Landelijke ruiters brachten geluk wensen aan nieuwe LTB-voorzitter Rec'or L. P, M. Vester 12V2 jaar in Si. Liduinahuis te Leiden Drie personen gedood op onbewaakte overweg Bestuur Comité Europaprijs geïnstalleerd Thans geldende premie kan kosten niet dekken Prijsstop voor melk DONDERDAG 17 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Het Rectoraat van het Sint Lidui nahuis aan de Zoetenyoudsesingel heeft in de laatste vijfentwintig ja ren nogal wat beleefd binnen zijn muren. Om friet recente gebeurtenissen te beginnen: het werd een toevlucht voor een onbehuisde pastoor, later deken en tot slot Bisschop van Rotterdam. Daarna zocht de nieuwe deken en pastoor van de Lode wij ksparochie een dak boven zijn hoofd en vond dit ook weer in het rectoraat aan de Zoeterwoudse Singel. Deze inwoning geschiedde steeds op basis van vrij willigheid, hetgeen de hoofdbewoner sierde, temeer daar hij niet het kind blijkt te zijn uit de Camera Obscura: het kind met de voorspellende geest! Wanneer wij nog even teruggaan in de historie herinnert men zich ook, hoe. rector L. Beune daar heeft ge werkt en hoe dat rectoraat een uit stralingscentrum werd van activiteit. Vandaaruit fietste rector Beune in de oorlog heel het land door om zijn jonge mensen te bemoedigen en te helpen: een fietsen, dat hem 'n hart kwaal bezorgde, welke hem al te spoedig in het graf bracht toen hij ternauwernood enkele jaren pastoor was in Bloemendaal. Op 18 februari 1046 werd kapelaan Lambertus Vester Rector van het Sint Liduinahuis, en hij is dit op 18 juli a.s. twaalf en een half jaar. Er was een merkwaardige over eenkomst tussen beiden: voorganger en opvolger. Ze hadden allebei hun sporen verdiend in de oorlog en wa ren beiden voor geen kleintje ver vaard. Ze kregen alle twee opdrachten om nieuwe dingen te beginnen. Ze waren allebei wars van „er omheen praten of draaien" en gingen maar liever recht op de man af. Rector Vester is beslist geen „ijze ren Hein", hij heeft ook geen ijzeren gestel, maar wel een stalen wil. En dit laatste vermag wat! De Don Boscoschool is een worste ling geweest, licht- en zwaargewicht. De rector heeft in de ring gestaan en ging beslist niet knock-out. En wanneer de school vandaag aan de dag niet alleen haar nut, maar haar noodzakelijkheid bewijst, dan zet de uitbreiding daar alweer een uitroep teken achter. Op geheel ander terrein en wel van emigratie en immigratie zijn er ook om het zo eens te zeggen voor hem geen problemen meer, die niet zijn op te lossen. Tussen twee ernstige operaties door gaat hij „even" naar Canda. „De globetrotter" plagen wij, maar een hele staf doktoren staat dan ook klaar om hem op de been te hou den. Trouwens, met die doktoren staat hij ook om andere redenen op goede voet, namelijk door de arbeid en de samenwerking in het huwelijksbu reau. Een delicaat en moeilijlr werk. dat behalve mensenkennis, ook een goede dosis kennis van zaken ver eist. Verder heeft hij bemoeienis met „Verbum Dei"; hij is ook voorzitter naar ik meen zelfs landelijk voor zitter van de Kinderbescherming. Voorts zijn werkzaamheden als Mo derator voor jeugdorganisaties, L.T.J. enz., enz. In dit alphabet ben ik analphabeet en waag me dan ook niet aan een opsomming van die organi saties. In de loop der jaren heeft hij ook nog een missietentoonstelling geor ganiseerd en de sterke verhalen daaromtrent gaan nog rond. En vergeten wij dan bij dit alles niet zijn zorg voor de eigen kleine kudde van het Sint Liduinahuis. Bij het vele werk, dat rector Vester bui ten de omgrenzing van het huis voert, komt men binnen die grenzen toch niets tekort. Al met al: een twaalf-en-een-half jarige arbeid in Leiden, in omgeving en in heel het land welke eerbied en waardering verdient en bewijst wat een mens al niet kan verzetten, wanneer de liefde voor God en de mensen hem bezielt. Bij al dit werk kan de een of an der wel fouten ontdekken en het loopt ook niet altijd zó als rector Vester wel dacht dat het móest lo pen. Maar zoiets hoort bij alle hard werken. Eén ding is wel zeker: in een maat schappij die niet veel meer weet van trouw en eerlijkheid is een mens waarop je kunt bouwen en op wie je ten volle kunt vertrouwen, een steun en een zegen. Tot dit soort mensen behoort rec tor Vester. Daardoor heeft hij vele vrienden hier en overal. Onze wens voor de toekomst? Still going strong and never say die! Laat hem dat zelf maar vertalen! Duitse personenauto vergruizeld een onbewaakte overweg bij.de spoorbaan vrij is, schuin achter- Winterswyk is woensdagmiddag een om moet kijken, daar de spoorbaan ongeluk gebeurd, dat drie personen' het leven heeft gekost. Omstreeks kwart over vijf passeer de een Duitse personenauta, waarin zaten: de heer J. H. Hötte, zakenman uit Essen, 56 jaar oud, zijn echtge note (54 jaar) en zijn secertaresse, mej. Feyand, die 23 jaar was, de overweg in het buurtschap Miste terwijl uit de richting Aalte en trein naderde. De auto werd gegrepen en totaal vernield. De heer en mevrouw Hötte wer den beiden op slag gedood. De se cretaresse werd zo ernstig gewond, dat zij op weg naar het algemeen ziekenhuis te Winterswijk overleed. De politie stelt naar de oorzaak van het ongeluk een onderzoek in. Schuin achterom BANKWERKER DOODGEVALLEN Gistermiddag om twaalf uur ia in het bovengronds bedrijf van de mijn „Laura" te Eygelshoven de 25-jarige bankwerker B. A. Ubachs uit Abbicht van een hoogte van 12 meter door een hijsgat gevallen. Hij werd zwaar gewond naar het St. Jozefziekenhuis te Heerlen overgebracht, waar hij enkele uren later is overleden. De man voerde werkzaamheden uit in de wasserij van de mijn in opdracht van een aannemingsfirma. Hij was gehuwd en vader van één kind. Beeld dat pijnlijke herinneringen oproept een scherpe hoek met de weg maakt. De heer Hötte is door de trein ver rast. Het treinstel kreeg schade aan de koppelstukken en het treinverkeer ondervond grote stagnatie. Om 18.11 uur werd de dienst hervat. Geen knipperlichten De heer H. is de onbewaakte over weg, die niet door knipperlichten is beveiligd, vroeger op de middag ook al enkele malen gepasseerd. Bij de fatale keer werd zijn auto aan de achterzijde gegrepen en door een brugleuning gesmakt, waarna hij to taal vernield in een weiland neer kwam. EM. PASTOOR W. M. BOSCH OVERLEDEN In het St. Ignatiusziekenhuis te Breda, de stad waar hij sinds het in gaan van zijn emeritaat in 1053 ver bleef, is overleden emeritus pastoor W. M. Bosch, laatstelijk herder van de St. Anthoniuspaxochie in Bent veld bij Haarlem. Pastoor Bosch werd geboren in Den Haag op 20 december 1888 en op 15 augustus 1913 priester gewijd waarna op 30 augustus zijn benoe ming volgde tot kapelaan van de St. Bavokerk in het voormalige Oud- Schoten, thans Haarlem-Noord. Ver volgens was hij kapelaan te Amster dam (H. Vincentius), Haarlem (de kathedraal van St. Bavo) en weder- on. te Amsterdam (H. Willibrordus b.d. Veste). 4 Maart 1953 werd hij benoemd tot pastoor te Hansweert, in 1936 te Amsterdam (H. Gerardus Majella) en nog in datzelfde jaar te Schoorl. 28 Augustus 1937 volgde de laatste be noeming, die van pastoor te Bent- veld-Aeróenhout. Uit deze bediening werd hem 28 februari 1953 eervol ontslag verleend. Pastoor Bosch vertoefde de laatste jaren in het r.-k. gasthuis te Breda. In april van dit jaar moest hij wor den opgenomen in het St Ignatius ziekenhuis aldaar. Gistermiddag klepperden vele paar- dehoeven op de wegen van Roelof- arendsveen. Het dorp werd even uit de werkzaamheden van alle dag ge trokken om de vreedzame „verove ring" van het dorp door een twaalf woning van burgemeester Kolfscho ten, om hem geluk te wensen met zijn benoeming tot voorzitter van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond oordeel xèlf Het bestuur van de Stichting Co mité Europaprijs Nederland is gis termiddag op het Huis Ten Bosch bij Den Haag door prins Bernhard geïnstalleerd. Deze nieuwe organisa tie werd enkele weken geleden op initiatief van de Prins in zijn kwa liteit van voorzitter van het college van gouverneurs van de Fondation Européenne de la Culture en van regent van het Prins Bernhardfonds opgericht. Het doel van het Comité is: zo mogelijk jaarlijks een of meer geld prijzen te verlenen als onderschei ding voor personen of instellingen, werkzaam op cultureel, sociaal of so ciaal-wetenschappelijk terrein, die een bijzondere belangrijke bijdrage hebben geleverd tot de geestelijke eenheid of tot de eenwording van Europa of die door hun werk deze eenheid of eenwording hebben ge manifesteerd. De prijs zal te verge lijken zijn met de Nobelprijs. Ziekenfondsen komen ook in 1958 tekort Dinsdagavond zijn In Amsterdam de opnamen begonnen In en om het Achterhuis. Op de foto zien we de nachtwaker in gesprek met een lid van de Duitse Feldgendarmerie na de inbraak in het kantoor in het voorhuis. De voorzitter van de Centrale Bond van Onderling beheerde zie kenfondsen, de heer C. J. van Lien- den, heeft op een gisteren te Utrecht gehouden vergadering van deze bond medegedeeld, dat de ziekenfondsen ook in 1958 zullen hebben te kampen met een tekort en dat zij niet uitko men met de premie voor de verplich te verzekering die thans 4,4 van het loon bedraagt. Wanneer de reserve van het ver eveningsfonds nog meer zal worden aangesproken zal deze nog verder dalen beneden het door de zieken fondsraad vastgestelde minimum van zestig miljoen gulden. De bond is niet bereid mede te werken aan het afschuiven van las ten op de ziekenfondsverzekering die er toe zouden kunnen leiden dat de rechten van de verzekerden worden aangetast. Onder deze maatregelen zouden o.m. vallen een verhoging van de bijdrage aan het preventiefonds met twee miljoen, het overdragen van de kraamgelduitkeringen naar de zie kenfondsverzekering en het wegval len van de subsidiëring van de z.g. onrendabele top van nieuwgebouw de of uitgebreide ziekenhuizen. De kosten van een ziekenhuisbed bedragen bij nieuwbouw rond 30.000,De heer v. Lienden brak daarom een lans voor nieuwbouw en uitbreidingsplannen van bestaande ziekenhuizen, door welke niet meer bedden beschikbaar komen dan no dig is voor een behoorlijke behan deling en verpleging. De voorzitter besprak ook nog de schooltandverzorging die hy een zor genkind voor de ziekenfondsen noem de. De medewerking van de tandart sen daaraan is te gering, aldus spr. Deze geringe medewerking heeft tot gevolg dat de schooltandverzorging ieeds vóór het einde van de leerplich tige leeftijd moet worden stopgezet. Hierbij speelt het tekort aan tand artsen echter ook een rol. zo meen de de heer v. Lienden, die voorts aandacht vroeg voor de opleiding van tandheelkundige hulpkrachten. In dit verband zei de heer v. Lien den nog dat de Gezondheidsraad aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid een rapport heeft gezonden waarin voorstellen over de opleiding van deze hulpkrachten worden gedaan. DRIELING TE VENRAY Te Venray is in het St. Elisabeth- ziekenhuis in de nacht van dinsdag op woensdag een drieling geboren in het gezin Verberkt-Maas te Ven ray. Het zijn drie jongens: Leon, Willy en Hans, resp. van vier pond, vier pond en een ons en vijf pond. Het gezin telt thans vier kinderen. Moeder en kroost maken het uit stekend. In Schiedam, Rotterdam en Den Haag werd reeds enige tijd voor de melk een extra cent berekend. Thans hebben de ministers van economische zaken en van landbouw een prijs stop afgekondigd voor de melk. Op het ogenblik betaalt men in deze niet gesaneerde steden 42 cent per liter. De prijsverhoging was ingevoerd toen de slijters het niet eens waren met de beslissing van minister Von deling, dat de cent, die per 1 juli van de melkliterprijs af had moeten gaan, naar het Landbouw-egalisatiefonds ging. Na de draf door het dorp werd hal tefront gemaakt voor de burgemees- terswoning. Mede waren aanwezig de heren Onderwater en Van Son, le den van het hoofdbestuur van de bond. De heer Van Son bracht de harte lijke gelukwensen van de Bond van Landelijke Rij verenigingen van de L.T.B. aan de heer Kolfschoten over. Spr. sprak de wens uit dat de nieu we voorzitter begiftigd moge worden met de kracht, de wil, de durf en de vreugde, nodig voor een voorzitter van de L.T.B. Deze eigenschappen, aldus de heer Van Son, komen tot uit drukking in de ruitersport en in dit licht bezien verzocht hij leze specia le felicitatie van de landelijke rui ters te aanvaarden. De heer Van Son betrok ook mevr. Kolfschoten Bloem in zijn felicitatie. De heer Kolfschoten sprak harte lijke woorden van dank tot de ruiters en de amazones. Spr. zei gegrepen te zijn door dit spontane en sympa thieke gebaar. Hij hoopte, behalve de door de heer Van Son genoemde ken merken ook de adeldom *;an de rui tersport in het vizier te houden bij de uitoefening van zijn functie als voorzitter van de L.T.B. Van harte hoopte spr. immer de steun te mo gen ondervinden van hen die het goede met de L.T.B. voor hebben. Na de woorden van burgemeester Kolfschoten zette de heer Van Son met zijn ruiters een „Lang zullen ze leven" in waarna een défilé volgde met een speciale ruitergroet. ^Cl^^qeneesiniddel Miinhardt's Zenuwtabletten De prinsessen Beatrix en Irene zijn gisteren in gezelschap van enkele vriendinnen naar Londen vertrokken voor een privé-bezoek. Zü hebben in Londen het huwelijk bijgewoond van jvr. Lydia Loudon, een Nederlandse, met de Schotse edelman John Stewart-Clark. Foto: H. K. H. Prinses Beatrix en H. K. H. Prinses Irene hebben zo juist het vliegtuig verlaten op het vliegveld van Norfolk.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7