Pastoorsbenoemingen Opkoper nam ongeweten - zes mille mee Kom kommer-es kijken De vierdaagse draait weer Vierdaagse-stormloop vergt extra treinen Straaljager verongelukt Een mascotte in de Toer de Frats Wolkbreuk velde feesttent Jong geleerd is oud gelopen Staatsexamen geregeld De trouw geflest DINSDAG 22 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 ■K as' ÜÈÊL WKBm ijfÉÉiX'WÈ Wm jgpg i - ASJSj w\ WÊm «H p -,;V W\ v. - mL MÊuÈSfë. - g De zeereerw. heer H. F. Jansen, benoemd tot pastoor te Wassenaar (Deyl). De zeereenv. heer P. Th. A. Perquin, benoemd tot pastoor te Noordwijk- aan-Zee. Kast opgeruimd, geld toe ,,Ik geef er niets voor De zelfstandigheid van een huis houdster in Amsterdam-west is een ambtenaar duur te staan gekomen. Zonder toestemming van de heer des huizes heeft de vrouw in de oprui- mingstijd de eerste helft van april een oude linnenkast en een radio kastje aan een opkoper cadeau gege ven, onkundig van het feit, dat in de linnenkast zesduizend gulden spaar geld van de ambtenaar verborgen zat. De huishoudster, die zich ergerde aan de twee kasten, die in een ka mertje hadden gestaan, waar zij noch de ambtenaar practisoh ooit kwa men, wilde ze verkopen aan een vod- deman. tegelijk met een partijtje lor ren „Die vodden wil ik wel hebben maar voor die kasten geef ik niks" had de voddenman gezegd en tenslotte had de vrouw bedongen, dat hij dan de vodden zou kopen en de kasten voor niets meenemen. Eerst enige dagen geleden kwam de 2- jarig meisje door tram overreden Op de Bergse Laan te Rotterdam is gistermiddag de tweejarige Henrietta Van Nus uit deze laan, bij het over steken aangereden door een tram. Zij werd ernstig gewond overgebracht naar het ziekenhuis Bergweg, waar zij bij aankomst bleek te zijn overle den. amlbtenaar tot zijn schrik tot de ont dekking, dat de linnenkast met haar schat verdwenen was. De recherche van het bureau Lo- dewijk van Deysselstraat heeft nu de zaak in onderzoek. Men zal de vrouw, die niets van de aanwezigheid van het geld wist. geen verduistering ten laste kunnen leggen. Ook is het nog de vraag of de qpkoper de schat wel heeft gevonden. Misschien heeft hij de kast wel weer doorverkocht. Maar voordat men een antwoord heeft op al die vragen, moet men eerst de bewuste opkoper opsporen. Op de Schiedamseweg te Rotter dam is gisteravond de 43-jarige schil der E. O. Dubois, wonende rue d'Oignie te Aiseau (België), met zijn auto geslipt bij het remmen. Het ge volg was, dat de wagen tegen het verhoogde middengedeelte van de weg reed, driemaal over de kop sloeg en met de wielen naar boven bleef liggen. Een der inzittenden werd ge wond, doch na behandeling in het ziekenhuis Coolingel kon zij haar reis vervolgen. Het was de 44-jarige mevrouw M. Th. E. G. Sanglies- Romedenne, wonende Terne Moulin te Auvelair (België). Twee bussen, die uit de tegenover gestelde richting kwamen, botsten nog op elkaar, omdat de bestuurder van de voorste bus, die het ongeval zag gebeuren, opeens remde. Het tramverkeer in beide richtingen on dervond 45 minuten vertraging. Nabij de rotonde in de rijksweg 12 bij de Wolfhezerbrug slipte maandag een vrachtauto met aanhanger, geladen met komkommers, tomaten en bloemkolen. De aanhanger kantelde en greep een vrachtauto die van tegen gestelde richting kwam. Binnen enkele seconden was de weg bedekt met een dikke laag komkommers waarvoor vele vakantiegangers grote interesse hadden.. M. ALLEEN IN SOESTERBERG LIGGEN AMERIKAANSE MILITAIREN. In Nederland zijn, behalve te Soes- terberg, geen Amerikaanse leger- of luchtmachtonderdelen dan wel man schappen tijdelijk of voor een langere periode gelegerd of in de afgelopen tijd gelegerd geweest. Op verscheidene plaatsen in ons land verblijven enkele Amerikaanse militairen thans in totaal 55 man verspreid over 17 plaatsen om toe zicht te houden bij het bouwen of bij de produktie van voor Amerikaanse rekening in uitvoering zijnde op drachten of om de keuringen uit te voeren van leveringen aan de Ame rikaanse krijgsmacht. Dit antwoordt minister Staf op gen van het Tweede Kamerlid de heer Bakker (CPN). Natie vooruitzichten Hedenmorgen zijn 13.132 wande laars en wandelaarsters van de 14.259 die zich aanvankelijk hadden ingeschreven gestart voor de 42e internationale vierdaagse afstands marsen te Nijmegen. De stijgende lijn heeft zich dus voortgezet: in 1957 liepen er 12.051 mee en in '56 11.600. De stemming was opperbest, alhoe wel de weersvooruitzichten niet bijs ter gunstig konden heten. Om 6 uur brak de zon door het wolkendek, en om 9 uur was er nog zonneschijn, maar toen kwamen ook alweer grau we wolkengevaarten dreigend opzet ten die regen voorspelden. Om 9 uur waren nog niet alle con tingenten op mars en kwamen nog steeds „dertigers" de poort uit. De tocht gaat door de oostelijke Betuwe, met als een van de hoogtepunten de doortocht van Eist. De Nederlandse Spoorwegen heb ben dit jaar weer bijzondere maat regelen getroffen om de grote rei— zigersstroom op de laatste dag der Vierdaagse op te vangen. Elk jaar neemt het reizigersvervoer van en naar Nijmegen op de laatste dag der Vierdaagse sterk toe. In 1955 kwa men op die dag 15.636 reizigers naar Nijmegen en vertrokken en 21.495. In 1957 bedroegen deze cijfers respec tievelijk 18.545 en 26.997 Dit jaar, nu het aantal deelnemers met 800 is toegenomen, verwachten de N. S. een nog grotere toeloop voor die dag. Er zullen vrijdag drie extra treinen lopen uit de richting Utrecht Arnhem, twee uit de richting Zut- phen en drie uit de richting 's-Her- togenbosch. Voorts zal een groot aantal personenwagens in reserve worden gehouden. Piloot omgekomen Zoals wij reeds in een gedeelte van onze vorige oplage vermeldden, is gistermorgen om 11.40 een Thun- derflash van de Nederlandse lucht macht bij een oefenvlucht in West- Duitsland nabij Oberkirchen veron gelukt De vlieger, de 23 jarige on gehuwde reserve tweede luitenant J. M. Helsloot uit Amsterdam, kwam om het leven. Twee toestellen, die achter elkaar vlogen, waren in slecht weer ver zeild geraakt. De leider had opdracht gegeven boven de wolken te klim men. De ander bevestigde dit be richt maar heeft later niets meer van zich laten horen. Toen de leider op onderzoek uit ging, heeft hij de wrakstukken van het verongelukte toestel tegen een heuvelrug waaxgenotneik Gistermorgen is in Arnhem de Toer de Frats oftewel Muggentoer van start gegaan. Er nemen 120 jongens aan deel. Foto: enkele deelnemers met in het midden Gertie, de mascotte van de ploeg. Brandend Maagznnr na iedere maaltijd? Of angst bij voorbaat bij iedere hap eten? Rennies nemen - enaltijd zorgen dat ge ze bij de hand hebt. Een of twee Rennies - gewoon laten smel ten op de tong - neutraliseren al het overtollig maagzuur dat Uw pij nen veroorzaakt. En zo wordt Uw zuurbrand geblust in een paar tellen. Heerlijk middel die Rennies en ze smaken nog lekker ook. (Advertentie) Tijdens een wolkbreuk, gepaard gaande met een hevig onweer, is zondagmiddag in Oostmarsum een grote feesttent, waarin -een muziek korps voor een marsje zorgde voor een groot aantal kinderen, naar be neden gekomen. De watermassa op de tent werd zo zwaar, dat het zeil scheurde en een rukwind deed de rest. Toen de wind de tent eenmaal goed te pakken had bleef deze geen minuut langer staan en sloeg tegen de grond. Onder de kinderen ontstond een paniek. De muzikanten behielden hun tegen woordigheid van geest en aan hen was het te danken, dat geen kind door de vallende masten werd ge wond. De meeste kinderen waren hun schoenen kwijt of kropen met gescheurde kleren onder de zeilmas- sa vandaan. A msterdam-Moskou Russen vertraagden eerste vlucht Gistermorgen om tien uur zou het eerste toestel van de nieuwe lijn AmsterdamMoskou, de DC 6B „Olivier van Noort" voor de ope- ningsvlucht naar de Russische hoofd stad vertrekken. Het was juist de dag, dat op het vliegveld te Moskou de Oostenrijkse kanselier, de heer Raab, voor een officieel bezoek aan de Sowjet Unie arriveerde. Met een kennelijk gebrek aan improvisatie vermogen telegrafeerden de Russen toen maar naar Schiphol, met het verzoek aan de KLM om maar an derhalf uur later te komen. Men was op Schiphol helemaal niet te spreken over deze Russische maatregel. De genodigden voor deze eerste vlucht, o.a. de secretaris-gene. raai van Verkeer en Waterstaat, ver scheidene hooggeplaatste autoritei ten, moesten nu een hele tijd voor niets op Schiphol blijven wachten. Het toestel is uiteindelijk toch nog in Moskou aangekomen, met ander half uur vertraging, na een vlucht van vijf uur. De delegatie werd ver welkomd door de Nederlandse am bassadeur in de Sowjet Unie, dr. J. G. de Beus, en een der directeuren van de Russische luchtvaartmaat schappij „Aeroflot", N. A. Zakha- row. Het KLM-toestel vliegt van daag weer naar Schiphol terug niet omdat de gezagvoerder kwaad is. maar omdat het vliegrooster dit voorschrijft. De foto laat de heer N. Beerenbroek met zijn vijf zonen zienop weg naar de inschrijving. De heer Beérenbroek zal de Vierdaagse voor de 12e keer meelopen. Voor bevoegd onderwijzer In het Staatsblad is een Koninklijk Besluit gepubliceerd, waarin de in stelling van het staatsexamen voor de akte van bekwaamheid als volledig bevoegd onderwijzer wordt geregeld. Dit staatsexamen komt overeen met het kweekschoolexamen derde leerkring, aldus wordt van officiële zijde toegelicht. Beide examens om vatten vier vakken: opvoedkunde en haar hulpwetenschappen, Nederland se taal en letterkunde, kennis van het Nederlandse culturele en maatschap pelijke leven, en didactiek en be spreking der beschrijving van de door de candidaat gevolgde werkmethode. In het jaar dat de examens vooraf gaat, moet de candidaat ten minste 200 schooltijden hospiteren in diverse soorten van scholen. Indien een candidaat bij het exa men niet voldoet aan de gestelde eisen, kan hij tot herexamen in een of meer vakken worden toegelaten. Candidaten die, al of niet na herexa men, zijn afgewezen, hebben in het volgende of daaropvolgende jaar na het examen voor eenmaal vrijstelling van het onderzoek in die vakken, waarvoor zij in het examen tenminste 7 als eindcijfer hadden. Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat zij ont heffing krijgen van de eis om op nieuw 200 schooltijden te hospiteren. Vanmorgen om negen uur zijn de koningin, prins Bernhard en de prin sessen Beatrix en Irene per vlieg tuig naar Zuid Frankrijk vertrok ken voor hun vakantie. Zeven mensen hebben gistermor gen de n.v. Oliefabrieken T. Duyvis Jzn. te Koog aan de Zaan opgebeld om te vragen of de trouwring, die in een fles gevonden was, misschien de hunne was. Ze hebben allemaal een negatief antwoord gekregen. Daarmee is weer eens de roeke loosheid aan het licht getreden, waar mee mensen met hun trouwring om springen. De ring was gevonden in een lege' salatafles. Eens per week worden de lege flessen per vrachtauto tegelijk bij de fabriek bezorgd en daar in een Moods opgeslagen. Wanneer er flessen nodig zijn, worden ze daar gehaald om te worden gereinigd. Is er, nadat de flessen de spoelmachine hebben gepasseerd, nog iets in ach tergebleven, dan worden ze apart ge zet. Zo ook de fles, waarin 'n trouw ring zat, waarin twee letters en een datum gegraveerd waren. Het is niet te bepalen wanneer de betreffende fles in de fabriek is afgeleverd en ook niet, uit welk deel van het land zij afkomstig is. De directie van de fabriek laat nu weten, dat degenen, die denken dat zü hun ring in een salatafles zijn kwijtgeraakt, telefonisch inlichtingen kunnen inwinnen onder nummer K 2980—5151. 3000 vogels werden geliquideerd Papagaaienziekte Bij een vogelhandel te Veenen- daal werd een dezer dagen de ont dekking gedaan, dat een aantal exo tische vogels besmet was met de pa pagaaienziekte. Daar deze ziekte ook voor de mens gevaarlijk is werd de inspectie van de volksgezondheid te Nijmegen gewaarschuwd, die beslis te, dat de gehele vogelvoorraad moest worden geliquideerd. Inmiddels heeft de gemeentelijke reinigings- en ontsmettingsdienst te Amersfoort het vonnis aan ruim 3000 vogels voltrokken door middel van blauwzuurgas.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7