S)e CcidóeSoti/fco/nt Het Westen aanvaardt denkbeeld topconferentie De Veiligheidsraad geeft het op De arme Veiligheidsraad Amerika èn Engeland: in kader van Veiligheidsraad Prinselijk huwelijk in Duitsland Wee hen, die dan op de daken blijven Russen vinden Veiligheidsraad tijd verknoeien WOENSDAG 23 JULI 1958 49ste JAARGANG Directeur: C. M v HAMERS VELD KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent 20826 Giro 103003 Abonnemenspr f 059 p.w„ f 2.55 p.mnd.. f7J0 p kwart. Franco p.p. f 8.Advert.: 17 ct p m.m. Telefoontjes f UI VERGOEDING KAMERLEDEN I. KORT VOORDAT de Tweede Ka mer op reces ging, is er nog een wetsontwerp ingediend, waarbij wordt voorgesteld de vergoedingen voor de Tweede Kamerleden aanzien lijk te verhogen. Een verhoging na melijk van dertig tot zelfs veertig procent. Ook voor de leden van de Eerste Kamer is een wijziging van de vergoeding voorgesteld, welke echter practisch geen verhoging inhoudt. De grote „men", die niet nauwkeu rig op de hoogte is van hetgeen het Kamerlidmaatschap vergt, zal geneigd zijn deze verhoging misprijzend te ontvangen en men zal zich dan mis schien zelfs wel beroepen op het feit, dat nog vers in veler geheugen ligt, namelijk, dat kort geleden de verga dering van de Tweede Kamer niet kon worden geopend, omdat niet vol doende Kamerleden de presentielijst hadden getekend, zodat tot het z.g. „strafappél" moest worden overge gaan. Maar zelfs met dit feit voor ogen is zulk een beoordeling nog eenzijdig. Indien men nu aankomt met het ar gument, dat een Kamerlidmaatschap tegenwoordig de hele mens eist, dan zal men natuurlijk onmiddellijk ko men aandraven met het feit van die absentie en bovendien zal men op merken, dat verreweg de meeste ka merleden een zelfde of een nog hoger salaris toucheren uit hoofde van een andere functie en daarmee heeft men dan ook alle argumenten uitgeput, welke tegen een verhoging dezer ver goedingen kunnen worden aange voerd. Tegen het tweede argument is na melijk nogal iets in te brengen. Immers indien een Kamerlid al zijn tijd en energie alleen maar zou geven aan het werk, dat hij als Kamerlid heeft te doen, zou hij het contact met het leven, met de maatschappij, met de kiezers, ten enemale verliezen, waardoor hij volkomen ongeschikt zou worden om het kamerlidmaat schap nog te vervullen. Bovendien is het werk in de Kamer zo gespecialiseerd geworden, omdat zo zou men het kunnen uitdrukken de politieke structuur verdrongen is door de overheidsstructuur. Men kan het daarmee eens zijn of niet, maar in het practische werk van de beide Kamers veeft men daarmee rekening te houden. De na-oorlogse wetgevingstructuur is zo geworden, dat men behoefte heeft aan belastingspecialisten, aan juristen voor de herziening van het Burgerlijk Wetbr. k, aan specialisten op het gebied van Europese Zaken, een levensbelang voor ons continent. Denk vooral eens aan de landbouw vraagstukken, die de laatste jaren in het middelpunt der belangstelling staan. Op al deze en nog andere ter reinen heeft men specialisten gekre gen, die dus alleen hun deskundige stem laten horen, als er op hun spe ciaal gebied iets aan de orde is. Nu kan men wel zeggen, dat dit de dood, in de pot is voor de „politieke poli tiek", maar de ontwikkeling is nu eenmaal zo gegaan en daarmee heeft men rekening te houden. In die toestand is het begrijpelijk, dat bij een behandeling van een her ziening van het Burgerlijk Wetboek, welke twee weken in beslag nam en aan de discussie waarover alleen ju risten deelnamen, andere leden niet zó'n haast maken en zo kan het dan wel eens gebeuren overigens eens in de zoveel jaren dat het vereiste aantal leden, de helft plus een, om een vergadering te kunnen aanvan gen, niet aanwezig is. Men hoeft daar niet zo heel erg van te schrikken. En laat ik nu zeggen, dat het geen ka merlid is, die dit schrijft, maar wel iemand, die de parlementaire gang van zaken van haver tot gort kent. 1I7IJ HEBBEN ONS daarom naar eerlijke overtuiging reeds meer malen afgevraagd, hoe bij de tegen woordige gang van zaken iemand nog ooit lust kan voelen om kamerlid te worden. Want het zijn niet alleen de kamervergaderingen, die hij heeft bij te wonen. Bij lange na niet. Alleen de grote „men" denkt misschien wel eens: nou ja, die drie of vier midda gen in de week en dan nbg eens een avondvergadering, maar zo is het nu ook weer niet. Er rijn fractie-verga deringen en zeer langdurige, die of 's morgens om tien uur al beginnen, gevolgd door een langdurige kamer vergadering, die in de regel 's mid dags om één uur aanvangt. Daar zijn de commissievergaderingen, waarin door een vaste of een speciale com missie ingediende wetsontwerpen van te voren worden besproken, omdat ieder wetsontwerp een christelijke voorbereiding moet hebben gehad, voordat het in de Kamer in behande ling kan komen. De Kamer is namelijk verdeeld in allerlei vaste commissies, die vooraf de wetsontwerpen bezien. De agrari sche commisie de wetsontwerpen be treffende land- en tuinbouw, de eco nomische commissie die betreffende economische aangelegenheden, de ju ridische commissie enz. enz. Er is dus genoeg werk aan de win kel, ook op dagen, dat de Kamer niet bijeen komt. Het contact met de kiezers daar naast en andere openbare functies maken het de Kamerleden wel eens moeilijk te verschijnen op vergade ringen van de Kamer, waar zij eigen lijk niet nodig zijn, dan alleen om het vereiste aantal handtekeningen bijeen President Eisenhower heeft in een schrijven aan Chroesjtsjef gezegd, dat de V.S., als een bijeenkomst van de Veiligheidsraad met deelneming van regeringsleiders en ministers van buitenlandse zaken algemeen gewenst wordt, aan een dergelijke bijeenkomst overeenkomstig de normale gang van zaken zullen deelnemen. In een brief, die aan ambassdeur Mensjikof te Washington ter hand werd gesteld, verdedigt de president het Amerikaanse optreden in Libanon en hij zegt geen grond te zien voor Chroesjtsjefs vrees voor een algemenp oorlog. Premier Macmillan van Engeland heeft zijn Russische ambtgenoot Chroesjtsjef eveneens laten weten, dat hij bereid is voor een speciale bijeenkomst van de Veiligheidsraad over het Midden-Oosten naar New York te gaan, als Chroesjtsjef ook komt. De Britse premier stelt in zijn antwoord voor, een speciale bijeenkomst van de Veiligheidsraad te beleggen, waarnaar elk lid een minister of een speciaal aan te wijzen vertegenwoordiger kan afvaardigen. Frankrijk neemt een ander standpunt in. Het geeft de voorkeur aan een topconferentie buiten de Ver. Naties. Frankrijk neemt ander standpunt in Dit betekent echter niet, zo voegde Eisenhower hieraan toe, dat de Ver. Staten zich geroepen voelen de hui dige toestand in de Arabische wereld te bestendigen Zij erkennen het ver langen van de Arabische volken naar grotere nationale eenheid en zij heb ben daar sympathie voor, getuige hun snelle erkenning van de Ver. Arabische Republiek. Doch wijziging van de internationale status quo op ordelijke en vreedzame wijze is iets anders dan wijziging door indirecte TOELICHTING DEUGT NIET Eisenhower is in zijn antwoord van oordeel, dat de Sowjet-Unie, als zij inderdaad een bedreiging van de wereldvrede aanwezig acht, de zaak overeenkomstig het handvest der V.N. aan de Veiligheidsraad moet voorleggen. Eisenhower had kritiek op de ma nier, waarop de Sow jet-premier zijn voorstel heeft toegelicht. De wijze waarop Chroesjtsjef zich uitdrukte is volgens hem allerminst geschikt om een sfeer van kalme redelijkheid te laten ontstaan, die naar Chroesjtsjef zelf betoogde in de plaats van de huidige verhitte stemming dient te komen. U spreekt van een gewapend con flict in het Midden-Oosten, aldus de president. Er is een bloedige staats greep in Irak geweest, een samen zwering om de regeringsleden in Jordanië te vermoorden, en burger- strijd in Libanon, vanuit het buiten land aangesticht. Verder weet ik van geen „gewapende conflicten". Het werkelijke gevaar voor een oorlog zou ontstaan, als men toe staat, dat kleine landen de één na de ander worden opgeslokt door agres sieve krachten „die door de Sowjet- Unie worden gesteund". Wij wensen geen herhaling van de geleidelijke vernietiging van de onafhankelijk heid van kleine landen zoals in de jaren dertig, die to' de tweede we reldoorlog leidde. Berusten in direct of indirecte agressie vormt geen weg naar de vrede. PERMANENTE V.N.-POLTIEMACHT Een afdeling van de commissie voor buitenlandse betrekkingen Uit de Amerikaanse Senaat heeft dinsdag met algemene stemmen een resolutie aanvaard, waarin wordt aangedron gen op de oprichting van een perma nente politiemacht van de V.N. ter handhaving van de vrede in het Mid den-Oosten en andere gebieden. ZWEEDSE NOTA De Zweedse regering heeft dins dag een nota gezonden aan de rege ringen van Frankrijk, Engeland en de V.S., waarin zij haar houding uit eenzet tegenover de crisis in het Midden-Oosten. De Zweedse regering pleit in deze nota voor onderhandelingen in de bajonetten". V.N. Zij meent dat men in V.N.- verband een voor alle partijen aan vaardbaar plan moet uitwerken, dat tot een vreedzame oplossing van de huidige crisis kan leiden. Met het oog op de ernst van de toestand is het echter wenselijk, al dus de Zweedse nota, dat men ook tracht andere wegen te zoeken om tot onderhandelingen te komen tus sen de mogendheden, die in de eer ste plaats verantwoordelijk zijn voor het handhaven van de vrede. Een conferentie tussen deze mo gendheden zal de basis moeten leg gen voor een oplossing in het kader van de V.N., zo besluit de nota. De regeringen van India en de Sowjet- Unie en de secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammerskjoeld zijn ook op de hoogte gebracht van het Zweedse standpunt. PRETTIG GEPRAAT MET NASSER Chroesjtsjef heeft dinsdagavond op een receptie in Moskou ter gelegen heid van de Poolse nationale feest dag zijn mening over verschillende aspecten van de ontwikkeling in het Midden-Oosten geuit. Hij toonde zich zeer verheugd over de „scheuring" in het pact van Bag dad en hij verwelkomde het nieuwe regime in Irak. Over zijn recente geheime bespre king in Moskou met president Nasser van de Ver. Arabische Republiek zei de Sowjet-premier: „Het was bijzon der prettig om met Nasser te praten. Wij hebben een overeenstemming van standpunten bereikt, hoewel ik een communist ben en hij dat niet is. Hij eerbiedigt mijn opvattingen en ik eerbiedig de zijne. Wij praatten er jver hoe de hand van de imperia listen tegengehouden kan worden, hoe alles geregeld kan worden zodat er geen oorlog in het Midden-Oosten zal komen, zodat de nieuwe Iraakse republiek sterker en onafhankelijker kan worden, welke koers zij ook ne men mag. Dat is haar eigen zaak". „Ik zou willèn", aldus Chroesjtsjef, ,dat Engeland en de Ver. Staten wijsheid en begrip toonden". „Ik kan me voorstellen hoe blij Jordanië is met de aanwezigheid van Britse troepen, ditzelfde Jordanië, dat ze twee jaar geleden kwijt raakte". „Wie vroeg de Britse troepen te rug te komen? Koning Hoessein. Een koning, die het vertrouwen van zijn volk heeft verloren kan niet voort bestaan op de spitsen van vreemde te krijgen om een kamervergadering te kunnen beginnen. Wat wil dit alles nu zeggen? In ieder geval niet, dat wij het eens zou den zijn met de laatstelijk voorgestel de verhoging der vergoeding van de Kamerleden. Wij hebben allereerst alleen willen aantonen, wat het kamerlidmaatschap vereist om het scheve beeld recht te trekken, dat velen uit deze voorge stelde verhogihg hebben getrokken. Op die voorgestelde verhoging zelf zullen wij in een volgend artikel te rug komen. Na veto van Sobolef De Sowjet-Unie heeft gisteren haar veto uitgesproken over de Japanse resolutie, die bedoeld was om de waarnemers groep der V.N. in Liba non te versterken. Dit gebeurde in de Veiligheidsraad, die de crisis in het Midden-Oosten besprak. Na het Russische veto deelde secre taris-generaal Hammarskjoeld mee, dat hij zou voortgaan met maatrege len om het vacuum op te vullen, dat veroorzaakt is door het feit, dat de VJN. niet in staat zijn te handelen. Hij zou „alle gelegenheden" gebrui- banon te ontwikkelen om een verde re verslechtering van de toestand te voorkomen. De tien andere leden van de raad stemden allen voor de Japanse reso lutie. Tevoren waren Sowj et-amende menten op de Japanse resolutie ver worpen. Deze kwamen neer op een eis van de Sowjet-Unie, welke de vo rige week reeds was verworpen, dat de Amerikaanse en Britse strijd krachten in Libanon en Jordanië zou den worden teruggetrokken. Alleen de Sowjet-Unie stemde voor de amen dementen. Zweden en Japan onthiel den zich van stemming. De Veiligheidsraad is daarop voor In Althausen (Duitsland) zijn prins Antoine van Bourbon en hertogin Elisabeth van Wurttemberg in het huwelijk getreden. Het huwelijk heeft twee oude adellijke families met elkaar verbonden. Foto: prins Antoine en hertogin Elisabeth bij de huwelijksgeschenken. ken om het werk van de V.N. in Li- onbepaalde tijd uiteen gegaan. Terwijl de meeste Engelse manschappen in de buurt van Amman onder muskietennetten verblijven, houdt de soldaat (voorgrond) de omgeving met zijn bren in de gaten. Op het andere dak staan militairen met een raketwerper. (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). VERANDERLIJKE BEWOLKING Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Over wegend matige wind tussen west en zuid. Koude nacht, morgen overdag iets minder koud dan vandaag. Geen geschikt milieu Radio-Moskou heeft dinsdag ver klaard, dat „iemand" de Veiligheids raad wil gebruiken om „in langdurige en vruchteloze debatten tijd te ver knoeien, teneinde de V.S. en Enge land gelegenheid te geven om hun vuile werk in de Arabische landen voort te zetten". De westelijke mo gendheden gebruikten „vertragings- taktieken" tegenover Chroesjtsjefs voorstel voor het houden van een top conferentie, aldus de commentator. De „Izwestia" het regeringsblad van de Sowjet-Unie, keert zich met grote nadruk tegen de westelijke voorstel len om een topconferentie in de Vei ligheidsraad te houden. In een artikel, geciteerd door Tass, zegt het blad: De V.S., die met alle middelen, waarover zij beschikken, trachten te verhinderen, dat er een werkelijke topconferentie op korte termijn wordt gehouden, stellen als plaats van bijeenkomst de Veilig heidsraad voor, waarin zij over een meerderheid beschikken. Geloven de Amerkanen werkelijk, dat men over belangrijke internatio nale vraagstukken kan praten met iemand als Tsjang Kai Tsjek?, zo vraagt het blad zich af. De „Izwestia" besluit dan: „De aan vallers, die zich er geen rekenschap van geven, dat elk uitstel bij het zoe ken van een oplossing voor het Mid den-Oosten kan leiden tot een cata strofe, dragen een ontzettende ver antwoordelijkheid". EISENHOWER DEED HET NIET GRAAG. De „Washington Post" meent te we ten, dat de regering-Eisenhower slechts met tegenzin heeft toegestemd in een ontmoeting met de Russische leiders, nadat er een tegenstelling tussen Groot-Brittannië en de V.S. over deze kwestie aan het licht was getreden. De „New York Herald Tribune" zegt, dat Chroesjtsjef nu de gelegen heid heeft met de leiders van het wes ten te praten in de Veiligheidsraad. Maar de V.N. moeten er voor zorgen, dat Chroesjtsjefs propaganda-ma noeuvres niet leiden tot verder uit stel van de actie, die slechts tegenge werkt wordt door het Russische veto. Als men zover niet kan komen in de Veiligheidsraad, kan en moet goed keuring van deze actie verkregen worden in de Algemene Vergadering, aldus het blad. De „New York Times" schrijft dat, hoe de uitslag van de onderhandelin gen over een topconferentie ook zal zijn, er tenminste één ding duidelijk is geworden: de crisis in het Midden- Oosten heeft de vorm aangenomen van brieven, boodschappen en rede voeringen. 24 Juli zon op 04.48; onder 20.44- maan op 14.40; onder Hoogwaterstanden 24 Juli v.m. 8.45; n.m. 9.15. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI geheel bew. STOCKHOLM onweer OSLO geheel bew. KOPENHAGEN zwaar bew ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS re^en onbewolkt zwaar bew. half bew. onbewolkt half bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. licht bew. regen regen zwaar bew. half bew. onbewolkt licht bew. licht bew. Korreltje De fouten zijner vrienden moet men wèl kennen maar niet noemen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1