echter niet op aan kijken; zij kan niet eens weten, dat ik die beruchte Westcott ben, die haar vader het leven zuur maakt". Maar hierin had hij ongelijk. Manon was juist in de bazar, toen hij er even later binnenliep om tabak te kopen. Zij stond aan de toonbank wol uit te zoeken en keek op toen hy. binnenkwam. Ze wendde zich weer terstond tot de dame die haar hielp, maar Lynn had aan haar blik be merkt, dat zU hem herkend had. En dat deed hem allemachtig veel ple zier. HU bleef haar aankeken, zonder dat hy lette op de andere mensen in de winkel en zonder dat hU de win kelier hoorde vragen wat er van zijn dienst was. BU zich zelf maakte hy de opmerking, dat als zU het wer- kelUk met elkaar eens konden wor den, er niets of niemand kon zijn, die hen van elkaar zou kunnen hou den zeker niet een kunstmatig ge voede haat, die al Wjna twee eeuwen oud was. Hij treuzelde wat met zyn aart koop, in de hoop dat rij de winkel tegelUk met hem zou verlaten. Maar zy hield het goed uit by de dikke winkeljuffrouw en keek geen ogen blik zyn kant uit Tenslotte ging hy teleurgesteld weg. Alles wel be schouwd, had hU geen enkele reden waarom hy haar zou mogen afspre ken wegens hun toevallige ontmoe tingen. En hU wist, dat er nergens ter wereld zo veel „gekletst" en ge lasterd wordt als in zulke kleine plaatsjes. Als zU dus liever vermeed hem te kennen, kon hU haar daar geen ongelyk in geven. Toch speet het hem geweldig, dat hij geen woord met haar kon wisse len. Zy leek hem een oude kennis toe in dit dorp, waar hij zo totaal vreemd was. Hij gold de mensen hier voor een indringer, en de eerstvol gende maanden misschien wel jaren zou hij dat blUven. Het is best mogelyk, viel hem in, dat de Westcotts hier altUd als vreemden zUn beschouwd; maar dan zullen zU daar wel niets om gegeven hebben. Zy hadden hun eigen vrienden, jagers en kennissen uit de Engelse plaatsen Dorchester en Sackville. Maar hij, Lynn, bezat deze relaties niet; het beloofde voor hem niet zo'n prettige tUd te worden hier. Hij begon te twijfelen of zijn be sluit om te bUjven wel verstandig was geweest, maar zette dan die ge dachte als laf en allesbehalve flink weer opzU- Hy moest zich geen zor gen maken vóór de tyd. Vlak voor zich zag hy nu het uit hangbord van het kantoor van Lau rent D. Pitre, advocaat, notaris, enz. Dit was de man waarvan Pierre La- brette gesproken had. Dit was de tussenpersoon geweest, door wiens bemiddeling Lynn's vader het geld op zUn hoeve had gekregen. Lynn stiet de deur open en stapte naar binnen. Hy kwam voor een houten toonbank te staan, waarnaast een klein deurtje was dat naar mr. Pitre's bureau leidde. Het deurtje was zó smal, dat Lynn zich afvroeg hoe iemand van de omvang van mr. Pitre er ooit door zou kunnen. Waar- sohUnlijk komt de baas dus altijd door de achterdeur binnen, dacht Lynn. Laurent Pitre leunde achterover in zUn stoel en las „Le Soleil", onder het genot van een sigaar die heel goed rook. Toen Lynn binnenkwam legde hy zowel „Le Soleil" als de sigaar weg. HU keek de nieuwe klant 'n ogenblik onderzoekend aan, waar- by hy zich afvroeg wat die lange jongeman wel kwam doen. Maar dan stond hij moeizaam op, wentelde zich naar de toonbank, opende het kleine deurtje met een van zyn pudding handjes en gaf het andere aan Lynn. „Ik geloof, dat ik het genoegen heb met mUnheer Lynn Westcott", piepte hy dan met een hoog stemmetje, „de bezitter en eigenaar van alle roeren de en onroerende goederen, die be horen tot het landgoed, dat bekend staat als Westcott Manor, kadaster sectie M 55?" „Dezelfde", zei Lynn. „Het is me aangenaam". Mr. Pitre keek langs Lynn heen. „Waar is Pierre Labrette?", vroeg hij. „Ik dacht, dat die met u mee zou ko men". „Och, hU is van gedachten ver anderd". „Maar hoe kan dat nu?HU hU. „HU wilde Westcott Manor kopen koste wat kost, bedoelt u?" „Ja. Of neen. Ik wil zeggen, hy wilde het van u overnemen als u dat wenst". „Ik ben besloten om de bezitting niet te verkopen". Lynn keek met voldoening naar de ontsteltenis, die zich aftekende op het over-ronde gezicht van de wet geleerde. Maar die blik verdween weer en mr. Pitre's oogjes begonnen te schitteren. „Ah", zei hy. „Ik be- grUp het. U wacht op een hoger bod van de tegenparty". (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5