Wind blies zeilers in moeilijkheden. Nutsdepartement te Alphen 150 jaar Woelig weer in de Kaagweek Schotse padvinders hebben een goede smaak 2>e £iefde aan Alanan dinsdag 22 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Volgend jaar 23 januari bestaat het Nutsdepartement te Alphen a. d. Ryn 150 jaar. De heer J. Constandse, voor- titter van het comité ter voorberei ding van de herdenkingsfeesten, wel ke een heel week lang zullen duren, heeft de moeite genomen om een sta- pel notulenboeken door te lezen en daaruit voor de belangstellenden een groot aantal bijzonderheden op papier gesteld. Behalve de heer Constandse heb ben ook de heren H. v. d. Linde, P. Hoogendijk, F. J. J. Kroon en G. van Gulik, respectievelijk \an de Nutsbi- bliotheek, de Nutsspaarbank, de Nuts- kleutersehool en Nutsstichting tot verbetering van de volkshuisvesting van hun kant interessante aanvullen de gegevens verstrekt, terwijl de heer P. Groenhart het zijne vertelde over de feestviering. Het Alphense departement van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, kortweg 't Nut genoemd, dat momenteel - ca. 310 leden gezinnen omvat, hetgeen neerkomt op ca. 700 leden personen, is op 23 januari 1809, onder stuwing van ds. J. Nieuwen- huizen van het Amsterdams Departe ment, opgericht in café „De Star" te Oudshoorn, een voormalig deel van Alphen a. d. Rijn. Café „De Star" heeft gestaan aan de Hooftstraat waar thans de Algemene verzekerings maatschappij „De Rijnstreek" is ge vestigd. De huidige voor-itter is de heer W. Plomp, secretaris de heer H. v. d. Linde en penningmeester de heer W. den Hartog. Aanvankelijk droegen de huishou delijke vergaderingen een besloten karakter. In ooenbare bijeenkomsten beoefende men de reciteer- en voor drachtskunst. Vele malen hield men ook lezingen. Het doet beslist grappig aan in on ze dagen als men leest dat de heer S. P. Perwijk de Nutsleden in de verga dering van 14 januari 1870 tot ge- In 't zelfde huis Voor tweede maal ernstig gewond Er ligt waarschijnlijk een vloek op de woning van de 39-jarige mevr. H. A. Klaus, wonende in het, min of i meer beruchte, flatgebouw aan de Amsterdamse Vijzelstraat. Drie jaar geleden bezweek, zoals bekend is, de voorgevel van deze flat, waarbij me vrouw Klaus temidden van haar in boedel en een stenenregen door de vloer van haar huiskamer van de eerste etage op straat belandde. Zij werd toen gewond aan haar heup en op het ogenblik wordt nog geprocedeerd over de schadevergoe ding en smartegeld. Vrijdagnacht overkwam de bewoon ster van de flat een nieuw ongeluk. Zij wilde in de lift op de eerste etage stappen en de deur ging heel gemak kelijk open, hoewel de lift op dat moment zich op de derde etage be vond. Door de misstap maakte zij een val van zes meter in de liftkoker en liep daarbij een rugwervelfractuur op. Het bleek, dat de veiligheids sluiting van de liftdeur op de eerste etage defect was. Al eerder was dit euvel opgeval len bij de bewoners en had tot klach ten aanleiding gegeven. Er zal thans wel weer een nieuwe actie tot scha de vergoeding en aanverwante eisen losbreken. Corrupte ambtenaar ontging douceurtje In een woning ergens in Rotterdam zaten zaterdagmorgen een paar re chercheurs van de Rotterdamse poli tie in een kast verborgen. Op een zeker ogenblik kwamen ze uit hun schuilplaats te voorschijn, toen zij n.l. zagen, dat een ambtenaar van de volkshuisvesting, de 51-jarige C. O. C. G. van een vrouw zij was een ur- gentiegeva! een bedrag van vier honderd gulden aannam. De kast stond in de woning, welke de vrouw zou gaan betrekken. Het douceurtje voor de ambtenaar ging natuurlijk niet door en de re cherche zet onder het diepste stil zwijgen haar onderzoekingen voort bij de dienst Volkshuisvesting. De ambtenaar zit nu zelf in de kast en de centen zijn in beslag genomen. spannen aandacht bracht door zijn le zing over „Een reis van Leyden naar Rotterdam per Wagon". De stichting van het Nutsgebouw, dat thans een veel gewaardeerd cen trum is voor alle mogelijke bijeen komsten van alle richtingen, vond een veel bewogen voorgeschiedenis. Omstreeks de jaarwisseling 1894/ 1895 moet het gebouw in gebruik zijn genomen. In 1907 werd het gebouw uitgebreid met een toneelruimte. Toen kv/am er een wijziging in de pro gramma's van het Nut. Het aantal le zingen nam af en kwamen met voor drachten, toneelvoorstellingen en een enkele muziekavond. Jan P. Strybos en dr Paul Juliën behoorden tot het gezelschap dat met films geïllustreerde voordrachten hield. Na 1945 zagen Nutsleden en an dere belangstellenden verschillende bekende toneelspelers. Door het aan brengen van een balcon is de zaal-ca paciteit vergroot tot 387. Een van de oudste instellingen van het pl. Nut is de bibliotheek, die se dert 27 maart 1809 dateert. Tot 1912 kon men de boeken gratis lezen; daarna besloot men anwege de grote belangstelling één cent per boek en per week te vragen. Later is dit tarief verhoogd tot 10 cent. Thans heeft men er ca 4000 uitleenboeken, w.o. ongeveer 1500 jeugdboeken. Thans worden per jaar ca. 5000 boeken uit geleend. Onder behoorlijke belangstelling riep men het instituut voor volksont wikkeling in het leven met het oog merk te komen tot de oprichting van een volksuniversiteit Dit instituut moest evenwel om financiële redenen na enkele jaren worden opgeheven. Ook met de oprichting van een spaarbank liep het niet gesmeerd. In maart 1820 was sprake van dat er een spaarbank is, later wordt gepoogd dezelve in werking te brengen en als 8 december 1837 een lid de gedachte oppert een spaarbank op te richten, wordt flauwtjes toegezegd „dat men er over zal denken". De bank startte in februari 1842. De inlagen beliepen toen 1044.74. Aanvankelijk waren inlagen pas vanaf 5.rentedra gend, later vanaf 1.Einde 1842 beliepen de inlagen 4000.op 31 december 1845 is het spaartegoed ge stegen tot 18.997,67, in 1847 tot 33.015, 90'/*. Het aantal cliënten be droeg toen 281 personen. Het inleg gerstegoed was in 1870 gegroeid tot 88.641,33. Dertig jaar later was dit 274,152,51. Thans bedraagt het inge legd kapitaal bijna 3.300.000, De bank financiert zoveel mogelijk woningbouw, verstrekt hypotheken, neemt deel in leningen enz. De tegen woordige secretaris-penningmeester is de heer P. Hoogendijk. De Nutskleuterschool dateert van 1896. In haar 63-jarig bestaan werd de school bezocht door ca. 3500 kinde ren. Tot aan 1940 waren het er ge middeld 50. Nu bezoeken ca. 150 kin deren de school. De totale bijdragen die de Nutsinstellingen, in hoofdzaak de Nutsspaarbank tot instandhouding van de school zich hebben getroost, beloopt ruim 120.000,Het bestuur hoopt het volgend jaar een nieuwe school te kunen openen. Tot de niet onbelangrijke instellin gen van het jubilerend departement behoort ongetwijfeld de Nutsstichting tot verbetering van de Volkshuisves ting, die 29 oktober 1914 werd opge richt, 14 april 1915 bij Koninklijk Be sluit is toegelaten en erkend als stich ting. Op 31 januóii 1916 is tot be stuurslid benoemd het ere-lid van het departement, de hec- G v. Gulik, ve le jaren chef van de afdeling finan ciën ter gemeente-secretarie, die zijn bestuurslidmaatschap van genoemde stichting sedertdien onafgebroken vervult. Het eerste bestuur bestond uit de heren J. "T. O. Clant, P. van Dijk, N. H. van der Kloot Meijburg, A. P. Tolk en G. D. C. Valewink. Laatstgenoemde werd kort na de op richting vervangen door de heer G. v. Gulik. Het eerste complex van 102 wonin gen aan de Emmalaan, op een bouw grond 4'/ï was aangekocht van de heer W. Piek voor de som van 21.000. Als gevolg van de stijging van de bouwkosten tijdens de eerste wereld oorlog moest het aantal woningen worden gehalveerd. Na vele onder handelingen kon tenslotte in 1918 tot de bouw van ee eerste 12 woningen worden overgegaan, in 1919 gevolgd door nog 39 woningen. De totale bouwkosten bedroegen 320.321,84 en de grondkosten 21.374,65. Een plan van 18 woningen werd in 1946 aanbesteed (totale stichtingskos- ten 213.500,gevolgd door een plan voor 32 woningen, w.o. 8 duplex- woningen, waarvan de stichtingskos- ten 489.500,bedroegen. Op 16 sept. 1955 kon worden be gonnen met de bouw van 70 wonin gen ten oosten van de Jan Pieters zoon Coenlaan. Zij kwamen eind 1956 gereed. Totale stichtingskosten 1.043.500,In 1958 kwam gereed een complex van 80 woningen ten westen van dezelfde laan. De totale stichtingskosten kunnen geraamd worden op 1.295.000, Met een vijftiental van de gemeen te overgenomen woningen heeft de stichting een bezit van 266 woningen met een boekwaarde van rond 3.250.000,Thans heeft men een schetsplan voor 80 v/oningen gereed. Het tegenwoordig bestuur bestaat uit de heren W. S. v. d. Meent, voorzitter, B. Hofenk, P. Groenhart, N. Bruijnjé en G. v. Gulik. De laatste is secreta ris-penningmeester. Berichten opgenomen na tip* van lezers aan onze redactie, worden gel delijk beloond. De tipgevers dingen bovendien mee In onse nleuws-marathon, waar voor elke maand (de komende drie maanden) een prijs van 25, van 19 en van 5 gulden beschikbaar wordt gesteld. G1ERKOLK VALKUIL Na het lossen van een vracht hooi op het erf van de landbouwer H. Roest aan de Hoge Rijndijk te Zoe- terwoudc, moest de hooiwagen terug gereden worden naar de straat. Het paard werd bij het bit gepakt en teruggeduwd, hetgeen voor 'n paard een natuurlijk ongebruikelijke be handeling blijft. Wat nerveus schraapte en stom melde het dier met de hoeven op de grond. Zodoende trapte het de deksel van de gierput open. Voor de eige naar het had kunnen verhinderen, zakte het paard in de gierkolk weg. Het dier werd uit zijn zeer benauwde positie gered door een takelwagen van de Leidse brandweer. Het paard had lichte verwondin gen opgedaan aan de flanken. Ingezonden door: HENNYVINK Rijnegommerstraat 23, Zoeterwoud (Rijndijk) Na de regen-stormdag van sondag hield de Kaagweek voor de derde dag alleen nog wind over, veel wind sells,, harde wind, die vooral ln de middag door felle uitschieters menig seller in moeilijkhe den bracht. Overal op de plassen zag men scheepjes kapseizen: Kleinere bootjes als sterntjes, jollen en jeugdboten, maar ook grotere; op het Zweiland zagen we de sharpie Phoenix van mej. Donker alt Bassam kapseizen, de Flnnjol van de Hilversamse mevr. Maas, van de Amster dammer Leo Oerhards toch niet een van de slechtste in deze klasse op de Dieperpoel de Flying van Meeuwissen uit Utrecht en eve-i daarvoor voeren we voorbU een finaal gezonken Pampas noemen er slechts enkele om aan te tonen, dat het 'n kwade dag was voor de zeilers en zeilsters op de derde dag van de Kaagweek We hebben gisteren reeds de resulta- n van de eerste teamwedstrijden ver meld. Op de uitslag van de Valkenstrijd Tandjong PriokDe Kaag moeten we 'n correctie aanbrengen, aangezien de als nummer één aangekomen Kaagzei ler H. Snoek later werd uitgesloten wegens een bakboord-stuurboordaanva ring met een der Tandjongere. Het Kaag team verlooor daardoor vijf punten, zo dat de stand van de tweede dag werd: De Kaag 18,1—Tandjong Priok 17 pnt, zodat de stand na twee dagen werd: 43.228 pnt in het voordeel van De Kaag. In de middag werd ook de tweede wedstrijd van de Pampusklasse tussen De Kaag en Curasao gevaren. Het suc ces van de leden van Asiento was nu nog 'n tikje beter dank zij het feit, dat B van Hasselt als eerste binnenkwam J. Romanesko werd tweede, terwijl T. Pel- linkhof en A. Bark resp. de zesde en achtste plaats bezetten. Duchateau, Ouwerk en Biesot bezetten de 3e5e plaats en Cosijn kwam als zevende bin nen. De Kaag kwam daardoor op 17 punten, Cure?ao op 19.1, zodat de gas ten thans de leiding hadden met 38.1 tegen 34.1 pnt. Stormbaan voor de Jollen. Het wedstrijdcomité zag zich door de harde wind genoodzaakt voor de jollen- klasse C en de jeugdklasse C de storm baan te laten varen, de baan dus rond de Lakerpolder, die zoveel mogelijk de grote plass vermijdt. Intussen weerden zich in de B-klas- sen de kleinere schepen uiterst dapper. Reeds in Valkenklasse B werd een dame winnaar: mej. E. Boonstra uit Amster dam, terwijl mej. v. Tienhoven uit Den Haag en mej. Drosten uit Borgurhout bij Antwerpen in de prijzen kwamen resp in jeugd B. en C. Jac. Kraan ln zijn element. Toen de Flying Dutchmanklasse te 1.10 uur startte stond er kleine storm over de plassen, juist iets voor de gebrs. Jac. en Henk Kraan. Van de start al nam Jac. Kraan de leiding en op het Zweiland werd hij gevolgd door Jonge- neel, Ed Frech en Kamerling als eer sten. Op het Kruisrak naar de Norre- meer kwamen er al gauw moeilijkheden. Dat ondervond Jan Stenhuis, toen de Genua van zijn boot onklaar werd. Strij ken was het enige wat hem te doen stond, maar Kamerling onderging het zelfde lot. Ook hier werd de fok naar beneden gehaald en zo voeren zij ver der. Het bleek intussen een zware op gave voor Stenhuis en zijn bemanning die in deze storm veel te licht waren. Toen de schepen op het Zweiland te rugkeerden, had Kraan een voorsprong van 21/* minuut op Ed Frech en wat dit is bij een dergelijke harde wind, weten de insiders wel. In de tweede ronde leek het, of ook Kraan averij kreeg, want het duurde even alvorens hij op de eerste boei op het Zweiland afging, maar het ging tenslotte toch en zo won hij tenslotte onbedreigd met Ed. Frech als tweede. B. Kraan overwon ditmaal W. Guldenmond. Bart Kraan zeilde in de 12 M2 klasse 'n goede race. Aanvankelijk lag hij op het Zweiland in vijfde positie met La gendijk, W. Guldemond, Van Kampen en Bouw van Wijk voor zich. Na het ronden van de boeien liet Kraan het lei dende peloton los en ging over bakboord dadelijk een goed heenkomen zoeken. F i hij had er succes mee. Geleidelijk kwam hij steeds meer naar voren en toen de scheepjes terugkwamen op het Zweiland had hij de leiding om deze niet meer af te staan. Guldemond werd goede tweede. Beide concurrenten kwamen daardoor in punten gelijk en uiteindelijk zullen -:ij de strijd voor de hoofdprijs wel gaan uitvechten. In de Finnjollenklasse bleven de mees te zeilers ditmaal thuis. Van de veertien ingeschrevenen startten er slechts zes en van deze kwamen er slechts twee door de finish. En van deze twee was .r nog één omgeslagen. n.l. Gerhards, zoals we hierboven reeds memoreerden. Hij slaagde er evenwel in zijn boot weer overeind te krijgen en hij zette de strijd voort. Van de twee scheepjes vóór hem kapseisde op het Zweiland de Hilver summer Maas en deze moest de strijd staken. De Rotterdammer J. A. de Boer zeilde de race normaal uit en werd dus winnaar, terwijl Gerhards de voldoe ning smaakte toch nog als tweede te finishen. In de Drakenklasse won Cor Groot opnieuw. Jan Bier lag lange tijd op de tweede plaats, doch werd tenslot te gepasseerd door Dick 't Hooft. Een spontane foto van een stelletje „hongerlappen"Toen de „gong" geslagen werd voor de lunch in het Pevensey-kamp (graafschap Sussex), sprong een Schotse padvindersgroep uit de band en voerde een krijgs dans uit, wat zeker getuigt van een goede „smaak". Fraaie overwinning van Hofland ln de Regenbogen. In de Regenboogklasse won Johnny Hofland voor de tweede maal in succes sie. Maar dat gebeurde niet zonder zware strijd en hard dooorzetten. Wat toch was het geval. Toen Hofland op het Zweiland de leiding had van het fraaie veld Regenbogen waarvan 'n viertal bij het ronden van de boeien aan elkaar was blijven hangen ging hij vol goede moed het Kruisrak in. Plotseling scheur de zijn fokkezeil midden door, maar een bemanninglid hield de delen bij elkaar en zo kruiste men naar het Norremeer. Vanzelfsprekend verloor Hofland door dit euvel terrein, en hadden de Fries de Wilde en Bakker de leiding van hem overgenomen, maar toen vóór de wind een nieuwe fok werd opgezet, bond Hof land de strijd met de koplopers aan. Voor dat de eerste ronde ten einde was, had hij Bakker alweer gepasseerd en voor dat de boei op De Zweiland in de twee de ronde was bereikt had hij ook de Fries te pakken. Van toenaf liet hij niet meer los en eiste hij opnieuw de eerste plaats voor zich op. In de Noord Nederlandse 22 M2 klasse zegevierde opnieuw de Voorschotenaar A Doedijns Jr. zodat hij na twee dagen reeds een zodanige voorsprong heeft, dat hij gemakkelijk de hoofdprijs kan beha len. Jan Bol kwam ook gistermiddag als eerste binnen in de 16 M2 klasse, maar nu gold het de persoonlijke wedstrijd. Rolf v. d. Baumen boekte zijn eerste zege in de Valken, Jac. Stap in de Olym- piajollen met de winnaar van zondag als tweede achter zich. In de Sternklasse kwamen slechts enkele scheepjes behou den binnen en winnaar werd J. L. J. B. Sweerts de Landas, R. Steensma zege vierde in de 12 Voetsjollen, T. F. van Weel won voor de tweede maal de jeugd klasse. DE UITSLAGEN Valkenklasse B: 1. mei. E. Boonstra, 2. J. Beekhuis. 3. L. de Wit. Olympiajollenklasse B: 1. Th. Möllers, 2. S. Wijsenbeek. 3. A. P. Blok. Vrijheidsklasse A, afd. I: 1. S. H. de Jong, 2. P. de Reuver, 3. D. F. Driesens, 4. J. de Ruljter, 5. H. van Horssen. Idem, afd. II: 1 J. R. de Vries. 2. J. R. Tepe, 3. H. Jaspers, 4. A. H. J. Otto Jr., 5. S. Prins. Sternklasse B: 1 A. W. Hoekstra, 2. H. v. d. Rest, 3. O. R Boer 4. J. Lubsen. 16 M2 Streepklasse B: 1. T. Radsma, 2. N. D. ter Horst, 3. P. den Engelsman, 4. E. Hartsuiker, 5. N. Philipsen. 16 M2 Puntklasse: 1. W. Meihuizen, 2. J. van Bergen, 3. K. Hermsen. Pampusklasse A: 1. G. Biesot Jr., 2. J. v. d. Hoek, 3. H. J. Duchéteau, 4. J. Ro manesko, 5. R. van Asten. Pampusklasse B: 1. T. C. Chaudron, 2. J. O. Breedeveld, 3. W. J. Mijs. 12 Voetsjollenklasse B: 1. H. J. van LijnenNoomen, 2. W. H. van 't Hoo- gerbuys, 3. R. C. Sandberg, 4. A. Kam steeg, 5. A Walenkamp. Idem C: 1. F. Spekman, 2. W. de Rooy, 3. C. Zant. Jeugdklasse B: 1. Tj. de Vries, 2. J. Swart. 3. T. Westen. 4. J. H. Maas, 5. mej. K. van Tienhoven. Idem C: 1. M. H. van Nieuwland, 2. V Schepers. 3. mej. M. Drosten. Flying Dutchmanklasse: 1. Jac. Kraan, 2. Ed. Frech. 3. G. A. S. Jongeneel, 4. R. Kremer. 5. U. de Vries. 12 M2 klasse: 1. B Kraan. 2. W. Gul demond. 3. B. van Wijk, 4. D. Hoekstra, 5. N. Boschma. Finnjollenklasse: 1. J. A. de Boer, 2. L. Gerhards. Drakenklasse: 1. C. Groot, 2. D. 't Hooft, 3. Drs. J. Bier. Regenboogklasse: 1. J. Hofland, 2. J. de Wilde, 3. ir. G. A. Bakker, 4. J. Alber- da. 5. L de Wit. Noord Ned. 22 M2 klasse: 1. A. Doe dijns Jr., 2. M. Faber, 3. A. J. Wolters. 16 M2 Streepklasse A: 1. J. Bol. 2. H. A Minks, 3. S v. d. Steeg, 4. A. A. Ta- selaar, 5. W. van der Horst. Valkenklasse A: 1. E. Rolf v. d. Bau men. 2. W Ritman. 3. F D. C. Goudri- aan. 4 H. M. Snoeck. 5. A. J. Klein Olympiajollenklasse: 1. J. F Stap, 2. H. Willems, 3. C A A Visser, 4. S. H. H. Haaksma. 5. H. J. de Jong. Vrijheidsklasse B. afd. I: 1. mej. C. Wolzak. 2. A. v. d. Voorden, 3. P. Fon tein. 4. F. Olland, 5 H. A. M. v. d. Bran dei er. Idem, afd. II: 1. A. Bakker. 2. J. J. Onnes. 3. J. H. Aarts, 4. N. Wit, 5. mej. A. Hartmans. Sternklasse A: 1. J. L. J. B. Sweerts de Landas, 2. E. Hofkes. 3. F. Loozer, 4. H. Coops, 5. mej. K. v. d. Stadt. 12 Voetsjollenklasse A: 1 R. Steens- ma, 2. H. J. van Beekum, 3. J. W. van Weel, 4. H. M. Reyers, 5. W. Huisingh. Jeugdklasse A: 1. T. F. van Weel, 2. J. van Maanen, 3. M. Kempkes, 4. R. Al- bers, 5. G. Nater. door L. A. Cunninghan 14) „Wilt u niet gaan zitten?", vroeg hij. „Het spijt me, dat ik niet thuis was toen u de eerste keer kwam. Ik had gedacht u aan uw huis te komen opzoeken. Het was helemaal niet no dig geweest, dat u naar hier kwam. Ik ben daar straks eens naar het oude huis gaan zien. Een aardig ge- doentje, vindt u niet?" „Ik laat de muren zo gauw moge lijk neerhalen. Het zien van die i barak slaat op mijn ogen". „Zo?" Lynn zat met zijn rug naar het lioht en daarom zag Pierre niet het lachje, dat de ander om de lip pen speelde. „U breekt het dus af?" „Ogenblikkelijk. Om u de waar- beid te zeggen, heb ik alles al met de werklui afgesproken Maar om tot de zaak te komen, mijnheer Westcott, ik bezit een hypotheek op het huis, zoals u weet. Uw vader 6 nam die, vlak voor hij bankroet ging en even later ging hij dood". Lynn kreeg even een kleur door de grofheid van Pierre's woorden. Maar hij zei niets. Pierre vervolgde: „Het bedrag van de hypotheek is vijfduizend dollars. Eigenlijk meer dan die hele rommel waard is. De mensen die er dat geld op gaven moeten gek geweest zijn". ,,En toch hebt u die hypotheek van hem overgenomen". Pierre keek hem onderzoekend aan en trok zijn wenkbrauwen sa men. Maar de stem van de jönge- man was rustig en verraadde geen aanval. „Zeker heb ik die overgenomen. Maar we zullen het daar niet lan ger over hebben. Ik bied u nog drie duizend contant; samen dus acht duizend. Als u er iets voor voelt, kunnen we meteen naar notaris Pitre gaan en die zaak regelen. Ik heb de cheque al klaar". Lynn bestudeerde de man, zijn ruw uiterlijk, zijn verwaande hou ding, zijn minachtende blik. Zo had den vóór hem al andere Westcotts andere Labrettes aangekeken. „Mijnheer Labrette", zei hij dan eenvoudig, „ik krijg de indruk, dat u een buitengewoon schrander man bent". Pierre gaf er geen antwoord op. Wat hem betrof was de zaak hier mee afgedaan; hij wenste er niet over te praten. Eer het avond werd zou hy meester zijn over een groter deel van het land van Tantramar dan zelfs de eerste Labrettes hadden bezeten. En dan zou tevens de laat ste smet van deze Westcotts op de streek worden weggevaagd door de verwoesting van hun huis. Het laat ste restje van het gehate gebroedsel zou vernietigd zijn; de oude haat zou daarmee voldoening hebben gekre gen". „Het was heel handig van u om die hypotheek op te kopen", vervolg de Lynn. „En het was weloverdacht om mij te sdhryven. dat u mijn be zitting wilde overnemen. Bovendien is uw aanbod om nog drieduizend dollar te betalen boven wat ik u schuldig ben, buitengewoon edel moedig. O ja, en dan vergat ik nog de maatregelen die reeds genomen zijn, om mijn huis te doen afbreken. Maar er is toch één ding dat u bij uw berekening vergeten hebt, en zo'n verzuim verwondert me van een man zoals u". „Wat is er dan nog? Wat bedoelt u?" Pierre's zware wenkbrauwen vormden een dreiging. „U hebt vergeten er rekening mee te houden, dat ik mijn bezitting wel eens niet zou willen verkopen". „Wat!" Pierre gooide zijn stoel met veel lawaai om. terwijl hij op sprong. „Wat moet dat betekenen? Niet willen verkopen? Natuurlijk zult u verkopen! Daar zal ik wel voor zorgen! Ik. „U zult daar voor zorgen? Ik ge loof werkelijk, mijnheer Labrette, dat u te ver gaat. U zult dat niet kunnen. Die hypotheek vervalt over een maand pas en ik zal zorgen dat ze u tot de laatste cent op tyd wordt voldaan. Verder geloof ik niet, dat u nog iets met deze zaak te maken hebt. U herinnert zich, dat u mij schreef de bezitting te willen kopen? Ik antwoordde daarop, zoals u weet, dat ik zelf zou over komen om de zaak te bespreken. Dat hebben we nu gedaan. Ik verklaar u dus, dat ik niet verkoop". „J Pierre stond daar met gebalde vuisten en zijn logge lichaam sid derde van de spanning die zyn ze nuwen doortrilde. Hij was enige ogenblikken sprakeloos. Aan deze botte weigering had hij geen ogen blik gedacht. Dat dat was onmo gelijk! Wat wilde die eigenwijze aap van een jongen er mee? Om niet te verkopen! De mensen zouden hem, Pierre Labrette, uitlachen. Daar stond hij voor gek, terwijl hij eerst aan iedereen verteld had hoe hy dezer dagen het huis van de West cotts met de grond gelijk wilde ma ken. Dat was niet om te verdragen! En dat leverde hem dat jonge broek je, dat zo arm was als een kerkrat en niets anders bezat, dan die ver vloekte bluf en die bekende trots van de Westcotts. „Je bent een stommeling", viel hij tenslotte uit. „Je hebt geen cent meer, dat weet ik. En met het beta len van die hypotheek doe je een wanhoopsdaad. En wat wil je dan wel met het huis beginnen? Laat je het een kalme dood sterven en betaal je zo lang de belasting er voor? Of ga jezelf boeren?" „Misschien wel", zei Lynn. „In ieder geval zal ik daar eens over denken. Dag, M'sieur Labrette". Hij lachte wat verlegen. „Daar zult u plezier van hebben, weer eens een Westcott tot buur te krijgen, niet?" Pierre spuwde inwendig vuur. Hij ademde zwaar. Dan greep hij zyn hoed en plantte die op zijn hoofd. „Je zult er spijt van hebben", ver klaarde hij. „Denk er nog maar eens over en kom uiterlijk vanavond by me". ,,Ik heb niets meer te zeggen", zei Lynn. De ander ging en sloeg de deur met geweld achter zich dicht. Het gebouw had gedreund, toen hij de trappen opging. N'. leek het wel of het in zou vallen. Luc wachtte hem onderdanig beneden aan de trap. „U bent nu de grootste landeige naar hier in Tantramar, Monsieur Labrettebegon hij, maar zweeg plotseling. Want hij zag Pierre's ge zicht en dat sloeg hem met verba zing en schrik. Pierre keek hem niet aan, stapte wild door het vertrek en sloeg de buitendeur zo hard achter zich dicht dat er een ruit barstte. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5