CHARLIE GAOL KWAM TOCH MET 'H GROOTSE REVANCHE Gaul stoofde zijn concurrenten een kool Vorstelijke dag voor lilelux-equipe DONDERDAG 17 )ULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 PIET VAN EST SLEEPTE PREMIE VAN 100.000 FRANCS IN DE WACHT 17ERSCHRIKKELIJKE DAG, ja. Voor V enkele renners een dag van grote victorie, maar voor velen inderdaad een verschrikkelijke dag. Acht man: Mahé, Botella, Colette, Dupré, Bourles, Cera- mi, Quentin en Dacquay gaven onder weg de strijd tegen de kou, de ver moeidheid en de moedeloosheid op. Acht anderen: Luyten (België), Gerrit Voor- ting (Nelux), Schmitz (idem), Favre (Zwits.-Dld), Barbosa (Intern, ploeg). Brittain (idem), Chaussabel (Centraal Zuid-Frankrijk) en David (Parijs Noord oost), die volgens de reglementen de tijdslimiet hebben overschreden, moch ten vandaag voor de 22ste étappe star ten, aangezien men de omstandigheden o.a. het slechte weer in aanmer king heeft genomen. Piet van Est kwam in Aix-les-Bains als 21e binnen met een achterstand van bijna 29'/- minuut op Gaul. Zijn rem men hadden het begeven. Hij had in enkele afdalingen met zijn voeten over de grond moeten slepen om zijn vaart zo nodig wat te verminderen en maar liefst zes maal was hij bij die capriolen op de slechte en glibberige wegen ge vallen. Hij behoorde dus tot die ren ners, die met reden konden spreken van een verschrikkelijke dag. Maar toch was die dag voor de jonge Van Est zo goed begonnen. PREMIE VOOR PIET IN DE ETAPPE VAN DINSDAG had Piet van Est zich op de Vars al in goede klimmersvorm getoond; nu, in de klim naar de eerste van de vijf berg toppen, reed hij nog sterker en als eerste Nederlander in de geschiedenis van de Tour de France legde hij beslag op de 100.000 frank grote premie, de souvenir Henri Desgranges, waarvoor dit jaar de 2)e yiitCiyfieid, van de Tour ZATERDAG: „De kansen van Gaul? Eerst de tijdrit op de Ventoux afwachten Zondag: „Gaul gaat deze ronde met grote overmacht winnen...." Maandag: Felix Levitan, adjunct directeur van de Tour de France en chef van de sportredactie van de Parisien Liberé, schrijft na de gecombineerde aanval van de Tri colores en Geminiani in zijn blad: „Alles wat ik na de tijdrit heb ge schreven over de zekere triomf van Gaul in deze tour is eenvoudig be lachelijk geworden. Ik zal van schaamte wel kunnen sterven...." Vrijwel alle journalisten in de tour denken er precies ?o over als de heer Levitan. Dinsdag: „Gaul is definitief ver loren. Geen enkele keer heeft hy in deze eerste Alpen-étappe gepro beerd iets van zijn achterstand op Geminiani weg te werken". Woensdag: De Luxemburger valt eindelijk aan, onweerstaanbaar. Zijn achterstand op Favero, die de gele trui van de volkomen gedesillusio neerde Geminiani overnam, is nog slechts 1 min. en 7 sec. En nu waagt niemand zich meer aan een voorspelling. Deze tour is echt te grillig. doorkomst op de Lautaret gold. Van Est Jr. leverde daarmee een belangrijk aan deel in de vette prijzenwinst van deze dag. Hij klom met Bahamontes, Adriaens- sens, Darrigade en Walkowiak naar bo ven en precies op het goede ogenblik demarreerde hij naar de streep onder het spandoek, door de vier anderen in dezelfde tijd gevolgd. Het groepje had een kleine voorsprong op het peloton, dat in de eerste kilometers van de af daling weer spoedig aansluiting had. En toen begon de eerste aanval van de favorieten. Geminiani sprong weg met een man of 10. Gaul, Bobet en Anquetil waren erbij. Maar de splitsing van het peloton was snel weer ongedaan gemaakt en twee kansloze kleintjes zijn daarna be gonnen de kachel pas goed aan te po ken. Gret en Aannaert vertrokken bij de stuwdam van Le Freney (65 km.) uit het peloton en de Italiaan Ferlenghi vond deze poging van het onbelangrijke tweetal interessant genoeg om mee te doen. De voorsprong groeide snel op de slechte, slingerende wegen langs de ra vijnen, de groene glooiende hellingen en de bergstromen. Vlak voor de beklimming van de ver vaarlijke tweeling de col du Luitet- Chamrousse, waarvan de 1720 meter hoge en voor de eerste categorie tel lende top precies halverwege Briangon Aix-les-Bains ligt, was het verschil al bijna 6 min. Groussard was intussen op jacht gegaan naar het drietal, waar uit Ferlenghi na 90 km., midden op de helling alleen ontsnapte. DE AANVAL VOOR HET GROTE GEVECHT van de topmannen in het algemeen klas sement was dit alles niet belangrijk en het wapengekletter begon pas goed toen Geminiani, Gaul, Bobet en Bahamontes opnieuw in de aanval gingen. Ferlenghi kwam het eerst over de col', gevolgd door Annaert, Charly Gaul (op 3 min. 15 sec), Bahamontes (op 4.20), de uit geputte Gret (op 5.50), Piet van Est en Dotto (op 6.22) en vervolgens 'n groepje met Favero, Adriaenssens, Planckaert, Anquetil, Walkowiak. Piet Damen, Ber- gaud en Groussard (op 6.30). Geminiani en Bobet lagen toen op 8 min. en 47 seconden. Charly Gaul ging door. Hij reed be ter dan ooit, in prachtige stijl met een zeer laag verzet en zijn cadans was zo regelmatig als die van een goed afge stelde motor. Met bewondering werd het rijden van de kopman van de Nelux- ploeg gevolgd, maar niemand geloofde in deze fase van de étappe een eerste poging van Gaul was het verloren ter rein te herwinnen. Eerder was men ge neigd te menen, dat Charly Gaul nu zijn zinnen had gezet op de bergprijs, die in de eerste berg-étappes zo'n ze kere prooi van Bahamontes leek te zul len worden. Het gevecht ligt niet in de vlucht van Gaul, maar in de strijd tussen Gemi niani en Anquetil, dat was de mening in de volgerskaravaan. Ook met Favero wilde men op dat ogenblik nog geen rekening houden. Maar het zou allemaal heel anders De laaiende hitte in de bergen van Znld-Frankrijk ls een niet gemakke lijk te bestrijden vijand, zeker niet voor de kwetsbare tourrenners. De mannen doen echter wat ze knnnen om het hoofd te bieden aan deze extra handicap: zo vult een onbekende ren ner hier zijn stuurflesje in een klaar- gehouden emmer fris water: goed voor tenminste een paar korte afkoelingen. De langste etappe ooit De kortste etappe ooit In 1930 deden voor de Ie keer buitenlanders, mee aan de Ronde n.l 5ploegenvan8man ln1907gingdeRonde voorhaf eerst buiten Frankrijk en wel naar Duitsland D^^^^^k^1903^ telde slechts 6etoppe< totale Ienqte2428km. eindpunt van de Rondr geweest rïPÏï] uitlopen. Tientallen lekke banden, de marrages van renners, die van het ene groepje naar het andere trachtten over te springen en het terugvallen van an deren, die zich kennelijk hadden gefor ceerd, waren er de oorzaak van, dat het beeld van de strijd achter Gaul steeds wisselde. ALS EEN ROTSBLOK GEMINIANI, gedurfd daler als hij is, liet zich na de top van de Luitel als een rotsblok naar beneden vallen. Steeds kleiner werd zijn achterstand op Gaul en na 128 kilometer, bij Uriage, 12 kilometer voor de ravitaillering in Grenoble, waar de beklimming van de col de Porte begon, was de situatie: op kop Gaul, op korte afstand gevolgd door Ferlenghi en nog steeds Annaert, op 3 min. door Anquetil, die op het vlakke stuk weer langs Geminiani was gekomen, op 3 min. 27 sec. door Favero en Groussard en op 3 min. 35 sec. door Geminiani en Nencini, die in de af daling met de grote „Gem" was mee- Anquetil, Favero, Nencini en Gemi niani vonden elkaar in de beklimming van de col de Porte en daar begon voor Geminiani het drama. Favero demar reerde en Geminiani was niet bij mach te de Italiaan te volgen. Adriaenssens leverde echter een nog frappanter staal tje door vanuit de achterhoede bij het groepje van Geminiani te komen en zonder om te kijken door te gaan naar boven. De flitsende Gem werd ineens een stampende Gem en toen Gaul de top als eerste was gepasseerd, door Adriaenssens op 4 min. en 5 sec. en door de broederlijk samenwerkende Fer lenghi en Favero op 4 min. 25 sec. ge volgd, kwam de kopman van de Zuid- Centrale ploeg als 7e door in dezelfde tijd als Dotto en de weer uitstekend klimmende Piet Damen, die met de Franse regionaal was meegegaan. Zo was het beeld in de strijd nu ge worden. En wat de volgorde betreft, zou er tot de eindstreep weinig meer veranderen. Het enige, dat wel veran derde. was het onderlinge verschil tus sen de mannen in de voorste linies. En dat was op zichzelf belangrijk ge noeg. Charly Gaul fietste niet meer, hij Gerrit Voorting kijkt met Argus-ogen naar zijn mecanicien, die in het gras opzij van de weg zijn voorwiel ver wisselt. Oog voor het landschap heeft Yoorting niet; hij wordt maar door één gedachte beheerst: Hoe lang duurt dit karweitje? vloog. Vele tourroutiniers hebben na af loop met de hand op het hart verklaard, dat zij sedert de allergrootste dagen van Fausto Coppi niet meer zoiets hadden gezien als het rijden van Gaul in deze étappe. De renner, met wie niemand voor de eindzege meer rekening wenste te hou den, ging als een schicht door de regen gordijnen in de richting Aix-les-Bains. Vijf minuten was zijn voorsprong op Adriaenssens op de col de Cucheron, 6 min. 20 sec. op de laatste top, de col Du Granier, en in de geleidelijke af daling via Chaméry op de natte gladde asfaltwegen reed hij vele kilometers lang met een felheid, die regelmatig boven de 50 kilometer per uur uitkwam: 8 min. en 10 sec. was het verschil tus sen hem en Adriaenssens. 10 min. 29 sec. op Favero, 14.35 op Geminiani, die ook Piet Damen niet meer voorbij had kunnen komen. Charly staat voor een zware taak, wil hij de tour winnen. Maar hij behoort weer tot de grote favorieten. En in deze Tour de France is per slot van reke ning alles mogelijk. STOUTE „WIMME" Onze landgenoot Wim van Est heeft een boete van 5000 francs en een straf van 5 min. gekregen, omdat hij zich naar de top van de Col du Luitel door een wagen heeft laten trekken. „Je mag ook niets in de Tour de France!" In het algemeen klassement zakte hij van de 47ste naar de 50ste plaats. Uitslagen en klassementen Etappe-klassement: 1. Gaul 6.59.10 (met bonificatie 6.58.10); 2. Adriaenssens 7.07.0 (met bonificatie 7.06.30); 3. Fave ro 7.09.19; 4. Ferlenghi 7.11.30; 5. Plan ckaert 7.13.44; 6. Damen z.t.; 7. Gemi niani 7.13.45; 8. Dotto 7.13.51; 9. Nen- pini, 10. Bobet, 11. Nascimbene, 12. Ber- gaud, 13. Catalano, 14 Anquetil, 15. Wal kowiak, 16. Traxel, 17. Delberghe, 18. Kersten, 19. Friedrich, 20. Anglade, 21. Piet van Est, 24. Ernzer, 32. Bahamon tes, 34. Wim van Est, 35. Bolzan, 67. De Jongh, 19. Schmitz, 80. Voorting. Algem. klassement: 1. Favero 98.34.01; 2. Geminiani 98.34.40 (op 39 sec.); 3. Gaul 98.35.08 (op 1 min. 7 sec.); 4. Adriaenssens 98.40.05; 5. Anquetil 98.51.11; 6. Nencini 98.51.36; 7. Bobet 98.59.21; 8. Planckaert 98.59.52; 9. Dotto 99.00.15; 10. Bahamontes 99.09.34; 11. Bergaud, 12. Damen 99.28.21; 13. Hoeve- naers; 14. Delberghe, 15. Friedrich, 16. Graczyk. 17. Bauvin, 18. Ernzer 99.43.22; 19. Thomin, 20. Anglade, 23. Piet van Est 100.03.48; 35. Bolzan 100.23.44; 42. Schmitz 100.39.10; 47. Kersten 100.46.52; GROOTS, fantastisch gran dioos. Er zijn nauwe lijks voldoende woorden van deze strekking te bedenken om de verrichting van Char ly Gaul in de 21e étappe van Briangon naar Aix-les-Bains te kwalificeren. In de 219 kilometer lange rit van de Franse Alpen naar het hartje van Savoie over vijf lastige cols in voortdu rend stromende regen heeft de man, die eerst als zekere winnaar van de tour werd gedoodverfd, daarna in Briangon nog plotseling kansloos keek, op ongeloof lijke wijze revanche geno men. In de étappe van Carpentras naar Gap werd hij door het samenspannen van de grote keien op medogenloze wijze van het aureool van aan staande winnaar beroofd. De sterkste der Franse nationa- len hadden met Geminiani en Favero al hun niet geringe krachten samengebundeld om de grote favoriet na zijn prachtige verrichting in de tijdrit van de Mont Vertoux de klap van zijn leven te ver kopen. En het was gelukt. Op de Vars en de Izoard wees alles erop, dat deze greep naar de macht was ge lukt, want Gaul kon niets van zijn achterstand terug winnen. Integendeel; hij ver loor nog 21 seconden op Ge miniani en tot overmaat van ramp kwamen daar nog 30 strafseconden voor het aan nemen van een kruik drin ken bij. Fantastische solo MISSCHIEN zal over en kele dagen in Parijs blijken, dat de nederlaag van maandag inderdaad de nek slag voor Gaul is geweest. Doch een ieder heeft in Aix moeten beamen, dat Charly Gaul in de étappe van de vijf cols in een fantastische solo alleen revanche heeft genomen voor de onverwacht zware nederlaag, die hem in de samenzwering van de col de Perty is toegebracht. Met 8 minuten 10 seconden voorsprong op Adriaenssens, 10 min. 29 sec. op Favero en 14 min. 34 sec. op Ge miniani kwam hij in Aix- les-Bains, tijdens de zoveel ste stortbui van deze grauwe trieste dag in de bergen over de streep. Vermoeid en ge tekend door de zware strijd door de onophoudelijke plens- regen te laten verjagen, wis selden toneeltjes van ren nersvreugd en rennersleed elkaar op dramatische wijze af. NA DE KUSSEN van zijn charmante vrouw, de foto-zoentjes van de plaatse lijke schoonheden en de ra dio-interviews, werd Charly door Goldschmidt zijn ere- ronde ingeduwd. Maar toen de Luxemburger al naar zijn hotel vertrokken was, kwam Geminiani. Leeg, uitgeput en niet meer in staat op het zadel te blijven zitten. Zijn helpers vingen hem op en trokken hem een regenjas over de schouders. „Gem" kon zelfs zijn armen niet Geminiani... leeg en uitgeput in besmeurde gele trui in het „luchtledige" zonder andere steun dan die van zijn ploegleider, die hem volgde en hem af en toe zijn positie toeriep, maar toch nog lang niet uitgeput. Klaas Buchly had dinsdagavond in Brian gon gezegd: „Wanneer het morgen nu eens koud zou zijn met regen, dan zou Charly nog eens wat kunnen laten zien, want dat is het weer, dat hij hebben moet". Duide lijker had deze bewering niet onderstreept kunnen worden. Daar aan de finish in Aix- les-Bains, waar duizenden toeschouwers zich uren te voren langs de laatste kilo meters van het parkoers had den opgesteld zonder zich meer optillen. Hij huilde als een kleine joVgen. Het wa ren niet de tranen van de sportman, die niet kan ver- verkroppen, dat hij zijn kan sen verloren zag gaan, het waren de tranen van een renner, die niet eens wist dat hij huilde, omdat hij eenvou dig niet wist dat hij leefde, dat hij in Aix-les-Bains aan de eindstreep stond. Hij had gedacht een grote zege op de gevaarlijkste van de overge bleven concurrenten, op Jacq Anquetil, te zullen behalen. Met Charly Gaul had hij geen rekening meer gehou den, met Favero nauwelijks. En het resultaat was, dat hij Anquetil inderdaad met ver nietigend grote voorsprong had geklopt, maar dat Fave ro, de sterke Italiaan, die zijn slag sloeg toen Gemi niani de onvermijdelijke en lang verwachte inzinking kreeg, ruim 4 minuten op hem won en de gele trui met 39 seconden weer overnam en dat Charly Gaul, de als uitgeschakeld geachte Luxem burger, hem tot op 67 sec. benaderde. En dan moet de derde tijdrit nog komen.... Twee gele truien EN TERWIJL de snikken de Rafael Geminiani, zwaaiend en slingerend, triest en ontredderd als een nat geregende zieke vogel in zijn vuile gele trui langs de mas sa reed en het applaus als zweepslagen over zich voel de neerkomen, stond de trot se slanke Italiaan Vita -fa vero, nog volkomen fit, in 'n nieuwe gele trui te lachen tegen de lenzen van de tien tallen fotografen. Geminiani, die aanvankelijk midden in de slag had gezeten, doch la ter tussen de cols, door machteloosheid, door kou en ellende, ver werd terugge worpen, was op dat moment het middelpunt van 'n kring verslaggevers. Zijn ogen wa ren bloeddoorlopen en hij had nog niet de fut gehad het hoofd op te tillen om te zien wat om zich heen ge beurde. Plotseling zag hij Favero in de gele trui. „Wat? de gele trui voor Favero? Ook dat nog, wat een vrese lijke dag", was zijn ver schrikte reactie. 49. De Jongh 100.48.32 50. Wim v. Est 100.51.42 51. Voorting 100.52.15. Bergklassement: 1. Bahamontes 69 pnt.; 2. Gaul 64 pnt.; 3. Ferlenghi 29 pnt.; 4. Dotto 28 pnt.; 5. Adriaenssens 27 pnt.; 6. Catalano 19 pnt.; 7. ex aequo: Polo en Favero beiden 16 pnt.; 13. ex aequo: Bobet en Piet van Est beiden 15 pnt.; 15. Brankart 14 pnt.; 16. An naert 12 pnt.; 17. Planckaert 11 pnt.; 18. Robinson 10 pnt.; 19. ex aequo: Ber gaud en Stablinski 9 pnt. Ploegenklassement: 1. Nelux (Gaul, Damen en Kersten) 21.38.01; 2. Italië 21.39.00; 3. België; 4. Centraal Zuid- Frankrijk; 5. Frankrijk. Algem. ploegenklassement: 1. Frank rijk 297.04.36; 2. België 297.08.52; 3. Centraal Zuid-Frankrijk 297.11.19; 4. Italië 297.21.36; 5. Nelux (Gaul, Damen en Ernzer) 297.46.51; 6. Spanje; 7. Parijs Noordoost; 8. Zwitserland/Duitsland; 9. West Zuidwest! 10. Internationale ploeg. Puntenklassement: 1. Graczyk 321 pnt.; 2. Planckaert 436 pnt.; 3. Darrigade 493 pnt.; 4. Gainche 505 pnt.; 5. Anquetil 512 pnt.; 7. Delberghe 543 pnt.; 8. Hoe- venaers 611 pnt.; 9. Piet van Est 645 pnt.; 10. Wim van Est 653 pnt.; 11. Nencini, 12. Adriaenssens, 13. Favero, 14 Thomin, 15. Ernzer 728 pnt.; 16. Christian, 17. Baffi, 18. Graser, 19. Bo bet, 20. Voorting 850 pnt. De prijs voor de meest strijdlustige renner ging naar Gaul (Nelux). De Spanjaard Botella kreeg de pech- vogelprijs. Hij stond achtste in de al gemene rangschikking, maar moest van daag opgeven wegens een pijnlijke knie. De NELUX-EQUIPE verdiende 840.000 francs. Het is gisteren een vorstelijke dag geweest voor de Nelux-équipe, ondanks de grote achterstand, die Jempie Schmitz en Gerrit Voorting opliepen. De ploeg verdiende nl. in een rit een bedrag van840.000 francs, ruim 7200 gulden een record in deze ronde. Charly Gaul zorgde uiteraard voor de grootste bijdrage. Zijn overwin ning leverde 200.000 francs op, drie keer bereikte hij als eerste een col (totaal 180 francs) en bovendien werd de Luxemburger vrijwel een stemmig aangewezen als de strijd- lustigste renner, hetgeen met een bedrag van 100.000 francs werd be loond. Al met al 480.000 francs. De rest werd bij eengereden door Piet Damen zesde in het dag klassement: 30.000 francs en Piet van Est, die zowaar als eerste de col de Lautaret bereikte en daar voor niet alleen de normale prijs van 30.000 francs kreeg, maar ook de premie van 100.000 francs, die jaarlijks wordt beschikbaar gesteld ter nagedachtenis van Henri Des- i granges, de stichter van de Tour j de France. Gaul, Damen en Kersten hielpen tenslotte gezamenlijk de Nelux- j équipe aan de eerste plaats in het dagploegenklassement en dat bete- kende nogmaals een fikse prijs: 200.000 francs. Gisteravond werden te Rotterdam na tionale estafette-wedstrijden gehouden. Op de verschillende nummers was wel spanning, maar de tyden waren, mede tengevolge van de regen, matig. De uitslagen waren: Dames: 10x100 met^r: 1. Hollandia (Rotterdam) 2 min. 9.7 sec. 2. LDA (Den Haag) 2.14.9. 4x200 meter: 1. Hollandia (Rotterdam) 1.48.4, 2. de Meeuwen (Den Haag) 1.52.5. Heren: 10x100 meter: 1. DOS (Rot terdam) 1.54. 4x200 meter: 1. Holland (Leiden) 1.31.6, 2. DOS (Rotterdam) 1.33.7. 4x1500 meter: 1. Thor (Roosendaal) 16.48.4, 2. Minerva (Rotterdam) 17.11.3. Zweedse estafette (400300200100 meter) 1. Holland (Leiden 2.01.Q, 2. DOS (Rotterdam) 2.03.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6