Ovationele ontvangst van de Nedt- Luxemburgse toerploeg Huldiging in Olympisch Stadion het Schaakspel DINSDAG 22 )ULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA HIGH SO-SKI-ETY Wielerminnend Nederland heelt gis teravond Charly Gaul en de leden van de Neluxploeg. die zulke grote successen in de algelopen Ronde van Frankrijk hebben behaald, in het Olympisch Sta dion te Amsterdam een ovationele ont vangst gegeven. Even na hall negen was het grote moment aangebroken. Voor- algegaan door de vrolijke blazende Am sterdamse tramharmonie reed door de marathonpoort de met vier paarden be spannen mailcoach binnen, waarop de twaalf leden van de ploeg met ploeglei der Jean Goldschmidt en diens assistent Klaas Buchly plaats hadden genomen. Zodra de tengere figuur van Charly Gaul in de gele trui van de rondewinnaar in zicht kwam, barstte een daverend ap plaus los, voortgebracht door 25.000 toe schouwers, die in hun hulde ook de ove rige renners ruimschoots betrokken. Om stuwd door honderden jongetjes, die van de tribunes waren gestormd om hun fa vorieten maar even aan te raken of van heel dichtbij te kunnen bekijken, maakte de mailcoach een ereronde door het sta dion. De directeur van het Olympisch Sta dion opende de officiële huldiging, na dat de renners met veel moeite het ere- platform hadden weten te bereiken. De heer Bessem herinnerde er aan, dat Ne derland voor het eerst in de geschiedenis zo kort na de tour al de winnaar binnen de muren van het Olympisch Stadion kon begroeten. Dr. P. van Dijk, voorzitter van de KNWU, richtte zich vervolgens in het Duits tot de Luxemburgse renners, in de eerste plaats natuurlijk tot Charly Gaul. Hij feliciteerde de tengere Luxembur ger. die al het huldebetoon flegmatiek over zich liet komen. Van de Nederland se renners riep dr van Dijk allereerst de beide oudsten voor het front: „Jullie kunnen niet gemist worden. In het be gin hebben jullie de tour op gang ge bracht'. Maar dr. van Dijk herinnerde er aan. dat wij ditmaal niet alleen ge teerd hebben op de ouderen, doch dat ook de jongeren thans uitstekende krach ten naar voren zijn gekomen. Met name noemde dr. van Dijk Piet van Est en Piet Damen. Tegen de Jong en Kersten zei de bondsvoorzitter: „Jullie hebben gedaan wat er van jullie verwacht werd Ook de onfortuinlijke uitvallers van de ploeg Martin van den Borgh en Jef La- haye werden in de hulde betrokken. En tenslotte sprak dr. van Dijk tot Klaas Buchly: „Je positie was niet zo gemak kelijk. Daar hebben we begrip voor ge had. Maar we zijn je bijzonder dank baar voor je rol achter de schermen" Daarna kregen alle renners en de ploeg leiders prachtige boeketten bloemen, waarmee zij nogmaals een ereronde door het stadion maakten. Na hun huldiging reden de leden van de Nelux-tourploeg enkele wedstrijden. Het is begrijpelijk, dat Charly Gaul. die nog een ceel kostbare contracten voor de boeg heeft, zich in de wedstrijd om de Grote Tour de France-prijs over 25 kilometer met 24 klassementen, spaarde. De grote Gaul, die zijn tour-zege in de Alpen bevocht, kwam er zelfs in de laat ste tien klassementen, de „berg-étappes", niet aan te pas. De uitslag van deze wedstrijd was: 1. Peter Post 69 pnt., 32 min. 51.6 sec. over 25 km.; 2. Daan de Groot 63 pnt.; 3. Piet van Est 43 pnt.; 4. Gerrit Voorting 40 pnt.; 5. Frans Mahn 34 pnt. Sprintwedstrijd voor amateurs: eerste rit: 1. Captein 12 sec.; 2e rit 1. Ger ritsen 12.6 sec.; 3e rit 1. De Graaf 12.2 sec.; 4e rit 1. Riethoven 12.8 sec. Finale: 1. Captein 12.2 sec.; 2. Riethoven; 3. De Graaf; 4. Gerritsen. Achtervolging voor amateurs over 4 km.: 1. Moolenijzer 5 min. 19 sec.; 2. Van Houwelingen 5 min. 21.8 sec. De nieuwe stayerkampioen Wout Wagtmans, bewees ook achter kleine motoren zijn klasse in een wedstrijd over 25 km. Alleen Peter Post slaagde er in niet door de kleine Brabander gedubbeld te worden. Piet Damen was zo wijs om na 9 km. zelf maar een eind te maken aan de onverantwoordelijke proef, die men met hem had genomen. Damen had nog nooit achter motoren gereden en dit was dan ook duidelijk merkbaar, want hij durfde niet tegen de rol te rijden en stapte af toen hij twee ronden achter was geraakt. De res terende uitslagen waren: Wedstrijd achter kleine motoren voor professionals over 25 km.: 1. Wout Wagt mans 23 min. 32.4 sec.; 2. Peter Post; op één ronde: 3. Vreeswijk; op twee ronden: 4. Piet van Est; op zeven ron den: 5. Gerrit Voorting; 6. Wim van Est; 7. Daan de Groot. Wedstrijd voor amateurs over 10 km. met vijf klassementen: 1. Henk Buis 25 pnt. 13 min. 15.2 sec.; 2. Spaans 13 pnt.; 3. Ballangee 9 pnt. Een beeld van de enthousiaste huldi ging van de Nederlandse tourploeg, die gisteravond in het Olympisch Stadion te Amsterdam plaats vond. Grote groepen jongens renden achter de mailcoach met hun helden aan om een handtekening of alleen maar een groet voor hen machtig te worden. Op de bok, in het midden, Gaul. SELECTIEWEDSTRIJDEN Op donderdag 31 juli zullen in het Olympisch Stadion te Amsterdam selec tiewedstrijden worden gehouden in ver band met de komende wereldkampioen schappen. Voor de strijd om de wereld titel achter grote motoren in Parijs zul len de volgende stayers een 1-uurswed- strijd rijden: Wagtmans, Wierstra, Vrees wijk, Koch, Stakenburg, Mehagnoul en Smits. Als selectie voor het wereldkampioen schap amateurs achter grote motoren, dat in Leipzig wordt gehouden, rijden zes amateurs een wedstrijd over 40 km.: Van Houwelingen, Henk Buis, Janissen, Van Leur, Broekhof en Huizinga. De KNVB, de Surinaamse voetbalbond en de Curagaose voetbalbond hebben volledige overeenstemming bereikt over een uitbreiding van de trip van het Ne derlandse elftal, samengesteld uit spe lers beneden de 23 jaar, naar de West. Op zondag 27 en op woensdag 30 juli zullen nu twee wedstrijden op Curagao worden gespeeld, op woensdag 3 augus tus volgt te Paramaribo een wedstrijd tegen een Surinaams team. Er is echter één moeilijkheid: de KLM kan niet garanderen dat op korte termijn het team vertrekt donderdag 24 juli al van Schiphol het reisschema nog kan worden gewijzigd. Wél heeft deze organisatie toegezegd alles wat mogelijk is te zullen doen om deze passage-kwes tie alsnog te regelen. MAURITS GAAT FUSIE AAN MET FORTUNA '54 Op een buitengewone algemene leden vergadering van Maurits uit Geleen is gisteravond met grote meerderheid (46-8 stemmen) besloten tot een fusie met de eredivisieclub Fortuna '54. Alle werkende leden van Maurits blij ven bij Fortuna spelen. In de volgende competitie wordt in ieder geval met i twee, misschien met drie elftallen voor de compettiie ingeschreven. Ook de jeugdvoetballers en de handbalafdeling zijn bij de fusie betrokken. I AUTOMOBILISME SPORT-AUTO- EN MOTORRACES VAN K.N.A.C. EN K.N.M.V. De K.N.A.C. en de K.N.M.V. houden zondag 3 augustus gecombineerde races I op het circuit van Zandvoort. Met die l races en met een kleine plechtigheid wordt tevens het tienjarig bestaan van het circuit gevierd. Van half één tot drie uur rijden op 3 augustus de motoren, van kwart over drie tot zes uur volgen de nationale sportwagen races van de K.N.A.C. Voor die races zijn conventionele klasse-inde lingen zoveel mogelijk achterwege ge laten. Er is in de eerste plaats getracht, wagens en rijders bijeen te brengen in de verschillende races, die naar pres taties zo dicht mogelijk bij elkaar liggen. Vier races staan op het programma. De eerste, over twaalf ronden, zal gaan tussen speciale tourwagens tot 1600 cc. De tweede, over 10 ronden, is bestemd voor sportwagens en voor de traagste rensportwagens. Dat wordt meteen een soort halve finale, want de twaalf best geklasseerden uit de tweede race komen in de vierde race nogmaals tegen elkaar uit, om de buit definitief te verdelen. Om bij die tweede race de strijd in de achterhoede niet te laten verwateren (hetgeen bij genoemde opzet mogelijk zou zijn), wordt een apart klassement (met prijzen) opgesteld voor nummer dertien, nummer veertien enzovoorts. De derde race is bestemd voor de snelle rensportwagens, terwijl enkele van de meest gezwinde sportwagens PAARDENSPORT CONCOURS-HIPPIQUE TE HOOFDDORP Morgen zal te Hoofddorp wederom het jaarlijkse concours-hippique gehou den worden. Het zal het 49ste zijn, dat de actieve vereniging „Vooruit" gaat organiseren. Het tijdstip is zo goed mogelijk ge kozen, rekening houdende met de kalen der, welke uitwijst, dat juist in de 2de helft van juli niet zoveel paardenwed- strijden uitgeschreven worden en voorts, eveneens mee kunnen rijden. Deze race dat deze tijd ook voor de boeren gaat over vijftien ronden. !De 4-2óte, Viccdaag-Ae uan ACy.nieg.en. ia. freyannen WATERPOLO L.G.B. II—B.Z. en P.C. II 5—0. Tot de rust was het een zeer matige wed strijd. Het eerste doelpunt kwam tot stand omdat er een speler van B.Z. en P.C. het water werd uitgestuurd. Kort daarna scoorde H. Rademaker (10). Even voor de rust maakte P. Radema ker 20. Na de rust werd het een aar dige wedstrijd. T. van Brussel zwom goed vrij en scoorde 30. M. Prins scoorde ook nog twee doelpunten, zodat het einde kwam met 50. L.G.B. nO.Z.V. I (dames) 42. Zaterdagavond speelden de LGB-dames een wedstrijd tegen OZV 1, welke wed strijd met 4—2 door de Leidse meisjes werd gewonnen. Het was een aardige wedstrijd met zeer goede aanvallen. De doelpunten voor LGB werden gescoord door C. Hoogenboom (2 maal), G. Har- teveld (1 maal) en T. ten Have (lmaal). De Leidse dames werden daarmee kam pioen. De hevige regenbuien en de harde wind hebben er niets aan kunnen ver anderen: Nijmegen is weer in Vierdaag- sestemming. De binnenstad biedt weer de zo vertrouwde fleurige aanblik. De vlaggen waaien weer van de huizen en natuurlijk kregen ook nu de groene vlaggen met het oranje-kruis al dan niet voorzien van de klimmende leeuw, het embleem van de onlangs koninklijk geworden N.V.B.L.O. weer de ere plaatsen. Der traditie getrouw begon het feest al in de middag, met de gebruikelijke .ouverture", de landing van een dertig tal Belgische parachutisten in de Ooy- polder aan de voet van het Valkhof. Reeds vroeg in de middag hadden dui zenden belangstellenden al een plaatsje gevonden op de machtige Waalbrug of op de toren van het historische Valk hof. Om 3 uur werd het geduld van de wachtenden dan eindelijk beloond. Het Belgische transportvliegtuig kwam laag overvliegen en onder het toeziend oog van de ambassadeur van België, F. X. baron van der Straten-Waillet, kwamen de Belgische para-troopers in twee grote groepen naar beneden. Tegen half vier maakte het toestel zijn laatste ronde boven de wachtenden en daarna keerden de duizenden belangstellenden terug naar de feestende binnenstad. In de avonduren volgde de vlaggen- parade in het fraaie Goffert-stadion. Het was ook nu weer een kleurrijke en sfeervolle ceremonie. Geestdriftig heb ben de ongeveer 30.000 toeschouwers de vele groepen ontvangen. De prachtige uniformen en de vrolijke muziek van de vele militaire bands zorgden er voorts wel voor, dat ondanks het lang niet mooie weer de stemming behouden bleef. Nadat de afgevaardigden van alle lan den hun „ere-ronde" hadden gemaakt, begon de eigenlijke vlaggenparade. Ter wijl de Koninklijke Militaire Kapel, on der leiding van majoor R. van Yperen, de Brabangonne ten gehore bracht, werd, als eerste, de Belgische vlag gehesen. Daarna volgden, in alfabetische volgor de, de dundoeken van de andere landen, van Canada, West-Duitsland, Engeland, Israel, Frankrijk, Luxemburg, Noorwe gen, Italië (door één man vertegenwoor digd....), de Verenigde Staten en van Zwitserland. Gastheer Nederland sloot de rij. Nadat de oranje-vlaggen en het dun doek van de Koninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding in top waren gegaan en nadat de groepen nog éénmaal langs de tribunes waren gemarcheerd, was het feest, voor deze eerste dag althans, ten einde. ZWEMMEN NIEUW WERELDRECORD VOOR DAWN FRASER Tijdens de Britse spelen in Cardiff heeft de Australische zwemster Dawn Fraser gisteravond voor een nieuw we reldrecord op de 110 yards vrije slag gezorgd. Zij zwom de afstand in 1 min. 1.4 sec., 0.1 sec. onder het oude record, dat sinds 18 februari van dit jaar reeds op haar naam stond. Een overzicht van het Goffertstadion te Nijmegen tijdens de vlaggenparade aan de vooravond van de vierdaagse. DE VIERDAAGSE VAN DE N.W.B. Gisteravond is op de Markt te Apel doorn de 5e Vierdaagse van de Neder landse Wandelsportbond officieel ge opend. In zijn openingswoord heette de heer H. C. Runge, de secretaris van de N.W.B., in het bijzonder een groep van 63 leerlingen van de ondergrondse vak school van de Oranje-Nassau-mijn uit Heerlen welkom. Na een korte toespraak hees vervolgens Apeldoorns eerste bur ger, mr. A. L. des Tombe, terwijl het Wilhelmus werd gespeeld, de Neder landse driekleur. Daarna werden ook de vlaggen van Apeldoorn en van de N.W.B. gehesen. Ten slotte defileerden de deel nemers voor de burgemeester en het be stuur van de N.W.B. Scheepsberichten AALSDUK 21 juli van Port Swet- tenham n. Colombo; AMSTELLAAN 21 juli van Aden n. Suez; ANGOLAKUST 22 juli te Douala; DRENTE 22 juli te tussen hooi en korenbouw in goed uitkomt om er eens een dagje op uit te gaan. Men mag dus verwachten, dat de deel neming aan de diverse wedstrijden, als de nummers voor tuigpaarden vooral de springconcoursen, goed zal zijn en het bezoek, als het weer niet tegen werkt, eveneens. De organisatoren hebben getracht een prettig en afwisselend programma samen te stellen. We geloven wel, dat zij daar in geslaagd zijn, al hangt het resultaat natuurlijk voor een groot deel af de kwaliteit en kwantiteit der ingeschre ven paarden en ook van hetweer! De grote, ruime nieuwe tribune biedt echter aan honderden een regen vrije zitplaats met een prachtig panorama over het gemeentelijke sportterrein, waar al vanaf 1909 de concoursen-hip- pique vrijwel zonder uitzondering wor den gehouden. Voor de paardenfokkers en liefheb bers van een landbouw-fokpaard wor den door de stamboeken de jaarlijkse keuringen in de morgenuren gehouden. De bekroonde dieren zal men des mid dags kunnen bewonderen. Ook de lan delijke ruiters houden natuurlijk als gebruikelijk 's morgens hun oefe ningen. Eén der belangrijkste wedstrij den is zeker de dressuurproef om het kampioenschap van Nederland, open voor burgerruiters (ook al 's morgens). Het aantal zgn. aangespannen rubrie ken (dus wedstrijden voor aangespannen paarden) zal kleiner zijn dan we dat in het verre verleden gewend waren. Maar daar is nu eenmaal niets aan te doen. De kwaliteit zal veel vergoeden en men behoeft zich niet te gaan vervelen door een „teveel van het goede". Ieders bewondering zal ongetwijfeld hebben het optreden van harddravers. Dat zijn zeer edele Nederlandse fokpro- dukten, welke uitblinken door grote snelheid in draf. Zij worden voorge bracht voor een sulkey en daarbij dan gereden door dames en onder het zadel, waarbij zij gereden worden door heren. Hier kan ook de leek volop genieten. De beide sprinconcoursen zullen wel als overal elders dè attractie van de dag vormen. Eén ervan telt mede te bepalen wie dit jaar uit zullen mogen komen in het springconcours om het kampioenschap van Nederland, zodat zeker vele onzer beste springpaarden verwacht kunnen worden. Het andere springconcours is een zgn. afval-spring- concours, dat een vlot verloop kan heb ben en daardoor de spanning er tot het laatst in kan houden. Penang; EENHOORN 22 juli te Alexan- drië; ESSO AMSTERDAM (t.) 21 juli te Arabu; GROOTE BEER pass. 21 juli Belle Isle n. Quebec; HILVERSUM (t.) 21 juli v. Ravenna n. Banias; JAVA 21 juli v. Djibouti n. Suez; KYLIX (t.) 21 juli te Le Havre; LAAGKERK 21 juli van Suez n. Port Said; LAARDERKERK 21 juli te Londen; NIAS 21 juli te Port Said; RIDDERKERK 22 juli te Calcutta; SARQENA (t.) 22 juli te Pulo Bukom; STAD GOUDA pass. 21 juli Dungeness n. Antwerpen; STAD SCHIEDAM 21 juli v. Savon a n. Melilla; STRAAT MADU RA 21 juli v. Fremante n. Mauritius; TJIBODAS 22 juli te Yokohama; VAN SPILBERGEN 22 juli te Port Said; WELTEVREDEN 22 juli te Marseille; WILLEM RUYS 21 juli v. Casablanca n. Madeira; WONOGIRI 21 juli v. Ma nilla n. Le Gaspi; ZUIDERKERK pass. 21 juli Finisterre n. Lissabon. Wind, water en wolkenIdeaal voor de watersportTermiek? De foto geeft een beeld van „luchtskieën" in Florida. Deze tak van sport vindt hoe langer hoe meer opgang... En is dat een wonder? MISSCHIEN dat in deze vakantietijd toch nog wel eens een regenachtige avond noopt tot „binnen-blijven" en c' kan de volgende schaakstudie van een van onze grootste schaakcomppnisten, H. Weenink, stellig tot genoegen dienen. B C „In der Beschrankung, zeigt sich der Meister". In totaal 5 stukken, waaronder de onontbeerlijke twee koningen. Een voudiger kan haast niet. En de opgave luidt: wit wint. De winst kan alleen door promotie in de a-pion verzekerd worden. En de zwarte toren kan via g8 het promotie- veld bestrijken! Dank zij de raadsheer en de stand van de zwarte koning is er een weg die naar het beoogde doel voert. De eerste zet is vanzelfsprekend: a6a7. Op 1Tg8 volgt 2. Lg3t en 3. Lb8 en de promotie is een feit. Dus: 1Tgl—g2t; 2. Kb2— bl! En natuurlijk niet Kb3 wegens Tg8, want op Lg3t volgt dan T x g3 met schaak. Zwart vervolgt met 2Tg2git. De witte koning mag veld al niet los laten, want dan volgt Tal en de remise verzekerd. En op Kb2 schiet wit niets op. Verrassend komt nu 3. Lh4elt, Tgl x el. Wat anders? Op Tg8 kan weer Lg3t enz. Maar nu staat de toren op de e-lijn en de weg naar e8 om de pion te stoppen is door de eigen koning af gesloten. 4. Kblb2, Tel—e2t; 5. Kb2 b3, Te2e3t; 6. Kb3—b4, Te3—e4t; 7. Kb4—b5 en nu verspert de zwarte ko ning zijn eigen toren zowel de weg naar e8 als een horizontaal schaak. Wit haalt een dame en de winst. Er zijn slechts enkele uitzonderingsgevallen, waarbij de dame niet kan winnen van de toren. Bijv. deze: Tg7h7t; 2. Khl—g2, Th7- g7t; 3. Kg2—f3. Tg7—f7t; 4. Kf3—g4 (op Ke4 volgt Te7) Tf7g7t; 5. Kg4— f5, Tg7f7t; 6. Kf5g6, Tf7—g7t; op 7. Kg6fö volgt Tg6t; 8. Kxg6 pat! en op 7. Kg6h6, Tg7—h7t; 8. Kh6—g6 (want na Kxh6 pat.)8Th7 h6t; 9. Kg6xh6 pat.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6