Vierdaagse-lopers gunden zich geen rust Kaagzeilers gaven protestcommissie op vierde dag handen vol werk Teamwedstrijden leverden veel protesten op Dreigende wolken verhaastten het afscheid van Eist Paardensportfeesten te Stompwijk WOENSDAG 23 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Het weer zag er de vierde dag der Kaagweek niet al te best uit. Reeds in de ochtend, toen de zeilers voor de Hol landFrieslandteamwedstrijden zich ge reed maakten om hun tweede wedstrijd te beginnen, viel de regen bij stromen. Gelukkig werd het later weer droog en kwam de wind doorzetten, zodat het tijdens de meeste wedstrijden op deze dag droog was met finke wind. Alleen in de middag kwamen enkele fikse buien de zeilers er nog weer een aan herinne ren, dat het Kaagweek was.... In de teamwedstrijd der Regenbogen tussen Holland en Friesland ging het er in deze race veel heftiger toen dan in de eerste wedstrijd. Er werd danig team gevaren en de fceilers van elke ploeg waren er op uit het hun tegenstanders zo moeilijk mogelijk te maken. Van der Velde, Hofland en Kist bij de Hollan ders, Alberta en de Wilde vooral bij de Friezen trachtten al of niet met suc ces hun tegenstanders een hak te zet ten door loefpartijtjes om teamgenoten naar voren te laten komen en zoals in zulke gevallen meestal gebruikelijk, „waar gehakt wordt, vallen spaanders". Dat bleef ook hier niet uit, want er vie len niet minder dan vier spaanders in deze ene race. De protestcommissie had het er handen vol werk mee, want het valt in de regel niet mee alle betrokke nen bij dergelijke protesten te bereiken en zo was het al avond geworden zonder dat men tot een vergelijk was gekomen Intussen was de volgorde van aankomst als volgt: de Friezen Priester, Alberda, Postma en de Wilde resp. 2e, 3e, 6e en 8e, de Hollanders Bakker, v. d. Velde, Hofland en Kist resp. Ie, 4e', 5e en 7e, zodat het Hollandteam 19.1 pnt vergaar de tegen de Friezen 17. Het resultaat van de protesten was, dat Hofland en Kist werden uitgesloten, terwijl de Wilde later nog wel zou volgen. Daardoor werd de stand van de tweede wedstrijd: Hol land 13.1 puntenFriesland 17 punten. Totaalstand: Holland 31.1Friesland 32.1 punten. Ook in de teamwedstrijd der 16 M2 Streepklasse viel een onregelmatigheid- je voor. Hier werd de Hollandteamzei ler A. W. Endstra finaal door de Fries landzeiler Van der Steeg overvaren. Hier was de volgorde van binnenkomst als volgt: Friesland: Olde Agterhuys, Minks. Feenstra, Amsterdam en v. d. Steeg resp. 2, 4, 5, 6, en 7; Holland: Bol, Taselaar, van Dijk, v. d. Horst en Endstra resp. 1, 3, 8, 9 en opgegeven. Punten Holland 23.1Friesland 31. Doordat Van der Steeg evenwel werd uitgesloten verloor Friesland enkele punten en werd de ..and: Holland 25.1 Friesland 27. Totaalstand: Holland 47 en Friesland 59 pnt In de strijd tussen Tandjong Priok en De Kaag in de Valkenklasse behaalden de gasten ditmaal de overwinning met 19.116 punten, zodat de stand na drie dagen is: De Kaag 59.2 pntTandjong Priok 47.1 pnt. De in de middag gevaren teamwed strijd in de Pampusklasse tussen De Kaag en Curagao had ook al 'n onregel matig verloop. Hier werd J. Romanesko eerst aankomende, uitgesloten, zodat voor de gasten overbleven de plaatsen 1, 3 en 6, waar de Kaagzeilers 2, 4 en 5 tegen over plaatsten, omdat Quwekerk niet finishte. Curagao kreeg daardoor 17.1, de Kaag 16 punten, zodat de stand na drie wedstrijden is: Curagao 55.2 tegen De Kaag 50.1 pnt. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. A.V. R.O.: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Kamerork. 12.00 Zang en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13. Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Theaterork. 13.55 Beursber. 14.00 Sopr. en piano. 14.30 De jacht op de dader, hoorsp. 15.10. Cabaret. 16.00 Varianten. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Dansmuz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Orgelspel. 19.15 Lichte muz. 19.45 Nieuws. 19.50 Lohengrin, opera. 21.00 Act. 21.15 Lohengrin (2de ac te). 22.40 Nieuws. 22.5024.00 Lohen grin (3e acte). HILVERSUM H, 298 M. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.46 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram 8.50 Voor de vrouw. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.25 Chansons. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor het platteland. 12.35 Land- en tuinb. meded. 12.38 Gram. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en Kath. nws. 13.20 Gram. Dansmuz. NVRC: 14.00 Ka merork. en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Lichte muz. 15.40 Gram. 15.45 Vrouwenkoor en sol. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Pianoduo. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beurs ber. 17.45 Clavecimbel-recital. 18.00 Politiekapel. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Idem. 19.30 Gevar. muz. 19.50 C.H.U., pol. caus. 20.00 Radiokranl. 20.20 Spoor zoeken door Europa. 21.30 Gram. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgel- conc. 22.40 Gram. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. Televisieprogramma. NTS: 20.00 Journ. en weerber. VARA: 20.20 Mensen, dingen, nu! 20.30 Spiegel der kunsten. 21.00 Oos telijk Friesland, filmdocumentaire. 21.20 Liedjes. 21.45 Amus.muz. De persoonlijke wedstrijden. Het was prachtig zeilweer toen in de middag de strijd der grotere broers in de nationale persoonlijke wedstrijden een aanvang namen. In de Pampusklasse zeil de de Oegstgeestenaar G. Biesot Jr. weer een prachtige wedstrijd, want voor de derde maal won hij en staat dus on bedreigd aan de kop van het klassement Ook Jac. Kraan deed weer een goede gooi naar de hoofdprijs door een twee de zege na aanvankelijk heftige strijd, want in het begin van de race lag hij nagenoeg in de achterhoede, kwam daar na op het kruisrak stevig opzetten en nam tenslotte opnieuw de kop, om met goede voorsprong te winnen. In de Sharpieklasse boekte W. Gulde- mond zijn tweede zege, in de Finnjollen was Koos de Jong weer eens in goede doen met de Boer als tweede en van Leeuwen op de derde plaats nadat Ger- hards op protest was uitgesloten. Hans van der Velde zegevierde ein delijk weer eens in de Regenboogklasse, doch zonder strijd is het niet gegaan. Wel lag hij na het ronden van de boeien op het Zweiland steeds aan kop, doch Hofland bedreigde hem voortdurend Toch gaf Van der Velde zich geen ogen blik bloot en hij won verdiend. A. End stra kwam in de 16 M2 Streepklasse ein delijk ook eens tot een overwinning met Minks op de tweede plaats, terwijl de Aalsmeerder J. Bol ditmaal met de vijf de plaats genoegen moest nemen. Rolf v. d. Baumen werd deze middag winnaar in de Valkenklasse, Jac. Stap zegevierde weer bij de Olympiajollen en dwong zijn stadgenoot Harry Willems dus weer naar de tweede plaats, terwijl Amons de vierde plaats behaalde in de Stern- klasse. De uitslagen der open wedstrijden wa ren: Valkenklasse B: 1. mej. E. Boonstra, 2. R. Veldhuizen, 3. L. de Wit, 4. P. W. J. Engelhard, 5. ir. M. C. de Jong. Olympiajollenklasse B: 1. J. Boon, 2. P. C. Loogman, 3. K. Cleton, 4. A C. van Beers, 5. S. Wijsenbeek. Vrijheidsklasse A afd. I: 1. H. Schmitz Jr., 2. P. de Reuver, 3. J. L. J. Gaillard, 4. S. H. de Jong, 5. J. F. Kesting. Idem, afd. II: 1. J. R. de Vries, 2. J. R. Tepe, 3. J. Kordwagen, 4. P. J. Sam son, 5. M. de Groot. Sternklasse B: 1. H. v. <L Rest, 2. O. R. Boers, 3. mej. T. Bakker, 4. J. Zijl stra. 16 M2 Streepklasse B: 1. N. Phllipsen, 2. G. A v. d. Akker, 3. E. Hartsuiker, 4. J. J. v. d. Geest, 5. J. C. Vermeulen. 16 M2 Puntklasse: 1. W. Meihuizen, 2. K. Hermsen, 3. J. van Bergen. Pampusklasse A: 1. G. Biesot Jr., 2. J. Romanesko, 3. J. v. d. Hoek, 4. F. H. C. Drontman, 5. D. Veerman. Idem B: 1. G. Timmer, 2. W. J. Mijs, 3. T. C. Chaudron. 12 Voetsjollenklasse B: 1. W. H. van 't Hoogerhuys, 2. A. Kampsteeg, 3. J. F. R. Sieper, 4. mej. H. C. Huider, 5. A Walenkamp. Idem C: 1. F. Spechmann, 2. C. Zant, 3. W. de Rooy. Jeugdklasse B: 1. Tj. de Vries, 2. B. R. de Vries, 3. Th. Bensdorp, 4. mej. E. van Tienhoven, 5. D. Leeksma. Idem C: 1. K. Nater, 2. V. Schepers, 3. M. H. van Nieuwland, 4. mej. M. Dros ten, 5. H. P. van Reeuwijk. Flying Dutchmanklasse: 1. Jac. Kraan, 2. R. Kremer, 3. Ed. Frech, 4. G. A S. Jongeneel, 5. U de Vries. 12 M2 Sharpieklasse: 1. W. Guldemond, 2. B. van Wijk, 3. G. Lagendijk, 4. B. Kraan Jr. Finnjollenklasse: 1. J. H. H. J. de Jong, 2. J. A de Boer, 3. L. Gerhards. Drakenklasse: 1. C. Groot, 2. H. W. v. d. Steen, 3. Drs. J. Bier, 4. G. van Wijk. Regenboogklasse: 1. J. C. van der vel de, 2. J. Hofland, 3. J. H. C. Sieverts, 4. L. de Wit, 5. C. W. Kist. Noord Nederlandse 22 M2 klasse: 1. A Doedijns Jr., 2. M. Faber, 3. A. J. Wol- ters, 4. mr. J. van Slooten, 5. mr. H. P. Linthorst Homan. 16 M2 Streepklasse A: 1. A. W. End stra, 2. H. A. Minks, 3. H. Olde Agter- huis, 4. S. v. d. Steeg, 5. J. Bol. Valkenklasse A: 1. E. Rolf v. d. Bau men, 2. A. J. Klein, 3. H. M. Snoeck, 4. F. G. P. C. Goudriaan, 5. H. Kirkenier. Olympiajollenklasse A: 1. Jac. F. Stap 2. H. Willems, 3, W. H. Stellingwerf, 4. C. A. A Visser, 5. A. Alofs. 12 Voetsjollenklasse A: 1. H. M. Reyers, 2. J. W. van Weel, 3. H. van Weel, 4. L. H. de Goederen, 5. F. H. M. Daniels. Jeugdklasse A 1. R. Bakker, 2. G. L, Woortman, 3. R. Albers, 4. J. C. de Win- wel, 5. G. Nater. Sternklasse: 1. T. Amons, 2. J. Sweers de Landas, 3. F. Loozer, 4. E. Hofkes, 5. P. v. d. Winden. Vrijheidsklasse B: afd. I: 1. J. J. Onnes. 2. mej. N. Dammann, 4. H. Maronier, 5. mej. M. Muller. Idem II: 1. J. H. Aarts, 2. N. Wit, 3. N. P. Vogelaar, 4. A. Bakker, 5. Th. Scha- kenbos. ZWEMMEN. WERELDRECORD VOOR MARGARET ADWARDS Tijdens de spelen van het Britse rijk heeft het Engelse zwemstertje Margaret Edwards in het 55 yards bad van Car diff de 110 yards rugslag gezwommen in de tijd van 1 min. 12,3 sec. Zij verbeterde daarmee het sedert 19 april van dit jaar op haar naam staande record met 0,1 sec. Tevens evenaarde zij de prestatie van onze landgenote Ria van Velzen, die zondag jl met een tijd van 1 min. 12.3 sec. een nieuw wereldrecord op de 100 meter rugslag vestigde. Margaret Edwards verrichtte haar prestatie tijdens een estafette, waarin zij uiteraard als eerste startte. ATLETIEK De Zuidafrikaan Gernardus Potgieter heeft tijdens de Britse spelen te Cardiff in de finale van de 440 yards horden het wereldrecord verbeterd en ge bracht op 49.7 sec. Het oude record stond sedert 22 juni van dit jaar (Ba- kersfield) op naam van de Amerikaan Glenn Davis met 49,9 sec. WATERPOLO De competitie De Zijl adspiranten speelden 33 gelijk tegen de AZV ads piranten. VOETBAL. FUSIE TUSSEN VSV EN STORMVOGELS GAAT NIET DOOR De fusie tussen de semi-profclubs VSV en Stormvogels gaat niet door VSV heeft bericht ontvangen van de rechtskundig adviseur van de KNVB dat de zogenaam de fusievergadering van 9 juli jl, waarin met meerderheid van stemmen tot fusie van beide voetbalclubs werd besloten, niet rechtsgeldig is. In de eerste plaats was de vergaderingin strijd met de reglementen van VSV niet tenminste acht, maar vijf dagen tevoren geconvo ceerd en ten tweede kon het besluit tot fusie niet met meerderheid van stem men maar slechts met tweederde meer derheid van stemmen genomen worden, hetgeen zoals bekend niet geschiedde. Een en ander werd gisteravond bekend gemaakt op 'n buitengewone ledenverea- dering van,. VSV, volgens de reglementen bijeengeroepen door tenminste twintig leden, die het niet met de fusievergade ring van 9 juli eens waren, omdat daar besluiten gevallen waren die zij in strijd achtten met de reglementen van de ver eniging. De vergadering besloot het besluit van de algemene ledenvergadering van 23 juni, waarin besloten werd bij de sectie betaald voetbal van de KNVB te blijven als zelfstandige vereniging te handha ven. Op 1 augustus a.s. zullen de leden van VSV andermaal in een buitengewone algemene vergadering bijeen komen. Of de fusie dan onderwerp van bespreking zal uitmaken is nog niet bekend. Op de vergadering van gisteravond verklaarden zich slechts vijf leden voor een eventuele fusie van VSV met Stormvogels. VAN WISSEN NAAR PSV De Nederlandse elftalspeler Fons vrn Wissen heeft MW verlaten. In het komende voetbalseizoen zal hij de kleuren van PSV gaan verdedigen meldt de „Tel." De Eindhovense club heeft voor Van Wissen de som van 65.000 gulden op tafel gelegd. Bij MVV's eerste training ontdekte men dinsdagavond een nieuw gezicht. Het ge zicht van de Joegoslaaf Ladièlav Butko- vick. Deze bijna 28-jarige speler heeft een contract voor MW getekend. Hij speelde in het verleden reeds in Rode Star Belgrado, Austria Wenen, Hanno ver '96 en Fortuna Dusseldorp. Overzicht van enige wandelgroepen tassen Lent en Bemmel. Luchtfoto-ANP Het wandelleger van majoor Breu- nese is weer op mars. Gistermorgen omstreeks vier uur vertrokken de eer ste groepen voor de 55 km lange tocht door de oostelijke Betuwe, vervolgens bonden de militairen de strijd tegen vermoeidheid en blaren aan en iets later in de morgenuren mochten ook de „veertigers" en de „dertigers" naar de de eerste dag over het algemeen goed getroffen met het weer. In de morgen uren bleef het droog, de zon liet aarze lend enkele stralen door het wolkendek glippen en de temperatuur kwam nau welijks boven de 18 graden celcius. Ide ale omstandigheden voor een fikse wan deling en de meesten zetten er dan ook flink de pas in. Het is him geluk ge- 234 meter lange Waalbrug marcheren, weest, want kort na het middaguur Het laatste continent meldde zich om- sloeg het weer om en begon het hard te streeks half tien, het tijdstip waarop de regenen. Enkele groepen hebben op de eerste „hardlopers" Eist reeds i De 13.132 wandelaars en wandelaar- sters (er hadden er zich aanvankelijk 14.259 laten inschrijven) hebben het op Nog 'n week en de Hard draverij van „Nooit Ge dacht" te Stompwijk be hoort weer tot het verleden maar nu zullen de duizen den paardensportliefheb bers uit verre omgeving reikhalzend uitzien naar de jaarlijkse kortebaandrave- die op woensdagmiddag 30 juli weer zal worden ge houden. Stompwijk staat bekend als een eerste klas korte- baandraverij. Vandaar dat duizenden dit uitnemend ge organiseerd paardensport- feest jaarlijks bezoeken. Het aantal en de grote kwaliteit de paarden zijn er tel- kenjare borg voor, dat men 'n middag van uitstekende sport kan genieten. Ook dit jaar belooft deze draverij weer veel, want op het ogenblik, dat we dit schrijven, zijn er reeds 26 paarden ingeschreven. Stal Wagenaar komt met niet minder dan vier paarden aan start, o.m.: Ria Kitty, de winnaar van vorig jaar, Ronny Zora en Tourterelle. Stal Knijnenburg zal met Thea, Cornelia en Kingsor aan start verschijnen. Ver der lopen o.a. mee de beken de lopers Rita Bond, Ray Robinson, Quirinus, enz. In siders kunnen uit de deelna me van deze paarden reeds zien, dat er goed materiaal aan de start zal verschijnen en dat er uitermate grote spanning zal bestaan wie uiteindelijk met de prijzen zullen gaan strijken. Hier voor is weer een bedrag van niet minder dan 2260 be schikbaar gesteld, waaronder de hoofdprijs van 1000. Uit een en ander blijkt, dat het bestuur van „Nooit Ge dacht" zich weer in bijzon dere mate heeft ingespannen de Stompwijkse draverij te houden op het peil, dat zij sedert meer dan veertien jaar heeft nagestreefd en dat de laatste jaren nauwe lijks meer te overtreffen was Dat geldt ook in bijzondere mate voor de tweede dag van het jaarlijks paarden- sportfeest. Op donderdag middag 31 juli n.l. zal' er weer een tot in de puntjes verzorgd concours hippique worden gehouden, waarvan de hoofdschotel bestaat uit een burgerruiterspringcon- cours, waarvoor de beste Nederlandse ruiters, die be schikbaar zijn, naar Stomp wijk zullen komen. Het vorig jaar hebben de toeschouwers kunnen genie ten van de prestaties, welke de Landelijke Rijverenigin- gen op hun viervoeters ten beste gaven. Nu zal er wat materiaal betreft en wat de ruiterij aangaat nog meer te zien zijn. Het concours hippique zal voorts weer bestaan uit 'n zevental nummers tuigpaar- den voor de landbouwen de bevolking steeds een lust voor het oog terwijl voorts een jeugdspringcon- cours, dat luistert naar de betiteling „Zoek je eigen weg!" Ales bijeen een harddrave rij en een concours hippique van klasse. Verdere aanbe veling lijkt ons overbodig. As steeds zorgt het bestuur van „Nooit Gedacht" voor een alleszins volledig feest. Daarom zullen er donderdag voormiddag weer de gebrui kelijke kinderspelen worden gehouden, welke te 10 'n aanvang zullen nemer om de kinderen voor paardensport te interesseren zal' er voor de jeugd weer gelegenheid zijn aan raadwedstrijd, welk paard de draverij zal winnen, deel te nemen. Voor de winnaars worden aardige prijzen be schikbaar gesteld. Verder za. er zoals gebruikelijk weei volop vermaak zijn op het feestterrein. Indien het weer wil meewerken, zal er gende week in Stompwijk weer bijzonder veel te ge nieten zijn. Foto: Zo was het in 1957. Velen zullen zich de grote strijd van vorig jaar nog herinneren. Rita BH (lin kerbaan), die winnaar werd, tegen Ronny Zora (rechter- 30 en 31 juli: Harddraverij, concours hippique en kinderfeesten kale Waalbandijk tussen Valburg en Lent zelfs drie zware buien moeten trotseren, maar zij doorstonden de nese overzag het geheel weer met een glimlach: de stemming is goed. Vandaag ging de tocht door het land van Maas en Waal, naar Wychen, het sterk gemoderniseerde landbouwdorp met zijn hoge bomenrijen. DE VIERDAAGSE VAN DE NWB De deelnemers van de vijfde vier daagse van de Nederlandse wandel sportbond hebben op de eerste dag allen de finish bereikt. De tocht leidde via Vaassen en Ernst, waar de 1019 deelne mers hebben kunnen genieten van het prachtige natuurschoon in deze omge ving, weer naar Apeldoorn. In de mor genuren was het weer nog gunstig, maar 's middags ontlaadden zich hevige regenbuien over de wandelaars, zo erg zelfs, dat men vreesde, dat de deelne mers een goede schuilplaats zouden moeten opzoeken. Maar de dappere tip- raoeiUJkheden kranig De organisatoren j j trokken zich van de -weersom_ Lndigheden weinig aan. Cantinewa- uitvallers van hun lijsten te schrappen. Hoog tempo. De „hardlopers" hadden dus gelijk. Omstreeks acht uur waren de meeste 55'ers en 50'ers Huissen reeds gepas seerd en een uur later arriveerde zelfs de eerste groep van Engelse militairen in Eist, volgens traditie 't verzamelpunt voor alle groepen, waar duizenden toe schouwers de wandelaars in een vrijwel aaneengesloten rij langs zich zagen trekken. De Britten ontwikkelden een tempo van bijna 8 km/uur „Ik houd wel van een sprintje", verklaarde de bevelvoerende officier lachend en bleven daarmee de Noorse groep uit Oslo de baas. Vele burgerdeelnemers werden aangestoken door het enthousi asme van de Engelse soldaten, o.a. de leden van de Nijmeegse voetbalclub „Quick", die ferm in hun spoor bleven. De Engelse militairen (volledige be pakking) waren tenslotte al om half twaalf in Nijmegen terug. Geen rust in Eist. Eist, de hoofdstad van de Over-Be- tuwe, was weer als rustplaats aangewe zen. De stemming was er weer opper best. In de schaduw van de eeuwen oude Wèrenfried wapperden de vlag gen van de 12 delnemende landen, de kapel van de koninklijke luchtmacht gens van de BB stonden op verschillen de punten en zorgden met warme thee en koffie voor de inwendige mens, zo dat opgewekt Apeldoorn werd bereikt. Op de tweede dag stond een moeilijk parcours op het programma, de route was namelijk uitgezet via Kassei, de kroondomeinen en Hoog Soeren, over bospaden die door de regens van dins dag wel zeer zwaar te belopen zouden zijn. t WIELRENNEN TOUR-SCHEMA VOOR 1959 NU REEDS IN GROTE LIJNEN BEKEND Tour-directeur Jacques Goddet heeft gistermiddag te Parijs reeds in grote lij nen de plannen bekend gemaakt voor de Ronde van Frankrijk 1959. In afwijking van de traditie zal de richting dezelfde zijn alt in 1958, tegen de wijzers van het uurwerk in. De start zal in een Oost-Franse stad worden ge houden (mogelijk zelfs in Luxemburg), De Pyreneeën wordt weer de eerste bergketen van betekenis voor de ren ners, de Alphen de laatste. Tussen de Pyreneeën en de Alphen is een rustdag. Evenals dit jaar worden ook in 1959 drie tijdritten gehouden, waarvan één op een col tussen de Pyreneeën en de Alpen. Aan de tour zullen weer ploegen van speelde pittige marsen, die soms werden twaalf renners deelnemen, w o. drie re- overstemd door de muziek van twee I gjonale équipes. Marcel Bidot werd, be- dapper door de hoofdstraat marcheren de Engelse bands. Maar de meeste deel nemers hadden geen aandacht voor marsmuziek en rust, zij lieten het ge- zeillige plaatsje veelal snel achter zich, beducht voor de dreigende wolkenvel den. De burgemeester van Eist, de heer W. M. C. Klijn, ontving later op de dag het bestuur van NBVLO en enkele andere gasten. Israëliërs favoriet. De 46 Israëliërs (30 mannelijke en 16 vrouwelijke militairen) vormden weer de groep, waarvoor de toeschouwers de grootste belangstelling hadden. De sol daten en meisjes marcheerden geschei den behalve in de grote plaatsen, waar de mannen sportief op hun vrouwelijke collega's wachtten. De karakteristieke marsliederen van de Israëliërs werden ditmaal op typische wijze begeleid door melancholische tonen van een trompet, hetgeen een verrassend effect bood. Ook de 300 Zwitsers militairen, douaniers en burgers liepen zeer stijlvol' en dat was toch wel een bijzon dere prestatie, want in eigen land zijn zij gewend slechts op zand- en grint wegen te marcheren, maar ondanks alle moeilijkheden van de fel „terugkaat sende" klinkerwegen van de Over-Be- tuwe waren zij toch opgetogen over dit wandelsportfestijn, vooral over die op merkelijke sfeer van verbroedering, die de populaire afstandmars ook die jaar weer karakterisert. Op het parcours via Bemmel, Huissen, Elden, Driel, Eist en Lent werd weer internationale goodwill gekweekt, marcheerden Belgen met houdens toestemming van de Franse wielerbond, opnieuw aangewezen als leider van de Franse nationalen. De bepalingen ten aanzien van het puntenklassement zullen worden gewij zigd, evenals die voor het klassement van de meest strijdlustige renners. Voor de groene trui zullen in de toekomst waarschijnlijk alleen de prestaties van de eerste twintig renners per étappe gelden. De heer Goddet deelde verder mede, dat na de recente ongevallen de veilig heidsmaatregelen worden uitgebreid, vooral bij de finish en ten aanzien van de motorrijders. WEDSTRIJDEN IN NIJMEGEN GESTAAKT WEGENS REGEN De stayerswedstrijd, die gisteravond in het Goffertstadion te Nijmegen werd gehouden, kreeg een ontijdig einde. Toen er in de tweede rit nog circa 13 ronden te rijden waren, barstte er plot seling zo'n hevige regenbui los, dat ver der rijden onverantwoord was. De rit werd daarom zonder voorafgaande waarschuwing afgebeld. Op dat ogen blik was Woutje Wagtmans juist na een hevig gevecht met wereldkampioen de Paepe en de Duitser Jacobi aan de kop gekomen. Eerste in het eindklassement werd de Belg de Paepe, die vooral in de eerste rit uitstekend werk had laten zien. Hij startte toen als voorlaatste en marcheer de in tien ronden onstuimig naar de kop. Slechts de achter hem gestarte Duitser Jacobi kon in zijn spoor blij- Duitsers, Zwitsers met Nederlanders, ven, doch ook hij vormde geen werke- Israeliërs met Britten. En majoor Breu- lijke dreiging voor de Belg.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8