WEEL... De K.L.M. gaat over de Pool naar de Evenaar visie op televisie IEMCO N.V. Hulpactie voor drenkelingen baatte niet Onweersbui gaf 1 miljoen schade Kon» familie houdt vacantie op het water 5)e XUefide aan Manen WOENSDAG 23 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Tijd is geld: Eerste vlucht op 1 november Zaterdag 1 november 's avonds om 10 uur zal een Douglas DC-7c met aan boord een uitgelezen groep van vertegenwoordigers uit alle lagen van het maatschappelijk leven der Westeuropese landen, van Schiphol opstijgen voor de eerste vlucht van de geregelde dienst van de K.L.M. over de Pool naar de evenaar, van Anchorage naar Tokio en Biak. Het zal dan meer dan een jaar ge leden zijn, dat verschillende diensten van de K.L.M. onder de coördineren de leiding van een speciale pool- comimissie begonnen met de voorbe reiding voor deze nieuwe lijn, die over een gebied loopt, waar de K.L.M. tot nu toe geen contacten had. Van februari tot en met juni van dit jaar is een diepgaande studie ge maakt van het reisschema. Proble men, betrekking hebbende op de da gen en uren van vertrek, zowel in Amsterdam als op Biak, met aan sluitingen op Schiphol, zowel uit gaand als thuiskomend voor geheel (Van onze t.v.-medewerker). Magere programma's. Door de ingetreden vacanties zijn de wel wat magere programma's in zomertijd te verontschuldigen: Een top-punt was stellig het Tob-punt, een onderdeel van de Vara, waarin Enny Mols-de Leeuwe (reeds van heel vroeger be kend uit „De Rozenkrans") een drie tal zaken behandelde, „waarmee le vende wezens kunnen omtobben". Of schoon dit programma'tje een herha ling van vroeger was, hebben we er opnieuw hartelijk van genoten. Boeiend ook was het slot van de jong ste Vara-quiz, toen Theo Eerdmans een van de deelnemers diens levens verhaal liet doen en als apotheose een verre vriend uit Engeland ten to nele liet verschijnen. Dat was voor die deelnemer een complete verras sing, evenals de schikking van het lot, waardoor hij behalve de hoogste inzet ook gans de pot n.ee naar huis kreeg. Dinsdagavond moest de film „The blue lamp" komen te vervallen. Daar voor in de plaats werd een rolprent over Salzburg vertoond. Dat het N.T. S.-journaal de stadionjubel na de Tour de Frace deed natrillen, lag voor de hand. Hedenavond: de K.R.O. Met ver wijzing naar een vorig overzicht ves tigen we opnieuw de aandacht op het KRO-programma van hedenavond. Het Vademecum is een rubriek, waar van nu de zevende aflevering aan de beurt is. Tot dusverre hebben we slechts genoegen aan deze uitzendin gen kunnen beleven. We hopen het zelfde te kunnen zeggen van Klaas Smelik's spel van de zee „De schipper van de Maartje Jacoba". Donderdag geeft de Vara een re portage uit het Kurhaus in Scheve- ningen van een concertdeel door de Euroband van Kurt Edelhagen, met medewerking van de in ons land be kende Rita Reys. Ofschoon het NTS- journaal wel geregeld iets zal bren gen van de Vierdaagse te Nijmegen, komt men a.s. vrijdag (de laatste dag dus) om 15.10 met eer» rechtstreekse reportage van een kleine anderhalf uur met commentaar van Dick van Bommel en Siebe van der Zee. Zoals men weet, heeft Goos Kamphuys van de NCRV zijn quiz beëindigd en staat zijn opvolger voor de deur. Dat is Henk Reesink, die a.s. zaterdag de puzzlequiz „Hoe minder hoe meer" zal inleiden. AriënsherdenkingZondag 3 aug., wordt in Maarssen de jaarlijkse Ariënsherdenking gevierd. De t.v. sectie van de KRO zal die dag in de parochiekerk de pontificale Hoogmis uitzenden, die zal worden opgedragen door de aartsbisschop, mgr. dr. B. J. Alfrink. Europa met Rome als meest zuide lijke punt, werden opgelost. Reke ning moet worden gehouden met het feit, dat de DC-7c's van de K.L.M. op een andere dag, maar in ieder geval op een ander uur in Anchorage zou den moeten landen als de toestellen van de S.A.S. en van de Air France. Het resultaat is, dat de K.L.M. voor een frequentie van twee maal per week in beide richtingen zaterdags en woensdags, te beginnen op resp. 1 en 5 november, van Schiphol ver trekt. Om tien uur 's avonds met een tussenlanding op de heen en terug weg van 1 uur in Anchorage op Alaska. De machine olijft voorts maar anderhalf uur in Tokio staan en ver trekt dan naar Biak, waar een om draaitijd is vart acht uur, voor tech nische controle. Op elke woensdag en zondag komen de toestellen op Schiphol terug met een aankomsttijd van twee uur in de middag. Voor 1 november worden twee proefvluch ten gemaakt om de bemanningen met route en navigatie vertrouwd te ma ken. Route, afstand en tijd. De route loopt, in grote lijnen (want veel hangt voor elke vlucht af van de ontvangen weerberichten) van Amsterdam via Noorwegen en oostelijk van IJsland naar Anchorage, een afstand van ongeveer 7800 km. Anchorage-Tokio is 5800 km. lang en To.uo-Biak 4100 km. Amsterdam- Tokio via de poolroute strekt zich over 13.600 km. uit, hetgeen 2400 km. korter is dan via Rome, Karachi en Bangkok. In Anchorage wordt geland om brandstof in te nemen. Passagiers en goederen met bestemming Anchorage I worden niet meegenomen. De gemid- delde vlieghoogte zal 18.000 voet, tus- en de 5500 en 6000 meter, bedragen. In verband met het overschrijden van de internationale datumlijn wordt op de vlucht naar Tokio een dag verloren, op de terugweg evenwel een dag gewonnen. De vliegtijd met tussenlanding van Amsterdam naar Tokio is berekend op ongeveer 32 uur. Omgekeerd mag worden aangenomen, dat de passa giers 30 uur nodig hebben om Schip hol te bereiken. Dit verschil is te verklaren door het feit, dat op het traject Tokio-Anchorage gewoonlijk van.staartwind kan worden geprofi teerd. De route ,,om de zuid", dus via Rome, Karachi en Bangkok naar Tokio vergt met de „supercontella- tions" 48 uur, waarbij aangetekend dient te worden, dat via deze route meer landingen in de dienstregeling zijn opgenomen voor het passagiers- en vrachtverkeer. In januari van dit jaar zijn enkele K.L.M.-functionarissen onder leiding van A. K. Bosman naar Canada. Alaska, de Aleoeten en Groenland geweest voor het verzamelen van ge gevens en om besprekingen te voe ren met de Canadium Pacific Airlines en enkele maatschappijen, die dien sten op Alaska en de Aleoeten onder houden. Toen werden o.a. Vancouver, Anchorage, Fairbanks en Coldbay (Aleoeten) bezocht. In het voorjaar is de Poolvorser- journalist Innes Taylor naar Schip hol gekomen om les te geven en van zijn ervaringen te vertellen. In elk vliegtuig zal een speciale pooluitrusting een plaats krijgen. Deze bestaat uit poolpakken, slaap zakken, houwelen, schoppen, primus sen, geweren, een zendertje, voedsel in blik, technische middelen om drinkwater te verkrijgen enz. Deze speciale uitrusting weegt 200 kg. Esso gas flessen bevatten gegarandeerd 13j<g veilig butaangas. Hoofddepöt voor Esso Butaan en Propaangas NIEUWE RIJN 32 - LEIDEN - TELEFOON 24244* (Advertentie) Een 38-jarige Duitser, W. Steyn uit Dortmund, die met vakantie in Callantsoog vertoefde, is gisteravond in zee verdronken, nadat hij, hoewel hij niet voldoende kon zwemmen, van een van de strekdammen bij Cal lantsoog in zee was gesprongen. De kustwacht van Callanstoog had de drenkeling omstreeks 19 uur op gemerkt, en aan Scheveningenradio doorgegeven, dat hij vier kilometer ten noorden van Callantsoog ongeveer 100 meter uit de kust dreef. Op de melding, die Scheveningen radio hierop deed uitgaan, stegen twee Avengers van Valkenburg op en een helikopter. Tevens voer de reddingboot van Den Helder uit. Toen de helikopter bij de drenkeling was gearriveerd, bleek, dat de man reeds was overleden. De helikopter kon tenslotte niets anders doen dan het lijk van het strand naar het po litiebureau van Callantsoog vervoe ren. De man had reeds vanaf 10 voor vijf in het water gelegen. Zwanen op de bon Het wonderlijkste proces-verbaal, waarvan wij ooit hebben gehoord is gisteren opgemaakt in Harlingen. De politie slingerde hier een paar zwa nen op de bon, die blijkbaar ter ver dediging van hun jongen, de heer W. Broersma aanvielen, toen hij op de bromfiets langs de Noorderkade reed. De man ging met zijn brommer over de kop en kreeg ernstige ver wondingen aan zijn been. De brom mer werd zwaar beschadigd, de kle ding van de aangevallene werd gron dig vernield. De gemeente Harlingen is eigena resse van de zwanen die ratuurlijk niet W.A. verzekerd zijn, zal de ge meente Harlingen voor deze zwanen- streek opdraaien. Nu de gevolgen overzien kunnen worden blijkt een hevige onweersbui, die zich zondagavond boven Venlo ontlastte, voor ongeveer f 1 miljoen schade te hebben aangericht aan tuinderskassen en gewassen. Vooral de hagelstenen ter grootte van duiveneieren hebben in sommige delen van de stad veel olatglasrui- ten en ruiten van kassen vernield. De glasschade wordt op een half mil joen gulden geschat. Tevens hebben vele gewassen zoals tomaten en sla ernstig geleden. De meeste tuinders zjjn verzekerd tegen hagelschade. Gouds kerkraam kan hersteld worden Thans is komen vast te staan, dat de schade, toegebracht bij de twee diefstallen in de Sint .Janskerk te Gouda aan een der mooiste Goudse glazen, kan worden hersteld. Restau ratie van het ram is mogelijk, doordat de werktekeningen van de glazen steeds bewaard zyn gebleven. De glazenier Leo Knol uit Delft, die ook omtreeks 1930 het glas restaureerde, zal de beschadigde ornamentele mo tieven geheel in de oude toestand kunnen herstellen. Studiedagen KAB te Voorhout De studiedagen van de K.A.B. in de bisdommen Haarlem en Rotterdam wordt dit jaar gehouden in de Bis schoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout. De besprekingen zullen in het teken staan van „De Euromarkt" en verschillende facetten daarvan zullen door een aantal prominente sprekers worden belicht. De opening zal geschieden vrijdag avond 22 augustus te 8 uur terwijl de studiedagen op zondag 24 augustus des middags half 5 zullen worden ge sloten. Aan het programma ontlenen wij: Zaterdag 23 augustus: des voormid dags inleiding van dr A. C de Bruyn over „Euromarkt" waarop des mid dags als tweede inleider volgt Jac. Alders met het onderwerp: „Europa en de arbeiders". Zondag 24 augustus zal mr V. G. M. Marijnen, secr. van de Alg. Katholie ke Werkgeversvereniging, spreken over „Europa en de werkgelegen heid". Als laatste spreker zal optre den dr Marga Kiornpé, minister van Maatschappelijk werk voor de behan deling van het thema Europa en de katholiek." De r.-k. Toneelvereniging Magna Peter uit Rotterdam zal zaterdag avond, die voor de ontspanning Is ge reserveerd, onder regie van Stey van Brandenberg een blijspel opvoeren. WEET U HET OOK NIET Vraag: De katten in de buurt van ons kerkhof krabben het bovenste laagje van de zandvlakte steeds weg, zodat ons anti-stuifmiddel steeds ver loren gaat. Weet u een middel om dit te voorkomen? Antwoord: Probeert u het eens ze te verdrijven door het bindmiddel te mengen met carbol of teer of chloor kalk, daar hiermede ook andere die ren verdreven worden, als b.v. rat ten en muizen. Er zijn voor ratten ook dodelijke thailiumpreparaten, maar daar het waarschijnlijk niet uw bedoeling is de katten te doden, ko men dergelijke giftige stoffen niet in aanmerking. Wij raden u aan de op gegeven afweermiddelen eens proefs- gewijze te proberen, evenals het men gen met gier of beer. U zoudt de kat ten ook ku..nen afschrikken door puntige stokjes met de scherpe punt naar boven in de grond te steken. Op deze manier worden met succes kat ten uit een kleine tuin geweerd. Vraag G. d. YV.: Kunt u mij vertel len in welke plaatsen, op welke da tum en in welk theater René Slees- wijk's revue optreedt? Antwoord: 11 juli j.l. is de revue in Hilversum (Gooiland) gestart. Ze komt 25 juli in Carré te Amsterdam tot eind november 1958. Ongeveer half december volgt Den Haag (Kunst en Wetenschappen). Daarna komt Rotterdam aan de beurt en vervol gens Utrecht (wijzigingen voorbehou den). Vraag: 1) Hoe en waar kan men benzinnebonnen krijgen voor Italië en Frankrijk? Antwoord: Voor Frankrijk kan men deze bonnen krijgen bij de ANWB en voor Italië bij de Amsterdamse Bank of de Tweentse Bank. Paspoort en kentekenbewijs overleggen. 2) Het antwoord op uw eerste vraag volgt Vraag: De huurprijs van mijn wo ning bedroeg op 6 mei 1953 f 752.50. Hoeveel mag ik nu berekenen? Antwoord: De 5 pet. huurverho ging die per 1 september 1955 inge gaan is, moogt u nu niet meer bere kenen, U kunt de huurprijs slechts verhogen met het percentage van 25 pet., ingegaan per 1 augustus 1957. Afronding naar boven op veelvoud van 5 cent. De huurprijs komt dan te liggen op 940.65. De helft van deze verhoging moet geblokkeerd worden. Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene zijn dinsdag met het jacht "an prin ses Beatrix, de „Groene Draeck", op de rede van Saint Raphaël in Zuid- Frankrijk aangekomen. De „Piet Hein" is dinsdag in de haven van Marseille door een grote drijvende kraan van het dek van de „Weltevreden" opgetild en in het wa ter van de Middellandse Zee ge plaatst De Nederlandse consul in Marseille was aanwezig bij deze ope ratie, waarbij 30 man drie uur in touw zijn geweest. De „Piet Rein" zal zich in Saint Raphaël bij de „Groene Draeck" voegen. HET ATOMTUM IN KORT GEDING De ontwerper van het atomium op de wereldtentoonstelling te Brussel, ir. Ancre Waterkeijn heeft een kort geding aangegaan tegen een karto- grafisch instituut (Falkplan) in Den Haag, omdat hij meent dat dit insti tuut inbreuk maakt op zijn auteurs rechten. Op de omslag Vc.n 'n platte grond van Brussel, welke het karto- grafisch instituut uitgeeft staat een ge- styleerde afbeelding van 't atomium. Ir Waterkeijn wil nu hiervoor auteurs- reohten betaald zien. Mr Meijer, advocaat van de ge daagde, stelde dat het atomium geen plastisch werk is omdat het geen weergave van de werkelijkheid is. Hij meende dat het kartografisch in stituut geen auteursrechten behoefde te betalen. Nadat de advokaten nog hadden gere- en gedupliceerd zei de presi dent ma Prins, dat hij zo spoedig mo gelijk uitspraak zal doen. Vradg: Ik ben kleine zelfstandige, maar heb een bijbaantje. Heb ik recht op de 6 pet. loonsverhoging, die op 1 januari 1956 is ingegaan? 2) Hoeveel bedroeg in 1957 de huur- compensatie. Ik verdien f 100 per maand en nu krijg ik in handen 99.65 per maand. Hoe zit die bere kening in elkaar? Antwoord: Er is op 1 september 1956 een loonsverhoging geweest van 3 tot 6 pet., maar deze is niet ver plicht gesteld, echter wel algemeen toegepast. Antwoord: Op 1 januari 1957 werd een huurcompensatie van 5.6 pet. verplicht gesteld, in verband waar mede uw loon gebracht werd op 105.60. Voor premie algemene ouderdomswet moet gekort worden 5.95, zodat u in handen krijgt (en kreeg) 99.65. Het aan u uitbetaalde bedrag klopt dus precies. Vraag: Wij gaan met 4 personen naar Duitsland en trekken van plaats tot plaats. Wij willen eig-ïn proviand meenemen. Hoeveel mag men per persoon medenemen? Antwoord: Aan levensmiddelen moogt u meenemen voldoende voor 1 a 2 dagen. Men moet kunnen aan tonen b.v. door een primus, dat men de meegenomen koffie en thee tij dens de reis opgebruikt. De hoeveel heid moeten we dus overlaien aan cue beoordeling van de douane-ambtenê- r»n. Vraag: Hoe bestrijd ik houtworm in zeer oude meubelen? Antwoord: U kunt deze meubelen behandelen als volgt: U maakt een oplossing van 3 pet. pentachloor in 98 pet. olie. Ook kunt u de aange taste meubelen bestrijken of bespui ten met een 5 pet. oplossing van pen- tachloorphenol in petroleum. De Plantenziektekundige dienst noemt verder als bestrijdingsmiddel een oplossing van 10 gram paradichloor- benzol en 5 pet. paraffine in een mengsel van 15 cc terpentijn en 30 cc tetrachloorkoolstof. Je behande ling dient te geschieden in de open lucht in verband met de ïoge damp- concentratie. Vraag: Hoe verwijdert men ci- troenj-.n„vervlekken uit een eiken houten tafeltje? Antwoord: Er zijn gebeitste en ook b.v. verniste tafeltjes. Welke van beide is hier aan de orde? Indien gebeitst, dan raden wij u aan deze vlek dit in te smeren met was in de kleur van het tafeltje, dit .niet uit te poetsen en daarna weer opnieuw in te smeren met was. Wederom laten drogen >n dan uit wrijven. Vermoedelijk zal de vlek dan verdwenen zijn, is dit niet bet geval dan herhalen. Gaat het ook dan niet, dan het tafelblad afscheuren en op nieuw beitsen. Dat is heus geen kunst en kunt u zelf wel. Zo ook indien het tafeltje vernist is, maar dar dient m het direct af te schuren en opnieuw te vernissen. Met was kunt u hier niet veel uitrichten. Vraag: Graag had ik een adres van een vliegveld in de omstreken van Hilversum, dat vliegtochtjes or ganiseert. Antwoord: Sedert mei van dit jaar is er een dergelijke organisatie, nl. Martin's aercharter, paviljoen 107, luchthaven Schiphol. Prijzen e.d. zijn ons (nog) niet bekend. Er 's wel een vliegveld bij Hilversum, maar dat is alleen in gebruik by sportvliegers. Scheepsberichten ALCYONE 22 juli te Antwerpen; BAU 23 Juli te Balik Papan; BANTAM 24 Juli te Balik Papan verwacht: BLI- TAR 21 juli van Surabaja naar Palem- bang; BONITA 22 juli van Preston naar Guayaqquil; CERONIA t 22 juli van Kandia naar Abadan; CISTULA t 22 juli van Cebu naar Singapore; COOL- SINGEL 22 juli van Guira naar Phila delphia; HEEMSKERK 2? Juli te Livor- no; HOOGKERK 22 juli te Hongkong; ISIS 23 juli te Madeira; KOPIONELLA t 22 juli te Accra; MERWEDE 22 juli van Hamburg naar Dakar; MISS1SSIP- PILLOYD 23 juli te Genua; MOLEN- KERK 23 juli te Kaapstad; OMMEN- KERK 21 juli van Shanghai naar Na- goya; POLYDORUS 23 juli te Brisbane: ROEPAT 23 juli rede Osamis; ROTTI 22 juli te Port Sudan; RIJNKERK pas seert 22 juli Lissabon naar Las Palmas; STATENDAM 22 juli te Le Havre; TJINEGARA 23 juli te Kaapstad. door L. A. Cunningham HOOFDSTUK III Lynn bleef met 't gevoel van 'n veldheer, die een slag gewonnen heeft, staan luisteren naar de stap pen van Pierre, welke wegdreunden als een wegstervend onweer. Uit zijn raam zag hij hoe Pierre in de auto klom en plaats nam naast dezelfde man, die ook gisteren Manon was komen afhalen. Hij reed weg in een vervaarlijke wolk stof, die blijkbaar zijn ergernis moest verbergen. Lynn wreef eens langs zijn kin en haalde toen zijn pijp te voorschijn, die hy in gedachte vulde en aanstak. ..Sjonge, sjonge", zei hij, toen hij de eerste blauwe rookwolk uitblies, ..wat ben ik begonnen! Nu was ik nog wel zó van plan, een einde aan de zaak te maken en te zorgen dat ik vóór de avond weer zou kunnen vertrekken en nu zit ik hier dus voor goed. Toch was het wel lollig om die zelfverzekerde Labrette eens op zijn plaats te zetten. Wat is dat een stormachtig heer! Klaarblijkelijk de tyran van het land hier: alles moet voor hem buigen en hij wil op zijn wenken bediend worden. Ik heb nog nooit zo'n teleurstelling op iemands gezicht gezien. Hy scheen mijn huis verschrikkelijk erg nodig te hebben en het enige wat hij er mee wou doen was het af te breken!" Lynn lachte bij het idee „mijn huis". Het was inderdaad het zijne, en niet door het recht van koop maar door het recht van erfenis, en wat hy zou aanvangen met al dat gras- en bouwland wist hij niet. Hij .vond dat op het ogenblik ook niet van be lang. Het belangrijkste was het be sluit dat hij genomen had, en de af lossing van de hypotheek. Deze laatste zou hij op tijd betalen, maar dan zou er hem nog maar een goede duizend dollars overblijven. Wat moest hij daarvan beginnen? „Ik kan er een koe voor kopen", dacht hy, „een varken en een dozijn kippen. En voor de rest kan ik bij een bloemist verschillende zaden bestellen! Maar ik zou niet weten hoe ik de dieren of de planten zou moeten behandelen. Hier sta ik, Don Quichotte van Tantramar, en ik mag wel eens flink en lang en breed en diep nadenken, voor ik wat begin. Wat zullen de kranten lachen. Ik zie de opschriften al: „Jong Make laar predikt de Terugkeer tot de Natuur" ,,Wil in Drie Dagen Boer worden". En wat zullen de vrienden zeggen aan de beurs? Op de eerste plaats zullen ze het allemaal met el kaar eens zijn, dat ik niet helemaal normaal meer ben. En misschien is dat ook wel zo". Hij ging naar beneden. Daar was Luc al bezig zijn tafel te dekken in een hoekje bij het grote raam langs de straat. Luc keek onderzoekend naar Lynn's gezicht om te zien of hij geen blauwe ogen of een dikke lip had, maar tot zijn verwondering en zijn grote voldoening zag hij. dat de jonge monsieur anglais heel te vreden glimlachte. Hij bleef onzichtbare kruimels wegstoffen van Lynn's tafeltje, streek het tafellaken glad, dat al glad lag als maar enigszins mogelijk was en legde messen en vorken steeds opnieuw recht. Hij brandde van nieuwsgierigheid, maar vond dat hij toch moeilijk rechtstreeks kon vragen naar het resultaat van het onderhoud met Pierre Labrette. Tenslotte kuchte hij even en vroeg: „M'sieur zal nu wel spoedig ver trekken, sans doute?" „Voorlopig niet", lachte Lynn. „Ik dtcht: misschien, nu m'sieur's zaken met M'sieur Labrette zijn be ëindigd. „Zeker, die zijn afgewerkt", zei Lynn alleen. Hij tuurde aandachtig op de spijskaart, die Luc met veel zwier geschreven had. Het was vol strekt geen lijst, waaruit keus kon gemaakt worden; het was eigenlijk alleen het menu van wat komen ging. Maar Luc hield er van om de zaken een beetje grootscheeps op te vatten, en dus verstrekte hij zijn zeldzame gasten steeds een officiële spijskaart. Lynn deed met een ernstig gezicht, alsof hij een en ander uitzoent. „Ik had graag Julienne-soep, varkens vlees met appelsaus, gebakken aard appelen, worteltjes, blanc-m anger en thee", zei hij, het lijstje voorlezend. „M'sieur vergeet de hors d'oeu- vres!", zei Luc verwijtend. „O ja. Natuurlijk wil ik de sardien tjes niet missen". Lynn legde de spijskaart neer, en keek Luc aan. „Neen, M'sieur Simard", zei hij dan. „Ik ga hier helemaal niet meer weg". Luc keek hem met grote ogen aan. „MaarmaarPierre Labrette zal uw huis toch kopen. Hij heeft toch alles al geregeld „Ik verkoop de hoeve niet. Het be valt me hier, en ik ben van plan me hier te vestigen". „Mon Dieu!" Luc hief zijn handen ten hemel. „Daarom zag Pierre er uit of hy iemand vermoorden wou. Hij was helemaal paars in zijn ge zicht, en zijn ogen puilden naar bui ten! Seigneur! Pas op voor die man, m'sieur! Hij zal zijn wil weten door te zetten, en hij kent geer mede lijden". Luc begon ineens te fluiste ren, nadat hij eerst voorzichtig in de lege zaal rond had gekeken. „Zowat heel St. Benoit is van hem, en er is hier byna niemand, die niet van hem afhankelijk is of geld van hem ge leend heeft Er is hier bijna niemand, wie hy niet het dak boven zijn hoofd zou kunnen verkopen als hij wilde. En dan is er iemand, die nog meer te zeggen heeft dan hij. Dat is die ouwe, aie ze Grand'mère Marthe noe men. Zij is eigenlijk de grote drijf veer; men zegt, dat Pierre alleen maar doet wat zij zegt Zelfs dit uitstekende hotel is eigendom van de Labrettes. Misschien is het niet erg verstandig geweest, m'sieur, dat u Pierre kwaad hebt gemaakt. Het zal er op uitdraaien dat hij u uw bezit ting afneemt en dat u er niets voor terugziet". „Maar u weet niet, m'sieur, wat er achter zit De Labrettes hebben al tijd al uw land willen hebben. Zij zeggen, dat het eens van hen was, maar daar weet ik zo niets van. In ieder geval: zij komen geen strookje grond tekort ze hebben zelfs meer dan ze gebruiken kunnen. Maar Pierre heeft altijd gezegd: „Ik zal geen rust hebben voordat ik die grond van de Westcotts terug heb; hy is eigenlijk rechtens van mij. En zo gauw als ik hem heb, zal ik dat huis neerhalen, opdat niemand meer zal kunnen zeggen dat er nog iets is, dat aan de Westcotts herinnert. Honderd en vijftig jaar lang hebben we op dit ogenblik gewacht, en nu gaat het aanbreken!" Zo sprak hij hier nog eergisteren. En nu komt u en zegt heel eenvoudig: „Daar komt komt niet van in". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7