Verkiezing nieuwe president van Libanon Afnemende wind Scherp Britse troepen naar Libië Onrustig Venezuela Nieuwe Franse grondwet fleur-feest <3JE> Weer 'n raket met muis Chinese bisdommen los van Rome? Prins Bertil begroette koninklijk gezin RIJNSTREEK In Voorhout worden woningen voor bejaarden gebouwd Herdenkingsdienst voor gesneuvelde koning Feisal DONDERDAG 24 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Stam in opstand in Irak De verkiezing van een nieuwe pre sident van Libanon zal op 31 juli wor den gehouden. De president wordt door de Kamer van Afgevaardigden gekozen. De da tum werd vastgesteld na een onder houd tussen president Sjamoen en de voorzitter van de Kamer, Osseiran. Saleb Salam, de leider van de op standelingen in Beiroet, heeft volgens het Britse blad „Daily Sketch" ver klaard, dat zijn mannen een gedeelte van iedere lading wapens en munitie die door de Amerikanen aan de Liba nese regering worden geleverd, ont vangen. Salem zei, dat de opstandelingen geen wapens uit andere landen ont vangen. Opstand tegen opstandelingen. Volgens te Istanboel uit het Syrisch- Iraaks grensgebied ontvangen berich ten zijn leden van Iraakse stammen, die koning Feisal waren toegedaan, tegen het nieuwe bewind in opstand gekomen; zij zouden thans strijd le veren tegen regeringstroepen. Onder de in opstand gekomen stam men zou zich die der Advoens bevin den, een def grootste in Irak. De vermoorde Jordaanse ministers. De drie Jordaanse ministers, die op veertien juli te Bagdad zijn vermoord, zijn het slachtoffer van een misver stand geworden, zo heeft hun chauf feur bij zijn terugkeer te Amman meegedeeld. Volgens hem had een menigte het gezelschap van zeven Jordaniërs, waartoe de ministers be hoorden, 'aangezien voor Iraki's, op weg om voor een krijgsraad terecht te staan. De Jordaniërs waren op de dag van de omwenteling onder geleide van een Iraakse legerofficier uit hun ho tel naar het ministerie van defensie gebracht. Toen zij daai aankwamen werd het gezelschap door een menig te aangevallen, die hen aanzag voor vertegenwoordigers van het oude re gime. Soeleiman Toekan, de minister van defensie van de Iraaks-Jordaansé Unie, had men aangezien voor de Iraakse oud-minister van buitenland se zaken Djamali. Hij was met de oud-premier Hasjem en de minister van staat voor buitenlandse zaken Een randstoring van het depressie- gebied bij Zuid-Noorwegen trok af gelopen nacht langs de Waddenkust, vergezeld van veel wind naar het oosten. Vooral in het noorden van 'het land vielen daarbij opnieuw veel buien. Aan de achterzijde van het depres- siegebied voeren Noord-westelijke tot noordelijke winden nog voortdurend koude polaire lucht over de Britse eilanden en de Noordzee naar West- Europa. Er nadert nu echter een rug van hoge luchtdruk ten westen van de Britse eilanden, welke zich over het Noordzeegebied uitbreidt. Dit zal tot gevolg hebben, dat de aanvoer vain de koude lucht minder krachtig wordt en de kans op buien kleiner wordt, ook in het noorden van het land. De temperaturen zullen wel een neiging vertonen wat hoger te worden, maar van veel betekenis zal dit nog niet kunnen zijn. daar ook vrijdag de luchtaanvoer nog over zee plaats vindt. POTLOOD en GEEST No. 540. Horizontaal: 1. schilderij waar het licht doorvalt, 7. maanstand, 8. rijstbrandewijn, 9. waterkering, 10. optelling, 11. lidwoord, 12. zangstem, 13. soort café, 14. boom, 15. visje, 16. verkeerd, 18. jongensnaam, 20. mu zieknoot, 21. gem. in N. Brab. Verticaal: 1. boom, 2. pers. voor naamwoord, 3. venster, 4. lichaams deel, 5. familielid, 6. stuk bouwland, 9. opschik, 10. sluiskolk, 11. halsdoek, 12. zichtbare voorstelling, 13. bundel, 15. oude inhoudsmaat, 16. onbep. voornaamw., 17. mijnheer (Eng.), 19. voedsel, 20. voornaamwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 539. Horizontaal: 1. dra, 3. tot, 5. Est, 7. eva, 9. legaat, 11. Po, 12. as. 13. roemer, 16. Ems, 17. ets, 19. kea, 20. sap. Verticaal: 1. die, 2. ante, 3. Thea, 4. taats, 6. sloom, 8. vaart, 10. gom, 11. preek, 14. Esla, 15. eens, 18. sop. 1 Choeloesi el Cheiri op beestachtige wijze afgemaakt. Volgens de chauffeur bevindt de Jordaanse ambassadeur te Bagdad zich nog in zijn ambassade. NASSER NAAR IRAK? Een vooraanstaand blad in Damas cus schreef gisteren dat president Nasser een staatsbezoek aan Irak zal brengen zo gauw dit mogelijk is na dat de huidige crisis tot rust gekomen zal zijn. Het blad schreef, dat afgelopen za terdag over het bezoek afgesproken was, toen Nasser in Damascus samen was met een Iraakse ministersdelega tie. Beide partijen, aldus het blad, wa ren oprecht geestdriftig voor 'n der gelijk bezoek. De Britse' kruiser „Cumberland", die dindag Malta met onbekende bestemming verliet, is in de Libische haven Bengazi aangekomen, aan boord bevindt zich 'n bataljon troe pen. In Tripolis (Libië) heeft een Britse legerwoordvoerder gezegd, dat de terugtrekking van Britse troepen uit Cyrenaica, die deze maand voltooid zou worden, is uitgesteld. Gisteren is een aantal landkon- vooien in Bengazi aangekomen en zijn 600 Britse mariniers te Tobroek aan land gegaan. Het is de laatste dagen in Venezue la weer wat rumoerig. Eergisteren is een complot, onder leiding van de minister van defensie Castro Leon, verijdeld. Deze minister is gisteren afgezet en vervangen door een an dere. Minister Castro Leon zou uit naam van de strijdkrachten aan Larrazabal, die voorzitter van de aan de macht zijnde juncta is, een memorandum hebben gezonden, waarin ondermeer geëist werd dat de leden van de „de mocratische actie" en de communis ten verwijderd worden uit de over heidsdiensten waaraan zij verbonden zijn. Vandaag wordt weer gemeld, dat het garnizoen van Maracay, hoofd-1 stad van de Venezolaanse staat Ara- gua, in opstand is gekomen. De lei ders van de opstand hebben de gou verneur van Aragua gevangen geno men. De Franse minister van voorlich ting, Jacques Soeustelle, heeft de voornaamste punten bekend ge maakt van de nieuwe grondwet, waarover in oktober een volksstem ming gehouden zal worden. Deze nieuwe grondwet bepaalt, dat de president van de vijfde Franse re publiek gekozen zal worden door de leden van het parlement en de ge meenteraden. Tot nu toe werd de pre sident alleen gekozen door de parle mentsleden. De president zal voorts de premier benoemen en op voorstel van deze ook de andere leden van het kabinet. De regering zal verantwoordelijk zijn aan de Nationale Vergadering, die bij de algemene verkiezingen ge kozen wordt. Verder komt er een parlement, be staande uit een Kamer en een Se naat. De president krijgt bepaalde bevoegdheden, die hem de macht ge ven het parlement te ontbinden en een volksstemming uit te schrijven. Deze bevoegdheden zijn echter nog niet vastgelegd door de huidige Fran se regering. Vier met het gezin uw Flexa schilderfeest: met z'n allen supersnel Kleur Voor Jaren op hout en muren toveren. Recept: een goede stemming kwasten eD de verf voor het schilderfeest FLEXA O.A. VERKRIJGBAAR BIJ: LEIDEN Nieuwe Rijn 49 - Herenstraat 34 GROTE SORTERING Van de Amerkaanse proefbasis te Cape Canaveral is woensdag weer een „Thor-Able"-raket gelanceerd met een muis in de neuskegel. De lancering is vlot verlopen. De vraag is nu of men er in zal slagen de neuskegel met de muis terug te vin den. De vorige keer dat men een der gelijke proef nam, óp 9 juli, is men daarin niet geslaagd. De witte muis in de neuskegel, „Wickie", is een zusje van „Mia 2", die de reis van 9 juli heeft meege maakt en die niet teruggevonden is. „Wickie" zit opgesloten in een speciale houder, met voldoende zuurstof, eten en water voor zes weken. De hartslag van „Wickie" is tijdens de reis door speciale instrumenten gemeten, een radiozender in de raket heeft deze ge gevens uitgeseind. CHURCHILL GAAT VERHUIZEN Volgens een bericht in het Britse blad News Chronicle zal de vroegere Engelse premier Sir Winston Chur chill over enkele maanden Engeland verlaten om zich blijvend aan de Franse Rivièra te gaan vestigen. Churchill heeft in het verleden tal rijke malen aan de Rivièra verblijf gehouden. Volgens radio Peking en berichten in de communistische pers in China zouden de Katholieken van de Zuid- Chinese provincies Kwantung en Kweichow zich en bloc bij de ver eniging van patriottische Katholie ken hebben aangesloten en zich van Rome hebben afgescheurd. Dit zou zijn besloten op een ver gadering van de Katholieken van deze provincies te Kanton. Tevens zou de vergadering hebben besloten om twee nieuwe bisdommen te vormen namelijk voor de gedeel ten van de bisdommen Hongkong en Macao, welke in communistisch Chi na liggen. De vergaderden zouden te kennen hebben gegeven geen personen te accepteren, die het Vatikaan voor de Kerk in China heeft bestemd. Dulles naar Bonn De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, zal zaterdag een bezoek aan Bonn brengen voor besprekingen met bondskanselier Adenauer, zo heeft een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade woensdag in Bonn bekendgemaakt. Dulles zal slechts enkele uren in Bonn blijven en daarna naar Londen vliegen, waar hij als waarnemer zal deelnemen aan de ministerconferen tie van het Pact van Bagdad. Over het onderhoud met Adeauer zei de woordvoerder, dat de beide staatslieden van mening zijn, dat een persoonlijke gedachtenwisseling over de toestand in de wereld op dit spe ciale ogenblik voor hen beiden pro fijtelijk zou zijn. WERVELSTORM IN JAPAN Een wervelstorm, „Alice", die woensdag het gebied van Tokio teis terde, heeft donderdag Noord-Japan getroffen. Er kwamen 21 mensen om het leven, 18 worden vermist, 61 per sonen liepen verwondingen op. Ongeveer 57.000 mensen zijn dak loos geworden door overstromingen. Ruim 100 bruggen werden wegge spoeld en er deden zich 350 aardver schuivingen voor. De wervelstorm bevindt zich thans buiten Japan en verplaatst zich in noordelijke richting. Prins Bertil van Zweden is gisteren uit de haven van Saint Tropez aan de Franse zuidkust het jacht „De Groene Draeck" tegemoet gevaren om koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene te begroeten. De Zweedse prins brengt op het ogenblik zijn vakantie door in Saint Tropez, waarheen „De Groene Draeck" koerste, nadat dit jacht gis termorgen vroeg Saint Raphael had verlaten. Nadat „De Groene Draeck" kort na het middaguur in Saint Tropez was aangekomen, ging het koninklijk ge zin aan wal om de stad, die bekend staat als een literair en artistiek cen trum aan de Franse Rivière te be zichtigen. Later in de middag ging de Prins met de beide prinsessen weer aan boord van „De Groene Draeck", ter wijl de Koningin zich aan boord van de mijnenveger „Breukelen" begaf. Het koninklijk gezin wacht in Saint Tropez tot de „Piet Hein" daar uit Marseille aankomt. Het koninklijk gezin was tevoren langer in de haven van Saint Ra phael aan de Franse zuidkust vast gehouden dan de bedoeling was. Toen men met „De Groene Draeck" wilde uitvaren, raakte het anker ver ward in de kabel van een ander schip in het haventje. Toen men de zaak ontward had. was het getij ge keerd. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Donderdag 24 juli 1858. Advertentie: Roode Aalbesiën- sap, eerste qualiteit, a 22i/t cis. per flesch, bij H. J. v. Staveren, den. 3 Flesschen, Brieven en Geld den. 3 Flesschen, Brieven en geld franco. ALPHEN AAN DEN RIJN TOEGANGSWEG AANBESTEED. Namens het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn heeft de direc teur var gemeentewerken, ir. N. Buijsert, woensdagmorgen openbaar aanbesteed de aanleg van ie toegangs weg naar het nieuwe industrieter rein aan de Heimanswetering. Er werd door dertig firma's inge schreven. Men kon zijn prijzen calcu leren met toepassing van rivierzand (A) en duinzand (B). Enkele firma's maakten hierdoor verschil in prijzen. Wat deze betreft laten wij tussen haakjes het bedrag voor toepassing van duinzand volgen. De hoogste was de firma F. K. Orsel te Leiden met ƒ372.550 (ƒ390.000), laagste de N.V. de Vries en Loen te Delft met 274.940 (ƒ279.000). Voorts waren de inschrijvingen van hoog tot laag de volgende: fa. J. P. Killian en Co. te Gorinchem 345.000; W. v. d. Leij te Herwijnen ƒ335.00, fa. M. Hoek en zn., Nieuwedijk ƒ333.000, Wi Glijm en Co. Rijswijk (Z.-H.) 325.000, fa. H. Bunschoten en zn., Noordwijk ƒ325.000 (ƒ310.000), fa v. Nordheim, Soesterberg ƒ320.000, N.V. Exploitatie-mij. Koers n.s. te Doorn 316.000, fa. gebrs. P. en A. de Man, Ammerstol ƒ315.000, gebrs. Schouls n.v. te Leiden 313.500, n.v. Aanne mingsbedrijf N.B.M. te Zaandam ƒ312.000, fa. H. M. Hendriks en fa. C. v. Vliet en zn., Amsterdam ƒ311.745, Pieter v. d. Dool, Bergam bacht 308.244, D. de Rooij, Badhoe vedorp 308.000, W. Hennipman, Lei derdorp 305.000, D. Gouwens en zn. Krimpen a. d. IJssel 302.000, A. Th. Stuifzand, Leiden ƒ302,00 (ƒ299.000) H. J. v. Maree te Doorn f 300.000, P. B. Huberts wegenbouw, De Bilt 298.000; H. J. Strijk, Rijp wetering ƒ298.000 (ƒ295.000), G. Hulsebosch, Bloemendaal ƒ298.000 (ƒ294.900), Aann.mij. wegenbouw „Trio" n.v., Woerden 297.000, fr. M. v. Ooyen en zn., Gouda ƒ295.000 (ƒ296.000), N.V. Westlandse wegenbouw, Rijswijk ZH, 292.00, A. Versloot, Bodegraven 290.000, H. Rienstra, Nieuwerkerk a. d. IJssel 284.000, H. Oudenes, Al phen aan den Rijn 284.000, C. A. Langeveld, Alphen aan den Rijn 282.000, J. Mens, Lisse 279.000. De gunning is aangehouden. HAZERSW0UDE (Gr.) Schoolwedstrijd. Uitslag van de wedstrijd in de Pius X-School. Onder de goede oplossingen die vóór woensdag zijn ingeleverd zijn de prijzen verloot. Afdeling liturgie: H.H. Vertegaal, Rijndijk 75, Hazerswoude. Afdeling rekenen: J. C. de Boer, Hazerwoude. Afdeling spreekwoorden: W. Koe- leman, Gravestein 30. Afd. sport: J. Borst, Rijndijk 114. Afd. Algemene Ontwikkeling: P. v. d. Heiden, Rijndijk 78. Bovengenoemde prijswinnaars kun nen donderdagmiddag hun prijzen bij Pennings afhalen, 'n Prettig slot van 'n sportieve denkwedstrijd! St. Bernardus. De jaarvergade ring van de R.K. Voetbalvereniging St. Bernardus Werd in het Café v. d. Voort gehouden. Omstreeks 8 uur opende de voorz. de vergadering en heetteallen har telijk welkom. Hij betreurde dat er weer weinig senioren waren. De se cretaris las de notulen en het jaar overzicht voor. Daarna was het woord aan de pen ningmeester. Er is vooruitgang te boeken verge leken met het vorige jaar. De Geestelijk Adviseur sprak over de zondagsheiliging, dat wij de zon dag moeten zien als 'n dag voor God, maar niet alleen voor vermaak. Hij sprak ook over de biecht. Als wij goed met O.L. Heer staan hebben wij minder zorgen. Tevens bedankte de adviseur de voorz., de secretaris, de penningm. en de elftal-comimissie voor het vele werk. De training zal woensdag 6 augus tus weer beginnen. 38 augustus is er te accepteren. weer, zoals ieder jaar, 's morgens of- fermis en gezamenlijk ontbijt. Bij de bestuursverkiezing werden Joh. v. Wijk, H. y. d. Voort en Jac. Straver herkozen. Als voorz. is Jac. Straver gekozen. Verder werd 'n nieuw lid in het bestuur gekozen n.L Th. v. Wetten De Elftal-commissie is in z'n ge heel behouden n.1. 5 mensen. Bij de rondvraag bedankte de ad viseur de scheidende voorz. H. Ver- degaal voor al het werk dat hij in d^ afgelopen 8 jaar gedaan heeft en heette de nieuwe voorz. Jac. Straver hartelijk welkom. De heer v. Wijk dankte ook de af tredende voorzitter. De nieuwe voorz. dankte voor het vertrouwen van de vergadering, dat hij als voorz. gekozen werd. De voorz. eindigde de vergadering met de dank uit te Spreken aan het betuur voor het vertrouwen dat hij in de jaren genoten had. LEIDERDORP Raadsagenda. Op vrijdag a.s. des avonds 8 uur te houden raadsvergade ring ziullen de volgende punten be handeld worden: Voorstel tot invoering van een werkelassificatie en prestatiebeloning voorstel inzake salariëring gemeen- tepersoneel in verband met de laat ste huurverhoging; voorstel tot wijzi ging der salaris verordening gemeen- tepersoneel per 1 april; onderzoek van geloofsbrieven van de leden van de raad; voorstel tot vaststelling dei- rekening van het Bureau Sociale Zorg over 1957; voorstel tot het aangaan van een geldlening bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeen'en, groot 63.000; voorstel tot onderhandse aanbesteding van 59 premiewoningen in het Does kwartier; voorstel tct het aangaan van een geldlening ad. 600.000 bij D. Kok en Co. te Schiedam. Geldleningen. V n de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten is een aanbie ding ontvangen voor een vaste lening groot 63.000. Dit bedrag is bestemd voor de definitieve financiering van onderhanden of reeds voltooide ka- pitaalswerken. Daar het voor de ge meente belangrijk is de vlottende schuld zoveel mogelijk te consolideren en de voorwaarden van de lening te aanvaardbaar zijn, stellen B. en W. voor de aanbieding te accepteren. Voor de bouw van 59 premiewonin gen in het Doeskwartier hebben B. en W. van de firma D. Kok en Co te Schiedam een aanbieding gekregen voor een vaste geldlening ten bedra ge van j 600.000, looptijd dertig jaar, af te lossen in 30 gelijke termijnen tegen een rente van 41/sper jaar. B. en W. adviseren ook deze lening Koning Hoessein van Jordanië knielt, in gebed verzonken, tijdens de herdenkingsdienst in Amman ter nage dachtenis van zijn neef, koning Feisal van Irak, die met andere leden van de koninklijké familie tijdens de op stand in Irak werden doodgeschoten. Discussies in raad kregen onprettige sfeer In een voltallige ziting kwam de gemeenteraad van Voorhout in ver gadering bijeen. Een subsidie aan het Humanistisch Thuisfront werd op principiële gronden afgewezen. Er werd aangedrongen op wat meer activiteit tot het wederom krij gen van een maatschappelijk werk ster. Hoewel dit een taak is voor het Parochieel Charitatief Centrum was men toch van mening dat indien de ze instantie nu niet spoedig slaagt, de gemeente deze benoeming maar weer in handen neemt. Van het gemeente-personeel was een dankschrijven binnengekomen, voor de medewerking aan de gehou den uitgaansdag. Aan de minister van binnenlandse zaken zal verzocht worden te bevor deren dat ook onze gemeente even als Noordwijkerhout en Sassenheim wordt ingedeeld in de 2e klasse. Er was geen bezwaar om aan C. J. Bierman een strook grond, gelegen aan de Prins Bernhardlaan te verko pen. Met de Bank voor Nederlandse Ge meenten zal een vaste geldlening groot 29.000.worden aangegaan. Een commissie bestaande uit de leden drs Derksen, mr J. Weve, A. Eigenbrood en de secretaris onder zocht de geloofsbrieven van de nieu we raadsleden. Alvorens advies van goedkeuring te geven wat betreft de heer A. Al- lard, zullen over deze nadere inlich tingen ingewonnen worden, aan gaande zijn functie van secretaris van de commissie tot wering van schoolverzuim. Aan het gemeentepersoneel zal een huurcompensatie en een duurtetoe- slag worden toegekend over het tijd vak 1 juli t.m. 31 dec. 1958. Aan het bestuur van de Christelij ke school zal medewerking worden verleend tot het aanbrengen van een centrale verwarmingsinstallatie in het schoolgebouw Jacoba van Beie- renweg 130. De kosten van deze voorziening werden geraamd op 9.100.Dit werd nogal hoog ge vonden zodat aangedrongen werd op een openbare inschrijving. Watertoevoer. Bij de rondvraag deed de voorzit ter de verheugende mededeling dat er nu spoedig een nieuwe watertoe- voerleiding komt, van Noordwijk, langs Noordwijkerhoekbrug, naar de B.N.S.. Ook deelde de voorzitter me de, dat aan ir Geels opdracht is ge geven, een plan te ontwerpen tot bouw van bejaardenwoningen, bui ten de bouw van andere woningen om. Deze zullen gebouwd worden op het perceel Oostdam. De heer Van de Nouland, gaf nog een verklaring, waarom het toenma lige college waarvan hij wethouder was, zoveel woningen aan niet-Voor- houters had afgegeven, dit naar aan leiding van eerder gedane opmerkin gen. De heer Van der Ploeg vond de motivering zeer zwak. Hij vroeg waarom toen geen contact gezocht werd met de woningbouwvereniging inplaats van ieder plan tegen te werken. Hierover werden verder geen dis cussies toegestaan. De parkeerplaat sen in de dr Kuiperlaan waren ge heel niet naar de zin van de heer Van de Nouland. Dezelfde spreker had nog een aan merking, welke een persoonlijke aan val was op wethouder Borst en vol gens de leden niet thuis hoorde in deze zitting. De discussies waren dan ook niet mals. Wat was het geval? De wethouder had met een auto op het rijwielpad iangs de Leidse vaart gereden, om het hooi langs de berm op te laden. Dit gaf volgens spreker geen pas voor 'n wethouder, die toch een voorbeeld moet geven. Wethouder Derksen interrumpeer de dat deze kwestie hier niet thuis hoort, maar bij de politie. Wij kun nen onze tijd beter gebuiken. De heer Eigenbrood was de enige die d. Nouland bijstond. De stemming werd onprettig, zodat de voorzitter ingreep, en de discus sies sloot nadat de heer De Groot, nog met grote verontwaardiging zijn mening over de aanval op een be paald persoon, door de heren v. d. Nouland en Eigenbrood weergaf. Hij noemde het „platvloerse uitla tingen" die niet met het parlemen taire fatsoen overeenkomen. Hierna geheime zitting. WARMOND Geslaagd. Voor het examen En gels acte m.o.-A., slaagde de heer W. Th. Sehilthuis te Warmond.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2