ten elektronische robot helpt bij het kankeronderzoek NIVEA Europas olie komt uit het Oosten DONDERDAG 17 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Actieve A.N.W.Bplaatst wegwijzers in Madwodam De bewoners van het miniatuurstadje Madurodam ln Den Haag zullen niet meer kunnen verdwalen. De A.N.W.B. heeft ook daar wegwijzers geplaatst, 34 cm hoog met armen van 6x3 cm. Foto: niet alleen de DAF- chauffeur, maar ook de mussen toonden dadelijk de grootste belangstelling. Het huls der leugens, door Frangoise MalletJoris. Uitg. Het Spect-um, Utrecht. Een ontroerende geschiedenis rond de figuur van een vreemd meisje, dat uit een, op z'n zachtst gezegd, on prettig milieu midden in de wereld komt te staan. Haar vader, een rijk- geworden brouwer zonder zedelijke normen en haar moeder, van twijfel achtige reputatie, omringen in het boek hun dochter, die een heel moei lijk karakter heeft. Naast indolentie en onderworpenheid vertoont aan de andere kant een zekere door traptheid en grote hartstocht. Zij is een brok „waarheid" temidden van de leugens die zich rond haar vader .hebben opgestapeld. Een onverwach te ontknoping maakt aan deze leu gens een einde, doch de dochter gaat ontgoocheld haars weegs. Geen vro lijke roman, maar een eigentijdse schildering van een diep-menselijke tragedie, een conflict tussen goed en kwaad. De dode God, door Jean Pierre Monnier. Uitgave Het Spectrum, Utrecht. Dit boek wordt wel eens vergele ken met Bernanos' bestseller .Dag boek van een dorpspastoor". In zo verre de vergelijking opgaat al leen de gegevens komen overeen zou men kunnen spreken van een protestantse equivalent. De auteur beschrijft twee dagen in het leven van een Zwitserse dorpsdominee, zijn laatste dagen. Ondanks alle vergui zingen, verdachtmakingen en tegen werking is hij doorgegaan met te werken voor zijn gemeente. Het ver haal concentreert zich op het pro bleem van de verhouding tussen God en de mens. De dominee is er niet toe te krijgen, zijn kudde in de steek te laten, al wordt de zielzorg hem dik wijls onmogelijk gemaakt. En waar om? „De mensen zijn overal gelijk, net als de dorpen. Ze lijken overal een beetje op elkaar. Het ligt alleen aan mij, het is mijn schuld omdat ik zo gek ben om alles zo au serieux te nemen", zijn eigen woorden zijn de verklaring voor zijn volhouden. Over de pijn, door prof. dr F. J. J. Buytendijk. Uit gave Het Spectrum, Utrecht. De Aula-reeks. Prof. Buytendijk is de baanbreken de onderzoeker, die een reeds grote internationale faam heeft en in dit werkje een probleem aanraakt, dat elke mens aangaat: de pijn. Hij heeft hier het fenomeen pijn van welhaast alle kanten benaderd, medisch, fy siologisch, wijsgerig en religieus. De enigszins gewijzigde herdruk van het in 1943 voor het eerst verschenen en zeer goed ontvangen werk zal velen, die direct of indirect bij dit verschijn sel zijn betrokken, studerenden zo wel als algemeen belangstellenden, in hoge mate interesseren. „Herman Schaepman", door W. van de Pas. Uitg. De Lan- teern, Utrecht. In de Pioniersreeks van de K.A.B. verscheen bij de uitgever „De Lan- teern" een boek over Herman Schaep man, de pionier van onze sociale emancipatie. De bekende sociaal-his toricus Willem van de Pas is er de auteur van. En hij tekent zich hier als een man van grote kennis en ge degen structuur. Het valt ongetwij feld niet mee de figuur van 'n groot man als Schaepman, die in de ken tering der tijden op de bres stond voor de katholieke emancipatie, ten voeten uit te tekenen. Maar Van de Pas is daarin wel geslaagd. Dit boek is meer dan 'n gewone levensbeschrij ving, het is in klein formaat een standaardwerk geworden over de betekenis van Schaepman in de be gintijd van de katholieke arbeiders beweging. Een boek, dat vooral door „direct belanghebbenden" met vol doening zal worden gelezen. „De spanning tussen Gods dienst en Samenleving", door dr Bernhard Haring. Uit gave; Lannoo, Den Haag. De godsdienst heeft invloed cultuur, techniek, politiek en econo mie. Maar omgekeerd beïnvloeden al deze maatschappelijke verschijn selen de godsdienst. Dit wederkerig elkaar beïnvloeden is het onderwerp van deze omvang rijke studie. De katholiek geeste lijke of leek moet trachten, de tijdsverschijnselen te doordringen van de christelijke geest, terwijl hij sommige verouderde vormen moet kunnen laten varen. In het laatste hoofdstuk van zijn doorwrochte stu die tracht de schrijver aan te geven, op welke manier de Katholieke Kerk de moderne maatschappij kan omvor men. Een onmisbaar boek voor elke priester maar ook voor de ontwik kelde leek. die het welzijn van de Kerk ter harte gaat. Telepathie en helderziend heid, door prof. dr W. H. C. Tenhaeff. Uitg. Mij W. de Haan, Zeist Telepathie en helderziendheid ho ren thuis onder het begrip „para psychologie", een terrein, dat tot nu toe nog voor een groot deel terra in cognita is. Het verschijnsel zelf is oud genoeg, zo oud als de mensheid, maar de verklaring is niet zo een voudig, omdat wij hier te doen heb ben met dingen, welke liggen op de grens van het normale. Ofschoon ieder mens in zich min of meer het vermogen bezit tot telepathie en hel derziendheid, zijn deze eigenschap pen met zoveel geheimzinnigheid omgeven, dat velen 't maar grieze lige dingen vinden. Teneinde wat meer begrip te kwe ken, zowel voor de parapsychologie als voor de experimenten, heeft prof. dr W. H. C. Tenhaeff, de bekende specialist op dit gebied, een boekje samengesteld, waarin hij een aantal verschijnselen benadert van uit het uitgangspunt van het „zich herinne ren". Ofschoon dit werkje niet de bedoeling heeft „er diep op in te gaan", is het toch geschreven voor lezers van enige ontwikkeling. Psychologie, door H. van Praag. Uitg. My W. de Haan, Zeist Ofschoon het verschijnsel van de parapsychologie meer trekt door het waas van geheimzinnigheid dat er om heen ligt, is de doodgewone psy chologie, de kennis van de mense lijke geest, zeker niet minder inte ressant. In een z.g. Phoenix Pocket boekje vertelt H. v. P. er het een en ander van. Daar psychologie de ken nis is van de normale menselijke geest, leidt een dieper inzicht in deze materie tot meerdere zelfkennis en daardoor ook vaak tot een grotere gemoedsrust. Want ook normale men selijke reacties kunnen vreemd lij ken en door hun vermeende onver klaarbaarheid onrust verwekken. Ook dit boekje vereist een zekere mate van ontwikkeling bij de lezer. Moderne Russische verhalen. Een selectie uitgegeven door Uitgeverij Het Spec trum, Utrecht. De verzameling verhalen, welke in deze uitgave zijn gebundeld door Jeanne Liedmeier en naar haar smaak gekozen, dateren alle uit de eerste jaren na de revolutie. Men vindt er werkjes, dikwijjs meesterstukjes van proza, getuigend van de vruchtbaar ste periode van de Russische letter kunde. De schrijvers als Maxim Gor ki, Tolstoi en Pilnjak, stuk voor stuk begaafde auteurs, nemen hier, hoe wel ze nog geen communist zijn, een niet onwelwillende houding aan te genover de nieuwe ideeën en de re gering. De meeste van hen debuteer den in de jaren twintig en waren nog bezeten door revolutiegedachte, waar door hun stijl vaak dynamisch, drif tig en flitsend is. Zij schreven voor namelijk korte verhalen, omdat zij zich geen rust gunden breed-ademi- ge romans te schrijven. Men krijgt in elk geval een litterair beeld van de geweldige omwenteling van na 1917, een wereld van bloed, vuur en tranen. Vertegenwoordiger kon zich goed inrichten Een 52-jarige vertegenwoordiger van een woninginrichting te Hilver sum heeft het gepresteerd met de goederen van zijn werkgever die hij in consignatie had genomen zijn eigen huis geheel in te richten. Dit is de firma op enkele duizenden gul dens komen te staan. De politie haalde bij een huiszoeking bij de man Voor vlug en veilig bruin worden ultra-olie Nivea ultra-olie is 'extra versterkt' en laat alleen de gezonde stralen van de zon door. Verkrijgbaar in flessen met praktische, geribbelde zijkant (ligt vast in de hand). Met handig plastic zakje voor vlekvrij opbergen. Het Middenoosten weegt daarom Europa te dekken. Ongeveer 300 mil- zwaar in de internationale poli tiek, omdat het de olie op de weeg schaal der belangen kan plaatsen. Het verleden, heden en toekomst van dit gebied wordt gedragen door de olie en daarom zal ook in de toe komst het Middenoosten niets aan belangrijkheid verliezen, omdat de wereld olie no^ig heeft en ook steeds meer nodig zal hebben ondanks de atoomenergie op de achtergrond. Europa heeft zeer grote belangen in het Middenoosten, want de olie van West-Europa is „Islam-olie" daar ca. 75 van de aardoliebe hoefte van Europa door de olie van het Middenoosten wordt gedekt. De Europese afhankelijkheid van het Middenoosten is dus zeer groot en zal nog groter worden daar men voor de toekomst verwacht dat West- Europa voor ca. 90 zijn olie uit het Middenoosten zal halen. Thans neemt West-Europa ca. 17 van de wereldaardolie in zich op, te gen 1975 zal dit verbruik echter zijn gestegen tot ca. 22 De aardolie blijft dus wel zwaar op de econo mische weegschaal van Europa we gen. In de wereldproduktie neemt de „oliekraan" van het Middenoosten een belangrijke plaats in; is Amerika het rijkste olieland ter wereld, het Middenoosten staat op de 2de plaats en produceert ca. 24 van alle aard olie. Hoewel Saoedi-Arabië ca. 300 maal groter is dan het kleine Koeweit, is dit landje dat kleiner is dan ons land, toch no. 1 in de olieproductie van het Middenoosten. Het produ ceert jaarlijks ca. 55 miljoen ton olie en dat is voldoende om het grootste deel van de oliebehoefte van West- joen dollar per jaar levert de olie aan het landje op en daarmede bijna alle inkomsten van de staat. De be volking van Koeweit behoeft dan ook geen inkomstenbelasting te betalen. In Saoedi-Arabië vinden wij de uitgestrekste olievelden ter- wereld en zijn oliereserves zijn groter dan die van heel Amerika. Jaarlijks brengt het land ca. 50 miljoen ton olie naar boven uit velden die prac- tisch geheel in Amerikaanse handen zijn. Ook voor Arabië is de olie dan ook de belangrijkste bron van in komsten die voor meer dan de helft van het staatsinkomen zorgt. Irak is het derde olieland van het Middenoosten en het haalt uit zijn 88 oliebronnen een produktie van ca. 35 miljoen ton per jaar. Met de op brengst van deze olie kan het een derde van de staatsinkomsten dek ken. De vier oliemaatschappijen in Irak hebben een concessie voor hun velden tot het jaar 2007. Mochten de nieuwe machthebbers in Irak dan ook de olievelden in bezit willen ne men, dan moeten zij dus nog even wachten, of de velden nationaliseren. Voorlopig trekken zij echter een jaarlijks inkomen uit de olie van ca. 200 miljoen dollar. PRONONCE voor Uw LINGERIE Lelden Breestraat 65 Tel. 21800 Oegstgeest Geversstraat 41 Tel 23917 (Advertentie) "ÖLIE OLIE OLIE 5SÖ] DE WERELDAAR00L! EPRDDUKT1E per jaar (in miljoenen tonnen) Totaal 87 miljoen voor aanvullend werk Tijdens een bezoek dat minister Suurhoff gisteren aan enkele Bra bantse gebieden met grote werkloos heid heeft gebracht heeft de minis ter meegedeeld, dat hij binnenkort met een aanvullend begrotingsvoor stel van 32,5 miljoen gulden zal ko men voor de uitvoering van aanvul lende werken in het kader van de werkloosheidsbestrijding. Het totaal voor aanvullende werken uitgetrok ken bedrag zal hiermede voor 1958 op 87,5 miljoen gulden worden ge bracht De minister bezocht Etten, aar een werkloosheid heerst van percent en Tilburg, waar sinds 1950 twee vrachtwagens vol meubels van een stilstand in de werkgelegenheid de Hilversumse firma ui zijn huis. 1 is getreden. AMSTERDAM (P P) „Bij het kankervraagtstuk zijn vele factoren in het spel, bijvoorbeeldwelke factoren zijn oorzaak, dat patiënten kanker krijgen Zijn dat bepaalde personen Welke kenmerken hebben de kankerpatiënten gemeen Het opsporen van zulke factoren en gemeenschappelijke kenmerken is een typisch correlatie-onderzoek EEN MACHINE DIE VERSCHILLENDE om het wetenschappelijk speur werk te richten. Het gaat hier om bundeling van de gezamenlijke ervaringen van onderzoekers". Dit vertelt dr. M. G. Neurdenburg, bestuurslid van de landelijke orga nisatie voor de kankerbestrijding, bij ons bezoek aan het elektronische rekencentrum van de firma Buil Nederland, dat welwillend ter beschikking werd gesteld voor de kankerbestrijding. HANDELINGEN TEGELIJK KAN UIT- VOEREN EN 2000 OPTELLINGEN PER SECONDE MAAKT BIJ HET kankervraagstuk i* het eigen- lijk zoeken naar een speld in een hooi berg. „Voor de doorlichting van zo'n hooiberg zijn machines als van het re kencentrum het aangewezen hulpmiddel" gaat de medicus voort. Het blijkt, dat men met deze machines in staat zal zijn tot misschien verrassen de conclusies te komen, waar het het kankeronderzoek betreft. De beschikbare gegevens, met alle biezonderheden per patiënt, worden op ponskaarten gezet en de machines zullen al deze miljoenen gegevens met een ongelooflijke snelheid verwerken en de uitkomsten mededelen. Zo ls het mogelijk te constateren hoe groot het percentage is van kankerpa tiënten, die aan een bepaalde ziekte heb ben geleden, of een bepaalde afwijking vertoonden en wat al niet meer. De uitkomsten kunnen verrassend zijn en misschien kan Nederland hierdoor een interessante bijdrage leveren aan het we reldkankeronderzoek. De firma Buil Ne derland, eigenaresse van de apparatuur, heeft deze belangeloos ter beschikking gesteld voor dit belangrijke werk. De geheimzinnige robot DE RUIMTE waar deze machinerie is opgesteld, is niet zo groot als men zou verwachten. In een betrekkelijk beschei den afdeling bevindt zich de apparatuur, die bestaat uit de kern van de instal latie, een elektronische rekenmachine, uitgerust met een trommelgeheugen, waarin tijdelijk 200.000 decimale cijfers kunnen worden opgeborgen. De reken machine kan 2000 optellingen per secon de uitvoeren en de snelheid van werken ligt dus in duizendsten van seconden. De elektronische rekenmachine is gekop peld aan een tabelleermachine. Deze ma chine is in staat om uitgerekende resul taten en bijbehorende tekst met een snel heid van niet minder dan 9000 regels van elk meer dan 100 letter- of cijfertekens per uur af te drukken. Deze afdruksnel- heid behoort tot de snelste ter wereld. De aan de tabelleermachine gekoppelde totaalkaarten-ponsmachine is in staat om zonder tijdverlies, op hetzelfde mo ment dus, waarop de gegevens worden afgedrukt, deze vast te leggen in pons kaarten, zodat deze resultaten voor een volgende serie van berekeningen gemak kelijk kunnen worden verwerkt. Zo ver richt de rekenmachine verschillende werkzaamheden tegelijk en levert de wonderlijkste resultaten. Wat is mogelijk WIJ speelden een bekend spelletje, tegen de machine en trachtten met een witte schijf door een zwarte opstelling te- drin gen, die door de machine werd bestuurd. Na elke zet met de witte schijf vertelde de machine feilloos wat zwart moest zet ten en we kwamen er niet door. Dit was slechts een aardigheidje, maar de ma chine is tot serieuzer werk in staat. Als voorbeeld nemen we de berekening van het loon. Het trommelgeheugen krijgt een gehele loonbelastingtabel te slikken, de inhou dingspercentages, de toeslagbedragen, de huurcompensatie enz. Bij een gegeven uurtarief en het aantal gewerkte uren is dan de opdracht aan de machine om tot het belastbare loon te komen, het netto uit te betalen loon te berekenen en de loonslip uit te schrijven. Zet men de machine in werking dan worden er niet minder dan 9000 werk nemers per uur afgewerkt! Zo kan deze apparatuur de dolste berekeningen uit voeren, met een snelheid die verbluffend is. Een ingewikkeld cijferwerk, waar tientallen cijferaars een enorm aantal uren voor nodig hebben, doet de machine in een handomdraai. Testvlucht in cijferland DEZE apparatuur van Buil Nederland wordt eigenlijk ln dienst gesteld van de massa. Want kan de landelijke organi satie voor kankeronderzoek er zonder kosten gebruik van maken, ook anderen kunnen, wel is waar tegen vergoeding, gebruik maken van dit rekencentrum. De mogelijkheden van een dergelijke elektronische robot zijn bijna oneindig- In Frankrijk wordt vrijwel elk nieuw type vliegtuig op zo'n machine proefge- vlogen. Geen vliegenier behoeft zijn le ven te wagen met een nieuw type toe stel, waarvan men weinig weet. Het vliegtuig wordt al proefgevlogen op de machine, voordat er een snipper van het prototype is gemaakt. Wat is het geval? Alle gegevens van het ontwerp op papier worden in het ge heugen van de machine gestopt en nu gaat men vliegen. Alle denkbare omstan digheden worden op het vliegtuig gepro beerd. Enorme druk op vleugels en romp, verschrikkelijke trillingen, grote tempe ratuurschommelingen en wat al niet meer. Feilloos rekent de machine alles in minder dan geen tijd uit en geeft de resultaten zelfs in geschreven tekst. Bij die vleugelbelasting zou bijvoorbeeld een vleugel afknapptn, die trillingen zijn niet meer te verdragen enzovoort. Do zwakke plekken ZO WEET MEN, nog voordat men gaat bouwen, waar de zwakke plekken schui len in het ontwerp en men kan verbete ringen aanbrengen. Voorts zijn dergelijke machines zeer ge schikt voor enorm ingewikkelde bereke ningen, zoals voor sterkteberekeningen van beton- en staalconstructies in de moderne architectuur, voor berekeningen in de scheepsbouw, tandwielkasten, zweefbanen, wiskundige berekeningen voor levensverzekeringmaatschappij en enzovoort. Het is een zeer interessant centrum dat Buil Nederland in Amsterdam heeft In gericht, een centrum waarvan dankbaar gebruik zal worden gemaakt en wel in het biezonder voor het kankeronderzoek. Weer een bewijs hoe de moderne tech nische vindingen gebruikt kunnen wor den voor het welzijn der mensheid. (Nadruk verboden). Een kUkje In het inwendige van het geheugen van de elektronische robot.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8