Korter werktijden kunnen nog niet worden ingevoerd Te grote produktievermindering blijkt een stok achter de deur Eerste Kamer aanvaardt wet geneesmiddelen Van de torenspits van Bommel f 5200 op zak Paul Robeson mag weer reizen Eeuwfeest van een hechte verbinding Oost-West ATLANTIC CABLE CENTENARY 1858 1958 WOENSDAG 23 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Advies vau de Sociaal-Economische Raad; Radicale vernietiging van ■derd indien de invoering van een ar-' beidstijdverkorting afhankelijk wordt gesteld van een tweetal voorwaarden. Tot arbeidsverkorting mag slechts worden overgegaan, wanneer een produktiviteitsverhoging die niet tot een verplichte invoering van de ar- j een loonstijging heeft geleid, de na- beidstijdverkorting af. Dit blijkt uit tionale trendmatige stijging van deze Voorzichtig naar een 45-urenweek De Sociaal-Economische Raad wijst geestelijke en lichamelijke gezond heid van de werknemers een verkor ting van de arbeidstijd noodzakelijk zou zijn. een advies, dat de raad heeft uitge bracht aan de minister van Sociale Zaken de heer J. G. Suurhoff. De SER staat op het standpunt, dat de uit de invoering van een arbeids tijdverkorting voortvloeiende produk tievermindering zo gering mogelijk dient te zijn. Hij pleit dan ook voor een geleidelijke invoering per be drijfstak of onderneming, aangezien dan de gunstige invloed van de niet- kwantificeerbare factoren het grootst kan zijn. IN ETAPPEN NAAR 45-URENWEEK grootheid overtreft, terwijl de pro> duktievermindering, welke uit de ar beidstijdverkorting voorvloeit niet groter mag zijn dan dit verschil. Omdat het toezicht op de naleving van deze voorwaarden »oms zeer moeilijk zal kunnen zijn is de raad van mening, dat ter voorkoming van ongewenste repercussies in ieder ge val slechts een etappegewijze vermin dering van de werkweek tot 45 uur moet worden toegelaten. De tweede grondslag voor het be leid dient naar het oordeel van de raad te zijn, dat het tijdstip van aan vang en het tempo van invoering van de arbeidstijdverkorting niet vooraf kunnen worden vastgesteld, maar moeten worden afgestemd op de om vang van de stijging van het nationale inkomen en van de eventueel optre dende wijzigingen in het prioriteiten schema van verwezenlijking van d< arbeidstijdverkorting en van de ove rige verlangens en -an de eventueel daaruit voortvloeiende wijzigingen in de middelen welke voor de verwe zenlijking van deze verlangfens beno digd zijn. Voorrang. Opstelling van prioriteitenschema's voor een relatief korte termijn, waar bij voor wat de arbeidstijdverkorting betreft rekening wordt gehouden met de toekomstige invloed van een nog niet volledig gerealiseerde mogelijk heid daartoe, wordt aanbevolen als middel om het beleid ten aanzien van de arbeidstijdverkorting aan te pas sen aan de wijzigingen in de datums De raad acht het niet nodig, dat de overgang naar een volgende etappe eerst wordt opengesteld nadat een reeds toegestane mogelijkheid van ar beidstijdverkorting over de gehele lijn is benut. Een wettelijke verplichting tot ar beidstijdverkorting ware slechts te ef fectueren als sluitstuk van een ont wikkeling waarbij de geschapen mo gelijkheid tot arbeidstijdverkorting grotendeels is benut. Motieven. In zijn advies is de SER ook in gegaan op de motieven, welke men o o_ aanvoert voor arbeidstijdverkorting. ven. De minister zai persoonlijk in-1 Het voornaamste is naar het oordeel grijpen als door vooroordelen de dis- van de raad wel het verlangen naar tributie van bepaalde geneesmidde-1 meer vrije tijd. Uitzonderingen daar- len (bijv. homoepatische) wordt te- gelaten acht de raad het onwaar- gengehouden. schijnlij'c, dat uit een oogpunt van Gistermiddag heeft de Eerste Ka mer met algemene stemmen het ont werp van <Je wet op de geneesmidde lenvoorzieningen aangenomen. Het was een succesje voor de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Suurhoff, want er werden nog al wat tegenstemmen gehoord in de debatten, en de liberalen, beide com munistische fracties en de staatkun dig gereformeerden stemde in de Tweede Kamer, tegen. Zelfs de communisten stemden vóór in de Eerste Kamer en hiermede we ken zij af van de houding van hun partij-genoten in de Tweede Kamer, zowel aanhangers als tegenstanders van Paul de Groot. Zoals bekend wordt nu na het aannemen van dit wetsontwerp een lijst van geneesmiddelen opge steld die taboe zijn voor de drogisten. Alléén apothekers mogen ze verko pen. Bij het vaststellen van de lijst gaat het allereerst om het belang van de volksgezondheid, zei de minister en dit is in de geest van de bezwaren, die de heer Hooy (KVP) ontwikkeld heeft. Deze wilde n.l. hogere vesti gingseisen aan de drogisten laten stellen en deze ook meer armslag ge- I Bij een algemene vermindering van de arbeidstijd van 48 uur tot 45 uur per week verwacht de raad af hankelijk van de vorm van de ver korting van de arbeidsduur en van de wijze van invoering, een verminde ring van het produktievolume van 3 pet. bij een zesdaagse werkweek en van 5 tot 6 pet. bij een vijfdaagse werkweek. O Vermindering van die produktie per manjaar leidt tot een vermin dering van het reële inkomen per hoofd van de bevolking. O Indien dit gevolg van de arbeids- tijdverkorting zou worden aan vaard - hetgeen betekent, dat ver meerdering van vrije tijd hoger wordt gewaardeerd dan het daarmede ge paard gaande inkomensverlies zou doorvoering van een arbeidstijd ver korting op korte termijn kunnen vol- Rijk geeft voorrang aan wachtgelders Met ingang van 1 september treedt een nieuwe regeling in werking voor de indienstneming van nieuw rijks personeel. De belangrijkste wijziging van deze regeling, die in de plaats komt van het plaatsingsbesluit 1946, betreft de positie van de minister van binnenlandse zaken. Aldus schrijft het Algem. Dagblad. Zonder zijn goedkeuring kunnen andere depar- gen. De raad heeft dit aspect echtertementen en rijksdiensten geen perso- niet verder onderzocht. neel aannemen. Is er een vacature, 4 De SER heeft zich ook niet be- j dan moet deze aan het ministerie van ziggehouden met een onderzoekbinnenlandse zaken worden opgege- naar arbeidstijdverkorting als middel t ven- Op drie verschillende manieren C Op grond van een confrontatie der middelen, die bij verschillende stijgingsperoentages van hét nationale inkomei in een periode van drie tot vijf jaar beschikbaar komen en van de middelen, die benodigd zijn om ar beidstijdverkorting en de overige ver langens te verwezenlijken concludeert de raad, dat een volledige verwezen lijking van de overige verlangens ir een perio- van drie jaar niet moge lijk is en in een periode van vijf jaar slechts onder zeer gunstige omstan digheden. De plaats van de arbeidstijd/ver- korting in het prioriteitenschema van de verlangens zal uiteraard het mogelijk tempo van doorvoering van de arbeidstijdverkorting van 48 tot 45 uur per week beïnvloeden. n De SER meent dat geen beper- king in de vrijheid van keuze van de vormen van arbeidstijdverkorting moet worden opgelegd omdat met de verhoudingen in de afzonderlijke ondernemingen rekening moet wor den gehouden. De commissie, die het advies van de SER voorbereidde, stond onder voorzittersschap van prof. dr. F. J. H. M. van der Ven. Een inwoner van Zaltbommel heeft tijdens een verbouwing van zijn huis, waarbij om. de grote gangtegels verwijderd moesten worden een tweetal beelden ontdekt, waarvan de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat zij van de beeldenstorm afkomstig zijn. De meer dan V/i meter hoge beelden, die een man en een vrouw voorstellen, zitten onder een dikke laag bijna versteende klei, die binnenkort afgebikt wordt. Zij dateren vermoedelijk uit de 16e eeuw. De toestand van Joke Haanscboten Het rapport van prof. dr. P. Mun tendam over de radio-actieve besmet1- ting van de woning van de familie Haanschoten in Putten, geeft geen inlichtingen over d tegenwoordige toestand van Joke Haanschoten. Daar om heeft het ANP zich gewend tot prof. dr. A. A. J. van Egmond, die als neus- keel en oorspecialist, verbon den aan het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utreaht, het meisje eni ge tijd onder observatie heeft geihad. Prof. van Egmond verklaarde, dat het meisje het thans uitstekend maakt en dat zij twee maanden geleden uit zijn observatie is ontslagen. Het meisje heeft vrijwel niet aan straling bloot gestaan, daar de naald met radium, zolang zij die bij zich droeg, in een loden omhulsel zat. Het gevaar ont stond voor haar pas tegelijk met dat voor de anderen, namelijk toen het omhulsel in de kadhel vernietigd werd en het huis aan straling werd blootgesteld, aldus prof. Van Egmond. Tekens genegeerd Commandant redde vier mensen het leven Nog net op tijd bemerkte de com mandant van een eskader straalja gers, dat enkele aanvallen met scherp deed op de schietschijf van de Noords- vaarder op Terschelling, toen hij met zijn eskader voor de tweede maal dook om de mitrailleurs te laten ratelen, een echtpaar, twee kinderen en een hond op het strand. Op het allerlaatste moment gaf hij zijn eskader het commando „staakt het vuren, stijgen", anders zouden de vijf levende wezens onder hem met mitrailleurkogels doorzeefd zijn ge weest. Zijn oplettendheid redde hun het leven. Het gevaarlijke terrein is met vlag gen en borden aangegeven en afgezet. Toch blijven er altijd mensen, die elk teken negeren, elk gevaar riskeren door zich toch op een dergelijk ter rein te begeven. Hans van Meerten, de bekende oud-toneelspeler, wiens eigen naam Johannes Soeters was, is gisteren op 63-jarige leeftijd plotseling overle den. Van Meerten, die voor de oorlog deel uitmaakte van verschillende to neelgezelschappen, nam tijdens de bezetting actief deel aan het kunste naarsverzet. 1. Het doet een opgave van zes mensen, die voor vervulling van de openstaande betrekking in aanmer king komen, of 2. het doet een opgave van een of meer mensen, die een wachtgeld of uitkering ontvangen ingevolge het rijkswachtgeldbesluit of de uitkerings regeling 1952, of 3. het deelt mee, dat geen opgave van mensen wordt verstrekt, waarna de aanvragende dienst zelf een ge schikte candidaat kan zoeken, echter in overleg met binnenlandse zaken. Van belang in deze regeling is, dat uitdrukkelijk weer indienstneming van wachtgelders kan worder bedon gen. Naar wij menen te weten is het de bedoeling, dat hiervan zo veel mogelijk gebruik zal worden ge maakt. Dit getekent een verlichting van het rijksbudget, terwijl het even eens meer perspectieven biedt aan ontslagen en op wachtgeld gezette ambtenaren. Het rijkspersoneelsbeleid bij de overheid is er ook al enige tijd op gericht wachtelders in de gelegen heid te stellen een aanvullende oplei ding voor de rijksdienst te volgen, zodat hun plaatsingskansen groter worden. Een agent op het Haarlemmerplein in Amsterdam werd gisteren door een burger attent gemaakt op een oude man uit wiens zakken een flink bedrag aan geld stak. Toen de agent de bejaarde heer staande hield, bleek deze aan geheu genstoornis te lijden. Hij wist alleen nog zijn naam. Op een nabijgelegen politiepost onderzocht men de zak ken van de man voor een adres, maar men trof dat niet aan. Wel vond men een bedrag van 5200 gulden in de di verse zakken. Het oude heertje vertelde, dat hij het geld th lis meegenomen had om dat het anders misschien gestolen zou worden. In het bevolkingsregis ter werd het huisadres van de 80-ja- rige opgezocht. Een brigadier nam het heertje mee naar een postkantoor, waar hij direct 5000 gulden op een spaar bankboekje liet inschrijven. Toen de bekende Amerikaanse negerzanger Paul (Old Man River) Robe son vrijdag met een BOAC-toestel uit Amerika op London Airport aan kwam, zwaaide hij vrolijk met zijn hoed naar de wachtende belangstellen den. Hij had dan ook reden om vrolijk te zijn, want kortgeleden hebben de Amerikaanse autoriteiten hem zijn paspoort teruggegeven, dat hem was afgenomen omdat hij werd verdacht van anti-Amerikaanse sympathieën. Robeson is thans aan zijn eerste buitenlandse reis sinds het herkrijgen van het belangrijke document bezig. Onderwijzers uitstel ot vrijstelling dienst In overleg met zijn ambtgenoot van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen heeft de minister van oorlog de volgende maatregelen genomen: Gedurende het schooljaar 1958 1959 zal in zo ruim mogelijke mate vervroegd verlof worden verleend aan dienstplichtige onderwijzers, die een betrekking willen gaan vervullen bij een school voor lager onderwijs. Hier bij zal echter rekening moeten wor den gehouden met de wettelijke mi- nimumduur der eerste oefening, ter wijl de militaire dienstbelangen zich niet tegen vervoegd verlof mogen verzetten. Voorts zal aan onderwijzers die ge durende het gehele schooljaar 1957- 1958 uitstel van eerste oefening heb ben genoten en werkzaam zijn en blijven aan scholen in Zeeland, op de Zuidhollandse eilanden en in platte landsgemeenten in het noordoosten van ons land vrijstelling worden ver leend indien blijkt ,dat zij een on misbare plaats bezetten en op gener lei wijze in hun vervanging kan wor den voorzien. Het ligt in het voornemen de vrij stelling driemaal en wel tot 1 januari 1 tijdelijk en daarna, indien op die datum nog aan de gestelde voor waarden wordt voldaan, voorgoed te verlenen. Tenslotte zal aan 70 onderwijzers, die dit jaar de volledige onderwij zersakte behalen, voor het schooljaar 1958-1959 uitstel van eerste oefening worden verleend, mits zij een betrek king bij het lager onderwijs aanvaar den in een onmisbare functie, waarin niet op andere wijze kan worden voor zien. In het provincialaat der Minder broeders te Weert is heden de con- gregatio capitularis gehouden. Vol gens de nieuwe regeling van de alge mene statuten der Orde wordt deze vergadering gehouden drie jaar na het zesjaarlijkse provinciaal-kapit tel. Op het kapittel van 1955 zijn zo wel de provinciaal als de custos (on derprovinciaal) gekozen voor een ambtsperiode van zes jaar. Op de congregatio capitularis zijn vier definitoren (raadslieden) voor een tijd van drie jaar gekozen: de pa ters Th. Notenboom, S. Hogenboom (herkozen), drs W. Stoop en drs H. Goossens. Voorzitter van de uit 38 stemge rechtigden (provinciebestuur, Gar- diaans en acht afgevaardigden) be staande vergadering was pater dr. N. Broeckaert van de Vlaamse Minder broedersprovincie die evenals drie jaar geleden ook nu benoemd was tot visitator-generaal van de Nederland se Minderbroedersprovincie. Te verwachten is dat in de komen de weken nog enige nieuwe benoe mingen (o.a. van Gardiaans en pas toors) zullen worden gedaan als ge volg van de voorgeschreven ambts periode. Op vrijdag 6 juni heeft mgr. Hans- sen, de inmiddels overleden bisschop van Roermond, te Heer bij Maas tricht, een nieuw bejaardentehuis „Providentia", ingezegend, hoewel hij toen reeds zeer ernstig ziek was. Het was zijn laatste bisschoppelijke daad naar buiten, want de volgende dag verergerde zijn toestand zodanig, dat hij naar het ziekenhuis te Nijmegen moest worden overgebracht. Als hul de aan de overleden bisschop heeft het stichtingsbestuur van het bejaar dentehuis besloten, de naam van deze instelling te veranderen in „Mgr. Hanssen Bejaardentehuis". UNITED STATES POSTAGE Een zware horizontale lijn over een globe, welke wordt geflankeerd door de kop van Neptunus en een zee meermin symboliseert de hechte verbinding tussen oost en west door de trans atlantische kabel op een nieuwe Amerikaanse postzegel van vier cent. De zegel wordt op 15 augustus as. voor het eerst uitgegeven in de stad New York ter gelegenheid van het eeuwfeest van de belangrijke kabel.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5